painthers painthers komentáře u knih

Roztěkaná mysl - Původ a léčení poruch pozornosti Roztěkaná mysl - Původ a léčení poruch pozornosti Gabor Maté

Podle mě to nejlepší široko daleko, co si můžete o poruchách pozornosti, tedy AD(H)D, přečíst. Maté opět nezklamal. V knize vysvětluje, proč poruchy pozornosti nebudou jen souhrou náhod a genů, ale že vznikají v příčinné souvislosti s problémy v rodinách, které nemusí být ani na první pohled tak zjevné. Navrhuje, jak jednat s dětmi, které touto poruchou trpí, a jak člověk může léčit sám sebe. Všem lidem, pro které je toto téma nějak aktuální, knihu doporučuji.

22.10.2021 5 z 5

Vztahy a mýty Vztahy a mýty Jan Vojtko

Stručné a oddechové čtení o vztazích proložené krátkými příběhy z Vojtkovy terapeutické praxe. Ke knize mě nasměrovala jedna z autorových přednášek pro veřejnost, která byla zábavná a skvěle se poslouchala. V knize toho ale možná zas o tolik víc nebylo, ač pro některé čtenáře to stále mohou být nové a přelomové informace do partnerských vztahů.
Kniha je ale fakt na večerní oddech, dá se sfouknout za chvíli. :-)

15.10.2021 3 z 5

Otevřené hranice: Etika a ekonomie migrace Otevřené hranice: Etika a ekonomie migrace Bryan Caplan

Skvělá kniha vysvětlující jasně a stručně formou komixu ekonomické a společenské výhody otevřených hranic a volného pohybu osob. Zatím jsem nezaznamenala žádnou jinou, která by do problematiky migrace dokázala takhle jednoduchou formou vnést řadu důležitých argumentů pro - třeba obrovský růst bohatství společnosti a podobně. Komix je skvěle zpracován, občas na mě ale působil možná až moc "hujersky", a to se sdělením vlastně souhlasím. Zkuste se od toho oprostit a jen číst, co říká.

09.10.2021 4 z 5

Terapie se substancí: Psycholytická psychoterapie v 21. století Terapie se substancí: Psycholytická psychoterapie v 21. století Friederike Meckel Fischer

Kniha od terapeutky, která se rozhodla navzdory legislativě provádět terapie s nelegálními látkami. Ač s mnoha postupy a názory vlastně i souhlasím, kniha mi z nějakého důvodu (myslím asi stylu psaní autorky, nebo její osobnosti) nesedla. Nenechte se tím ale odradit.

09.10.2021 2 z 5

V říši hladových duchů V říši hladových duchů Gabor Maté

Život je utrpení. To je ve shrnutí jedna ze základních Buddhových ušlechtilých pravd. A každý člověk na tomto světě má různé mechanismy, jak se tohoto utrpení zbavovat. Jsou více či méně patologické, sklouzávají k nepozornosti, až k často k sebedestrukci.
Ti, co zažili v životě největší bolest, jsou pak schopni se v duši konejšit tak, až se jejich život zmenší pouze na heroin, pervitin, crack. To jediné, co dokáže jejich duši umrtvit, až následkem chronického užívání postupně vyhasíná a jednou vyhasne úplně.

Závislost (nejen ta drogová), je symptom, ne příčina problému!

Dle i mého názoru se psychicky zdravý člověk závislý na návykových substancích nestane, i když si je vyzkouší. (Čímž ale nikoho k ničemu rozhodně nevyzývám.)

Autor Maté je lékařem, který se závislými pracoval. Mluví nejen o tom, jakými životními příběhy jeho pacienti prošli, ale i o tom, že válka proti drogám, jak ji známe dnes, je válkou proti těm nejzranitelnějším osobám, která je zoufale neefektivní a škodlivá a v civilizované společnosti už by se dít neměla.

Rozhodně doporučuju!

23.09.2021 5 z 5

Vědomí a realita: O mozku, duševní nemoci a společnosti Vědomí a realita: O mozku, duševní nemoci a společnosti Jiří Horáček

Uff. Kniha, kde jsem mírou abstrakce balancovala na hranici pochopení a nepochopení. Profesor Horáček je ale jeden z lidí, které naprosto uznávám. Je pravděpodobně největším expertem na lidské vědomí u nás, má přesah do fyziky, filosofie, historie. Fascinovalo mě, jak dokáže na abstraktní dotazy Daniely Drtinové odpovídat tak učeně a s plným respektem k vědě a jejím metodám. Mnoho myšlenek bylo fascinujících, ale tak komplexních, že je bohužel asi nebudu ani schopná sama někomu převyprávět. Určitě doporučuju, ale připravte se na to, že kniha vyžaduje plnou pozornost čtenáře.

24.07.2021 5 z 5

Kámen mudrců Kámen mudrců Johanes Anker Larsen

Duchovní román, který na příběhu vesnice vypravuje různé cesty duchovního růstu. Poměrně dobře se čte a někdy jde opravdu až do velké hloubky abstrakce a duchovních myšlenek, což mám ráda. Na druhou stranu - kniha na mě byla poměrně dlouhá a poslední třetinu už jsem ji četla spíše na tlak. V části o Dahlově ezoterické škole a astrálnímu cestování se mi také zdála trochu přitažená za vlasy. Mnohé myšlenky knihy jsou ale nadčasové a důležité.

“Skrytý příbytek boží je u silnice, a je tak otevřený, že si ho nikdo nevšímá.”

“Učinil jsem z boží zahrady letohrádek. Nyní je mi zabráněno v ní pracovat.”

“Ten, jehož mysl je nevinná, vidí zahradu nevinnosti. (…) Ráj je. Je přístupný. Vždy však jen pro jednoho. Každému se otevírá jeho klíčem, není otevřen pro hromadné vpády na vstupenku reformy.”

04.07.2021 3 z 5

Bitcoin a jiné kryptopeníze budoucnosti Bitcoin a jiné kryptopeníze budoucnosti Dominik Stroukal

Vše, co jste si přáli vědět o Bitcoinu a jiných kryptoměnách. Od jednoduššího až k technicky vyčerpávajícímu, kde už jsem se sama trochu ztrácela. Povrchnější nadšenci ale knihu odloží dříve a ti náročnější naopak budou informacemi dostatečně nakrmeni. :-)

15.06.2021 4 z 5

Existenciální psychoterapie Existenciální psychoterapie Irvin D. Yalom

Katarze. Tahle kniha dokáže být mnohým lidem katarzí, proto ji doporučuju. Ač je psaná čtivým způsobem a proložena zajímavými kazuistikami, není však snadná. Zadrhla jsem se na ní poměrně na dlouho. Konfrotnuje s náročnými tématy - s vlastní smrtí a konečností, strachem ze svobody, odmítáním zodpovědnosti za svoje činy, ztrátou smyslu života. Všechna tato témata mohou maskovaným způsobem vyvěrat lidem v psychoterapii nebo při životních obtížích.
Knihu by si měl přečíst každý psychoterapeut.
Od Yaloma pak zejména vítám i citace a odbočky k jiným autorům, ať už z pole psychologie, tak i filosofie.

“Pouze já mohu změnit svět, který jsem vytvořil.”
“Konfrontací s vlastní smrtí některým lidem teprve započne opravdový život.”

15.06.2021 5 z 5

Problém Spinoza Problém Spinoza Irvin D. Yalom

Tento román pro mě nebyl příběhově tak zajímavý jako jiná díla od Yaloma. Bude to ale tím, že o Spinozovi jako filosofovi se zachovalo zoufale málo. I tak se s tím ale autor popral statečně, knihu rozdělil do dvou dějových linek.
Za cíl knihy vnímám snahu co nejsnadněji předat Spinozovy hlavní myšlenky, citace, představit jeho díla i to málo, co o jeho životě víme. Toto text rozhodně splnil, proto hodnotím kladně.

30.04.2021 5 z 5

Tak pravil Zarathustra Tak pravil Zarathustra Friedrich Nietzsche

Uff. Zarathustra je určitě jednou z nejnáročnějších knih, které jsem kdy četla. Z velké části knihy vůbec nejsem moudrá a s velkou pravděpodobností ani za několik let nebudu. Jsem nadšená z toho, že jsem to dala, ale myslím, že to bude chtít ještě jednou - možná tak za dvacet, třicet let. Pořád je to pro mě dost těžký a některé části knihy ve mně nic moc nezanechaly. Jsem ale zvědavá, co tam najdu příště. Doporučuji si k tomu na pomoc vzít tenkou knížečku od Spreckelsena - Nietzsche pro začátečníky.

19.04.2021 3 z 5

Když Nietzsche plakal Když Nietzsche plakal Irvin D. Yalom

Fikce, která je geniálně zasazená do reality doby počátku psychoanalýzy a Nietzscheho tvorby. Vypůjčuje si reálné historické postavy a jejich životní příběhy, vyobrazuje zdařilou psychoterapeutickou práci. Dalo by se říci, že je cílem díla i seznámit čtenáře s hlavními myšlenkami Nietzscheho, ale nejsem si jistá, jestli bych je z toho pochopila dobře, pokud bych je neznala už předem. Určitě se ale jedná o zdařilou knihu, kterou ráda doporučím dál, přečetla jsem ji za dva dny, pohltila mě.

18.04.2021 5 z 5

Expedice: Můj milostný příběh Expedice: Můj milostný příběh Bea Uusma

Pokud máte rádi záhady, nevysvětlitelné smrti na výpravách a rozplétání reálných velkých lidských příběhů, tak vás to zaujme. Hodně mi to asociovalo nejasný konec Djatlavovy výpravy, která taky skončila tragicky a v ledových podmínkách. Tento příběh se odehrává jen několik desítek kilometrů od severního pólu, před 150 lety. Autorka se snaží dopátrat, co zapříčinilo konec slavné výpravy, která chtěla jako první dosáhnout severního pólu.
Textově to pro mě bylo občas lehce zmatené, ale kniha je proložena mnoha obrázky, materiály a hezky provedená. Dá se přečíst za odpoledne.

13.04.2021 4 z 5

Nietzsche pro začátečníky: Tak pravil Zarathustra Nietzsche pro začátečníky: Tak pravil Zarathustra Rüdiger Schmidt-Grépály

Tenká knížečka, která mi s interpretací Nietzscheho hodně pomohla. Zas jen pro začátečníky taky úplně není - rozhodně si v ní najde svoje i pokročilý čtenář, ale i nefilosof. Předestírá základní Nietzscheho teze a ilustruje je na vybraných citacích z jeho děl. Rovněž se také věnuje tomu, jak byl Nietzsche po své smrti dezinterpretován a jeho díla byla jeho sestrou upravována, a čím byl naopak Nietzsche za svého života sám ovlivněn. A především - pomůže s rozborem asi nejznámějšího díla - Zarathustry. Svazek rozhodně doporučuji ke studiu Nietzscheho přibrat, pokud k němu nemáte jiný výklad, minimálně vám rozšíří obzory. Některé jeho myšlenky se totiž bez pomoci pobrat podle mě moc nedají.

07.04.2021 4 z 5

Dům Páně Dům Páně Samuel Shem (p)

Lékařská Hlava XX.
Tento žánr není obvykle mým šálkem kávy. Tahle kniha (případně i její druhý díl) jsou ale takovým “must read” mezi lékaři. V něčem doopravdy zrcadlí lékařskou praxi, ať zde více ve zdravotním systému USA než u nás. “Napiglovat lékaršké karty” a “odlifrovat pacienta jinam” bude ale všude dost obdobné a nám z profese poměrně známé. :-)

25.03.2021 3 z 5

Dark Web: Sex, drogy a bitcoiny Dark Web: Sex, drogy a bitcoiny Dominik Stroukal

Čtivá kniha, která popisuje historii a slavné příběhy dark webu. Ideální jako úvod i pro úplné laiky. Vyvrací mýty toho, co v tajných obchodech neseženete, naopak analyzuje, co je k sehnání velice snadno a proč. Za podstatné považuji to, že kniha akcentuje i pozitivní stránky dark webu s ohledem na soukromí, což bude (bohužel) v budoucnu stále aktuálnější s tím, jak státní složky čím dál více shraňují informace a data o svých občanech. Sama mám obavu o to, že státy budou více a více represivní na základě špiclování, a dark web jim to dost významně komplikuje už dnes.

20.03.2021 4 z 5

Ježíš Nazaretský: Historický obraz a jeho interpretace Ježíš Nazaretský: Historický obraz a jeho interpretace Petr Pokorný

Soubor odbornějších textů naznačující způsob, jak se zkoumají historické prameny o Ježíšovi a co nám sdělují. O tom, proč Pavel z Tarsu (apoštol, který se s Ježíšem však nesetkal) některé Ježíšovy výroky jen parafrázoval, jak Ježíš navazoval na Jana Křtitele a v čem se lišili. Konec věnující se lexikologickému rozboru některých pramenů mě už moc netankoval.

02.03.2021 2 z 5

Ježíš Ježíš Hans Küng

Tahle kniha na mě zapůsobila moc hezky. Žádné nekritické opěvování, ale povídání o Ježíši (snažící se i o exaktní hodnocení pramenů) a jeho poselství, sdělení, životě a přínosu pro dnešní společnost. Oceňuji zejména zařazení Ježíše do historického kontextu doby.
Pokud se do knihy pustíte jako laici, doporučuju napřed znát alespoň hrubé základy křesťanství a přečíst si Evangelia, jinak hrozí, že se v tom budete ztrácet.

22.02.2021 4 z 5

YOUCAT: Kurz víry YOUCAT: Kurz víry Bernhard Meuser

Z této edice jsem četla i YouCat, který mě teda zaujal více a ještě mi předal i nové vědomosti.
Tahle kniha mě bohužel moc nenadchla. Snaží se mluvit směrem k mladým a cool jazykem. Přijde mi ale, že má šanci oslovit tak akorát už oslovené (tedy věřící) jedince. Já věřící nejsem a nedovedu si představit, že by mě tohle motivovalo se jít zajímat o Boha. Ani nic nového jsem si bohužel neodnesla.

07.02.2021 1 z 5

Červená kniha Červená kniha Carl Gustav Jung

Na první pohled mě zaráží takhle dobré hodnocení, jaké kniha má, protože si myslím, že potenciál si z ní něco odnést má jen velice málo osob.

Napřed jsem knihu hodnotila jako koncentrovanou psychózu (v dobrém), na druhou stranu - do téhle “psychózy” se může v hloubi ponořit i kdokoliv jiný, ač zrovna Jungova verze napovídá o jeho vzdělání, silné mystice v duši a hlubokému uvažování.

Určitě to byla velice náročná kniha, také hodně hutná, nedá se číst po větších úsecích.

Snad nebude vadit, pokud si sem z ní odložím pár myšlenek:
Jung v různých motivech odlišoval emocionální stránku člověka proti té racionální, což je myslím podstatné. (Každý máme tuto stránku vyjádřenou v jiném poměru.)
Nejhlubší lidské pravdy jsou v podstatě úplně obyčejné a prosté, předávají se staletí po generace.
Muž má v rámci své celistvosti přijmout svou ženskou stránku duše (anima), žena svojí mužkou (animus).

“Mnohočetnost věcí je tvým mnohočetným smyslem, pokud se měníš, mění se tvář a význam světa.
Chceš-li nacházet cesty, nepohrdej ani šílenstvím. Vždyť tvoří tak velkou část tvé podstaty. (...) Člověk usiluje o rozum jen proto, aby si mohl vytvářet pravidla. Život sám nemá žádná pravidla. To je jeho tajemství a jeho nepoznaný zákon.”

05.02.2021 1 z 5