Návrat nežádoucí

Návrat nežádoucí https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/508481/bmid_navrat-nezadouci-Lhj-508481.jpg 5 223 223

Příběh zdravotní sestry v neklidném českém pohraničí po roce 1945. Strhující román o osudech mladé zdravotní sestry se odehrává v kulise poválečných československých dějin. Dívka se vrací domů z koncentráku a u Drážďan se k ní přidá malé nemluvící děvčátko. Po návratu do Čech zamíří s holčičkou do nemocnice v pohraničí, kde najde práci. Obě se spolu postupně sžívají a vzniká mezi nimi vztah matky s dcerou. Prožívají tu divoká poválečná léta, odsun Němců Rudými gardami i nástup komunistů, jejichž praktiky hrdince často připomínají roky prožité v lágru. Přes mnohé těžkosti zde obě nakonec najdou nový domov, přátele i lásku...... celý text

Silwinka87
09.04.2023 4 z 5

(SPOILER) Knížka byla velmi čtivá. Téma zajímavé, postavy sympatické. Jednu hvězdičku ubírám za urychlený konec.

Po celou dobu čtení, jsem pořád čekala, že se něco stane. Že se začnou úřady pídit, kde se Anička vzala? Naštěstí to tak nebylo. Hodnotím, jako velmi povedený román. DOPORUČUJI.

mysterygirl
03.04.2023 4 z 5

Trochu mi vadil rychly konec

Elapheg
28.03.2023 5 z 5

Na tenhle román jsem byl moc zvědavý. S ohledem na to, že se jedná o prvotinu, je to dost povedené dílko. V knize sledujeme osudy mladé ženy, která se v roce 1945 vrací do Československa z koncentačního tábora přes Německo přes Dráždany, kde se setká s němou holčičkou, která nikoho nemá a tak se ji havní hrdinka ujme. Společně dorazí do Prahy, kde mladá žena předtím žila a následně se s holčičkou odstěhuje do pohraničí, kde probíhá odsun Němců a je zde třeba osídlit pohraničí Čechy. Před válkou hlavní hrdinka pracovala jako zdravotní sestra a nachází si zde rovněž práci v začínající nemocnici. V anotaci není zmíněno jméno obou protagonistek záměrně a proto ho ani neprozrazuji zde, protože od jejich jmen se odvíjí další příběh. Sledujeme v knize hlavní vývoj po válce, nástup komunistů a jejic praktiky, je zde i láska, ale není to žádná červená knihovna, protože osud hlavním hrdinům knihy každému nadělí dost velký kříž, jakoby válka sama o sobě nestačila. Hlavní hrdinka si holčičku nechá, to prozradím, takže spolu žijí jako matka a dcera. Vyvíjí se mezi nimi láskyplný vztah. Je to příběh, který je trochu předvídatelný, dramatický, ale místy je to zaběhnutý standard v životech hlavních hrdinů knihy. Mně osobně se kniha líbila. Konec je dle mého gusta, ale vůbec bych se nebránil pokračování, protože knha končí rokem 1955. Kniha se mi hodí i do ČV. Hodnotím plným počtem a rozhodně doporučuji. Kniha je však spíše pro Husákovy děti a starší ročníky, protože mladší, co nezažili komunismus, nemusí knihu plně pochopit a může se jim zdát nudná, nebo naopak se mohou stát horlivými odsuzovači všeho, co mělo a má nálepku komunismu, což taky nepovažuji za správné. Bylo to poutavé čtení a autorce děkuji. :-)