kopeceli kopeceli komentáře u knih

Zahrada Zahrada Jiří Trnka

Jedna z mých nejmilejších knih. Čtu ji stále dokola, je celá ohlazená. Málokdo se dokáže vžít do dětského světa tak, jako to dokázal pan Trnka.
Také si s dětmi od mala pouštíme animovaný seriál, který je dokonalý po všech stránkách.

31.03.2024 5 z 5

Nedotýkej se mě Nedotýkej se mě Laura Kneidl

Jednodušší zpracování bolavého tématu.
Mám poměrně dost výhrad. Třeba pokud dívka v panice prchá před muži, v životě si na sebe nevezme šaty odhalující dekolt. Celé je to psané čtivě, o nic víc autorce nejde. Takže z ní vytvořila povrchní, tuctové dílo, které se přečte a okamžitě zapomene. Rozhodně bych ji nezařadila jako čtení pro ženy, leda tak pro ty mladší. Určitě by mne mrzelo, kdybych za ni měla platit, abych si ji koupila. A další díly mne nezajímají.

30.03.2024 3 z 5

Dcery nové doby Dcery nové doby Carmen Korn

Kniha mne zklamala. Tak fádní, povrchní... Jednotlivé příběhy postav byly vždy utnuty a najednou v dalším odstavci neoddělený se odehrával jiný příběh, což působilo zmatečně. Také "povinná" korektnost působila násilně, nepravděpodobně, měla jsem pocit, že chybělo málo a císař by byl černoch. Je mi líto, ale pro mne tato četba byla dřina.

27.03.2024 2 z 5

Směna Směna Anna Beata Háblová

Četla jsem jedním dechem. Zajímalo mě téma, ale líbil se mi i použitý literární jazyk.
Hlavní postava se zmítá mezi povinnostmi, které ji přibíjí k zemi a uměleckou duší, která by se chtěla vznášet. A jako obvykle spokojenost přijde až s nalezením nějakého středu - kus jistoty a přitom možnost tvorby.
Neotřelá, netuctová kniha, takhle si představuji dobrou literaturu.

24.03.2024 5 z 5

Harry Potter a Tajemná komnata (ilustrované vydání) Harry Potter a Tajemná komnata (ilustrované vydání) J. K. Rowling (p)

Uf, dobře to dopadlo! Už to vím, co na tom Harry Potterovi mé děti mají. A ty překrásné ilustrace, opravdu úžasná kniha.

19.03.2024 5 z 5

Sladký čtvrtek Sladký čtvrtek John Steinbeck

Já jsem si knihu tak užila! Bavily mne všechny postavy, jejich dokonalá charakteristika, vývoj. Bavila jsem se hláškami, ale i smutnila s panem doktorem, dojímala se nad Faunou a fandila Susii. Stainbeck byl prostě mistr!

17.03.2024 5 z 5

Starohradské pohádky čaroděje Archibalda I. díl I. Starohradské pohádky čaroděje Archibalda I. díl I. Rudolf Suk

Kniha pohádek pro menší děti. Obsahuje i nápadité ilustrace.
Celá kniha úzce souvisí s prostředím Starých Hradů, kde jsme ji také koupili. Jako bonus je doporučuji po přečtení navštívit, pro děti to bude zážitek.

17.03.2024 4 z 5

Krysáci jsou zase spolu Krysáci jsou zase spolu Jiří Žáček

Pohádky vhodné na čtení před usnutím. Ani dlouhé, ani krátké, prostě tak akorát.
Když je čtu, slyším zároveň hlas Bolka Polívky, toho se už nezbavím. Líbí se mi, že i v době, kdy už je těžké vymyslet něco nového, vznikají takovéto originální pohádky.

14.03.2024 4 z 5

Najdeš mě v Havaně Najdeš mě v Havaně Serena Burdick

Velmi zajímavě napsaná kniha. Vůbec jsem nevnímala, že jsou to vlastně dopisy. Na rozdíl od mnoha jiných populárních děl tato nepůsobí lacině ani falešně.
Dohledala jsem si dostupné údaje k herečce Estelitě Rodriguez a překvapilo mě, kolik toho v příběhu souhlasí s jejím životem.

13.03.2024 5 z 5

Ledové království: Kouzelné dětství / Tající srdce Ledové království: Kouzelné dětství / Tající srdce Walt Disney

Typické disneyovské kresby, které uchvátí snad každé dítě. Jednoduché příběhy, které se hodí malým dětem na večerní čtení s prohlížením obrázků a později jako první čtení ve škole, protože text je navíc velkými písmeny.
Knihu jsem znovu přečetla, abych se s ní rozloučila. Mé děti už jsou velké, posunu ji malé neteři, bude šťastná.

12.03.2024 5 z 5

Magie mrtvých Magie mrtvých Ilona Andrews

Fujtajbl vespolek, při dočítání v noci jsem se fakt bála.
Nejsem ve fantasy až tak zběhlá, takže jsem moc nechápala, kdo kam patří, do které skupiny potvor. Přesto je kniha velmi čtivá a hodnotila bych ji lépe, jenže měla velké nedostatky v češtině. Špatně užívaná příslovce místa mne mátla, musela jsem se v textu vracet, abych se ujistila, že mu rozumím. Také všechna ta neustálá regenerace už ke konci nudila. A po celou dobu čtení se ptám: tohle je žánr Pro děti a mládež? Tuto knihu tedy dětem absolutně nedoporučuji, mládeži tak od 16 let.

11.03.2024 3 z 5

Ptačí domek Ptačí domek Eva Meijer

Potřebná kniha.
Je o ženě, o jaké se mluvívá jako o neškodném bláznovi. Lidé takové pozorují z dálky, pomlouvají je, protože nerozumí jejich smyslu života. A přesto byl život paní Len plný až po okraj. Tato žena nežila zbytečně, i když jsou její knihy prakticky zapomenuté.
Je to krásné čtení pro toho, kdo má rád zajímavé lidi, kdo má rád přírodu, kdo nepotřebuje, aby děj letěl jako blázen. Poklidná atmosféra života v ptačím domku se přenese do duše a po přečtení dlouho zůstává.

09.03.2024 5 z 5

Toulky s Charleym Toulky s Charleym John Steinbeck

Toulky s Charleym vyšly 4 roky před autorovou smrtí. Je vidět, že už byl zralý muž, zajímal se živě o dění kolem sebe, zamýšlel se nad současností, uvažoval o budoucnosti.
Kniha je vlastně cestopis protkaný úvahami, postřehy o současné politice, stavu přírody, společnosti.
Povrchnějšího člověka bude nudit.
Ale ten literární jazyk! Steinbeck byl skutečně mistr pera, dokázal všední den popsat jako ohromné dobrodružství, jako soubor zajímavostí.

Zaujala mě Chruščovova návštěva v OSN a volby (kandidoval Bobby Kennedy).

09.03.2024 4 z 5

Dobrodružství tajného agenta Pankráce Tangenta Dobrodružství tajného agenta Pankráce Tangenta Vojtěch Steklač

Asi jsem se málo soustředila, nějak mě to nebavilo, ztrácela jsem se v postavách a místech, kde se děj odehrává. Možná jsem ji měla číst mladší.

06.03.2024 3 z 5

Postel, hospoda, kostel Postel, hospoda, kostel Zbigniew Czendlik

O knize jsem samozřejmě, věděla a obloukem se jí vyhýbala. V mládí bych ji studovala a podtrhávala si zajímavé myšlenky, ale jako starší dáma už tohle nedělám. Už jsem zažila dost na myšlenky vlastní.
Přesto si na mě počíhala vyřazená k rozebrání v knihovně. No tak se do ní podívám, když to jinak nejde. Alespoň se mi potvrdí, jaký je tenhle mediálně profláknutý farář povrchní a sebelibý člověk.
Tak to mi tedy nevyšlo! Já musím přiznat, že rozhovor na mne působí jako velmi upřímný. Názory páně Czendlikova mne nejen nepohoršují, ale vřele s nimi souhlasím. Myslím, že je dost normální (psychicky v pořádku), aby si nemusel hrát na svatého před lidmi a bůhví, co by pak bylo za zavřenými dveřmi. Navíc, kdo se přizpůsobuje představám druhých, ztrácí sebe.
Taková opotřebovaná kniha, poslepovaná... Ale tak nemusím mít ve své knihovně jen samé dokonalé skvosty, že? Tuhle si musím nechat, protože se do ní ještě budu chtít podívat.

03.03.2024 5 z 5

Čisté radosti mého života Čisté radosti mého života Jan Šmíd

Popravdě jsem po knize sáhla jen kvůli čtenářské výzvě. K humoristickým románům jsem obvykle nedůvěřivá, mám ráda humor situační, neobhroublý, inteligentní. Není snadné s takovými požadavky vybrat vhodnou knihu.
Ale tato předčila má očekávání, good haven! Líčení obchodního cestujícího, kterak přišel ke své společnici a jak mu mnohdy vytrhla z paty trn nebo ho naopak posadila holým zadkem na ježka, nelze číst jinak, než s hubou od ucha k uchu.
Kdo máte jarní deprese, zkuste Čisté radosti mého života užívat jako lék. Možná se vám uleví a dočkáte se teplých slunečných dnů s klidnou duší.

03.03.2024 5 z 5

Čarodějova nevěsta 3 Čarodějova nevěsta 3 Kore Yamazaki

Jsem překvapená. Nemyslela jsem si, že mě tahle manga tak chytne. Je to samozřejmě, příběh jednoduchý, ale stejně mě zajímá, jak to bude dál. Líbí se mi postavy, vztahy mezi nimi. Jsem moc zvědavá, jak Čise a její učitel dopadnou.

27.02.2024 5 z 5

Pracka v láhvi Pracka v láhvi James Hadley Chase (p)

Tato detektivka byla kdysi moje první v daném žánru. Stále si pamatuji to nadšení.
S chutí jsem se k ní vrátila a protože jsem si vybavovala pouze závěr, četla jsem ji jako poprvé. Mě se opět líbila, zajímala mne, i když jsem už věděla, kam dospěje.

26.02.2024 5 z 5

Čarodějova nevěsta 2 Čarodějova nevěsta 2 Kore Yamazaki

Druhý díl byl víc akční, proto velmi rychle odsýpal. Líbí se mi, že není z těch, kde teče krev. Je tu naznačená romantika, je tu tajemství a také překonávání zla. Zdařilé kresby, hezká obálka.

26.02.2024 5 z 5

Čarodějova nevěsta 1 Čarodějova nevěsta 1 Kore Yamazaki

Hezké kresby, příběh je zajímavý. Po delší době opět pěkná manga.

25.02.2024 5 z 5