MagdaFish MagdaFish komentáře u knih

Tělo a krev Tělo a krev Michael Cunningham

Krásné ... smutné ... . Jak je u Cunninghama zvykem, spousta věcí, dějů a událostí je jen naznačena a dále už nerozvedena. Možná právě v tom je největší síla téhle knížky. Že každý v ní může nalézt to svoje.

23.07.2021 4 z 5

Cesta k opravdovému jídlu Cesta k opravdovému jídlu Eva Ehrenbergerová

Vizuálně i obsahově je tahle kuchařka konvenčně hezká. Recepty jsou pěkně rozepsané, měrné jednotky nekolísají mezi gramáží a špetkama, což velmi oceňuji. Nejvíc mě ale nadchlo, že autorky VŮBEC nepoužívají chia semínka (aspoň jsem si tedy nevšimla). Bravo! :D

15.07.2021 3 z 5

Žár Žár Joseph Incardona

Jednohubka na deštivé odpoledne. Autorův stručný styl asi každému nesedne, ale mě se to líbilo.

11.07.2021 4 z 5

Uzdravení od bolesti zad Uzdravení od bolesti zad John E. Sarno

Knížku jsem si koupila na doporučení, a ano, něco na tom bude. Autor předkládá tezi, že za většinou bolestí zad, beder, kloubů atd. jsou nepracované emoce. Vždy ale doporučuje důkladné lékařské vyšetření, aby se vyloučila nemoc, popř. fyziologické změny. Dneska už je vliv psychiky na zdraví, myslím, všeobecně přijímaná zkutečnost, nicméně knížka je třicet let stará a v té době se tyto myšlenky musely teprve pracně obhajovat.

05.07.2021 5 z 5

Návrat Rámy Návrat Rámy Arthur Charles Clarke

Tři čtvrtě knížky se nic neděje. Tím nic, myslím NIC. Ono se toho u Clarka povětšinou nic moc neděje a v posledních kapitolách se pak děje všechno. Nicméně tohle bylo utrpení. Přesně jak napsali mnozí přede mnou. Zdlouhavé a nezajímavé retrospektivy některých postav, laciná červená knihovna a na to všechno narvané katolictví. Sci-fi někam zmizelo a zůstalo ... no, takové ble. Ještě uvidím, jestli budu někdy mít masochistické choutky a zkusím prubnout další díl.

05.07.2021 2 z 5

Perunův hněv Perunův hněv Arnošt Vašíček

Nic moc. Přišlo mi to takové celé nějak odfláknuté. Rozjezd dobrej, zápletka víc než zajímavá ... a pak ric pic konec. Pan Vašíček má rozhodně lepší knížky.

27.05.2021 2 z 5

Starobabylónský stát Starobabylónský stát Lukáš Pecha

Skoro se mi chce zařvat: "Jů, moje stará skripta na dějiny Mezopotámie." :) Nicméně tahle knížečka se krásně čte i jen tak. Tedy pokud si rádi "jen tak" čtete o ekonomice starověkého Babylonu. :D

26.05.2021 5 z 5

Arabská kuchařka Arabská kuchařka Renáta Janů

S kuchařkama napsanýna nekuchaři, mám trochu problém. Oceňuji nadšení a snahu přiblížit čtenáři oblíbená jídla, popř. jako zde oblíbená cizokrajná jídla, oblíbené cizokrajné kultury. V tom je tahle kuchařka určitě uspokojivá. ALE: Naprosto zoufale potřebuje zásah někoho, kdo ví, jak se kuchařky píší. Je sice hezké, že si autorka sehnala dobrozdání Dr. Gombára, nicméně to je arabista a historik, a mocně pochybuji, že má tucha, jak by měla vypadat kuchařská kniha. :)
Pomíjím, že se autorka obšírně rozepisuje o různých druzích koření a arabských specialit, knížka je koneckonců stará přes deset let a to byl Google ještě v plenkách. Víc mi vadí, že až na pár vyjímek není u receptů napsáno, pro kolik jsou osob. To odhadujete jen podle množství výchozích surovin. Stejně tak se skoro nikde, u příslušných receptů, nepíše teplota trouby a alespoň přibližná doba pečení. Nejednotnost měrných jednotek (někde gramy, někde šálky) už ani nepřekvapí. I celková úprava knížky působí zastarale. Jako by byla napsána v sedmdesátkách.
Prostě: vydat arabskou kuchařku byl báječný nápad, nicméně provedení je ... nedotažené. Škoda. Tahle knížka by si pořádnou odbornou editaci a svěží food styling zcela určitě zasloužila.

26.05.2021 3 z 5

Uštvaný Uštvaný Kevin Hearne

Co napsat. Stále stejný nesmrtelný Attikus, hláškující Oberon a "Zuřivá druidka Granuaille." Líbí se mi, že se Kevin Hearne neomezuje jen na severský, potažmo irský pantheon, ale příběhy ozvlášťuje i jinými božstvy. Zde potkáme Lovce Herna, který je daleko větší badass, než si pamatujeme my, co jsme v osmdesátkách hltali seriálového Robina Hooda. ;)

16.05.2021 4 z 5

Tisíc podzimů Jacoba de Zoeta Tisíc podzimů Jacoba de Zoeta David Mitchell

Tisíc podzimů jsem začala číst před lety, když knížka u nás vyšla, ale tehdy jsem ji nedočetla. Nějak mě nesedla. Uplynulo pár let, přelouskala jsem ostatní Mitchellovy knihy a zase skončila u téhle. No a ... bomba! Sevřený historický román, žádná šílenost jako sencislo9 nebo propojování skrze čas a prostor jako v Hybatelích, nebo Atlasu mraků. Prostě jen příběh zamilovaného mladíka na malinkém evropském prostoru u japonských břehů. Krása.
Odfláknutá ediční práce (překlepy kam se podíváš) mě už ani nepřekvapuje. Bohužel ... :/

24.04.2021 5 z 5

Anděl v podsvětí Anděl v podsvětí Juraj Červenák

Opět skvělé. Ano, jak už zde kdosi poznamenal, Barbaričův příjezd do Plzně je tak trochu do očí bijící "mus", ale to neva. Úžasně zkažená Plzeň přelomu 16. a 17. století to s přehledem přebije. Nejbáječnější postava, krom obvyklých podezřelých: Arcikníže Maxmillián! Jeho jedovatostí vůči císařským dvořanům jsem si užívala nejvíce. :-)

06.04.2021 5 z 5

Vichr smrti Vichr smrti Steven Erikson (p)

To že Erikson zabíjí mé oblíbené postavy, a ty nejmilejší už znovu nevrací, jsem si už zvykla, ale tohle bylo fakt krutý! :-/
Jinak jako obvykle: strašně moc postav, nemít u ruky malazský slovník, tak u dobré půlky netuším, co jsou zač a co tu xakru dělaj. :-)
Nejbáječnější postavy: Tehol Beddikt a Bugg, jejich slovní přestřelky jsou dokonalý. A pak samo Hellian! Permanentně v lihu naložená mariňačka, která netuší kde je, co se to děje a proč její kaprál mění hlas a přesto se jí vždycky povede dostat svoje muže, kde je potřeba a ještě u toho zrekvírovat všechen dostupný chlast. Prostě královna Kartoolu! :D

02.04.2021 5 z 5

Plant Tribe Plant Tribe Igor Josifovic

Vyloženě kochací knížka. Rady jak pěstovat pokojovky nečekejte, ty tu prostě nejsou. Můžete se rozplývat nad fotkama vymazlených interiérů plných krásných kytek, ... dokud si nevšimnete, že většina byla focena v Brazílii . :D Což je samo nefér, protože fotit tropickou kytku v jejím přirozeném pásmu je fakt o něčem jiném, než fotit tu samou kytku v bytě, řekněme na Islandu.
Tož dá se říct, že v Brazílii jim to kvete, v Texasu maj krásný kaktusy a hipsterský byty jsou si celoplanetárně podobný, jako vejce vejci. :D

26.03.2021 4 z 5

Nová biokuchařka Hanky Zemanové Nová biokuchařka Hanky Zemanové Hana Zemanová

Naprosto přehledná, názorná a mnohé vysvětlující kuchařka. Hanka Zemanová má dar propagování v nejlepším slova smyslu, jak v knihách, tak na sociálních sítích.
V jejím podání jsou bio výrobky sexy a cool. A stejně tak jídla z nich. No řekněte, napadlo by Vás jen tak z voleje udělat si jáhlový pudink? Mě teď už jo. :-)

25.02.2021 5 z 5

Tomb Raider: Legenda o Medusině masce Tomb Raider: Legenda o Medusině masce Dan Jurgens

Velice příjemná komiksová jednohubka. Trochu detailní propracování, by příběhu pomohlo, ale i v tomto stručném provedení fanoušky určitě potěší.

23.02.2021 4 z 5

Chutně a rychle Chutně a rychle Gordon Ramsay

Kuchařka vyloženě pro zkušené kuchaře. Ramsay se s ničím moc necrcá, nic moc nevysvětluje, buď víte vo co go, nebo máte smůlu.
Kuchyňští matadoři budou vrnět blahem, my ostatní se budem kochat krásnými fotografiemi. :-)

01.02.2021 4 z 5

Čtyři dohody patří dle mého názoru mezi to lepší, co lze v rámci duchovní a motivační literatury nalézt. Myšlenky, které autor předkládá jsou jednoduché a člověk nemusí sedět x hodin denně v lotosu, aby dosáhl výsledku. K tomu připočtěte popularitu, kterou v našich krajích téhle útlé knížečce zajistila divadelní adaptace a fanoušky můžete přehrabovat vidlema. :-)
Ale proč ne. Na začátek duchovní cesty je to určitě přijatelné.

24.01.2021 4 z 5

Když se introvertka vdá Když se introvertka vdá Debbie Tung (p)

Debbie Tung nás pozvala do další kapitolky svého života a opět se jí to povedlo na jedničku! Není to žádný hlubokomyslný nebo nervy drásající příběh, ale obyčejné vyprávění o jednom spokojeném manželství. A to myslím bohatě stačí. :-)

23.01.2021 5 z 5

Falešná Pařížanka Falešná Pařížanka Kamila Boudová

S tímhle typem knížek mám tak trochu problém. To co je v nich nadšeně prezentováno jako poslední výštěk zero waste, bioživota a upcyklingu, to se v mém životě vyskytuje jako naprostá samozřejmost. Zřejmě se sice mezi námi vyskytují bytosti, které vyhazují oblečení po jednom použití, ale přiznám se, že nikoho takového neznám.
A i když pominu, že nejsem cílová skupina, tak musím říct, že sloupky byly psány dost zmatečně. Prostě nic moc.

04.01.2021 2 z 5

Vraždící automaton Vraždící automaton Joe Benitez (p)

Opět Lady Mechanika v celé své kráse. :-) Pravdou je, že tvůrci by se už taky mohli trochu odvázat a posunout Mechaniččino pátrání po svém původu aspoň o jedno ozubené kolečko dopředu. V tomhle ohledu příběh trochu stagnuje a počíná nudit.
Co ovšem nenudí je opět nádherná kresba. Kdyby někdo v tomhle duchu adaptoval některé verneovky, tak věřím, že si spousta fanoušků steampunku (vč. mě) bude chrochtat. :-)

28.12.2020 5 z 5