Knihotyna Knihotyna komentáře u knih

Před pár lety jsem tento komiks viděla všude. Letos už jsem na něj v knihovně párkrát narazila, ale nevzala si ho. To se teď změnilo!

Hlavní hrdinkou je odvážná holčička Hilda, která má srdce dobrodruha! Žije s maminkou na samotě mezi horami a lesy, daleko od ruchu města.

Na začátku knihy mě okouzlila mapa, která nám ukazuje, kde přesně se nachází dům. ve kterém Hilda s maminkou bydlí a z čeho je složená okolní krajina! Ať žije příroda!

Příběhy jsou plné fantazie, obohacené o trolly, skřítky, obry. Setkáváme se se severskou mytologií. Jsme na chvíli odtrženi od mobilů, notebooku a času tráveného ve vnitřních prostorách a hozeni do světa přírody a kouzel. Kouzel, která se zde mohou odehrát, pokud je chceme vidět a zjistit, že zde nežijeme sami :)!

10.08.2023 3 z 5

Láska naslepo Láska naslepo Lauren Layne

Přečteno. A musím říct, že jsem se musela trošku nutit.
Kniha mi nesedla. Přišla mi zdlouhavá, nemohla jsem se začíst, všechno bylo prvoplánové a bylo jasné, jak to dopadne :). Mě to nesedlo, což ale není vina knihy!
Autorka sama v závěru přiznává, že chtěla napsat něco velmi podobného filmu Láska přes internet, ale zasazeného do 21. století.
Bohužel, vše mi přišlo až příliš zalité sluncem, na mě až moc. Kniha není erotická, ale jedná se o romantiku, takže kdo by měl podobné téma rád a nevadilo mu, že vlastně dopředu vše ví a pouze čeká, jak se to vyvine, tomu knihu doporučuji :).

Co se mi líbilo:
- vztahy Gracie a jejich sourozenců
- vztah Sebastiana a jeho rodičů
- všichni zaměstnanci Gracie
- Sebastian - no, takový princ na bílém koni ve všech ohledech

10.08.2023 2 z 5

Ian Ian Lauren Layne

Ze začátku knihy (tak prvních 100 stran) jsem se nemohla začíst a myslela jsem, že kniha bude mít tak max dvě hvězdičky (nakonec má čtyři :)).

Jedná se o takovou pohádku, u které asi všichni víme jak dopadne :), právě proto ji čteme!

Co se mi líbilo:
- Ian žije opravdu luxusně, ale dostal se tam kde je díky své vůli a píli, ani tak nezapomíná na to, odkud přišel a myslí i na ostatní
- Ianovy pravidla - je sice sukničkář, ale musí se nechat, že v tom má celkem systém :D
- kamarádi - Kennedy a Matt byli boží a když se k nim přidaly ještě Kate a Sabrina o opravdu dobrou knížku bylo zaděláno :) - tahle "banda" váš prostě rozesměje (těším se i na další díly o Mattovi a Kennedym :))
- pohádkový konec - řešení na míru :)

To kdo Iana udal a hlavně proč (!) by mě na začátku knihy vůbec nenapadlo!

Milé čtení s dobrým a romantickým koncem :)!

08.08.2023 4 z 5

Ex, grogy a rock'n'roll! Ex, grogy a rock'n'roll! Maryse Dubuc

Kdo bude slavný? Kdo šťastný? Kdo "oblíbený"?Tento díl se intrikami jen hemží!

Jsem ráda, že jsem si komiksy přečetla. Člověk nesmí dát na název a pocit po pár stranách! Skvělé. Humorné, vážné, reálné, bolestivé, utrápené, šťastné.
Problémy a starosti ne jen puberťáků a ne jen holek! Skvěle vystavený příběh, kterému na ději vůbec neubírá to, že se jedná o komiks!

Pokud hledáte něco trošku staršího, ale stále nadčasového, mohu doporučit :)!

04.08.2023 5 z 5

Téměř dokonalé štěstí Téměř dokonalé štěstí Maryse Dubuc

Tenhle díl je nabitý láskou - nešťastnou, šťastnou, skrývanou, předstíranou, odmítavou, hranou.

Každá z kamarádek má své vlastní problémy a každá z nich na konci tohoto dílu o svou lásku přijde - některá proto, že chce, některá proto, že se za ni stydí či proto, že už jí nemůže věřit.

Mimo to - na začátku i konci knihy najdeme krásnou "mapu" postav i z jejich vzájemnými vztahy - můžeme tak poznat, jak se po tomto díle změnily!

03.08.2023 5 z 5

Léto na zabití Léto na zabití Maryse Dubuc

Když jsem Pupíky začala číst, vůbec jsem netušila, že v nich je i děj! Myslela jsem si, že si přečtu pár stránek o "kamarádství" třech holek, která jsou každá jiná a tím to skončí. Ale ne! Tohle dílo je dějem přímo nabité! Čím dál více textu i nové postavy! Stále více poznáváme zázemí i povahy hlavních postav a začínáme poznávat, že nic není na první pohled takové, jaké se zdá.

Doporučuji! :)

03.08.2023 5 z 5

Atentát Atentát Loïc Dauvillier

Co se mi honilo hlavou při čtení:
- je dobré mít před čtením aspoň nějaké znalosti o Izraelsko-palestinském konfliktu - aspoň já jsem to, co jsem dokázala ze své hlavy vydolovat ze svých dějepisných seminářů ocenila
- dostáváme se do úplně jiného světa, pro Evropana možná nepředstavitelného
- setkáváme se s mnoha lidmi - s mnoha povahami, názory, cíli, sny a boji (ať už těmi vnitřními nebo vnějšími)
- přicházení o rozum, upnutí se k něčemu tak moc, že si nechci nechat pomoc (i když mi mnozí radí opak)
- ztráta identity - kde jsem doma a kdo vlastně jsem?
- pochopení ostatních
- detailní vyobrazení emocí - po grafické stránce výborné!

Jsem ráda, že jsem si knihu půjčila a přečetla, ale znovu už se do ní nejspíš nikdy nepustím. Je to velmi silné čtení - možná ne pro slabší povahy - s historickým i aktuálním kontextem.

02.08.2023 5 z 5

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Příběh sledujeme očima čtyřech vypravěčů - Emilie, Floriana, Joany a Alfreda.
Kapitoly jsou velmi krátké (ideální pro ty, co čtou po kapitolách! :)) - o to více je kniha čtivá a člověka "nutí" pokračovat!
Jsem jeden z těch lidí, kteří mají změny rádi, takže styl střídání vypravěčů mi vyhovoval, nevadilo mi to, ba naopak, bylo to příjemné zpestření.
Každý z vypravěčů má jinou národnost, jinou povahu a přesto spolu v momentě, kdy se jejich cesty protnou jsou schopni komunikovat, vyjít si vstříc či si pomoct.
Kniha se odehrává v roce 1945 během Operace Hannibal - sledujeme cestu hlavních hrdinů až k jedné z lodí, která jim má zachránit život a zajistit jim bezpečí - loď nese název Wilhelm Gustloff.

Na databázi knih jsem četla názory, že kniha je plochá a samotné situaci na lodi se nevěnuje. Já nesouhlasím! Autorka mi stejně jako v předešlé knize V šedých tónech, kterou jsem letos přečetla, zprostředkovala vhled do situace, kterou jsem neznala! Výborně mi popsala prostředí i rozdílnosti v kulturách, seznámila nás s lodí Wilhelm Gustloff a nastínila, co se stalo - jedná se o beletrii, pokud by chtěl člověk zjistit více, myslím, že autorka nám vypsala dosti zdrojů, ze kterých čerpala, abychom byli schopni se o této lodi dozvědět více :).

Jedna z knih, která mě uchvátila! Jedna z těch knih, o které chcete mluvit! Chcete se podělit o tom, co jste se dozvěděli! Na gymnáziu jsem měla dějepisné semináře jako volitelné předměty a na VŠ mám vystudovaný obor, který s historií úzce souvisí a přesto mě tady překvapilo tolik věcí a tolik věcí konečně po těch letech zapadlo do sebe! Ruta Sepetys umí napsat čtivý příběh, jehož děj si pamatujete a chcete si ho pamatovat a díky tomu v sobě nesete kus historie!

02.08.2023 5 z 5

Hvězdy nad Ukrajinou Hvězdy nad Ukrajinou Radka Zadinová

Příběh Roxany, dospívající dívky, která se svou babičkou a strýcem žije na Ukrajině, v malé vesnici. Maminka je už pár let v Praze - odešla za prací. A nyní je ten čas, kdy odjíždí do Prahy i Roxana s babičkou, protože začala válka.

Co se mi líbilo:
- kniha nepopisuje pouze "odjezd" - k tomu to tématu bych doporučila dětskou knihu Jmenuji se Olenka, kterou jsem také letos četla - ale celkový příjezd, zabydlení se, změny
- Roxana je dospívající slečna, která se na maminku zlobí, tolik let ji neviděla, teď je všechno jinak, má si zvykat na Prahu, mluvit jen česky - v konečném důsledku však nakonec neví, zda se jednou bude chtít vrátit domů nebo zůstane v Praze
- škola, fotbal, vztah s maminkou, první láska, kamarádi, dospívání, rodina, válka, předsudky, zastání, odvaha - to by byly klíčové slova této knihy
- líbí se mi, že kniha se netočí pouze kolem nové situace Roxany a její rodiny, ale i kolem běžného života - Roxy se musí začlenit do společnosti, stále je dívkou, která chce kamarády, chce hrát fotbal, chce být sama sebou - to se nezmění místem pobytu :)

30.07.2023 5 z 5

Fotograf z Mauthausenu Fotograf z Mauthausenu Salva Rubio

Příběh bývalého fotografa Francisca Boixe. Španěla, který se ocitá v Mauthausenu a ocitá se zpět ve svém původním zaměstnání. Jenže to, co bude cílem fotek by nikdo nečekal. Jak by taky mohl? Cílem je dostat negativy těchto fotek za zdi tábora, aby všichni věděli, jak to doopravdy bylo. Ale pokud přežijí, bude to vůbec někoho zajímat?

Co je třeba vyzdvihnout
- grafické zpracování - barevná paleta, emoce postav, prostředí, rozdílnost krajin - preciznost veškerého vyobrazení, detaily - nádherná a skvělá práce (a velmi důležitá!)
- komiks není dlouhý, ale já mám po jeho přečtení pocit, jako bych četla knihu o pěti set stranách - komplexní příběh a obraz jedné doby, jednoho místa a jedné snahy o to, aby lidé znali pravdu
- hlavní postava Francisco Boix je Španěl - mám pocit, že v našich zemích se celkově v rámci dějepisu na tuto stranu mince zapomíná, musím se přiznat, že o Španělsku, potažmo jejích obyvatelích za druhé světové války jsem nevěděla prakticky nic - v tomto směru pro mě byl komiks velkým překvapením a obohacením!
- velký rozdíl ve vnímání a postavení přeživších po koncentračních táborech - tento moment pro mě byl velmi šokující a nejemotivnější z celé knihy

Velké doporučení!

29.07.2023 5 z 5

Gábi, schovej se! Gábi, schovej se! Kathy Kacer

Kniha, která nás zavede do prostředí Slovenska během 2. světové války. Do rodiny Židů, kterým se pomalu mění celý život.

Vypravěčem je Gábinka, mladá slečna, která žije s rodiči v malé vesničce, těší se z každého dne - ráda tráví čas s rodiči, ale i se svými kamarády, ráda čte, hraje šachy s tatínkem, pomáhá kolem hospodářství. A vše se od roku 1939 začíná měnit. Gábinka s rodiči jsou Židé. Přichází zákazy a zákony, které Židy omezují, Gábinka si myslí, že v jejich vesnici se to stát nemůže, ale i zde se k nim pomalu začínají všichni otáčet zády. Ti kdo jim včera byli blízcí je další den neznají.

Co se mi líbilo:
- vyprávění - babička vypráví vnoučatům - "schovávaná" - proč se ona kdysi musela schovat a kam?
- inspirováno skutečnou událostí
- krásně vykreslené dějiny pro malé čtenáře - co byla 2. světová válka, Křišťálová noc, Židé - zákony, zákazy, pracovní tábory, holocaust, útěk, strach
- celý příběh - byť je neuvěřitelně smutný a dojemný - se nese v čistém duchu - není zde přehnané násilí či detaily, ale i tak si děti udělají "první obrázek" toho, co se v této době dělo - obohaceno o to, že se jedná příběh z našeho území :)
- neuvěřitelná odvaha a pospolitost rodiny Gábinky

Kniha na mě svým klidným stylem zapůsobila jako balzám v těžkých časech - jako dospělí tohle téma známe a četli jsme jistě mnohé knihy z této doby - tady však čtenář stále doufá, necítí neklid, ale naději! Čtenáře kniha nevyděsí (krutostí války), ale poučí (mimo jiné i silou lidských vztahů)!

28.07.2023 5 z 5

Vzpomínky na něj Vzpomínky na něj Colleen Hoover

Od Colleen Hoover jsem před lety četla Ztracenou naději a Život jedna báseň (ta u mě teda z těchto dvou vedla :)).

Tak jsem si letos řekla, proč se do ní nepustit znova? A rovnou s její novinkou!

Co se mi líbilo:
- prakticky hned na prvních stranách pochopíme, proč se kniha jmenuje tak, jak se jmenuje
- jsem jeden z těch lidí, kteří když si nejsou jistí, že je to OK, prolistují kus knihy (a tím vlastně všechno zjistí :D), aby si byli jistí, zda jim to sedne nebo ne - musím říct, že v momentě, kdy jsem se dozvěděla, co Kenna udělala jsem si říkal - Ou, tak to asi ne, tohle asi nedám, to bude jako v pohodě? A jak? To přece není možné? - No, po prolistování se oči zalily slzami a možné to bylo :)
- vztah Ledgera a Diem
- vztah Kenny a Scottyho
- vztah Scottyho zřejmě s kýmkoliv :) - je úžasné, když vás mají lidé rádi
- dopisy
- síla a odhodlanost Kenny, zároveň i její sebereflexe a to, že jí stačilo, aby Diem byla šťastná
- síla lásky, Diem byla šťastná holčička a to, jak vzala Kennu to jen dokazovalo - láska je nejvíc :)
- situace, kdy Grace přijde za Kennou (tohle pro mě bylo asi nejemotivnější)
- vzpomínky - a to všech :)

Colleen píše vždy knihy, které chytnou za srdce, musím se přiznat, že tady jsem tedy čekala, jak se to vyvine - skvěle. Síla odpuštění a lásky, ale zároveň i vnitřní síly a odhodlání je úžasná!

27.07.2023 4 z 5

Pauza Pauza Kylie Scott

(SPOILER) Druhý díl ze série Larsen Bros od Kylie Scott!
Když jsem dočetla první díl, moc jsem se těšila na ten druhý, který měl vyprávět o Leifovi. Kdo četl první, tak ví, že konec pro Leifa nevypadal zrovna zářně. Vše se ještě zhorší, když je účastníkem dopravní nehody. Tam pomůže Anně. A pomáhá jí i dál. Aspoň se snaží.

Co se mi líbilo:
- Leif je prostě zlatíčko, vtipálek, kluk do nepohody, v rámci tohoto žánru je samozřejmě taky krásný a sexy - a proto - všimli jste si pár vlasů, které na obálce danému "Leifovi" zasahují přes nos a bradu? :D Mě to strašně rušilo :D
- Anna je po nehodě dle mého větší "svéráz", což je super, ale mnohdy mi přišlo, jakoby se změnila kompletně vůči tomu jak zřejmě vystupovala před nehodou
- líbí se mi upřímnost - ať už neznámí nebo přátele - otevřenost Anny a Leifa byla prostě úžasná - takhle má vypadat správná komunikace
- práce s podvědomím člověka, s psychologií - co dokáže nehoda, jaké pocity nám dá, co nám vsugeruje

I když se mi knížka líbila, něco mi tam nesedlo. Mnohdy mi všechno přišlo až moc úsměvné (byť tam samozřejmě byly velmi vážné momenty - ale velmi rychle vyřešené) - ať už se to týká vztahu s rodiči, partnery, přáteli. Mnohdy mi přišlo, že humor už je tam dán na sílu a rádoby vtipné hlášky jsou sice úsměvné, ale vy si vlastně v hlavě říkáte - jako vážně?
Jsou knihy u kterých se culím jak měsíček na hnoji a dělám "Oooooo" :D nad tím, jak se hlavní hrdinové k sobě mají a jakou mají chemii, co jeden pro druhého dělají. Tady jsem to necítila. I tak jsem ráda, že jsem se do druhého dílu pustila! :)

Lidi poslední dobou zatěžují své hovory spoustu nesmyslů. Pohodových hlášek. Chytrých hlášek. Zdvořilostí. Ale nikdy nejsou upřímní a otevření. Neříkají to, co si opravdu myslí.

20.07.2023 3 z 5

Kurt Cobain: Ilustrovaný životopis Kurt Cobain: Ilustrovaný životopis David Aceituno

Co víte o Kurtu Cobainovi?
Já jsem věděla jen pár bodů: Nirvána, drogy, Courtney Love. A znala jsem jednu písničku, jejíž název jsem ovšem neznala.

A teď? Wau! Tolik informací. Mám obrázek jednoho umělce, kluka, který se narodil ve špatné čtvrti, v rodině si ho přehazovali jako horký brambor, byl problémový, rebel, psal texty, miloval kytaru, měl bolesti břicha, nechtěl být slavný, stal se symbolem jedné generace, nenáviděl svou nejslavnější píseň, toužil být sám, spousta myšlenek, věcí, lidí.

Jako u každého ilustrovaného životopisu musím opět zmínit to, že youtube je prostě pecka! Potřebujete se nutně podívat na záznam MTV Unplugged 1993? Není problém! Dokonce najdete i nějaké osobnější videa.

Každá z knih, které jsem zatím z této edice četla se krásně přizpůsobí umělci, o kterém pojednává. Kurtův životopis je laděn do černobílé barvy, geniální kresba a podoba všech zmíněných! Přepisy, škrty, odbočky, vpisy, rebelství! Čtete ne jen jeden příběh, ale vizuálně vám kniha dokresluje celý jeho život. V tónech a stylu, ve kterém se nesl.

Doporučuji!

19.07.2023 5 z 5

Ďábelský pár Ďábelský pár Maryse Dubuc

Nový styl, nové nápady, nové chování - změna ne jen vzhledu, ale i charakteru a přátel. To je nová Karin!
Ale kde vlastně stojí pravda a komu na kom záleží?
Karin si plně uvědomuje, že byla méněcenná jak doma, tak u svých kamarádek a Dan jí dostatečně nevěřil. Tato nová Karin si však nenechá nic líbit a ve všem ji podporuje její nová láska - Albín.
Navíc visí ve vzduchu něco tajemného, ale kdo za to může?

Parádní! Stále se bavím! A stále jsem zvědavá co bude dál! Humor je inteligentní - byť tento díl byl trošku vážnější. Musím se co nejdříve vypravit do knihovny pro další díly! :D

18.07.2023 5 z 5

Souboj krásek Souboj krásek Maryse Dubuc

Všechny holky jsou zase spolu, ale do školy se také vrací Melanie a Dan. A Karin chce bojovat za svou lásku a dokázat, že ona má pravdu! Všechny holky hledají nové lásky a všechny chtějí, aby Melanie trpěla.
Navíc se objeví nová postava - Albín!
A podaří se jim to?

18.07.2023 5 z 5

Eden Eden Mia Sheridan

(SPOILER) Pokud v prvním díle byla láska nevinná a čistá, tady je nadějná, potřebná, utěšující, úzkostná, bolestná a spalující.

---MŮŽE OBSAHOVAT SPOILERY---

Co se mi líbilo:

- zamilovala jsem si Xandera - musím přiznat, že v prvním díle mi k srdci moc nepřirostl, ale tady se projevil naprosto parádně ve všech směrech a situacích!
- Molly - to bylo zlatíčko :)
- Carolyn - tak s touhle postavou jsem měla velký problém, chápala jsem sice, proč se chová tak, jak se chovala, ale bylo mi to proti srsti a nemohla jsem si pomoct, měla jsem stejný názor jako Molly
- tajemné pátrání - očividně policie nezjistí tolik jako dva lidé, kteří chtějí znát pravdu a svůj život
- vyrovnání se se situací, posouváme se o tři roky, ale jde vidět, že Xander, Calder i Eden v sobě stále nesou mnohá traumata a strachy a neumí si s nimi poradit - na to bude nejlepší ozdravná postel :D!
- novináři - objeví se aspoň jeden slušný člověk! :)
- i lidé, kteří se do sekty "narodili" nebo byli donuceni v ní být mohou být vnímání jako zlo, peklo - jsou odsuzováni - za své chování, činy, vědění i nevědění a svůj předešlý život, který si nemohli a nesměli vybrat
- potřeba pravdy a vědění, aby se toto téma mohlo uzavřít
- pocit viny, ne jen jeden k druhému, ale i ke všem lidem, kteří zemřeli
- noční můry, alkohol, sebedestrukce, sebetrýznění, trápení, mučení - aneb člověk se chce i nechce vědomě potrestat, nechce zůstat bez toho druhého
- jizvy na těle i na duši, které nejlépe pochopí jen ti, kteří je mají také
- postavení Caldera v sektě i v jeho vlastní rodině, posléze i u Carolyn - bylo mi ho velmi líto
- strach z policie
- pocit uvěznění, i ve velké společnosti můžete mít stále pocit, že jste vězněm, protože když praskne, kdo vlastně jste, jste vlastně pouťová atrakce a tak je nejlepší se schovat

17.07.2023 5 z 5

Pouta přátelství Pouta přátelství Maryse Dubuc

3. díl. Situace se mění a Karin se ocitá uprostřed dění. Kamarádky jsou rozhádané a ona neví, které má dát přednost. Do toho by ráda byla s Danem, ale všichni se snaží jim neustále nabourat jejich čas. Pomohly by nové kamarádky? Ale co když to nebudou skutečné kamarádky?
Pořád skvělé, pořád vtipné, pořád pravdivé :).

15.07.2023 5 z 5

Nad ošklivkami zataženo Nad ošklivkami zataženo Maryse Dubuc

Pokračující dávka humoru ze střední školy a období puberty. Tři "kamarádky" z nichž dvě jsou královny krásy a královny intrik a jedna přehlížená holka, která má ale srdce na pravém místě :).
V tomto díle oceňuji vhled do života Vicky a Jenny, neb není vše vždy tak, jak na první pohled vypadá! :)
Líbí se mi, že komiks není vulgární, skvěle vykresluje pocity hlavních postav a stává se celistvým příběhem! :)

15.07.2023 5 z 5

Nejseš nějaká namyšlená? Nejseš nějaká namyšlená? Maryse Dubuc

Pamatujete si časopis Popcorn? :D Já ano! Určitou dobu před pár lety to bylo jedno z mých nutných čtení! A přesně tam se nacházely také úryvky z tohoto komiksu! A teď jsem na něj narazila, tak jsem si říkala, proč si nepřečíst více než úryvky? :)
Tři kamarádky, jedna škola, jedno dospívání a velká porce humoru! Už nejsem v pubertě a přeci se bavím! Vracím se na střední školu a do svého vlastního dospívání! A těším se na další díly (ještě že mám pár dalších doma :D)!
Počátek se zdá jako pouhé útržky příběhu, ale ve výsledku do sebe vše skvěle zapadá a tvoří jeden příběh :).

14.07.2023 5 z 5