MayB2 - Komentáře

Kronika rodu Iremongerů - SmetištejnKronika rodu Iremongerů - Smetištejn

Jsem rozpolcená. Líbil se mi styl vyprávění, střídání vypravěčů, atmosféra, postavy (trochu se mi pletla všechna ta jména), ale základní kostra příběhu – jak funguje svět Smetištejna a rodu Iremongerů – se mi zdála kostrbatá.

předevčírem

Překlep a ŠkraloupPřeklep a Škraloup

Jako první mě zaujaly ilustrace, ale než jsem knížku koupila neteři k vánocům, radši jsem si ji taky přečetla (Jeden dneska nikdy neví.). I příběh se mi líbí, ale nejvíc mě dostaly různé mašinky a vynálezy ze světa skřítků jako ožužlávátko, dělo na prachové chuchvalce nebo šmodrchátko sluchátkových kabelů.

Důstojník a špehDůstojník a špeh

Z knihy je cítit velké zaujetí tématem a důkladné nastudování pramenů. Vcítění do postavy Georgese Picquarta v druhé části mi způsobovalo duševní nevolnost – co "se" zase pokazí, jaký nový důkaz "se" najde, kdo znenadání zemře, jen aby pravda nevyšla najevo. Georges Picquart miloval Francii a její armádu, byl to čestný muž, a proto se musel stát "zrádcem".

PorgyPorgy

Na malém prostoru bravurně vykreslené prostředí a životy černošské komunity v Charlestonu. Strhující popis uragánu zaplavujícího město.

Člověk už s jistotou nemohl prohlásit: "To, co dýchám, je vzduch, to, na čem stojím, je zem." Bouře se zmocnila města a vládla si v něm po svém. Věci hmatatelné i nehmatatelné se nerozlučně prolnuly a vířily spolu v šílené mlhovině.

Čas mezi šitímČas mezi šitím

Čas mezi šitím plyne pomalu, nepřekotně, dobové a geografické reálie dodávají příběhu na důvěryhodnosti.

Nebožtík Mattia PascalNebožtík Mattia Pascal

Bohužel si tuhle knihu nepřečtu, i když bych ráda. Vydání z roku 1997 má tak kostrbatý překlad bez veškerých korektur, že se to prostě nedá.

01.12.2016

Manželství do 158 liberManželství do 158 liber

Další z příběhů postavených na známých základních kamenech: Vídeň, vídeňská ZOO, zápasení, jugoslávští četnici, univerzita, spisovatelé, složité a nefungující partnerské vztahy a sex, předtucha ve snu, dějiny 20. století v životech obyčejných lidí, zmrzačení. Tentokrát chybělo nějaké opravdu bizarní úmrtí a zneužití dítěte.

11.11.2016

Pláň TortillaPláň Tortilla

Skvělý Steinbeck a skvělý Martin Hilský. Bravurní práce s jazykem příhody bandy dobrosrdečných povalečů proměňuje na vynikající čtenářský zážitek.

04.11.2016

Nic není tak prostéNic není tak prosté

První dvě povídky mě úplně nenadchly, ale Vraždy v lomu jsou skvělé!

04.11.2016

Zpívající diggerZpívající digger

Veškerý potenciál příběhu je zabitý dobovou rétorikou.

30.10.2016

Naháči jižních moříNaháči jižních moří

Hvězdičkově hodnotit nebudu, s tím si nevím rady. Ale rozhodně jsem se u čtení dobře bavila – například životopisy fiktivních osob nebo poznámky pana učitele jsou výborné.

11.10.2016

RanhojičRanhojič

Nějak mě míjí ta fascinace špínou středověku. Příběh není špatný, spíš těžko uvěřitelný a po čase z něj v hlavě moc nezůstane. Ale rozhodně byla lepší kniha než film.

11.10.2016

Mildred PierceováMildred Pierceová

Knihou jsem postupovala trochu s odporem, co se zas na další straně pokazí – je to tak výborně realisticky napsáno, že jsem Mildrediny neúspěchy a chování ostatních postav velmi prožívala.

07.10.2016

Po strništi bosPo strništi bos

Členění příběhu odpovídá předloze filmu – scéna a střih a jdeme na další; jinak je to sympatické povídání.

06.10.2016

Čéťové a zlodějiČéťové a zloději

Dobře vystižená atmosféra a typy postav, obzvlášť z učitelky mi bylo až úzko.

Měsíc nad SohoMěsíc nad Soho

Pěkně to ubíhalo, pozornost se díky spoustě vtípečků rozbíhá stými směry a najdenou prsk bum, je tu konec. Prostě ta stavba základního příběhu je dost vachrlatá.

06.10.2016

Věřil jsem, že mám fůru času, ale teď si nejsem tak jistejVěřil jsem, že mám fůru času, ale teď si nejsem tak jistej

Po kouskách jsem se pročetla až na konec touto směsicí textů. Celkově bych řekla, že se mi líbily víc texty o lidech než o abstraktních tématech, protože je cítit, jak moc měl Saroyan lidi rád.

13.09.2016

Zdeněk Ziegler For eyes onlyZdeněk Ziegler For eyes only

Jediné, co bych knize vytkla, je vazba – zasloužila by vázanou, kterou by si čtenář nemusel stále přidržovat otevřenou. Po obsahové stránce perfektní.

12.09.2016

Úprdelný dny na úprdelný planetěÚprdelný dny na úprdelný planetě

Název včas odradí čtenáře, kteří nemají rádi sprostá slova, kterých je uvnitř požehnaně – no, zvykla jsem si asi po pěti stránkách. Vývoj lidstva (nazývaného "to") od symbolického vylezení z moře po druhou světovou válku, nazíraný velmi skepticky a ono, když se to tak shrne, není fakt nad čím jásat. Jenomže kdybychom si to moc připouštěli, tak by to byla hodně velká depka.

"Stromy se nepotkávaj, a proto žijou v průměru dýl."

24.08.2016

Šarlatové písmenoŠarlatové písmeno

Nehodnotím část Úvod (zbytečně dlouhý a netýkající se děje románu). Šarlatové písmeno se musí číst pomalu a důkladně; pečlivě vstřebávat věty, které nás provázejí city a myšlenkami jednotlivých postav. Zajímavé je načasování začátku až po provinění Hester (a dalších), kdy sledujeme, jak se která postava s tímto hříchem vyrovná.

22.08.2016

PředčítačPředčítač

Tenká hutná kniha, která vydá za leckterou tlustou se spoustou omáčky.

Továrna na AbsolutnoTovárna na Absolutno

Zajímavé je, že vážné a varovné téma je pojaté jako docela vtipné čtení. Nádherná práce s češtinou.

"Pan Bill Prittom mínil, že se tato vysoce politická konference konala proto na místě tak opuštěném, aby byla vyloučena přímá ingerence Absolutna na její úrady. Všude jinde by se mohlo státi, že by se do shromáždění mužů tak vážných vloudilo Absolutno ve formě vnuknutí, osvícení nebo dokonce zázraku, což by ve vyšší politice bylo samozřejmě něčím neslýchaným."

Bornova čítankaBornova čítanka

Milá kniha, vždy mě udivoval rozsah stylů ilustrací Adolfa Borna.

Jack London - Námořník na koniJack London - Námořník na koni

Napsáno a přeloženo maličko archaickým jazykem a stylem, na který se chvíli zvyká, ale celkově jsem spokojená, co jsem se všechno o Londonovi dozvěděla. Od nuzného dětství, divokého mládí, přes snahu stát se spisovatelem, literární úspěchy, až po smutný konec.

Pražský hřbitovPražský hřbitov

Trochu jsem občas ztrácela přehled, kdo je kdo, ale ta faktická stránka knihy byla nesmírně zajímavá.

Roger KrowiakRoger Krowiak

Při četbě kolektivního románu jsem se naladila na vlnu parodie, která mi pak u některých povídek dost chyběla; novela Ruské léto nebyla tak bláznivá, ale držela díky jednomu autorovi víc pohromadě. Danglárův komiks a ilustrace vše bezvadně doplnily. Moje škoda, že mi asi unikají některé souvislosti a odkazy na dění na Slovensku.

Řeky LondýnaŘeky Londýna

Styl vyprávění mi vyloženě sedl, jen jsem někdy tápala v souvislostech toho fantasy děje.

12.08.2016

Akce HSAkce HS

Četli jsme to na chalupě už jako děti. Nejoblíbenější byl příběh s cepínem a nejdelší přežití v lavině.

27.07.2016

Hovězí kostkyHovězí kostky

Postavy a řeči jako z klasických ruských povídek.

"Devadesátky, pamatuješ? Dny byly strašně dlouhý, noci eště delší... Pamatuješ?"
"Neni to tak dávno... Davy zmámený štěstím, nešlo tomu vodolat. Sice jsi věděl, co přijde, ale tím víc sis to užíval."

21.07.2016

MauriceMaurice

Také jsem si v Mauricovi našla pěknou větu, univerzálně se týkající všeho zažitého a konvenčního, co nás omezuje a my se tím omezovat necháme:
"Zatřásl žebříkem a zahleděl se do lesů, ale touha se do nich vydat zmizela, jakmile si uvědomil, že by skutečně mohl jít."

15.07.2016

Svobodu medvědůmSvobodu medvědům

Nejzajímavější se mi jevila historická linie druhé části. Jinak už v prvotině lze narazit na klasické Irvingovy momenty – za všechny jmenuji opravdu bizarní způsoby smrti.

Černý tulipánČerný tulipán

Slabý Dumas (takových románů musel nasekat desítky), s Třemi mušketýry nebo Hrabětem Monte Christo se to vůbec nedá srovnávat. Děj by se dal shrnout na hodně málo stránek.

10.07.2016

Spolek pro ochranu zvířatSpolek pro ochranu zvířat

Dost zvláštní vhled do života v čekárně jménem Terezín. Nejhorší je, že postavy knihy nevědí, na co čekají, a my to už víme. A to mi vyvstávalo před očima celou dobu.

Sharpovo Waterloo. Sharpovo výkupnéSharpovo Waterloo. Sharpovo výkupné

Od Napoleonova překročení hranic Belgie po těsné Wellingtonovo vítězství – s Sharpem jako průvodcem těmi pár dny si lze Waterloo představit velmi plasticky, lépe než v různých TV rekonstrukcích. Od popisu bojiště a pohybu armád po detaily boje muže proti muži. A protože je celkem jasné, jak dopadne bitva, na autorovi záviselo pouze, jestli nechá své vložené postavy žít nebo zemřít (a jak).

26.06.2016

Tenkrát v rájiTenkrát v ráji

Zamrzelo mě, že víc než velký příběh hrdinství je to příběh lásky ve stylu červené knihovny. Příliš mnoho rozbředlého poetického žvaněníčka.

20.06.2016

Lips TullianLips Tullian

Půjčeno za účelem "doplnění vzdělání", bez přehnaných očekávání. Texty ponechané v archaické češtině (Běda ti, padoušský Martiniče!), popis zvuků (OÚÚNZ), vložené mikrovtípky – to všechno mě nakonec královsky bavilo.

15.06.2016

SamotaSamota

Baví i děsí zároveň – to je přesné; a taky pomalu graduje, protože to co bylo asi ve dvou třetinách knihy, by čtenář na začátku těžko rozdýchával. Po přečtení této knížky už si nepřipadám jako asociál, jen trochu plachá.

15.06.2016

Hoši od Bobří řekyHoši od Bobří řeky

Jedna z těch zásadních Foglarovek. Musím dodat, že ilustrace Zdeňka Buriana ve starém vydání po mamce jsem si zamilovala, vytvářejí nádhernou atmosféru, kam se hrabe Marko Čermák.

26.05.2016

B jako BauhausB jako Bauhaus

Těžší kniha, hlavně vlivem spousty odkazů na různá díla světového designu či architektury, čtení s Googlem po ruce jsem vzdala, příliš rušivé. Některé subjektivnější kapitoly (Móda) příjemně odlehčené.

23.05.2016

Dexter je mrtvýDexter je mrtvý

Málo děje a moc žvanivé samomluvy.

10.05.2016

1 2 3 >