Soutěž

Stařec a moře / The Old Man and the Sea

Autor: Ernest Hemingway

Stařec a moře

Starý rybář vyjíždí na sklonku svých dní na moře, přemůže obrovskou velrybu a vrací se s její kostrou, když byl jeho úlovek napaden žraloky. V tomto prostém ději je symbolisován odvěký zápas člověka s přírodou, nezadržitelnost ovládání přírody člověkem. Stařec ač sám uprostřed širokých vod, s nimiž srostl a dokonale je zná, není sám. Myslí na chlapce, kterého učil lovit, ví, že se o něj na břehu starají druzi. Vrací se z lovu s prázdnou vysílen a raněn. Přesto jeho příběh není pesimistický, naopak, brzy se s chlapcem vydají na nový lov. Novela (v r. 1954 Nobelova cena) výrazně ukazuje osobitý autorův vztah ke světu, způsob jeho vidění reality i způsob vyjádření. Je to oslava lidské statečnosti a houževnatosti s apotheosou lidské družnosti a závěrečném doslovu stručná charakteristika autorova života a díla.

Původní ilustrace od C. F. Tunnincliffa a Raymonda Shepparda.

2. vydání (méně textu)

http://img.databazeknih.cz/images_books/55_/558/starec-a-more-558.jpg 3.71456
Žánr:Literatura světová - Romány
Rok vydání:1957, rok vydání originálu: 1952 ...více
Štítky:Kuba, moře a oceány, senioři

Komentáře

Nejprve se musíte přihlásit.
jardazemak předevčírem

Nádherná ukázka lidské síly, odhodlanosti a odvahy. Nevěřil jsem tomu konci, samozřejmě jsem byl zklamaný, ale to je ta ztracená generace- realita, kterou si lidé těžko připouštějí a proto to nakonec tak zle hodnotí.

red_marionette 22.08.2014

Tuto knihu jsem četla dvakrát a ani jednou ji nedočetla, bohužel mě nezaujala.

Pedruska01 21.08.2014

Klasika. Nebylo to špatné, ale cílem knihy byla vlastně rybářova pouť po moři. Což bylo místy nudné, i když se to pak zvrhlo v boj o holý život s žraloky a také samozřejmě s úlovkem, nabralo to kapičku obrátky. Smutné celkem.

Eviik 19.08.2014

Dobrá kniha, smutný příběh Santiaga mě hodně rozesmutněl, ale obdivuji jeho výdrž a životní sílu! Doporučuji.

Liv 15.08.2014

Šla jsem do toho kvůli povinné četbě a co se týče samotného čtení, tato novela se dá krásně přečíst. Oceňuji, jak Hemingway dokázal o lovení jedné jediné ryby tolik napsat, aniž by to na mě působilo zdlouhavě. Akorát jsem se nějak pořád ztrácela, co konkrétně bylo záměrem autora. Myslím, že za takových 10 let bych v tom viděla víc a mnohem více by mě to i oslovilo. Nyní to pro mě byl pouze krátký příběh, ke kterému jsem musela v rozborech díla dodatečně hledat pointu .

Stamby 13.08.2014

Původně jsem se domníval, že je to jedna z knih kterou mi zkazila učitelka literatury tím, že nám kompletně odvyprávěla děj. I proto jsem se této knize tak dlouho vyhýbal. Nakonec jsem ji přečetl jedním dechem a uvědomil jsem si jak moc jsem se mýlil.
Absolut Hemingway, 100%

pajkahej 10.08.2014

V jednoduchosti je krása.

1v8na 07.08.2014

nějak mě to moc nebralo

janacheca 20.07.2014

Výborná knížka, nebudu opakovat chválu, co napsali jiní níže. Snad jen jediná (malá) výhrada - mohla být ještě o něco kratší. Některá místa jsou popisná až moc. To, co autor chtěl říci, by se tam určitě i tak vešlo.

Sushi 18.07.2014

Jako knihu bych jí asi nedočetla, bojím se. Odposlechnuta jako audio a líbila se :)

adrianna0305 15.07.2014

Tak Ernestovi knihy mě nijak neoslovily :-( špatně se čtou.

bond77 03.07.2014

Parádní knížka. Jenom má jednu chybu, za kterou paradoxně sama kniha nemůže. Stařec a moře jsme důkladně rozebírali ve škole, a tak jsem bohužel věděl, do čeho jdu a nekonalo se tak žádné překvapení. Jedno jsem si ale z knihy odnesl. Tu neskutečnou houževnatost, kterou měl Santiago, když se snažil ulovit rybu. Tato postava je skvělým motivátorem - když má člověk něco "dát", musí se tomu podřídit všechno. Mimoto je důležité nevzdávat se a bojovat až do úplného konce.

Anette Abeja 24.06.2014

Udivuje mě fakt, že kniha se dosti lidem nelíbí. Já osobně ji četla několikrát. :) Možná je to také tím, že většina lidí čeká nějakou udivující zápletku nebo jim o knize někdo navykládal bůh ví co a potom je jasné, že očekávání od knihy je úplně jiné. Tady se dalo dopředu tak nějak očekávat co se stane a jak to dopadne. Je pravda, že některé pasáže jsou velmi zdlouhavé, ale i tak se mi kniha velmi líbí. :)

Ivy 27.05.2014

Tak jsem nakonec ústní maturitu udělala a ani nemusela jsem tuhle knihu dočíst. Nemám k tomu dostatečnou vůli. Nic pro mě.

mdracek 26.05.2014

Na to, jak moc je kniha slavná, jsem od ní prostě čekala něco víc než jen starce Santiaga, který žije na Kubě a pluje po moři za rybou... Ten závěr to možná trochu zlepšil, ale je to podle mě zbytečně dlouze napsaná novela v podstatě o ničem - má to psychologický podtext, ale na to asi ještě musím dospět....

Haldasha 26.05.2014

Tato kniha me vubec nezaujala, nudne.

AničkaŽ 25.05.2014

Nečekala jsem, jak moc mě tahle kniha zaujme. Čekala jsem sebepřekonávání v rámci "povinné četby" , ale nakonec jsem se dočkala příjemného čtení. Pro mě z knihy vyzařoval zvláštní klid. :)

mitko 18.05.2014

Knihu sme mali v ôsmej triede na základnej škole ako povinné čítanie, keďže vtedy som ich ešte čítal, dostal som sa j ku tejto a pamätám si, že to bolo veľké sklamanie, nudný dej, myšlienka, koniec, asi proste všetko ( až na to že bola krátka to bolo plus) zle. Po mnohých rokoch, sme to opäť preberali na strednej, kde nás učili všetky myšlienky čo kniha obsahuje ale ja ich tam vtedy vôbec asi nevidel a kniha sa mi znechutila tak, že nemám silu sa ku nej už vrátiť. Ale keď vidím hodnotenia a komentáre ostatných, tak chyba predsa len bude u mňa..hmm s vekom tu rastie asi apetít

fauziya 11.05.2014

Podle mě přeceňovaná kniha s jednoduchým prvoplánovým poselstvím. Mnohé možná dojme, mnohé bohužel odradí od čtení dalšího Hemingwaye. Což je škoda. Jiná jeho tvorba je výborná.

elliefant 08.05.2014

Bála jsem se, ale nakonec mě velmi překvapila. Milá, nebyla zdlouhavá a zanechala ve mě velmi zvláštní pocit. Rozhodně nejlepší dílo Hemingwaye.

ladypink 07.05.2014

Tato kniha mě hodně zaujala. Vyvolala ve mě zvláštní pocity, ani vlastně pořádně nevím proč. Často na ni myslím.

kaptn Jan 05.05.2014

Když kniha vyšla česky poprvé, byl to trhák, každý ji chtěl číst. Pro dnešního čtenáře je ale málo svižná bez hromadících se napínavých, či hororových momentů. Ale stále je zajímavá, nutí nás po přečtení k zamyšlení.

okap 30.04.2014

Prestoze dej knihy by se dal shrnout do jedne vety, je kniha napinava, svizna a vypravecsky bohata. Ze zacatka jsem sice propadala mirne skepsi, ze to bude opravdu jen nuda, jak tu nekteri pisou, nakonec me to ale chytlo a s napetim a zatajenym dechem jsem cetla az do konce. Doporucuji vsem, co se radi nechaji unaset uzasnym vypravecskym jazykem. Pribeh je jednoduchy, ale silny.

stovice 26.04.2014

Mě kniha nijak zvlášť nezaujala četla jsem ji, protože byla v literatuře k maturitě. Za pár let si ji možná znovu půjčím a třeba k ní dospěju.

michael4483 25.04.2014

Je to krásna a hodnotná literatúra, ale nikdy som ju nedokázal dočítať do konca - a to má ledva 60 strán. Prototyp dokonalej, ale zároveň aj dokonale nudnej novely, ku ktorej prechovávam profesionálny rešpekt, ale osobne ju nemám príliš v láske. Hemingway má mnohé kvalitnejšie (a záživnejšie) diela. 60%

kotasbk 23.04.2014

Knihu jsem četl kvůli tomu, že byla, je a bude na našem školním seznamu povinných knih maturitě a musím říct, že mě natolik zaujal a oslovil Hemingwayův styl vyprávění, že v blízké budoucnosti přečtu i další jeho díla. Co se týče samotné knihy, musím uznat, že je výborně napsaná, i když na poprvé čtenář neporozumí všemu.

michaela.m 10.04.2014

Máme ji v povinné četbě, všichni ji chválí tak jsem si řekla proč ne, že jo :-). Ale knížka mě nudila, nemohla jsem se vůbec začíst. Půlku knížky chytá jednu rybu, kterou mu stejně sežerou žraloci... Jsem ráda, že jí mám za sebou...

kotasbk 07.04.2014

krátké a čtivé :)

Denisa_a 31.03.2014

Krásná zajímavá klasika povinné (pro mě spíše dobrovolné) četby :-)

Guepp 17.03.2014

Miluji úvahy nad ničím, které v sobě skrývají tu všednost. Když se nad nimi zamyslíte, zjistíte, že nic jiného řešit nepotřebujete, protože jedině ta všednost kolem vás je důležitá! Super!!