Zámek naděje

Zámek naděje https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/36563/smrt-je-nejlepsi-lekar-36563.jpg 4 96 10

Povídka Jiřího Kulhánka Smrt je nejlepší lékař v brožuře Zámek naděje spolu s titulní povídkou Daniela Jermana. Dle Wikipedie se jedná o jednu z naturalistič­tějších a brutálnějších Kulhánkových povídek.

Maud22
25.04.2021 5 z 5

V rámci mého objevení Kulhánka to beru od nejnovějších věcí až k těm prvotním. A nelituju.
Obětí se neštítí ani armáda kamuflující veledůležitý náklad palubou plnou dětí na školním výletě ani Slintavka se svým parťákem Alfem, kteří se nákladu chtějí zmocnit. To, že v potopené lodi jsou pak mrtvá tělíčka napůl ohlodaná podmořskou faunou, je pro Alfa dost hrůzný pohled. Slintavka ale spíš myslí na ušlý zisk, jež mohl kynout z prodeje mladičkých orgánů... Na horor je zaděláno. Precizně stupňovaná atmosféra strachu, ačkoliv si domyslíme, oč půjde, je založená na vylíčení dostatečně klaustrofobického prostředí a následnými marnými pokusy o útěk. Srandovní jsou akorát nápisy na zdi, psané krví. Konec povídky zůstává otevřený. Ale všeho do času...

PetrCepek
05.05.2020 4 z 5

Hodnotit celý almanach samozřejmě nemá cenu, ale povídka "Smrt je nejlepší lékař" je poctivá kulhánkovština, která si čtyři hvězdy nepochybně zaslouží. Nic nevysvětluje a s ničím se nemaže - v duchu citátu z Nočního klubu: "Mám dítě a nebojím se ho použít!"

nefernefer
16.11.2016 4 z 5

Ačkoli jedna z prvotin, tak je tak skvěle napsaná, že cítíte i ten odporný zápach Nemrtvých. Brrr :o) Když tedy pominu, že mi není jasné, jak Alf dokázal mluvit s gumovým potápěčským náústkem dýchací trubice v puse (přestože měl laryngofon, tak je to podle mě nemožné), tak jinak to bylo dobré.

...když se usmál, umíraly mouchy. :o))

RaSu
29.07.2016 4 z 5

Od Kulhánka jsem přečetl snad vše. Tahle povídka mi však nějak utekla. Na jeho starší dílo je to opravdu dobré. Přečteno velice rychle. Musím přiznat, že jsem občas narazil na nepochopitelné věty.

Tazz1
18.02.2016 3 z 5

Docela dobré, rychlé čtení. Takový Kulhánkův rozjezd :-)

dobroslav9182
11.01.2015 4 z 5

Naprosto na rovinu přiznávám, že nehodnotím knihu, ale Kulhánkovu povídku (knihu jsem bohužel nečetl). Smrt je nejlepší lékař se nese v duchu těch nejlepších bezskrupulózních věcí od Kulhánka, kde ani dětský život není svatý. Pro nikoho.

beckyno
21.11.2013 3 z 5

toto je posledna kniha co ma caka a stale neviem ci ju zacat citat alebo pockat ci nahodou nebude este nejaka........ved ked docitam aj jeho poslednu co dalej?

Eigis
02.10.2013 5 z 5

Souhlasím s Weilem je to brutal.

Bytost na cestě
19.01.2012 3 z 5

Velmi zdlouhavé čtení první povídky a Kulhánek je zde Kulhánkovský, jen ještě ne tak rozepsaný :-)

WEIL
13.11.2011

Kniha tak brutální a vyčerpávající, že málokdo ji dočte až do konce.