Mikkinnen Mikkinnen komentáře u knih

Etiketa - Moderní etiketa pro každého Etiketa - Moderní etiketa pro každého Ladislav Špaček

Povinnost pro každého, kdo není lhostejný k druhým a konečně i sám k sobě. Výborná kniha na domácí čtení do ušáku s šálkem dobré Brazilské kávy.

11.02.2018 5 z 5

Opuštěná společnost Opuštěná společnost Erik Tabery

Skvělá kniha! Bohužel si jí patrně přečtou jen ti, kterým vlastně není určena.

11.02.2018 5 z 5

Holešovice - Bubny v objetí Vltavy Holešovice - Bubny v objetí Vltavy Jan Jungmann

Výborná kniha o mé rodné Pražské čtvrti. Úžasné fotografie i popisy míst. Kniha umožňuje velice pěknou exkurzi do historie Prahy 7. Pro Holešovičáky nutnost :-)

06.02.2018 5 z 5

Hora mezi námi Hora mezi námi Charles Martin

Tak tímto titulem jsem definitivně skoncoval s bestsellery a podobnými knihami. Naprosto nechápu tak vysoké hodnocení. Knihu jsem si koupil, coby odpočinkovou po románu Pohřbený obr od Ishigura. Čekal jsem jistý rozdíl, ale takto velkou propast opravdu ne. Rádoby humor je v této knize na opravdu hodně nízké úrovni. Starbucks? McDonald atd.? To jako vážně? Tento druh reklamy připomíná tvorbu TV Prima a TV Nova. Venku je sněhová bouře a malé osobní letadlo dostane povolení na let podle viditelnosti? Zajímavé, že čtenářky vyžadují v těchto knihách city a emoce, ale už nevyžadují po jejich autorech, vyšší literární úroveň, než jakou mají články v Blesku. Opravdu se někde v polovině knihy ptá Ashley svého přeživšího spolucestujícího co to je kompas?! Tento titul je důkazem vítězství marketingu nad kvalitou. Film si po tomto zážitků nechám s velkou radosti ujít. 2* z milosti.

26.01.2018 2 z 5

Pohřbený obr Pohřbený obr Kazuo Ishiguro

Ishiguro patří dlouhodobě mezi mé oblíbené spisovatele, leč tímto románem jsme se trochu minuli. Nejde ani tak o děj samotný, ani o poslání, které v sobě skrývá, ale o žánry, které Ishiguro použil. Tedy konkrétně fantasy a středověký epos. Tyto oblasti mi jsou opravdu hodně vzdálené, ale v podstatě každá strana byla pro mě svým způsobem utrpením. Kniha je to určitě skvělá a věřím, že spoustu lidí nadchne a osloví, nicméně já nemohu hodnotit více, než 3*. Nota bene, ústřední dvojice mi absolutně nepřirostla k srdci a bylo tak pro mě těžké s nimi jakkoliv prožívat jejich útrapy. Konec knihy můj dojem částečně vylepšil a nemohu tak souhlasit s tím, že vychází do ztracena. Knihu, ale přes všechny mé výtky, určitě doporučuji k přečtení a k vytvoření vlastního názoru.

20.01.2018 3 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

Ano i ne. První kapitola jak Mexická telenovela. Následovalo několik slušných a napínavých kapitol. Druhou polovinu knihy bych zhodnotil jako ctrl-c, ctrl-v. A konec? Ten ponechám raději bez komentáře. Jen zmíním, že v ten moment jsem měl chuť dát tak 30%. Ale nakonec 50% za celkem napínavé a čtivé dva večery.

28.09.2017 3 z 5

Lovec králíků Lovec králíků Lars Kepler

Kniha mě celkem zklamala. Dle hodnocení a recenzí jsem očekával něco skvělého. A co jsem dostal? Akční film se S. Segalem. V hlavní roli, který běhá téměř tak rychle jako jedoucí auto, s vybuchující loděnicí v jeho zádech, hektolitry krve, atd. Škoda. Aspoň, že to je čtivé a má to čtenář rychle za sebou. Za mě 60%

10.08.2017 3 z 5

Jak ovládnout své peníze Jak ovládnout své peníze kolektiv autorů

Výborná kniha pro snadné pochopení základních principů domácího rozpočtu a nakládání s ním.

10.08.2017 5 z 5

Němci Němci Jakuba Katalpa (p)

Jedná se určitě i kvalitní knihu, která má v podstatě vše, co od dobré knihy očekávám. A jako bonus je kniha opravdu čtivá. Nicméně jednu hvězdičku musím chtě nechtě ubrat. To, že je v knize hodně odboček a různých postav, které úplně nesouvisí s hlavním dějem, by mi až tak nevadilo. Ba pravě naopak. Kniha tím získala určitou košatost. Nicméně mi dost vadil celkový rámec knihy. Tedy ona současnost a pátrání po minulosti. Domnívám se, že příběh samotný (tedy období 30 a 40 let) je sám o sobě natolik silný a natolik zajímavý, že podobné berličky v podobě současnosti, jsou zcela zbytečné.

10.08.2017 4 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Skvělá kniha, ze které místy až mrazí. Zrůdný komunismus v čisté podobě.

09.08.2017 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Nesmírně citlivá kniha, které mohou dát nízké hodnocení jen opravdový dospěláci. :-)
Opravdu málo kdo dokáže napsat knihu, která promlouvá jak k dětem, tak i k dospělým. Kniha se nesmí číst jako dějový příběh. Musí se číst, jako galerie úžasných obrazů, mistrně seřazených do jednoho celku.

31.07.2017 5 z 5

Vývojová psychologie. Dětství a dospívání Vývojová psychologie. Dětství a dospívání Marie Vágnerová

Skvělá kniha, jak pro učitele tak i pro rodiče, kteří chtějí porozumět svým dětem, proč dělají to co dělají v určitých obdobích jejich vývoje.

04.06.2017 5 z 5

Šajlok, to jsem já Šajlok, to jsem já Howard Jacobson

Rozhodně zajímavá kniha, která je sondou do myslí otců dospívajících dcer, do světa židovské víry z pohledu samotných Židů. Je to kniha plná dialogů s nádechem lehké, dobře stravitelné filosofie. Je to také kniha o různých podobách lásky. Knihu jsem si vybral zejména s ohledem na téma, které je mi osobně blízké. Tedy vztah křesťanství a židovství. A i toho se mi dostalo mírou vrchovatou. Přesto nemohu dát 5*, neboť knize něco chybělo. Nevím přesně co. Možná to propojení vzdálené minulosti se současností... Těžko říct. Každopádně se jedná o zajímavé zpracování známé literární postavy Šajloka, která v této knižní podobě neztrácí nic ze své předlohy.

15.04.2017 4 z 5

Kočičí host Kočičí host Takaši Hiraide

Chtě nechtě, musím dát jen 3 hvězdy. Jednu hvězdu dávám za stylistiku. Druhou hvězdu za poetiku a třetí hvězdu za čistotu formy. Bohužel to je po hříchu málo, aby z toho člověk vykřesal něco více. Je to jedna z těch knih, která zůstala tak nějak na půl cesty. Vše je v ní správně. Žádná očividná chyba není patrná a přesto knize něco chybí. Možná jsem měl jen velká očekávání či jsem si již navykl na to, že japonští spisovatele, používají často prvek mystiky, který dodá dílu na zajímavosti. Bohužel zde se nic podobného nekoná. POZOR SPOILER - ve zkratce: manželský pár navštěvuje kočka, která však zemře. Manželé se přestěhují a začnou je navštěvovat koťata jiné kočky. Nic víc, nic míň... A to ať se na mě nikdo nezlobí, ale to nestačí. Nicméně, kdo si rád čte hezké věci, které jsou až infantilně jednoduché (nemyslím to pejorativně!), tak se mu kniha bude určitě líbit.

13.03.2017 3 z 5

Únava materiálu Únava materiálu Marek Šindelka

Šindelka se pustil na velice tenký led výbušného tématu dnešní doby a nutno říci, že z toho vybruslil se ctí. Respektive svou novelu z tzv. druhé strany, pojal víc než správně. Žádná konkrétní země, ale čistě Evropa. Tedy první plus pro autora. Důraz na prožitek hlavních "hrdinů" kdy s nimi čtenář vše vnímá jako by tam byl také, je druhé plus. Délka novely ideální. Tedy třetí plus. A teď mínusy - přílišná popisnost v některých místech knihy je hlavně věci editora. Tady bych dal mínus. Ok autor má talent na popisy. O tom žádná. Ale všeho s mírou. Impresionisté mají také nádherné obrazy, ale u x- tého obrazu už prostě zatoužíte po holandských mistrech 19 stol. Tedy na můj vkus opravdu velké množství popisu, které působí až plevelně v záhonů růží. Další mínus vnímám autorovu úsečnost a častou úspornost vět. Jistě, v dramatických a "rychlých" místech to je jen ku prospěchu věci, ale při normálním běhu události je to zbytečně sekané. V knize do 200 stran ještě ok. Ale mít to třeba 500? Tak to ani náhodou. A ano, občas jsou v knize místa, kdy autor pouze předvádí svůj talent, ale upřímně... klukovi, co je lehce přes třicet, se nemůže nikdo divit. Rozhodně si Šindelku zařadím mezi nejzajimavejsi současné české spisovatele a uvidíme co bude dál.

12.02.2017 4 z 5

Malý pražský erotikon Malý pražský erotikon Patrik Hartl

Bohužel ač velice nerad, nemohu dát knize lepší hodnocení. Strašně moc jsem si před čtením vlastní knihy přál, aby se mi kniha líbila. Abych měl po dlouhé době českého autora, který by dovedl vše co je psané v kladnych komentářích k této knize. Bohužel, a to slovo bohužel musím podtrhnout, se nic z toho nekonalo. Je to čtivé? Ano. Je to vtipné? 2x na 430 stranách. Je to smutné? Místy ano. Je tam sex? Ano, ale na můj vkus až moc. Respektive název knihy tomu napovídá, ale být tam toho o polovinu méně, tak by název mohl klidně zůstat. Bohužel sex je to jediné co knihu drží pohromadě. Vlastně tomu moc nerozumím. Charaktery postav jsou vypracované a děj má spád, ale prostě to nefunguje. Jediné slovo které podle mě knihu vystihuje je - plytký. A přitom to mělo tak velký potenciál. Upřímně mě to mrzí. Autor má očividně vypravěčský talent. Ale paradoxně ho utápí v klouzání po povrchu. A dokonce ani sex tomu všemu nepomáhá. A to už je co říct.

23.01.2017 2 z 5

Dva proti Říši Dva proti Říši Jiří Šulc

Fantastické! Autorovi se podařilo neuvěřitelně věrohodně popsat vše podstatné co s atentátem souvisí a ještě tomu dat i lidský rozměr všech protagonistů. Zejména mám na mysli ty české. Název je možná trochu zavádějící ale to je asi to jediné co bych knize vytkl. Protože právě v této knize si člověk uvědomí kolik nesmírně odvážných a statečných lidi se na úspěchu této akce podílelo spolu s Gabčíkem a Kubišem. Pro člověka dnešní doby je to téměř nepředstavitelné a přitom se to vše událo, z pohledu lidských dějin, teprve včera či předevčírem. Je skvělé, že podobné knihy, připomínající a oslavujici naše hrdiny, stále vznikají.
Všem doporučuji si udělat výlet do Prahy do kostela sv Cyrila a Metoděje. Teprve v tom prostoru samém, člověk pocítí na vlastní kůži, tu nesmírnou sílu a statečnost všech českých vojáků, bojujících zde do poslední kulky.
Ač člověk tento úsek našich dějin zná ze školy, tak to napětí při čtení knihy je neuvěřitelné. Člověk hltá stránku za stránkou jako by to poznával teprve prvně.
Pro mě osobně byla hodně zajímavá postava udavače Karla Čurdy. Kdo my jsme, abychom odsuzovali člověka, který selhal pod nepředstavitelným tlakem okolností. Nezastávám se ho ani ho neobhajují! Jen jeho postoji, po přečtení této knihy, rozumím, byť neschvaluji.
Vřele tuto knihu mohu všem doporučit. Možná si pak někteří lidé, kteří dnes a denně kritizují dnešní dobu a vše s ní spojené, že díky lidem, o kterých tato kniha je, tu dnes můžeme svobodně a spokojeně žít. Ty represe po atentatu musely být nepredstavitelně zdrcující pro většinu Čechů. A já proto upřímně děkuji a nesmírně obdivuji všechny, kteří obětovali své životy, abychom mi mohli žít!

02.07.2016 5 z 5

Klasika klasik. Waltari byl Pan spisovatel. O tom žádná. Ale k pěti hvězdičkam mi tam něco chybělo.

28.06.2016 4 z 5

Je to kniha o dvou, pro mě rozdílných, polovinách. Zhruba v polovině knihy jsem zvažoval, že knihu na nějaký čas odložím, nebo ji nedočtu vůbec. Což o to, první polovina je napsaná stylisticky krásně a spisovatel prokázal velký spisovatelský um, ale... Nejsem vyznavač akcích knih. Dej pro mě není vždy to hlavní co u knihy hledám, ale ten téměř nulový pohyb děje v první části knihy, mě naplňoval, respektive nenaplňoval ničím. Bylo to krásné něco o ničem. Ale NAŠTĚSTÍ, a to musím zvýraznit, jsem knihu neodložil. Dopustil bych se tak jednoho ze svých největších literárních omylu.
Druhá polovina kniha je fascinující. Tak nějak pozvolna se jednotlivé postavy začnou vzájemně více proplétat a ovlivňovat, až se člověku začne tajit dech. Vlastně v průběhu celé knihy se nemůžete zbavit pocitu, že tam stále visí ve vzduchu něco neurčitého, něco co se nedá dost dobře popsat, ale jde z toho strach.
Co bylo pro mě osobně úžasné, tak je to vykreslení poválečného pařížského života. Ta atmosféra je autorem skvělě zachycena a předána čtenáři.
Rozhodně mohu knihu s klidným svědomím doporučit k přečtení s poznámkou, aby čtenář neváhal a knihu dočetl až do konce, byť může podobné jako já v průběhu čtení poněkud váhat.
P.s. Opět se mi potvrdilo mé životní motto. Tedy, že optimismus je nedostatek informací. Ač všichni členové klubu optimistu, jsou skutečnými optimisty, tak pro zachování tohoto optimismu si vlastně založili tento "uzavreny" klub jako jakousi bublinu před okolním světem. Pozvedli tak štít, kterým se brání průniku informací a žijí si sami ve svém optimistickém světě. Ale okolní svět je neúprosný a postupně se vkrada do klubu v podobě informací, myšlenek, a v závěru i lidi. Nakonec zjistíte, že optimismus je jen iluze, lež. A pesimismus není ničím jiným, než pravdou. Než skutečnosti, která není příjemná ani jednoduchá, ale je reálná.

23.06.2016 5 z 5

Steve Jobs Steve Jobs Walter Isaacson

Kdyby mi někdo pred x lety rekl, ze si v budoucnu přečtu témeř sedmi set stránkovou knihu o člověku co vytvořil počítačovou firmu, tak bych si myslel ze se blaznil. A dnes, si nedovedu představit, že bych tuto knihu nečetl.
Na Steva Jobse a jeho Apple můžeme mit každy spoustu názoru, výhrad, atd. atd. Ale rozhodně se nedá upřít, ze Steve byl opravdu neobyčejný člověk, který se nebál jit vlastní cestou. Mam pocit, ze jednim z jeho hnacích motoru byl paradoxně strach. Strach z budoucnosti. A proto se rozhodl tento strach přemoci a začal budoucnost určovat a ovládat, tak aby ho neděsila.
Myslim, ze je opravdu dobre, ze tato kniha vznikla a urcite za to patří dík jejimu autorovi. Hodnotit literární a stylistické vlastnosti teto knihy je obtížné, stejně jako u kteréhokoliv životopisu. Ale kniha je čtivá, dává celkem uveritelny a tedy patrně i reálný pohled na osobu Steva Jobse. A to je podle me, to co ma zivotopis splňovat.

15.05.2016 5 z 5