kopeceli kopeceli komentáře u knih

Transatlantik Transatlantik Volker Kutscher

Kniha není špatná, ale děj je trochu moc rozvleklý, aby nabyly stránky. Fritze jsem nepochopila vůbec. Použití motivu vzducholodi jako zobrazení důležité události své doby je v pořádku, ale způsob je příliš násilný.
K nepřeložené anglické komunikaci se vyjadřuji opakovaně - dříve byl text přeložený dole na stránce pod čarou nebo vzadu v knize. Protože jsem starší ročník a angličtinu neovládám, musím si text zadat do překladače nebo volat dětem a prosit o překlad. Tím se vytrhnu ze čtení a když vidím následující nálož anglického textu, nemám chuť pokračovat dál. Takže za mne velká chyba na kráse.
Pro anglicky mluvící knihu doporučuji, je opravdu zajímavá, rok 1937 v Německu mapuje velmi dobře.

21.01.2024 3 z 5

Postrach Postrach Ed McBain

Líbilo se mi, že děj se odehrává nějak tak, jak to asi ve skutečnosti bývá - se spoustou detailů, které se i opakují a detektivové se jimi musí prokousávat, ať je to nudí sebevíc. Na konci pátrání je někdy i úspěch, a to je pak štěstí.
V tomto románu jsou propojena pátrání dvě, z nichž první mi připadá velmi profesionální, druhé obsahuje nepochopitelné hrubé chyby. Nechápu, jak by mohla "volavka" sama zneškodnit silného muže s nožem. Nechat ji na ulici bez jištění kolegy, to snad ani není možné. A její nadšení k pokračování ve stejné práci po prodělaném traumatu? Hvězdička dolů!

19.01.2024 4 z 5

Osobnosti emigrace z území Ruské říše v meziválečném Československu Osobnosti emigrace z území Ruské říše v meziválečném Československu Ljubov Běloševská (p)

Velice zajímavá a obsáhlá publikace, neskutečně obdivuji precizní zpracování.
V úvodu jsem si zopakovala stručnou historii ruské emigrace se zaměřením na její vývoj v ČSR. Přestože jsem již po roce 1989 narazila na ruskou emigraci v naší zemi, bylo to jen na poli literatury a výtvarného umění a vůbec jsem netušila, jaké ostatní vědce, zemědělce, techniky republika získala a jaké velké dílo zde zanechali.
Zmiňuje se zde také emigrace ukrajinská a i když byla v menšině, přesto ne bezvýznamná.
Obsáhlý jmenný slovník je tak důkladně zpracovaný, že se snad nedá srovnávat s žádným jiným dílem v oboru. Je pro mne potěšením studovat osudy lidí a jejich potomků, kteří prožili tak mnohdy tragické životy a v dalších generacích již většinou jako Češi dále pozitivně působí v České republice.

Kniha si zaslouží mnohem větší pozornost laické veřejnosti.

14.01.2024 5 z 5

Princezna popela Princezna popela Laura Sebastian

Přečetla jsem poměrně rychle a se zájmem. Je naprosto evidentní, že je kniha určená děvčatům tak od deseti let, které začínají s fantasy a celkově se čtením. Není vůbec špatná.
Líbí se mi, že nepopisuje krutosti, jen je zmíní. Romantická linka je decentní, jak je pro děti a mladistvé vhodné a bohatě jim to stačí. Děj plyne, ale rozumně, takže nevyčtený čtenář stíhá.
Já knihu pro tyto čtenáře upřímně doporučuji, mě se opravdu líbila.

13.01.2024 4 z 5

Ruská mafie Ruská mafie Jaroslav Kmenta

Vynikající komplexní zmapování působení ruské a ukrajinské mafie u nás, ale nechybí ani základní údaje k jejímu vzniku v zemi původu a přesah do světa.
Líbí se mi přesné popisy praktik, kterými odstraňovala nepodplatitelné policisty, vytvářela korupční prostředí, chovala se nezákonně pod rouškou legality.
Při čtení běhá mráz po zádech, protože vzorce chování ve vyšších patrech společnosti vidíme dodnes a mnohá jména nám jsou i ze současnosti dobře známá.
"Smutno je mi, smutno je mi, na ten smutek není lék..."

07.01.2024 4 z 5

Polibek Polibek Ed McBain

Velmi dobře zpracovaná detektivka s dvěma liniemi: soud se zločincem a vlastní příběh, který Carella řeší. Soudní líčení mne jen znovu přesvědčilo, že demokracie neexistuje a pravda se dá různě ohýbat. Amerika má svých problémů až dost a pracovat jako policista je depresivní. Ovšem druhá linie, to bylo drama a konec stál za to. Kniha je tak čtivá, že jsem ji zhltla za dva dny.

07.01.2024 5 z 5

Hádej, jak moc tě mám rád! Hádej, jak moc tě mám rád! Sam McBratney

Četla jsem ji dceři, když byla malá. Pak ji četla ona nahlas, když se učila číst. A nyní jsme si ji nostalgicky zopakovaly. Doporučuji.

07.01.2024 5 z 5

Ať myši nepláčou Ať myši nepláčou Magda Váňová

Knihu mi půjčila klientka... Nechápu, jak tohle může někdo číst. Evidentně umět psát nestačí k tomu, aby vzniklo kvalitní dílo.
Budu si hlídat, abych už od této spisovatelky nic nevzala do ruky.

01.01.2024 odpad!

Mansfieldské panství Mansfieldské panství Jane Austen

Úmysl při psaní měla autorka chvályhodný, román měl vzdělávat mladé dámy. Ovšem dnes je ideál o kousek jinde, takže přecitlivělá, stydlivá Fanny by stála asi leda frontu na psychofarmaka, místo na manžela.
Nebylo by to špatné čtení, kdyby neobsahovalo ty sáhodlouhé úvahy a obhajování každé myšlenky, každého pohnutí. Zkrátit na polovinu by neškodilo.

28.12.2023 3 z 5

Funny Girl Funny Girl Nick Hornby

Ani dobrý, ani špatný. Tenhle román je přesně vejpůl...

22.12.2023 3 z 5

Evžen Savojský - Pán bitevních polí Evžen Savojský - Pán bitevních polí Karel Richter

Nikdy jsem si nemyslela, že mě bude zajímat životopis vojevůdce, natož pak popisy bitev. Tak tato kniha to dokázala. Já vím, že to není úplně nadobro jen střízlivá realita. Ale kdo by ji četl? Pár odborníků. Díky Karlu Richterovi jsem se čtivou formou dozvěděla nejen o Evženu Savojském, ale také jsem pochopila politickou situaci v celé Evropě. Knihu jsem přečetla s nesmírným zaujetím v rekordním čase a doporučuji ji.

14.12.2023 5 z 5

Čarodějovy pohádky Čarodějovy pohádky De la Cámara (p)

Kniha je psaná starší češtinou a tu já mám ráda. Pohádky originální, zajímavé, svěží, četla jsem je s velkým potěšením.
Velké díky Městské knihovně Praha za možnost stažení zdarma.

05.12.2023 5 z 5

S Gretou si nic nezačínej S Gretou si nic nezačínej Susanne Abel

Kniha je rozhodně velmi čtivá. Přináší zároveň mnoho podnětů k přemýšlení, nenápadně, zato neodbytně.
Téma dětí, které se narodily Němkám ze vztahu s černými americkými vojáky, budu zpracovávat ještě nějakou dobu.
Knihu doporučuji.

01.12.2023 5 z 5

Jak se stát Pařížankou Jak se stát Pařížankou Sophie Mas

Ach. Tak tady jsem šlápla vedle. Pro mne zbytečná kniha.

18.11.2023 2 z 5

Pomsta Pomsta Monika Alžběta Svobodová

Překvapivě čtivá a zajímavá kniha, vůbec jsem to nečekala. Konec ano, ten byl pro mne nečekaný, ale řekla bych, že ho autorka vyřešila fikaně. Příběh nejméně o třídu zvedla. Hodnotím jako velmi podařené dílo a doporučuji.

15.11.2023 4 z 5

Jak krtek ke kalhotkám přišel Jak krtek ke kalhotkám přišel Eduard Petiška

Krásné ilustrace, krásný text. Nadčasové dílo.

11.11.2023 5 z 5

Tkaničky Tkaničky Domenico Starnone

Tkaničky nejsou odpočinková četba. Je to velmi podrobná sonda do rodiny rozvrácené nevěrou. Když jsem se pročítala těmi úvahami a vzpomínkami hlavních aktérů, padala na mne úzkost ze všech těch ztroskotaných rodin kolem mne.
A na konci stojím před otázkou: jaký pro mne měla význam? Nevím.

11.11.2023 3 z 5

Návrat nežádoucí Návrat nežádoucí Lenka Potůčková

To je kniha! Dcera musela v neděli uvařit a já četla, nemohla jsem od knihy odejít. Tohle je prvotina? Sakra, tak takový talent bych brala...
Příběh sám přibližuje krátce dobu nacismu, pak odsun, osídlování pohraničí a nástup komunismu, lágry. Na příběhu zdravotní sestry Marie a "dcery" Aničky se spisovatelka snaží ukázat lidské charaktery, kterými jsme obklopeni dodnes. Nutí přemýšlet, ptát se.
Ano, opakují se některá slova, ale často mi to ani nepřišlo, protože jsem byla zabraná v ději. Žádné hrubé chyby jsem neviděla.
To jsem moc zvědavá, s čím přijde autorka příště!

06.11.2023 5 z 5

Proměny dávných příběhů - o poetice ruské prózy Proměny dávných příběhů - o poetice ruské prózy Vladimír Svatoň

Kniha není vhodná ke čtení, ale ke studiu. Její zdolání mi dalo dost práce, ale moc jsem si ji užila. Doporučuji studentům rusistiky, literatury, je velmi poctivě zpracovaná. Je to skvost.

06.11.2023 5 z 5

Knihonoš Knihonoš Carsten Henn

No teda ... Nikdy jsem nebyla žádná plačka. Ale tahle kniha - ten konec...
Většinu života trávím se starými lidmi. Mám je ráda. A pomalu se sama k témuž blížím. Asi o to víc mě Knihonoš vzal za srdce.
Není to žádný zázrak spadlý z nebe a aspirující na Nobelovku. Motiv je vcelku jednoduchý, předvídatelný, neobjevný. Ale tak LIDSKÝ!
Doporučuji!

03.11.2023 5 z 5