kopeceli kopeceli komentáře u knih

Čajovna v Tokiu Čajovna v Tokiu Julie Caplin

Mám za sebou již dvě knihy od autorky. Dodržuje stejnou jednoduchou osnovu, takže čtenářka ví, co ji čeká. Proto není vhodné číst její knihy brzy po sobě.
Cílem knih je pohodová atmosféra, jemná romantika, poznávání odlišných kultur v různých zemích. Líbí se mi, že není násilně korektní. Líbí se mi, že je svá. Mnoha unaveným ženám pomáhá uvolnit se a potěšit, když břímě dnů je příliš těžké.
Kdybych hodnotila jen literaturu, bylo by hvězdiček mnohem méně. Ale rozhodla jsem se hodnotit i lidsky a v tom případě dávám plný počet.

24.02.2024 5 z 5

Nohy, nožky, nožičky Nohy, nožky, nožičky Pavel Kloud

Publikace je uspořádaná uceleně, přehledně, logicky, srozumitelně i pro laiky. Pan magistr je uznávaným odborníkem ve svém oboru, a to plným právem.
Zabývá se nohou zdravou i nemocnou, vysvětluje důležitost prevence poruch nohou. Nezapomíná na duševní hygienu, správnou výživu, masáže. Úžasné kapitoly zahrnují cvičení pro zdravé nohy, důležitost chůze, přístrojové pedikúry, podologického vyšetření.

Neznám jinou podobnou publikaci zaměřenou na zdraví nohou na našem trhu. Měly by ji studovat všechny pedikérky, ale osobně ji doporučuji úplně každému, kdo chce chodit bez bolestí.

22.02.2024 5 z 5

Kouřová clona Kouřová clona Dick Francis (p)

Inteligentní detektivka, takové mne baví. Nejde o to, jestli tuším, kdo v tom jede. Jde o zápletku, důvody, a také, jakým způsobem toho lumpa usvědčí.
Velmi dobře se kniha četla, ani jsem nedutala.

20.02.2024 5 z 5

Pilates - praktický průvodce Pilates - praktický průvodce Alycea Ungaro

Většina čtenářů této knihy bude mít možná smíšené pocity. Číst bude s lehkostí, ovšem cvičit s těžkostí. Je to fakt dřina!
Ale autorka vysvětluje vše jasně, srozumitelně, co nejvíc jednoduše. Začíná dýcháním a jednoduššími cviky pro začátečníky. To, co předvádí ke konci knihy, je pro starší dámu, kterou jsem, absolutně nedosažitelné, ale hezky se na to dívá. :-)
Báječné je, že podle této knihy mohu cvičit doma, což mi vyhovuje. Takže já knihu doporučuji.

19.02.2024 5 z 5

Sestry vzpomínají Sestry vzpomínají Marie Rozsypalová

Řekla bych, že tato publikace je určena spíše zdravotním sestrám. Ony vědí, co to znamená sloužit sama noční na dvou patrech nemocnice, často ještě mají představu o dřívějších pracovních podmínkách. Líbí se mi, jak je kniha rozčleněna, potěšila mne druhá část, kde jsou citované konkrétní sestry. Jsem ráda, že se mi knihu podařilo získat.

16.02.2024 5 z 5

Vysoké sázky Vysoké sázky Dick Francis (p)

Už vím, proč tohoto autora překládala kapacita jako paní Moserová.
Je to inteligentní čtení s určitým poučením a navíc i jemný románek se vyskytne, aby děj lépe plynul. A já jsem opravdu ráda, že jsem se konečně k Francisovi dostala.

16.02.2024 5 z 5

Dlouho jsme se neviděli Dlouho jsme se neviděli Ed McBain

Klasický Ed McBain. Dlouhé popisy ulic, vyšetřování, slepeckého života. Ale mě to baví, proto ho čtu. Hodí se na dlouhá čekání, má uklidňující tempo a rozuzlení potěší.

14.02.2024 5 z 5

Zlatý klíč k peklu Zlatý klíč k peklu Josef Doucha

Mě se tato krimi líbila.
Celé je to uvěřitelné, každý pachatel není jako z nóbl literární detektivky, obvykle je to člověk, který žije u sousedů a chová se běžně. Nezná fígle profi zabijáků a proto působí naivně, jako hlupák.
Celý proces pátrání, dokazování, soudu a odsouzení pro mne byl zajímavým, protože tento systém neznám (Bohu díky). A to se mi líbilo - kniha pro mne byla přínosem a zajímala mne.

12.02.2024 5 z 5

Marie Rozsypalová: Život sestry Marie Rozsypalová: Život sestry Lucie Škardová

Upřímné vzpomínky zestárlé zdravotní sestry, legendy. Podle jejích učebnic jsem se učila a velmi mi vyhovovaly pro svou přehlednost a použitelnost v praxi.
Moc se mi líbí, jak hezky mluví o svých rodičích, s jakým optimismem se dívá na minulost, jak nesoudí. Není to jen čtení pro zdravotní sestry, tuto útlou publikaci si může přečíst úplně každý. Doporučuji.

11.02.2024 5 z 5

Botanicky významná území České republiky Botanicky významná území České republiky Jan Čeřovský

Precizně vypracovaná publikace!
Vyhovuje mi přehledný seznam jednotlivých území v obsahu. Tato jsou pak podrobně popsaná - charakteristika území, ochrana, význam, výzkum, využití...
Plusem je kvalitní obrazová příloha.

11.02.2024 5 z 5

Vzpomínání Vzpomínání Eleonora Dujková roz. Bubna-Litic

Statečná žena!
Knihu beru jako svědectví, ne jako dílo s literárními ambicemi. Stála mi za přečtení a neponesu ji do knihobudky, nechám si ji v knihovně. K této skromné šlechtičně se budu vracet.

09.02.2024 5 z 5

Zvonkohra Zvonkohra Eliška Václavíková

Nejprve vyzdvihnu hudbu - ta byla opravdu moc krásná, vynikající nápad, originální. Díky ní dávám o hvězdu víc.
Příběhy Zvonkohry jsou naivní, místy opakující se větná spojení, motiv prachu, lásky... Trochu to rušilo. Talent tady je, a není malý. Ale chce to ještě psát, číst a znovu psát.
Uvidíme.

09.02.2024 3 z 5

Plody planých a parkových rostlin Plody planých a parkových rostlin Alois Mikula

Kvalitně zpracovaný atlas. Kromě stromů a keřů obsahuje i velké množství bylin. Rozděluje je na jedlé a jedovaté, zároveň uvádí různé způsoby zpracování v kuchyni, prospěšnost pro ptáky a hmyz.

04.02.2024

Příběh sám je naprosto úžasný, čtivý, zajímavý. Vyústění mi opět udělalo nezřízenou radost, i když už jsem knihu četla podruhé.
V tomto vydání zvlášť oceňuji překrásné ilustrace, ten chlap je skutečný mistr! Požitek ze čtení je tak dokonalý.

04.02.2024 5 z 5

Kulti Kulti Mariana Zapata

Ach jejda, to mě to nebavilo! Pořád dokola omílaná mantra, jaký to byl její idol a kadí, hovno na každé straně minimálně desetkrát. To bylo ubohé.
Chápu, že fotbalisti dostávají strašné pecky do hlavy, čehož důsledkem může být nižší inteligence a snížená slovní zásoba, ale proč to musí trvat přes pětset stran?
Omlouvám se mladším ročníkům, kteří jsou románem nadšení. Já jsem fakt trpěla.

03.02.2024 2 z 5

Adam a Eva Adam a Eva Karel Šiktanc

Z duše mi mluví SSTknihy.
Mám nový objev - Karla Šiktance!

„nic už nezbývá,

než hledat les, kde ještě dříví.
A křepelku.

A pět peněz.
A déšť,

co nikdy nevěřil, že staré lásky nereziví.“

Zajímalo by mne, jestli Jarek Nohavica našel slovo Darmoděj v této sbírce...

31.01.2024 5 z 5

Bájesloví slovanské Bájesloví slovanské Jan Hanuš Máchal

S pojmy, kterými se publikace zabývá, se nezřídka setkávám v literatuře slovanských autorů. K základní orientaci dostačuje.

28.01.2024 4 z 5

Malá Luversová Malá Luversová Boris Leonidovič Pasternak

Tato novela nemusí být nutně stravitelná pro každého, protože toto je Pasternak! Je třeba číst, třeba i nahlas, poslouchat melodii slov, vnímat atmosféru, pocity. Dokonalá poetická čeština překladatelky kopíruje originál věrně. Četla jsem pomalu, abych si užila svět Ženi Luversové, bylo v něm dobře.

27.01.2024 5 z 5

Červený kapitán Červený kapitán Dominik Dán

Napínavá kniha! Cením si také srozumitelného shrnutí vzniku, smyslu a zániku templářů.
Příběh je hodně dramatický, místy až těžko uvěřitelný, čtenář ani nedýchá. Pak skončí a taková trochu pachuť zůstane. Je to vědomí, že Dán vychází ze skutečného příběhu, na kterém vystaví smyšlenou detektivku. Politika je také reálná, jen jména se pozmění...
Vyplatí se přečíst a nechat si čas na dobré zažití.

27.01.2024 5 z 5

Zakladatelka rodu Zakladatelka rodu Cynthia Harrod-Eagles

Náhodný objev, od kterého jsem nic nečekala a tím víc mě překvapil.
Líbilo se mi ztvárnění života rodiny ve středověku. Bavilo mne sledovat, jak si mladá paní ochočila manžela, řídila domácnost, jak byly vychovávané děti.
Naznala jsem, že podstata se ani staletími nemění - čiperná, rozumná žena energicky spravuje panství, synové mamince odpustí kdeco, kdežto dcery puberťačky ne vždy objektivně matku hodnotí.
Nečetla jsem jen román, ale pozorovala jsem rodinu. Roky ubíhaly se vším, co život přináší, jako u nás doma. Připadala mi často současná.
Velmi zdařilé dílo.

24.01.2024 4 z 5