makynka911 makynka911 komentáře u knih

Hvězdy nám nepřály Hvězdy nám nepřály John Green

Nikdy jsem nebyla fanouškem dramat a zamilovaných románů, apod. (čtu fantasy), ale jakmile se mi dostala tato kniha do rukou, tak ji ne a ne pustit. Přečetla jsem ji během jediného dne a na konci jsem se mlátila do hlavy pouze proto, že jsem očekávala trošku jiný konec (pro zasvěcené - Co se stalo s Hazel?), ale musím říct, že to byl od autora mistrovský tah. Už chápu, jak se Hazel cítila po přečtení Císařského neduhu :)

24.07.2017 5 z 5

Čtvrtý hrob pod nohama Čtvrtý hrob pod nohama Darynda Jones

Série mě naprosto uchvátila. Je mi strašně líto, že v Česku vyšly jen čtyři díly, zbytek budu muset přečíst v originále.

Čtvrtý díl byl stejně boží jako předchozí, je opravdu škoda těch dalších dílů. Nicméně pro všechny, komu se tyto knihy líbí - na uloz.to je asi nějaký fanouškovský překlad pátého dílu :)

12.10.2018 4 z 5

Život po tobě Život po tobě Jojo Moyes

Určitě nebyla kniha lepší než první díl. V této něco chybělo, možná Willovi sarkastické poznámky, možná celkově zajímavější děj a námět. Každopádně knížky určitě nelituji, byla jsem zvědavá jak to s Lou dopadne a jsem spokojená.
Místy mě i ona štvala, hlavně ta její nerozhodnost co se týče práce a Sama. Ale taky mě štvala Lily, protože co ta předváděla to byl děs :)
Ale určitě se kniha nedá zařadit mezi tuctové romanťárny, takže 4 * :)

07.02.2018 4 z 5

Na Větrné hůrce Na Větrné hůrce Emily Brontë

Já vlastně ani nevím. Nelíbily se mi dlouhé monology a dialogy. Také jsem se ztrácela v postavách, protože zaprvé to pojmenování a dědění jmen, zadruhé podobnost. A úplně ze všeho nejhorší bylo to povýšené chování mužské části, kdy si prostě mohli dovolit okřikovat, mlátit a urážet koho chtěli. Na druhou stranu prostě byla taková doba.
Co se mi ale líbilo je námět knihy, kdy i malichernosti dokáží rozpoutat vášnivou touhu po pomstě. Ačkoliv Cat nikdy Heathovu lásku neopětovala veřejně (omlouvám se za zkracování jmen) on jí nikdy sňatek s Edgarem neodpustil. A co víc, čekal na ni zpropadených 18 let. Co se musí autorce nechat je napínavost knihy, protože jsem až do konce nevěděla, jestli to skončí dobře nebo jestli je Heath všechny povraždí. Nedivila bych se tomu :)

16.01.2018 3 z 5

Policie Policie Jo Nesbø

Moje první. Tak se dá označit Policie s Harry Holem. Nikdy jsem netoužila po čtení detektivek a Jo Nesbo se mi úspěšně už léta vyhýbal. Ke čtení Policie mě vlastně donutila Čtenářská výzva. Netuším, proč jsem v knihovně sáhla zrovna po 10. díle z této série (asi jsem to chtěla mít prostě jen za sebou), ale po velmi rychlém začtení jsem si jistá, že dějově nejsou předchozí díly až tak nutné, takže jsem se mohla do děje ponořit.

Každopádně jsem vedle. Nechápu, proč mi tak dlouho trvalo objevit tak bravurní, napínavé a hlavně tajuplné čtení. Styl s jakým autor knihu napsal je naprosto výjimečný. Od začátku jsem měla svého řezníka vytipovaného, ale jako asi mnozí kdo četli, sekla jsem se. A o dost velký kus vedle.

Často jsem se u knihy i nasmála, ale jsou i pasáže, u kterých jsem se zděsila, např. popeláři. Za mě klidně bodů 10, mám teď rozečteného Kinga, ale hned po něm se opět vracím k Harrymu :)

09.09.2017 4 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Nevím, co ke knize dodat. Z mého pohledu perfektní příběh, děj, postavy a myšlenka. Dokonce mi celý dojem nekazil ani film, který jsem shlédla před čtením. Spíš mi pomohl vybavit si postavy. Hodně se mi líbilo zpracování děje, kdy víte, že to stejně na konci obrečíte, ale i tak je příběh nadnesen a vtipně psát a popisován, že Vám to na konci nepřijde tak hrozné. Jsem zvědavá na další díl :)

05.02.2018 5 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Dočteno. Nekonečných 14 dní.

Při čtení některých komentářů se mi potvrdilo, že jsme opravdu každý jiný. Za mě není kniha ničím speciálním, ba naopak, pro mě podprůměr.
Nikdy jsem neměla ráda náměty války, ale říkala jsem si, když do toho šli ostatní, tak já musím taky, navíc je to jedna z knih Výzvy. Ale mě to prostě nechytlo. Normálně mi kniha trvá dva až tři dny. Tuhle jsem četla 14 dní.
Námět sám o sobě nebyl špatný, krátké kapitoly se velmi dobře četly, ale někdy mi přišlo, že jsou tam i kapitoly navíc. Zejména konec knihy byl na mě moc zdlouhavý, stačilo by mi zakončení válkou. A na druhou stranu, jsem těch posledních pár stran co z války zbývaly doslova hltala a čekala, jak to s hrdiny dopadne.
Každopádně jsem toho názoru, že asi opravdu nechápu za co se cena jako je zrovna Pulitzerova cena dostávají. Ale každý máme svůj oblíbený žánr a své příběhy :)

30.08.2017 3 z 5

Omámení Omámení Jessica Shirvington

U této série mě moc mrzí, že se nedočkáme dalšího pokračování. Obě knížky se mi moc líbily, každá měla něco navíc oproti druhé, ale určitě se u mě řadí na jedno z prvních míst :)

27.07.2017 5 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Jako většina ... z počátku zmatek a velká očekávání vzhledem k ohlasům. Kniha splnila naprosto vše, co jsem od ní očekávala. Krásně napsaná, podivný ale poutavý styl vyprávění. Za mě 4* :)

28.04.2019 4 z 5

Ready Player One - Hra začíná Ready Player One - Hra začíná Ernest Cline

Opět další kniha, která mě dostala do kolen. Uznávám, že jedinou chybičkou, a to mou, bylo, že jsem první šla do kina na film a pak četla knihu. Samozřejmě, že kniha je tisíckrát, ne, miliónkrát lepší než film. Ten byl sice skvělý a graficky zpracovaný jako žádný jiný, ale až potom, co jsem si přečetla knihu, jsem zjistila, jak moc scénáristé ořezali děj a hledání klíčů a bran. Chápu, že nemohli do filmu narvat všechno, ale s tím dnešním rozdělováním filmů na dvě části, mohli toho prostě využít.

Zpět ke knize. Bravurní zpracování, tajuplnost, akce, logika, flashbacky do filmů a písní. Kniha byla naprosto úžasná a mě jako hráče naprosto potěšilo vykreslování OASIS a herních návyků. Jediné co mě snad štvalo, bylo to místy přehnané řešení vztahu Arty s Percym. Zrovna v této knize by mi romantická linka vůbec nechyběla.

Určitě by mi nevadil seriál s tímto námětem :)

14.11.2018 4 z 5

Tajemství Temného hvozdu Tajemství Temného hvozdu V. Mahaněnko (p)

Myslím, že žádný další díl nedosáhne kvalit prvního dílu. Druhý díl byl sice naprosto boží, ale něco mu ještě pořád chybělo.

Co se týče třetího dílu, v něčem zklamal, v něčem potěšil. Jak napsala Kroana3, klanová politika a chování NPC daly knize určitý náboj. To vše ale na úkor informací o levelování profesí a aktualit o vlastnostech a bodech postavy.
První myšlenka byla udělit knize plných 5*, ale po tom, co jsem si to nechala v hlavě uležet, jsem došla k názoru, že tato kniha mi připadá jako typické zachraňování některých titulů her. Je základní hra moc ohraná, přidejtě DLC Noční život a máte upíry, přidejte Mazlíčky a máte pety, přidejte Trosečníky a máte osamělé hráče v Temném hvozdu.

Začátek knihy až někam k dvousté stránce si těch 5* zasloužil, ale o zbytku už to z mého pohledu říct nelze. Ale určitě se těším na čtvrtý díl, který by mimochodem měl podle edičního plánu Fantom Printu dorazit ještě letos :)

11.10.2018 4 z 5

První hrob napravo První hrob napravo Darynda Jones

První díl, naprostá bomba, seznamování s postavami, nebezpečný a tajemný Reyes. Sice se jedná o puberťáckou story, ale na oddech ideální. Četlo se rychle a další díly na sebe nenechaly dlouho čekat. Za mě splnilo očekávání :)

25.09.2018 5 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Typ knihy, kdy se po pár stranách odvracíte, nejprve vás nebaví a pak nemáte žaludek na to číst, co se vlastně tehdy stalo. Ale čtete dál a pak se přistihnete, že máte přečteno a začnete vyhledávat na internetu souvislosti.
Je mi to líto. Všechno co se tenkrát stalo, ale viníci byli tenkrát očividně na obou stranách. Možná, že Němci zavinili válku, ale z tohohle pohledu ani Češi a Rusové neměli v sobě kouska studu a prováděli mnohdy ještě větší zvěrstva než jiní. Ale to už je na každém ať posoudí. Já jen skoro celou knihu obdivovala Gertu, která to břímě svého dospívání a těhotenství nesla sama, nikomu nikdy nic neřekla. Uzavřela se a díky tomu to taky přežila. O to víc nepochopitelné pro mě bylo chování Barbory a Járy, když se jim vlastně jen snažila pomoct. Ale i jejich vztah se nakonec urovnal.

Kniha pro mě byla velkým zážitkem, znásobeným tím, že tyto knihy vůbec nečtu. Všem vřele doporučuji :)

28.01.2018 4 z 5

Fotograf z Osvětimi Fotograf z Osvětimi Maurizio Onnis

Myslím, že jako každá kniha o holokaustu, tak i fotograf má své "kouzlo". Opět mě dostává, kolik zla a násilí dokázal vyprodukovat mozek jednoho jediného vůdce.
Obdivuji však odvahu fotografa, málo kdo, by zůstal věrný tak jako on. Kniha se opravdu dobře četla, místy smutná, místy mrazivá. Jen mě mrzí, že na konci knihy není tak úplně znám osud všech postav bloku 25.

07.10.2019 4 z 5

Karmadontova šachovnice Karmadontova šachovnice V. Mahaněnko (p)

První nápad - hodit knihu z okna. Druhý nápad - spálit ji. Třetí nápad - podat si autora.

Ale vážně, čtvrtý díl - Hrad fantomů u mě maličko klesl. Ale tento díl byl naprosto úžasný. A to nejen fenomenálním koncem. Čtivý a plný překvapení byl už od začátku. Ten konec - no to teda bylo něco. Ještě, že na začátku knihy bylo, že se připravují poslední dva díly. Jen doufám, že brzo.

Úžasný díl, překvapující a navíc na konci plný rozporuplných pocitů.

Mimochodem, pokud by měl někdo zájem, tak na stránkách FantomPrintu jsou k vidění zbývající dvě obálky šamana, ke knihám pomsta šamana a válka klanů. Tak mi něco říká, že asi vím, kdo na obálkách je. Pokud by měl někdo nějaký tip, napište mi sz, ráda o tom pokecám :)

03.05.2019 5 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Můj druhý pokus o začtení do série o Zaklínači. Tentokrát úspěšně.
Příběh a celý svět zaklínače se mi vždycky líbil, hrála jsem hry, viděla seriál, jen ty knihy se mi vždy vyhýbaly. Moje první hodnocení Posledního přání čítalo pouhé dvě hvězdy, protože jsem se do knihy prostě nemohla začíst a příběh mě nijak nebavil.

Dnes musím kroutit hlavou nad vlastním rozpoložením, protože napodruhé jsem knihu přečetla za pár dní a neskutečně mě bavila. Líbí se mi svět, který autor stvořil, návaznost na pohádkové příběhy a bytosti, tak jak je známe z předčítání rodičů. Zamilovala jsem si především Marigolda, vtipného chlápka, který věčně v něčem lítá. Za mě určitě 4* :)

04.01.2019 4 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Jako spousta další jsem knihu četla víceméně ze zvědavosti, protože na ni blahořečili lidé tady a také na Facebooku a dalších skupinách věnovaných knihám. Pořád jsem si říkala, že každému se líbí něco jiného a tak číst nebudu. Nakonec jsem se k tomu dokopala, protože jsem nechápala, jak z knihy mohl vzniknout takový boom.

Už chápu. Příběh je natolik silný a protkaný bolestí Hany, že mi nezbylo nic jiného než jej prožívat s ní. I když jsem na knihu neměla tolik času, musela ji sem tam odložit, nakonec jsem to zvládla za dlouhé tři dny. Už úplně chápu názory ostatních, byl to silný příběh vyprávějící kus naší historie a já smekám před Hanou, která i když pošramocená na těle i na duchu, dokázala svůj životní úděl přežít.

23.10.2018 4 z 5

Lady Fuckingham Lady Fuckingham Oscar Wilde

Porno. Ale za to kvalitně napsané. Sice se moc často neobjevují normální slova ze slovníku, spíš jen porno výrazy, ale i tak se kniha četla rychle a překvapivě dobře :)

03.08.2018 4 z 5

Narodili se, aby přežili Narodili se, aby přežili Wendy Holden

Myslím, že u této knihy není třeba potřeba něco dodávat. Je to hrůzu nahánějící skutečnost, kterou doufejme už nikdy nikdo nebude opakovat.

19.04.2018 4 z 5

Padesát stínů Adama Padesát stínů Adama Rossella Calabró

Četla jsem všechny díly Odstínů a tohle srovnání s nimi se mi hodně líbilo.

Pobavilo mě, jak nereálný je vlastně Mr. Grey a jak moc reálný a hlavně dostačující je Adam, který žije vedle nás. Každá ho máme doma, každá v těch 50 stínech našla toho svého a asi by ho žádná nevyměnila, nemám pravdu?

Kniha je skvělá, přečtená za pár hodin, propracovaná v detailech stínů Mr. Greye a není v ní vlastně nic, co by nebyla pravda. Styl psaní se mi líbil, vyjadřování i ta správná dávka humoru a sarkasmu.

Body mínus akorát za délku, některé stíny mohly být propracovanější. Ale objednala jsem si druhý díl, takže si přečtu i o nás aby to bylo férové :)

28.11.2017 4 z 5