Maud22 Maud22 komentáře u knih

V pekle jsme všichni Hébert V pekle jsme všichni Hébert Madla Pospíšilová Karasová

Příšerné, hnusné, neuvěřitelné. O to horší, že se nejedná o příběhy z koncentráků (ať už hitlerovských, sovětských, čínských a jiných), ať už se nazývají jakkoli, nejsou to příběhy válečných zvěrstev, ale něco, co se stalo v civilizované zemi. Očividně peklo existuje už tady na zemi. S nebem si nejsem jistá. Každopádně doufám, že všem hnusákům se dostalo minimálně pekla Kulhánkova.

Člověk si rád přečte horor, užije si film s Freedym Kruegerem i řežbu s Johnem Wickem, probrodí se krví a vnitřnostmi kotletovských hrdinů a démonických monster či emzáků a je zase dobře, protože ví, že tohle je pro zábavu a odreagování. Autorka má také smysl nejen pro horor, ale i pro humor, jak ostatně prokázala v Kronice rodu Příšeráků. Ale tady pro humor není místo. Spisovatelka dokáže zarýt do mozku i do srdce spár krutosti. Dělá to přitom stylem, který v podstatě suše bez patosu líčí, co stalo, o to syrovější ta novela je. Umí využít kontrast vzpomínek a následných prožitků. Je to silný příběh a skvěle napsaný!

05.03.2023 5 z 5

Poslední bůh Poslední bůh Lucie Lukačovičová

Autorka nás vezme na putování přes celou Indii s využitím skutečných reálií a historických událostí i postav, a přece v rouše poutavé fantasy. Po nebi létají vzducholodě (i pirátské), hlavní hrdinové - hrabě Edgar Sangatte a jeho žena Eliante se na cestě setkávají s démony, fanatiky, škrtiči a příslušníky mytických národů. Ve hře je zbraň hromadného ničení, její hledání a nalezení způsobu, jak ji uvést v život, čemuž se manželé snaží zabránit. Nesourodá dvojice sama o sobě, když pominu dobrodružnou cestu, je zdrojem lehkého napětí, zůstává obestřena tajemstvím a čtenář si najednou uvědomí, že asi jejich vztah nebude úplně jednoduchý a zalitý sluncem, což mě bavilo. Tahle steampunková tour je řádně okořeněna magií. Na závěr kniha obsahuje vymazlený slovník, vhled do indické mytologie i historie, jakož i lingvistické okénko. Dobře, člověk nějaké znalosti má, Kámasútra mu v knihovně taky nechybí a v mládí přečetl i do pohádek převedenou mytologii, ale tohle se opírá o zevrubné znalosti, tudíž před autorkou smekám, protože je vidět, jak dobře zná Indii ve všech jejích souvislostech.

04.03.2023 5 z 5

Svět v bouři Svět v bouři Kristýna Sněgoňová

Tak jo, přece jen našli, co hledali - Archu a v ní lidi. Vše je ukryto v podzemí a zdárně odolává hnusným vražedným tvorům nepocházejícím ze Země. Ale i v Arše rezonuje jedno jediné téma - návrat na povrch! Tam ale nebude možno žít, dokud se lidé nevypořádají s mimozemskými vetřelci, které si v podstatě vpustili díky vynálezu bran na Zemi sami. Seznámíme se s dalším městem v oblacích, a to na Islandu, a islandští vyslanci spolu se starými (přeživšími) známými z německého města i z Visegrádu a lidé z Archy se vydají zničit Matku. Ta cesta je velmi dobrodružná a neobejde se bez ztrát. To celé se neobejde bez ztrát. Přistihla jsem se, jak s úzkostí čekám další problém a jak si tiše přeju, aby to dobře dopadlo. Líbily se mi všechny tři díly, to dávkované objevování souvislostí, vykreslené různé světy v podobě měst v oblacích a jejich politiky a také povrchu a osad na povrchu, hrdinové, již mají své životy a osudy, a v neposlední řadě akční scény a plíživý strach a napětí. Moc dobře se to četlo.

11.02.2023 5 z 5

Země v troskách Země v troskách Kristýna Sněgoňová

Visegrád, další město v oblacích spojující polskou, českou a slovenskou část. I zde žijí lidé, kteří mají naivní představy o životě na povrchu. A mnohým z nich se to vymstí a mnozí z nich (pokud ovšem přežijí) jsou potrestáni. Už víme, že měst v oblacích je víc. Německé město, kde vládl císař, je zničeno. Visegrád má v čele prezidenta, ale vzhledem k tomu, že je to dědičný úřad, tak je nám víceméně jasné, že to s demokracií nepřehánějí. Zatímco v německém městě byli lidé odříznuti od informací, ve Visegrádu existenci na povrchu nepopírají. Ovšem na povrchu to není žádný med. Bavilo mě, jak je román vystavěn, jak se odkazuje na události předchozího dílu, jak to do sebe zapadá. Úplně to vidím i jako film, kde po úvodních akčních scénách následuje střih a objeví se titulek "8 years later"... :-)

05.02.2023 5 z 5

Město v oblacích Město v oblacích Kristýna Sněgoňová

Wow! Nikdy není tak zle, aby nemohlo být hůř. Co jinak říct na bezútěšnou situaci lidí po zničující válce, jimž azyl poskytl projekt města v oblacích. Jen některým. Ale ono to není tak růžové. Ve stylu velkého bratra tu je rozdělená společnost od privilegovaných až po vrstvu spodiny. Ne nadarmo jsou části města odděleny zdmi a všemu dominuje císař ve svém paláci. Právem očekáváme nějaký odpor a tím jsou lidé, kteří se hlásí k hnutí Návrat. Návrat kam? No na povrch země. Idealizovaný povrch, kde je líp. Prý.

Hlavní hrdina je v podstatě hnusný šéf oddělení bojujícího se vším a s každým, kdo by se vyslovil pro návrat. I tak je nám ale tenhle antihrdina sympatický. První pasáže románu jsou pomalejší, z náznaků zjišťujeme, co se vlastně stalo, jak funguje město, jak despoticky vládne císař a jsme navnaděni skrytým tajemstvím, jehož odhalení zrychlí děj a pak všechno jde ráz na ráz. Bylo to zajímavé, originální a napínavé. Po přečtení mohu jen konstatovat - wow!

03.02.2023 5 z 5

Život válečníka Život válečníka Tomáš Němec

Spolu se Sebasttyenem, vojákem, postupně procházíme ponurým podzemním labyrintem císařského paláce a pátráme po skrytém tajemství, jež se týká i Sebasttyenova původu. Pak následuje epizoda, když už jako příslušník proticísařské Brigády zažije dobrodružství s dračími jezdci v horách svým tvarem připomínajícím jehly. Časem se dostaneme do města, kde se má završit konečné řešení otázky elfů. Nějakou dobu strávíme v pouštním městě, kde se těží vzácná látka rozšiřující vědomí, jež má, jak později zjistíme, i jiné využití a účinky. Popis hospodské rvačky je dokonalý, jako by člověk sledoval jednotlivé záběry nějakého scénáře rozložené a přitom v jediném celku. Ta Sebasttyenova pouť je dlouhá. Na pomezí snů a hrůzy a věčného boje hledáme klid, smrt, která nepřichází. Není to přímočaré, a to mě na tom baví, člověk si skládá jednotlivé dílky a zároveň je překvapován.

29.01.2023 5 z 5

Píseň války Píseň války Michaela Merglová

Trilogie je završena, osudy postav dospěly ke svému konci. Válka poznamenala všechny jak na těle, tak na duši. Veselé příhody dvou nesourodých přátel přerostly v heroic fantasy. Zlo je věčné a jeho zápas s dobrem rovněž, ovšem nic není černobílé, uvažování a jednání hrdinů a hrdinek není přímočaré, má svůj vývoj. Je mi líto, že mám dočteno. Tajně doufám, že třeba časem by mohlo být i nějaké pokračování, ráda bych se do světa zemí Delavy, Elmianu a Tunde vrátila i s tím na první pohled otravným a nemožným a přece tak hrdinským druidem Merionem.

24.01.2023 5 z 5

Píseň severu Píseň severu Michaela Merglová

Další pokračování osudů drakobijce Cuchenana, příslušníka legendární Dvanáctky vladaře Dussu, a jeho nerozlučného přítele potměšilého barda, šprýmaře a děvkaře Minangara má tentokrát po čertech temnou linku. Objevují se další protivenství a zlo má, zdá se, navrch. Oba hrdinové jsou zamilováni, což u zrovna u barda je co říct! Skvěle se to čte, dialogy stejně jako v prvním díle posouvají děj kupředu a jsou vtipné. Jednotlivé události z minulosti najednou jako střípky mozaiky do sebe zapadnou a celé by to spělo k velkému finále... Jenže jsou ponechána otevřená dvířka k dalšímu pokračování, takže šup na Píseň války!

19.01.2023 5 z 5

Píseň oceli Píseň oceli Michaela Merglová

Osudy dvou ztracenců se sejdou a spojí. Z jednoho se stane bojovník, člen vládcovy družiny, a z druhého populární bard. Každý z nich je jiný, ale možná právě pro tu diametrální odlišnost se báječně doplňují. Oba mají však smysl pro čest a spravedlnost a i když to někdy zatraceně bolí, jeden druhého nenechá na holičkách. Dobrodružství, jež spolu prožívají jsou plná nebezpečí a zvratů, rovněž se však najdou i vtipné momenty. Jako je třeba rada drakobijce Cuchenana bardovi Minangarovi, který v životě bodnul tak akorát sebe: "Kdyby tě něco přepadlo, tím ostrým bodej tak dlouho, dokud se to nepřestane hýbat. A klidně i chvíli potom." Jsou tu vtipné dialogy, které spolu hlavní hrdinové vedou a které posouvají děj kupředu. Rozhodně nepohrdnu dalším dílem!

13.01.2023 5 z 5

Le Sabotage Le Sabotage Peter Jelínek

Díky jan8470, kterému tímto mávám, jsem se dostala k výbornému slovenskému autorovi a bezva čtení. Vy, kteří znáte příběhy vyšetřovatele paranormálních jevů Norra, se snadno necháte přenést do Francie na přelomu 19. a 20. století ovšem v alternativní historii. Nebe křižují parní vzducholodě a aeropedy, po zemi se prohánějí paromobily i parní motorky, armády disponují různými smrtonosnými zbraněmi včetně mechanických koní a zemi vládne císař, vylepšený biokovem, v pohyblivém paláci. A v podzemí Paříže se formuje a kypí vzdor.

V steampunkových kulisách sledujeme boj anarchistů proti moci reprezentované jak vojáky, tak policií. Hlavní hrdina Salvatore je odvážný, drzý, v cizinecké legii vycvičený a zocelený mladík, zkrátka neodolatelný. Postav je tu samozřejmě víc, včetně silných ženských hrdinek, a jejich minulost se rozkrývá postupně. Hodně mě bavilo to, že děj není lineární, ale má své odbočky a dokonce i návraty, takže nějakou klíčovou událost prožijeme znova, ale z pohledu některé z postav. A někdy se dění i vrátí a vydá jiným směrem.

Kniha rovněž obsahuje vysvětlivky i výslovnost. Tato pečlivost je na místě, protože cizojazyčné fráze a názvy dokreslují děj. Le Sabotage disponuje velkým množstvím akce, pomsty, lásky, erotiky a sadismu a napětí. Za sebe mohu jen doporučit!

10.01.2023 5 z 5

Aristokratka pod palbou lásky Aristokratka pod palbou lásky Evžen Boček

Základem tohoto dílu je dilema Marie Kostkové z Kostky, kterému ze dvou nápadníků dát přednost. Jedna část osazenstva dává přednost nadmíru bohatému Nizozemci Markovi, zatímco další radí jít za hlasem svého srdce. Jen paní Tichá moudře podotýká, že ono se to vystříbří. Komické situace se vrší jedna na druhou. Nejvíc a nahlas jsem se chechtala při popisu zásahu jednotky rychlého nasazení na hradě Kostka. Je to milé oddechové čtení.

04.01.2023 5 z 5

Kronika rodu Příšeráků Kronika rodu Příšeráků Madla Pospíšilová Karasová

Tak místy jsem se fakt smála nahlas. Ne nadarmo má spisovatelka ráda horory. Navíc na vlastní kůži prožité a stále prožívané situace jsou opravdu ze života. Vše, co se týče přírůstku do rodiny, se kromě početí (ve většině případů) stává radostnou noční můrou, která rodiče opravdu nenechá vyspat. A že všechny starosti jsou prostě na furt, je taky pravda pravdoucí. Autorka má vynikající slovní zásobu, neotřelá spojení, humorná přirovnání. Čte se to samo. Člověk zná důvěrně všechny ty situace, jež přináší do rodiny dítě, díky tomuto svěžímu dílku se rozpomene na tu legraci i veškerá příkoří a řekne si, že teda fakt není jediný na světě, kdo si to zakusil. A kdo ještě ne, tak bacha "mateřská dovolená není dovolená"! :-))))

03.01.2023 5 z 5

Krvavé Vánoce Krvavé Vánoce Vlado Ríša

Vánoce, to je nejlepší čas na sborník povídek věnovaných vánočnímu času. Jsou však pojaty, jak již sám název napovídá, poněkud netradičně. Zasvěcený úvod Františky Vrbenské nám představuje mnohé bytosti spjaté s Vánocemi.

V povídce Ondřeje Neffa Tichá noc, svatá noc je v ohrožení života sám Ježíšek, což samo o sobě není překvapující, ale ve hře tentokrát není Herodes, leč konkurence. Miroslav Hokeš ve Fiat Lux: Belchertownské svíce rozvíjí detektivní pátrání šmrcnuté sci-fi i mystikou. Vlado Ríša přidal fantasy povídku Boží Vánoce s hrdinou, z něhož se vyklube zajímavější jedinec, než se na první pohled zdá. Nejhezčí dárek Anny Šochové je poněkud mrazivá představa pokroku v zachování života. Co všechno se může stát, když spletete rituál a v červnu vyvoláte vládce zimy, vypráví povídka Pohřební stráž: Vánoční palimpsest od Radoslava Kalaše. Lucie Lukačovičová vzbuzuje zvědavost už samotným názvem svého příspěvku, a to Tichá noc, zrůdná noc. Je to napínavý detektivní příběh soukromého očka s neobvyklými schopnostmi.

Celou sbírku zakončuje výživná povídka Jaroslava Mosteckého, který již není mezi námi, Morčátko pro Ježíška. Země v mračnu již několik let postrádá viditelnost hvězd a když se náhle jedna o vánočním čase objeví, lidí se zmocňuje neodbytná touha jít za ní jako ze hvězdou betlémskou, jež zvěstovala narození spasitele. Ale co když tenkrát bylo všechno jinak? Jo Herodes, to byl král!

Celkový dojem z knihy sestavené Vladem Ríšou je víc než dobrý. Povídky nepostrádají vtip, gradované napětí a dějové zvraty. Moc dobře se to četlo!

01.01.2023 5 z 5

Mrtvá schránka Mrtvá schránka Kristýna Sněgoňová

Posádka Kraksny je zase pohromadě, no skoro. Před nimi je plnění Vodičkových posledních přání, ano je tu množné číslo, neboť je jich deset. Jsou víceméně splnitelná, některá však jen s podmínkou, ačkoliv Gerasim by byl asi schopen všeho... A to je zdrojem mnoha humorných situací, kdy jsem se smála nahlas. Ať už je to svatba na hřbitově nebo sehnání psa... Každopádně naši hrdinové jsou znova na matičce Zemi a plnění přání je v podstatě vedlejší činnost při hledání mrtvé schránky, kde by mělo být vodítko k dalším odbojovým silám. Nechybí akce, úskoky a pronásledování. Tato část série vzdala důstojnou poctu českému národnímu jídlu! Složení posádky Kraksny (název Vzdorující zřejmě dovzdoroval) se poněkud obmění a novou členkou se stane Fifinka (no členka... aspoň Amanda si to myslí). Těším se, že i ona najde své místo v deníku profesorky Danky v dalším díle. :-)

29.12.2022 5 z 5

Čepel azylu Čepel azylu Lucie Lukačovičová

Představený pražské větve Azylu zuří: "Přijede si sem, neohlásí se a pak se tu ještě nechá zabít!" Takže začínáme vraždou, kterou spáchal přízrak. Aby toho nebylo málo, tak pachatel má na svědomí i zmizení "strážného ducha" Gabriela. Pátrání se týká identity vraha a jeho pohnutek a pražskou trojici - bratry Benedikta a Teodora, lovce monster, a golemky, jež známe ze Zákona Azylu, přivede do Španělska a na Gibraltar. Při pátrání, na němž se podílí členka španělské větve Azylu, poznáme další typy přízraků a duchů. Španělka není žádné ořezávátko, neboť "Místo slz má Doña Mireya exorcismus na krajíčku." Román lze číst i bez znalosti Zákona Azylu, ale doporučuji jím přece jen začít. Jeho závěr naznačuje, že by mohlo být zaděláno na další kousek ze světa Azylu, což by bylo jen a jen dobře!

27.12.2022 5 z 5

Tekeli-li Tekeli-li Peter Jelínek

Bert, mechanik parního motoru britské vzducholodě, se účastní výpravy za účelem osvobození britského špiona, předobrazu 007. A to je jen začátek. Dostává se do zajetí německých separatistů, kteří v 19. století vzdorují Bismarckovým snahám o sjednocení Německa. Do toho je tu hlavním motivem říční víla, kterou známe z německých bájí, samotná Lorelei, ale tím je magie vyčerpána, ačkoliv jednou z hlavních postav je chorvatská okultiska. Pak s ním navštívíme i nejjižnější část zeměkoule, kde kupodivu panuje příjemné podnebí a domorodci uctívají bohyni Tekeli-li.

Celý příběh je příjemná směsice bondovky, cestopisu, sci-fi a steampunku. A protože nejen cyberpunkem živ je čtenář, jsem ráda za toto originální vyprávění nepostrádající akci, tajemno a humor ("V akom svete to žijeme?" pokrútil technik hlavou. "Človek už nemôže veriť ani novinám..."). Jako červená nit se příběhem táhne Bertův vztah k Mary, který v podstatě lakonicky komentuje neúspěšná svůdnice: "Ste somár." Všechno zlé pro něco dobré, na základě konce vztahu je tu východisko v podobě možného nástupu Berta do oddělení pro boj s paranormální zločinem, jež známe z předchozích povídek o Norrovi. Je zde otevřená branka pro další povídky z tohoto světa. Nebo něco většího? Neboť sám autor přiznává, že vyprávění o Bertovi měla být jen novela, jejíž rozsah se mu poněkud vymkl z rukou. :-)))

18.12.2022 5 z 5

Alternauti Alternauti Peter Jelínek

Nejdříve jsem si myslela, že hlavním a novým polem působnosti Terence Norra, který se zabývá vyšetřováním paranormálních jevů za pomoci šlechtičny Cate, telepatky, bude obloha. Tam totiž celý ten příběh začíná, a hned několikanásobnou vraždou na vzducholodi. Jenže ne nadarmo se to jmenuje Alternauti, naše vyšetřovatele čeká cesta do jiné dimenze a boj s démony. Neobejde se to bez obětí a na konec se ukáže jako nejsilnější žena. Vztah Norra a Cate osciluje na hranici vzájemné touhy, respektu a obav. Což výborně potvrzuje i navazující bonusová povídka Dračia žena a Terence Norr, Příjemně dávkované napětí, akce, dramatické proměny i erotika s dávkou nostalgie, zkrátka lahůdka! :-)

06.12.2022 5 z 5

Zákon Azylu Zákon Azylu Lucie Lukačovičová

Čeká nás cesta z Prahy až do lithiových dolů v Argentině. Našimi průvodci jsou dva znesváření bratři, jeden lovec celosvětové společnosti Azyl a jeden vyhnanec z tohoto společenství. A taky duch antikváře a jedna neživá živá bytost. Azyl dbá na pořádek, který narušují monstra - duchové a jiné entity. A že se jimi Praha jen hemží. Každé náboženství má svou mystiku a na jejích základech stojí praktické efekty důležité pro boj s monstry. Bohužel i lidé mohou být monstra.

Kniha je zalidněna postavami, jež jsou dobře vykreslené a nemají jednoduchý vnitřní život. Co se duchů týče, mají místy humorné glosy. Mimochodem, zahradník Strahovského kláštera má schopnost vidět duchy, je to tím, že hodně čte brakovou literaturu. Obávám se, že je to pravda! :-)

Moc se dobře se to četlo, takové to čtenářské potěšení to přináší, jak je člověk zalezlý v teple s čajem nebo sklenkou vína, venku je hnusně a vy se necháte unášet dějem, kdy se střídavě bavíte a bojíte, ne to není to správné slovo, obáváte, to je to pravé. Moc se těším na další knihu z pera paní Lukačovičové.

04.12.2022 5 z 5

Temné blues v New Orleans Temné blues v New Orleans František Kotleta (p)

Kosek nezklame. Povídky, každá z jiného místa zeměkoule, dávají prostor různým druhům magie, takže se setkáme nejen s voodoo a zombiemi, ale zavítáme i do Vatikánu. A rovněž zjistíme, že "mumie jsou atomové bomby magického světa". Kosek, z něhož se stal odborník na magii, je povoláván na pomoc, kde jde o magii a mrtvoly. Pracuje pro CIA , jejíž postupy autor vtipně glosuje - "CIA měla sice rakety na ostřelování teroristů zavrtaných hluboko v horách Afghanistánu a drony chytřejší než půlka českého parlamentu, ale kreativita pro ně byla sprosté slovo."

Líbí se mi, když nás úvod povídky hodí rovnou doprostřed napínavé akce, abychom se pak vrátili na začátek a zjišťovali, jak to vlastně celé začalo. To totiž spolehlivě čtenáře navnadí. Takže když to shrnu, je v tom magie a sex, krev a sperma, rituály a oběti a... blues.

25.11.2022 5 z 5

Norr, ochraňuj Britániu! Norr, ochraňuj Britániu! Peter Jelínek

No ano, Londýn, Scotland Yard, inspektor Lestrade... Ale pozor, není to o Sherlocku Holmesovi a doktoru Watsonovi, ačkoli jsou tu a tam s patřičným despektem zmiňováni. Hlavním hrdinou je Terence Norr, který se zabývá nejen vyšetřováním paranormálních jevů, ale i jejich likvidací nebo zavíráním otevřených portálů, jimiž se chtějí prodrat zlé a nebezpečné bytosti. Pomáhá mu urozená šlechtična Cate. Nevěřili byste, kolik démonů, astrálů, cthultuovských stvoření a jiných potvor otravuje život Londýna. Není divu, že byla třeba spolupráce s externisty, již si s nimi dokážou poradit. Magii doplňuje steampunk. Bavila mě představa porcelánových služek i golemů, strojů na těžkou práci. Svěží soubor povídek vyprávěných neotřelým způsobem a s humorem, to vše v slovenském originále, je radost číst!

19.11.2022 5 z 5