Soutěž
Chcete si vést seznam "přečtených knih", "chci si koupit" apod.? Začněte zde X

Stařec a moře

Starý rybář vyjíždí na sklonku svých dní na moře, přemůže obrovskou velrybu a vrací se s její kostrou, když byl jeho úlovek napaden žraloky. V tomto prostém ději je symbolisován odvěký zápas člověka s přírodou, nezadržitelnost ovládání přírody člověkem. Stařec ač sám uprostřed širokých vod, s nimiž srostl a dokonale je zná, není sám. Myslí na chlapce, kterého učil lovit, ví, že se o něj na břehu starají druzi. Vrací se z lovu s prázdnou vysílen a raněn. Přesto jeho příběh není pesimistický, naopak, brzy se s chlapcem vydají na nový lov. Novela (v r. 1954 Nobelova cena) výrazně ukazuje osobitý autorův vztah ke světu, způsob jeho vidění reality i způsob vyjádření. Je to oslava lidské statečnosti a houževnatosti s apotheosou lidské družnosti a závěrečném doslovu stručná charakteristika autorova života a díla.

Původní ilustrace od C. F. Tunnincliffa a Raymonda Shepparda.

2. vydání méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/55_/558/starec-a-more-558.jpg 3.72353

The Old Man and the Sea

Rok vydání: , 1. vydání originálu: 1952 ...více

Nejprve se musíte přihlásit.
Minniesimilci-3předevčíremHodnocení knihy 4 z 5

Je to velice těžká kniha. A jelikož jsem ji četla v anglickém originále, byla ještě těžší. Děj by se dal napsat ve třiceti stránkách a pořád by byl velice přetažený a neustále opakující se věty a děj udělaly knihu místy velice nudnou. Ovšem příběh je úžasný a musím obdivovat odvážného starce.

wolunpředevčíremHodnocení knihy 4 z 5

Pribeh huzevnateho stareho cloveka,ktory nechcel od zivota mnoho.

witko08.02.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Překvapivě dobré čtení. Přiznám se, že jsem tuto kihu do teď nečetl a opět musím poděkovat knižní výzvě. Jo, bylo to hodně dobrý čtení!

ally7408.02.2016

Nádherné. Tak maličká kniha a tak velký příběh boje člověka s přírodou.
Některé komentáře tady mě udivují. Asi musí člověk do tohoto příběhu dospět, aby ho pochopil a hlavně, aby se mu líbil. U mě má tato kniha plný počet a významné místo v knihovně.

Mrnda02.02.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Příběh úžasný... kdybych však při jeho čtení neměl neustále před očima "hrdinu" autora, který na lov ryb vyrážel jedině s kulometem...

kklepkaa30.01.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Na konci jsem cítila bezmoc a pomalu bych brečela nad starcem i nad rybou... I když se může zdát, že se unudíte k smrti, musíte se ponořit pod povrch a obdivovat vnitřní nezdolnou sílu hlavního hrdiny.

kmotrkCZ26.01.2016Hodnocení knihy 2 z 5

Kniha vybraná k maturitě. Musím řict, že mě vůbec nenadchla a připadala mi strašně nudná. Děj byl zbytečně roztahaný, klidně by stačilo tak 30 stránek. Ano můžeme zde vidět Santiagovu odhodlanost, statečnost a touhu nevzdát se. Ale popsat jak Santiago ulovil rybu a na cestě zpět mu ji sežerou žraloci je na 60 stránek moc. Znovu bych si ji nepřečetl.

Takerian22.01.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Líbí se mi starcova mentalita. Má důvěru ve své zkušenosti, a tak se nebojí riskovat, a díky své pevné vůli vždy udělá to, co má udělat. Je to pro mne velmi inspirativní příběh :)

Teresa9918.01.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Útlá kniha plná emocí. Knihu jsem přečetla za jeden zimní večer a bylo to mé první setkání s Hemingwayem...můžu říct, že jistě nebylo poslední.

Luipenox14.01.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Velice těžko se mi dílo hodnotí...

Dílo, které se psané jednoduchým stylem. Dílo, které popisuje boj člověka se sebou samým. Čte se dobře, obsahově je příjemně postačující. Připomíná ovšem spíš plochou povídku, která by si v některých chvílích zasloužila lepší a hlubší popis. A přeci to nějakým zvláštním způsobem funguje. Po dočtení knihy vzpomínám na přečtené scény, na boj člověk s přírodou. Na scény, které vyvolávají emoce.

technolog13.01.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Přišlo mi to strašně smutné.

strachok12.01.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Tato kniha je projevem opravdové spisovatelské geniality. Považte, v tak malém tiskovém prostoru se nachází tolik velkých ideí a v jednoduché zápletce se odráží otázka podstaty lidského života a lidského charakteru. Velebení lidské statečnosti je Hemingwayova specialita, ale v tomto dílku má nejsilnější účinek. Stařec si zaslouží být adorován za skromnost, se kterou svoji statečnost a odhodlanost považuje za něco přirozeného a nutného, ačkoli podobných jedinců existuje (a existovalo) jen mizivé procento. Také jeho vztah k chlapci a k velrybě velmi silně poukazuje na nejšlechetnější lidskou vlastnost -na lásku k bližnímu. Vztah k chlapci je poměrně běžným typem oboustranně silného přátelství, také velmi přátelský projev starce vůči ptáčkovi, který mu sedl na loď, není výjimečný (stařec je osamělý v životě i na moři a je laskavý, je nevyhnutelné, že bude projevovat přátelství s jiným živým stvořením), ale pouto, které v sobě nese k velrybě je literárně velmi silný prvek. Velryba, jejž ho ničí a zároveň je mu nejlepším přítelem je Hemingwayovou parafrází milenecké vášně (téma jiných velkých románů, např. ruské klasiky Anna Karenina či Evžen Oněgin) a vztahu člověka k přírodě, což je velmi originální počin. Ovšem nejen tahle hlavní zápletka, která je niterním projevem lidskosti, je silným momentem knihy, vzpomínky starce, které prolínají jeho cestu zpět ke břehu, jen více umocňují charakter dílka a jsou dalšími opěrnými body pro pevné vyzdvižení odvahy, družnosti a citovosti člověka na vrchol adorace.

bruzdek712.01.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Tak toto dílo je v podstatě o ničem (jen považte : dědka jednoho dne chytí rapl a rozhodne se ulovit sardinku k večeři, jenomže mu neberou takže se morduje asi týden na moři, než mu konečně nějaká ryba z milosti chcípne u lodi. Ovšem než ji stihne odvést k přístavu, tak ji ostatní ryby sežerou. And that's all folks!). Tak to bylo stručně k ději, který je ovšem v této knize spíše kulisa a hlavní náplní jsou úvahy a vzpomínky starce, které jsou úchvatně a velmi čtivě sepsané. Nedokážu si momentálně vybavit jiné dílo, kde by autor dokázal takto umně uplést z hovna bič. Uděluji čtyři bludišťáky!

Zloba1210.01.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Hodinka čtení a člověk se dozví tolik zajímavých myšlenek.

Moymeer04.01.2016Hodnocení knihy 2 z 5

Dodnes si pamatuji, jak jsem knihu četl k maturitě a po dočtení nemohl uvěřit tomu, že je konec. Myslel jsem si, že s tou knihou strávím celé mládí. Přestože je dílo psané krásným jazykem a často vás donutí k zamyšlení, musím konstatovat, že jsem asi nečetl nic nudnějšího (pominu-li kvantum odborné literatury při studiu na VŠ). Takže za mě bohužel jedno velké ne.

Benjiki02.01.2016Hodnocení knihy 5 z 5

10/10
Lahůdka. Ernest prostě uměl a když všechnu svou genialitu narval do malého prostoru a nenatahoval ho jako třeba v Komu zvoní hrana, vznikla lahůdka, úžasná novela a na svou dobu strašně moderně napsaná. Všichni co sem hází že je nebavil děj, že to bylo divný a o ničem a blablabla, jsou vážně podivný případi. Tahle knížka je plná emocí, každé slovo je tam důležité a celá zdánlivě jednoduchá zápletka maže na chleba zbytek podobných knih z jakékoliv doby. Tohle má prostě koule, stejně mocný, jako je měl Hemingway.

Michla7607.12.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Svatá prostoto! Moje mínění sice není nic, s čím by padal a vstával svět, ale po přečtení některých komentářů opravdu marně přemýšlím, kam se vytrácí kulturnost. Že je to krátké a jednoduché? Ano je, a v tom to právě vězí. Jak kouzelně a silně E. Hemingway popsal a vylíčil úplně jednoduchý příběh. Ještě dnes si pamatuju naládu tehdejšího odpoledne; na TEN dojem.

MiHana06.12.2015

Na to, že jsem o této knize hodně slyšela, nic moc.

Terazky26.11.2015Hodnocení knihy 2 z 5

Občas mě přišlo dost divné, že se o té chycené rybě, která jej táhne po moři dvakrát zmínilo, že ji vidí poprvé a taky, že se tam z čista jasna objevila jiná ryba. Jinak to byl velmi "snadný" příběh s moc nezajímavým dějem. Ale znám opět trochu více druhů ryb, takže má to i své +.

woodward22.11.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Opět musím konstatovat, že z některých komentářů k této knize na mě padá únava a smutek, někomu tam chybí děj, jiný zas podezírá autora že se do něčeho stylizuje. Lidi, proboha zkuste vždycky předtím, než začnete číst, nahodit mozek. Rozsah knihy neurčuje akce, ale myšlenka. A taky si zkuste přečíst od daného autora ještě něco navíc než se pustíte do komentářů k jeho majstrštyku. Hemingway obdivoval odvahu, sílu, statečnost. Byl válečným zpravodajem, vášnivým lovcem, milovníkem koridy. Jako první spojenecký reportér se objevil v osvobozené Paříži prakticky současně s Leclerkovými tanky. Kolem jeho sebevraždy se vedla spousta diskusí; já souhlasím s těmi, kdo jeho dobrovolný odchod ze života přičítají neochotě přizpůsobovat se světu, jenž se stává čím dál změkčilejším a zbabělým. Tohle všechno není žádná stylizace. On takhle žil a stejně i zemřel.

Thebookman18.11.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Velice pěkné počtení. Před asi 15 - 20ti lety dávali v tv filmovou verzi z roku 1958 se Spencerem Tracym. Tenkrát mne tento příběh zaujal, že si na něj dodnes pamatuji. A když jsem teď četl tuto knížku, vybavovaly se mi obrazy z filmu. :-) Určitě se k této knížce někdy vrátím.
Kdo má rád moře, dobrodružství a odvahu, mohu jedině doporučit. :-)

marcela618303.11.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Jsou knihy, které čtete z povinnosti. Jsou knihy, které začnete číst z povinnosti - a pak je se slovy "tak to fakt ne" zase odložíte.
Případ mne a Starce a moře vystihuje obé. Začala jsem číst z povinnosti třikrát. Třikrát jsem to nedočetla. Pokaždé ještě deprivovanější než dřív.
Mnoho paralel, mnoho náznaků a narážek... Co mne tedy vede nakonec k tak pozitivnímu hodnocení? Paradoxně audiokniha. Byla to spíš náhoda. Hledala jsem něco na poslech do auta a narazila na promoakci National British Library na americké autory. Nejen, že jsem to dala za pár hodin při cestování na skandinávskou dovolenou, ale dokonce jsem pak samotnou knihu (tentokrát už v češtině) nakonec zhltla ještě o té dovče jako PDFko.
Takže už chápu.
Prostě jsem dospěla do knihy, kterou jsem neuměla uchopit. Tak proto za pět.

Koňadra01.11.2015Hodnocení knihy 3 z 5

Teraz je trošku problém, ako knižku hodnotiť.
Ak by to bola jedna z mnohých, tak potom poviem lakonicky "fajn". Priemer, možno o kvapôčku viac.
Ak ale pozerám na túto útlu knižôčku, ako na Hemingwayovho "Starca a more", niečo, čo hraničí s kultom, potom musím byť opatrnejší. Nobelovka? Nerozumiem. Ale to nie je prvý, ani posledný krát. Nikdy som nedokázal odpustiť Hemingwayovym knihám štylizáciu, ktorú tam cítim (hoci tam možno ani nie je, len ja ho neviem čítať). Proste som mu nikdy neveril. Ak budem trošku simplifikovať, pripomína mi to prefláknutú komickú situáciu, keď finalistka na miss povie, že si želá svetový mier. A my jej všetci veríme :o))).

Jarcaa12.10.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Tenounká knížka a přitom v každém slově perla. Není tam ani slovo navíc, které by rušilo.

MartinkaSku04.10.2015Hodnocení knihy 5 z 5

pěkné čtení, jeho klasika :,))

blackholesun3202.10.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Cetl jsem podruhe, snad po 15 letech, mozna vic. A musel jsem na tuto knihu prehodnotit nazor, vlastne obecne jsem musel prehodnostit nazor na Hemingwaye, pote co jsem za posledni dobu precetl cca jeho 4 knihy a chystam se na dalsi. Nejsem nejak zvlast nadsenej jeho stylem, ktery je vzdy a vsude zminovan (i mnou), ale cim jsem nadsen, je jeho realisticky pohled na svet. Jeho neidealizovani skutecnosti, ci naopak zatracovani. Podle me proste pise tak; jakym zivot je. Ano, kolikrat je to souboj cloveka se zviretem, cloveka s clovekem, cloveka se smrti a jednou vyhrava clovek, podruhe zvire, pokazde smrt. Pro spoustu utlocitnych jedincu je to barbar, vrah, alkoholik, etc., ale proboha!? Za a) hodme kamenem, kdo nejsme taci. Za b) co je nam do toho jakym byl clovekem, dulezite je to co napsal a jak to napsal.
Ve Smrti odpoledne napsal velice zajimavou myslenku, ze ma zkusenost s tim, kterak se lide deli do dvou skupin. 1) ti co souciti s lidmi (a tito maji parkrat za zivot zvire, ktere miluji, ale vzdy se spise priklaneji k lidem; 2) ti co souciti se zviraty (zvirata miluji, ovsem k lidem se dokazi chovat neuveritelne krute); touto myslenkou velice zabrnkal na me vlastni zkusenosti, ktere jsem si akorat do te doby nedokazal takto pojmenovat. Vlastne z toho nic dalekosahleho nevyvozuji, pouze se vzdy musime tak trochu ironicky usmivat vidim-li jak lide hajici prava zvirat by tem ostatnim lidem co s nimi nesouhlasi udelali to same co je provadeno tem zviratum.
Nema smysl zavirat oci pred utrpenim, protoze budeme-li tak cinit, stane se clovek tak trochu zplostelym a tupym vuci vsemu ostatnimu. Mno to jsem se vykecal.

AdélaV.29.09.2015Hodnocení knihy 5 z 5

K téhle knížce se tak ráda vracím... Neuvěřitelná nádherná knížka!!! Jak to, že má jen tak málo procent??????

Salwator28.09.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Jak může mít takové dílo tak nízké hodnocení? Ano, je pravda, že se celý děj motá jen okolo jednoho zápasu muže s rybou, ale kdo by dokázal takovýto námět napsat poutavěji? Hodně částí této knihy nutí člověka k zamyšlení, že když se hodně chce, dokáže se vše. Hlavní je se nevzdávat, ale když bojujete s přírodou a vyhrajete, příroda se vrátí ve formě žraloků a ztrpčí vám vítězství. Pouze mi trochu vadil podivný vztah mezi Santiagem a Manolinem.

koolsavage26.09.2015Hodnocení knihy 4 z 5

Paralela k životu jako takovému.

exinix22.09.2015Hodnocení knihy 1 z 5

Opět další zbytečně dlouhá kniha. Je sice poměrně malá ale hlavní děj by se vešel do poloviční.