Návrat nežádoucí

Návrat nežádoucí https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/508481/bmid_navrat-nezadouci-Lhj-508481.jpg 5 221 82

Příběh zdravotní sestry v neklidném českém pohraničí po roce 1945. Strhující román o osudech mladé zdravotní sestry se odehrává v kulise poválečných československých dějin. Dívka se vrací domů z koncentráku a u Drážďan se k ní přidá malé nemluvící děvčátko. Po návratu do Čech zamíří s holčičkou do nemocnice v pohraničí, kde najde práci. Obě se spolu postupně sžívají a vzniká mezi nimi vztah matky s dcerou. Prožívají tu divoká poválečná léta, odsun Němců Rudými gardami i nástup komunistů, jejichž praktiky hrdince často připomínají roky prožité v lágru. Přes mnohé těžkosti zde obě nakonec najdou nový domov, přátele i lásku...... celý text

Danago
05.06.2023 4 z 5

Příběh zdravotní sestry, která se vrací z koncentračního tábora, kdy na své cestě potkává opuštěnou holčičku, která nemluví. Obě se dostávají do Prahy a následně se stěhují do pohraničí, kde si budují nový život.
Kniha je čtivá, i když příběh není nijak zvlášť originální. Ukazuje, co se dělo v naší republice a hlavně v pohraničí po válce a v 50. letech.
Rozhodnutí , která hlavní hrdinka udělala nebyla jednoduchá a proto pro mě někdy trochu nepochopitelná.

Martina023
02.06.2023 5 z 5

Tato kniha mě hrozně mile překvapila. Náhodně jsem se k ní dostala a musím říct, že byla krásná. Napsaná byla moc hezky,bylo v ní spousty pravdy a celá doba i když byla nelehká byla popsána citlivě, čtivě a už se těším až autorka vydá další knihu..kdyby bylo pokračování tak už teď se moc těším.

Lena79
31.05.2023 4 z 5

Příběh mapující krutou část historie naší vlasti mě zaujal. V dobách, kdy stačilo, aby kdejaký moula podepsal stranickou přihlášku a už byl z něho mocipán nebylo snadné žít. Při čtení jsem si často kladla otázku, jaký byl rozdíl mezi nacisty a komunisty v 50. letech minulého století. Podle mě žádný.
Časem jsem si vytvořila těžkou alergii na větné spojení "pohledem pohladil".

Kopretina_aku
29.05.2023 4 z 5

Téma zajímavé, i když poválečné Sudety jsou téma časté a možná už vyčerpané. Děj se od půlky knihy někdy zbytečně vlekl a měla jsem pocit, že se pořád zbytečně točí kolem samých jedniček, prázdnin v Praze a Štědrého dne. Někdy bylo zbytečně mnoho patosu. Myšlení Marie jsem občas vůbec nechápala, nebylo mi jasné, co vlastně chce.

alekis
27.05.2023 5 z 5

Neplač, muchomůrko...
Zaženeš hlad suchou kůrkou
a napiješ se vody z kaluže...
Snad cestou potkáš anděla,
který ti pomůže...

SPOILER
Nejdříve drobná kritika: román je psán zvláštním způsobem, poměrně málo dialogů, které přitom ale každý příběh podstatně víc oživují. Tím pádem čtenář(ka) získává někdy dojem, že (pokud by byl psán v ich formě) jde spíš o deník. Děj je dost popisný, to se stalo a pak zas ono...
Také jsem narazila na něco málo chyb a řekla bych, že i ojedinělou nelogičnost. Když už jsem u těch dialogů, některé jsou příliš knižní, lidé se takovým způsobem běžně nebaví. Také malá holčička by asi nepoužila ve skutečnosti některé obraty.
To všechno je ale celkem zanedbatelné, protože to příběh Návratu velmi dobře vyvažuje. Zvykla jsem na vše, co zde drobně kritizuji a protože jde o záležitost velice dobře promyšlenou, nemám zvláštní výhrady :-). Ani vůči často používanému drobné, drobně. Docela snadno si představím třeba takový jen naznačený drobný úsměv. Krása :-).

Příběh je zasazen do doby, kterou jsem naštěstí nezažila. A tak poznáváme Marii, což je její falešné jméno, pravé se nedozvíme, která prošla koncentrákem a přežila ho. Vrátí se domů, do Prahy, kde se mnohé změnilo, nejvíc ale ona. Bojí se prozradit, že se ujala osiřelé dívenky, bojí se asi mnoha věcí, a proto se rozhodne úplně změnit svůj život.
Je hodně nerozhodná, zvlášť později, když se jí naskytne příležitost milovat a být milována. Proč to nepřijme jednoduše a s radostí? Tady jsem pochopila, že ona se stále bojí. V pohraničí je hodně bouřlivě a pozdější vývoj ve státě nesvědčí tomu, že budoucnost bude růžová. Po únoru 48 se bojí už skoro všichni. Jenže Marie, ač nám autorka poskytla naštěstí jen málo popisů, navíc prožila okupaci a hrůzu lágru! Můžeme se jí divit, že je rozpolcená?
Je tu pár pořádných oslích můstků, ale ať, každý potřebuje i štěstí, nejen trampoty. Marie proto vlastní poklad Monte Christa, má dokonalé falešné dokumenty a falešný rodný list pro svoji dcerku, která je vlastně malá Němka... Potkala totiž na své cestě několik dobrých andělů, z nichž jeden je velmi tajemný a můžeme jen hádat...

Nemohu, než popsat jednu geniální scénu. V průběhu četby, když se děj přesune do pohraničí a naše hrdinka se zabydluje, zaměstnává, seznamuje, jsem trochu pozapomněla na úvodní část... Na koncentrák, na to, co předcházelo...
Na začátku knihy pro Marii do práce přijdou dva gestapáci, zatknou ji, skončí nakonec v lágru a v jejích papírech je razítko Návrat nežádoucí.
V nové době, když do nemocnice kde pracuje vtrhnou estébáci a udeří na ni, žádají informace, se jí všechno pozpátku vybaví... Ta druhá situace je totiž identická s tou první! Jen v bleděmodrém.
A vo tom to je, vážení. Že historie se pořád opakuje, že spravedlnost neexistuje, že dobro pořád musí vést boj se zlem, boj někdy marný... Že takový je ten život lidský.

Knihu rozhodně doporučuji a musím poděkovat příteli z DK, který mi ji daroval. Díky, kámo!
:-)

chrudas
26.05.2023 5 z 5

Krásný příběh plný odhodlání přežít v těžké době. Velmi dobře se Návrat nežádoucí četl. Doufám, že nás paní spisovatelka nenechá dlouho čekat na další svůj počin.

SumýšIrena
26.05.2023 3 z 5

Námět knihy se mi velmi líbil. Kniha je hodně čtivá, i když ke konci mi vadilo, jak autorka neustále některé věci opakuje. Jen s hlavní hrdinkou jsem měla trochu problém. Čekala jsem silnou ženu, ale Marie mi připadala ve svých rozhodnutích dost nejistá.

Knižní střípky
22.05.2023 5 z 5

Na to, že se jedná o prvotinu, smekám před autorkou, opravdu smekám. Příběh těchto dvou opuštěných duší mě chytl za srdce téměř od samého začátku. Prožívala jsem s nimi jejich osudy, bála se o ně, fandila jim, tak moc jsem si přála, aby našly konečně štěstí.

Celá recenze v záložkách recenzí od Knižní střípky.

KatyM.
11.05.2023 5 z 5

Velmi čtivá kniha, zajímavé téma. Konec otevřený, doufám, že bude pokračování knihy. Na prvotinu velmi povedená kniha. Doporučuji

katerina5619
10.05.2023 5 z 5

Moc pěkná kniha, nestravitelnost života té doby je podána tak přesvědčivě a srozumitelně, že bych doporučila knihu číst v rámci výuky dějepisu doby válečné a poválečné. Ačkoli jsem slyšela vyprávět pamětníky mnohokrát, tato kniha ve mne nechala velmi hluboký dojem a dokreslila moje představy. Doporučuji každému se na těch 550 stran čtení vrhnout, stránky vám budou utíkat pod rukama a s hrůzou zjistíte, že UŽ je konec..

JitaJL
08.05.2023 4 z 5

Příběh (námět) knížky se mi líbil, i když chvílemi mi připadalo, že hlavní hrdinka vlastně neví, co chce.
Při čtení mě ale rušilo velké množství chyb, ať už gramatických či interpunkčních. Zároveň mi vadilo, že autorka se (řekla bych často) opakuje.

Kubikuli
05.05.2023 5 z 5

Málokdy mě vezme knížka za srdce, jako se povedlo téhle. Opravdu velmi povedené čtení, bravurně vykreslená doba. Kdyby to šlo, přečetla bych ji na jeden zátah, bylo tak těžké se od ní odtrhnout. Najednou jste na poslední stránce a říkáte si, že to není možný, ještě přece nemůže být konec...Pravda je, že ještě bych pár stránek uvítala (klidně tak 300), ale za mě příběh skončil na správném místě.

boeink
01.05.2023 5 z 5

Zdařilá prvotina a hned na tak závažná témata - klobouček. Sledujeme osudy zdravotní sestry Marie v těžkých poválečných letech v severočeském pohraničí. Autorce se podařilo skvěle vykreslit atmosféru tehdejší doby, nástup komunistů, STB; dobu, kdy mohl veřejný názor znamenat komunistický lágr, nedůvěra mezi lidmi..
Mě se kniha líbila, mezi čtením jsem na Marii a Aničku myslela a těšila se na další chvíle s knihou. Vytkla bych však knize ten až moc překotný konec. Pár odstavců navíc by jí, při jejím rozsahu, neuškodilo. Druhá moje výtka je ke korektuře: kromě gramatických chyb (čárka před ale, kde čárka nepatří, mi-my..) mi hrozně vadilo stále se opakující slůvko "drobně". Děsila jsem se skoro na každé stránce, že se Marie "drobně usměje" nebo "drobně pokývne".
Celkově knihu hodnotím jako povedenou a můžu ji doporučit, já se v ní i ledacos dozvěděla. Jen mě tedy mrzí, že jsme se nedozvěděli, kdo byl pan Werner.

alnahu
21.04.2023 5 z 5

Tato mladá autorka,mě velmi překvapila touto svoji prvotinou ,na tak závažné téma. Příběh se odehrává v poválečných nelehkých letech ,hlavní hrdinkou je mladá zdravotní sestřička ,které se podařilo po dvou letech vrátit domů do Prahy z koncentračního tábora i když měla razítko "návrat nežádoucí",cestou se ujme malé německé holčičky,kterou přijme ,jako vlastní a pojmenuje ji Anička ,dál v knize sledujeme jejich osud. Nebudu prozrazovat pokračování jejího příběhu.Děj se odehrává v divokých poválečných letech ,osídlováním pohraničí po němcích,nástupem Rudých gard,kteří zde měli dělat pořádek a nástupem komunistů. Byla to nepěkná doba plná zla ,udavačství ,bezpráví a nenávisti.
Za mě výborná,čtivá kniha,která stojí za přečtení.

zdehan
19.04.2023 5 z 5

Moc pěkná kniha stoji za přečteni.

Ossisa
15.04.2023 5 z 5

Rozhodně příjemné překvapení. Na knihu jsem narazila náhodou, takže jsem neměla žádná očekávání, ale nakonec mě velmi bavila. Příběh zajímavý, čtivý, postavy poměrně sympatické. Můžu jenom doporučit. :)

Indianka71
15.04.2023 5 z 5

krásně se četlo, moc se mi líbilo

Blazule
14.04.2023 5 z 5

Příběh jedné ženy na pozadí války, konce války a doby komunismu. Kniha mě moc bavila. Prvotina, ale napsaná na 1 s *. Za ideální konec jsem ráda. Jediné co mě napadá, kdo byl pan Werner?

petr.trep
11.04.2023 4 z 5

Konečně kniha na téma, které mě 100% zajímavá. Velký dík autorce.

Na prvotinu velmi dobré, občas mi vadilo, že se opakují slova či podobně věty v charakteristice postav po pár stránkách, ale to je vážně maličkost.

Konec dosti otevřený, doufám, že je to kvůli tomu, že autorka chystá pokračovaní... :)

Silwinka87
09.04.2023 4 z 5

(SPOILER) Knížka byla velmi čtivá. Téma zajímavé, postavy sympatické. Jednu hvězdičku ubírám za urychlený konec.

Po celou dobu čtení, jsem pořád čekala, že se něco stane. Že se začnou úřady pídit, kde se Anička vzala? Naštěstí to tak nebylo. Hodnotím, jako velmi povedený román. DOPORUČUJI.