Návrat nežádoucí

Návrat nežádoucí https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/508481/bmid_navrat-nezadouci-Lhj-508481.jpg 5 220 82

Příběh zdravotní sestry v neklidném českém pohraničí po roce 1945. Strhující román o osudech mladé zdravotní sestry se odehrává v kulise poválečných československých dějin. Dívka se vrací domů z koncentráku a u Drážďan se k ní přidá malé nemluvící děvčátko. Po návratu do Čech zamíří s holčičkou do nemocnice v pohraničí, kde najde práci. Obě se spolu postupně sžívají a vzniká mezi nimi vztah matky s dcerou. Prožívají tu divoká poválečná léta, odsun Němců Rudými gardami i nástup komunistů, jejichž praktiky hrdince často připomínají roky prožité v lágru. Přes mnohé těžkosti zde obě nakonec najdou nový domov, přátele i lásku...... celý text

papeha
07.01.2024 4 z 5

Čtivý příběh z pohraničí po válce. Téma zajímavé, občas se opakující, ale určitě stojí za přečtení.

AlenaF
04.01.2024 5 z 5

Velmi pěkný příběh z pohraničí těsně po válce a v padesátých letech minulého století.

Atara16
03.01.2024 5 z 5

Moc krásná kniha, ta obava hlavní hrdinky kdy putuje domů byla hmatatelná.

kreira
29.12.2023 5 z 5

Kniha, od které jsem jen nerada odcházela.
Příběh zasazený do Krásné Lípy, kterou znám, do doby, o které toho stále ještě hodně nevím.
Kniha, která mi otevřela oči ve spoustě směrech.

Knihomura
26.12.2023 3 z 5

Dobrá, ale bylo jasné jak to dopadne a místy zbytečně rozvláčné, opakující se.

ještěrka38
16.12.2023 4 z 5

Kniha se čte moc hezky, ale je vidět, že je to první kniha. Trošku jsem čekala větší napětí, přeci jen mi přišlo, že autorka 50. léta vykreslila až moc idylicky.. Hlavní hrdinka vlastně kromě toho, že přišla koncentračním táborem, měla úplně pohodový život. Tohle mi přišlo až moc naivní.. Nicméně pěkný příběh.. Mohl by pokračovat dalším dílem .

bábuška
16.12.2023 5 z 5

Přestože je tento román prvotinou mladé autorky, byla jsem velice mile překvapena. Krásný příběh mladé dívky který začíná krutým osudem v koncentračním táboře, po osvobození republiky pokračuje velice krátkou dobu radosti, aby se vrátil zpět do do nedobré doby padesátých let. Kniha osloví starší generaci, která prošla tou dobou, ale i mladí čtenáři by si měli připomenout dobu, kterou prožili jejich rodiče. Je to kus dějin našeho národa. Kniha se velice pěkně čte.

LynnGunn
19.11.2023 5 z 5

Moc krásná kniha

VladiKlaisner
13.11.2023 4 z 5

Přelom války, poválečné doby, odsunu i nástupu komunismu. Vlastně zjišťujeme, že se společnost ani po roce 1945 nevyléčila z těch tragických dob a jen pod jiným názvem v nich pokračovala.
Pro mě opravdu silné drama.

kopeceli
06.11.2023 5 z 5

To je kniha! Dcera musela v neděli uvařit a já četla, nemohla jsem od knihy odejít. Tohle je prvotina? Sakra, tak takový talent bych brala...
Příběh sám přibližuje krátce dobu nacismu, pak odsun, osídlování pohraničí a nástup komunismu, lágry. Na příběhu zdravotní sestry Marie a "dcery" Aničky se spisovatelka snaží ukázat lidské charaktery, kterými jsme obklopeni dodnes. Nutí přemýšlet, ptát se.
Ano, opakují se některá slova, ale často mi to ani nepřišlo, protože jsem byla zabraná v ději. Žádné hrubé chyby jsem neviděla.
To jsem moc zvědavá, s čím přijde autorka příště!

WaN635
01.11.2023 5 z 5

Já to říkám pořád, radši si přečtu krimi plné nereálných vražd než takovouto pro mě emocionální ždímačku. Lidská krutost, zvěrstva mě prostě ničí. Nespravedlnost, nemorálnost, prostě odporné reálné vlastnosti lidí mě vždy rozsekají.
Kniha, i přes svou obsáhlost (sundala bych aspoň 50 stran) je prostě čtivá.
Líbí se mi, že autorka využívá každé drobnosti, aby měl i čtenář při čtení radost, že se něco hrdinům povedlo nebo se jim jen drobně zadařilo.

marketa1860
30.10.2023 3 z 5

Kniha se mi líbila, i když děj byl převelice podrobný. Opakující se fráze tak byly docela očekáváné.
Děj se mi líbil, příběh na podkresu historických událostí. Hrdinka se chovala podle mého názoru dost chaoticky a nepředvídavě. Ale vzhledem k okolnostem...
Nebylo to špatné, ale v konkurenci dnešních kvalitních spisovatelek má autorka co pilovat.

Lidka
23.10.2023 4 z 5

Díky knize jsem se znovu vrátila do dětství, které jsem ale prožívala jako velmi malé dítě, tentokrát mi je přiblížila autorka z pohledu mých rodičů.
P.S. Knihu by si měli přečíst hlavně mladí, co ta léta neprožili. Je to hezký pohled do naší historie.
A také si všimnout, toho že přes krutost té doby tam lidé prožívají svoje kousky štěstí.

Čand@
10.10.2023 3 z 5

Tieto naše dejiny je naozaj potreba neustále pripomínať a som veľmi rada, že sa k nim vracajú aj mladí autori. Ľudia strašne rýchlo zabúdajú a veľmi ľahko opakujú chyby, ktorým by sa dalo vyhnúť. Rada si prečítam, keď autorka vydá niečo ďalšieho.
Len malá prosba k autorke: prosím, chcelo by to ubrať z toho množstva otáznikov, ktorých je na každej stránke neúrekom. Priznám sa, že tie nekonečné rečnícke otázky pomaly v každom odstavci mi chvíľami už pili krv a kazili dojem z inak zaujímavého príbehu.

Alisa1980
26.09.2023 5 z 5

Vlastně to bylo moc pěkné shrnutí naší historie: odsun Němců, rok 1948, 50. léta, politické procesy. Hezky se četlo.

cori
23.09.2023 3 z 5

Román přináší fresku popisující život v pohraničí od konce války do amnestie v roce 1955, jejíž hlavní hrdinkou je zdravotní sestra Marie, která pod změněnou identitou po návratu z koncentráku začíná nový život spolu s nalezenou holčičkou. Na pozadí politických událostí se odehrává život v městečku Krásná Lípa, kde probíhá odsun Němců, řádění Revoluční gardy, werwolfů, příjezd nových obyvatel, nárůst moci komunistů, znárodňování, zatýkání a období nesvobody. Autorka se pokusila vykreslit dobu osidlování bývalých Sudet a politických procesů padesátých let, což se jí celkem povedlo. Chtělo by to pokračování s dalšími osudy Marie, Václava, Aničky a Martina.

Pepa0216
22.09.2023 5 z 5

Na to že se jedná o prvotinu autorky, tak je kniha naprosto skvěle napsaná. Procítěný román je dobře napsaný a za mě je skvělé že upozorňuje i na odsun Němců a zrůdnost komunistického režimu. Hlavní hrdinka si toho že se situace opakuje a je podobná strastem z druhé světové války plně uvědomuje. Jediné mínus je nejspíš snadno předvídatelný konec bez nějakého napětí či strhujícího závěru. V tomhle se příběh za mě v závěru vytrácí, ale třeba to jsou pootevřená dvířka pro pokračování.

Ellis
19.09.2023 5 z 5

Na prvotinu autorky je to opravdu velmi dobré. Skvěle napsané, na čtení jsem se těšila a přečetla za 3 odpoledne. Připomenutí poválečného období, odsun sudetských občanů, nástup komunistů, a k tomu příběh zdravotní sestry Marie a Aničky. Výborné, rozhodně doporučuji.

prochajda
05.09.2023 5 z 5

Zatracená doba, válka i padesátá léta, nacisti nebo komunisti, tolik hrůzy a věčného strachu, tolik zničených životů.
Na prvotinu opravdu strhující a obsáhlý román, který se četl jedním dechem. Těším se na další dílo autorky.

Eva745
03.09.2023 5 z 5

Velice zdařilá prvotina odehrávající se v temné době druhé světové války a v padesátých letech.