Mikkinnen Mikkinnen komentáře u knih

Dlouhá trať Dlouhá trať Viktorie Hanišová

Pojítko mezi jednotlivými povídkami není jen téma sebevraždy, ale hlavně autorčin styl psaní. A ten se mi moc líbil. Nicméně, jak už to u sbírek povídek bývá, některé povídky byly výrazně lepší, než zbytek. Za mě osobně nejlepší povídky jsou "Pozůstalost", "Manažerka" a "Vrátíš se? Jednu hvězdičku si dovolím strhnout, za poslední povídku "Brácha", která (pouze má domněnka!) je autorčina poněkud osobnější, ale pro čtenáře nejnudnější. Možná i proto, že toto téma, je již x-krát recyklováno a postrádá originalitu, předchozích povídek.

21.10.2020 4 z 5

Mít pro co žít Mít pro co žít Richard Roper

Taková příjemná jednohubka. V první polovině i celkem vtipná. Místy trochu šroubovaný děj s dvěmi odbočkami do minulosti, které působí jako vata. Na druhou stranu, s hlavní postavou jsem se ztotožnil víc, než mi bylo milé. Nicméně celkový dojem je za solidních 80%.

03.10.2020 4 z 5

Konkláve Konkláve Robert Harris

Dávám pět hvězd, ale je to vlastně 4/5. Což o to, kniha je to čtivá a tohle téma mě enormně zajímá. Rozhodně knize nechybí napětí, zajímavosti, tajemno, ale i vtip. Bohužel ten konec na mě byl už moc. Nicméně 95% knihy bylo skvělých. Takže těch posledních 5% jsem ochoten taktně přejít, jako že nejsou.

04.09.2020 5 z 5

Konkláve - Tajemství papežské volby Konkláve - Tajemství papežské volby Hubert Wolf

Skvělá kniha, která v lehkém nástinu ukáže zajímavosti ze zákulisí historie volby papeže. Pro mě osobně je tato kniha odrazovým můstkem k hlubšímu studiu historie katolické církve. Čímž doplním svou duchovní cestu v hledání k jisté celistvosti.

25.08.2020 5 z 5

Tři sestry Tři sestry Anton Pavlovič Čechov

Skvělá hra. Absence jasně dějové linky dává vyniknout charakterům jednotlivých postav. Marnost a touha, jdou ruku v ruce s neschopností se vymanit z kolejí osudu. I po 119 letech, stále aktuální téma.

28.07.2020 5 z 5

Rychlé večeře pro školáky Rychlé večeře pro školáky Kate McMillan

Bohužel velké zklamání. Ano, kniha je to pěkná a přehledná, ale tím to asi tak končí. Naprosto nepoužitelné recepty. Člověk by očekával, že jídla budou z ingrediencí, které máte běžně doma, abyste mohli opravdu udělat rychlou večeři po celodenní práci, kroužcích a po domácích úkolech. Ale tohle? Krátká ukázka ingrediencí ze kterých jsou zde recepty: artyčok, sýr fontyna, quinoa, fazole edamame, houby Portobello, Kari pasta, obiloviny farro, mandlová mouka, košer sůl, yukonské zlaté brambory, mexické chorizo, mušle, Panko strouhanka, izraelský kuskus, arašídové máslo atd. Možná jsou to chutná a zdravá jídla, ale rozhodně ne rychlá.

28.06.2020 2 z 5

Maus – Souborné vydání Maus – Souborné vydání Art Spiegelman

Někdy se stává, že obsah je víc, než forma. Někdy se stává, že forma je víc, než obsah. A někdy se stává zázrak, kdy forma i obsah jedno jsou. A to je přítomno právě zde! Bravo.

14.05.2020 5 z 5

Stehlík Stehlík Donna Tartt

Moc jsem se na tuhle knihu těšil, ale výsledek je takový, no takový divný. Po přečtení vám zůstane v mysli taková divná pachuť. Nevím, buď jsem od knihy čekal víc, než mi mohla dát, nebo jsem si to nedokázal vzít, nebo jsem to nedokázal najít. Skvělý námět se utápí ve zbytečných detailech a záplavě slov. Miluji mnoha stránkové knihy, neb rád trávím čas s postavami a jejich myšlenkami, ale u této knihy tomu tak nebylo.

08.05.2020 3 z 5

451 stupňov Fahrenheita 451 stupňov Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Co říci ke knize, o které bylo napsáno vše? Snad jen, že je škoda, že kniha není obsáhlejší. Spousta skvělý myšlenek by si zasloužila hlubší a soustředěnější uchopení. Neříkám, že kniha pluje po povrchu, toho jsem dalek. Ale rád bych s knihou i s jejími myšlenkami byl déle.

08.05.2020 5 z 5

Mise Saturn Mise Saturn John Sandford (p)

Můj první sci-fi román. Obvykle čtu společenskou literaturu 19. stol. Ale tohle bylo něco úžasného. Kniha, která by se klidně mohla stát realitou. Žádné star wars ani hvězdná brána. Žádný zelený mužíčkové. Prostě poctivý a uvěřitelný příběh, založený na znalostech fyziky. Kniha je velmi čtivá. Osobně bych možná uvítal ještě víc té sociální roviny na palubách obou lodí, ale to by pak už byla fakt velká "bychle" :-)

27.04.2020 5 z 5

Honzíkova cesta Honzíkova cesta Bohumil Říha

Tak nějak nevím. Právě jsem jí dočetl dětem ve školce a mám pocit, že i babička a děda z knihy jsou tak nějak družstevní a honzík se o ně musí dělit s celou socialistickou společností. Jako kdyby si nemohli vzít na těch pár dní dovolenou a být s Honzou. Ale jinak je to taková milá kniha. I když dětem se mnohem víc líbilo čtení z Deníku kocoura modroočka.

08.04.2020 3 z 5

Alrúna: příhody živoucí bytosti Alrúna: příhody živoucí bytosti Hanns Heinz Ewers

Dekadentní kniha s překvapivým vtipem v druhém plánu, napsána nádherným literárním jazykem. Alrúna mi něčím připomínala Lízinku z Katyně od Kohouta.

14.03.2020 5 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Nejlepší kniha, co jsem letos zatím četl. Neuvěřitelně lidský příběh, tak bravurně a uvěřitelně napsaný, že čtenář musí litovat každé další stránky, kterou přečte, neb se blíží k závěru. Jsou knihy, kde je text, postavy a děj. A pak jsou knihy, které jsou prostě životem. A to je příklad tohoto románu. Myslím si, že by si tuto knihu měli povinně přečíst hlavně my muži, abychom si uvědomili, jak může být naše chování a jednání vnímáno z druhé strany vztahu. Ale, obávám ar, že tato výzva zůstane bez odezvy. Nicméně, kniha je to fantastická a všem doporučuji. Dávám 6/5* :-)

30.04.2019 5 z 5

Posel Posel Markus Zusak

Bohužel mi kniha vůbec nesedla. Ano, je psána čtivě. Ano, autor vede příběh pevnou rukou. Bohužel, to je asi tak vše, co mě potěšilo. Postavy mě totálně minuly. Je to úplně mimo mé obzory. Jde vlastně o takovou morální agitku. Celé to prostředí včetně hlavní postavy je pro mě těžko představitelné. Ale věřím, že mladším ročníkům se patrně kniha bude líbit.

24.02.2019 3 z 5

Pražské jaro Pražské jaro Simon Mawer

Velmi zajímavý a poutavý pohled na dění roku 1968 u nás, očima cizince. Možná jen toho sexu je tam moc. Každopádně i tak super kniha.

28.01.2019 5 z 5

Boží memorandum Boží memorandum Og Mandino

Nevím jestli je to tím, že mě kniha potkala zrovna v mém náročném životním období, ale nesmírně mě oslovila. Rozhodně doporučuji všem nám, kdo trpíme depresemi, sebepodceňováním, dehonestací vlastního já a ztrátou smyslu života! Určitě není nutné být věřícím, ale je nutné naslouchat!

09.12.2018 5 z 5

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Tuze kratičká kniha v krásném provedení. Proč 4 *? Inu proto, že jsem možná čekal malinko víc. A jsme opět u těch očekávání. Stejný mor, jak domněnky. :-)

03.12.2018 4 z 5

Když v ráji pršelo Když v ráji pršelo Jan Otčenášek

Kniha, která dává naději, že to jde. Že se lze vymanit z okovů každodenní všednosti. Zejména se mi líbil vývoj Lu, které postupně dospěla. Škoda jen, že je kniha tak jednostranná. Myšleno, že je pouze z pohledu dívky. Bylo by určitě zajímavé přečíst si tento příběh znovu, ale tentokrát z pohledu Petra.
Ale i tak se rozhodně jedná o příjemnou jednohubku. :-)

25.11.2018 4 z 5

Italské boty Italské boty Henning Mankell

V průběhu čtení jsem osciloval mezi 3 a 5*.
Mnoho událostí v knize mi připadalo tak nějak nuceně náhodných. S žádnou z postav jsem se nedokázal ztotožnit, ale přesto měla kniha své kouzlo. Byla psaná čtivou formou, tak akorát na letní tempo. Líbila se mi představa života na opuštěném ostrově kdesi na severu evropy. Jen škoda, že mu tam chodili lidi.
Ale přes mé výtky se domnívám, že se jedná o poměrně zdařilou knihu, která si své čtenáře najde.

31.07.2018 4 z 5

Sofiin svět Sofiin svět Jostein Gaarder

Tak bohužel se zázrak nekonal. Možná jsem od toho očekával víc. Pasáže o filosofii byly fajn, ale ten příběh? Tak prázdné postavy se jen tak v románech nevidí. A dopisy starého muže patnáctileté holce? Minimálně divné. Škoda! 3* za filozofii a snahu.

31.07.2018 3 z 5