Léto s knihou

Stařec a moře

Starý rybář vyjíždí na sklonku svých dní na moře, přemůže obrovskou velrybu a vrací se s její kostrou, když byl jeho úlovek napaden žraloky. V tomto prostém ději je symbolisován odvěký zápas člověka s přírodou, nezadržitelnost ovládání přírody člověkem. Stařec ač sám uprostřed širokých vod, s nimiž srostl a dokonale je zná, není sám. Myslí na chlapce, kterého učil lovit, ví, že se o něj na břehu starají druzi. Vrací se z lovu s prázdnou vysílen a raněn. Přesto jeho příběh není pesimistický, naopak, brzy se s chlapcem vydají na nový lov. Novela (v r. 1954 Nobelova cena) výrazně ukazuje osobitý autorův vztah ke světu, způsob jeho vidění reality i způsob vyjádření. Je to oslava lidské statečnosti a houževnatosti s apotheosou lidské družnosti a závěrečném doslovu stručná charakteristika autorova života a díla.

Původní ilustrace od C. F. Tunnincliffa a Raymonda Shepparda.

2. vydání méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/55_/558/starec-a-more-558.jpg 3.72710

The Old Man and the Sea

Rok vydání: , 1. vydání originálu: 1951 ...více

Nejprve se musíte přihlásit.
teer.h24.08.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Vím, že tohle dílo mají všichni rádi. Já jsem to četla jen kvůli tomu, že to bylo krátké, mnoho lidí mi to doporučilo a proto jsem si to dala do seznamu děl k maturitě.

Na knihu jsem se těšila, protože všichni o ní mluvili, jak je to skvělá. Za mě musím říct, že kniha mě velice zklamala. Dlouhý nudný děj, bez nějaké větší akce. Když už jsem se příběhu začala dostávat a bylo to docela napínavé, byl konec... všechno strašně rychlé. Napřed dlouhý táhlý začátek a poté rychlý konec.
To, že se rybář nevzdával bylo hezké, hezký námět, ale...

Pro mě opravdu jedna z nudných knížek, asi jsem od ní čekala mnohem více. Je to věc názoru, ale dál bych to doporučila, protože je to krátké a dobré na rozebrání k matuře:)

AnneMaxe00721.08.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Lidi, nevzdávejte se. A když už, tak ne bez boje.

Vím, že mi spousta věcí unikla, protože mi nikdo neřekl, že se po nich mám dívat. I s tímhle pocitem (dá se na něho zvyknout...) se však knížka četla dobře.

Upřímně, nebýt seznamu maturitní četby v kombinaci s dovolenou u moře (doporučuji, tohle se tam četlo mnohem líp než Poe), asi by mě hned tak nenapadlo po ní sáhnout.

stopni17.08.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Skvělá novela o lidském úsilí a bezbřehé touze dojít svému cíli..... :-) Tuto knihu by měl přečíst každý......

cz_lynn17.08.2016Hodnocení knihy 1 z 5

Nebýt čtenářské výzvy, nečetla bych to. Ukrutná nuda. Nesedl mi způsob vyprávění, samotný příběh ok, přednes pana Mrkvičky v audioknize tomu dodal trochu snesitelnosti.

suezie11.08.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Spousta lidí ví, než to začne číst, o čem to je a jak to dopadne. A to je největší zlo. Pak jste totiž zklamaní. Čekáte víc, protože ten příběh znáte. Čekáte, že vás to něčím dostane, že dostanete víc....
Ale co vlastně chcete?
Hodnoťte prosím TU KNIHU.Ten autor totiž nemůže za to, že vy jste si to užili o něco míň, protože vám obsah vykecal učitel literatury...

Claudius07.08.2016Hodnocení knihy 1 z 5

Ano, je to klasika a ano, vyhrálo to Nobelovku i Pulitzera. Ale mě asi někde mezi řádky unikl nějaký úchvatný psychologicko-sociologický přesah. Ono to není špatné, ale podle mě je to jen záznam toho, jak starý pán chytá velkou rybu. Ano, chová ji v úctě, a ano, nakonec mu z ní moc nezbude a to vypovídá o pokoře, ale upřímně, četl jsem několik povídek současných autorů, a vybavuji si alespoň dvě, které také vypovídají o pokoře a jsou dokonce čtivější. Ale možná jsem jen barbar co to celé vůbec nepochopil.

coquus25.07.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Ze začátku mně připadalo, že se v příběhu skoro nic neděje, až později mi došlo, že je to trochu jinak. Hodně záleží na tom, co kdo v tom chce vidět - což je možná důvodem k úspěchu tohoto díla. Rozhodně se jedná o zajímavou povídku.

AnetK19.07.2016

Několikrát jsem si vyslechla, jak moc nudná tahle kniha je. Kvůli tomu jsem očekávala něco výrazně delšího. 114 bylo příjemným překvapením. A jestli byla kniha nudná? Ano i ne. Stařec a moře je jedním z těch příběhů, ke kterému člověk musí jistým způsobem dojít, aby ho ocenil. Sama jsem se k tomu upřímně nedostala. Možná za pár let.

Jak je to lehké, když je člověk poražen, řekl si v duchu. Nikdy jsem nevěděl, jak je to lehké. A co tě porazilo? zeptal se sám sebe. „Nic," odpověděl si nahlas. „Pustil jsem se moc daleko."

lucille4819.07.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Je to velmi krátké dílo, přelomové právě tím, že některé informace jsou skryty pod povrchem (takzvaná metoda ledovce). Je to dobrá kniha. Někdo by mohl namítat, že tématika knihy je o ničem, ale, jak jsem psala, je třeba hledat pod povrchem.
Vybrat si tuto knihu k maturitě doporučuji pro osoby, které si buď vyhledají skrytý smysl na internetu a nebo ho pochopí z knihy. V každém případě kniha sama o sobě je krátká, navíc autor je známý (také se o něm dá něco povědět), k maturitě je tedy vhodná.

Nikuskaaa16.07.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Knihu jsem začala číst kvůli čtenářské výzvě. Četla se dobře, ale upřímně nechápu, proč je tak úspěšná.

AllyKumari11.07.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Naprosto chápu lásku k této knize a použití jazyka v ní je mistrovské... a přesto jsem si ji neužila, za srdce mne nevzala a nikdy se k ní nevrátím. Nemám prostě srdce starého rybáře a mořské hlubiny mne nevzrušují.

TheMelorry04.07.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Zvláštní knížka, po pravdě moc nechápu, jak mohla kniha o rybáři dostat Nobelovu cenu. Měla jsem u ji trochu strach nakonec jsem ale byla mile překvapená. Četla jsem ji kvůli povinné četbě a také kvůli čtenářské výzvě a vůbec nelituji.

MartinaF02.07.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Mně se kniha moc líbila a skvěle se mi četla. Vůbec jsem se nenudila a v rámci možností byla kniha napínavá až do konce, ačkoliv jsem věděla, jak vše dopadne.

Es.02428.06.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Skvělý námět na zamyšlení, ale kniha jako samotná není psaná tak (nebo alespoň pro mě ne), aby mě vtáhla, nebo zanechla nějakou výraznější stopu. Samozřejmě kvalitní dílo, jen ne všechny prostě nadchne....zaujme určitě.

p.svatka18.06.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Mně se to moc líbilo a dědovi jsem hodně fandila :) měla jsem chuť mu jet pomoct. Vytrvalost se vyplatí.

filo14.06.2016

Kniha o usilovnosti,pokore a súžití človeka s prírodou.Kniha ktorá pomôže v ťažkých časoch.

memphisz09.06.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Milá novela o... rybaření? Na první pohled to tak vypadá, ale více jde o samotu, nostalgii stáří a zromantizovanou představu o životě chudého rybáře. Aktuálně nevidím důvod číst to někdy znovu, ale jednoho přečtení rozhodně není třeba litovat.

Aniday08.06.2016Hodnocení knihy 3 z 5

co by člověk ne/udělal pro čtenářskou výzvu...

peta547205.06.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Pro někoho je to nudné čtení, ale mě velice bavilo. Knížka byla velmi čtivá a přečetla jsem jí jedním dechem. Mrzel mě však její konec. Dokonale popsané situace, v příběhu se dá krásně orientovat a i si ho představovat.

AdamMez01.06.2016Hodnocení knihy 2 z 5

Knihu jsem záměrně podhodnotil, protože ji člověk zkrátka musí vidět v kontextu díla tohoto geniálního autora. A v takovém kontextu je to prostě brak dobrý tak akorát na nic neříkající Nobelovu cenu. Tím autorovi skládám poklonu, nikoliv posměšek.

Sparkling20.05.2016

Knihu jsem přečetla v několika hodinách. Polovinu času, kdy jsem ji četla, jsem proplakala. Nejsem si jistá, jak ji mám hodnotit. Na jednu stranu nesdílím s Hemingwayem fascinaci beznadějí, zoufalstvím, chudobou. Ale v tom, jak Santiago svůj osud přijímal, s pokorou, s láskou ke zvířeti, které musel zabít, aby sám nemusel zemřít, s neuvěřitelnou houževnatostí a respektem k přírodě, vidím čistou krásu.

/The first stars were out. He did not know the name of Rigel but he saw it and knew soon they would all be out and he would have all his distant friends.
The fish is my friend too,” he said aloud. “I have never seen or heard of such a fish. But I must kill him. I am glad we do not have to try to kill the stars"./

niki-chan19.05.2016Hodnocení knihy 0 z 5

3 týdny obrovského sebezapření, abych vůbec dočetla. Vzhledem k rozsahu prostě hrůza...

AlenaZelova15.05.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Kniha je dost známá, několikrát jsem se chystala ji přečíst, díky čtenářské výzvě jsem se do ní pustila. Kniha mě velmi překvapila, moc jsem od ní nečekala, o čem asi tak může být? Jak se stařec snaží ulovit rybu? A celá kniha jen o tom? Nebude to nuda? Překvapivě ne, kniha je opravdu zajímavě napsaná. Ano, kdyby byla delší, možná by to byla už nuda, kdo ví... Každopádně knihu doporučuji, stojí za přečtení.

susan083428.04.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Zprvu jsem neočekávala, že mě kniha zaujme, ale už po pár stránkách mě zcela pohltila. Přečetla jsem ji hned, protože jsem ji nedokázala odložit a dočíst druhý den. Kniha nepostrádá emoce a to na knihách miluji. Dle mého názoru Nobelova cena byla udělena oprávněně. Hemingway je prostě třída, jeho styl psaní a myšlení miluji.

koki.veru26.04.2016Hodnocení knihy 2 z 5

Upřímně řečeno mě tato knížka vůbec nezaujalo. Přečteno kvůli čtenářské výzvě, ale kniha mě vůbec nebavila, děj nudný a zdlouhavý. Mám ráda jiný styl psaní a napínavější knížky.

allebra16.04.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Nádherný životní příběh, ke kterému se ještě určitě vrátím.

Ellissabeth15.04.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Začátek a konec moc krásný. Střed trochu roztažený a chvilkami nudný (přirovnáván k "zdlouhavým bitvám ve fantasy"). Ovšem autor měl trochu hlubší myšlenku a ta je v tom cítit. Ovšem musím říci, že jsem čekala od příběhu asi "trošičku víc". Přesto moc pěkné, stojí za přečtení. Navíc je krátká a nikomu neublíží.

Corvus15.04.2016

Budu upřímný: čekal jsem mnohem, mnohem více. Mám rád i kvalitní jednohubky. Počet stran kvalitní knihu nedělá a nevidím důvod proč by útloučká Stařec a moře neměla mít Nobelovku. Bohužel se mi autor netrefil do vkusu... a to píšu jako člověk, který má rád příběhy odehrávající se na moři. Podle mého názoru by cenu tato kniha dnes neměla šanci získat. Chápu, že jednohubka o dědovi, co vyrazí rybařit má silný podtext o nezdolnosti ducha, ale upřímně: vždyť je to napsané tak okatě a skoro až nudně a příběh samotný je natolik předvídatelný, že mi buď něco "geniálního" uniklo nebo to je prostě jen nadhodnocený počin. Jsem rád, že jsem si konečně doplnil knihu ze škatulky "povinná četba", ale za mě rozhodně velké zklamání.

chlo0opek13.04.2016Hodnocení knihy 4 z 5

U této knihy mně překvapila její délka - opravdu jsem čekal, že kniha s Nobelovou cenou bude mít trošku více stránek:). Ale nevadí, na příběhu to nic neubírá, spíše naopak - aspoň to pěkně odsejpá;). Hezky jsou zde vyjádřeny pocity a jednání starce i zápasy s rybama na moři. Než jsem se však nadál, bylo dočteno. Ještě mě teda zamrzel závěr; bylo mi staříka líto, to, jak nakonec skončil, i když jisté pozitivum se i zde přece jen našlo...
Na plný počet to ale přece jen není - dávám lepší 4*.

Pajoslavka05.04.2016

Fantastické. Četla jsem již před mnoha lety, ale i tak se od knihy nedá při opětovném čtení odtrhnout...