Maud22 Maud22 komentáře u knih

Čas psanců (12 povídek) Čas psanců (12 povídek) * antologie

Čas psanců je antologie povídek spojených tématem vyděděnců, zvláštních svou jinakostí, svým údělem. Příběhy se pohybují v čase od minulosti k budoucnosti. Je to všehochuť námětů, každá je z jiného soudku.
Hodně, ale fakt hodně, se mi líbila povídka Richarda Šusty ALG Alg alg, možná ten odkaz na Algernon mě zasáhl. Napínavá je povídka Smeťonoš od Leonarda Medka, kde neodvratnost konce usilovně postupuje vpřed. K zahození rovněž není ani upírská variace Lovkyně autorky lady Candar. Boží kopírka Vladimíra Šlechty je takové lokální postapo, s docela dobrým vhledem do naší minulosti a co z toho může být. Ovšem Quag s přihlédnutím na dobu publikování (1990) je neuvěřitelně aktuální. Je to hodno obdivu, ten nápad, to vygradování, stejně tak i deníková forma spolu s objevováním skutečné reality. Prostě pan Heteša nezklame. Mám ráda povídky a ačkoli je nezmiňuji všechny, mohu Čas psanců doporučit jako celek!

16.04.2022 5 z 5

Čepel entropie Čepel entropie Vilém Koubek

Neskutečná fantasmagorie. A zábavná. Dva démoni si na Zemi užívají, i když jim jde o kejhák. A nedají si pokoj. Je tu spousta hlášek a krásná práce s jazykem, ty obraty, neologismus křestýši nemá chybu! Je to masakr na třetí a na konec je to i sám satan, komu se chystají nakopat... :-)

08.04.2022 5 z 5

Inferium Inferium Roman Bureš

Je to Peklo trochu jinak. Objevují se zde různé dějové linky, které se propojují. Sledujeme osud zvláštního Rónana s magickými schopnostmi a Amálky, židovského děvčátka, jež zachránil. Do toho běsní 2. světová válka a my se ocitáme ve vyhlazovacím táboře přímo v plynové komoře, do děje se zapojují nacisti. Vše se přesouvá do pekla, světa démonů s vládcem Satanem XXIII. Luciferem. Démoni mají svá města, svoje hospodářství a farmy a jako dobytek slouží lidé - zatracenci. Tak si při četbě říkáte, co je horší, zda nekonečná pekelná muka nebo ty hrůzy nahoře na zemi. A taky chvilku váháte, jestli někomu fandit. Nikdo není bez viny, až na Amálku, a to je taky průšvih... Je to třetí kniha s tématem pekla, kterou jsem četla, a opravdu nelituju.

15.03.2022 5 z 5

Asfalt Asfalt Štěpán Kopřiva

Před šesti lety jedni z nejlépe placených žoldáků sedí v baru, bez práce. Přemýšlejí, jestli se dát k popelářům. Prostě pokles na úplné dno, teda ne, úplné dno je práce burzovního makléře... :-) Komando se dává znova dohromady, aby splnilo zakázku za hodně peněz, ale poněkud specifickou, neboť zavání okultismem a magií. A pak už nastane šílená jízda plná zvratů, naděje, zoufalství, šílenství a bolesti. Jízda Peklem. Myšlenky jednotlivých protagonistů, které se jim honí hlavou a které absolutně nereflektují jejich skutečné jednání, jsou odlišeny kurzívou a jsou značně sebeironizující. To se mi moc líbilo, ta póza a ta skutečná dřeň. Pozor spoiler - Lucifer je údajně mrtvý. Je to fakt peklo.

23.02.2022 5 z 5

Zelené šupiny, střepy a rubíny Zelené šupiny, střepy a rubíny Petr Heteša

Na úvod zjistíme, že se v oblíbeném Baltimoru objevil tajemný vrah zanechávající na místě činu zelené šupiny. Scenérii tvoří nákupní a zábavní centrum se spoustou návštěvníků a v něm žena, která ví, že vrah jde po ní. A my nevíme proč a co je ten Šupináč vlastně zač. Do toho se rozvíjí další dějová linka, kdy neprávem odsouzený bývalý voják uskutečňuje svůj rafinovaný dlouholetý plán na vyloupení nedobytného bankovního trezoru. Svoje kompetence si vyjasňuje místní policie, ochranka centra a FBI. Souběžně se prolínají drobné osudy spousty vedlejších postaviček, aniž by se tím rozmělňovalo napětí. Naopak všechny mají své místo a jejich životy se propojují a vše do sebe zapadá. Kromě stříleček a důmyslných únikových cest je tu i parádně popsán kolaps počítačové sítě, která řídí celý komplex centra a neméně působivé je líčení rozpohybování zábavních atrakcí, což pro některé postavy až tak zábavné není. Nechybějí ani camelky ani Jack Daniels. Prostě (pan) Heteša se vším všudy! :-)

25.01.2022 5 z 5

Lovci Lovci František Kotleta (p)

Jsme v Praze v r. 2050 a chystají se prezidentské volby. Objevují se vylepšení teroristé - superpadouši a proti nim je postavena speciální jednotka zvaná Lovci. Její příslušníci jsou také vylepšení, ale oproti superpadouchům je to máček. A když se komisař Petr Mlejnek dostane do akce, která se nepovede, po čase pochopí, že je zatím něco víc. Příběh vychází z klasických schémat postavených na vnitřní zradě, touze po moci a správném chlapovi - hrdinovi. Je to svižně a vtipně napsané s hláškami typu "Nikdo nemluví s prodavačem kebabu, každý se totiž bojí, že by mu mohl prozradit, z čeho jej dělá." Každé volby se dají zmanipulovat, tak si fakt dejte bacha! :-)))

22.01.2022 5 z 5

Válkotvůrci Válkotvůrci František Kotleta (p)

Opět neuposlechnu rad v předmluvě, knihou si klavír nepodložím ze 3 důvodů: 1) nemám klavír, 2) mám ji ve čtečce, 3) je fakt dobrá. Mám ráda povídky a tyto zde jsou každá s nápadem, akcí, vtipem a pointou, tak jak to má být. Výborné čtení. Jedna povídka za všechny - Genetický zločinec - genetické hrátky jsou dovedené k dokonalosti. Avšak co je víc, lidská etika a city nebo lidská dokonalost? A kromě této otázky je tu návod, jak ještě víc zašlapat mužské ego.
Jen v koutku mysli se ukrývá nepříjemný pocit, že by se to, co si člověk tak lehce s uspokojením přečte, mohlo stát. U autorů sci-fi by to nebylo nic neobvyklého, a to mě na tom trochu děsí.

16.01.2022 5 z 5

Smála jsem se už u předmluvy objasňující vznik i přepracování díla a jeho možné hodnocení napsané "společně" pány Kyšou i Kotletou. Boba a Bobka si fakt nepustím! Nicméně Poutník z Mohameda začíná na muslimské planetě Zakát a na ní i končí. Daniel Kalandra, pašerák, pirát, carský důstojník, špion a terorista a to vše v jednom, plní své mise a zachraňuje dceru. Přilehlý vesmír a planety v něm jsou rozděleny. Jsou tu muslimské planety, něco málo ruských a amerických a utajené židovské a všude má Daniel kontakty. Pokračování v podobě Alláhova hněvu bylo rovněž výborné. Jasně se zde ukazuje, že ať začnete válku nebo nezačnete (v meziplanetárním měřítku, pochopitelně), tak to bude vždycky špatně. Ale pašeráci mají zájem udržovat rovnováhu, "protože, co si budeme vykládat, obchodu s pornem válka nesvědčí." A tohohle by se měli všichni držet, a to v daleké budoucnosti i teď!

09.01.2022 5 z 5

Poslední tango v Havaně Poslední tango v Havaně František Kotleta (p)

Tomáš Kosek, odborník na magii, řeší různé případy zavánějící magií, a tak je pozván na Kubu, aby vyšetřil záhadné vraždy. Setkáváme s dalším druhem magie, kdy křesťanství je navenek a pod ním se skrývají původní rituály. Romská magie přijde na řadu v další povídce, pak i japonští démoni v Dlouhé noci v Tokiu a s magií Blízkého východu se potkáme, světe div se, v Paříži. Vtipně podané příběhy jsou okořeněny magií sexuální i sexem jako takovým. A to se neobejde bez následků. Už teď mi je hlavního hrdiny líto. :-)

29.12.2021 5 z 5

Rudý vrabčák Rudý vrabčák František Kotleta (p)

"... možná by nám ani nevěřila, že makáme pro drůbežářský holding, i když my Češi jsme v tom měli tradici." Posádka Kraksny letí na Planetu tisíce světel splnit další úkol pro Aštara z rasy připomínající velké slepice. Na konec se z toho stane úplně jiný úkol a vyniknou i další postavy jako profesorka Danka a Guiseppe. Ruská agentka a bývalá milenka obou protagonistů Nataša zmákne Moravce i Gerasima, ale na Guiseppeho si nepřijde ("ach můj kapitáne!"), velmi vtipná scéna. Rudý vrabčák splní svou misi, leč nevyzpytatelná Aga a Amanda vše zamotají a nám nezbývá než se těšit na další díl slíbený na jaře kvapem se blížícího nového roku. :-)

19.12.2021 5 z 5

Tomáš Kosek se zbylými parťáky Gibsonem a Hortem pokračují v činnosti detektivní kanceláře. Napřed to vypadá, že se záhadně ztrácejí dcery premiérů evropských zemí, ale nejde o nic menšího, než je konec světa. Tentokrát je ve hře asijská magie. Následuje šílená jízda (doslova), útěk před démony a zombiemi na asijský způsob, střelba na všechny strany, souboje s meči (jak je dobré v mládí trénovat šerm) s přestávkami na sex (život úřednic také není lehký, jak dokládá Klářin povzdech při praktikách sexuální magie - "...jako za mlada na ministerstvu průmyslu."). Neobejde se to bez obětí, ale výsledkem je zřejmě sen mnoha mužů evropské kultury, a tím samozřejmě myslím ten soulad více žen a jednoho muže. "Jo, sexuální magie, to je svinstvo." :-)))

13.12.2021 5 z 5

Příliš dlouhá swingers party Příliš dlouhá swingers party František Kotleta (p)

S lehkostí autorovi vlastní napsané povídky spojené hlavními postavami řešící případy, které odkazují na zneužití magie. Kousky začínají krátkou pasáží z akce někde uprostřed příběhu, což patřičně navnadí, a pak se to celé rozběhne od začátku. První povídka Boží tango je v podtextu pěkně mrazivá, jako všechno, co vychází ze skutečnosti, co si lidé navzájem dokážou dělat. Povídky kromě dobrodružství skrývají i lechtivý náboj a o humorné hlášky a situace není nouze. Člověk by nevěřil, jak náročná a vyčerpávající je práce při vyšetřování zmizení prostitutek, kdy doktor Kosek, antropolog religionista, shání informace přímo v "terénu". Výslech luxusní prostitutky nemá chybu: "A mám být přitom svlečená nebo oblečená?" "Svlečená," zaúpěly prosebně hormony...":-)))

10.12.2021 5 z 5

Kámen a krev Kámen a krev Juraj Červenák

Ke knize jsem se dostala na doporučení a to už jsem měla za sebou Roganovskou a Stein-Barbarič-Jarošovskou sérii. Mám ráda povídkový formát a ta všehochuť byla výborná. Líbilo se mi setkání s Mirenou, která je fakt dobrá baba (kam se hrabe Milada), i mírně nostalgická povídka s Roganem a Goryvladem, ozrutným vlkom, vodcom Černobohovej svorky. Červenák je skvělý, těším se na další knížky v jeho mateřském jazyce. :-)

08.12.2021 5 z 5

Pre hrsť dukátov Pre hrsť dukátov Juraj Červenák

Cesty kapitána Steina, seržanta Jaroše i čerstvě ženatého notáře Barbariče se opět setkávají. Pátrání se točí kolem ztracených razidel a loupeže kremnického zlata, které při převozu doslova pod nosem vyfoukl tajemný maskovaný lupič zvaný Paví pero. Paví pero je z rodu těch lupičů, již bohatým berou a chudým dávají, jeho přezdívka pramení z upomínky, kterou zanechává na místě činu. Původně má Stein jiné poslání, které ho vede do Košic, ale zaměstná ho i toto kremnické intemezzo. V tomto díle je nejmarkatnější vývoj jednotlivých hlavních postav. Barbarič je čerstvý ženáč, takže se přece jen trochu krotí. Jaroš utekl hrobníkovi z lopaty a rozhodl se osamostatnit a dokonce napřed nechtěl následovat Steina a když, tak ne jako jeho pobočník, ale jako společník. Stein projevuje jakési city, když mu záleží na Jarošovi, což mu nebrání, aby sa netváril ako starý výr za súmraku. Z Jaroše jsem byla trochu rozpačitá, ale konec konců ho chápu, kdo strávil nějakou dobu se Steinem, tak ví svoje! :-)

03.12.2021 5 z 5

Anjel v podsvetí Anjel v podsvetí Juraj Červenák

Stein s Jarošem odjíždějí po Novém roce (píše se r. 1600) do Plzně. Steinův bratr Leopold, hejtman města, ho v dopise prosil o pomoc s podivným případem. Zmizel mladý Rus z poselstva cara Borise Godunova, jež přijelo za Rudolfem II. toho času sídlícím v Plzni, kam uprchl se svým dvorem před morovou nákazou řádící v Praze. Bohužel zmizel i Leopold, a to přímo v plzeňském podzemí. Do toho přicházejí na řadu fámy o ďábelském monstru, údajně stvořeném jedním z alchymistů. Pátrání na vlastní pěst a trochu v utajení se přesune do podzemí ("Možno sa tu stretáva nebo a peklo." Stein naňho pozrel. "Nebo a peklo? V Plzni?") Že obě zmizení mají souvislost ví nejen Stein, ale i z Vídně navrátivší se arcivévoda Maxmilián, jenž přivede Steinovi posilu v utajení. Tak je máme komplet a skandální pozadí zločinu může být odhaleno. Je to napínavé, vtipné a člověk nepustí knihu, dokud ji nezhltne!

30.11.2021 5 z 5

Les prízrakov Les prízrakov Juraj Červenák

Tento díl postrádá notáře Barbariče, leč konečně jsme se dočkali! Seznámíme se s kapitánovými rodinnými příslušníky. Kapitán Stein má rodinu zahrnující moudrou a krásnou manželku, která, když je potřeba, ví, jak na něj, a dvě dcery a syna. Dva synové mu zemřeli jako děti. Nejstarší Johanka se mimochodem líbí Jarošovi, avšak dvoří se jí se souhlasem rodičů trutnovský hejtman Kazda. Vánoční svátky jsou v plném proudu, ale hrozí tu nebezpečí od lupičské bandy, jíž Stein očividně šlápl na kuří oko. Taky se ztratil synovec urozené paní Beatrix Adam. Celkem dobře je vidět, jak přísně společnost trestala zločiny a další provinění a že na všechny neplatil stejný metr. Rozbíhá se příběh plný zvratů, akce a stínů minulosti. Les prízrakov ožíva a je na Steinovi a jeho pobočníkovi Jarošovi, aby sa vysporiadali s tým spletitým klamstvom.

25.11.2021 5 z 5

Vlk a dýka Vlk a dýka Juraj Červenák

Tentokrát je to pouze příběh notáře Barbariče, neboť kapitán Stein dlí ve Vídni a na seržanta povýšený Jaroš se objeví až na úplném konci, aby použil své umění. Vyprávění se nese v ich formě a to dává prostor pro zobrazení Barbaričových myšlenkových pochodů leckdy vtipně trousených. Nové turecké nebezpečí na konci 16. století se prolíná vyšetřováním zmizení Verony, dcery kastelána na hradě Sitno. Vše je okořeněné milostným příběhem, jenž bude mít zřejmě dopad na Barbaričův život, ostatně mravokárných rad od svých přátel, aby se usadil, si užil dost. Barbarič není kdovíjak statečný rek, neváhá se v duchu nazvat "Ty slizký plaz...", ale o to je sympatičtější. Já si na detektivky nepotrpím, ale pán Červenák je návykový a chcem čítať ďalej jeho príbehy!

24.11.2021 5 z 5

Diabol v zrkadle Diabol v zrkadle Juraj Červenák

Diabol v zrkadle - podivný vzkaz na figuríně oběšence při břehu Dunaje, po němž se plaví arcivévoda Matyáš s notářem Barbaričem a kapitánem Steinem do Vídně, odstartuje další dobrodružství. Naše trojice (včetně kaprála Jaroše, jemuž je věnován i větší prostor) je pověřena vypátráním osoby, která vyhrožuje biskupu Khleslovi, hlavnímu Matyášovu poradci a vůdci tuhé rekatolizace. Ohrožen je i arcivévoda, dokonce je obětí atentátu, který mají mít údajně na svědomí protestanté. Khlesl o Barbariče očividně nestojí, ani o vyšetřování, střetává se tu katolík s luteránem a záminka je na světě. Celým románem se prolíná nenávist katolíků a protestantů, obě strany mají na svědomí hrozná ukrutenství, a tudíž tak svět není černý a bílý. Vnímá to i katolík Stein, který spolupracuje s protestantem Barbaričem, přičemž se oba mají svým způsobem rádi. A tak na závěr si nejsme úplně jistí, jestli to byla ta správná strana, jíž jsme fandili a přáli si odhalení, dopadení a potrestání pachatelů. Ovzduší Vídně bylo zkaženo zápachem z hořících hranic...

22.11.2021 5 z 5

Ohnivé znamenie Ohnivé znamenie Juraj Červenák

Všechno začíná lidskou rukou v psí tlamě. Naše známá trojice Stein, Barbarič a Jaroš pátrají po unesené dívce a dostanou se na stopu pachatelů, kteří mají na svědomí mizení mladých dívek. A že ta stopa míří vysoko. Hlavní vyšetřování se ale odehrává v Prešporku (Bratislava) a setkáváme se i se starou známou z Pekelného vrchu. Barvitě popsané je prostředí lepšího nevěstince i městských lázní (horšího nevěstince), v nichž se odehrávají drsnější sexuální praktiky, ovšem oproti spáchaným činům jsou to kratochvilné hrátky. Stein je upjatý (i turecké nemravné obrázky "... takú bezbožnú odpornosť šmaril do ohňa. Už po niekol'kých dňoch."), ale rázný a spravedlivý, Jaroš dobře plní své povinnosti a Barbarič si konečně přijde na své. :-)

18.11.2021 5 z 5

Krv prvorodených Krv prvorodených Juraj Červenák

Tentokrát se ocitáme v rudolfinské Praze, neboť vyřešení banskoštiavnického případu se doneslo k Rudolfovu bratru Matyášovi a ten naši trojici - kapitána Steina, notáře Barbariče a kaprála Jaroše pověřil vyřešením únosů a vražd šlechtických potomků. Na scénu přichází i mistr kat, Jarošův otec, a je zřejmé, že se otec a syn nepohodli, ale nikdo z nich nechce říct proč. Až později vychází najevo pravý důvod a byl by docela pikantní, kdyby nebyl tak tragický. Do hry vstupuje pražská spodina a znepřátelené "gangy", jež mají rozdělená pole působnosti. Popisy prostředí stojí za to, středověká putyka s prohlubněmi vydlabanými přímo do stolů, do nichž se servíruje odporná šlichta a všudypřítomný zápach jsou líčeny velmi sugestivně. Případ je vyřešen, ale neobešlo se to bez obětí a zranění. Aniž by se zdržoval spád děje, je tu vhled do středověké společnosti, intrikánství šlechty a i nenávisti k Židům. Četlo se to velmi dobře, miluju Červenákovu slovenštinu, styl a slovní obraty.

12.11.2021 5 z 5