kklepkaa kklepkaa komentáře u knih

Jen 27 dnů Jen 27 dnů Alison Gervais

Tak tohle je jedna z nejlepších knih v tomhle žánru co jsem za poslední dobu četla a to nepřeháním. Neni to bůh ví jak hlubokomyslný ani nic podobnýho. Jen prostě romantický příběh dvou středoškoláků prodchnutý prvky fantasy (a to já rozhodně můžu). A i když si už většinou na něco takovýho připadám stará, tak tentokrát se tenhle pocit nedostavil. Co mi totiž většinou vadí na podobných knihách je to, kdy se autorka snaží navodit nějakou situaci, která působí hrozně uměle až násilně a prostě z toho vyjde ve výsledku blbost, nebo hlavní postavy jsou děsně otravný až mě doháněj k nepříčetnosti. Tady to tak krásně plynulo, postavy se chovaly uvěřitelně... a bylo to prostě dokonalý. Určitě tomu i dost pomohlo moje aktuální rozpoložení, kdy jsem přesně něco takového potřebovala a ve Sněží, sněží jsem to úplně nedostala. Tahle kniha prostě pohladí po duši. Bavilo mě poznávat Archera a spolu s Hadley se zamilovat do něj a jeho rodiny. Hadley (konečně) nebyla otravná hlavní hrdinka a celkem jsem si jí oblíbila. No jo, bylo to dost přímočaré, konec byl očekávaný a vlastně to nepřineslo nic nového, ale to nic nemění na mých pocitech. A doufám, že u nás vyjde i pokračování...

14.11.2019 4 z 5

A hory odpověděly A hory odpověděly Khaled Hosseini

Není tak silná jako Tisíce planoucích sluncí, ale rozhodně vzbudit emoce umí. Hosseini je výborný vypravěč, jeho reálné vykreslení postav je úžasné. Bavily mě i ty menší odbočky za osudy "vedlejších postav".

15.10.2019 5 z 5

Hadrový panák Hadrový panák Daniel Cole

Začátek byl skvělý, pak to jde mírně dolů a konec mě taky trochu zklamal. Musím uznat ale, že Cole dokáže vytvořit tu pravou atmosféru. Reálně tak 3,5 hvězdy.

12.04.2019 3 z 5

Okamžiky štěstí Okamžiky štěstí Patrik Hartl

Obávám se, že Hartl asi není pro mě. Ten rádoby reálný pohled na svět mě vůbec nebavil . Už prvních 26 stran z pohledu Veroniky pro mě bylo divných (to co autor té postavě všechno provedl je masakr) a doufala jsem, že se to změní... no nezměnilo. Ája mi přišla napsaná až moc vyzrále. Nápad psát z pohledu obou sourozenců je zajímavý, ale přišel mi málo využitý.

24.03.2019 2 z 5

Opuštěná společnost Opuštěná společnost Erik Tabery

Sem tam ten náš český rybník po očku sleduji a bylo zajímavé přečíst si o tom něco i v historických souvislostech. Erik Tabery se zde otírá o největší současné problémy naší společnosti a nutí čtenáře k zamyšlení. Kniha zároveň slouží jako varování.

,,Nechci svět podle svého; ale rád bych svět, v němž by i pro mne bylo něco životní možnosti." Josef Čapek

Mrzí mě, že hlavně ti, co by si tuto knihu měli přečíst, si ji nikdy nepřečtou.

17.04.2018 5 z 5

Žízeň Žízeň Jo Nesbø

Po vydání Policie už to vypadalo tak, že se s Harrym bohužel definitivně loučíme. Harry konečně našel svůj happy end a vypadalo to, že všechno je jak má být. Jenže Nesbø evidentně ještě neřekl dost a tak se Harry znovu vydává po stopě brutálnímu vrahovi, který mu nedá spát.
Nesbø opět vtáhne čtenáře do děje už od prvních stránek. A opět nechává čtenáře si dělat závěry, aby vzápětí dokázal, jak je to všechno vlastně úplně jinak, přesně v Nesbøvě stylu. Nesbø akorát opět potvrdil, že je král severské krimi a těším se, až s Harrym chytneme další zrůdu. Rozhodně mám žízeň na další díl...

23.05.2017 5 z 5

Volání netvora Volání netvora Patrick Ness

Krásný a dojemný příběh, který jsem doslova zhltla. Ilustrace tomu dodaly větší rozměr. Jen neudělejte tu blbost a nedočítejte knihu v metru. Lidé by si mohli myslet, že jste blázni, když se vám po tvářích koulí slzy :-)

11.03.2017 5 z 5

Já, Poutník Já, Poutník Terry Hayes

Asi teď začnu snít o tom, že pojedu do Paříže a najdu tam Poutníka toulat se pařížskými uličkami... ne teď vážně. Ať přemýšlím jak přemýšlím, je to asi moje první kniha ze světa tajných agentů, takže nemám žádné srovnání, ale tohle byla vážně úžasná jízda. Bavil mě začátek, kdy jsem se dozvídala o hrdinově životě a bavil mě i konec, kdy jsem pomalu ani nedýchala. Terry Hayes vážně umí zaujmout čtenáře. I námět byl dá se říct velmi aktuální a to knize jen přidalo. Jo hlavní hrdina byl trochu James Bond, ale i tak se mi to ukrutně líbilo.

17.01.2017 5 z 5

Čtvrtý hrob pod nohama Čtvrtý hrob pod nohama Darynda Jones

Opět jsem se bavila nad Charleymi sarkastickými hláškami a vzdychala nad Reyesem. Detektivní linka byla zajímavá. Jen škoda, že se o smrtkovské části dozvídáme velmi pomalu, ale i tak se postupem dílů posouváme dál. Teď se jen obávám, že další díly už tady nevyjdou... byla by to každopádně škoda.

07.01.2017 4 z 5

První hrob napravo První hrob napravo Darynda Jones

Potřebovala jsem něco na odreagování. Něco nenáročného, vtipného s kapkou sexy týpka a tohle všechno jsem dostala. Nedá se říct, že bych byla přímo nadšená, ale rozhodně si mě kniha získala natolik, že rovnou začnu dvojku.

17.10.2016 3 z 5

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Tak tohle byla vážně síla. O Rutě jsem samozřejmě slyšela, ale až nyní jsem se k ní dostala a nelituji. Dávno zapomenutá katastrofa vyprávěná čtyřmi mladými lidmi mě doslova pohltila. Krátké kapitoly dodávaly příběhu spád. Nejvíc jsem se vždy těšila na Joanu a Floriana. Bylo úžasné sledovat střípky lidství ve světle těch hrůz co se děly. Rozhodně se v budoucnu vrhnu na další knihu od této výborné autorky.

04.10.2016 5 z 5

Dostavilo se dojetí, zatlačila jsem pár slziček a chvílemi jsem ani nedýchala Původně jsem se toho trochu bála, přece jenom je to divadelní hra a ne klasický Harryho příběh jak jsme zvyklí. Nejdřív mi trvalo si na ten styl zvyknout, ale za chvíli jsem se do toho dostala a najednou koukám, půlka knížky fuč a hups... jsem na konci. Bohužel všechny postavy nedostaly tolik prostoru jako by jindy dostaly v normálním příběhu, ale mně se to prostě líbilo. Ta hra musí být úžasná...

28.09.2016 5 z 5

Achilleova píseň Achilleova píseň Madeline Miller

Už v polovině knihy jsem si umínila, že se pustím do trochu hlubší recenze než obvykle, protože takhle kniha za to rozhodně stojí a ve mně se mísí tolik pocitů, že bych se s nimi chtěla podělit…

Autorka toto období přímo studovala a evidentně se jí zalíbil příběh o Achilleovi a jeho věrném příteli Patroklovi. Právě Patroklovými ústy vypráví příběh o dávných dobách, o bozích a hrdinech, o lidech a o lásce, o ztrátě a přátelství a o smrti. Z původního příběhu si vzala všechna známá „fakta“ a udělala z hlavních hrdinů milence. Ze začátku to někomu může přijít ztřeštěné a nehodné. Po troše hloubání si říkám - sakra proč ne? A nakonec nejde o to kdo je jakého pohlaví, určitě ne v lásce a o to hlavně jde. Autorce se podařilo nenásilně vtáhnout čtenáře přímo do centra dění. Během čtení jsem se zamilovávala, trpěla, smála, zlobila a plakala. Achilleus nebyl jen narcistický hrdina, jak se nám snaží v hodinách dějepisu vtloukat. Možná ho autorka místy zidealizovala až moc, ale byl to určitě člověk (pardon polobůh) a nic není černobílé.

Příběh začíná popisem dětství obou hrdinů, kdy král Menoitia vyžene, dle jeho názoru, nepovedeného syna – Patrokla, který se tak shodou náhod dostává do vyhnanství ke králi Péleovi. Zde se Patroklos poznává s královým synem – polobožským princem Achillem, který byl věštbou předurčen k velkým věcem. Z nějakého neznámého důvodu si Achilles vybere Patrokla jako svého nejbližšího druha a od té doby od sebe chlapci pomalu neudělají ani krok. Společně se vydávají do učení ke známému kentaurovi Cheironovi, kde se učí stopování, hudbě a medicíně. Chlapci zde stráví nádherné tři roky života. Z přátelství se stává postupně láska, kterou není schopná zničit ani Achilleova božská matka, mořská nymfa, Thetis. V pouhých 16 letech ale musí oba dospět a vydat se vstříc svému osudu v Troji...

Původní epos je nelítostný a i když bych jim chtěla zoufale fandit, aby to dobře dopadlo, vím, že je to předem prohraná bitva. I tak mě něco nutí zuřivě hltat další stránky vstříc hrůznému konci. Autorka si s eposem poradila celkem slušně. Vynechala zbytečné popisy čehosi a nechala pracovat čtenářovu představivost na plné obrátky. Nakonec jde především o pocity a ty z knihy doslova tečou. Také se mi líbí, že de facto tuto tragickou báji o Achilleovi a Patroklovi přepsala do přijatelné čtivé podoby a já mohla zavítat do tohoto bájného nádherného, ale i krutého světa.

20.04.2016 5 z 5

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Na konci jsem cítila bezmoc a pomalu bych brečela nad starcem i nad rybou... I když se může zdát, že se unudíte k smrti, musíte se ponořit pod povrch a obdivovat vnitřní nezdolnou sílu hlavního hrdiny.

30.01.2016 4 z 5

Krev na sněhu Krev na sněhu Jo Nesbø

Tak tohle byla opravdu parádní jednohubka. Mít víc času, dám jí na jeden zátah za pár hodin. Nesbø mě nezklamal ani mimo sérii Harryho Holea a opravdu se těším na další jeho kousek.

15.07.2015 4 z 5

Harry Potter a relikvie smrti Harry Potter a relikvie smrti J. K. Rowling (p)

Tahle série patří k mému dětství. To do Bradavic jsem utíkala, když jsem chtěla nebýt a i po letech je mi vážně líto, že je konec. Epilog už byl jen taková třešnička na dortu :)

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Má první dočtená kniha od Agathy Christie na doporučení kolegy. Ze začátku se to zdálo trochu nudné, ale jak přijedou na ostrov, hra začíná a člověk se nemůže od knihy odtrhnout.

Na východ od ráje Na východ od ráje John Steinbeck

Ze začátku jsem si myslela, že budu mít s touto knihou problém, ale velmi záhy jsem zjistila, že hltám každý řádek a že mě kniha prostě baví. I když autor knihu zahltil spousty postav, byly všechny úžasně propracované. Zamilovala jsem si hlavně Sama a Leeho. Kniha se čte skvěle.

Mizející dívky Mizející dívky Lisa Regan

Nebylo to špatné, v rámci žánru, řekla bych, takový lehčí průměr. Trochu pomalejší tempo, ale celkem to vyvážil konec. Ale kdyby mě nenamlsaly recenze, že s přibývajícími díly kvalita stoupá, nejsem si jistá, zda bych, při současné konkurenci, vůbec sáhla po pokračování. Hlavní hrdinku bylo trochu obtížnější si oblíbit, ale uvidíme, co přinesou další díly :)

14.04.2023 3 z 5

Kruh Kruh Kodži Suzuki

Asi jsem nebyla úplně správně napjatá, protože přeci jen film v těch důležitých příběhových bodech knihu kopíruje. Ale i tak to mělo celkem povedenou atmosféru a taky spoustu věcí se od amerického zpracování lišilo. Musím říct, že kniha byla rozhodně lepší hlavně co se týče rozuzlení příběhu. Čekala jsem to víc hororové.

05.03.2020 3 z 5