Chcete si vést evidenci knih? Přečtené knihy, chystané k přečtení apod.? Začněte zde X

Stařec a moře

od: Ernest Hemingway

Stařec a moře
Stařec a moře

Starý rybář vyjíždí na sklonku svých dní na moře, přemůže obrovskou velrybu a vrací se s její kostrou, když byl jeho úlovek napaden žraloky. V tomto prostém ději je symbolisován odvěký zápas člověka s přírodou, nezadržitelnost ovládání přírody člověkem. Stařec ač sám uprostřed širokých vod, s nimiž srostl a dokonale je zná, n...celý obsah knihy

Starý rybář vyjíždí na sklonku svých dní na moře, přemůže obrovskou velrybu a vrací se s její kostrou, když byl jeho úlovek napaden žraloky. V tomto prostém ději je symbolisován odvěký zápas člověka s přírodou, nezadržitelnost ovládání přírody člověkem. Stařec ač sám uprostřed širokých vod, s nimiž srostl a dokonale je zná, není sám. Myslí na chlapce, kterého učil lovit, ví, že se o něj na břehu starají druzi. Vrací se z lovu s prázdnou vysílen a raněn. Přesto jeho příběh není pesimistický, naopak, brzy se s chlapcem vydají na nový lov. Novela (v r. 1954 Nobelova cena) výrazně ukazuje osobitý autorův vztah ke světu, způsob jeho vidění reality i způsob vyjádření. Je to oslava lidské statečnosti a houževnatosti s apotheosou lidské družnosti a závěrečném doslovu stručná charakteristika autorova života a díla.

Původní ilustrace od C. F. Tunnincliffa a Raymonda Shepparda.

2. vydání méně textu

http://img.databazeknih.cz/images_books/55_/558/starec-a-more-558.jpg 3.72093
Originální název:

The Old Man and the Sea

Žánr:
Literatura světová - Romány
Rok vydání: 1957, 1. vydání originálu: 1952 ...více
Nahrávám...

Komentáře

Nejprve se musíte přihlásit.
MartinkaSku04.10.2015

pěkné čtení, jeho klasika :,))

blackholesun3202.10.2015

Cetl jsem podruhe, snad po 15 letech, mozna vic. A musel jsem na tuto knihu prehodnotit nazor, vlastne obecne jsem musel prehodnostit nazor na Hemingwaye, pote co jsem za posledni dobu precetl cca jeho 4 knihy a chystam se na dalsi. Nejsem nejak zvlast nadsenej jeho stylem, ktery je vzdy a vsude zminovan (i mnou), ale cim jsem nadsen, je jeho realisticky pohled na svet. Jeho neidealizovani skutecnosti, ci naopak zatracovani. Podle me proste pise tak; jakym zivot je. Ano, kolikrat je to souboj cloveka se zviretem, cloveka s clovekem, cloveka se smrti a jednou vyhrava clovek, podruhe zvire, pokazde smrt. Pro spoustu utlocitnych jedincu je to barbar, vrah, alkoholik, etc., ale proboha!? Za a) hodme kamenem, kdo nejsme taci. Za b) co je nam do toho jakym byl clovekem, dulezite je to co napsal a jak to napsal.
Ve Smrti odpoledne napsal velice zajimavou myslenku, ze ma zkusenost s tim, kterak se lide deli do dvou skupin. 1) ti co souciti s lidmi (a tito maji parkrat za zivot zvire, ktere miluji, ale vzdy se spise priklaneji k lidem; 2) ti co souciti se zviraty (zvirata miluji, ovsem k lidem se dokazi chovat neuveritelne krute); touto myslenkou velice zabrnkal na me vlastni zkusenosti, ktere jsem si akorat do te doby nedokazal takto pojmenovat. Vlastne z toho nic dalekosahleho nevyvozuji, pouze se vzdy musime tak trochu ironicky usmivat vidim-li jak lide hajici prava zvirat by tem ostatnim lidem co s nimi nesouhlasi udelali to same co je provadeno tem zviratum.
Nema smysl zavirat oci pred utrpenim, protoze budeme-li tak cinit, stane se clovek tak trochu zplostelym a tupym vuci vsemu ostatnimu. Mno to jsem se vykecal.

AdélaV.29.09.2015

K téhle knížce se tak ráda vracím... Neuvěřitelná nádherná knížka!!! Jak to, že má jen tak málo procent??????

Salwator28.09.2015

Jak může mít takové dílo tak nízké hodnocení? Ano, je pravda, že se celý děj motá jen okolo jednoho zápasu muže s rybou, ale kdo by dokázal takovýto námět napsat poutavěji? Hodně částí této knihy nutí člověka k zamyšlení, že když se hodně chce, dokáže se vše. Hlavní je se nevzdávat, ale když bojujete s přírodou a vyhrajete, příroda se vrátí ve formě žraloků a ztrpčí vám vítězství. Pouze mi trochu vadil podivný vztah mezi Santiagem a Manolinem.

koolsavage26.09.2015

Paralela k životu jako takovému.

exinix22.09.2015

Opět další zbytečně dlouhá kniha. Je sice poměrně malá ale hlavní děj by se vešel do poloviční.

Domuly11.09.2015

Malá knížka obsahem, ale ne myšlenkou. Čtení jsem si užívala, moc se mi líbil příběh starého rybáře a ryby - příběh o životě a smrti. Jeho houževnatost, sebezapření, vnitřní souboj se sebou i s přírodou. Plánuji ji přečíst znovu a těším se, co nového tam najdu.

janule579203.08.2015

Asi si tu založím další účty a zadám tu s nimi hodnocení takové, aby se kniha ocitla tam, kam patří. Její nynější umístění nechápu.

Thrawn8921.07.2015

Tato kniha nabízí vše, jen ne touhu dočíst ji do konce aneb hezky napsaná nuda.

binysek04.07.2015

kniha bezesporu výborná, ale pro mne je dost nemožné překonat svůj postoj - v boji člověka se zvířetem fandím zásadně zvířeti.... pokud to není hmyz. Takže jsem si ji neprožila, jak by se prožít dala.

Erudite04.07.2015

" 'Ale člověk není stvořený pro to, aby prohrával,' řekl. 'Může ztratit život, vzdát ale nesmí nic.' "
Ernest Hemingway

notburga24.06.2015

Nadchla mě už jako dvanáctiletou dívku a dodnes tento příběh vyhledávám, když si chci odpočinout. Ten úžasně popsaný vztah člověka s přírodou je přesně to, co pro chvíle uklidnění potřebuji.

Msourkova22.06.2015

Bohužel, zřejmě nejsem schopna docenit myšlenku, kterou se autor příběhem snažil přenést. Nebo jsem možná hledala ještě něco navíc. Každopádně, nutná (?) avšak ukrutně dlouho a dopodrobna popisovaná technická stránka plavby mě skoro uspala (háčky, pruty, třpytky... nejsem schopna si to všechno představit). A příběh samotného Santiaga bohužel neměl tu sílu, aby mě chytil. Hemingway očividně není pro mě...

marvan0021.06.2015

Plytká a přeceňovaná novela, řekl bych, která sice získala autorovi Nobelovu cenu, ale za svou popularitu vděčí především dobovým souvislostem. Novela svým proletářským hrdinou korespondovala s neomarxistickým pohledem na svět, který uhranul západního intelektuála. Přesně ten typ literatury, kterou milují některé prostomyslné učitelky literatury na základních školách, tedy nic doopravdy myšlenkově náročného, zato s pochybným odérem čehosi obecně uznávaného. Dnes je novela mnohými chápána jako ukázkový midkult, tedy dílo banálního obsahu předstírající myšlenkovou vážnost, svého druhu tunelování vysoké kultury.

lushi19.06.2015

Doslova jednorázovka. Přečteno během chvilky, ale už se k ní nikdy nevrátím. Kdybych si ji nezvolila k maturitě, ani bych se neobtěžovala nad příběhem uvažovat.

povi15.06.2015

Vynikající....procítěné,hluboké...pocit z téhle knihy je fascinující....zůstane hodně dlouho...

povi15.06.2015

Vynikající....procítěné,hluboké...pocit z téhle knihy je fascinující....zůstane hodně dlouho...

Pawlisman12.05.2015

Podle mého názoru přeceňované dílo. Pěkné a originální, avšak nenacházím nic více z předpokládané geniality autora a síly díla.

Palivo21.04.2015

Příjemná jednohubka, kterou se nám Ernest snaží sdělit klasickou existencionální tezi, kterou v osmdesátých letech minulého století zpopularizoval belgický, čtyřikrát rozvedený kickboxer Jean-Claude Van Damme, a to jest že silnější pes mrdá. Zde je kickboxerem stařičký rybář Santiago, který místo aby v klidu seděl na pláži, kouřil doutníky a štípal kubánské šlapky do prdélek, vyjíždí na moře, kde jako první člověk v dějinách několik dní surfuje po hladině na ručně vyrobeným rogalu z ryby. Vše nakonec ale přijde v niveč, protože po spanilé jízdě, kdy Santiago pravděpodobně dojel až do vod Argentinského moře, náhle došel Hemingwayovi rum a tak místo večerní žranice pro 200 kubánců končí kniha prequelem k čelistem, kdy žraloci zaútočí na mužorybí rogalo a postupně udělají z pořádného candáta jednu velkou kostru. Jako správný kulturní barbar, jsem vůbec netušil o čem Stařec a moře je, o to víc jsem byl překvapen a potěšen, jak naturalisticky kniha dopadla a jaká tedy byla její hlavní myšlenka - berte si na moře podběrák, jinak vám z ní nic nezůstane.

sabixxxie21204.04.2015

Perfektní :) velmi dobrá volba pro povinnou četbu, zabere chvilku čtení a dějem není tak náročná...

Bobšule02.04.2015

Nádhera, skutečná nádhera. Vychutnávala jsem si každou stránku. Ale také jsem tu knihu četla až po třicítce. Kdybych ji musela číst jako povinnou literaturu ve škole, asi bych se ukousala nudou. Na tyhle věci prostě člověk musí dozrát. Zkušenostmi, znalostmi, rozhledem, vkusem. :-)

Bbooks26.03.2015

No jo povinná četba. Musela jsem to přečíst.

Daniel.9505.03.2015

Lidská síla ve 114 stranách, velmi krásný příběh.

Karloska03.03.2015

Kniha Stařec a moře patří mezi mé oblíbené knihy. Nečetla jsem ji poprvé a ještě se k ní budu s radostí vracet.

Dixinka24.02.2015

Krásné. Dojemné. Moudré. Nevím proč jsem ji nečetla už dřív.

Sparkling04.02.2015

Knihu jsem přečetla v několika hodinách. Polovinu času, kdy jsem ji četla, jsem proplakala. Nejsem si jistá, jak ji mám hodnotit. Na jednu stranu nesdílím s Hemingwayem fascinaci beznadějí, zoufalstvím, chudobou. Ale v tom, jak Santiago svůj osud přijímal, s pokorou, s láskou ke zvířeti, které musel zabít, aby sám nemusel zemřít, s neuvěřitelnou houževnatostí a respektem k přírodě, vidím čistou krásu.

/The first stars were out. He did not know the name of Rigel but he saw it and knew soon they would all be out and he would have all his distant friends.
The fish is my friend too,” he said aloud. “I have never seen or heard of such a fish. But I must kill him. I am glad we do not have to try to kill the stars"./

BiiZet02.02.2015

asi není co dodat :) vše už bylo řečené. Chvilková záležitost na čtení, ale stopy po sobě kniha zanechá dlouho...

Artic01.02.2015

Četl jsem na pláži na Korfu. Nezapomenutelné.

mijala22.01.2015

podobné knížky jsem neměla ráda už ve škole, tak že jsem se jim radši vyhýbala. nejdříve jsem si myslela, že mi budou dlouhá souvětí dělat problémy, ale nestalo se tak. kniha je dalo by se říct o ničem, ale i tak mě celý příběh chytl a musela jsem ho dočíst až do konce. jediné, co mi chybělo, byl lepší závěr, nebo alespoň jedna poslední věta.

Lucy Sun03.01.2015

Docela dost nudné očekávala jsem něco víc. Neustále mi říkali jak výborně Ernest Hemingway píše, ale pro mě to bylo opravdu plytké čtení.