Stařec a moře

Starý rybář vyjíždí na sklonku svých dní na moře, přemůže obrovskou velrybu a vrací se s její kostrou, když byl jeho úlovek napaden žraloky. V tomto prostém ději je symbolisován odvěký zápas člověka s přírodou, nezadržitelnost ovládání přírody člověkem. Stařec ač sám uprostřed širokých vod, s nimiž srostl a dokonale je zná, není sám. Myslí na chlapce, kterého učil lovit, ví, že se o něj na břehu starají druzi. Vrací se z lovu s prázdnou vysílen a raněn. Přesto jeho příběh není pesimistický, naopak, brzy se s chlapcem vydají na nový lov. Novela (v r. 1954 Nobelova cena) výrazně ukazuje osobitý autorův vztah ke světu, způsob jeho vidění reality i způsob vyjádření. Je to oslava lidské statečnosti a houževnatosti s apotheosou lidské družnosti a závěrečném doslovu stručná charakteristika autorova života a díla.

Původní ilustrace od C. F. Tunnincliffa a Raymonda Shepparda.

2. vydání méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/55_/558/starec-a-more-BDG-558.png 3.73263

The Old Man and the Sea (1951)

Literatura světová, Novely
Vydáno:, Československý spisovatel

ondrej.mikel20
předevčírem

V originále v aj se mi nečetla tato novela dobře. Jazyk a styl je natolik vnitřně bohatý - slovní zásobou a různými myšlenkovými přesahy, že se člověk nechytne, pokud není vyloženě bilingvní. Nicméně po přečtení v češtině jsem měl bezprostředně dojem, že jsem měl tu čest s jedním s největších literárních skvostů, co se mi dostaly zatím do ruky. Člověk se nikdy nesmí vzdávat, ať prochází čímkoliv!!

VladiKlaisner
předevčírem

Krásný příběh rybáře a jeho boje s mořem, rybou, přírodou, která je tak neúprosná a přitom krutě spravedlivá na velmi jednoduché dějové linií. Jak mistrné od mistra pera první poloviny 20. století, škoda tak smutného konce, kdy mi ukápla i slza, což se mě zpravidla u knih nestává.

degus

Kniha mě mile překvapila.
Popravdě řečeno se mi do ní vůbec nechtělo. Nakonec jsem se ale překonala a jsem za to ráda.
Líbilo se mi, jak pěkně byla propracovaná postava starce a jeho do detailu popsané myšlenkové pochody a hlavně, jeho pro mě až nepochopitelná odhodlanost a víra. I prostředí, ve kterém se děj knihy odehrává, se mi zamlouvalo, bylo to pro mě něco nového.
Kniha byla prostě krásná. Akorát ten konec mě trochu mrzel. :)

JIVaJaH

Po přečtení této knihy jsem si znovu říkala, zač jsou autoři oceňováni? Asi nemám ten správný literární vkus. Člověka už vůbec po několika desítkách stránek nezajímá zda uloví....

vendysantos

Nevím, co si mám o knize myslet. Děj byl jednoduchý, moc se toho neodehrálo, žádná gradace. Stařec a moře je důkazem toho, že když má kniha málo stran, neznamená to, že ji máte rychleji přečtenou.

Tebby

I když je knížka opravdu krátká a měla jsem ji přečtenou za asi 2 hodiny, celou dobu jsem se do toho musela nutit.
A jedna věc, kterou jsem doopravdy nepochopila bylo, proč tu rybu během cesty domů nevytáhl do té loďky?

Ranuncul
13. květnaodpad!

Hrůza.Nikdy víc,doufám.

MorriconeTheGod

Jeden z nejpřeceňovanějších klasiků ve svém majstrštyku, nudném až běda. Řekl bych, že se odpráskl poté, co si to po sobě s odstupem času přečetl. Námět je možná pěkný, ale zpracování hrozné.

aktijnov

Přečteno jedním dechem. A lituji, že jsem se ke knize nedostala dříve...

Emilie1906

Jako povinnou četbu jsem knihu vůbec nepochopila. Ovšem s odstupem 1/4 století jsem v ní objevila nádhernou poetiku.

gersie

Zdá se , že autor si mnohá ocenění za literaturu opravdu zaslouží. Skvěle napsaná kniha. Mnohé zde již bylo řečeno v ostatních komentářích. Přesto spoustě čtenářům uniklo , že zdlouhavé popisování a stále se opakující pozorování moře , mraků, větru a chování ryb je přesně to co rybář dlouhá léta neustále dělá. Právě toto je tedy nejdůležitější na tomhle příběhu.
Dnešnímu čtenáři v moderní společnosti je většinou naprosto cizí získávání obživy s tak velikým úsilím a v tak tvrdých a skromných podmínkách (nedokáže si to prostě představit). Proto mu uniká jedna z hlavních myšlenek této skvělé novely.

_Joker_

Krátká kniha s nádherným přiběhem. Nevzdávat se a jít si za svým i když to nemusí dopadnout podle našich představ. Takovéhle knihy mám ráda. Nepřečtete si jen děj a tím to končí ale vezmete si z ní i něco do života.

Miruš

Co dodat...

Lumíček

Nejak jsem od toho cekala vice. Chvilemi me to bavilo, chvilemi to bylo az moc zdlouhave. Uz jsem mela pocit, ze deda na mori zahyne s tezkou schizofrenii. Pak se ale dej rozbehl a zacali me stvat ti hnusni zraloci a bylo mi dedy lito. Je dobre si to precist, ale vracet se ke knize uz nebudu.

Oleg_Kabelac

Působivé, chlapské.

dagsvob

Některé zdlouhavé pasáže by se daly vypustit, ale konec mě zaujal, musela jsem prostě pořád číst a číst.

Elyen

Před lety jsem knihu přečetla během jednoho večera a byla z ní nadšená, ukápla i nějaká ta slza. Chtěla jsem si to zopakovat, ale k mému překvapení se to úplně nepovedlo. Občas jsem se přistihla, že jsem myšlenkami jinde, postrádala jsem větší hloubku a příběh mě tentokrát vůbec nedojal. Oceňovala jsem starcovu houževnatost, schopnost snášet bolest a nepohodlí, odhodlanost, skromnost a pokoru, u dnešního moderního člověka poměrně vzácné jevy. Moc se mi líbilo ukázání blízkého vztahu mezi ním-lovcem a rybou-kořistí, kdy se za na první pohled obyčejným získáním potravy skrývá příběh plný emocí, osobního růstu, získávání zkušeností a rozvíjení moudrosti. Což je opět dnešnímu modernímu člověku s jeho "fuj, králíka bych majznout po hlavě nedokázal, jdu si dát biftek do hospody" naprosto cizí. Ale nemůžu se zbavit pocitu, že by příběh mohl být propracovanější, delší, s více úvahovými pasážemi. Z původních pěti hvězdiček musím snížit na tři a definitivně tak zařadit Hemingwaye mezi autory, kteří mi k srdci nepřirostli.

sirek

Já v tom vidím příběh o ješitnosti a tvrdohlavosti člověka, který se prostě snaží podmanit si vše, ačkoliv na to nemá.
Kniha na mě působí nezáživně a odtažitě, na čtenáře moc ohled nebere. Skáče od jedné situace ke druhé, přesto z toho nezískávám pocit, že by se tam něco dělo. Stařec je právě ta zatvrzelá ješitná figurka, která mi byla vysoce nesympatická.
Na to, o jak útlou knihu jde, to bylo dost zdlouhavé. Líbil se mi vlastně pouze překvapivě svižný začátek, čím déle se děj zdržoval na moři, tím úmornější to bylo.

novina

Ze začátku mi občas utíkaly myšlenky jinam, ale jakmile měl rybu přivázanou k lodi a vydal se na cestu zpátky, tak jsem děj prožívala a nejradši bych toho žraloka něčím majzla po hlavě, aby plul jinam.

Ema22

Ač je to kniha útloučká, přesto bych některé pasáže nepatrně zkrátila. Stěžejní je pro mě její poselství. Mnohdy může být naším cílem samotná cesta. A příroda, respektive moře a ryba, nejsou našimi nepřáteli, jsou naší součástí a podle toho bychom se k nim měli chovat.

Kitty

Klasika. Mě ale nedokázala plně uchvátit. Chápu smysl, přesto jsem musela některé pasáže číst vícekrát, stále mi utíkaly myšlenky jinam.

Richelle

Je to kniha, ve které je spousty odvahy, síly, vůle i lásky. Četla jsem to už několikrát. Škoda, že je kniha tak krátká, protože ji mám strašně ráda.

Romanka89

Chápu, že možná pro někoho toto dílo může být nudné, když je to celé jen o tom jak jeden stařec je na loďce na moři a snaží se chytit rybu. Ale ono je v tom mnohem víc - lidská síla, odhodlanost, boj a nakonec zoufalství. Krátké, ale velmi silné.

Čtenářská výzva 2017: Kniha od držitele Pulitzerovy ceny.

rarášek

Přečteno jako povinná četba k maturitě. Kamarád mi před před četbou říkal, že se tam sice nic neděje, ale je to dobrá knížka. Měl pravdu. Sice se tam nic nedělo, stále se houpal na loďce uprostřed moře a snažil se chytit rybu, ale bylo to čtivé a zajímavé. Příběh o silné vůli a boji s přírodními živly. :)

Nikki.Jukki

Čtenáři se dělí na dvě skupiny. Pro někoho pouze knížka o starém rybáři, co loví obrovskou rybu. Pro jiné knížka, která ukazuje sílu a odhodlanost člověka, který i přes veškeré překážky a téměř neviditelnou šanci na úspěch bojuje nejen se vším, co mu přijde do cesty, ale i se sebou samotným. Jako někdo, kdo v životě nebyl rybařit, jsem nerozuměla veškeré rybářské terminologii, jinak bych si to asi užila víc, protože tyto popisné části jsou v knize obsaženy ve velké míře. Osobně se mi kromě významu mezi řádky líbily zejména pasáže se starcovým mladým a oddaným společníkem. Chápu ale, že se ne každému zamlouvá, i přes malý počet stran jsem ji četla poměrně dlouho.

knihomolka16

Hezké osvěžení povinné četby

iveta3689

Jsem ráda, že jsem si ji přečetla. Je to zajímavá jednohubka, ale genialitu v ní bohužel nevidím. Dobré, svižné, ale nic dalšího dodat nemůžu.

Květi62

Malá knížka, ale velký a silný příběh. Kdysi jsem ji četla jako povinnou četbu na střední škole a říkala jsem si, no nic moc. Nyní jsem po ní sáhla kvůli čtenářské výzvě a překvapil mě úplně jiný pohled na ni.

JanPřemysl

K této knize jsem se dostal po letech a to díky tomu, že vnuk učící literaturu na SŠ se připravoval na maturity.A při diskuzi na připravenost studentů tehdy, za mých časů a připravenost studentů nyní jsme se dostali i dílům, která by průměrný maturant měl znát. S chutí jsem si knihu po mnoha letech přečetl a pak jsme doma s dcerou a s vnukem vedl diskuzi, zdali si oba všimli, co nám v podtextu toho všeho vlastně Hemingway chtěl sdělit . A velice mě zarazilo, že oba naprosto netušili, nač se jich ptám. Neptal jsem se na obsah- to jsem nepokládal za důležité, předpokládal jsem, že když oba studovali, že znalosti mají. Ptal jsem se na to, co tím chtěl básník říci, co jim ta kniha po přečtení dala , na jejich pocity,na jejich vnímání celého obsahu tohoto, bezesporu nádherného , díla. Možná, že jsem se ptal špatně, pokládal jsem špatné , uzavřené, otázky. Snad až stáří nim napoví. Nejde jen o těžkosti života, jde o boj, který vede každý sám se sebou, se svojí vůlí, s odhodlaností prožít svůj živost plně a s pocitem , že tady nebyl nadarmo. Nejen odvedenou prací, nejen tím, že tady po sobě zanechává odkaz v podobě potomků, nejen hmotnými statky. ale hlavně tím, že když už byl člověku dán dar života na této planetě, tak naší řekněme povinností je tento dar využít bezezbytku a ne s ním plonkově pohrdat.

Mušketýr007

Krásný a hluboký příběh života.