Chcete hodnotit knihy a vést si seznamy "přečtených knih" a další? Začněte zde X

Stařec a moře

Starý rybář vyjíždí na sklonku svých dní na moře, přemůže obrovskou velrybu a vrací se s její kostrou, když byl jeho úlovek napaden žraloky. V tomto prostém ději je symbolisován odvěký zápas člověka s přírodou, nezadržitelnost ovládání přírody člověkem. Stařec ač sám uprostřed širokých vod, s nimiž srostl a dokonale je zná, není sám. Myslí na chlapce, kterého učil lovit, ví, že se o něj na břehu starají druzi. Vrací se z lovu s prázdnou vysílen a raněn. Přesto jeho příběh není pesimistický, naopak, brzy se s chlapcem vydají na nový lov. Novela (v r. 1954 Nobelova cena) výrazně ukazuje osobitý autorův vztah ke světu, způsob jeho vidění reality i způsob vyjádření. Je to oslava lidské statečnosti a houževnatosti s apotheosou lidské družnosti a závěrečném doslovu stručná charakteristika autorova života a díla.

Původní ilustrace od C. F. Tunnincliffa a Raymonda Shepparda.

2. vydání méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/55_/558/starec-a-more-558.jpg 3.72517

The Old Man and the Sea

Rok vydání: , 1. vydání originálu: 1951 ...více

Nejprve se musíte přihlásit.
susan083428.04.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Zprvu jsem neočekávala, že mě kniha zaujme, ale už po pár stránkách mě zcela pohltila. Přečetla jsem ji hned, protože jsem ji nedikázala odložit a dočíst druhý den. Kniha nepostrádá emoce a to na knihách miluji. Dle mého názoru Nobelova cena byla udělena oprávněně. Hemingway je prostě třída, jeho styl psaní a myšlení miluji.

koki.veru26.04.2016Hodnocení knihy 2 z 5

Upřímně řečeno mě tato knížka vůbec nezaujalo. Přečteno kvůli čtenářské výzvě, ale kniha mě vůbec nebavila, děj nudný a zdlouhavý. Mám ráda jiný styl psaní a napínavější knížky.

allebra16.04.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Nádherný životní příběh, ke kterému se ještě určitě vrátím.

Ellissabeth15.04.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Začátek a konec moc krásný. Střed trochu roztažený a chvilkami nudný (přirovnáván k "zdlouhavým bitvám ve fantasy"). Ovšem autor měl trochu hlubší myšlenku a ta je v tom cítit. Ovšem musím říci, že jsem čekala od příběhu asi "trošičku víc". Přesto moc pěkné, stojí za přečtení. Navíc je krátká a nikomu neublíží.

Corvus15.04.2016

Budu upřímný: čekal jsem mnohem, mnohem více. Mám rád i kvalitní jednohubky. Počet stran kvalitní knihu nedělá a nevidím důvod proč by útloučká Stařec a moře neměla mít Nobelovku. Bohužel se mi autor netrefil do vkusu... a to píšu jako člověk, který má rád příběhy odehrávající se na moři. Podle mého názoru by cenu tato kniha dnes neměla šanci získat. Chápu, že jednohubka o dědovi, co vyrazí rybařit má silný podtext o nezdolnosti ducha, ale upřímně: vždyť je to napsané tak okatě a skoro až nudně a příběh samotný je natolik předvídatelný, že mi buď něco "geniálního" uniklo nebo to je prostě jen nadhodnocený počin. Jsem rád, že jsem si konečně doplnil knihu ze škatulky "povinná četba", ale za mě rozhodně velké zklamání.

chlo0opek13.04.2016Hodnocení knihy 4 z 5

U této knihy mně překvapila její délka - opravdu jsem čekal, že kniha s Nobelovou cenou bude mít trošku více stránek:). Ale nevadí, na příběhu to nic neubírá, spíše naopak - aspoň to pěkně odsejpá;). Hezky jsou zde vyjádřeny pocity a jednání starce i zápasy s rybama na moři. Než jsem se však nadál, bylo dočteno. Ještě mě teda zamrzel závěr; bylo mi staříka líto, to, jak nakonec skončil, i když jisté pozitivum se i zde přece jen našlo...
Na plný počet to ale přece jen není - dávám lepší 4*.

Pajoslavka05.04.2016

Fantastické. Četla jsem již před mnoha lety, ale i tak se od knihy nedá při opětovném čtení odtrhnout...

angelice31.03.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Kniha je úžasná. Jako mám na jiných dílech ráda prosté vyjadřování, jež umocní okamžik, zde všechny pocity, věci a situace nabývaly vznešených rozměrů.
Udělat hrdinu z obyčejného člověka, jehož jediná touha je dokázat, že ještě za něco stojí, i když jej společnost odstrkuje. Krásná kniha, idealizující nesmírnou námahu, dřinu a vyčerpání...jak těla, tak i ducha.

RSR26.03.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Knihu jsem začala číst díky čtenářské výzvě a můžu říct, že mě velmi mile překvapila a nelituju. Velice jednoduchý děj, ale mistrně napsáno.

Theressiss13.03.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Knihu už čtu po několikáté a pořád se mi nedostává slov

bookemma09.03.2016Hodnocení knihy 5 z 5

"Člověka je možné zničit, ale ne porazit."
Krásný, dojemný, ale zároveň krutý příběh o lidské vůli, touze a síle mysli. Moře v celé své nekonečnosti, jako největší nepojmenovatelný nepřítel a v něm jedna ryba, která je tady a teď konkrétní cíl. Stejně jako jedna armáda a konkrétní voják nepřátelské strany. Ztrácím se v nekonečných vlnách svého života a občas odrážím nějaké ty žraloky. A až už nebudu moct, vrátím se stará, poškozená a zničená, nikoli však poražená, opět na začátek cesty.

fojtikjirik07.03.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Kniha se k mému překvapení četla sama. I děj se mi líbil, i když byl krutý. Santiago byl spíše rád, že sám přežil.

FlexiMZ02.03.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Jedna z knížek do povinné četby a musím říct, že mě příjemně překvapila. Četlo se to samo a navíc je to krátké, takže pro rychlé čtenáře by to mohla být taková odpolední jednohubka. Moc hezký příběh. Pokud máte v povinné četbě, určitě doporučuju :)

Barette28.02.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Tomuhle by se výborně hodila zkratka tl;dr (i když jsem to s velkými fanfárami přelouskal). Proč proboha je na cca 60 stránkách, jak si Kuba Vágner šel zachytat a vrací se s akorát h (pro uspokojení vedení databáze sprostá slova psát nebudu).
Jako jo, je to fakt smutný, až jsem se z toho málem zes. Nikdy by mě nenapadlo, že něco, kde je někdo, kdo loví rybu, získá Nobelovku.
Nejvíc sympatická postava mi jednoznačně byly ty létající ryby.

Mruskulka22.02.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Páni, neskutečně dojemný příběh. Děkuji Čtenářské výzvě 2016, díky které jsem sáhla po této knize. V tak obyčejném příběhu tolik emocí. Určitě jsem ji nečetla poprvé :-)

trynitrix16.02.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Čtenářská výzva 2016: 13. Kniha autora oceněného Nobelovou cenou

Tuto knihu jsem měla už v merku pěkně dlouho dokonce jsem měla staženou audio knihu a určitě si ji i poslechnu ale nakonec se mi to hodilo do výzvy tak jsem si ji přečetla a byla jsem ráda, příběh o starci je pěkný od začátku výpravy vás vlastně pohaní jen to jak to sním vše dopadne i když chvílemi mi ho bylo líto ale držela jsem mu palce. ;-)

tynka6516.02.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Moje velká srdcovka .. ♥♥

Minniesimilci-309.02.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Je to velice těžká kniha. A jelikož jsem ji četla v anglickém originále, byla ještě těžší. Děj by se dal napsat ve třiceti stránkách a pořád by byl velice přetažený a neustále opakující se věty a děj udělaly knihu místy velice nudnou. Ovšem příběh je úžasný a musím obdivovat odvážného starce.

wolun09.02.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Pribeh huzevnateho stareho cloveka,ktory nechcel od zivota mnoho.

witko08.02.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Překvapivě dobré čtení. Přiznám se, že jsem tuto kihu do teď nečetl a opět musím poděkovat knižní výzvě. Jo, bylo to hodně dobrý čtení!

ally7408.02.2016

Nádherné. Tak maličká kniha a tak velký příběh boje člověka s přírodou.
Některé komentáře tady mě udivují. Asi musí člověk do tohoto příběhu dospět, aby ho pochopil a hlavně, aby se mu líbil. U mě má tato kniha plný počet a významné místo v knihovně.

Mrnda02.02.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Příběh úžasný... kdybych však při jeho čtení neměl neustále před očima "hrdinu" autora, který na lov ryb vyrážel jedině s kulometem...

kklepkaa30.01.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Na konci jsem cítila bezmoc a pomalu bych brečela nad starcem i nad rybou... I když se může zdát, že se unudíte k smrti, musíte se ponořit pod povrch a obdivovat vnitřní nezdolnou sílu hlavního hrdiny.

kmotrkCZ26.01.2016Hodnocení knihy 2 z 5

Kniha vybraná k maturitě. Musím řict, že mě vůbec nenadchla a připadala mi strašně nudná. Děj byl zbytečně roztahaný, klidně by stačilo tak 30 stránek. Ano můžeme zde vidět Santiagovu odhodlanost, statečnost a touhu nevzdát se. Ale popsat jak Santiago ulovil rybu a na cestě zpět mu ji sežerou žraloci je na 60 stránek moc. Znovu bych si ji nepřečetl.

Takerian22.01.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Líbí se mi starcova mentalita. Má důvěru ve své zkušenosti, a tak se nebojí riskovat, a díky své pevné vůli vždy udělá to, co má udělat. Je to pro mne velmi inspirativní příběh :)

Teresa9918.01.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Útlá kniha plná emocí. Knihu jsem přečetla za jeden zimní večer a bylo to mé první setkání s Hemingwayem...můžu říct, že jistě nebylo poslední.

Luipenox14.01.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Velice těžko se mi dílo hodnotí...

Dílo, které se psané jednoduchým stylem. Dílo, které popisuje boj člověka se sebou samým. Čte se dobře, obsahově je příjemně postačující. Připomíná ovšem spíš plochou povídku, která by si v některých chvílích zasloužila lepší a hlubší popis. A přeci to nějakým zvláštním způsobem funguje. Po dočtení knihy vzpomínám na přečtené scény, na boj člověk s přírodou. Na scény, které vyvolávají emoce.

technolog13.01.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Přišlo mi to strašně smutné.

strachok12.01.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Tato kniha je projevem opravdové spisovatelské geniality. Považte, v tak malém tiskovém prostoru se nachází tolik velkých ideí a v jednoduché zápletce se odráží otázka podstaty lidského života a lidského charakteru. Velebení lidské statečnosti je Hemingwayova specialita, ale v tomto dílku má nejsilnější účinek. Stařec si zaslouží být adorován za skromnost, se kterou svoji statečnost a odhodlanost považuje za něco přirozeného a nutného, ačkoli podobných jedinců existuje (a existovalo) jen mizivé procento. Také jeho vztah k chlapci a k velrybě velmi silně poukazuje na nejšlechetnější lidskou vlastnost -na lásku k bližnímu. Vztah k chlapci je poměrně běžným typem oboustranně silného přátelství, také velmi přátelský projev starce vůči ptáčkovi, který mu sedl na loď, není výjimečný (stařec je osamělý v životě i na moři a je laskavý, je nevyhnutelné, že bude projevovat přátelství s jiným živým stvořením), ale pouto, které v sobě nese k velrybě je literárně velmi silný prvek. Velryba, jejž ho ničí a zároveň je mu nejlepším přítelem je Hemingwayovou parafrází milenecké vášně (téma jiných velkých románů, např. ruské klasiky Anna Karenina či Evžen Oněgin) a vztahu člověka k přírodě, což je velmi originální počin. Ovšem nejen tahle hlavní zápletka, která je niterním projevem lidskosti, je silným momentem knihy, vzpomínky starce, které prolínají jeho cestu zpět ke břehu, jen více umocňují charakter dílka a jsou dalšími opěrnými body pro pevné vyzdvižení odvahy, družnosti a citovosti člověka na vrchol adorace.

bruzdek712.01.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Tak toto dílo je v podstatě o ničem (jen považte : dědka jednoho dne chytí rapl a rozhodne se ulovit sardinku k večeři, jenomže mu neberou takže se morduje asi týden na moři, než mu konečně nějaká ryba z milosti chcípne u lodi. Ovšem než ji stihne odvést k přístavu, tak ji ostatní ryby sežerou. And that's all folks!). Tak to bylo stručně k ději, který je ovšem v této knize spíše kulisa a hlavní náplní jsou úvahy a vzpomínky starce, které jsou úchvatně a velmi čtivě sepsané. Nedokážu si momentálně vybavit jiné dílo, kde by autor dokázal takto umně uplést z hovna bič. Uděluji čtyři bludišťáky!