MayB2 - Komentáře

Průvodce neklidným územím - Příběhy českého výtvarného umění (1900–2015)Průvodce neklidným územím - Příběhy českého výtvarného umění (1900–2015)

Moc se mi lbí, jak kniha vypadá, výtvarný doprovod, celkové pojetí; bohužel v textech se vyskytují faktografické chyby.

Ideální manželIdeální manžel

Tak mám pocit, že se lidstvo za 120 let nikam neposunulo. Pořád řeší stejné problémy – korupce, zneužití postavení, vydírání... Brilantní dialogy, jiskřivý humor.

Prach a stínPrach a stín

Váhala jsem mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami, ale kloním se spíš níž – kniha není špatná, ale brzy po ní v hlavě asi nic nezůstane.
Spočívá dobré navázání na Doyleovy příběhy v kopírování drobných detailů v popisu prostředí a chování hlavních postav (hovězí na příborníku – mrk, mrk)?

Ross Poldark - Návrat domůRoss Poldark - Návrat domů

Odpočinkový slaďák v příjemném tónu. Kdejaký současný pisatel červené knihovny by si z téhle postarší romanťárny mohl vzít ponaučení. Není to nijak geniální, ale rozhodně také ne banální.

Dobrodružství v temných uličkáchDobrodružství v temných uličkách

Na rozdíl třeba od Mayovek může tohle člověk číst, i když už "je velkej". Knihu jsem dostala od táty zkraje devadesátých let a i když se později odstěhovala s dalšími Foglarovkami na chalupu, tak si jí při delších dovolených ráda zas vytáhnu a přečtu (to opakované čtení je už docela vidět na stavu vazby). Rychlé šípy, Stínadla, ježek v kleci – samé geniální věci, bez kterých by byl svět dětské literatury (nejen!) o hodně chudší.

PohádkyPohádky

Na pohádku "O holčičce s náhradní hlavou" myslím asi tak každý druhý den. Moderní vtipné pohádky s fantastickými prvky hnanými do naprosté absurdity. Lidi, které tahle kniha nerozesměje, jsou divní (vlastní zkušenost).

Sto roků samotySto roků samoty

U čtvrté generace José Arcadiů a Aureliánů jsem si našla rodokmen Buendíů v grafické podobě; pak už byla orientace v postavách hračka. Orientace v textu taky trochu náročnější, nepřetržitý proud vyprávění s odbočkami je asi nejlepší číst také na jedno nadechnutí. Magické prvky dobře zapadají do celkového vyznění příběhu – podobenství o různých druzích lidské samoty. Výborná, poněkud depresivní kniha, z které si budu pamatovat hlavně celkovou atmosféru spíše než děj.

GolemGolem

Nikdy nečtěte vydání z Omegy! Zrovna když překladatelé upozornili na jejich praktiky oprašování starých překladů a mizernou redaktorskou práci, padlo mi v knihovně do ruky jejich vydání Golema. Za pár let si snad spravím chuť u jiného překladu, ale teď jsem se knihu sotva donutila dočíst. Jako kdyby děj nebyl sám o sobě dost spletitý, byly mi házeny pod nohy klacky ve formě podivných souvětí, chybějících čárek, překlepů, na několika místech chybělo i sloveso v trpném rodu. Zabitá kniha.

HravoukaHravouka

Celkově krásná kniha, vyvážená naučná stránka, styl textů a výtvarný dojem. Koupila jsem synovci k Vánocům, tak doufám, že se mu bude taky líbit. Z rychlého přečtení o Štědrém dnu si pamatuji ten začátek: myška věděla z encyklopedií vše o moderním technickém světě, ale teprve když jí do nory začaly prorůstat kořínky, rozhodla se, že se musí dovědět něco o svém nejbližším okolí, o prostředí, ve kterém žije – to je přece zcela aktuální! A ještě jednou musím vyzvednout krásné ilustrace, milé a přitom nepodbízivé, jemně stylizované a přitom realistické – takovou knihu jsem v minulých letech marně hledala.

Češi 1968 - Jak Dubček v Moskvě kapitulovalČeši 1968 - Jak Dubček v Moskvě kapituloval

První reakce – dinosauři – to jako vážně? Ale je to skvělá metafora, postavy jsou k poznání a dinosauří obličeje mají velkou škálu výrazů. Ty zoufalé Dubčekovy oči, když kolem dupe a prská Brežněv a chystá se ho rozsápat...

Vzhůru do povětří!Vzhůru do povětří!

Pro mě a mého bratra kultovní knížka; škoda, že někdo nevydal další příběhy originální detektivní dvojice Bum & Bác. Dětská dobrodružství jsou zasazená do více-méně reálného světa a přinášejí nenápadné poučení, že doma na gauči nás moc dobrodružství nečeká.

Filosofská historieFilosofská historie

Lehoučké čtení, které jsem si kdysi vybrala o prázdninách, abych načetla nějakého Jiráska – samozřejmě jsem si Historii zvolila kvůli nevelké tloušťce. Ale oslovila mě, takže jsem si jí od té doby přečetla asi ještě dvakrát.

Kronika rodu Iremongerů - SmetištejnKronika rodu Iremongerů - Smetištejn

Jsem rozpolcená. Líbil se mi styl vyprávění, střídání vypravěčů, atmosféra, postavy (trochu se mi pletla všechna ta jména), ale základní kostra příběhu – jak funguje svět Smetištejna a rodu Iremongerů – se mi zdála kostrbatá.

Překlep a ŠkraloupPřeklep a Škraloup

Jako první mě zaujaly ilustrace, ale než jsem knížku koupila neteři k vánocům, radši jsem si ji taky přečetla (Jeden dneska nikdy neví.). I příběh se mi líbí, ale nejvíc mě dostaly různé mašinky a vynálezy ze světa skřítků jako ožužlávátko, dělo na prachové chuchvalce nebo šmodrchátko sluchátkových kabelů.

Důstojník a špehDůstojník a špeh

Z knihy je cítit velké zaujetí tématem a důkladné nastudování pramenů. Vcítění do postavy Georgese Picquarta v druhé části mi způsobovalo duševní nevolnost – co "se" zase pokazí, jaký nový důkaz "se" najde, kdo znenadání zemře, jen aby pravda nevyšla najevo. Georges Picquart miloval Francii a její armádu, byl to čestný muž, a proto se musel stát "zrádcem".

PorgyPorgy

Na malém prostoru bravurně vykreslené prostředí a životy černošské komunity v Charlestonu. Strhující popis uragánu zaplavujícího město.

Člověk už s jistotou nemohl prohlásit: "To, co dýchám, je vzduch, to, na čem stojím, je zem." Bouře se zmocnila města a vládla si v něm po svém. Věci hmatatelné i nehmatatelné se nerozlučně prolnuly a vířily spolu v šílené mlhovině.

Čas mezi šitímČas mezi šitím

Čas mezi šitím plyne pomalu, nepřekotně, dobové a geografické reálie dodávají příběhu na důvěryhodnosti.

Nebožtík Mattia PascalNebožtík Mattia Pascal

Bohužel si tuhle knihu nepřečtu, i když bych ráda. Vydání z roku 1997 má tak kostrbatý překlad bez veškerých korektur, že se to prostě nedá.

01.12.2016

Manželství do 158 liberManželství do 158 liber

Další z příběhů postavených na známých základních kamenech: Vídeň, vídeňská ZOO, zápasení, jugoslávští četnici, univerzita, spisovatelé, složité a nefungující partnerské vztahy a sex, předtucha ve snu, dějiny 20. století v životech obyčejných lidí, zmrzačení. Tentokrát chybělo nějaké opravdu bizarní úmrtí a zneužití dítěte.

11.11.2016

Pláň TortillaPláň Tortilla

Skvělý Steinbeck a skvělý Martin Hilský. Bravurní práce s jazykem příhody bandy dobrosrdečných povalečů proměňuje na vynikající čtenářský zážitek.

04.11.2016

Nic není tak prostéNic není tak prosté

První dvě povídky mě úplně nenadchly, ale Vraždy v lomu jsou skvělé!

04.11.2016

Zpívající diggerZpívající digger

Veškerý potenciál příběhu je zabitý dobovou rétorikou.

30.10.2016

Naháči jižních moříNaháči jižních moří

Hvězdičkově hodnotit nebudu, s tím si nevím rady. Ale rozhodně jsem se u čtení dobře bavila – například životopisy fiktivních osob nebo poznámky pana učitele jsou výborné.

11.10.2016

RanhojičRanhojič

Nějak mě míjí ta fascinace špínou středověku. Příběh není špatný, spíš těžko uvěřitelný a po čase z něj v hlavě moc nezůstane. Ale rozhodně byla lepší kniha než film.

11.10.2016

Mildred PierceováMildred Pierceová

Knihou jsem postupovala trochu s odporem, co se zas na další straně pokazí – je to tak výborně realisticky napsáno, že jsem Mildrediny neúspěchy a chování ostatních postav velmi prožívala.

07.10.2016

Po strništi bosPo strništi bos

Členění příběhu odpovídá předloze filmu – scéna a střih a jdeme na další; jinak je to sympatické povídání.

06.10.2016

Čéťové a zlodějiČéťové a zloději

Dobře vystižená atmosféra a typy postav, obzvlášť z učitelky mi bylo až úzko.

Měsíc nad SohoMěsíc nad Soho

Pěkně to ubíhalo, pozornost se díky spoustě vtípečků rozbíhá stými směry a najdenou prsk bum, je tu konec. Prostě ta stavba základního příběhu je dost vachrlatá.

06.10.2016

Věřil jsem, že mám fůru času, ale teď si nejsem tak jistejVěřil jsem, že mám fůru času, ale teď si nejsem tak jistej

Po kouskách jsem se pročetla až na konec touto směsicí textů. Celkově bych řekla, že se mi líbily víc texty o lidech než o abstraktních tématech, protože je cítit, jak moc měl Saroyan lidi rád.

13.09.2016

Zdeněk Ziegler For eyes onlyZdeněk Ziegler For eyes only

Jediné, co bych knize vytkla, je vazba – zasloužila by vázanou, kterou by si čtenář nemusel stále přidržovat otevřenou. Po obsahové stránce perfektní.

12.09.2016

Úprdelný dny na úprdelný planetěÚprdelný dny na úprdelný planetě

Název včas odradí čtenáře, kteří nemají rádi sprostá slova, kterých je uvnitř požehnaně – no, zvykla jsem si asi po pěti stránkách. Vývoj lidstva (nazývaného "to") od symbolického vylezení z moře po druhou světovou válku, nazíraný velmi skepticky a ono, když se to tak shrne, není fakt nad čím jásat. Jenomže kdybychom si to moc připouštěli, tak by to byla hodně velká depka.

"Stromy se nepotkávaj, a proto žijou v průměru dýl."

24.08.2016

Šarlatové písmenoŠarlatové písmeno

Nehodnotím část Úvod (zbytečně dlouhý a netýkající se děje románu). Šarlatové písmeno se musí číst pomalu a důkladně; pečlivě vstřebávat věty, které nás provázejí city a myšlenkami jednotlivých postav. Zajímavé je načasování začátku až po provinění Hester (a dalších), kdy sledujeme, jak se která postava s tímto hříchem vyrovná.

22.08.2016

PředčítačPředčítač

Tenká hutná kniha, která vydá za leckterou tlustou se spoustou omáčky.

Továrna na AbsolutnoTovárna na Absolutno

Zajímavé je, že vážné a varovné téma je pojaté jako docela vtipné čtení. Nádherná práce s češtinou.

"Pan Bill Prittom mínil, že se tato vysoce politická konference konala proto na místě tak opuštěném, aby byla vyloučena přímá ingerence Absolutna na její úrady. Všude jinde by se mohlo státi, že by se do shromáždění mužů tak vážných vloudilo Absolutno ve formě vnuknutí, osvícení nebo dokonce zázraku, což by ve vyšší politice bylo samozřejmě něčím neslýchaným."

Bornova čítankaBornova čítanka

Milá kniha, vždy mě udivoval rozsah stylů ilustrací Adolfa Borna.

Jack London - Námořník na koniJack London - Námořník na koni

Napsáno a přeloženo maličko archaickým jazykem a stylem, na který se chvíli zvyká, ale celkově jsem spokojená, co jsem se všechno o Londonovi dozvěděla. Od nuzného dětství, divokého mládí, přes snahu stát se spisovatelem, literární úspěchy, až po smutný konec.

Pražský hřbitovPražský hřbitov

Trochu jsem občas ztrácela přehled, kdo je kdo, ale ta faktická stránka knihy byla nesmírně zajímavá.

Roger KrowiakRoger Krowiak

Při četbě kolektivního románu jsem se naladila na vlnu parodie, která mi pak u některých povídek dost chyběla; novela Ruské léto nebyla tak bláznivá, ale držela díky jednomu autorovi víc pohromadě. Danglárův komiks a ilustrace vše bezvadně doplnily. Moje škoda, že mi asi unikají některé souvislosti a odkazy na dění na Slovensku.

Řeky LondýnaŘeky Londýna

Styl vyprávění mi vyloženě sedl, jen jsem někdy tápala v souvislostech toho fantasy děje.

12.08.2016

Akce HSAkce HS

Četli jsme to na chalupě už jako děti. Nejoblíbenější byl příběh s cepínem a nejdelší přežití v lavině.

27.07.2016

1 2 3 4 >