Stařec a moře

Starý rybář vyjíždí na sklonku svých dní na moře, přemůže obrovskou velrybu a vrací se s její kostrou, když byl jeho úlovek napaden žraloky. V tomto prostém ději je symbolisován odvěký zápas člověka s přírodou, nezadržitelnost ovládání přírody člověkem. Stařec ač sám uprostřed širokých vod, s nimiž srostl a dokonale je zná, není sám. Myslí na chlapce, kterého učil lovit, ví, že se o něj na břehu starají druzi. Vrací se z lovu s prázdnou vysílen a raněn. Přesto jeho příběh není pesimistický, naopak, brzy se s chlapcem vydají na nový lov. Novela (v r. 1954 Nobelova cena) výrazně ukazuje osobitý autorův vztah ke světu, způsob jeho vidění reality i způsob vyjádření. Je to oslava lidské statečnosti a houževnatosti s apotheosou lidské družnosti a závěrečném doslovu stručná charakteristika autorova života a díla.

Původní ilustrace od C. F. Tunnincliffa a Raymonda Shepparda.

2. vydání méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/55_/558/starec-a-more-BDG-558.png 3.73166

Hemingway

The Old Man and the Sea (1951)

Literatura světová, Novely
Vydáno:, Československý spisovatel
Více informací...

sirek
dnes

Já v tom vidím příběh o ješitnosti a tvrdohlavosti člověka, který se prostě snaží podmanit si vše, ačkoliv na to nemá.
Kniha na mě působí nezáživně a odtažitě, na čtenáře moc ohled nebere. Skáče od jedné situace ke druhé, přesto z toho nezískávám pocit, že by se tam něco dělo. Stařec je právě ta zatvrzelá ješitná figurka, která mi byla vysoce nesympatická.
Na to, o jak útlou knihu jde, to bylo dost zdlouhavé. Líbil se mi vlastně pouze překvapivě svižný začátek, čím déle se děj zdržoval na moři, tím úmornější to bylo.

novina

Ze začátku mi občas utíkaly myšlenky jinam, ale jakmile měl rybu přivázanou k lodi a vydal se na cestu zpátky, tak jsem děj prožívala a nejradši bych toho žraloka něčím majzla po hlavě, aby plul jinam.

Ema22

Ač je to kniha útloučká, přesto bych některé pasáže nepatrně zkrátila. Stěžejní je pro mě její poselství. Mnohdy může být naším cílem samotná cesta. A příroda, respektive moře a ryba, nejsou našimi nepřáteli, jsou naší součástí a podle toho bychom se k nim měli chovat.

Kitty

Klasika. Mě ale nedokázala plně uchvátit. Chápu smysl, přesto jsem musela některé pasáže číst vícekrát, stále mi utíkaly myšlenky jinam.

Richelle

Je to kniha, ve které je spousty odvahy, síly, vůle i lásky. Četla jsem to už několikrát. Škoda, že je kniha tak krátká, protože ji mám strašně ráda.

Romanka89

Chápu, že možná pro někoho toto dílo může být nudné, když je to celé jen o tom jak jeden stařec je na loďce na moři a snaží se chytit rybu. Ale ono je v tom mnohem víc - lidská síla, odhodlanost, boj a nakonec zoufalství. Krátké, ale velmi silné.

Čtenářská výzva 2017: Kniha od držitele Pulitzerovy ceny.

rarášek

Přečteno jako povinná četba k maturitě. Kamarád mi před před četbou říkal, že se tam sice nic neděje, ale je to dobrá knížka. Měl pravdu. Sice se tam nic nedělo, stále se houpal na loďce uprostřed moře a snažil se chytit rybu, ale bylo to čtivé a zajímavé. Příběh o silné vůli a boji s přírodními živly. :)

Nikki.Jukki

Čtenáři se dělí na dvě skupiny. Pro někoho pouze knížka o starém rybáři, co loví obrovskou rybu. Pro jiné knížka, která ukazuje sílu a odhodlanost člověka, který i přes veškeré překážky a téměř neviditelnou šanci na úspěch bojuje nejen se vším, co mu přijde do cesty, ale i se sebou samotným. Jako někdo, kdo v životě nebyl rybařit, jsem nerozuměla veškeré rybářské terminologii, jinak bych si to asi užila víc, protože tyto popisné části jsou v knize obsaženy ve velké míře. Osobně se mi kromě významu mezi řádky líbily zejména pasáže se starcovým mladým a oddaným společníkem. Chápu ale, že se ne každému zamlouvá, i přes malý počet stran jsem ji četla poměrně dlouho.

knihomolka16

Hezké osvěžení povinné četby

iveta3689

Jsem ráda, že jsem si ji přečetla. Je to zajímavá jednohubka, ale genialitu v ní bohužel nevidím. Dobré, svižné, ale nic dalšího dodat nemůžu.

Květi62

Malá knížka, ale velký a silný příběh. Kdysi jsem ji četla jako povinnou četbu na střední škole a říkala jsem si no nic moc. Nyní jsem po ní sáhla kvůli čtenářské výzvě a překvapil mě úplně jiný pohled na ni.

JanPřemysl

K této knize jsem se dostal po letech a to díky tomu, že vnuk učící literaturu na SŠ se připravoval na maturity.A při diskuzi na připravenost studentů tehdy, za mých časů a připravenost studentů nyní jsme se dostali i dílům, která by průměrný maturant měl znát. S chutí jsem si knihu po mnoha letech přečetl a pak jsme doma s dcerou a s vnukem vedl diskuzi, zdali si oba všimli, co nám v podtextu toho všeho vlastně Hemingway chtěl sdělit . A velice mě zarazilo, že oba naprosto netušili, nač se jich ptám. Neptal jsem se na obsah- to jsem nepokládal za důležité, předpokládal jsem, že když oba studovali, že znalosti mají. Ptal jsem se na to, co tím chtěl básník říci, co jim ta kniha po přečtení dala , na jejich pocity,na jejich vnímání celého obsahu tohoto, bezesporu nádherného , díla. Možná, že jsem se ptal špatně, pokládal jsem špatné , uzavřené, otázky. Snad až stáří nim napoví. Nejde jen o těžkosti života, jde o boj, který vede každý sám se sebou, se svojí vůlí, s odhodlaností prožít svůj živost plně a s pocitem , že tady nebyl nadarmo. Nejen odvedenou prací, nejen tím, že tady po sobě zanechává odkaz v podobě potomků, nejen hmotnými statky. ale hlavně tím, že když už byl člověku dán dar života na této planetě, tak naší řekněme povinností je tento dar využít bezezbytku a ne s ním plonkově pohrdat.

Mušketýr007

Krásný a hluboký příběh života.

bakjo95

Bojoval proto, byl proto schopen obětovat život...a nakonec TO ztratil:

„Největším štěstím člověka je, když může žít pro to, zač by byl ochoten zemřít.“

Honoré de Balzac

Kniha plná myšlenek...Stejně jako Malý princ - zdánlivě jednoduchý, ale přesto hluboký příběh. Doporučuji - 100%

Áňa 998

Neskutečná kniha s hlubokým významem. Přečteno jedním dechem :)

Lodja

Jakub Vágner by mohl závidět :)
Jinak se mi nechce opakovat to, co tu vystihli mnozí přede mnou. Krásné, dojemné a poučné.

jan6775

dobrá kniha se silným příběhem.

Tynulda

Smutný příběh starce, který mě ale jinak nezaujal. Celé to bylo zdlouhavé.

regulax

Beznadějný, smutný, hořký, osamocený, citový, napínavý, poučný a srdcervoucí příběh, který musíte přečíst!!!

marketa9252

Moc jsem se na knihu tešila! Četla jsem jí jako povinnou četbu. Opět nezklamala. Krásný příběh,rychlečtoucí. Měli by si jí přečíst všichni,jak dokáže být člověk odhodlaný...

ondrej5141

Četl jsem v rámci povinné četby k maturitě. Stokrát jiný popis moře a starcovy vnitřní monology. Není co dodat, mistr krátkých úderných vět si to ocenění za tuto novelu zasloužil.

Vilas1979

Přečteno v rámci čtenářské výzvy. Fascinující souboj starého muže s rybou natažený na sto stránek. Líbily se mi starcovy monology a atmosféra předrevoluční Kuby.

Bab58

Když jsem četla knihu poprvé měla jsem pocit marného boje,nyní mám pocit že i pokus bez zdárného konce člověka posílí.

Sidonie

Trochu přeceňované, podle mě.
Raději nehodnotím, možná, že jednou mi dá víc...

Aleh

V jednoduchém příběhu starého rybáře na velmi malém prostoru nám toho Ernest Hemingway tolik řekl a předal. To svědčí o nesporných autorových kvalitách. Četla jsem ten příběh plný emocí už několikrát a ráda se k němu vždy po čase vracím. Je to dojemný příběh a čtenář má nad čím přemýšlet.

tatafa

Krásné a zajímavé dílo, které se velice snadno čte. Vřele doporučuji!

vinnetou500
30.12.2016

Pane jo, to je počteníčko. Vřele doporučuji všem!

Půca4
14.12.2016

Stařec a moře je vážně úžasný a dojemný příběh!

kacenka7206
07.12.2016

Krásná kniha, která poukazuje jak těžký je život. Škoda že byla tak krátká. Potěšila velice. :)

CrazyDuck15
01.12.2016

Skvělá kniha, na kterou jsem byla již delší dobu zvědavá. Nakonec jsem si ji koupila, ale až kvůli povinné četbě. Nicméně se jedná o jednoduše čtivě napsanou knihu, ve které někteří naleznou i ten skrytý význam, který nám chtěl autor sdělit. Líbí se mi, že obsahuje i nepřeložené španělské výrazy, které celou knihu, v podstatě psanou jednoduchým vypravováním, příjemně oživují. Pokud tedy hledáte dobrou knihu, která se zároveň bude hodit u maturity, jednoznačně doporučuji.