kopeceli kopeceli komentáře u knih

Muž v domácnosti 3 Muž v domácnosti 3 Kósuke Óno

Přišel mi trochu slabší, než minulé dva díly. Ale i tak to je povedená manga.

30.10.2023 4 z 5

Cukrárna v Paříži Cukrárna v Paříži Julie Caplin

První třetina mne moc nebavila, chtěla jsem knihu odložit. Pak ale začal kurz, pečení, tým zajímavých, nesourodých studentů. Celá kniha je jednoduchá, hodně klišé, žádné překvapení. Nicméně Caplinová psát umí, protože přes všechna negativa jsem už knihu nedala z ruky až do poslední stránky. A to je asi nejlepší doporučení.

29.10.2023 4 z 5

Dej holce jméno Dej holce jméno Lukáš Vavrečka

Já jsem se fakt snažila! Ale nepochopila jsem vůbec nic. Nezorientovala jsem se ani v tom, kdo s kým spal. Rozhovor, který hlavní hrdina dával redaktorovi na začátku knihy má asi ukázat, že autor je studovaný, ale zajímalo by mne, kolik čtenářů ví, co to plkal.
Jediné plus vidím ve formě. Literární talent tu je, ale experimentování až za hranu jej činí nestravitelným.

23.10.2023 1 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Četly jsme nahlas na střídačku s dcerou. Zbytek rodiny musel uhodnout název čtené balady. Náramně jsme si neděli užili.
Těší mne, že ještě umím více než polovinu z balad zpaměti. Jsou nepřekonatelné!

22.10.2023

Ruská malba, kresba a grafika od 19. do poloviny 20. století ze sbírky Galerie výtvarného umění v Náchodě Ruská malba, kresba a grafika od 19. do poloviny 20. století ze sbírky Galerie výtvarného umění v Náchodě Julie Jančárková

Přemýšlím nad tím, jak srovnat tolik superlativů do jednoho komentáře...
Tak tedy: vynikající grafika na kvalitním papíře, neskutečná erudice autorky Julie Jančárkové, kvalitní český text, obrovské množství zajímavých informací.

V úvodu knihy se nachází 87 stran textu, kde se píše o historii náchodské galerie a její sbírky ruského umění. Dále pokračuje podrobnými informacemi o ruském malířství 18. a 19. stol. Věnuje se podrobněji speciálním malířům a malířkám, emigraci po roce 1917 ve Francii i mimo ni, zvláště v Československu.
A potom už lze trávit čas u jednotlivých obrazů, u nichž najdeme podrobné informace nejen o tvůrci, ale i samotném díle.

Tato kniha je neskutečné potěšení pro oko a duši.

22.10.2023 5 z 5

Sbohem, má růžová zahrado. 1 Sbohem, má růžová zahrado. 1 Dr. Pepperco

(SPOILER) Krásné kresby. Rádoby romantický příběh, na který skutečně náctiletí naletí. Dospělí už by měli vidět nedostatky, ale nemusí se jimi znepokojovat, pokud knihu kupovali vědomě.
Já ji kupovala dceři a chtěla jsem vědět, co čte. Takže mě místy kniha nudila. Zasazení Japonky do viktoriánské Anglie? Její poučování Angličanů, že láska má být svobodná? No, nevím...

21.10.2023 4 z 5

Veveřácká Kronika Veveřácká Kronika Kateřina Mojžíšová-Soukupová

Čtivě vyprávěné pozorování divoké veverky. Také je kolem domu máme a jejich způsobu života si všímáme.
Takhle podrobně, jako v knize, jsem je ale nikdy neměla možnost pozorovat, proto jsem se do knihy zakousla s chutí. Dozvěděla jsem se spoustu zajímavostí, líbily se mi fotografie, péče o mláďata. Ale kniha má 521 stran a musím říct, že to je na mne moc. Po půlce jsem začala odpočívat a číst souběžně jinou knihu. Nicméně dočetla jsem a knihu doporučuji, je velmi zajímavá, jen je možná moc podrobná.

08.10.2023 4 z 5

Revolver v kabelce – Životy Vladimira Nabokova Revolver v kabelce – Životy Vladimira Nabokova Monika Zgustová

Vladimir Nabokov - můj oblíbený spisovatel ruského původu, o kterém jsem se už dříve snažila najít co nejvíce informací... Po přečtení Lolity jsem kdesi vyhrabala, že předobrazem Humberta byl ruský emigrant, skladatel, který se Nabokovovi se svou slabostí pro velmi mladá děvčata svěřil. A hleďme, tady se nám předkládá jiná teorie, možná ale ne úplně popírající verzi první. Obě mohou být v tom velkém románu zkombinované.

Autorka píše kultivovaným jazykem, což mi přináší potěšení, knihu jsem si po této stránce opravdu užila. Její zpodobnění Véry jako silné, autoritativní, schopné, ale netalentované ženy, mne zaujalo, i když nepřekvapilo. Podobné výroky jsem četla už u Niny Berberové. Ale Zgustová právě Véřinu postavu staví do první linie, ještě před Nabokova. " Za vším hledej ženu" - já tomu obrazu Véry opravdu věřím...

08.10.2023 5 z 5

Šepot kouzel Šepot kouzel Elise Kova

Velkou chválu na Čarodějku jsem opakovaně zachytila na Knižních závislácích. Zkusila jsem ji tedy a i když nejsem kategorie Pro děti a mládež, moc se mi líbila, takže jsem ji posunula na čtení ještě dceři. Příběh je zajímavý, líbil se mi český překlad, který nebyl odfláknutý, text není nastavovaný, celou dobu se něco děje. Čtení je spíše na pohodu, žádné velké drama. A líbila se mi jako bonus i obálka, i když to u mne na výběr knihy nemá vliv. Myslím, že jsem spokojená i proto, že jsem moc fantasy nepřečetla, a tím mne neruší srovnávání, kterým knihám je podobná.

02.10.2023 5 z 5

Kočičí král Kočičí král Pavel Šrut

Krásné pohádky psané poetickým jazykem. Doporučuji na všední den i neděli, pro malé i velké, tato kniha za to stojí!

29.09.2023 5 z 5

Jeřabinový dům Jeřabinový dům Marie Hajdová

Tak mám pocit, že jsem objevila další českou spisovatelskou naději.
Líbí se mi příběh sám, se všemi vztahy, které se mi zdají aktuální a velmi rozmanité. Co postava, to propracovaná charakteristika.
Vzhledem k tomu, že je to prvotina, dávám pět hvězdiček, protože tento literární jazyk mi vyhovuje. Četla jsem jedním dechem.

25.09.2023 5 z 5

Slabikář Slabikář Jarmila Hřebejková

Pro mne vzpomínka na počátky čtení. Neřešila jsem propagandu, chtěla jsem číst - a to mi umožnil. Vysoké hodnocení dávám, protože splnil svůj účel a dnes mne dojímá.

24.09.2023 5 z 5

Dokonalá pohádka Dokonalá pohádka Elísabet Benavent

Naprostá blbost. Číst tohle bylo utrpení.

21.09.2023 1 z 5

Podezřelý Podezřelý Paulina Świst

Slabší, než skvělé dva předchozí díly. Méně děje a více erotiky, Świst se přizpůsobila komerčním požadavkům. Škoda pro mne, já šla po ději, ale kdo to má opačně, bude nadšený. V každém případě je kniha velmi čtivá, za jeden volný den se dá přelouskat.

18.09.2023 3 z 5

Polední hodina Polední hodina Dörte Hansen

V první řadě mě uchvátila krásná čeština překladatelky Viktorie Hanišové. Ačkoliv kniha plyne pomalu a vlídně, četla jsem ji jako nejnapínavější drama. Musím si přečíst její vlastní knihy, už konečně.
Polední hodina - čas k odpočinku i čekání. Příběh vesnice s jejími obyvateli, podivíny, jak se nám může zdát. Ale vsi jsou většinou své v těžké práci, která často živí město... Přijdou studovaní ze škol, měst, návštěvníci, kteří zničí základy poctivého života, přinesou s sebou vymoženosti, o které se nikdo neprosil. A pokud po nich zůstane dítě, pak je dobře, dítě je pokračování, naděje.
A taková je ta kniha. Krásná. Plná až po okraj. Žádné laciné pozlátko.
Je však třeba číst trpělivě, přemýšlet a užívat si krásy jazyka, kterým mluví.

18.09.2023 5 z 5

Pozlacený měsíc Pozlacený měsíc Joy Jordan-Lake

Obdivuji poctivost spisovatelky, která do obyčejného románu dostala tolik zajímavých historických informací, jež musela pracně hledat a studovat. Z hladkého čtení se tím podařilo vytvořit docela zajímavé a čtivé dílo.
Doporučuji přečíst i doslov. Já jsem třeba neměla tušení, že Hitler svoji úchylnou myšlenku rasové čistoty nevymyslel, ale čerpal z amerických pramenů. Přitom víme, že původní Američané nejsou bílí...

16.09.2023 5 z 5

Druhá šance Druhá šance Adam Pýcha

Ke čtení jsem se chystala s rozpaky. Ačkoliv jsem je nevyhledávala, přesto na mne všude vyskakovaly hodně odlišné, často emočně laděné názory na knihu, hlavně pak jejího autora. A tak když mi přistála jako dárek ve čtečce, pustila jsem se do toho zapeklitého oříšku.
Můj názor je, že autor psát umí. Líbí se mi jazyk, kterým je kniha napsaná. Obsah sám mi byl velkou záhadou, vůbec jsem netušila, o čem to je, co se tam děje, ale byla jsem zvědavá. Trvalo mi dlouho, než se mi začalo rozsvěcet, asi jsem vydržela u knihy právě proto, abych si udělala vlastní názor. A mělo to smysl, konec vše osvětlil.
Ano, mě se kniha také líbila.

10.09.2023 4 z 5

Noční obloha - Praktický průvodce po hlavních souhvězdích Noční obloha - Praktický průvodce po hlavních souhvězdích Mark Westmoquette

Velmi dobře zpracované. Líbí se mi, že hlavní souhvězdí mají své karty, které lze jednotlivě brát s sebou ven. Usnadňuje to orientaci na obloze. Kniha je určená k základní orientaci ve hvězdách, proto je stručná, přehledná, jednoduchá. Moc se mi líbí.

03.09.2023 5 z 5

Spálené mosty Spálené mosty Tami Fischer

Velmi čtivý román, který není prvoplánový. I když to je jasná oddychovka na dva dny, tak se ale od knihy ty dva dny nehnete. Romantickou linku zvládne i starší čtenářka, stejně jako středoškolačka. Jediné, co hnidopich vytkne je, že postavy neustále "křížily ruce", ale gramatika v pohodě, velmi spokojená jsem byla s vysvětlivkami překladatele v textu, mě se líbí i obálka, k příběhu mi sedí. Celkově hodnotím jako nadprůměrnou.

31.08.2023 4 z 5

Angličtina pro každého učebnice level 2 Beginner Angličtina pro každého učebnice level 2 Beginner Rachel Harding

Přehledná učebnice, která je řešená trochu netradičně, ale právě proto mne baví. Gramatika je vysvětlená na příkladech s jednoduchým vysvětlením. Cvičení se týkají úzce probírané látky, řešení lze nalézt na konci knihy. Velmi vhodné je používat sluchátka a stáhnout si aplikaci. Učebnice je v ní namluvená britskou angličtinou, pomalu a srozumitelně. Za sebe vřele doporučuji.

27.08.2023 5 z 5