Léto s knihou
Chcete hodnotit knihy a vést si seznamy "přečtených knih" a další? Začněte zde X

Stařec a moře

Starý rybář vyjíždí na sklonku svých dní na moře, přemůže obrovskou velrybu a vrací se s její kostrou, když byl jeho úlovek napaden žraloky. V tomto prostém ději je symbolisován odvěký zápas člověka s přírodou, nezadržitelnost ovládání přírody člověkem. Stařec ač sám uprostřed širokých vod, s nimiž srostl a dokonale je zná, není sám. Myslí na chlapce, kterého učil lovit, ví, že se o něj na břehu starají druzi. Vrací se z lovu s prázdnou vysílen a raněn. Přesto jeho příběh není pesimistický, naopak, brzy se s chlapcem vydají na nový lov. Novela (v r. 1954 Nobelova cena) výrazně ukazuje osobitý autorův vztah ke světu, způsob jeho vidění reality i způsob vyjádření. Je to oslava lidské statečnosti a houževnatosti s apotheosou lidské družnosti a závěrečném doslovu stručná charakteristika autorova života a díla.

Původní ilustrace od C. F. Tunnincliffa a Raymonda Shepparda.

2. vydání méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/55_/558/starec-a-more-558.jpg 3.72604

The Old Man and the Sea

Rok vydání: , 1. vydání originálu: 1951 ...více

Nejprve se musíte přihlásit.
Es.024včeraHodnocení knihy 3 z 5

Skvělý námět na zamyšlení, ale kniha jako samotná není psaná tak (nebo alespoň pro mě ne), aby mě vtáhla, nebo zanechla nějakou výraznější stopu. Samozřejmě kvalitní dílo, jen ne všechny prostě nadchne....zaujme určitě.

p.svatka18.06.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Mně se to moc líbilo a dědovi jsem hodně fandila :) měla jsem chuť mu jet pomoct. Vytrvalost se vyplatí.

filo14.06.2016

Kniha o usilovnosti,pokore a súžití človeka s prírodou.Kniha ktorá pomôže v ťažkých časoch.

memphisz09.06.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Milá novela o... rybaření? Na první pohled to tak vypadá, ale více jde o samotu, nostalgii stáří a zromantizovanou představu o životě chudého rybáře. Aktuálně nevidím důvod číst to někdy znovu, ale jednoho přečtení rozhodně není třeba litovat.

Aniday08.06.2016Hodnocení knihy 3 z 5

co by člověk ne/udělal pro čtenářskou výzvu...

peta547205.06.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Pro někoho je to nudné čtení, ale mě velice bavilo. Knížka byla velmi čtivá a přečetla jsem jí jedním dechem. Mrzel mě však její konec. Dokonale popsané situace, v příběhu se dá krásně orientovat a i si ho představovat.

AdamMez01.06.2016Hodnocení knihy 2 z 5

Knihu jsem záměrně podhodnotil, protože ji člověk zkrátka musí vidět v kontextu díla tohoto geniálního autora. A v takovém kontextu je to prostě brak dobrý tak akorát na nic neříkající Nobelovu cenu. Tím autorovi skládám poklonu, nikoliv posměšek.

Sparkling20.05.2016

Knihu jsem přečetla v několika hodinách. Polovinu času, kdy jsem ji četla, jsem proplakala. Nejsem si jistá, jak ji mám hodnotit. Na jednu stranu nesdílím s Hemingwayem fascinaci beznadějí, zoufalstvím, chudobou. Ale v tom, jak Santiago svůj osud přijímal, s pokorou, s láskou ke zvířeti, které musel zabít, aby sám nemusel zemřít, s neuvěřitelnou houževnatostí a respektem k přírodě, vidím čistou krásu.

/The first stars were out. He did not know the name of Rigel but he saw it and knew soon they would all be out and he would have all his distant friends.
The fish is my friend too,” he said aloud. “I have never seen or heard of such a fish. But I must kill him. I am glad we do not have to try to kill the stars"./

niki-chan19.05.2016Hodnocení knihy 0 z 5

3 týdny obrovského sebezapření, abych vůbec dočetla. Vzhledem k rozsahu prostě hrůza...

AlenaZelova15.05.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Kniha je dost známá, několikrát jsem se chystala ji přečíst, díky čtenářské výzvě jsem se do ní pustila. Kniha mě velmi překvapila, moc jsem od ní nečekala, o čem asi tak může být? Jak se stařec snaží ulovit rybu? A celá kniha jen o tom? Nebude to nuda? Překvapivě ne, kniha je opravdu zajímavě napsaná. Ano, kdyby byla delší, možná by to byla už nuda, kdo ví... Každopádně knihu doporučuji, stojí za přečtení.

susan083428.04.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Zprvu jsem neočekávala, že mě kniha zaujme, ale už po pár stránkách mě zcela pohltila. Přečetla jsem ji hned, protože jsem ji nedokázala odložit a dočíst druhý den. Kniha nepostrádá emoce a to na knihách miluji. Dle mého názoru Nobelova cena byla udělena oprávněně. Hemingway je prostě třída, jeho styl psaní a myšlení miluji.

koki.veru26.04.2016Hodnocení knihy 2 z 5

Upřímně řečeno mě tato knížka vůbec nezaujalo. Přečteno kvůli čtenářské výzvě, ale kniha mě vůbec nebavila, děj nudný a zdlouhavý. Mám ráda jiný styl psaní a napínavější knížky.

allebra16.04.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Nádherný životní příběh, ke kterému se ještě určitě vrátím.

Ellissabeth15.04.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Začátek a konec moc krásný. Střed trochu roztažený a chvilkami nudný (přirovnáván k "zdlouhavým bitvám ve fantasy"). Ovšem autor měl trochu hlubší myšlenku a ta je v tom cítit. Ovšem musím říci, že jsem čekala od příběhu asi "trošičku víc". Přesto moc pěkné, stojí za přečtení. Navíc je krátká a nikomu neublíží.

Corvus15.04.2016

Budu upřímný: čekal jsem mnohem, mnohem více. Mám rád i kvalitní jednohubky. Počet stran kvalitní knihu nedělá a nevidím důvod proč by útloučká Stařec a moře neměla mít Nobelovku. Bohužel se mi autor netrefil do vkusu... a to píšu jako člověk, který má rád příběhy odehrávající se na moři. Podle mého názoru by cenu tato kniha dnes neměla šanci získat. Chápu, že jednohubka o dědovi, co vyrazí rybařit má silný podtext o nezdolnosti ducha, ale upřímně: vždyť je to napsané tak okatě a skoro až nudně a příběh samotný je natolik předvídatelný, že mi buď něco "geniálního" uniklo nebo to je prostě jen nadhodnocený počin. Jsem rád, že jsem si konečně doplnil knihu ze škatulky "povinná četba", ale za mě rozhodně velké zklamání.

chlo0opek13.04.2016Hodnocení knihy 4 z 5

U této knihy mně překvapila její délka - opravdu jsem čekal, že kniha s Nobelovou cenou bude mít trošku více stránek:). Ale nevadí, na příběhu to nic neubírá, spíše naopak - aspoň to pěkně odsejpá;). Hezky jsou zde vyjádřeny pocity a jednání starce i zápasy s rybama na moři. Než jsem se však nadál, bylo dočteno. Ještě mě teda zamrzel závěr; bylo mi staříka líto, to, jak nakonec skončil, i když jisté pozitivum se i zde přece jen našlo...
Na plný počet to ale přece jen není - dávám lepší 4*.

Pajoslavka05.04.2016

Fantastické. Četla jsem již před mnoha lety, ale i tak se od knihy nedá při opětovném čtení odtrhnout...

angelice31.03.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Kniha je úžasná. Jako mám na jiných dílech ráda prosté vyjadřování, jež umocní okamžik, zde všechny pocity, věci a situace nabývaly vznešených rozměrů.
Udělat hrdinu z obyčejného člověka, jehož jediná touha je dokázat, že ještě za něco stojí, i když jej společnost odstrkuje. Krásná kniha, idealizující nesmírnou námahu, dřinu a vyčerpání...jak těla, tak i ducha.

RSR26.03.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Knihu jsem začala číst díky čtenářské výzvě a můžu říct, že mě velmi mile překvapila a nelituju. Velice jednoduchý děj, ale mistrně napsáno.

Theressiss13.03.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Knihu už čtu po několikáté a pořád se mi nedostává slov

bookemma09.03.2016Hodnocení knihy 5 z 5

"Člověka je možné zničit, ale ne porazit."
Krásný, dojemný, ale zároveň krutý příběh o lidské vůli, touze a síle mysli. Moře v celé své nekonečnosti, jako největší nepojmenovatelný nepřítel a v něm jedna ryba, která je tady a teď konkrétní cíl. Stejně jako jedna armáda a konkrétní voják nepřátelské strany. Ztrácím se v nekonečných vlnách svého života a občas odrážím nějaké ty žraloky. A až už nebudu moct, vrátím se stará, poškozená a zničená, nikoli však poražená, opět na začátek cesty.

FlexiMZ02.03.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Jedna z knížek do povinné četby a musím říct, že mě příjemně překvapila. Četlo se to samo a navíc je to krátké, takže pro rychlé čtenáře by to mohla být taková odpolední jednohubka. Moc hezký příběh. Pokud máte v povinné četbě, určitě doporučuju :)

Barette28.02.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Tomuhle by se výborně hodila zkratka tl;dr (i když jsem to s velkými fanfárami přelouskal). Proč proboha je na cca 60 stránkách, jak si Kuba Vágner šel zachytat a vrací se s akorát h (pro uspokojení vedení databáze sprostá slova psát nebudu).
Jako jo, je to fakt smutný, až jsem se z toho málem zes. Nikdy by mě nenapadlo, že něco, kde je někdo, kdo loví rybu, získá Nobelovku.
Nejvíc sympatická postava mi jednoznačně byly ty létající ryby.

Mruskulka22.02.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Páni, neskutečně dojemný příběh. Děkuji Čtenářské výzvě 2016, díky které jsem sáhla po této knize. V tak obyčejném příběhu tolik emocí. Určitě jsem ji nečetla poprvé :-)

trynitrix16.02.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Čtenářská výzva 2016: 13. Kniha autora oceněného Nobelovou cenou

Tuto knihu jsem měla už v merku pěkně dlouho dokonce jsem měla staženou audio knihu a určitě si ji i poslechnu ale nakonec se mi to hodilo do výzvy tak jsem si ji přečetla a byla jsem ráda, příběh o starci je pěkný od začátku výpravy vás vlastně pohaní jen to jak to sním vše dopadne i když chvílemi mi ho bylo líto ale držela jsem mu palce. ;-)

tynka6516.02.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Moje velká srdcovka .. ♥♥

Minniesimilci-309.02.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Je to velice těžká kniha. A jelikož jsem ji četla v anglickém originále, byla ještě těžší. Děj by se dal napsat ve třiceti stránkách a pořád by byl velice přetažený a neustále opakující se věty a děj udělaly knihu místy velice nudnou. Ovšem příběh je úžasný a musím obdivovat odvážného starce.

wolun09.02.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Pribeh huzevnateho stareho cloveka,ktory nechcel od zivota mnoho.

witko08.02.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Překvapivě dobré čtení. Přiznám se, že jsem tuto kihu do teď nečetl a opět musím poděkovat knižní výzvě. Jo, bylo to hodně dobrý čtení!

ally7408.02.2016

Nádherné. Tak maličká kniha a tak velký příběh boje člověka s přírodou.
Některé komentáře tady mě udivují. Asi musí člověk do tohoto příběhu dospět, aby ho pochopil a hlavně, aby se mu líbil. U mě má tato kniha plný počet a významné místo v knihovně.