MartinaCh27 MartinaCh27 komentáře u knih

1984 1984 George Orwell (p)

"1984" od George Orwella je kniha, která mě opravdu ohromila a předčila mé očekávání. Tato dystopická novela obsahuje několik mimořádně silných pasáží, které nekompromisně vykreslují život a podstatu socialistické/komunistické ideologie.

Kniha mě zasáhla natolik, že změnila můj pohled na svět a na fungování vládnoucích vrstev. Orwellova vizionářská práce nás varuje před totalitními režimy a důsledky, které mohou mít na lidskou svobodu a individualitu. "1984" je skvělým literárním dílem, které dokáže čtenáře provokovat a donutit ho přemýšlet o společnosti a politice.

18.09.2023 5 z 5

Pes baskervillský Pes baskervillský Arthur Conan Doyle

I přes mé vlastní rezervace chápu, proč je "Pes baskervillský" považován za klasiku žánru. Doyleova schopnost vytvářet atmosféru tajemství a napětí je bezesporu úchvatná. Tato kniha by mohla být pro mnoho čtenářů fascinujícím čtením, ačkoliv pro mě osobně to nebyl zážitek na opakované přečtení.

18.09.2023 4 z 5

Pět kroků od sebe Pět kroků od sebe Rachael Lippincott

Kniha má dojemný příběh plný emocí, odvahy a nečekané lásky, který nám představuje dvě mladé duše bojující s vlastními překážkami. Autorka Rachael Lippincott vytvořila poutavý příběh o lásce, naději a odvaze.

Stella Grantová, bojující s cystickou fibrózou, je postavou, která čelí výzvám každodenního života s nemocí. Její životní prostor je omezen šesti stopami, které ji oddělují od potenciálních nebezpečí. Will Newman, rebelující mladík před sblížení se svým osmnáctým rokem a možným rozloučením s nemocnicí, se v tomto příběhu stává nečekaným společníkem.

Dynamika mezi Stellou a Willem, jejich postupné sbližování a otázky, které si klade omezení jejich vztahu, dodávají příběhu hloubku a autentičnost. Příběh zkoumá, co to znamená žít s nemocí, ale zároveň klade otázky omezení, která si klademe sami.

06.01.2024 4 z 5

Dům na rozhraní Dům na rozhraní William Hope Hodgson

Příběh nabízí blendu hororových prvků, od nesmrtelných stvůr až po paralelní světy, což čtenáři poskytuje zážitek, který se pohybuje od strachu k fascinaci. Zjištění autorova hrdiny o jiných světech a různých dimenzích přináší nejen hrozivý vjem, ale i kosmickou a filozofickou perspektivu.

Hodgsonův styl vykreslování hrůz je podmanivý, a přesně v duchu doby, ve které psal, což přidává k autentičnosti celému příběhu. Jeho schopnost navodit atmosféru napětí a tajemství si zaslouží uznání.

Kniha není jen hororem, ale také příběhem o lidské zvědavosti, která může odhalit nejen temné tajemství, ale i nečekané dimenze existence. Pro milovníky hororu a fantastiky je tato kniha skvělým dobrodružstvím do neznáma, které nezapomenou.

11.01.2024 4 z 5

Rudá jako rubín Rudá jako rubín Kerstin Gier

Kniha je oslnivým dobrodružstvím, které zaujme čtenáře od první stránky. Příběh o časových cestách, tajemstvích a lásce je poutavý a plný nečekaných zvratů. Skvělé postavy a originální zápletka tvoří základ této knihy, která osloví nejen mladé čtenáře, ale i ty, kteří milují napínavé příběhy.

28.04.2024 4 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Kniha je klasickým literárním dílem, které nevyhýbá se detailnímu vyobrazení hrůz války. Přes svou silnou atmosféru a působivé vyprávění mi však některé pasáže přišly zdlouhavé, což snížilo mé celkové hodnocení na tři hvězdy z pěti.

Honzíkova cesta Honzíkova cesta Bohumil Říha

Tuhle knihu jsem četla jako mala u babičky. Jako malá jsem ji měla ráda.

Babička Babička Božena Němcová

Četla jsem knihu jako malá a můžu doporučit.

28.04.2024 4 z 5

Dvůr mlhy a hněvu Dvůr mlhy a hněvu Sarah J. Maas

Tato kniha rozvíjí příběh Feyre Archeron a jejích dobrodružství v magickém světě, který je plný nečekaných zvratů, politických intrik a silných emocí.

Sarah J. Maas opět předvádí svou schopnost vytvářet komplexní a živé postavy, které se vyvíjejí a procházejí náročnými situacemi. Feyre je opět postavena před rozhodující volby a musí čelit mnoha výzvám, které vzejdou z jejího spojení s magickým světem Dvora mlhy a hněvu.

Příběh je naplněn temnými tajemstvími, nečekanými spojenectvími a nesmírně silnými emocemi. Sarah J. Maas dokáže přenést čtenáře do fantastického světa, kde jsou na každém kroku pocity, akce a intriky. Kniha skvěle kombinuje prvky fantasy, romantiky a dobrodružství, což ji činí nesmírně poutavou četbou.

Kniha není jen pokračováním příběhu, ale také rozvíjením celého světa, který autorka stvořila. Pro ty, kteří milují Sarah J. Maas a její schopnost vytvářet pohlcující příběhy v magických světech, je tato kniha naprosto neodolatelná.

04.02.2024 5 z 5

Dvůr trnů a růží Dvůr trnů a růží Sarah J. Maas

Feyre, lovkyně, se ocitne v spletité síti událostí poté, co zastřelí vlka, který ve skutečnosti není obyčejným zvířetem. Je odvlečena do světa, který je plný tajemství, magie a nesmrtelných bytostí. Tato pohádka se rychle stává temným a komplexním příběhem, kde nenávist postupně přechází v lásku. Feyre čelí nejen těžkým úkolům, ale i rozhodnutím, která ovlivní osud celého světa.

Maasová opět dokazuje svůj schopný písemný projev a talent pro vytváření živých a zajímavých postav. Příběh je nejen napínavý, ale také plný emocí a romantiky. Oceňuji autentičnost světa, který autorka vytvořila, a jak mistrně kombinuje prvky pohádky s temným fantasy.

12.11.2023 5 z 5

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

Skvělá maturitní četba.

18.09.2023 3 z 5

Čekanka Čekanka Julia Quinn

V knize se znovu vrháme do světa Bridgertonových, tentokrát následujeme příběh Colina Bridgertona, který se vrací z cest po světě. Zdánlivě okouzlující floutek zjišťuje, že jeho stará kamarádka Penelope má mnohem víc, než na první pohled vidět. Mezi těmito dvěma postavami se rozvíjí napínavý a zároveň chytlavý vztah, plný tajemství a nečekaných obratů. Jakým směrem se bude vyvíjet jejich příběh? To je otázka, která čtenáře drží v napětí až do poslední stránky.

28.04.2024 5 z 5

Romeo a Julie Romeo a Julie William Shakespeare

Pro mě to byla klasika k maturitní četbě. Věděla, jsem že tuhle mám v kapse. Velmi příjemné čtení.

Vévoda a já Vévoda a já Julia Quinn

Kniha je příjemným a osvěžujícím historickým románem, který zaujme nejen milovníky romantiky, ale i ty, kteří ocení lehkost a humor v příběhu. Hlavní postavy, Daphne Bridgertonová a Simon Basset, vévoda z Hastingsu, nás provázejí světem londýnské společnosti v 19. století, kde hra o sňatky a intriky patří k běžnému dennímu řádu.

"Vévoda a já" je ideální knihou pro ty, kteří hledají romantický příběh plný humoru, dobrodružství a emocí. Je to kniha, která vás zaujme od prvních stránek a nechává vás s úsměvem na tváři. Doporučuji ji všem, kdo si rádi odpočinou s příjemným a zábavným čtením.

13.03.2024 5 z 5

Vánice Vánice Flint Maxwell

"Vánice" od autora Flinta Maxwella je dojemný a napínavý příběh o přátelství, přežití a odvaze v tvrdých podmínkách, kdy nastal konec světa. Po tragické události Grady, Stone a Jonas opouštějí svůj každodenní život a vydávají se na dovolenou k jezeru Prism Lake, kde kdysi trávili bezstarostné léto jako děti. Avšak jejich plány jsou narušeny obrovskou sněhovou bouří, která změní jejich dovolenou v boj o přežití.

Flint Maxwell mistrně vykresluje atmosféru zoufalství a nejistoty, která postupně ovládá tři přátele, když se ocitnou uvězněni pod metrovými závějemi. Jejich boj o holý život a snaha o přežití poskytují čtenářům napínavé a emotivní čtení, které je nechává přikovány ke stránkám knihy až do samého konce.

03.03.2024 4 z 5

Temné a kruté lži Temné a kruté lži Ginny Myers Sain

Kniha přináší čtenářům dobrodružný nadpřirozený thriller, který propojuje mystérium, magii a temnou historii města. Příběh nás zavádí do La Cachette, tajemného městečka v Louisianě, kde se mokřady skrývají temné tajemství a nadpřirozené schopnosti obyvatel jsou na denním pořádku.

Sedmnáctiletá Grey se ocitá ve víru událostí, kdy její kamarádka Elora zmizí. Pátrání po pravdě ji však zavede do komplikované sítě lží a skrytých tajemství. Město La Cachette není tím, čím se zdá na první pohled, a každý obyvatel má něco, co se snaží skrýt. Když se do příběhu zaplete záhadný chlapec, začne se rozplétat krvavá historie města, a další lži mohou způsobit rozpad celé komunity.

25.12.2023 5 z 5

Divoká labuť a jiné příběhy Divoká labuť a jiné příběhy Michael Cunningham

Je to fascinující kniha, která nám známé pohádky z dětství představuje v novém, temném světle. Autor tyto klasické pohádky obrací naruby a ukazuje nám jejich stinné stránky, které jsme možná dříve neviděli.

Každý příběh v knize je jakýmsi zrcadlem, které nám odhaluje okamžiky a osudy postav, které jsme předtím nepoznali. Převádí nás do světa, kde se klasické pohádky mění v temné a záhadné příběhy plné neskutečných událostí. Cunningham nám ukazuje, jak pohádky mohou být zkresleny a transformovány, aby nám ukázaly nové perspektivy na známé příběhy.

Ilustrace od Yuko Shimizu doplňují tuto knihu a dodávají jí další rozměr. Celkově je knihou, která vás donutí přemýšlet o známých pohádkách a pohledu na ně z jiného úhlu. Je to četba pro ty, kteří mají rádi zvrácené a temné příběhy, které nás donutí přehodnotit náš pohled na klasické pohádky.

31.10.2023 4 z 5

Náměsíční vrazi Náměsíční vrazi Stanislava Veselá

Jsem fanynka youtube kanálu krimi příběhy. Tato kriminální detektivka je plná napětí, zvratů a nečekaných momentů. Příběh sleduje sérii vražd, které jsou spáchané v průběhu námesíčního období, a detektivové se snaží odhalit toto temné tajemství.

Co na této knize obzvláště oceňuji, je autentický způsob, jakým je popisován vyšetřovací proces. Postavy jsou dobře vykresleny a mají hloubku, což čtenáři umožňuje vcítit se do jejich situací a emocí.

Kniha je skvělým čtením pro všechny, kteří milují kriminální detektivky a mysteriózní příběhy. Je to kniha, která vás nepustí až do poslední stránky. Doporučuji ji všem milovníkům napínavého čtení!

29.10.2023 5 z 5

Spáleniště: Zkouška Spáleniště: Zkouška James Dashner

Příběh se znovu zaměřuje na Thomase a jeho přátele, kteří čelí dalším nebezpečím v postapokalyptickém světě.

Dashner opět dokázal vytvořit napínavý a tajemný příběh, který čtenáře drží v neustálém napětí. V tomto díle jsou odhaleny další tajemství a otázky se začínají skládat dohromady.

Jsem si jistá, že fanoušci předešlých knih z této série budou nadšení tím, jak se děj vyvíjí, a budou se těšit na další dobrodružství Thomase a jeho přátel. "Spáleniště: Zkouška" je skvělým pokračováním série a stále udržuje vysokou úroveň napětí a záhadnosti.

18.09.2023 5 z 5

Labyrint: Útěk Labyrint: Útěk James Dashner

Hlavní hrdina Thomas se probouzí uprostřed tajemného labyrintu bez vzpomínek a okolním neznámým prostředím. Autor vytvořil napínavý příběh, který vás uchvátí a nepustí.

Tato kniha je plná zvratů a otázek, které vás nutí stránku za stránkou hltat. Pro milovníky sci-fi a napínavých příběhů je "Labyrint: Útěk" skvělou volbou. Dashnerova schopnost vytvářet záhadné a nebezpečné světy je ohromující, a čtenáři se budou těšit, jak se hlavní postavy snaží uniknout z tajemného labyrintu a odhalit pravdu o své minulosti.

18.09.2023 4 z 5