Návrat nežádoucí

Návrat nežádoucí https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/508481/bmid_navrat-nezadouci-Lhj-508481.jpg 5 217 79

Příběh zdravotní sestry v neklidném českém pohraničí po roce 1945. Strhující román o osudech mladé zdravotní sestry se odehrává v kulise poválečných československých dějin. Dívka se vrací domů z koncentráku a u Drážďan se k ní přidá malé nemluvící děvčátko. Po návratu do Čech zamíří s holčičkou do nemocnice v pohraničí, kde najde práci. Obě se spolu postupně sžívají a vzniká mezi nimi vztah matky s dcerou. Prožívají tu divoká poválečná léta, odsun Němců Rudými gardami i nástup komunistů, jejichž praktiky hrdince často připomínají roky prožité v lágru. Přes mnohé těžkosti zde obě nakonec najdou nový domov, přátele i lásku...... celý text

Ivetaa
25.04.2024 5 z 5

příběh o lásce a naději v těžkých dobách - krásné čtení

Kasty
20.04.2024 5 z 5

Na prvotinu moc pěkné. Těším se na další knihu od autorky

Peggy2711
16.04.2024 2 z 5

Pro mě to bylo velké zklamání. Ano byl to román o osudech mladé zdravotní sestry odehrávající se na kulise poválečných československých dějin, ale rozhodně nebyl strhující. Neustále se opakující slovní spojení jako např. "dotkl se pohledem", " drobně se pousmála" apod. mě tak vytáčela, že jsem musela asi v polovině knihu odložit a odpočinout si jinou četbou. Pak jsem se k ní vrátila a dočetla, ale dle mého to bylo dost slabé, chybělo mi tam nějaké gradování, napětí, vzrušení... tady byl jen strohý popis, co se dělo v politice, co kdo dělal, kam šel, koho navštívil a tam VŽDY dostal čaj a buchty, další opakující se věc, oni jedli jen buchty??? Podle mě tyto opakující se fráze příběhu hodně uškodily, odvádí pozornost. Ano stalo se tam hodně zásadních věcí, ale byly zastřeny v množství zbytečných slov.

Eva398
02.04.2024 5 z 5

Moc krásný příběh. Někdy mi připadl zbytečně moc dlouhý, ale celkově kniha moc pěkně napsaná.

Toňula
31.03.2024 5 z 5

Vzhledem k tomu, že jde o autorčinu prvotinu, tak smekám. Čtivý příběh z nedávné minulosti, která tvoří kulisu vyprávění mladé ženy hledající po válce nový život a hlavně štěstí v českém m pohraničí. Autorka citlivě popisuje nejen osobní život hlavní hrdinky, ale i prostředí a vztahy, které navazuje s lidmi, kteří jí vstupují do života.

Petradvorakova2
23.03.2024 5 z 5

Hodně čtivá knížka, která mě úplně pohltila. Ať mám taky něco z doby po válce. Opravdu krásná knížka

Pavouček2
19.03.2024 4 z 5

Konečně něco taky z po války... je to čtivý ale za mě by to mohlo být o dost podrobnější, ten jejich život, vztah s holčičkou..

LucieT
16.03.2024 3 z 5

Asi půjdu proti většině, ale mě kniha bohužel nestrhla. Ze začátku ano, motiv mě bavil a mělo to spád, ale pak se to začalo táhnout a často jsem se musela do čtení nutit. Ani jsem se nedokázala do postav pořádně vžít, bylo to takové letem světem. Což je škoda, víc mě baví, když mě příběh pohltí a myslím na něj, i když zrovna nečtu.

Lenka276
12.03.2024 5 z 5

Nádherná kniha, velmi dobře napsaná. Zajímavé téma, že ani po válce není vyhráno.

sibumi
08.03.2024 4 z 5

Tato kniha mě zaujala hlavně proto, že se jedná o část naší historie zpracovanou formou beletrie. Zajímá mě, jak žili naši předkové, s čím se museli potýkat a jaká byla konkrétní doba. To zde do určité míry najdeme. Na druhou stranu příběh za mě neměl moc spád. Bylo to jako číst něčí deník nebo kroniku, a to mě zase tolik nebaví. Nebo to opravdu zajímavé zaniklo v přehršli textu. První polovina knihy byla určitě silnější a zajímavější. Druhá polovina se hrozně vlekla a byla zbytečně dlouhá. Informace, které jsme už věděli, se zbytečně několikrát opakovaly.

jana4084
02.03.2024 5 z 5

Kniha mě velice překvapila. České autory trochu podceňuji, ale i teď jsem se utvrdila, že dokážou překvapit. Příběh ženy, která po koncentračním táboře míří domů a potká malou, nemluvící holčičku, která se za všech okolností stane její dcerou. Příběh, jenž poukazuje na dobu po válce, na těžké osudy lidí. Opravdu smutné a hezké čtení zároveň. :-)

klarca1993
09.02.2024 4 z 5

Skvělý námět knihy, úžasně líčené příběhy lidí, ale místy až moc zdlouhavé. Pokud to byl záměr, protože doba komunismu se taky celkem vlekla, pak bych řekla, že je to dobře vyjádřeno. Ale pro čtenáře, z mého pohledu, je začátek úžasně spádovitý, ale pak se vleče a přijde mu až nekonečný. Doba čekání... ale na to, že je to autorčina prvotina, tak je kniha skvělá :)

Karolína7
08.02.2024 3 z 5

U hodnocení jsem ubrala 2 hvězdičky - nelíbil se mi příliš podrobný popis politických událostí poválečných let. Samotná dějová stránka však byla hezká, včetně vylíčení příběhů jednotlivýchých postav. No a ta opakující se "drobná pousmání" si autorka skutečně mohla odpustit. Místo "Drobně se usmála" by daleko přirozeněněji vyzněla spojení "Jemně se pousmála, Nepatrně se pousmála" apod.

Barča21
30.01.2024 5 z 5

Krásná kniha, krásný příběh o poválečné době v pohraničí. Stále bychom si měli připomínat naší historii a jaké zrůdnosti zde komunisti páchali. Bohužel jáchymovské doly, je historie i mojí rodiny. Proto knížku doporučuji, abychom nezapomínali. A jak tu píší někteří čtenáři, kniha by určitě mohla pokračovat dalším dílem.

LéňaM
29.01.2024 5 z 5

Velice krásná kniha. Nedalo se od ni odtrhnou.
Klidne mohla byt ještě delší a nebo druhý dil.
Opravdu povedený příběh

gabriela8704
16.01.2024 5 z 5

Velice pěkně napsaná historie ČR v době války a komunismu. Kolotoč se opakuje pokud to dovolíme. Moudré myšlenky. Rozhodně čtěte pomalu. Vychutnavejte tu hloubku pravdy i myšlenky.

Annannas
14.01.2024 5 z 5

Velmi čtivě napsáno, příběh je chvílemi až strhující. Velmi nadějná autorka, už se těším na další knihy.

papeha
07.01.2024 4 z 5

Čtivý příběh z pohraničí po válce. Téma zajímavé, občas se opakující, ale určitě stojí za přečtení.

AlenaF
04.01.2024 5 z 5

Velmi pěkný příběh z pohraničí těsně po válce a v padesátých letech minulého století.

Atara16
03.01.2024 5 z 5

Moc krásná kniha, ta obava hlavní hrdinky kdy putuje domů byla hmatatelná.