MagdaFish MagdaFish komentáře u knih

Piranesi Piranesi Susanna Clarke

Krásné. To postupné odkrývání, jak se věci vlastně mají, se autorce fakt povedlo. Jen bych Piranesino nezařazovala do fantasy, přijde mi to spíš jako magický realismus. Ale to je koneckonců věc škatulkovačů, že.
Piranesi je rozhodně zkousnutější knížka než Jonathan Strange a pan Norrel, který se chvílema strašně vleče. Tohle zvládnete za víkend.
Vřele doporučuji.

30.05.2022 5 z 5

Gideon Devátá Gideon Devátá Tamsyn Muir

(SPOILER) Výborně jsem se bavila. Gideon Devátá je úžasně nahláškovaná knížka, psaná neuvěřitelně svěžím a lehkým stylem.
Celý nápad s nekromantským vesmírem je zábavný, jednotlivé Dvory by si ale zasloužily trochu líp představit. O takovém Druhém dvoru není řečeno skoro vůbec nic a až skoro na konci knížky zjistíte, že Devátý je vlastně jen takový šutr na okraji sluneční soustavy.
Likvidace adeptů liktorství navíc v určité chvíly začne připomínat Deset malých černoušků.
Přesto ale děj odsejpá v podstatě bez hluchých míst a konec je správně hořkosladkej s tou správnou vábničkou na druhý díl. Spokojenost.

18.04.2022 4 z 5

Jistě, pane ministře 1 Jistě, pane ministře 1 Jonathan Lynn

Převést seriál založený výhradně na dialozích, do knižní podoby pomocí deníkových zápisků, poznámek, vzpomínek a různých dalších psaných materiálů se ukázalo jako skvělý nápad.
Při čtení jsem vyloženě slyšela geniální dabing pánů Preisse, Němce a Vaculíka a dalších.
Bravo.

18.04.2022 5 z 5

Rytmus roku s Hankou Zemanovou Rytmus roku s Hankou Zemanovou Hana Zemanová

Skvělá knížka, nabitá radami, tipy a informacemi skutečně na celý rok. Četla jsem jí asi tři měsíce, protože rychleji se to prostě nedá.
Netvrdím, že se inspiruji vším, co Hanka píše, určitě nebudu lozit po stráních a sbírat šípky, když šípkový čaj nesnáším, ale takový pomalu tažený hovězí vývar můžu zcela doporučit.
Bravo a palec nahoru. :)

02.04.2022 5 z 5

Útěk z Lucienu Útěk z Lucienu Kazu Kibuishi

Děj šestého dílu je takový přeskakující. Je vidět, že se autor pomalu chystá na závěrečné propojování všech dějových linek. Objevují se postavy z předchozích dílů a několik nových, některé z příběhu naopak odcházejí. Doufám, že další díly vyjdou co nevidět. Velká spokojenost.

01.04.2022 5 z 5

Vetřelec - Chladná výheň Vetřelec - Chladná výheň Alex White

Fanoušky vetřelčí série jistě potěší, že se Chladná výheň odehrává souběžně s dějem filmových Vetřelců. Carter Burke (hlavní záporák) je přímo v knížce zmíněn. I jeho projekt, což je samozřejmě lidská kolonie na LV-426.
Zjištění, že Weyland-Yutani pokračovala v průzkumu na LV-426 i po zmizení Nostroma a že tento projekt přinesl své ... ehm ... ovoce je dalším milým rozšířením vetřelčího universa.
... A to je asi tak všechno. Děj je zoufale předvídatelnej a to i za předpokladu, že se případě těhle pažravých monster nedá nic moc vymyslet.
Navíc zápletka s pokusy na vetřelcích je až moc obšlehnutá z Vetřelce: Vzkříšení ...
Ale čte se to slušně. Autor umí vykreslit stísněnost vesmírné stanice, akční scény i zoufalý boj o přežití. Dá se.

29.03.2022 3 z 5

František Štěpán Lotrinský: Bohatý manžel chudé císařovny František Štěpán Lotrinský: Bohatý manžel chudé císařovny Josef Bernard Prokop

Na to, že to měla být knížka o Františku Štěpánovi, tak ho tam bylo méně, než bych čekala.
Děj odsejpá, to ano, však je taky většina knížky v dialozích, ale moc jsem se tedy o císařpánovi nedozvěděla. Rozhodně nic víc, než co je na Wikipedii. :)
Ke konci knížky je vidět, že autorovi i editorovi docházely síly a soustředění. A nastoupily překlepy. Z arcivévodů se stávali velkovévodové, z princezny Johanny Gabriely byla najednou Marie Gabriela apod. Škoda. Potenciál by tu byl a téma je vzhledem k oblíbenosti minisérie o Marii Terezii a výborném ztvárnění Františka Štěpána Vojtou Kotkem atraktivní. Jen to zkrátka nevyšlo.

17.03.2022 3 z 5

Incal Incal Alejandro Jodorowsky

Nějak se nemůžu rozhodnout, jestli je to geniální, nebo šílené. Jestli to Jodorowski myslel smrtelně vážně, nebo je to všechna možná klišé převracející vtip. Nebo dada. Nebo volný řetězec halucinací, nebo něco úplně jiného.
Každopádně fascinující počin.

08.02.2022 4 z 5

Král Conan Král Conan Robert Ervin Howard

Nedokážu posoudit, jak moc se liší původní páně Kantůrkův překlad od aktuálního revidovaného, protože jsem na conanovkách ujízděla před víc jak dvaceti lety a prostě si to nepamatuju. Ale za mě tahle verze - dobrý.
Děje obou povídek a románu jsou prostě roztomiloučké. Ta opakující se klišé barbar vs. civilizace, ty příšerně ploché ženské charaktery, ty pitomosti v ději ...
Ach! Miluju to!

06.02.2022 5 z 5

Bokovka Bokovka Rex Pickett

Film na motivy téhle knížky je taková příjemná jednohubka na deštivé sobotní odpoledne, kdy fakt nemáte náladu na depresivní artové šílenosti.
Knížka je nudná.
Jeden z nemnoho případů, kdy je film prostě lepší.

08.01.2022 3 z 5

Čtyři vznešené pravdy Čtyři vznešené pravdy Jeho Svatost Dalajlama XIV. (p)

Jak se už zmiňují komentáře níže, jedná se o přepis poměrně odborné přednášky ohledně Čtyř vznešených pravd. Pokud se o buddhismus zajímáte jen povrchně, nebo se s ním teprve seznamujete, tak tuhle knížku určitě ne. Je určena spíše pro pokročilejší adepty, kteří jsou schopni sledovat tok myšlenek různých buddhistických škol a jejich odborných termínů, dost často v sanskrtu.
Jeho Svatost mi trochu svým stylem a argumentací připomínal Tomáše Akvinského. Věřím, že ti dva by si výborně rozuměli. :)

07.01.2022 5 z 5

Conan: Nergalova paže Conan: Nergalova paže Timothy Truman

Po událostech na východě se Conan snaží dostat domů do Cimmerie a pořád se mu někdo plete pod nohy a zdržuje ho. Armáda zombíků, bůh se svými přisluhovači a dvě krasavice v nesnázích, v tomto případě. :)
Autoři, myslím zdařile, rozvinuli fragment Howardovy povídky do plnohodnotného příběhu. Osobně mě velmi potěšila inspirace mezopotámskou mytologií. Bravo!

06.12.2021 4 z 5

Obědy do krabičky Obědy do krabičky kolektiv autorů

Jednoduché recepty na zabalení s sebou do práce, nebo na cesty. Rozpisy jsou jednoporcové, takže stačí případně vynásobit ingredience počtem strávníků. Recepty jsou přehledné, grafické zpracování velmi slušné. Dobrá práce. :)

23.11.2021 5 z 5

Božská Ada Božská Ada Hana Whitton (p)

I když to má být román o Adě Lovelaceové, tak je tam této geniální matematičky poskrovnu. Dobře půlka je knížky je věnována jejím rodičům a Adině dětství. Příběh se pak jakžtakž rozjede, ale i tak je to takové nemastné, neslané.

20.11.2021 3 z 5

Já, robot Já, robot Isaac Asimov

Tak mě starouš Asimov taky doběhl. :) Řekla jsem si, že začnu povídkama, abych si osahala páně Asimovův styl, pro případ, že by mě nesedl.
No a ono mě to sedlo náramně. :) Ten technický pravěk z toho sice místama čouhá víc, než u takového Raye Bradburyho, který psal ve stejné době, ale dá se to překousnout. Síla téhle knížky je v něčem jiném.
Nestárnoucí dílo, fakt že jo.

14.11.2021 4 z 5

Daň pro ohaře Daň pro ohaře Steven Erikson (p)

Konečně dočteno! Chce se mi zařvat. :) Úžasné, jako vždy. Jen ten děj, je roooozvláááačneeej. Co taky chcete, když tenhle díl vpodstatě vypráví Kruppe. (Není spoiler, někdo koneckonců vypravěč být musí. )
Některé příběhy se uzavřeli, někdo, koho jsme nečekali, se znenadání objevil a i ve světě Malazu existují lidé s dobrým srdcem, kterým záleží na druhých. Absolutní spokojenost.

11.11.2021 5 z 5

Nervy Nervy Raina Telgemeier

Po Úsměvu a Ségrách další z Raininých autobiografických komiksů. Raina se zde pro změnu vypořádává se svojí neurózou a jde jí to jako obvykle skvěle! Vřele doporučuji k přečtení.

05.10.2021 5 z 5

Sesterstvo Putovních kalhot Sesterstvo Putovních kalhot Ann Brashares

Hezky se to četlo. Děj odsejpá, každé z hrdinek je věnována přiměřená část příběhu a celé je to takové mile uvěřitelné. Jen si nejsem úplně jistá, jestli tuhle knížku ocení i současné teenagerky. Přece jen se příběh odehrává před cca 20. lety, kdy vrcholem techniky byl e-maily posílané z PEVNÝCH počítačů a hrdinky si vystačí s obyčejnými ručně psanými DOPISY. :D Pokud se ale dokážete přenést přes technický pravěk, čeká vás oddechová literatura v nejlepším slova smyslu.

05.10.2021 4 z 5

Padoucnice 6 Padoucnice 6 David B. (p)

Celá série: Být epileptikem určitě není žádný med, ale trpět tak těžkou formou epilepsie ve Francii 70. let, muselo být peklo. Nedivím se rodičům, že zoufale hledali cokoli, co by jejich synovi pomohlo. Stejně tak je smutné, že to nakonec Jean-Christophe vzdal a v podstatě rezignoval na život.
David B. popisuje úchvatnou kresbou neuvěřitelně silný příběh svého bratra a jak jeho nemoc ovlivnila celou jejich rodinu.

02.10.2021 5 z 5

Abeceda módy Abeceda módy Fiona Ffoulkes

Dobrá knížka. Stručný přehled základních módních stylů, doplňků, materiálů a několika módních návrhářů. Přiznám se, že zrovna jejich volbu moc nechápu. Samozřejmě, že žádná knížka o módě nemůže opomenout Chanel a Dior, to by byla svatokrádež, ale výběr těch ostatních (Armani, Ralph Lauren apod.) mi přišel jako náhodná loterie.
Na množství informací je v knížce překvapivě málo překlepů a editorských zhůvěřilostí vůbec, takže ano, spokojenost. :)

04.08.2021 4 z 5