Knihotyna Knihotyna komentáře u knih

Ledové království: Vánoce s Olafem Ledové království: Vánoce s Olafem Walt Disney

Pokud znáte krátký film, za sebe mohu doporučit i knihu :). A o čem konkrétně tento příběh je? Setkáme se se všemi oblíbenými postavami! Anna a Elsa zažívají první společné svátky po dlouhé době, ale zjistí, že nemají žádné tradice, to by ale nebyl Olaf, aby se nesnažil pomoct! A tak se vydáváme na pouť pro tu nejlepší vánoční tradici! :).

01.12.2023 5 z 5

Kam jsi zmizela? Kam jsi zmizela? Tillie Walden

Road trip, dvě ženy, záhadná kočka a skvělá kresba. To by byla klíčová slova tohoto komiksu.
Ocitáme se v komiksu plném barev a emocí! Kresba je parádní!
Příběh jako takový má dvě roviny - jedna se věnuje vážnějším tématům (za mě ale velmi okrajově) a ta druhá je putování krajinou a již zmíněný road trip.
Celý příběh se veze na vlnách magického realismu a to byl pro mě asi kámen úrazu - na mě ho tam bylo až moc!
Musím však ocenit skvělou grafickou práci - ilustrace jsou mnohdy velmi živé a velmi zneklidňující!
Celkově pro mě byl příběh spíše skličující a zneklidňující. Po dočtení jsem se nacházela v jistém "stresu", aniž bych mohla vysvětlit proč!
Pokud na komiks narazíte, nakoukněte a uvidíte, zda mu dáte šanci!

25.11.2023 3 z 5

TOYEN - ilustrovaná biografie TOYEN - ilustrovaná biografie Lenka Jachanová

Tuhle knížku (nebo spíše knížečku :)) jsem měla zamluvenou v knihovně dva měsíce. A upřímně jsem čekala KNIHU a ona je to opravdu knížečka :).
V naší knihovně je umístěna v dětském oddělení, což mi mohlo napovědět :).
Jedná se o publikaci, kde najdeme množství ilustrací - samotnou Toyen či její díla - a stručné, ale výstižné informace.
Já za sebe mohu říci, že jsem se nedozvěděla nic nového, oceňuji však zpracování, vím zcela jistě, že pokud by někdo třeba na základní škole dělal referát právě na Toyen, určitě bych mu tuto knihu doporučila!
Na první seznámení super!

25.11.2023 3 z 5

Caravaggio Caravaggio Milo Manara

Komiksy týkající se umění, historie či umělců naprosto zbožňuji! A vždy, když nějaký objevím, mám velkou radost. Minule mi v knihovně padl do oka tento. A pokud ho uvidíte, neváhejte! Klobou dolů před ilustrátorem, protože tohle je krása! Hra světel a stínů ne jen v díle Caravaggia, ale v celém komiksu!
Komiks nás neseznamuje s celým životem významného umělce, ale začíná jeho příjezdem do Říma. Nalezneme zde mnoho situací, které přímo souvisí s vytvářením jeho největších děl, ale také mnoho nepříjemností, do kterých ho dostala jeho prudká povaha.
Vzhledem k jazyku komiksu (sem tam sprosté slovo - někdy více :D) nedoporučuji pro děti, ale pro milovníky umění stoprocentně!

19.11.2023 5 z 5

Životní (s)milníky Životní (s)milníky Jitka Slavíková

Máte rádi seriál či film Sex ve městě? Pokud je odpovědí ano, koukněte po této knize!
Karolína je docela úspěšná žena, dobrá dcera i kamarádka, ale v partnerském životě nemá štěstí! Už ji dávno není 30 a ten "Pravý" nikde! Nebo snad ano?
Skvělé čtení, u kterého vypnete. Kapitoly jsou skvěle rozdělené na jednotlivé partnery a následné "pauzy", které následovaly po rozchodu. Sledujeme život Karolíny, ale i jejich třech přítelkyň, které svůj život postupně naplňují manželstvím a dětmi.
Rodiče Karolíny, kteří se v příběhu také často objeví byli velmi příjemným párem! Rozhodně nezkazili žádnou legraci a leželo jim na srdci především blaho jejich dcery.
Styl psaní se mi líbil, máme tady partnery a vztahy, které se zakládají na odlišnosti, násilí, věku, ale i nevěře!
Doporučuji jako knížku na odpoledne, u které budete tou pátou kamarádkou, která si bude kolikrát říkat, kde vidí u současného partnera ten problém!

16.11.2023 4 z 5

Záleskautky Záleskautky Noelle Stevenson

Tak tohle pro mě bylo velké zklamání.
Čekala jsem vtipný příběh 5 kamarádek, které jsou na skautském táboře a potká je nejedno dobrodružství, ale ve výsledku jsem dostala něco úplně jiného. Příběh mi nepřišel vtipný, dobrodružný nebo cokoliv jiného. Místy to byla taková vykrádačka Indiana Jonese :D.
Bohužel jsem takovým příběhům asi odrostla. Měla jsem vypůjčené ještě další díly, ale nevím, zda je po tomhle zážitku budu číst.

31.10.2023 1 z 5

Velký Gatsby (komiks) Velký Gatsby (komiks) Pete Katz

Ou! Jak já miluju klasiku v novém kabátu!
Pojďte si přečíst příběh, který vypráví Nick Carraway - příběh o muži, jehož pravou tvář nikdo nezná, jež se snaží být někým jiným a nikdy z této role nevystoupit a to vše pro lásku ženy, kterou byl uhranut. Pojďme se přenést do divokých a krásných 20. let 20. století!
Na gymnáziu jsme měli skvělou paní profesorku, která se především chlapecké osazenstvo snažila nalákat na přečtení povinné četby pomocí komiksových adaptací daných knih! A tak si myslím, že těchto předělaných klasik není nikdy dost!
Velkého Gatsbyho jsem četla i viděla jako film se skvělým Leonardem DiCapriem a jsem ráda, že nově do řady přiřadím i tento grafický román.
Grafika je překrásná! Móda, nábytek, styl, vše vystihuje 20. léta 20. století naprosto skvěle! Mě navíc uchvátil Gatsby - ten úsměv a pozvednutá sklenice! Nádhera!

31.10.2023 5 z 5

Podivuhodný případ Benjamina Buttona (komiks) Podivuhodný případ Benjamina Buttona (komiks) Francis Scott Fitzgerald

(SPOILER) Oceňuji, že na konci komiksu je věnován prostor autorovi původní knihy a myšlenkám - proč toto dílo vzniklo. Jak bychom reagovali, kdybychom se narodili staří? To nejhorší a nejbolestivější prožili na začátku našeho života a pak se těšili, že to bude jen lepší? Takto nějak byla formulována základní myšlenka díla.

Benjamin Button se narodí jako sedmdesátiletý muž a postupem času jeho věk neroste, ale snižuje se! Bylo krásné pozorovat, jak se se situací vyrovnávají rodiče Benjamina, ale i jeho syn! Každá generace přistupovala k Benjaminovi jinak. Řekla bych, že nejhorší vztah k němu měl jeho vlastní syn.

Měnil se pouze vzhled nebo i myšlení Benjamina? A pamatuje si své prožitky? Pokud se chcete dozvědět pravdu, komiks vřele doporučuji - navíc je lazen do zemitých barev, což k době, ve které se příběh odehrává - 19. a 20. století - dokonale sedí!

29.10.2023 5 z 5

Tráva Tráva Keum Suk Gendry-Kim

Komiks Tráva má přes 400 stran! A když ho uvidíte, určitě se toho, jaké je to bichle trošku leknete, ale není třeba!
V mnoha momentech nám toto dílo předává příběh beze slov a tam, kde slova jsou, je vše přímé, jasné, zřetelné - rychle se zorientujete a stránky budou utíkat. To se bohužel nedá říct o pocitu, který ve vás kniha zanechá, ten budete zpracovávat nejspíš ještě dlouho.

Tráva nám předává příběh Korejky, která byla během 30. a 40. let využívána jako sexuální otrokyně pro japonské vojáky. Silný příběh o jejím dětství, těžké práci, sexuálním otroctví, naději, bolesti a návratu do rodné země.

Velmi oceňuji, že po přečtení komiksu naleznete na konci knihy ještě doprovodný text, který vám přiblíží problém "sexuálních otrokyň" a to z pohledu Japonska i Koreje.

Pokud mohu mluvit za sebe, mám pocit, že opětně se bohužel v rámci dějepisu téma asijské historie a kultury moc neprobírá (nebo aspoň ne do hloubky) - pokud chcete najít nový kontext toho, co se v těchto zemích dělo především za 2. světové války (ale ne jen té) z pohledu žen, po knize směle sáhněte! Opětně jeden z komiksů, který během chvíle předá silný příběh a otevře skryté dveře dějin!

24.10.2023 5 z 5

Potom Potom Morris Gleitzman

Druhý díl ze série Felix a Zelda.
Co všechno mohou děti vidět? Kolik smrti je dost? A jak se s ní vypořádají? A co když se týká jejich nejbližších?

Ocitáme se v pokračování příběhu, tedy v roce 1942. Zelda zarytě tvrdí, že je Židovka, aby byla Felixova rodina, ten však čím dál více poznává, do jakého nebezpečí ji dostává. Děti se dostávají do situací, kdy jsou přímo konfrontovány se smrtí, zabíjením, ponižováním či schováváním. Každé z nich se s tím vyrovnává jinak. Felix se snaží dále vyprávět příběhy a věřit v lepší zítřky, Zelda je však příliš otevřená a drzá a to dostává ne jen ji do potíží.

Původně jsem měla doma i třetí díl, ale vrátila jsem ho do knihovny. Potřebuji od této série pauzu. V určitém věku už si člověk myslí, že "slyšel" o tomto tématu dost, ale v této sérii, kde jsou hlavními vypravěči děti je vše jiné - naivní, více bolestné, nevěřícné!
Velmi silné čtení s velmi silným a smutným koncem!

PS. Řešila jsem to i doma. Došlo vám někdy, že muži měli obrovskou nevýhodu? Stačilo, aby je někdo viděl bez kalhot a bylo jasné, zda Židé jsou nebo ne. Mě tato informace upřímně řečeno nikdy nenapadla! Stačilo přijít a malé chlapce vysvléct a bylo jasné, zda je to opravdu "synovec" nebo schované židovské dítě!

V knize je však krásně popsaná i láska - ke knihám, k lidem, ke zvířatům. Jenže bohužel, ta nestačila.

23.10.2023 5 z 5

Mister Mister E. L. James (p)

Tu o Popelce znáte? Pokud ano, ale už jste vyrostli z dětské verze, doporučuji tuhle pro dospělé čtenáře!
On je bohatý, ona je chudá. On je Angličan, ona pochází z malého města v Albánii. On truchlí pro svého bratra, ona se ocitla v situaci, kdy je v zemi ilegálně. On se do ní zamiluje a ona se zamiluje do něj!

Pokud od knížky budete očekávat romantiku - a to vlastně dosti předvídatelnou (a protože to mnohdy potřebujeme a chceme, tak to vlastně vůbec nevadí!), tak po této knize sáhněte. Situace, kdy se muž úplně změní kvůli jedné, cizí ženě, pro kterou by udělal vše a chránil by ji vlastním životem - a že i takové situace tady jsou!
Oceňuji, že autorka do příběhu zapojila evropskou zemi, o které se mnoho nemluví a nastínila mimo jiné i její tradice, přírodu a stinné stránky.

Příběh končí otevřeně, letos vyšel 2. díl a já doufám, že vyjde i u nás! :)

22.10.2023 4 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Několik let jsem se chystala na nějakou knihu od Aleny Mornštajnové a tak jsem letos sáhla po její nejnovější knize - Les v domě!
Musím říct, že u nás v knihovně jsou na ni rezervace snad až do roku 2025!
O knize jsem slyšela (letmo) - některé články a nadpisy člověk nepřešel bez povšimnutí - ale čtenářský zážitek mi to nijak neovlivnilo! Ba naopak - věděla jsem, jaké těžké téma se v knize řeší a možná je to třeba pro citlivější jedince lepší vědět předem :).

Musím se také přiznat, že jsem u knihy nakukovala na další strany :D a tak jsem během čtení ze strany 100 nalistovala třeba stranu 200, abych věděla, jak to teda bude!

Dysfunkční rodina, jedna vesnice, jedno tajemství. Nedůvěra, lži, pocity viny, studu, prázdnoty.
To, o čem dále kniha pojednává se můžeme dočíst v mnoha recenzích či článcích - to nechám na každém, ale ráda bych napsala pár pocitů a situací, které jsou v knize velmi zdařile zpravovány a popsány:

- lhaní - jak snadné je lhaní vzít za vlastní, když se s ním setkávám každý den, jak lež dokáže ovlivnit životy nevinných
- frustrace, nervozita, vztek
- pocit méněcennosti, zbytečnosti
- pocit nezdaru, obviňování všech kolem
- pocit samoty, prázdnoty
- pocit odcizení, nedůvěry

13.10.2023 5 z 5

Kdysi Kdysi Morris Gleitzman

První díl série Felix a Zelda, děj se odehrává na území Polska v roce 1942.

Felix je Žid, už skoro 4 roky je ukrytý v klášteře, kam ho jeho rodiče ukryli a sami se vydali zachraňovat knihy - protože jsou knihkupci a knihy teď jejich pomoc potřebují. Felix má velmi bujnou fantazii a k tomu dostal na rozloučenou zápisník od rodičů, neváhá a své příběhy sepisuje. Je si jistý, že rodiče si pro něj dříve či později přijdou a pak nastane ten den - den, kdy si je Felix jistý, že mu rodiče poslali vzkaz a on je musí najít a tak z kláštera uteče. Ocitá se v Polsku v roce 1942, nachází smrt, bídu a také Zeldu - malou holčičku, kterou vezme pod svá křídla.

Wau. Čtení určené dětským čtenářům a za mě - no nevím! Já jsem měla slzy na krajíčku hned několikrát! Felix je opravdu skvělý vypravěč, ale ta dětská naivita - a to, že vy přesně víte, co se stalo a co znamenají výstřely, pálení knih či pojem "ghetto" a jízda vlakem na venkov - vám bude rvát srdce.
Silné čtení i pro dospělé! Velmi silné čtení, kterým nás provází dítě a bere nás do roku 1942 svýma dětskýma očima a svou bujnou fantazií.
V rámci vedlejších postav velmi oceňuji, že sám autor se inspiroval skutečnou postavou lékaře, který za druhé světové války opravdu v ghettu působil!

Něco úplně jiného, úplně nového a totálně devastujícího, když pocítíte Felixovu naději, lásku a naivitu.

10.10.2023 5 z 5

Recept na lásku Recept na lásku Jarrett Melendez

Nový komiks! A byl všude! Tak jsem čekala, zda bude i u nás v knihovně a - byl!
Roztomilý a odpočinkový příběh, který je okořeněn přátelstvím a láskou a jeho hlavní složkou je vaření!

Všimla jsem si, že tato kniha čtenáře dělí do dvou táborů - těch, co se jim kniha líbila a těch, kteří nechápou, co se té první skupině líbilo. Já jsem první skupina!

A proč jsem první skupina?

Ben je čerstvě po škole a shání práci, vystudoval humanitní obor a práci nemůže sehnat, všude totiž chtějí doložitelnou praxi, jenže jak můžete mít praxi, když vás nikdo nezaměstná? Na co jste se teda celou dobu tak dobře učili? Když byl tohle začátek knihy, nadchla jsem se! Po rodičovské dovolené sháním práci, šprtka s vystudovaným humanitním směrem a hádejte co - mám podobné problémy jako Ben! :D Takže se mi to rozhodně trefilo do noty!

Kamarádi. Kdyby někdo chtěl knihu, kde jsou přátelé opravdu přáteli, vybavila bych si tuto :)

Watson - tak ten byl boží! :) Takovou restauraci a ochutnávače jen tak někdo nemá!

Vztah a oťukávání hlavních postav - líbilo se mi, že nic nebylo na sílu, vše šlo pozvolna a ve vší počestnosti :D

Milé čtení, které vám musí sednout do nálady :). Grafika je super, postavy (jak hlavní tak vedlejší) jsou parádní a příběh je jako cukrová vata :)!

08.10.2023 5 z 5

Moje upřímná posedlost jménem anorexie Moje upřímná posedlost jménem anorexie Petra Lukešová

Tahle knížka na mě jednu dobu vyskakovala dosti často a vzhledem k tomu, že se jednalo o téma, které je ne jedné slečně (především v dospívání blízké) jsem byla velmi zvědavá! Jedná se o autobiografickou knihu.

Co by bylo dobré vědět:
- příběh vypráví sama Péťa a prožíváme s ní několik let
- líbilo se mi, jak realistická kniha je a to především v začátku, kdy je Péťa ještě na základní škole - zaujaly mě dva body - je skvělé, že Peťka popsala to, jaká v té době byla ne jen fyzicky, ale především i v rovině psychické - jak byla "nepříjemná a protivná" třeba i na vlastní maminku - není to "sluníčkové", je to syrové až na dřeň - a přesně takové si dovedu představit, že to v té době bylo! Puberta, starosti, anorexie, ty myšlenky, které máte v podstatě nonstop a nejde se jich zbavit! A do toho máte plnit nějaké očekávání, která pro vás mnohdy v této situaci nejsou důležitá. Druhá rovina byla situace s dětskou psycholožkou - pokud je tady někdo, kdo si v dětství či pubertě zažil lékaře, který se rozhodně jako lékař nechoval, ruku nahoru (já se hlásím!) a klobouk dolů před odvahou Péti!
- veškeré niterné pocity a myšlenky, které nám autorka zpřístupní - věřím, že pokud někdo nemá o anorexii ani ponětí, mnohé myšlenky pro něj budou šok! Pro mě to ale byla krásně a především bolestně zachycená podstata nemoci.
- závislosti - možná sami znáte, že abyste se zbavili jedné závislosti přesedláte na jinou - u autorky to byli muži - a to pro mě bylo opravdu srdcervoucí téma a doufám, že podobné hrůzy už se Peťce vyhnou! Nechtělo se mi ani věřit, že by bylo něco takového možné!
- boj ne jen s nemocí, ale především sama se sebou a sama za sebe!

Kniha mě velmi překvapila. Když si člověk uvědomí, že je to realita, je mu zle. A mnohdy až fyzicky.
Držím autorce palce, aby byla šťastná a spokojená především sama se sebou a za sebe! :) Díky za předání příběhu a životní zkušenosti!

07.10.2023 5 z 5

Nervy Nervy Raina Telgemeier

Raina začne mít strach ze zvracení. A následně z jídla. Přidá se úzkost a bolesti břicha bez zjevné příčiny jsou na světě. Je vám to povědomé? Tak tuto knížku nemiňte!

Já musím říct, že mě knížka sedla 100%. Jsem nervák, stresař, perfekcionalista. V životě mě provází úzkosti a také citlivé zažívání, které v 11 letech vyústilo v ulcerózní kolitidu. Jakýkoliv stres či nepohoda se mi na mém zažívání okamžitě projeví. Úzkosti ovlivňují ne jen život jako takový, ale i celé fungování těla a mé myšlení.
Mohu taky říct, že jsem si u sebe vypěstovala hned několik "návyků", které souvisí s jídlem či střevními obtížemi a některé přetrvávají do dnes.
Všechny Raininy strachy jsem naprosto chápala!
Raina se v době příběhu nachází na začátku pubertu a snaží se vyzkoumat, zda všechny tyto stavy - úzkosti, bolesti břicha, přecitlivělost apod. nemůžou souviset právě s pubertou. V knížce jsou krásně ukázány i problémy jiných dívek a když se Raina konečně otevře svým kamarádkám, zjistí, že není jediná, která se něčeho bojí.

Skvělá kniha pro děti, o to více pro mladé slečny, aby věděly, že nejsou samy! V knize se velmi často objevuje "zesměšnění a posměch" - úžasně je toto téma zpracované jak ze strany terapeutky, kterou Raina navštěvuje tak ze strany rodičů, kteří si okamžitě všímají, že je "něco špatně" a snaží se Raině pomoct.

Nezapomínejme, že každý jsme jiný. Malí i velcí. Respekt je potřeba vždy a je nutné ho učit i naše nejmenší. Místo posměchu můžou mít pro své kamarády pochopení.

02.10.2023 5 z 5

Milá Ligo spravedlnosti Milá Ligo spravedlnosti Michael Northrop

Komiks určený dětem, ale rozhodně se pobaví i dospělí! Líbivá kresba, vtípky a mix reálného a hrdinského světa!
Znáte Ligu spravedlnosti? A nechtěli jste se jejich členů někdy na něco zeptat?
V tomto komiksu dostává každý z hrdinů dopis od svého malého fanouška s dotazem, který je mu ušitý na tělo. Protože koho by nezajímalo, zda Aquaman nesmrdí jako ryba?

Já musím říct, že jsem se pobavila a pousmála. U většiny postav se mi sice vybavili i chytré dialogy Sheldona a Leonarda z Teorie velkého třesku, ale to vůbec nevadí!
Ať jsou naši hrdinové sebevíc SUPER, také dělají chyby. Mě pobavil především příběh Supermana a Batmana - taky to byly jedny z prvních postav, které jsem jako malá znala!

Pokud se chcete vrátit do dětských let a zjistit si o svých hrdinech něco více dětskýma očima jejich fanoušků vřele doporučuji :).

02.10.2023 4 z 5

Úsměv Úsměv Raina Telgemeier

Kniha Úsměv je prvotinou autorky. Jedná se opět o autobiografický román.
Seznamujeme se s Rainou, holkou v pubertě, která si nechtěně vyrazí dva přední zuby. A začíná dlouhé kolečko (opravdu trvající několik let), kdy se nejrůznější zubní specialisté snaží dát Raině zuby do pořádku.

Úžasné! Nevěděla jsem, kolik podoborů stomatologie má! Wau! :D
Krásný vhled do života "puberťačky", která má problém, za který se velmi stydí a se kterým se velmi trápí! Moc tomu nepřidá ani fakt, že v partě je člověkem, na jehož účet všichni vtipkují, i když to vtipné není!

Vzhled. První láska. První schůzka. Základní škola. Střední škola. Kamarádství. Sebepřijetí.

To vše a mnohem víc naleznete v tomto komiksu :).

30.09.2023 5 z 5

Ségry Ségry Raina Telgemeier

Autobiografický komiks od autorky Rainy Telgemeier!
Chtěli jste někdy sourozence? Ségru? Raina ji chtěla. A splnilo se jí to! Jenže ségra vůbec není taková, jakou si ji představovala - je sice roztomilá, ale taky pěkně protivná! A ani po letech jejich vztah není lepší. Navíc přibyl mladší bráška! A to po nich rodiče chtějí, aby přežili cestu za příbuznými - jede se autem a to celý týden!

Pokud máte sourozence, vřele doporučuji! Opravdu se pobavíte a zasmějete, popřípadě zavzpomínáte na staré časy! :D Pokud už jste rodič budete pouze kroutit hlavou nad tím, jak se chovají a vy s nimi máte plné ruce práce, až do doby než dojedete za vlastními sourozenci!

Skvělý humor, prostředí, grafika i postavy! Tohle se opravdu povedlo!

30.09.2023 5 z 5

Ahoj, tady Sam Ahoj, tady Sam Dustin Thao

Ta obálka! A ta ořízka! To prostě musím mít! Především tohle byly dvě věci, které jsem o knize věděla. Po pár recenzích jsem si udělala obrázek o tom, že kniha se točí mezi láskou Sam a Julie, Sam je ale mrtvý, může však s Julií komunikovat pomocí mobilu.
Tohle byla hlavní lákadla. Pak jsem knihu otevřela, začetla se a čekala. A musím se přiznat, že dle mého se nic moc extra nedělo a byla jsem zklamaná! Měla jsem chuť dát knížce velmi nízké hodnocení - ale naštěstí se to ještě změnilo!

Nejsou už cílovou skupinou, ale přesto mi kniha předala pár věcí:
- pokud někdo zemře, není dobré se na něj snažit zapomenout, vymazat ho ze svého života, vyhodit jeho věci a dělat, že nikdy neexistoval. Pokud to byla osoba, se kterou jsme prožili kus života, vždy kolem nás bude - při každé zmínce něčeho, co jsme zažili spolu, při každé návštěvě společného místa
- většinou o danou osobu nepřijdeme sami, ale je nás víc - není dobré ani v takové chvíli myslet jen na sebe a uzavřít se, možná je kolem nás někdo, kdo prožívá situaci stejně a potřebuje naši podporu a čas
- nikdy se na zemřelou osobu nevažme, nesnažme se žít dál s ní, jako by zde stále byla a bylo reálné, že za chvíli projde dveřmi - naučme se žít s ní ve svém srdci, naučme se jít dát prostor v sobě, protože s námi bude navždy, ale nechme ji odejít - přeci jen nemůžeme vědět, kde se daná osoba nachází a zda nepotřebuje slyšet naše "sbohem"

Četli jste? Líbila se vám? :)

29.09.2023 3 z 5