kopeceli kopeceli komentáře u knih

Ztracená řeka Ztracená řeka Zane Grey

Tuto kovbojku jsem poprvé četla v patnácti letech, v té správné době na to, aby mne naprosto dostala. Domnívám se, že je pro věk dospívání určená, protože teď po letech vidím její snahu formovat čtenáře k lepšímu. I teď se mi moc líbila Ina, z mužů ovšem Nevada, stejně jako v mládí. Děkuji Městské knihovně Praha za možnost číst knihu zdarma.

16.07.2023 5 z 5

Jak Fiškus sázel masovou kuličku Jak Fiškus sázel masovou kuličku Sven Nordqvist

Moudrý dědeček tentokrát dovolí Fiškusovi zasadit masovou kuličku. Fiškus neví, že neporoste, ale stejně jako děti se chce přesvědčit. Obdivuji Pettsonovu trpělivost. Kniha je na významném místě v mé knihovně, protože se k ní stále vracím.

09.07.2023 5 z 5

O třech zakletých knížatech O třech zakletých knížatech Božena Němcová

Klasická Němcové pohádka, kde nakonec vše dobře dopadne. A také poučení má - že příliš zábavy a život bez práce vede k rozházení majetku. Náprava je na dalších pokoleních...

09.07.2023 5 z 5

Jak byl Fiškus malý a ztratil se Jak byl Fiškus malý a ztratil se Sven Nordqvist

Nejprve jsem znala animovaný film, na který jsem s dětmi koukala pořád dokola. A teď úplně náhodou jsem narazila na knihy. Toť, že jsem je koupila!
A tato je neskutečně roztomilá. Fiškus koťátko a pak ztracený v bedýnce a hlídaný jezevcem A ty dokonalé ilustrace! Naštěstí ve stáří se vracíme do dětství a tak knihu po přečtení zakládám na čestné místo v knihovně. Pomalu se blížím věku, kdy ji budu nutně potřebovat:-)

08.07.2023 5 z 5

Než vystydne káva Než vystydne káva Tošikazu Kawaguči

Typický japonský styl, kterým je kniha psaná, nebude sedět netrpělivým a čtenářům zvyklým na knihy, které mají dynamiku a rychlý děj.
Začíná zvláštně, myslela jsem, že čtení vzdám. A pak se Fumiko dostane do minulosti a kniha nabere na záživnosti a už nejde přestat, dokud není dočtená. Jen jsem tedy u ní hodně plakala. V dobrém, ovšem...

07.07.2023 5 z 5

Nehanebné neviniatko Nehanebné neviniatko Dominik Dán

Velmi čtivá detektivka. Bavil mne policejní humor, to vzájemné pošťuchování, aby se uvolnil stres. A pak ta přirovnání! Třeba: "Rozlezli se po fakultě jako yperit po zákopech." Nebo: "Tvářil se jako liška pod havranem."
Dominik Dán je spisovatel, který mi sedl a zatím nezklamal.

06.07.2023 5 z 5

Čas primadon Čas primadon Naďa Horáková

Pěkná detektivka. Děj pozvolna plynul, žádné hysterické scény, přitom zajímavé čtení. Líbil se mi popis Brna a také mého oblíbeného Nového Města nad Metují. Zaujaly mne informace o hodinkách Prim. Teprve druhým rokem více čtu současnou českou literaturu a Naďa Horáková je dobrá volba pro chvíle odpočinku.

03.07.2023 5 z 5

Pařížská knihovna Pařížská knihovna Janet Skeslien Charles

Toto je kniha, na kterou sedí označení román. Čtení ubíhá, jako když teče řeka - a najednou je konec. Příběh Odile se mi líbil moc. Souběžný příběh Lily se mi líbil na začátku, od poloviny méně. Vím, že je mládež sebestředná, hledá se. A přesto se mi nezdála reálná. Nosný je příběh Odile. Když po několika kapitolách pokračuje příběhem Lily, v první chvíli jsem nechápala, kam se poděla Odile.
Ale jinak mohu jen doporučit, kniha je výborná.

30.06.2023 4 z 5

Ateliér špičatých klobouků 9 Ateliér špičatých klobouků 9 Kamome Širahama

I tento díl se mi opravdu líbil. Jen mám ve svém věku problém s pamětí, takže jsem musela nejprve znovu projet osmičku, protože na začátku devítky jsem netušila, která bije. Ještě že předchozích osm dílů měla dcera doma v kuse. Číst další pokračování až za půl roku, to na mě není.

V tomto díle se děvčata učí, že ne každá informace, která se tváří, že je správná, skutečně správná je. Což mi připadá velmi dobré v době, kdy umění číst mezi řádky upadá...

25.06.2023 5 z 5

Arcižár Arcižár Eoin Colfer

Knihu bych hádala jako vhodnou více pro mužské čtenáře, nicméně i mne velmi bavila. Je to vlastně vtipně podaná mužská ješitnost a potřeba dobrodružství v jednom.
Čtení jsem si náramně užila - kniha byla přeložená zajímavou češtinou, svižně a s humorem.

24.06.2023 5 z 5

Stínová hůlka Stínová hůlka Laurie Forest

Trošku slabší díl, ale zase s menším počtem gramatických chyb... Ani mi tak nevadily časté "energetické dráhy", jako opakování podstaty. A umělé prodlužování. Přesto je i třetí díl nadstandardně čtivý a udrží pozornost téměř po celou dobu čtení.

18.06.2023 4 z 5

Květ železného stromu Květ železného stromu Laurie Forest

Strhující děj, který nedovolí knihu odložit! Na stará kolena ležím zavrtaná ve fantasy pro mládež... Jsem velmi ráda, že jsem se k této knize dostala, líbí se mi čtivost, příběh sám o sobě, poučení, které z něho plyne. Těší mě, že se takové knihy překládají a čtou.
E-kniha byla tentokrát bez výrazných chyb, žádný text nechyběl, užila jsem si čtení na sto procent. Mohu jen doporučit.

14.06.2023 5 z 5

Kočičí host Kočičí host Takaši Hiraide

Toto dílo je nenápadným skvostem na knižním trhu.
Krásný jazyk českého překladu vyzdvihuji, čtení bylo potěchou ve všech směrech. Ta přirovnání, popisy domu, okolí, vztahů, událostí! Japonská obraznost, vyjadřování prosté krásy všedních dnů, poetika... Dalším bonusem je překrásná obálka, což je ostatně pro Host typické.
Jsem z knihy unešená a doporučuju ji každému na potkání.

08.06.2023 5 z 5

Černá čarodějka Černá čarodějka Laurie Forest

Ke knize jsem se dostala díky Knižním závislákům na FB. A překvapila!
Je velmi zajímavá, čtivá i napínavá. Překvapila mne určitou moudrostí, kterou v sobě skrývá a která je nejen v této době aktuální. Líbí se mi i ty studentské lásky, postupné dozrávání postav, budování přátelství, popisy krajiny, emocí...

Ale:
Nelíbila se mi práce vydavatele. V legálně zakoupené e-knize chyběl kus textu, nevím, jak dlouhý. Na konci odstavce nenavazoval nový, s překvapením jsem se náhle ocitla uprostřed přímé řeči, která zcela nenavazovala. Přivlastňovací zájmena se řídí anglickými tvary, což činí český text mnohdy špatně srozumitelným. Objevují se i hrubé chyby, které viděla dokonce má dcera navštěvující ZŠ a ne zrovna nejzdatnější v předmětu Český jazyk... Čtenáři soustavné chyby navnímají jako správné tvary a jejich čeština se zhoršuje. Při čtení mne to velmi rušilo a potěšení z opravdu povedeného příběhu se vytrácelo. Je škoda, že vydavatelství platí tak špatnou práci svých zaměstnanců. Sama si v zaměstnání něco podobného dovolit nemohu a ani nechci, styděla bych se.

08.06.2023 3 z 5

Pomalá voda Pomalá voda Jiří Raichl

Já jsem nadšená! Můj nový objev na nebi současné české literatury.
Pomalá voda se nejen dobře čte, ale dost se u ní čtenář nasměje. Dialogy panny Klárky a její komentáře vedené v duchu jsou zdrojem velkého obveselení a místy vskutku nezapomenutelné.
Tímto děkuji Databázi a jejím čtenářkám, protože tady někde jsem existenci Jiřího Raichla vyštrachala.

26.05.2023 5 z 5

Vánoční koleda Vánoční koleda Charles Dickens

Já jsem kdysi zkusila jiné Dickensovo dílo a byla na něj příliš mladá. Pak jsem už tohoto autora nečetla. A teď se díky knize Takové maličkosti dostávám k Vánoční koledě. Výborná kniha! Čtivá, povznášející na duchu. Vůbec nevadí, že nejsou Vánoce... Zamyslet se nad sebou a zlepšit svůj život může člověk každý den.

24.05.2023 5 z 5

Donský kozák Michail Fedorovič Frolov (1897-1930) Donský kozák Michail Fedorovič Frolov (1897-1930) Oldřich Pakosta

Zajímavé čtení, v podstatě shrnutí archivních materiálů a doplnění životopisu.
Cenná je část zabývající se historií Ukrajiny 1917 - 1920, která líčí občanskou válku jak probíhala v této oblasti, její hlavní postavy a zmiňuje též ruskou a sovětskou emigraci v Československu.

23.05.2023 5 z 5

Takové maličkosti Takové maličkosti Claire Keegan

Mám štěstí. Díky Martinus.cz jsem objevila literární skvost, už druhý ve velmi krátké době.

Tato kniha je lehká jako vánek a zároveň těžká jako pytel antracitu, který rozvážel pan Furlong. Prostý běh života se ocitne na křižovatce mužského čtyřicetiletí a vynutí si bilancování dosavadního způsobu existence a rozhodování se, co bude dál. V Irsku přibližně kolem roku 1985 a navíc v době hospodářské krize...
Zjištění, že by pomoc druhému zároveň poškodila vlastní rodinu, není příjemné. Ale nepomoc znamená neobstát sám před sebou... Je dospělý, může rozhodnout i za manželku a děti? Nerozpadne se rodina?
A jiné otázky na mne při čtení dorážely a chtěly odpovědi.
Závěrečný doslov doporučuji nevynechat. Tam se teprve píšou fakta o Magdaleniných prádelnách a je to úzkostné, i když důležité čtení.

Překlad Hany Ulmanové je famózní, tímto jí vyslovuji veliký obdiv.

19.05.2023 5 z 5

Mars Red 2 Mars Red 2 Bun'ó Fudžisawa

Ano, je to čtivé, zajímavé, napínavé... Ale krapet se přitom bojím. Nedoporučuju slabým náturám na noc.

18.05.2023 3 z 5

Mars Red 1 Mars Red 1 Bun'ó Fudžisawa

Trošku smíšené pocity. Zpočátku jsem vůbec nechápala, o co jde, co se děje. Chtěla jsem knihu odložit, ale dcera trvala na tom, abych četla dál, že se to vyjasní. Je to pravda. Čím blíže ke konci, tím se příběh stával srozumitelnějším, a když mne zaujal, skončil. Takže zřejmě přece jen přečtu i další díl, zajímá mne postava, která se objevila na konci knihy...

17.05.2023 3 z 5