Stařec a moře

Starý rybář vyjíždí na sklonku svých dní na moře, přemůže obrovskou velrybu a vrací se s její kostrou, když byl jeho úlovek napaden žraloky. V tomto prostém ději je symbolisován odvěký zápas člověka s přírodou, nezadržitelnost ovládání přírody člověkem. Stařec ač sám uprostřed širokých vod, s nimiž srostl a dokonale je zná, není sám. Myslí na chlapce, kterého učil lovit, ví, že se o něj na břehu starají druzi. Vrací se z lovu s prázdnou vysílen a raněn. Přesto jeho příběh není pesimistický, naopak, brzy se s chlapcem vydají na nový lov. Novela (v r. 1954 Nobelova cena) výrazně ukazuje osobitý autorův vztah ke světu, způsob jeho vidění reality i způsob vyjádření. Je to oslava lidské statečnosti a houževnatosti s apotheosou lidské družnosti a závěrečném doslovu stručná charakteristika autorova života a díla.

Původní ilustrace od C. F. Tunnincliffa a Raymonda Shepparda.

2. vydání méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/55_/558/starec-a-more-558.jpg 3.72906

The Old Man and the Sea

Rok vydání: , 1. vydání originálu: 1951 ...více

kacenka7206
07. prosince

Krásná kniha, která poukazuje jak těžký je život. Škoda že byla tak krátká. Potěšila velice. :)

CrazyDuck15
01. prosince

Skvělá kniha, na kterou jsem byla již delší dobu zvědavá. Nakonec jsem si ji koupila, ale až kvůli povinné četbě. Nicméně se jedná o jednoduše čtivě napsanou knihu, ve které někteří naleznou i ten skrytý význam, který nám chtěl autor sdělit. Líbí se mi, že obsahuje i nepřeložené španělské výrazy, které celou knihu, v podstatě psanou jednoduchým vypravováním, příjemně oživují. Pokud tedy hledáte dobrou knihu, která se zároveň bude hodit u maturity, jednoznačně doporučuji.

anoti
27. listopadu

Kniha o něčem a o ničem.Ale klobouk dolů..dokázat rozepsat vytažení ryby do jedné knížky si asi zaslouží nějaké ocenění.Mam rada knihy s duševním nádechem či pohlazenim, ale zde jsem se zklamala.

mora.nocna
23. listopadu

napisala by som presne to iste ako pise ChciOdŽivotaVíc, akurat by som este dodala, ze to neni knizka vhodna pre vegetarianov..aspon toho delfina nemusel jest

roman91
08. listopadu

Super komentar od Kristyna95. Naprosto souhlasim :)

Kristyna95
08. listopadu

Zdanlive prosty pribeh, jehoz podstavou neni skepticke presvedceni o marnosti a zbytecne snaze, jak by se mohlo zdat, ale prave naopak pojednava o neuveritelne sile odhodlani, statecnosti a maximalniho vzepreni jednoho stareho cloveka, ktery se odmital vzdat. Ostatne, jak sam Hemingway prohlasoval, psal jen spicku ledovce a to, co je v psychice hrdinu, zustava pro ctenare pod hladinou. Zkratka genialni novela od genialniho spisovatele :)

ChciOdŽivotaVíc
07. listopadu

Nejdřív mi kniha přišla extrémně nudná. Popisování toho, jak si stařec připravuje věci k rybaření a tak dále, to mě nebavilo. Pak přišlo pár stránek, které měly nějaký hlubší smysl a já se znovu ponořila do příběhu.
4* dávám především kvůli konci, který se mi opravdu líbil a nakonec ve mně kniha zanechala hluboké pocity. Styl psaní se mi líbil, kniha se četla dobře i v těch lehce nudných částech.

Jessica007
07. listopadu

Dojemný příběh plný emocí, citlivý. Zanechal ve mně hodně pocitů.. Též k zamyšlení..

boxas
02. listopadu

Dokonalé...

Buducist

Kdyz jsem ji cetla, opravdu jsem se snazila za pribehem videt něco vic a nasla jsem si to v tom. Asi jsem ji v tomto mem zivotnim obdobi zvlast potrebovala, inspirovala me, pozvedla me.
Nádherná kniha.

Verrrunka

No nevím, nevím... Přišlo mi to trochu psycho, už jsem fakt doufala, že to skončí. Asi nejsem dostatečně vyzrálá, abych pochopila tento skvost světové literatury :)

Tanja00

Asi tak před rokem jsem ji poslouchala ve vaně, ke konci ne už tak teplé a pořád v dobrém vzpomínám. :)

ivzu77

Jednoho dne jsem si řekla, tak a teď už je na tuto knihu čas. Nikdy jsem si ji jako povinnou četbu nevybrala, přestože jsem z rodiny rybářů. Ale nyní, po 20.ti letech od střední školy, nyní si ta kniha vybrala mne. Příběh se četl velice dobře, je to pro vás buď pouze příběh a nebo váš pohled v ději vidí to, co autor asi chtěl. Boj o přežití, touhu po úspěchu, pocit vítězství, naději, obavy, boj se " žraloky ", odevzdání, zklamání, ale návrat domů.
Za mne doporučuji.

melaficent

Moja druhá knižka od Hemingwaya. Vážne chápem, prečo je taká populárna, je neuveriteľne skvelá. Keď som čítala Mať a nemať, mala som problém prelúskať sa knihou, táto sa mi ale čítala dobre, takmer sama, čo sa mi a týchto knížiek zväčša nestáva.

Boby17

Ještě na střední škole jsem ji přelouskal, ale nějak extra se mi nelíbila. Zvláště si pamatuji mé zklamání, že se rybáři nepodařilo alespoň část úlovku ubránit. Možná dnes, s odstupem mnoha let, bych knihu hodnotil jinak. Čeká ale na mě spousta jiných lákavých knížek, takže patrně k přehodnocení mého názoru asi nedojde.

laepus

Nejznámějším klasikám se už od fakulty vyhýbám. Člověk tam o tom toho tolik nastuduje, že už ho to ani neláká číst. V tomhle případě jsem po letech udělal výjimku a udělal jsem dobře. Je to nádherná knížka na dvě tři hoďky klidného čtení. Minimalismus ve své dokonalé podobě. Rozhodně z mého pohledu dobrá volba pro vstup do Hemingwaye a už se těším na další.

petunkav

Je to velice silný a emotivní příběh. Určitě je ale pravdou, že na přečtení této velmi citlivé knihy je potřeba dozrát.
Děj se dá shrnout do jedné věty - ten ale není až tak podstatný. Podstatné je velmi krásné popsání pocitů a myšlenek samotného člověka.
Určitě skvělá k zamyšlení. :)

Janca007

Tuto krátkou knížku jsem četla k maturitní četbě. Četla se dobře, ale poněkud jsem se nudila. Čekala jsem od příběhu o něco víc.

teeyinka

K některým knihám musí člověk zkrátka dozrát a troufám si říct, že tato je jedna z nich.

ŽabákDokvákal

Krásný příběh o vytrvalosti a odhodlání!

teer.h

Vím, že tohle dílo mají všichni rádi. Já jsem to četla jen kvůli tomu, že to bylo krátké, mnoho lidí mi to doporučilo a proto jsem si to dala do seznamu děl k maturitě.

Na knihu jsem se těšila, protože všichni o ní mluvili, jak je to skvělá. Za mě musím říct, že kniha mě velice zklamala. Dlouhý nudný děj, bez nějaké větší akce. Když už jsem se příběhu začala dostávat a bylo to docela napínavé, byl konec... všechno strašně rychlé. Napřed dlouhý táhlý začátek a poté rychlý konec.
To, že se rybář nevzdával bylo hezké, hezký námět, ale...

Pro mě opravdu jedna z nudných knížek, asi jsem od ní čekala mnohem více. Je to věc názoru, ale dál bych to doporučila, protože je to krátké a dobré na rozebrání k matuře:)

AnneMaxe007

Lidi, nevzdávejte se. A když už, tak ne bez boje.

Vím, že mi spousta věcí unikla, protože mi nikdo neřekl, že se po nich mám dívat. I s tímhle pocitem (dá se na něho zvyknout...) se však knížka četla dobře.

Upřímně, nebýt seznamu maturitní četby v kombinaci s dovolenou u moře (doporučuji, tohle se tam četlo mnohem líp než Poe), asi by mě hned tak nenapadlo po ní sáhnout.

stopni

Skvělá novela o lidském úsilí a bezbřehé touze dojít svému cíli..... :-) Tuto knihu by měl přečíst každý......

cz_lynn

Nebýt čtenářské výzvy, nečetla bych to. Ukrutná nuda. Nesedl mi způsob vyprávění, samotný příběh ok, přednes pana Mrkvičky v audioknize tomu dodal trochu snesitelnosti.

suezie

Spousta lidí ví, než to začne číst, o čem to je a jak to dopadne. A to je největší zlo. Pak jste totiž zklamaní. Čekáte víc, protože ten příběh znáte. Čekáte, že vás to něčím dostane, že dostanete víc....
Ale co vlastně chcete?
Hodnoťte prosím TU KNIHU.Ten autor totiž nemůže za to, že vy jste si to užili o něco míň, protože vám obsah vykecal učitel literatury...

Claudius

Ano, je to klasika a ano, vyhrálo to Nobelovku i Pulitzera. Ale mě asi někde mezi řádky unikl nějaký úchvatný psychologicko-sociologický přesah. Ono to není špatné, ale podle mě je to jen záznam toho, jak starý pán chytá velkou rybu. Ano, chová ji v úctě, a ano, nakonec mu z ní moc nezbude a to vypovídá o pokoře, ale upřímně, četl jsem několik povídek současných autorů, a vybavuji si alespoň dvě, které také vypovídají o pokoře a jsou dokonce čtivější. Ale možná jsem jen barbar co to celé vůbec nepochopil.

coquus

Ze začátku mně připadalo, že se v příběhu skoro nic neděje, až později mi došlo, že je to trochu jinak. Hodně záleží na tom, co kdo v tom chce vidět - což je možná důvodem k úspěchu tohoto díla. Rozhodně se jedná o zajímavou povídku.

AnetK

Několikrát jsem si vyslechla, jak moc nudná tahle kniha je. Kvůli tomu jsem očekávala něco výrazně delšího. 114 bylo příjemným překvapením. A jestli byla kniha nudná? Ano i ne. Stařec a moře je jedním z těch příběhů, ke kterému člověk musí jistým způsobem dojít, aby ho ocenil. Sama jsem se k tomu upřímně nedostala. Možná za pár let.

Jak je to lehké, když je člověk poražen, řekl si v duchu. Nikdy jsem nevěděl, jak je to lehké. A co tě porazilo? zeptal se sám sebe. „Nic," odpověděl si nahlas. „Pustil jsem se moc daleko."

lucille48

Je to velmi krátké dílo, přelomové právě tím, že některé informace jsou skryty pod povrchem (takzvaná metoda ledovce). Je to dobrá kniha. Někdo by mohl namítat, že tématika knihy je o ničem, ale, jak jsem psala, je třeba hledat pod povrchem.
Vybrat si tuto knihu k maturitě doporučuji pro osoby, které si buď vyhledají skrytý smysl na internetu a nebo ho pochopí z knihy. V každém případě kniha sama o sobě je krátká, navíc autor je známý (také se o něm dá něco povědět), k maturitě je tedy vhodná.

Nikuskaaa

Knihu jsem začala číst kvůli čtenářské výzvě. Četla se dobře, ale upřímně nechápu, proč je tak úspěšná.