Maud22 Maud22 komentáře u knih

Zakliaty kláštor Zakliaty kláštor Juraj Červenák

Znáte ten pocit, že se nemůžete odtrhnout od knížky, že chcete vědět, jak to bylo dál? Že vás autor patřičně navnadil a vy jste se chytili? Že si užíváte nejen děj a všechny vějičky, které na vás pan Červenák nastražil? Že se vám líbí vykreslení postav, jejich charakterů i tajemství, jež asi skrývá jejich minulost? Že s hrdiny podnikáte cestu do nehostinných a možná i strašidelných míst? Že mystika je dávkována tak akorát, abyste cítili příjemné mrazení v zádech? Tak tady se vám všeho dostane vrchovatě. A skvělé ilustrace Michala Ivana souzní s celou knihou.

17.11.2022 5 z 5

Biela veža Biela veža Juraj Červenák

Závěrečná část série je věnována dalšímu tažení knížete Svjatoslava a osudu Simery z rodu Alanů a Davida z chazarského vládnoucího rodu. Štěstí se přelévá na jednu i druhou stranu a občas se nám strany vzájemně promíchají, podle toho, jak se kmeny přidávají ke Svjatoslavovi, aby vzápětí zradily. Baví mě, jak se projevuje náboženské cítění, kdy původní bohové nahrazení jiným pohanským pantheonem, křesťanstvím, islámem či judaismem, jsou pak ve chvílích, kdy jde o život, opět vzýváni, případně se hrdinové modlí ke všem těmto bohům... pro jistotu... Konečně zjistíme, že cesta Ilji Muromce byla předurčena a on naplnil své poslání. Naštěstí, neboť zlo je na konec poraženo.

09.11.2022 5 z 5

Horiaca ríša Horiaca ríša Juraj Červenák

Třetí díl série nás v úvodu zavede do Chazarské říše, která se připravuje na střet se Svjatoslavem, jeho kyjevskými bohatýry a Bulhary. Panovník nezahálí a povolává posily. Také se seznamujeme s novými postavami, třemi syny panovníka Chazarů a Simerou, dcerou jednoho z leníků, jež se má provdat za prostředního z nich. Ten o ni očividně nestojí. A zatím bohatýři doputují ke zbytkům varjažské družiny. Ilja je bohužel zase opilcem i se zdravotními následky a Koščej je mocný čaroděj, který má poněkud odlišný jídelníček. Kromě bojové strategie a krvavé řeže se rozvíjí příběh Simery, jako další výrazné ženské hrdinky v sérii Bohatýr. Nutno říct, že první dvě jsou v této chvíli již mrtvé...ostatně s mnohými postavami se již nesetkáme. A nejen proto, že umřely nebo bily zabity. Volch je definitivně pryč a zlo je nesmrtelné. Série nabývá temného odstínu a tušíme, že nás v dalším díle nečeká nic dobrého...

02.11.2022 5 z 5

Universalchymie Universalchymie Petr Heteša

Místo i postavy jsou jasně dané a popsané, akorát ten čas si dělá, co chce. Terry se zvláštní schopností probírat vzpomínky jiných lidí, narazí na záhadnou dívku, a přestože je mrtvá, tak ho začne zajímat právě pro ty podivné vzpomínky. Začne pátrat po její minulosti. Terry je klasický hetešovský hrdina (myslím, že toto označení je právem na místě), jenž kouří Camelky, má slabost pro hezké holky (kočičky) a rád si dopřeje panáka koňaku nebo sklenku vína, jehož je znalcem, aby ne, když provozuje bar v univerzitním multifunčkním klubu, a nejen bar. Přičemž vše jistí Jack Daniels. Jeho zvědavost ho dostane do nesnází a najednou už ani místo, ani postavy nejsou tak ukotvené. Hezky to charakterizuje hrdina takto: "Položil jsem mobil na stůl a přemejšlel, jak to myslela s tou šlehačkou. V tomhle mým novým světě jsem se Silvií ještě nikdy nespal. Ostatně nespal jsem s ní nikdy ani v tom předchozím, vlastně jsem s ní spal jenom v tom novým, ale ještě v době, kdy jsem v něm nebyl." Je to psáno z pohledu hlavního hrdiny, jemuž jde místy i o život. Jeho myšlenky jsou vtipně formulované, s takovou sebeironií a lehkostí, dobře se to čte. Je tu dost akce, ale obejde se bez obvyklých masakrů, nechybí ani lehké erotično. Hodně mě bavilo to čtení vzpomínek, kdy se prolínaly bez varování vzpomínky jeho samotného a ještě dalších lidí. A kam až sahají autorovy vzpomínky, ptám se, když poslední kapitola byla napsána 23. 2. 1618? :-)))

24.10.2022 5 z 5

Dračia cárovná Dračia cárovná Juraj Červenák

Druhý díl začíná vzletně jako bylina se všemi těmi obraty, slovosledem, dikcí a hojnými přirovnáními. Už jsem si říkala, že jestli jsem se nespletla a je to opravdu druhý díl Bohatýra. A hned ukončení první kapitoly mě ujistilo, že ano. Vtipně originálně napsané. Boží. Postavy známé z ruských bylin dostaly nový rozměr. Zrada, boje, vítězství i ztráty se střídají jako na houpačce. Je to velmi čtivé a ve slovenštině obzvlášť šťavnaté, keď pán Červeňák popisuje všetky tie ozruty. Temná linka, která započala proměnou jedné z oblíbených postav kyjevských bohatýrů, bude mít určitě pokračování. Tak se těším!

20.10.2022 5 z 5

Oceľové žezlo Oceľové žezlo Juraj Červenák

(SPOILER) Ilja Muromec - cože, bohatýr z ruských bylin? No fakt. Ilja díky prokletí nebyl od počátku ten slavný bohatýr. Líbí se mi, že to není okamžitě superman, že postava má svůj vývoj. Proti sobě bojují nebo spolu kooperují kmeny/národy různých náboženských vyznání a víra není až tak to zásadní kvůli čemu se pořádají válečná tažení. Objevují se typické pohádkové motivy jako kámen s měnícími se nápisy, jenž se zjevuje ve snu hlavního hrdiny a naznačuje mu další cestu. Jo a Suwar má draka a neváhá ho použít! Konec prvního dílu jen zdánlivě uzavřel příběh a zároveň naznačil pokračování. Kniha obsahuje i dodatky vysvětlující pojmy, přibližující historii a historické postavy, člověk si leccos připomene a něco nového se dozví.

04.10.2022 5 z 5

Hradba západu Hradba západu Juraj Červenák

Dá se říct, že všechny cesty vedou do Říma, ale není tomu tak, vedou do Ujváru, Nových Zámků a Hradby západu, což jsou různá pojmenování pevnosti, jež čelí tureckému dobývání. Její obránci jsou sice houževnatí, ale Turci a jejich spojenci jsou v přesile. Báthory nechce bojovat, ale tak se to semele, že se ocitá v pevnosti a jakožto chýrečný turkobijca dostává velení na jedné baště. Není úplně oblíbený, nejvyšší velitel má na něho pifku. Ještě hůř se daří tureckému hrdinovi derviši Čelebimu, z kterého se stává hračka v rukou znesvářených a o moc soupeřících tureckých pohlavárů. Lehké erotické dusno se snáší kolem paní Bieličové a čeká nás překvapení. Otec a syn najdou k sobě cestu, leč osud je znova rozdělí. Chtělo by to další pokračování!

11.09.2022 5 z 5

Železný půlměsíc Železný půlměsíc Juraj Červenák

Tak se našli, ale není to žádná rodinná idylka. Báthory má už válčení dost, ale běh dějin ho opět zavleče do válečné vřavy i s nalezeným synem, který je ve věku, kdy z dítěte se stává mladý muž a my všichni chápeme zmatky citového i fyzického dozrávání, ale kdo to má s ním vydržet, že? :-) Na scénu vstupuje další žena, a zdá se, že Báthorymu není úplně lhostejná, přestože některé její jednání není v súlade s kostolným poriadkom. Turecké nebezpečí je čím dál bližší, a tak se mu hlavní hrdinové přes všechny dějové zvraty nevyhnou. Vydrží Hradba západu? Zjistím v pátém díle série.

26.08.2022 5 z 5

Ďáblova pevnost Ďáblova pevnost Juraj Červenák

Naši hrdinové, teda ti, co přežili minulou výpravu za záhadným pokladem, jsou rozděleni, takže oprávněně jsem čekala, kdy se jejich osudy spojí. Objevují se nové postavy. Na scénu přichází vražedná kombinace Pandořiny skříňky a džina v láhvi/lampě prostě v dobře uzavíratelné nádobě s pečetí. No zkrátka zbraň hromadného ničení. Nechybí démoni a démonické bytosti, ale také tajemný ochránce a pomocník. Střet křesťanského světa s mohamedány dostává jiný rozměr ve vztahu derviše Čelebiho a kapitána Báthoryho, což je dobře. I na milostné dobrodružství došlo. Prostě skvělé čtení!

19.08.2022 5 z 5

Brána Irkally Brána Irkally Juraj Červenák

Kapitán Báthory si projde tureckým otroctvím, stane se galejníkem. Osud tomu chce, že se dostane k tureckému vzdělanci, dervišovi, imámovi a dost obstojnému bojovníkovi Čelebimu. A s ním podnikne dobrodružnou výpravu, kdy jsou chvíli honci a chvíli štvanci. Objeví se další postavy, s některými se rozloučíme, prostě je pan Červeňák, jak už to chodí, nechá umřít. Tak dobře se to četlo, jelikož pan Červeňák je vypravěč s velkým V. Bavilo mě, jak popisuje realitu, která rozhodně není tak voňavá jako v romantických filmech typu plášť a dýka. A schválně si to kupuju v originále, neboť ta slovenština v jeho podání je tak šťavnatá!

22.07.2022 5 z 5

Strážcové Varadínu Strážcové Varadínu Juraj Červenák

Příběh kapitána Kornelia Báthoryho, udatného turkobijce, v této knize započíná. Všechny ty cesty a dobrodružství spustí přepadení rodné tvrze, kterou po letech Kornelius navštívil, aby se zúčastnil pohřbu otce. Jeho předcházející život je rovněž pohnutý, ale až tady všecko začíná. Korneliův syn, vychovávaný dědečkem, se mu odcizil (není divu, když ho Kornelius svému otci nechal na krku, ovšem to má také své příčiny) a když už k sobě nacházejí cestu, tak je unesen tureckými oddíly. V pozadí je msta z turecké strany. Dějová linka je poměrně jasná. Skočíme rovnou do děje a s malými ohlédnutími odkrýváme pozadí událostí. Je to ten způsob vypravování, kdy s hrdinou strádáte, zdánlivě odpočíváte a opět čelíte různému protivenství. I troška magie je tu přimíchána a množství krve, vnitřností a zápach lidských i zvířecích mrtvol. Zároveň se pak pustíme po stopách Turků a žádný happy end se nekoná. Naštěstí! Jinak by tam nebylo pokračování, na které se fakt těším.

14.07.2022

Pán hor Pán hor Kristýna Sněgoňová

(SPOILER) V dalším, již šestém díle Legie, doprovázíme Vodičku, technika a pilota, a Gerasima, kuchaře a medika, na výpravě za účelem nalezení a zachránění Amandy. Jejich cesta je poměrně strastiplná, nezůstane u jedné planety a potkáme další mimozemské druhy. Vyprávění je plné nápadů a vtipných hlášek. Už samotný název planety gugel je nevyslovitelný, ale naši hrdinové si s tím poradí, prostě jí začnou říkat Chrocht. Pán hor je symbolem odporu zotročených mirsů proti enlilům a kulšešům. Kreslený deník profesorky Danky celou knihu uzavírá, dýchá z něj vědecký přístup, obzvlášť ta měřítka jsou fajn. Mise je úspěšná, ačkoliv jak se to vezme..., ale letíme dál.

05.07.2022 5 z 5

Legionář Legionář Roman Bureš

Na pozadí historických událostí se odvíjí příběh římského vojáka, který v legii slouží na území Germánů. Tak všichni víme, jak to dopadlo v Teutoburském lese, kde dostali Římané na p... pamětnou. Titus, hlavní hrdina příběhu, masakr přežije, ale upadne do otroctví. Nemá však pána, ale krásnou paní. Romantická story je zasazena do reálií starověkého Říma. Na malé ploše je popsán život v legii, výzbroj, hodnosti, insignie, taktika a strategie. Je to z rodu těch knih, kde od samého začátku se těšíte, jak se to bude vyvíjet, ačkoliv se to dá očekávat.

05.07.2022 5 z 5

Planeta idiotů Planeta idiotů Roman Bureš

Od začátku tušíme, že přichází konec lidstva. Hlavní hrdina je sympatický týpek, trochu obézní, se špatným životním stylem, což humorně glosuje. Z výšin obratného tradera ho sice srazil pád franku, ale postupně se zase dostává nahoru. Ve světě to jde k lepšímu, uzavírá se mír, chrání se životní prostředí. Avšak kolem se dějí podivnosti - lidé z ničeho nic zpívají v metru nebo v nočním klubu (třeba Náměšť a Modlitbu), Jágr se oženil a na zdech se objevují nápisy adorující Matku... Jen málo lidí neví, kdo je Matka, a náš hrdina patří mezi ně a marně se to snaží zjistit. Nepřirozené chování lidí se stupňuje a šíří jako nákaza. Odolní jedinci končí v nápravných táborech. Svižně napsaná kniha s vtipnými hláškami na konec není žádná humoristická záležitost. Doufám, že autora Matka neoslovila a má holt jen děsivé sny!

26.06.2022 5 z 5

Aga Aga František Kotleta (p)

Zatímco samoučící bojový program Gertruda prorokuje destrukci lodě za velení kapitána Bouchače s pravděpodobností až 99%, ten se nedá odradit, neboť čest mu velí vyrazit na záchranou akci. Ano, vypadá to, že ještěřice Aga byla unesena. Krasna s Gerasimem a Vodičkou se vydává najít Amandu a kapitán Moravec letí ve vytuněném modulu Jednorožec hledat Agu. Pátrání ho zavede na Ocelovou planetu, kde se setká s Natašou a osud (ztělesněný mafií a Gildou hledačů a majitelem "gladiátorské" arény) ho svede i s Agou. Aga je nucena řešit dilema, zda zachránit Moravcův život, aby jej následně mohla zabít, nebo jej zabít rovnou a získat cennou sošku. Dilema má překvapivé řešení. Space opera pokračuje v rychlém tempu, dobrodružství a dějové zvraty nás nenechají oddechnout. Je to psáno v mém oblíbeném stylu, kdy jde o smrtelně vážné věci a přitom je to vtipné a zároveň to nepostrádá patos, na každém kroku lehce shazovaný. Jo, to chci! A chci další pokračování, obzvlášť, když je naznačeno, že na palubě Kraksny už nebude nic jako dřív. :-)

30.05.2022 5 z 5

Ve stínu Říše Ve stínu Říše * antologie

Baví mě ta směsice nápadů, stylů, tajemna i humoru. Každý z autorů se s tématem vyrovnal po svém a z mého pohledu originálně. Našla jsem tu zárodek Inferia Romana Bureše, oceňuji černý humor v povídce Dým nad Mnichovem Davida Šenka a šílenost Digimengeleho Reného Vaňka. Výborná byla parodie reality show Na vlastní kůži Kristýny Sněgoňové (kam se hrabe Výměna manželek a Survivor :-D) a pobavila mě crazy reportáž Nacimars Dana Černého. Mám ráda povídky, takže celý počin antologie spojené výzvou "zabij si svého nácka", jak píší editoři, je prima.

25.05.2022 5 z 5

Šedá zóna Šedá zóna Richard Šusta

Země a přilehlý vesmír jsou svědky boje hlavní ideologie a jejích odpůrců. Za vším se však skrývá touha po zisku a moci. Hlavní dějová linka vypráví příběh mladého Aviena, jehož příbuzní zahynuli při střetu ideologií dříve i v současnosti. Jako VIP je sice zbaven možného vlivu i majetku, ale to za pomoci dalších známých z obou stran konfliktu překonává. Jeho cesta je jedno velké dobrodružství, ať už pašuje vzácnou sloučeninu nebo se snaží dostat na školu vesmírných pilotů. Na pozadí příběhu probíhají vzájemně související události, které do sebe postupně zapadají. Pobaví zkoušky na pilotování kosmické lodi, které připomínají autoškolu s obávaným velmi nepříjemným zkušebním komisařem, a rovněž možnosti robolásky, která se může stát návykovou a zhoubnou podobně jako závislost na drogách. Místy je to komplikované, protože nemůžete nikomu věřit, objevují se nečekaná odhalení a taky se pracuje s plánem v plánu. Nechybějí vesmírné boje a špioni na všech stranách. Musím si pořídit pokračování. :-)

24.05.2022 5 z 5

Invaze Invaze Roman Bureš

Vracíme se do pekla - Inferia, které se vzpamatovává po průniku nacistických hord nebeskou blánou proraženou neopatrným zvědavým démonem. Blána byla zacelena, dobytek, rozuměj lidé - zatracenci, byl opět ovládnut. Ovšem něco se děje, a to, že holčička Amálka zůstala v Pekle, je proti zákonitostem. Satan má choulostivé zdravotní problémy, což by u démonů nemělo být, a snaží se za přispění svých věrných řádně Inferium připravit na případný další střet s lidmi. Na zemi je 2. polovina minulého století a Rónan, napůl démon, napůl člověk, dál proplouvá lidským životem (už šestnáct set let). Novinkou je svět andělů, a musím říct, že jsem se chechtala nahlas už při náznaku politické situace (michaelité versus gabrielité) a popisu tamější rozkastované společnosti (Seraf je víc než Cherub). Rónan je fajn hrdina, jednak je spravedlivý, zastává se slabých (to mě fakt baví, když ti hnusáci dostanou, co jim patří) a má rád zvířata, hlavně psy. Dorozumí se i s kočkami, to je ovšem jiný level než psi, autor to vystihl naprosto přesně! Tři dějové linky se na konec protnou. Peklo a ráj nejsou v tomto případě synonymy pro zlo a dobro. Tak nevím, pro jedny dobytek, pro druhé opice... je z toho cesta ven? Držím se hesla - když už nemůžeš pomoci, tak aspoň neškoď - ale nevím, jestli to jednou bude stačit. Knihu mohu rozhodně doporučit, nudit se nebudete!

10.05.2022 5 z 5

Zákon genu Zákon genu * antologie

Antologii uvozuje moudrá a zároveň vtipná předmluva pana profesora Konvalinky. Povídky operují s genovými manipulacemi, jsou tu cesty časem, jiné planety, znepokojivé vize i snaha změnit budoucnost (a ne vždy ve prospěch lidstva). Otvírákem antologie je humorná povídka Kristýny Sněgoňové na férovku odkazující na film Zabil jsem Einsteina, pánové, která spolehlivě navnadí. Výborná je povídka Ondřeje Nefa Operace Fénix používající reálie ne tak dávné minulosti, kde je rozvinuta možnost přesunu osobnosti do mladého těla. Moc se mi líbila Pláž Pavla Fritze bezútěšná, smutná, ale jen z lidského hlediska. Velmi dojemná povídka Michaely Merglové Sousedská láska, jež si pohrává s možností klonování, je i významným apelem - sakra dbejte na vzdělání! Eden Lukáše Vavrečky je mrazivá dystopie. V povídce Romana Bureše Za Sofii se vracíme k Rónanovi z románu Inferium a jeho schopnostem získaným díky původu, jde o pomstu i spravedlnost a moc dobře se to čte, stejně jako povídka Lucie Lukačovičové Ztraceno z paměti. František Kotleta taky přišel se svou troškou genového mixu, aby nám nechyběli emzáci. Povídky jsou napínavé, dobrodružné, melancholické, zkrátka všehochuť, skoro se mi zdá, že mnohé z nich by byly dobrým základem pro román nebo pro filmový scénář. A to vše na počest Řehoře Mendela, který položil základy genetiky, no v Brně... :-))) A v neposlední řadě je třeba pochvalně zmínit krásnou obálku a vtipnou kresbičku na každé stránce. Ačkoli nezmiňuji všechny povídky, musím říct, že za mě příjemné čtení.

27.04.2022 5 z 5

Čas psanců (12 povídek) Čas psanců (12 povídek) * antologie

Čas psanců je antologie povídek spojených tématem vyděděnců, zvláštních svou jinakostí, svým údělem. Příběhy se pohybují v čase od minulosti k budoucnosti. Je to všehochuť námětů, každá je z jiného soudku.
Hodně, ale fakt hodně, se mi líbila povídka Richarda Šusty ALG Alg alg, možná ten odkaz na Algernon mě zasáhl. Napínavá je povídka Smeťonoš od Leonarda Medka, kde neodvratnost konce usilovně postupuje vpřed. K zahození rovněž není ani upírská variace Lovkyně autorky lady Candar. Boží kopírka Vladimíra Šlechty je takové lokální postapo, s docela dobrým vhledem do naší minulosti a co z toho může být. Ovšem Quag s přihlédnutím na dobu publikování (1990) je neuvěřitelně aktuální. Je to hodno obdivu, ten nápad, to vygradování, stejně tak i deníková forma spolu s objevováním skutečné reality. Prostě pan Heteša nezklame. Mám ráda povídky a ačkoli je nezmiňuji všechny, mohu Čas psanců doporučit jako celek!

16.04.2022 5 z 5