Maud22 Maud22 komentáře u knih

0 TU. Svazek II 0 TU. Svazek II Jakub Hussar

Je nad žebra jasné, že další životní osudy nyní již Paní Těžby nebudou jednoduché. Cesta k vysněnému na suroviny bohatému světu je dlouhá a za tu dobu se odehrálo mnoho tragických událostí, které střídala období zdánlivého klidu. Na scénu přicházejí i další bytosti. A vše spěje nikoliv ke svému konci, ale k další éře nastoupivší generace. Za obzvlášť povedenou považuji malinkou kapitolku nazvanou Slovo závěrem, jež je epilogem, který by napsal každý správný historik (literární historik) o procesu svého bádání včetně poděkování. Samotný závěr zahalený do rokosového dýmu je patřičně smířený a nostalgický, jak se od kroniky mapující dlouhou cestu za života Tal Kusa-Gammah očekává... Nelituji, že jsem si opatřila a přečetla.

28.06.2021 5 z 5

Vlci Vlci František Kotleta (p)

Obvykle jsem vůči prequelům dost ostražitá, ale tento rozhodně neurazí. Ostatně mou oblíbenou postavou je Germán Gerhard, takže nějaké kapitoly z jeho života neškodí. Ovšem kdo je Vera, mi hned nedošlo, a to nešňupu koks...

21.06.2021 4 z 5

0 TU. Svazek I 0 TU. Svazek I Jakub Hussar

Dosud jsem četla díla pana Heteši, Kulhánka a Kotlety, takže akční knihy plné krve, sexu a vtipných hlášek vystřídalo vyprávění dcery Pána Těžby zahrnující její dětství, dospívání a přerod v ženu na exoprostorem brázdu vyrývající obří mnohagenerační vesmírné lodi. Zároveň jsou tu popisovány politické i vojenské střety a nechybí násilí a bolestné zkušenosti hlavní hrdinky v naprosto jiném světě. Je tu propracované názvosloví a kniha je opatřena slovníčkem a soupisem postav pro případ, že by se čtenář ztratil. S koncem knihy přibývá akce a já pořád čekám, kdy se hlavní hrdinka projeví a nakope všem, vy víte co. Tak snad v druhém svazku.

20.06.2021 4 z 5

Mega hustej nářez Mega hustej nářez František Kotleta (p)

Upíři to nevzdávají a bojují dál za osvobození Země a lidstva. Ještě že jsou jejich organismy tak odolné a že se jim vše regeneruje a všechno dorůstá. A když říkám všechno, tak myslím všechno! :-) No tak, troška testosteronu nikomu neublíží. Jan Bezzemek perlí (obzvlášť variace na africkou faunu jsou vtipné), ale nejde citovat, jelikož by mi zřejmě moderátor komentář vypípal. Úplně. Můj oblíbený Gerhard dost trpí, nejvíc asi, když ho nutí hrát dračí doupě a kropit upíra svěcenou vodou. Ale my už všichni víme, co na upíra platí... Hm, spíš je třeba vědět, co platí na ty ostatní z..y.

12.06.2021 5 z 5

Fakt hustej nářez Fakt hustej nářez František Kotleta (p)

Odboj posledních upírů proti mimozemšťanům pokračuje. Za cenu různých zranění a na pokraji smrti se jim daří unikat a škodit. Vše komplikuje vědomí nejstarší z nejstarších uhnízděné v těle upírky Petry. Barvitý děj se přelévá z Jižní Ameriky zpět do Evropy, kam jinam než do Čech (a na Moravu). Oblíbila jsem si postavu Germána Gerharda, ostatně, kdo by toho, slovy Jana Bezzemka, starého skopčáka, neměl rád! :-) A vzhledem k tomu, že druhý díl obsahuje kromě sexu i lásku, tak lovestory bude zřejmě pokračovat i ve třetím díle. Spád ani humor nepolevují. :-)

08.06.2021 5 z 5

Hustej nářez Hustej nářez František Kotleta (p)

Výborné čtení dedikované Jiřímu Kulhánkovi. Je to svižné, dobrodružné, vtipné i lechtivé. Co je pro lidstvo horší než upíři? Mimozemšťané. A co je pro lidstvo horší než mimozemšťané? Upíři spojení s mimozemšťany. Teda upíři zrádci. Takže hlavní hrdina upír Jan Bezzemek se pod tlakem událostí spojí s hlavou germánského klanu Gerhardem, jehož nikdy nemusel a jehož bojový pokřik se mění s dobou (už neřve Heil Hitler, ale Odííín) a společně vedou odboj. Mimochodem Kotletovi upíři se lidské krve neodříkají (upíří regeneraci pomáhá lidská krev - nejlépe panenská: "Jenže sežeňte v Itálii pannu, které je alespoň třináct."). Já samozřejmě na upíry věřím. Dost mi jich pilo a někteří ještě pijí krev! :-))))

05.06.2021 5 z 5

Probuzené peklo Probuzené peklo Petr Heteša

Už mohli být všichni zpátky, Cybrain mohl být odepsán, ale Greg ví, že Cybrain je nebezpečný, resp. to, co se v něm probouzí. A tak se vrátí s dvěma parťáky a s plánem ovládnout Cybrain - strachem.... Greg ustavuje prezidentský režim s totalitním nádechem... Ovšem do ovládnutí tamějších struktur má daleko. Putování zničeným cybrainovským prostorem je spojeno s popisem místních organismů, softwarových řetězců nejrůznějších podob a funkcí a zpravidla hodně nebezpečných. Vtipná je personifikace sledovacích zařízení ve skladu zbraní - "... čidla a kamery měly radost, že těžká nuda skončila, zíraly a vyhodnocovaly... informace od velice aktivních udavačských kamer." Ten otevřený konec mi až tak nevadí a jen doufám, že to fakt nevylezlo ven. :-)

01.06.2021 3 z 5

Mrtvá zóna Mrtvá zóna Petr Heteša

Granáty na konci minulého dílu udělaly svoje. Nezůstal program na programu. A Cybrain nejde nahodit. Po Gregovi se chce, aby za tučnou odměnu prozkoumal prostředí a odstranil blokaci obnovy. Zatímco vyjednavači ze Cybrainu hrají na humánní strunu - záchrana 8 ještě připojených mozků/lidí, tak armáda na férovku říká, že jí na civilistech nezáleží, že potřebují ten počítač. Pasáže se získáváním nových členů týmu jsou zábavné i celá ta příprava. Ne všichni však o záchranu stojí... Co v tom, sakra, je? No tak sem s tím posledním dílem...

23.05.2021 5 z 5

Závěrečný účet Závěrečný účet Petr Heteša

Opět se ocitáme v barvitém a členitém kybersvětě s jeho obřími jeskyněmi, s pouští plnou kostí, se skladišti, s městem a kavárnami a hlavně s mnoha nádražími. Gregova role v tomto cybrainovském experimentu je nedobrovolná a on se hodlá vypořádat s těmi, kdo to způsobili. Samozřejmě má přátele a pomocníky. Nejdůležitější je pro něj Miakayla, kterou nenechá zrekonstruovat do bláznivého hybrida (ani po požití alkoholu: "Dáme si absint. Možná se pak na to budete dívat jinak..."), ale do jakž takž ženského tvora, neboť je mu jasné, že by ho zabila, kdyby se probrala jako napůl zvíře. Ne že by mu i pak byla nějak zvlášť vděčná. V tomto ohledu má autor jasno, neboť očividně dobře ví, jak to u žen funguje! :-) Tak, jak končí druhý díl, by klidně mohl končit celý příběh. Jsem zvědavá na další díl.

14.05.2021 5 z 5

Morphin Red Morphin Red Petr Heteša

Vyšetřování bestiální vraždy a postupné rozkrývání pravdy a hledání skutečných zločinců se střídá s deníkovými záznamy Wendy Talleyové, která zakusila život v pasťáku. Deník je psaný hovorovým a vulgárním jazykem s popisem pocitů zvláštní dívky. Líčení je suché, ale o to mrazivější. Poslední deníkový záznam je zároveň již krásným slohem napsaná poslední kapitola. Chtělo by se mi dodat "je to plné hvězd". Brutus, fakt brutus.

13.05.2021 5 z 5

Spousta času na smrt Spousta času na smrt Petr Heteša

Prostředí biologického počítače a obyčejných kompů a propojení sítí je velmi různorodé, kyberfauna jen kypí a kyberflóra jen bují, o střílečky taky není nouze. Trošku mě vyděsilo, že v kyberprostoru je jen jeden alkohol. Uklidnila jsem se až poté, co vyšlo najevo, že každému alkohol chutná podle jeho volby. Pro znalce díla pana Heteši nemusím dodávat, co asi pije Greg… :-) A představa "zpumelíkovaného" souboru dat je zábavná, přičemž se nejedná o komprimaci...

12.05.2021 5 z 5

Stroncium Stroncium Jiří Kulhánek

Cesta do pekla (nebo na Titan a zpět přes Měsíc) je dlážděna dobrými úmysly (raketoplány). A kolik umíš jazyků, tolikrát jsi člověkem (nebo něčím jiným). Beng! Vzňááááú! Situace na bojišti se mění každou vteřinou. Jen doufám, že nenastane doba, kdy bych byla nucena jíst hmyz. Ačkoliv reklama v tomhle světě je velmi sugestivní - "Nový švábík: Jediný švábík se silou přírodních švábů!" :-)

07.05.2021 5 z 5

Most Most Vítězslav Nezval

Knížku jsem kdysi měla půjčenou v rámci " povinné četby". Bon repos - dodnes si pamatuju, jak mě tato báseň uchvátila. Byla v grafické úpravě, verše vytvářely siluetu lampy. Tu snovost a melancholii cítím dodnes. "... z tvých oken, z mých očí list po listu opadává."

01.05.2021

To je přece nesmysl To je přece nesmysl Jiří Kulhánek

Povídky, každá z jiného soudku. Svůj život rozhodně není pro arachnofoby, Spojeni v Bohu je hříčka o Bohu, který se nudí. "Tak tedy - HEIL HITLER! - ty svině!" je mrazivá tím, že realita bohužel předčila fikci. Reportáž psaná ve svěrací kazajce vypráví o tom, že fantasmagorické představy se holt někdy zhmotňují. Instant má chmurný konec " Fuj, třikrát fuj!" Bavily mě všechny, ale nejvíc ta první, svěže a vtipně napsaná. Poloha pro sledování televize mě dostala! :-)

27.04.2021 5 z 5

Zámek naděje Zámek naděje Jiří Kulhánek

V rámci mého objevení Kulhánka to beru od nejnovějších věcí až k těm prvotním. A nelituju.
Obětí se neštítí ani armáda kamuflující veledůležitý náklad palubou plnou dětí na školním výletě ani Slintavka se svým parťákem Alfem, kteří se nákladu chtějí zmocnit. To, že v potopené lodi jsou pak mrtvá tělíčka napůl ohlodaná podmořskou faunou, je pro Alfa dost hrůzný pohled. Slintavka ale spíš myslí na ušlý zisk, jež mohl kynout z prodeje mladičkých orgánů... Na horor je zaděláno. Precizně stupňovaná atmosféra strachu, ačkoliv si domyslíme, oč půjde, je založená na vylíčení dostatečně klaustrofobického prostředí a následnými marnými pokusy o útěk. Srandovní jsou akorát nápisy na zdi, psané krví. Konec povídky zůstává otevřený. Ale všeho do času...

25.04.2021 5 z 5

Vládci strachu Vládci strachu Jiří Kulhánek

Tak tedy upíři to fakt nemají lehké. Jejich výhody jakými jsou dočasná nesmrtelnost, neuvěřitelné regenerační schopnosti organismu, obrovská síla a rychlost jsou vykoupeny věčným útěkem před Lovci. Původem švédský šlechtic Richard Adolf prožívá období klidu a období útěků a bojů. Samotnému by to šlo asi líp, ale osud mu vloží do cesty dívku a cizí bezprizorní mimino (to mu opravdu nezávidím). Ti, kteří mu pomáhají, to taky nemají lehké... Brutální scény jsou vyvažovány vtipnými hláškami a situační komikou (obzvlášť scény s miminkem na trajektu). No, a abych nezapomněla, je tu ještě jeden důležitý poznatek, jak Adolf říká: "Zcela soukromě: co se sexu týče, jsme i my upíři jenom lidé."

24.04.2021 5 z 5

Nevermore Baltimore Nevermore Baltimore Petr Heteša

Postupně jsme zaplétáni do zdánlivě smutné, ale rutinní akce, kdy z Francie do USA přilétá středoškolský učitel Jerry, aby vyřídil pozůstalost po zemřelé sestře, s kterou se hodně dlouho neviděl a nestýkal. Za jejím úmrtím se skrývá tajemství a podivná hra o velké prachy v terénu odříznuté části Baltimoru, kde nejde jen o důvtip, ale také o sílu a dobré spojence. Když pokračování ve hře vezme Jerry, tak jsem už v duchu litovala pedagogického pracovníka, protože tohle nedá. Hm, není učitel jako učitel. :-)
Při čtení téhle knihy jsem si říkala, že by to byl skvělý film. Ostatně podobného názoru je možná i sám autor, který v další své knize Sex, drogy & cybn'roll zmiňuje kultovní komiksový film Nevermore Baltimore postpunkového režiséra Petera Heteshi... Rozhodně by to byl lepší námět než nějaká Gravitace či Jupiter vychází. Ovšem nesmělo by se to dostat do rukou The Walt Disney Company, které dokázalo zlikvidovat v poměrně krátkém čase sérii Star Wars...

24.04.2021

Kříže Kříže Jiří Kulhánek

Závěrečná část tetralogie přináší nové postavy, nová poznání hlavního hrdiny. Patejl dokonce vystoupí v TV a mluví a vysvětluje: "Práce s národem není vůbec jednoduchá. Plynule jsem přešel k nejklasičtějšímu propagandistickému postupu: UKAŽ NEPŘÍTELE." Co mi to jen připomíná? Kulhánek je prostě nadčasový.
Když se v ději literárního díla nebo ve filmu objeví puška, tak pak někdy spustí. Zde se objevila zmínka o Kelly Family. Taky spustili... :-) Ti, co se jeví jako nepřátelé, jsou spojenci a naopak. Staří známí se vracejí, zpravidla v jiné podobě, a boj pokračuje. Je mi trošku líto, že se neobjevilo mé oblíbené stvoření z prvního dílu, ale kdo ví, třeba bylo v budoucnosti nebo bude v některé z minulostí případně bude bylo v nějaké přítomnosti. Neboť "čas je jen hrst listí ve větru."

21.04.2021 5 z 5

Bábovky Bábovky Radka Třeštíková

Knížku jsem dostala jako dárek. Tak jsem to zkusila, ale opravdu tento typ literatury nemusím. Zvládla jsem první dvě kapitoly a zjistila, že to začíná být docela průhledné a dá se odhadnout další děj. Poslední dobou to beru tak, že není nutné ztrácet čas.

20.04.2021

Temný prorok Temný prorok Jiří Kulhánek

Tak upřímně - nechtěla bych být v uklízecí četě, která odstraňuje následky Patejlova působení, ani bych se nechtěla potkat s následky jeho působení, navíc když pořád sledují jeho stopu. A rovněž bych nechtěla čekat, až se zregenerují ti, co polechtal stříbrem, že? Na druhou stranu není Patejl bojující jako Temný Prorok proti Církvi Zářícího Spasitele zbytečně úzkoprsý? "... přece jen, nechat zbůhdarma utopit přes čtyři sta lidí, je škoda. I když se jim líbí Kelly Family!" (Stačí si pustit Radiožurnál a jeho playlist :-)) No nic, spoléhám na to, že je ten Hodný a že jedná v zájmu Země a že těm bídákům nakope, vy víte co, nebo třeba postačí, když se usměje. ("Usmál jsem se do přítmí a přítmí zaječelo a skrčilo se do kouta.")

17.04.2021 5 z 5