Laerry Laerry komentáře u knih

Dokud dýchám Dokud dýchám Aleš Novotný

Nebezpečně návykové čtení. Možná i lepší, nežli první díl.

19.04.2023 5 z 5

Neklidná krev Neklidná krev Robert Galbraith (p)

I když pátý díl z detektivní série o Cormoranu Strikovi má bez mála tisíc stran a je to tedy úctyhodná bichle, tak jsem ji přečetla během pár dní, neboť jsem se od knížky nemohla odtrhnout. Na vyprávěcím stylu JKR se mi líbí fakt, že děj plyne „líným“ tempem, kdy téměř den po dni sledujeme, jak Cormoran s Robin postupně řeší nejen hlavní případ, ale i několik „menších bokovek“ a mezitím autorka nesnesitelně (v dobrém slova smyslu) šnečím tempem buduje i vyvíjející se vzájemné pouto mezi hlavní detektivní dvojicí. Samotný případ je opět zapeklitý a komplikovaný, takže pokud někdo bude tvrdit, že odhalil vraha hned od začátku, je absurdní lhář.

31.12.2023 5 z 5

Harry Potter a Tajemná komnata Harry Potter a Tajemná komnata J. K. Rowling (p)

Druhý díl nijak nezaostává za tím prvním a přidává na temnější atmosféře. I když Tajemná komnata nepatří mezi nejoblíbenější díly ságy, obsahuje spoustu důležitých okamžiků a informací, jejichž význam a důsledek se projeví až mnohem později. A to je důvod, proč mě celý svět Rowlingové tak fascinuje – jelikož je všechno propleteno a předem pečlivě naplánováno, takže i když člověk knížku čte již po několikáté, vždycky v ní najde nějaké nové souvislosti, které předtím přehlédl.

26.11.2022 5 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Knížka, která změnila dětství milionům dětí, včetně mě. Měla jsem to štěstí, že jsem knížku četla ještě před prvním filmem, takže jsem absolutně nevěděla, co mám očekávat a byla jsem nadšená. Mohla jsem pak vyrůstat spolu s Harrym, jak další díly postupně vycházely, takže pro mě byl přesun z pohádkové knížky „pro děti“ v temnou fantasy naprosto přirozený. Jsem tak ráda, že jsem si mohla zažít nesnesitelné čekání na to, jak to všechno bude pokračovat a koupit si knížku o půlnočním prodeji a pak číst až do rána…

25.11.2022 5 z 5

Ve službách zla Ve službách zla Robert Galbraith (p)

Třetí, zatím nejtemnější příběh detektiva Cormorana, pro kterého je vyšetřování mnohem osobnější, než ty předchozí. U celé série mě fascinovalo logické vyšetřování ve stylu Colomba a hlavně pro mě vždy překvapující rozuzlení (veškeré mé teorie vždy vzaly za své – a to jsem měla vždycky na paměti, jak Rowlingová ráda trousí drobné narážky a nápovědy – přesto jsem vždy byla přechytračena).

26.11.2022 5 z 5

Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád J. K. Rowling (p)

Pátý díl je nejdelší a někteří Rowlingové vyčítali, že zbytečně děj natahuje a některé části by se daly vypustit (např. Hagridův příběh), což mi přijde jako nesmysl. Všechny informace jsou důležité, každý zápletka má své místo. Odbor záhad (a celkově celé ministerstvo) je skvěle napsané a vymyšlené a závěrečná konfrontace je opravdu fenomenální. Poprvé totiž vidíme, čeho je Brumbál schopen. Dále se mi líbil realisticky vykreslený emocionální vývoj Harryho v pubertě a i jeho vnitřní boj proti Umbridgeové a všem, kteří nevěřili, že se Voldemort vrátil... A Tonksová je prostě nej!

26.11.2022 5 z 5

(SPOILER) Asi můj nejoblíbenější díl z několika důvodů: jedině v tomhle díle nevystupuje Voldemort v žádné své podobě, takže nemá tak depresivní konec – naopak finále je kupodivu dosti optimistické a Harrymu a spol. se většina věcí podaří a zachrání pár životů (a Harry zjistí, že přeci jen má nějakou tu rodinu). Dále mě fascinuje hutná atmosféra, která se točí okolo smrtonoše, děsivých Mozkomorů a uprchlého nebezpečného vězně. No a v neposlední řadě mě se mi v tomto díle líbí podrobnější pohled na bradavickou výuku včetně několika nových předmětů (a nových učitelů).

26.11.2022 5 z 5

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

Rowlingová dokazuje, že je skutečně talentovaná spisovatelka, která se nemusí jen spoléhat na svůj úspěšný počin z kouzelnického světa. I v tom „našem světě“ dokáže rozvíjet sofistikované vyprávění, které svou propracovaností neustále ohromuje a vygradované finále vezme dech. Detektiv Cormoran Strike přitom nepůsobí jako prvoplánovaný ideál hrdiny; naopak je až bolestně obyčejný – tedy na první pohled. Společně s jeho asistentkou Robin tak můžeme postupně objevovat jeho charizma a vysokou inteligenci, takže vám nezbyde než si ho zamilovat i se všemi jeho chybami. Jako britofil oceňuji barvité zobrazení moderního Londýna i s různými popkulturními narážkami a vykreslení odvrácené strany showbyznysu.

25.11.2022

(SPOILER) Šestý díl patří k mým nejoblíbenějším, protože obsahuje několik skvělých temných scén, které nemají daleko k hororu. Fascinuje mě scéna ze začátku knihy, kdy můžeme nahlédnout do obydlí Snapea, který má nečekanou návštěvu; vychutnávala jsem si všechny vzpomínky z myslánky; prožívala jsem dramatický vztah mezi Ronem a Hermionou a jako jedna z mála jsem věřila (a prostě věděla), že Snape je nevinný a je hrdina – i po tom srdceryvném finále.

Lži Lockeho Lamory Lži Lockeho Lamory Scott Lynch

Knížka je určena pro náročnější dospělé čtenáře, kteří se nespokojí s primitivním dějem, povrchní charakteristikou postav s plytkým psychologickým profilem, rádi se vyžívají v barvitém popisu prostředí a hlavně jim nevadí, že jim není děj servírován chronologicky a dokáží udržet pozornost déle jak pět minut. Nečekejte tedy jednoduché čtení, ale spletitý příběh, který se sice bude rozvíjet pozvolna, ale pohltí vás svou atmosférou hned od prvních stránek. A ten závěr je prostě famózní.

06.03.2023

Jako hvězdy v temné noci Jako hvězdy v temné noci Jojo Moyes

Knížky Jojo Moyes jsou dobré, o tom není pochyb, ale když přečtete všechny, tak vám brzy přijdou dost podobné a někdy i nevýrazné. Naštěstí tohle neplatí pro „Jako hvězdy…“, které mě svým emancipovaným příběhem o koňské knihovně, zasazeným do poloviny 20. století (konečně zas bez časových skoků!) a atraktivního prostředí divokého Kentucky, nadchnul natolik, že bych se ho nebála zařadit do mých top JM knížek. Hlavní zásluhou na tom má fakt, že se jedná o souvislé vyprávění, bez zbytečných odboček, a především silné postavy, ke kterým jsem neměla problém vytvořit si vztah (což se bohužel nedá tvrdit u všech JM příběhů).

Musím tě zradit Musím tě zradit Ruta Sepetys

Příběh se sice odehrává v Rumunsku, ale i českému čtenáři bude blízký, neboť popisuje hrůzný komunistický režim, plný udavačství, podlézačství, policejní šikany a vlády ubožáků, kteří si moc získají pomocí strachu a bezmoci. Osobně jsem se nikdy příliš nezajímala o jiné postkomunistické země a jejich proces osvobození se z područí nesmyslné ideologie, protože mi stačila naše temná historie, ale jak se v poslední době ukazuje, příběhy jako právě „Musím tě zradit“ jsou stále aktuální a měly by být čteny jako důrazné varování, čeho jsou lidé schopni a co jsou ochotni nechat připustit, když se nebudou bránit a přijmou svůj osud jakožto jasnou a nezvratnou věc.

22.02.2023 5 z 5

Harry Potter a relikvie smrti Harry Potter a relikvie smrti J. K. Rowling (p)

(SPOILER) Naprosto dokonalé zakončení celé série, se kterou jsem vyrůstala postupně, jak knížky vycházely. Už asi nenarazím na takovouhle sérii, která by natolik změnila můj život. Něco překonat prostě nejde a ani bych to nechtěla. I když jsem knížku četla už několikrát, vždycky se rozbrečím u Princova příběhu, nebo u nespravedlivých úmrtí mých oblíbených postav, či když je Harry v lese a mluví se svými mrtvými milovanými... Líbil se mi i ten nostalgický závěr, který někteří proklínali, ale aspoň jsme díky němu dostali „Prokleté dítě“. Jo a Snapeovi jsem věřila odjakživa (kdy ještě nebyly vydány všechny knížky), takže bylo pro mě jeho odhalení naprostým zadostiučiněním.

Divoká říše Divoká říše Stacey Marie Brown

Kdyby hlavní hrdinka nebyla pořád pateticky nadržená (což je věc, která mi dost vadí i u avizované Maas a Kristoffa), i když jí hrozí bolestivá smrt, bylo by to mnohem lepší...

26.11.2022 1 z 5

Harry Potter a Ohnivý pohár Harry Potter a Ohnivý pohár J. K. Rowling (p)

(SPOILER) Čtvrtý díl je přelomový, nejen že se v tomto díle odehrají dvě světové akce (mistrovství ve famfrpálu, Turnaj tří škol), ale taky se děj definitivně přesune do temné fantasy s příchodem Vy víte koho v plné síle… Ohnivý pohár poskytuje čtenáři velkou nálož nových informací o kouzelnickém světě díky zmíněným událostem a navíc dostaneme poprvé i náhled na jiné události (úvodní sekvence knížky), ve které přímo nefiguruje Harryho postava. Na tomhle díle mě frustrovalo chování Hermiony a Rona poté, co se Harry nedobrovolně dostal do soutěže, a ještě víc mě rozčilovalo chování ostatních bradavických studentů. Ale takhle by to ale bohužel bylo i ve skutečném světě, takže Rowlingová opravdu skvěle vystihla reakci okolí a jednotlivých postav z psychologického hlediska. A co je na tomto díle to nejlepší? No přeci draci!

26.11.2022 5 z 5

Bajky barda Beedleho Bajky barda Beedleho J. K. Rowling (p)

Velmi čtivé bajky, které nepostrádají morální ponaučení, stejně jako ty naše mudlovské. Pro fanoušky Harryho Pottera téměř povinnost knížku aspoň přečíst:-) Nejlepší asi bude povídka "Příběh tří bratří", který byl i ve filmu, ale velmi mě zaujala bajka "Mágovo chlupaté srdce", která je docela tragická a nebo naopak optimistická "Fontána příznivé sudby", která dost připomíná naše klasické pohádky, ve kterých se postavy vydají na nebezpečnou cestu, kde musejí prokazovat své přednosti, aby dostali to, co si zaslouží.

Hradní intrikáři Hradní intrikáři Lena Valenová

Alternativní česká monarchie se pro mě stává nečekané guilty pleasure a po druhém díle, který mě bavil stejně jako ten první, se těším na pokračování, protože příběh má ještě hodně co nabídnout.

07.05.2023 4 z 5

Jenom nestvůra Jenom nestvůra Vanessa Len

Cestování časem je velmi ošemetné téma a může se dosti rychle ošklivě zvrtnout, zde mi to ale přišlo zcela přirozené a bez problému fungující, neboť do časových paradoxů se postavy nemohou záměrně dostat, což je fajn. V záplavě tisíců fantasy titulů, ve kterých jsou postavy obdařeny zvláštními schopnostmi, je těžké udržet si originalitu, ale tady mi opět přišlo, že to autorka zvládla více než dobře a nepřišlo mi, že by od někoho „opisovala“. Postavy jsem si rychle oblíbila a rozhodně patřím do jediného pravého „týmu“, i když se tu autorka snaží vehementně procpat milostný trojúhelník, po kterým snad nikdo netouží, ne?

22.02.2023 5 z 5

Sborník obsahující veškeré známé živočišné druhy z celého kouzelnického světa (bohužel zástupci z České republiky chybějí) a jejich jednoduchý popis. Každý správný potterofil by si měl tuhle knížku přečíst, protože obsahuje zajímavé informace o roztodivných tvorech, se kterými se čtenář setkává na stránkách knižní série o Harrym Potterovi. Po uvedení stejnojmenného filmu jako je tato knížka, byla v novém vydání přidána i zvířata z Ameriky, která se vyskytují i ve filmu. Bohužel „záhadně“ zmizely ručně psané poznámky Rona a Harryho.

Když jsme to tajili Když jsme to tajili Sarina Bowen

Cha, tak jak tu někteří píší, že přemýšleli o přeskočení tohoto dílu, tak já to měla opačně - přeskočila jsem druhý díl, abych se jím "zbytečně nezdržovala" a četla rovnou tenhle. Celkově patří k mému nejoblíbenějšímu dílu z celé série. Ale přeci jen není lepší nežli "On", "My" či "Přísně tajné", ale i tak to bylo zábavné čtení.

23.11.2022 5 z 5