MagdaFish MagdaFish komentáře u knih

Floristika - Učebnice floristiky v podání předních českých floristů Floristika - Učebnice floristiky v podání předních českých floristů kolektiv autorů

I když nejsem floristka a okolo aranžování květin jsem nešla ani omylem, tak se mi tahle knížka moc líbila. Jednak je to pastva pro oko a druhak je srozumitelná i pro naprostého laika. :-)

14.01.2020 5 z 5

Basic skvělá párty Basic skvělá párty Cornelia Schinharl

Celá série Basic cooking patří mezi moje nejoblíbenější kuchařky a Skvělá párty není výjimkou. :-)

12.12.2019 5 z 5

Basic vaření po italsku Basic vaření po italsku Cornelia Schinharl

Jako úvod do italské kuchyně perfektní. Recepty jsou jednoduché a přehledné, grafická úprava sice odpovídá době vydání (2003), ale mě osobně to vůbec nevadí, naopak.
Podle téhle kuchařky vařím už dlouho a zatím si nikdo nestěžoval. :-)

10.12.2019 4 z 5

Les prízrakov Les prízrakov Juraj Červenák

"Detektivky nečtu." Tím utínám pokusy o konverzaci stran nadšených vyznavačů všelijakých (hlavně severských) mordů. Prostě nečtu! Zde musím dodat, s výjimkou Červenáka. :-)
Ďuro prostě umí. Stein a Barbarič je ten typ série, která s přibývajícími díly neztrácí na kvalitě. Pravdou je, že mě detektivní zápletky zajímají až tak ve druhém až třetím plánu, takže můžu tyhle knížky číst opakovaně a nechat se znovu příjemně překvapovat, kdo je vlastně vrah.
Víc mě zajímá vykreslení postav a popis doby, který je precizní. Je vidět, že autor má nastudováno a že má kolem sebe okruh odborníků, se kterými dobové reálie konzultuje.

Naštval mě Stein. Taky se mohl zachovat velkomyslněji.
A co se to děje s Jarošem? Je to jen klička-smyčka v příběhu, nebo to bude mít nějaký zásadnější význam?

Snad se to ukáže v další knize. :-)

04.12.2019 5 z 5

Průvodce budoucností aneb Jak si užít globální krizi Průvodce budoucností aneb Jak si užít globální krizi Jan Müller

Furt to bylo dobrý, furt se to hezky četlo, furt tam byly k nalezení zajímavé informace ... a pak začal autor moralizovat a šlo to do kopru. Radši si přečtu znovu "Jak být volný" od Toma Hodgkinsona. Ten aspoň nemává vztyčeným prstíkem. :-)

22.11.2019 3 z 5

Čtenářský klub slečny Lucie Čtenářský klub slečny Lucie Emma Davies

Bóže, ta knížka je ale blbě přeložená! To už se mi dlouho nestalo skončit na dvaapadesátý stránce jen kvůli mizernýmu překladu. Tohle prznění češtiny by mělo být trestný! :-(

12.11.2019 odpad!

Epos o Gilgamešovi Epos o Gilgamešovi neznámý - neuveden

Epos o Gilgamešovi jsme četli na vejšce. A rozebírali ho a diskutovali o něm, milovali ho a nenáviděli a modlili se, abychom si ho nevytáhli u státnic. :-) Díky tomu se stal mým nejmilejším eposem vůbec. Ale jen díky všem těm informacím kolem. Myslím, že pokud je čten jen tak z voleje, bez vysvětlivek, může ve čtenáři vzbuzovat minimálně rozporuplné pocity. Ale zase nelze nikoho nutit, aby kvůli útlé knížečce studoval dopodrobna dějiny a literaturu Sumeru. :-) Njn ... o to báječnější je, že si tenhle překrásný příběh dokáže najít své čtenáře i po více jak čtyřech tisíciletích.

11.11.2019 5 z 5

Volba Volba Jakub Trpiš

Směs Pokojného bojovníka, Celestýnského proroctví a Malého prince. Navíc se všemi neduhy prvotiny. Možná zaujme úplného ezo začátečníka, ale máte-li už něco načteno, nedoporučuji. Odkládám po první třetině, na to si až moc cením svého času.

10.11.2019 odpad!

Sencislo9 Sencislo9 David Mitchell

Úúúf, tak to byla fuška! Přečíst a neutopit se v tom. Tolik zvratů, odboček, snů, snů ve snech, Kozlopsavec, druhá světová, jakuza (možná) ... Snové vyprávění, které se možná stalo a možná ne a možná úplně jinak, kdo ví... Na rozdíl od jiných Mitchelových knížek, tahle nepůsobí tak sevřeným dojmem. Je to spíš psychedelický trip, kde asociace volně plynou, prolínají se a celé to tak nějak nechává čtenáře, ať si s tím poradí sám.

09.11.2019 4 z 5

Paní kamene Paní kamene Kazu Kibuishi

Tuhle knížku jsem doslova zhltala během asi tak hodiny. Krásnej a napínavej příběh, roztomilé kresby, uvěřitelní dětští hrdinové. Srovnatelné a možná i lepší než moje milovaná Raina Telgeimerová. Už sahám po dalším dílu.

07.11.2019 5 z 5

Pérák: Oko budoucnosti Pérák: Oko budoucnosti Petr Macek

Je poznat, že byl Pérák původně připravován pro časopis. Příběh je až trestuhodně stručný. Doufejme, že v dalších pokračováních se tvůrci vyřádí více. :-)

05.11.2019 3 z 5

Celestinské proroctví Celestinské proroctví James Redfield

Knížka je to rozhodně zajímavá a v době kdy u nás vyšla se kolem ní utvořil v ezo kruzích menší kult. ALE: Je to prvotina a je to znát. Knížka je napsána zoufale neobratně a k tomu naprosto příšerně přeložená. Evu Hauserovou ctím pro spoustu věcí, ale překladatelství k nim nepatří. Další díly hodnotím výše právě pro vypsanost autora a zkušeného překladatele.

03.11.2019 3 z 5

Umění francouzské kuchyně Umění francouzské kuchyně Julia Child

Báječná kuchařka. Jen se tak probíráte recepty a už se vám sbíhají sliny. Trochu mě tedy vadila zmatečnost v množství používaných surovin. Někdy jsou to šálky a lžíce, někdy gramáž. Navíc mám u několika receptů pocit, že buď došlo k tiskové chybě, nebo ke špatnému převodu že stran překladatele/korektora.

03.11.2019 4 z 5

Musela jsem zemřít Musela jsem zemřít Anita Moorjani

Krásná kniha. V záplavě ezo literatury vyniká dle mého názoru ve dvou ohledech: Autorka popisované věci sama zažila a tudíž to není bezobsažné ezo pindání, a za druhé, Anita je původem hinduistka, a tedy její pohled na prožité události je originální a pro Zápaďana osvěžující.

28.10.2019 5 z 5

Ztracenci z West Abbey Ztracenci z West Abbey Joe Benitez (p)

Na steampunk moc nejsem, knihy tohoto žánru, které jsem se pokoušela číst, jsem pro nespočet kudrlinek zpomalujicích děj zase odkládala. Nicméně tohle není případ Lady Mechaniky. První knihu jsem přečetla víceméně že zvědavosti a protože mě zaujala kresba. A mohu s klidným svědomím přiznat, že jsem mechanické lady zcela propadla! Knihu po knize, příběh po příběhu sledujeme dobrodružství Lady Mechaniky a společně s ní pomalu odkrýváme tajemství jejího původu. Za sebe žádám autory: nespěchejte a dopřejte nám co nejvíce jejich příběhů.

24.10.2019 5 z 5

Bez obalu Bez obalu Barbora Tlustá

Knížku jsem si přečetla na doporučení, jak je zajímavá a podnětná ... Ale: neustále mi naskakovaly při čtení v hlavě myšlenky typu: to je snad jasný, ne? To přece děláme dom odjakživa. Proč tu píše o takové samozřejmosti? Možná je to tím, že jsem větší část dětství žila za bolševika, kdy nic nebylo, tudíž se nic nevyhazovalo a recyklovalo se až do omdlení. :-) A asi v tom módu jedu dodnes, ( podle hesla, co se v mládí naučíš ... ) Neříkám, že je to špatná knížka, jen zjevně nejsem cílová skupina. :-)

08.10.2019 3 z 5

Král Krysa Král Krysa China Miéville

Je poznat, že se jedná o prvotinu a že China nebyl ještě vypsanej, jako ve svých nejlepších dílech. O to větší respekt si zaslouží, když si uvědomíte, že Nádraží Perdido, svou asi největší pecku, napsal hned po Králi Kryse.

19.09.2019 4 z 5

Dóm řetězů Dóm řetězů Steven Erikson (p)

Když jsem začala číst kapitolu o Karso Orlongovi, říkala jsem si, bože, to je ale arogantní blb. A ejhle ona se z něj vyklubala překvapivě vtipná parodie na všechny ty drsné barbary ze severu. :-) Co se zbytku osazenstva týče, příběhy se rozvíjí a všem už je jasné, že hlavním aktérem v pozadí je Chromý bůh. Uvidíme, jak se to vyvine dál.

01.09.2019 5 z 5

Babylon Berlín Babylon Berlín Arne Jysch

Jdu pozpátku! :-) Nejdřív jsem viděla seriál Babylon Berlín (se vší úctou monsieur Poirote, ale takovouto špínu Berlína byste fakt ve svých psích dečkách nezvládl. :-) ) Teď se mi dostal do ruky komiks a na knížku možná taky jednou dojde. Takže jsem nucena věřit těm, co knižní předlohu znají, co se rozdílů mezi knížkou a seriálem týče. Ale to neva. Komiks je stejně svébytný žánr, takže je třeba jej hodnotit zvlášť. A tenhle se fakt moc povedl! Noirová atmosféra Berlína konce 20. let je vykreslen tak, že člověk mimoděk vzpomíná na staré filmy s Humpreyem Boghartem ( Marlow! :D ). Nebudu opakovat superlativa jiných komentů ohledně kresby, zpracování atd. To je myslím samozřejmé. Jen říkám: Kde je další díl? :-)

28.08.2019 5 z 5

Větrná hůrka rodiny Brontëových Větrná hůrka rodiny Brontëových Hana Parkánová-Whitton

Od Brönteoven jsem sice ještě nic nečetla (viděla jsem jen poslední zpracovaní Jany Eyerové s úžasnou Miou Wasikovskou), ale na základě tohoto životopisu to určitě napravím. Hana Whitton píše velice lehce a svěže , takže v jejím podání i vcelku tragický život rodiny Brönteových nevyznívá až tak smutně. Ano otec Brönte byl podivín, Branwel flákač, oschlasta a feťák a sestry postupně skolila tuberkulóza (Charlotte pravděpodobně tyfus), ale celým příběhem prostupuje vzájemná láska a úcta. Člověk se musí podivovat obrovské imaginaci sester, které dokázaly ze svého osamělého a vcelku nudného života vykřesat tak úžasná literární díla.

28.08.2019 5 z 5