451 stupňov Fahrenheita

451 stupňov Fahrenheita

451 stupňov Fahrenheita. Teplota, pri ktorej sa knižný papier vznieti a horí... V Bradburyho desivej vízii budúcnosti požiarnici nehasia požiare, ale sami ich zakladajú, aby pálili knihy. Spoločnosť v románe 451 stupňov Fahrenheita pokladá spokojnosť a zdanlivý pocit šťastia za najvyššie priority. Triviálne informácie sú prijateľné, ved... celý text

451 stupňov Fahrenheita. Teplota, pri ktorej sa knižný papier vznieti a horí...
V Bradburyho desivej vízii budúcnosti požiarnici nehasia požiare, ale sami ich zakladajú, aby pálili knihy. Spoločnosť v románe 451 stupňov Fahrenheita pokladá spokojnosť a zdanlivý pocit šťastia za najvyššie priority. Triviálne informácie sú prijateľné, vedomosti a vlastné myšlienky už nie. Požiarny kapitán Beatty to vysvetľuje na nasledujúcom príklade:
"Podsuň ľuďom súťaže, v ktorých môžu vyhrávať, keď doplnia správne slová do populárnych piesní, alebo mien hlavných miest, keď správne odpovedajú na otázky, koľko kukurice sa vypestovalo v Iowe v minulom roku. A budú šťatní, lebo fakty tohto druhu sa nemenia. Zahrň národ klubmi a večierkami, akrobatmi a kúzelníkmi, prúdovými autami, motorkami a helikoptérami, sexom a heroínom. Nepodsúvaj im žiadne vrtkavé veci ako filozofiu či sociológiu - táto cesta vedie k melanchólii." méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/28_/286454/451-stupnov-fahrenheita-OFy-286454.jpg 4.31410

Fahrebheit 451 (1953)

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Citadella

Sova15

Také souhlasím - velmi nadčasová kniha. Problém, kdy není vhodné, aby lidi mysleli, tu už několiktrát byl. A také doufám, že se nebude už opakovat. Bohužel nás ale technologie obklopují čím dál více a není to vždy jen ke prospěchu věci. Pozor -zkuste být někdy off line, bez TV....Taky bych si neuměla představit život bez knih, jako ti, co psali přede mnou.

Atanone

Souhlasím,že je to nadčasová kniha a mám pocit,že je i dnes aktuální. Jsme čím dál víc připoutáváni k systému,který nám podbízí,že nemusíme myslet,on myslí za nás. Ale to jen tak na okraj.
Kniha je jednou z mých srdcovek hned vedle jeho úžasných hororových povídek

allebra

Neuvěřitelně nadčasová kniha! Na poměrně nízký počet stránek, je ohromná svým obsahem, který chtěl autor předat čtenářům. Knihy jsou nebezpečné, protože nutí lidi přemýšlet a tak se určitá část společnosti snaží takových knih zbavit. To už tady párkrát bylo a jen doufám, že se to už nebude nikdy opakovat. Zkusila jsem si představit, jak bych se asi cítila já (kterou uklidňuje už jen pouhý pohled na knihovnu), kdyby mi někdo spálil všechny knihy a nebyla to vůbec příjemná představa. Kniha se četla velmi dobře, určitě doporučuji!

tak.normal

Kniha byla dobrá, i když jsem se od začátku té utopie bála. A bylo proč. Nelíbila se mi ale víc než na tři hvězdy, a nebo spíš 2,5. Asi zkusím film.

SuzukiZ

Kniha je velmi čtivá, navíc (bohužel) je stále aktuální.

Haňáček

Byla jsem nadšená a vyděšená zároveň. Bohužel mám pocit že se naše generace začíná te společnosti z knihy děsivě přibližovat.

Romcha

Je to velmi zvláštní, až záhadné a trochu děsivé. Zatímco na zkoumání našeho prostředí máme celý systém přírodních věd a účinné technologie, spoustu sofistikovaných přístrojů od elektronických mikroskopů přes počítačovou tomografii a magnetickou rezonanci až po cyklotrony, Hubbleův teleskop, družice a kosmické lodě a sondy, nejúčinnějšími nástroji, jimiž můžeme pronikat do tajů naší civilizace a odhalovat mezilidské vztahy a city jsou umělecká díla.

Pozoruhodným na této skutečnosti je fakt, že ačkoliv umělecká díla vznikají výběrem určitých rysů a úmyslným potlačením jiných - takže žádný obraz není odraz reality tak jako fotografie, žádný román není tak realistický, není úplným popisem skutečného světa a žádná socha není dokonalou kopií živého tvora - jsou ve svém účinku pravdivější než realita sama.
V tom co použít a co vynechat pak spočívá genialita tvůrce.

Za takové podobenství, za takovou šifrovací mřížku je pak možné pokládat i geniální sci-fi román Ray Bradburyho.

Tato kniha je bohatou pokladnicí . Zdroje informací o nás samých, o civilizační cestě, kterou lidstvo doposud urazilo.

Leenah

Skvělá kniha, která mi dala nový pohled na dnešní společnost. Přečetla jsem ji jedním dechem, ačkoli sci-fi obecně moc nevyhledávám. Částečně mě deprimovala, ale zároveň mi dala naději, že jsou lidé, kterým není jedno, co se děje. Hodně jsem ocenila v novém vydání i předmluvu a doslovy. Jakmile se s někým bavím o knihách, tuhle ihned doporučuji.

Mia77

Dlouho jsem tuto knihu odkládala, ale zbytečně jsem se toho bála. Rozhodně daleko lépe napsané než Orwellovo 1984 ( podobný utopistický román). Čeho se v budoucnu opravdu můžeme malinko bát, je ztráta zdravého rozumu a schopnosti logicky myslet. V dnešní době internetu, kde si všechno najdete bez nějakého většího úsilí, mobilní komunikace, která zase nabízí pestrou nabídku aplikací a služeb, člověk malinko ztrácí své já. Ray Bradbury se snažil zajímavě popsat zrychlený svět bez knih a vlastního myšlení, zaměřený pouze na svoji osobu a zábavu. Rozhodně dílo vhodné k zamyšlení, mne tedy malinko děsilo .... asi jako ostatní tady si nedovedu představit život bez knih a vlastních úvah.

Kíťovec

Ticho. Tma. Zkáza. Smrt. ... ale i naději, tohle všechno najdete v této knize. Pocit stísněnosti a strachu z toho, že by se něco takového mohlo stát. Měli bychom se nad sebou zamyslet a přestat se chovat jak ten hloupý pták - Fénix :)

Eyghon

Moc filozofování, moc vaty, příběh tak na 50 stránek. Pochopil jsem poslání, které měla kniha předat a to je všechno. Zábava žádná, jediný sci-fi prvek je mechanický ohař. Zatím se mi nic od Bradburyho nelíbilo.

koniklecka

Nějak jsem se bohužel neztotožnila se stylem, jakým byla kniha psána. Někde jsem slyšela, že existují dva překlady a že ten jeden se dá číst lépe, ale nevím, co je na tom pravdy. Rozhovory nedávaly smysl a to mi celkem vadilo. Děj byl celkem zajímavý, ale nějak mi přišel nevyužit ten potenciál.

Monyčí

Kniha se mi vážně moc líbila. Jen úplně nedokážu říct proč, prostě ve mně něco zanechala a nikdy se mě nepustí. Jediné, co mi vadilo byly občas poměrně dlouhé a podrobné popisy, proto 4*

stopni

Kniha byla opravdu velmi zajímavým zamyšlením nad hodnotami světa. I přestože byla napsána před více než 60 lety, má stále co říct - tehdejší ochladnutí vztahů mezi Západem a Východem se dnes mění na boj uchování vědomostí se stále rychlejším technickým pokrokem. Vřele doporučuji.

Likandros

Skvělý námět, ale kniha samotná se mi špatně četla. Nemělo to takovou šťávu a asi mi nesedne styl psaní autora. Sečteno podtrženo, stále se jedná o velmi kvalitní dílo a můj pohled je spíše subjektivní.

Ema22

Fascinující a zároveň naprosto děsivá myšlenka. Požárníci zakládají požáry a pálí knihy. Mnohdy i s jejich majiteli. Lidé se baví ničením a prostoduchými televizními pořady (jak prozřetelné). V románu je tolik motivů jako vystřižených z Orwellova 1984. Kvalitní čtení, ale Marťanská kronika mě svým stylem oslovila víc.

Metroušek

Zásadní knížka, nejen jako sci-fi. Jsou dva druhy lidí: ti, kteří čtou, a ti, kteří nečtou. Jsem rád, že patřím tam, kam patřím.

ji7967

Ondřej84...přesně!

hlina

Člověka mrazí, jak je kniha nadčasová.

Ondřej84

451 stupňů Fahrenheita je velkým varováním nejen pro budoucí generace. Podle mého názoru je pouze otázkou času, než politika různých zákazů a cenzury zaútočí ve větším měřítku taktéž na knihy – i na dříve uznávané –, jež se znelíbí některým kruhům ve společnosti. Už se objevují první útoky na umělecká díla, např. na báseň Maminka od Jiřího Žáčka. Jsem opravdu zvědavý, kdy začne vadit třeba Deset malých černoušků od Agathy Christie nebo další díla. Očekávám, že se Bradburyho román jednoho dne vrátí na první příčky prodejnosti a znovu zazáří v aktuální parádě. Každopádně doporučuji.

Riccia

Skvěle napsaná kniha, u které mne občas až mrazilo, jak některé prvky pseudocivilizace dálné budoucnosti se naplňují již teď - 64 let po prvním vydání této temné vize.

ji7967

Skvělá kniha...až mrazí.

hanak_v_exilu

Dystopií jsem četl víc než jenom pár, ale tahle je výjimečná i mezi těmi nejlepšími. Popisuje společnost, která se dostala do područí totality tak pozvolna a nenápadně, že si toho ani nevšimla. Z důvodu pohodlnosti, pro dobro všech a ve jménu morálky se lidé vzdali svobody a možnosti ovládat svůj osud. Přečtěte knihu, rozhlédněte se a přemýšlejte, jestli něco podobného nevidíte kolem sebe. A dělejte to každých pár let.

jarabr

Nejen Orwell se svým 1984 a Farmou zvířat, ale i Bradbury v této knize vidí daleko do budoucnosti - téměř 70 let od napsání se v podstatě dnes dostáváme do stavu, který je zde popsaný.

"Nejsou všichni zrozeni svobodní a sobě rovní, jak říká Ústava, ale dá se dosáhnout toho, že jsou všichni srovnaní."
"...náš civilizovaný svět je tak rozlehlý, že si nemůžeme dovolit, aby menšiny byly nespokojené a neklidné."

Možná nejsme daleko od toho, kdy požárníci nebudou hasit požáry. Až z toho mrazí.

ModráLaboratoř

Literární jednohubka nasáklá petrolejem i sirka připravená přivést k životu sžíravý plamen. Skvělé!

roso.mak

Slavná není jenom tak. Spíš než o nějaký propracovaný svět a příběh se jedná o varování. Ne o světě bez knih, ty jsou jen symbolem, ale o světě, kde se dobrovolně přestalo přemýšlet. Přečetla jsem jí během jednoho odpoledne a možná se k ní ještě jednou vrátím.

Scathia

Geniální kniha, ze které jde mráz po zádech a kterou je těžké odložit. Aneb dnešní doba dovedená do absurdních rozměrů.

qerki

Dobrá kniha je podle mě ta, kterou nemohu odložit dřív, než ji dočtu. Výborná kniha je ta, o které ještě několik dnů po přečtení přemýšlím a v myšlenkách se k ní vracím. Takhle kniha splnila vše. Už před mnoha desetiletími autor popsal svět, ve kterém vítězí pozlátko nad vzájemnou komunikací a namáháním vlastního mozku. A světě div se, člověk jen s tím pozlátkem není šťastný (ač tvrdí něco jiného). Nebyl od pravdy daleko..

Kopretina

Tuto knihu by si měl přečíst každý knihomol! Obdivuji, jak se autor přiblížil současné realitě a jak (víc jak před 60 lety) dokázal odhalit rizika a tendence moderní společnosti.

Hellrampage

"S pomoci Boží zapálíme téhodne v Anglii svíci, ktorá bohdá nikdy nebude zhašena".

451° Fahrenheita je fascinujúca útla kniha, ktorú skôr považujem za dlhšiu poviedku, keďže Bradbury je ich majstrom. Čítal som jeho Kaleidoskop a neskutočne sa teším na Marťanskú kroniku a Ilustrovanú ženu, ktoré som ešte nečítal. 451° mi len potvrdilo, že Bradbury nie je len ďalším obyčajným spisovateľom, on je Pánom spisovateľom, ktorý sa snaží knihami ľuďom otvoriť oči (ale aj ich zabaviť). Ja som si vďaka tejto knihe uvedomil mnohé a aj mne sa otvorili oči nielen na náš svet ale aj na náš štát a v akom storočí žijeme.

Počas čítania som si mnohokrát hovoril: "To je geniálne", alebo ma mrazilo, keď som si uvedomil, ako blízko sa k tejto realite nachádzame. Najlepšia časť knihy bol záver - najviac sa mi páčilo Grangerové rozprávanie o jeho dedovi. Tým nám dáva Bradbury jasné posolstvo a nielen tým. Netreba viac písať, budem hlavne citovať z knihy:

"Z hloubi noci, přes celé město, nejslabší, sotva postřehnutelné zašelestění otáčené stránky. "Kniha Jobova.""

"V příštím týdnu, měsíci, roce potkáme spoustu osamělých lidí. A když se nás zeptají, co děláme, múžeme jim říci: Pamatujeme si. Tímhle nakonec zvítězíme. A jednoho dne si toho budeme pamatovat tolik, že zkonstuujeme největší bagr v dějinách, vyhrabeme největší hrob všech časú a hodíme do něho válku."

Ľudia, čítajte viac kníh!