MagdaFish MagdaFish komentáře u knih

Větrná hůrka rodiny Brontëových Větrná hůrka rodiny Brontëových Hana Parkánová-Whitton

Od Brönteoven jsem sice ještě nic nečetla (viděla jsem jen poslední zpracovaní Jany Eyerové s úžasnou Miou Wasikovskou), ale na základě tohoto životopisu to určitě napravím. Hana Whitton píše velice lehce a svěže , takže v jejím podání i vcelku tragický život rodiny Brönteových nevyznívá až tak smutně. Ano otec Brönte byl podivín, Branwel flákač, oschlasta a feťák a sestry postupně skolila tuberkulóza (Charlotte pravděpodobně tyfus), ale celým příběhem prostupuje vzájemná láska a úcta. Člověk se musí podivovat obrovské imaginaci sester, které dokázaly ze svého osamělého a vcelku nudného života vykřesat tak úžasná literární díla.

28.08.2019 5 z 5

Jméno růže Jméno růže Umberto Eco

Jméno růže jsem četla kdysi dávno, snad v mých 16. - 17. letech. A už napoprvé jsem jí dala a tak moc se mi líbila, že jsem si jí o pár let později přečetla znovu. Zpětně vzato se obdivuju, protože na takhle náročný romány už asi nemám sílu. Pokud to někdo začne číst s tím, že je to středověká detektivka, tak je zákonitě zklamán až zhnusen, protože to fakt žádnej Vondruška není. Tohle je filozoficko-náboženská disputace (hlavní dějovou linií je koncil, který v klášteře probíhá), kde detektivní a milostná zápletka tvoří jen okrajovou a vlastně ne moc důležitou část. Přesto jako celek stojí tak tisíc procent nad všemi následovníky Danem Brownem počínaje. :-)

27.08.2019 5 z 5

Mötley Crüe Mötley Crüe Neil Strauss

"Jestli se ti líbili Heroinový deníky, tak z tohohle ti teprve spadne brada", pravila kamarádka, když mi Mötley Crüe půjčovala. A měla pravdu. Představu o životním stylu Mötley, jsem už měla, ("vždycky se na ně líp koukalo, než poslouchalo" - další kámoščin citát, :-) ) ale tenhle popis autodestrukční jízdy ve stylu osmdesátek stál za to. Tohle je vyprávění z časů, kdy rock n' roll byl vážně rock n' roll a ne jeho parodie, kdy rockerům procházely groupies postelemi (auty, zkušebnami, koupelnami atd.) ve čtyřstupech, kdy se šlo ničit drogami ve velkém a ještě vám všichni fandili, když jste to přežil a kdy stačilo nahrát sebevětší sračku (pardon) a stejně jste vyprodali stadiony. Nevěděla jsem, jestli mám dřív žasnout, co všechno se dá přežít, nebo se smát nahlas při popisu všech těch eskapád. Nejlepší scénka - turné s Ozzym na Floridě a Nikkiho slečna na příděl. :-)

26.08.2019 5 z 5

Spáčka a vřeteno Spáčka a vřeteno Neil Gaiman

Co má Gaiman s tím spánkem a sněním, že ho tak fascinují? Příběh je roztomilost sama a k tomu ty krásné ilustrace mého oblíbeného Chrise Riddella. A líbí se mi, jak si hezky pohrál s analogií příze - vřeteno - pavouci. Prostě nádhera!

16.08.2019 5 z 5

Prsten Nibelungův Prsten Nibelungův P. Craig Russell (p)

Nádherné, krásné, úžasné ... a tak dál cokoli chcete! Pokud vás nebaví sedět x hodin na Wagnerovi, sáhněte po tomhle komiksu. Stopro toho Wagnera v podcastu uslyšíte. Překladatel si krásně pohrál se staročeštinou, takže tu máme lepé děvy a udatné reky, aniž by to ubíralo na srozumitelnosti. Pokud by měly vyjít další knihy z tohoto cyklu, určitě po nich sáhnu.

08.08.2019 5 z 5

Hustej nářez - komiks Hustej nářez - komiks František Kotleta (p)

Hustá jízda! Moje první Kotletka vůbec. A nijak nevadilo, že jsem předtím nečetla knížku. V ději jsem se nijak neztrácela. Slovy klasika: "Tenhle druh literatury se má číst najednou, na jedno nadechnutí." :-)
Nicméně knížku si určitě taky přečtu.

05.08.2019 5 z 5

Muži: Návod k použití Muži: Návod k použití Kathy Lette

Nuda. Několik bonmotů je vtipných, ale zbytek je bezbřehá nuda.

26.07.2019 2 z 5

Conan: Zrozen na bitevním poli Conan: Zrozen na bitevním poli Kurt Busiek

Jedním slovem ÚŽASNÉ! Autorům se podařilo perfektně zrekonstruovat příběh Conanova původu, který R. E. Howard jen naznačil. Dynamika příběhu i kresba, (zvlášť bitvy u Venaria, kde přímo fyzicky cítíte prach, krev, bolest i opojnou bitevní zuřivost) jsou naprosto dokonalé. Přidávám do své sbírky a netrpělivě vyhlížím další díl.

02.07.2019 5 z 5

Tři mušketýři, tištěný komiks Tři mušketýři, tištěný komiks Antonín Šplíchal

Roztomilé zpracování Dumasových Tří mušketýrů. Styl kresby připomíná Asterixe. Škoda jen, že časopis, pro který byl tenhle komiks původně určen, měl jen 24 čísel, tudíž je příběh kraťoučký a osekaný na kost.

16.06.2019 4 z 5

Lagom – Švédský způsob života Lagom – Švédský způsob života Göran Everdahl

Tak takhle jsem se už dlouho nenasmála! Informací o švédském životním stylu je tu poskrovnu, ale autor to vyvažuje úžasným sarkasmem a ironií. Ideální jednohubka na deštivý víkend.

28.05.2019 5 z 5

Vše, co jste chtěli vědět o módě Vše, co jste chtěli vědět o módě Adéla Bartlová

Skvělá kniha. Adu sleduju už od dob Módního pekla a rozhodně neztratila drajv. Knížka je přehledná, srozumitelná, nic, nikomu nevnucuje, neříká "jen tohle musíš nosit", nebo "opovaž se!" :-) Velice oceňuju zejména přehled obchodů na konci.

25.05.2019 5 z 5

Ódinovo dítě Ódinovo dítě Siri Pettersen

Nic moc. Zpočátku to vypadalo zajímavě. Jiný svět, jiná pravidla, jiní aetlingové ... ale postupem děje to byla čím dál větší otrava. Pettersenová sice umí navodit atmosféru a akční scény zvládá skvěle, ale měl zasáhnout editor a půlku té Hirčiny okecávací sebezpytné omáčky bez milosti vyhodit. Řekla bych, že to dostalo cenu za nejlepší norskou fantasy 2014, protože v tom roce nikdo v Norsku jinou fantasy nenapsal. :-D

07.02.2019 3 z 5

Můj manžel a já Můj manžel a já Ingrid Seward

Uctivý životopis královny Alžběty a prince Philipa. Tak bych to popsala. Autorka jasně stojí na straně monarchie a jejích hodnot a novoty v projevu a vystupování členů královské rodiny akceptuje jen pokud neurážejí tradici. Čte se velmi rychle a pěkně

29.12.2018 4 z 5

Vzpomínky ledu Vzpomínky ledu Steven Erikson (p)

Nádhera! Díl od dílu lepší a lepší. Dobývání Korálu ... co Vám budu povídal, slzela jsem jak želva. Whiskeyjack ... to musí každého chytnout za srdce. Líbí se mi, že kromě velkých událostí Erikson dává prosto i těm malým lidským, tiste andijským, rhivským, barghastským atd. emocím, strachům, radostem, láskám, pomstám a vykoupením. Vracím do knihovny a jdu si pro další díl.

29.12.2018 5 z 5

Prohnaný Prohnaný Kevin Hearne

Vtipná, moderní fantasy. Ideální na proložení něčeho výživnějšího a složitějšího. Sexy druidů prostě není nikdy dost. :-)

05.11.2018 4 z 5

Julie & Julia Julie & Julia Julie Powell

Zoufale nudná knížka. Jak se mi film líbil, tak prokousat se tímhle děsem bylo utrpení. Ten, kdo přišel na to, že tahle knížka má potenciál na zfilmování, musel být jasnozřivý génius. Já s tím několikrát praštila, než jsem se dopotácela do konce.

18.10.2018 2 z 5

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

Skvělá kniha! Jedna z nejlepších sci-fi novel, jakou jsem četla. Rozjezd je pomalejší, na vědeckou terminologii bych asi potřebovala učebnici fyziky, ale příběh to zcela přebil. Jasné ekologické poselství knížky varuje, ale jen ve stylu: je to na Vás. Určitě doporučuju a jdu na druhý díl.

15.10.2018 5 z 5

Mag & Satori v Paříži Mag & Satori v Paříži Jack Kerouac

Mag: Moc pěkné. Pro Kerouaca netypické, svěží, milé dílko.
Satori v Paříži: Aneb, jak se Kerouac prochlastal Paříží a Bretaní a napsal o tom povídku. :-)

10.10.2018 3 z 5

Bílá věž Bílá věž Juraj Červenák

Celá trilogie:
První díl - skvělé! Zrození hrdiny, vykreslení postav a historická věrohodnost plus trocha té mystiky, čar a kouzel vytvořilo naprosto fantastickou směs.
Druhý díl - čistokrevná fantasy. Jiné, než Ocelové žezlo, ale stále skvělé.
Třetí díl - historický román se špetičkou fantasy prvků. Po odbočce v Dračí carevně návrat ke stylu v prvním díle. Ale na můj vkus byl Ilja Muromec trochu zatlačen do pozadí. Finále se ale nedá nic vytknout.

26.08.2018 4 z 5

Lykke - Tajemství nejšťastnějších lidí na světě Lykke - Tajemství nejšťastnějších lidí na světě Meik Wiking

Po přečtení Lykke mám chuť prohlásit se za čestnou Dánku. Hlavně pro svoji totální neschopnost plkavé společenské konverzace. :-) Meika Wikinga zbožňuju pro jeho sebeiroinický smysl pro humor, pro jeho nadšeni, které tryská z každé stránky jeho knížek a pro jeho zjevnou lásku k Dánsku. Ano, některé věci, které navrhuje jsou nepřenosné, komunitní akce u nás nemají tradici (doufejme, že jen zatím), ale úsměv, laskavost a pomoc druhému rozhodně přenosné jsou.

17.07.2018 5 z 5