Stařec a moře

Starý rybář vyjíždí na sklonku svých dní na moře, přemůže obrovskou velrybu a vrací se s její kostrou, když byl jeho úlovek napaden žraloky. V tomto prostém ději je symbolisován odvěký zápas člověka s přírodou, nezadržitelnost ovládání přírody člověkem. Stařec ač sám uprostřed širokých vod, s nimiž srostl a dokonale je zná, není sám. Myslí na chlapce, kterého učil lovit, ví, že se o něj na břehu starají druzi. Vrací se z lovu s prázdnou vysílen a raněn. Přesto jeho příběh není pesimistický, naopak, brzy se s chlapcem vydají na nový lov. Novela (v r. 1954 Nobelova cena) výrazně ukazuje osobitý autorův vztah ke světu, způsob jeho vidění reality i způsob vyjádření. Je to oslava lidské statečnosti a houževnatosti s apotheosou lidské družnosti a závěrečném doslovu stručná charakteristika autorova života a díla.

Původní ilustrace od C. F. Tunnincliffa a Raymonda Shepparda.

2. vydání méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/55_/558/starec-a-more-558.jpg 3.72982

Hemingway

The Old Man and the Sea (1951)

Literatura světová, Novely
Vydáno:, Československý spisovatel
Více informací...

marketa9252
předevčírem

Moc jsem se na knihu tešila! Četla jsem jí jako povinnou četbu. Opět nezklamala. Krásný příběh,rychlečtoucí. Měli by si jí přečíst všichni,jak dokáže být člověk odhodlaný...

ondrej5141

Četl jsem v rámci povinné četby k maturitě. Stokrát jiný popis moře a starcovy vnitřní monology. Není co dodat, mistr krátkých úderných vět si to ocenění za tuto novelu zasloužil.

Vilas1979

Přečteno v rámci čtenářské výzvy. Fascinující souboj starého muže s rybou natažený na sto stránek. Líbily se mi starcovy monology a atmosféra předrevoluční Kuby.

Bab58

Když jsem četla knihu poprvé měla jsem pocit marného boje,nyní mám pocit že i pokus bez zdárného konce člověka posílí.

Sidonie

Trochu přeceňované, podle mě.
Raději nehodnotím, možná, že jednou mi dá víc...

Aleh

V jednoduchém příběhu starého rybáře na velmi malém prostoru nám toho Ernest Hemingway tolik řekl a předal. To svědčí o nesporných autorových kvalitách. Četla jsem ten příběh plný emocí už několikrát a ráda se k němu vždy po čase vracím. Je to dojemný příběh a čtenář má nad čím přemýšlet.

tatafa

Krásné a zajímavé dílo, které se velice snadno čte. Vřele doporučuji!

vinnetou500
30.12.2016

Pane jo, to je počteníčko. Vřele doporučuji všem!

Půca4
14.12.2016

Stařec a moře je vážně úžasný a dojemný příběh!

kacenka7206
07.12.2016

Krásná kniha, která poukazuje jak těžký je život. Škoda že byla tak krátká. Potěšila velice. :)

CrazyDuck15
01.12.2016

Skvělá kniha, na kterou jsem byla již delší dobu zvědavá. Nakonec jsem si ji koupila, ale až kvůli povinné četbě. Nicméně se jedná o jednoduše čtivě napsanou knihu, ve které někteří naleznou i ten skrytý význam, který nám chtěl autor sdělit. Líbí se mi, že obsahuje i nepřeložené španělské výrazy, které celou knihu, v podstatě psanou jednoduchým vypravováním, příjemně oživují. Pokud tedy hledáte dobrou knihu, která se zároveň bude hodit u maturity, jednoznačně doporučuji.

anoti
27.11.2016

Kniha o něčem a o ničem.Ale klobouk dolů..dokázat rozepsat vytažení ryby do jedné knížky si asi zaslouží nějaké ocenění.Mam rada knihy s duševním nádechem či pohlazenim, ale zde jsem se zklamala.

mora.nocna
23.11.2016

napisala by som presne to iste ako pise ChciOdŽivotaVíc, akurat by som este dodala, ze to neni knizka vhodna pre vegetarianov..aspon toho delfina nemusel jest

roman91
08.11.2016

Super komentar od Kristyna95. Naprosto souhlasim :)

Kristyna95
08.11.2016

Zdanlive prosty pribeh, jehoz podstavou neni skepticke presvedceni o marnosti a zbytecne snaze, jak by se mohlo zdat, ale prave naopak pojednava o neuveritelne sile odhodlani, statecnosti a maximalniho vzepreni jednoho stareho cloveka, ktery se odmital vzdat. Ostatne, jak sam Hemingway prohlasoval, psal jen spicku ledovce a to, co je v psychice hrdinu, zustava pro ctenare pod hladinou. Zkratka genialni novela od genialniho spisovatele :)

ChciOdŽivotaVíc
07.11.2016

Nejdřív mi kniha přišla extrémně nudná. Popisování toho, jak si stařec připravuje věci k rybaření a tak dále, to mě nebavilo. Pak přišlo pár stránek, které měly nějaký hlubší smysl a já se znovu ponořila do příběhu.
4* dávám především kvůli konci, který se mi opravdu líbil a nakonec ve mně kniha zanechala hluboké pocity. Styl psaní se mi líbil, kniha se četla dobře i v těch lehce nudných částech.

Jessica007
07.11.2016

Dojemný příběh plný emocí, citlivý. Zanechal ve mně hodně pocitů.. Též k zamyšlení..

boxas
02.11.2016

Dokonalé...

Buducist
31.10.2016

Kdyz jsem ji cetla, opravdu jsem se snazila za pribehem videt něco vic a nasla jsem si to v tom. Asi jsem ji v tomto mem zivotnim obdobi zvlast potrebovala, inspirovala me, pozvedla me.
Nádherná kniha.

Verrrunka
29.10.2016

No nevím, nevím... Přišlo mi to trochu psycho, už jsem fakt doufala, že to skončí. Asi nejsem dostatečně vyzrálá, abych pochopila tento skvost světové literatury :)

Tanja00
24.10.2016

Asi tak před rokem jsem ji poslouchala ve vaně, ke konci ne už tak teplé a pořád v dobrém vzpomínám. :)

ivzu77
17.10.2016

Jednoho dne jsem si řekla, tak a teď už je na tuto knihu čas. Nikdy jsem si ji jako povinnou četbu nevybrala, přestože jsem z rodiny rybářů. Ale nyní, po 20.ti letech od střední školy, nyní si ta kniha vybrala mne. Příběh se četl velice dobře, je to pro vás buď pouze příběh a nebo váš pohled v ději vidí to, co autor asi chtěl. Boj o přežití, touhu po úspěchu, pocit vítězství, naději, obavy, boj se " žraloky ", odevzdání, zklamání, ale návrat domů.
Za mne doporučuji.

melaficent
13.10.2016

Moja druhá knižka od Hemingwaya. Vážne chápem, prečo je taká populárna, je neuveriteľne skvelá. Keď som čítala Mať a nemať, mala som problém prelúskať sa knihou, táto sa mi ale čítala dobre, takmer sama, čo sa mi a týchto knížiek zväčša nestáva.

Boby17
12.10.2016

Ještě na střední škole jsem ji přelouskal, ale nějak extra se mi nelíbila. Zvláště si pamatuji mé zklamání, že se rybáři nepodařilo alespoň část úlovku ubránit. Možná dnes, s odstupem mnoha let, bych knihu hodnotil jinak. Čeká ale na mě spousta jiných lákavých knížek, takže patrně k přehodnocení mého názoru asi nedojde.

laepus
07.10.2016

Nejznámějším klasikám se už od fakulty vyhýbám. Člověk tam o tom toho tolik nastuduje, že už ho to ani neláká číst. V tomhle případě jsem po letech udělal výjimku a udělal jsem dobře. Je to nádherná knížka na dvě tři hoďky klidného čtení. Minimalismus ve své dokonalé podobě. Rozhodně z mého pohledu dobrá volba pro vstup do Hemingwaye a už se těším na další.

petunkav
26.09.2016

Je to velice silný a emotivní příběh. Určitě je ale pravdou, že na přečtení této velmi citlivé knihy je potřeba dozrát.
Děj se dá shrnout do jedné věty - ten ale není až tak podstatný. Podstatné je velmi krásné popsání pocitů a myšlenek samotného člověka.
Určitě skvělá k zamyšlení. :)

Janca007
21.09.2016

Tuto krátkou knížku jsem četla k maturitní četbě. Četla se dobře, ale poněkud jsem se nudila. Čekala jsem od příběhu o něco víc.

teeyinka
18.09.2016

K některým knihám musí člověk zkrátka dozrát a troufám si říct, že tato je jedna z nich.

ŽabákDokvákal
02.09.2016

Krásný příběh o vytrvalosti a odhodlání!

teer.h
24.08.2016

Vím, že tohle dílo mají všichni rádi. Já jsem to četla jen kvůli tomu, že to bylo krátké, mnoho lidí mi to doporučilo a proto jsem si to dala do seznamu děl k maturitě.

Na knihu jsem se těšila, protože všichni o ní mluvili, jak je to skvělá. Za mě musím říct, že kniha mě velice zklamala. Dlouhý nudný děj, bez nějaké větší akce. Když už jsem se příběhu začala dostávat a bylo to docela napínavé, byl konec... všechno strašně rychlé. Napřed dlouhý táhlý začátek a poté rychlý konec.
To, že se rybář nevzdával bylo hezké, hezký námět, ale...

Pro mě opravdu jedna z nudných knížek, asi jsem od ní čekala mnohem více. Je to věc názoru, ale dál bych to doporučila, protože je to krátké a dobré na rozebrání k matuře:)