Pomůžeme vám evidovat knihy, které se chystáte číst. Začněte zde X

Stařec a moře

od: Ernest Hemingway

Stařec a moře

Starý rybář vyjíždí na sklonku svých dní na moře, přemůže obrovskou velrybu a vrací se s její kostrou, když byl jeho úlovek napaden žraloky. V tomto prostém ději je symbolisován odvěký zápas člověka s přírodou, nezadržitelnost ovládání přírody člověkem. Stařec ač sám uprostřed širokých vod, s nimiž srostl a dokonale je zná, není sám. Myslí na chlapce, kterého učil lovit, ví, že se o něj na břehu starají druzi. Vrací se z lovu s prázdnou vysílen a raněn. Přesto jeho příběh není pesimistický, naopak, brzy se s chlapcem vydají na nový lov. Novela (v r. 1954 Nobelova cena) výrazně ukazuje osobitý autorův vztah ke světu, způsob jeho vidění reality i způsob vyjádření. Je to oslava lidské statečnosti a houževnatosti s apotheosou lidské družnosti a závěrečném doslovu stručná charakteristika autorova života a díla.

Původní ilustrace od C. F. Tunnincliffa a Raymonda Shepparda.

2. vydání méně textu

http://img.databazeknih.cz/images_books/55_/558/starec-a-more-558.jpg 3.71886
Orig. název: The Old Man and the Sea
Žánr:Literatura světová - Romány
Rok vydání: 1957, 1. vydání originálu: 1952 ...více

Komentáře

Nejprve se musíte přihlásit.
Pawlisman12.05.2015

Podle mého názoru přeceňované dílo. Pěkné a originální, avšak nenacházím nic více z předpokládané geniality autora a síly díla.

Palivo21.04.2015

Příjemná jednohubka, kterou se nám Ernest snaží sdělit klasickou existencionální tezi, kterou v osmdesátých letech minulého století zpopularizoval belgický, čtyřikrát rozvedený kickboxer Jean-Claude Van Damme, a to jest že silnější pes mrdá. Zde je kickboxerem stařičký rybář Santiago, který místo aby v klidu seděl na pláži, kouřil doutníky a štípal kubánské šlapky do prdélek, vyjíždí na moře, kde jako první člověk v dějinách několik dní surfuje po hladině na ručně vyrobeným rogalu z ryby. Vše nakonec ale přijde v niveč, protože po spanilé jízdě, kdy Santiago pravděpodobně dojel až do vod Argentinského moře, náhle došel Hemingwayovi rum a tak místo večerní žranice pro 200 kubánců končí kniha prequelem k čelistem, kdy žraloci zaútočí na mužorybí rogalo a postupně udělají z pořádného candáta jednu velkou kostru. Jako správný kulturní barbar, jsem vůbec netušil o čem Stařec a moře je, o to víc jsem byl překvapen a potěšen, jak naturalisticky kniha dopadla a jaká tedy byla její hlavní myšlenka - berte si na moře podběrák, jinak vám z ní nic nezůstane.

sabixxxie21204.04.2015

Perfektní :) velmi dobrá volba pro povinnou četbu, zabere chvilku čtení a dějem není tak náročná...

Bobšule02.04.2015

Nádhera, skutečná nádhera. Vychutnávala jsem si každou stránku. Ale také jsem tu knihu četla až po třicítce. Kdybych ji musela číst jako povinnou literaturu ve škole, asi bych se ukousala nudou. Na tyhle věci prostě člověk musí dozrát. Zkušenostmi, znalostmi, rozhledem, vkusem. :-)

Bbooks26.03.2015

No jo povinná četba. Musela jsem to přečíst.

Daniel.9505.03.2015

Lidská síla ve 114 stranách, velmi krásný příběh.

Karloska03.03.2015

Kniha Stařec a moře patří mezi mé oblíbené knihy. Nečetla jsem ji poprvé a ještě se k ní budu s radostí vracet.

Dixinka24.02.2015

Krásné. Dojemné. Moudré. Nevím proč jsem ji nečetla už dřív.

Sparkling04.02.2015

Knihu jsem přečetla v několika hodinách. Polovinu času, kdy jsem ji četla, jsem proplakala. Nejsem si jistá, jak ji mám hodnotit. Na jednu stranu nesdílím s Hemingwayem fascinaci beznadějí, zoufalstvím, chudobou. Ale v tom, jak Santiago svůj osud přijímal, s pokorou, s láskou ke zvířeti, které musel zabít, aby sám nemusel zemřít, s neuvěřitelnou houževnatostí a respektem k přírodě, vidím čistou krásu.

/The first stars were out. He did not know the name of Rigel but he saw it and knew soon they would all be out and he would have all his distant friends.
The fish is my friend too,” he said aloud. “I have never seen or heard of such a fish. But I must kill him. I am glad we do not have to try to kill the stars"./

BiiZet02.02.2015

asi není co dodat :) vše už bylo řečené. Chvilková záležitost na čtení, ale stopy po sobě kniha zanechá dlouho...

Artic01.02.2015

Četl jsem na pláži na Korfu. Nezapomenutelné.

mijala22.01.2015

podobné knížky jsem neměla ráda už ve škole, tak že jsem se jim radši vyhýbala. nejdříve jsem si myslela, že mi budou dlouhá souvětí dělat problémy, ale nestalo se tak. kniha je dalo by se říct o ničem, ale i tak mě celý příběh chytl a musela jsem ho dočíst až do konce. jediné, co mi chybělo, byl lepší závěr, nebo alespoň jedna poslední věta.

Lucy Sun03.01.2015

Docela dost nudné očekávala jsem něco víc. Neustále mi říkali jak výborně Ernest Hemingway píše, ale pro mě to bylo opravdu plytké čtení.

ladypink2229.12.2014

Skvělá kniha, nad příběhem jsem dlouho přemýšlela.

Tétéčko27.12.2014

Když jsem to prvně četla ve třeťáku jako knihu, z níž jsem měla udělat referát, strašně mě to nudilo. Teď jsem se k ní vrátila v originále v rámci vylepšit svou angličtinu a dopadlo to stejně. No jo, ryby nemám ráda, rybáři jsou pro mne podivní stvoření, kteří vstávají, i když je noc, není divu.

feex805.12.2014

Pre mna jedna velka nuda. Pribeh o nicom. Mozno som cakala, ze na konci sa nieco stane, ale nic, co by mi zlepsilo celkovy dojem z knihy. Nie zeby to bola az tak priserne napisana kniha, to nie. Necitala sa zle. Ale zbytocna vec.

Moje hodnotenie: 40%

Tarrei04.12.2014

Výborná kniha. Ten příběh si budu ještě dlouho pamatovat.

Natique07.11.2014

Styl tohoto autora mi prostě nesedí.

knihomolka0110.09.2014

Nevím proč ale kniha pro mě byla určitým způsobem děsivá. Ta představa naprosté bezmocnosti tak daleko od pevniny. Já knihu beru jako zajímavou knižní zkušenost.

SalomeH05.09.2014

Příběh se mi moc líbil, ale jeho prožití mi dost zkazilo to, že nám v češtině řekli, jak to končí. (Nebýt toho, dám knížce jistě o hvězdičku víc.) Velice zajímavá sonda do hlavy a do života člověka, který je úplně jiný než já.

aamis04.09.2014

Při čtení téhle knihy jsem se na chvilku odpoutala od běžného světa, kde se toho děje tolik, že ve výsledku nestíháme ty nejdůležitější věci. V této knize je to úplně opačně - děje se toho docela málo, takže je dost času na to, přemýšlet o hlubším významu. Dokážu si představit, že kniha někoho absolutně nebavila, ale možná je to tím, že se zaměřuje na dějovou linii. Ta je hodně prostá - starý rybář vyrazí sám na moře, kde chytí velkou rybu a dlouhé dny s ní zápasí. To je, dá se říct, vše. Ale především je nutné se zabývat právě tím hlubším významem. Souboj člověka a přírody a také vnitřní souboj člověka, kdy se starý rybař snaží přesvědčit sám sebe o tom, že vše zvládne a že není ještě tak starý. Má totiž obrovskou duševní sílu, protože se tolik snaží přemoci stáří a nakonec se to z vyčerpání nepodaří a myslím, že to na závěr i pochopí. Také se mi líbí ta jednoduchost, skromnost a chudoba starce. Takovýmto životem se, myslím, stal tak úžasnou postavou. Dokáže žít život, který ho naplňuje a potřebuje k tomu doslova jen pár lan, loďku a postel vystlanou starými novinami.
Pěkné čtení, na jeden večer. Stojí to za to!

IvcaSammet30.08.2014

Výborně napsaná kniha, i když pro mě občas těžko představitelná - o rybaření nevím vůbec nic a většinu ryb z knihy neznám. Knížka se ale dobře čte, takže si čtyři hvězdičky určitě zaslouží.

jardazemak25.08.2014

Nádherná ukázka lidské síly, odhodlanosti a odvahy. Nevěřil jsem tomu konci, samozřejmě jsem byl zklamaný, ale to je ta ztracená generace- realita, kterou si lidé těžko připouštějí a proto to nakonec tak zle hodnotí.

Pedruska0121.08.2014

Klasika. Nebylo to špatné, ale cílem knihy byla vlastně rybářova pouť po moři. Což bylo místy nudné, i když se to pak zvrhlo v boj o holý život s žraloky a také samozřejmě s úlovkem, nabralo to kapičku obrátky. Smutné celkem.

Eviik19.08.2014

Dobrá kniha, smutný příběh Santiaga mě hodně rozesmutněl, ale obdivuji jeho výdrž a životní sílu! Doporučuji.

Liv15.08.2014

Šla jsem do toho kvůli povinné četbě a co se týče samotného čtení, tato novela se dá krásně přečíst. Oceňuji, jak Hemingway dokázal o lovení jedné jediné ryby tolik napsat, aniž by to na mě působilo zdlouhavě. Akorát jsem se nějak pořád ztrácela, co konkrétně bylo záměrem autora. Myslím, že za takových 10 let bych v tom viděla víc a mnohem více by mě to i oslovilo. Nyní to pro mě byl pouze krátký příběh, ke kterému jsem musela v rozborech díla dodatečně hledat pointu .

Stamby13.08.2014

Původně jsem se domníval, že je to jedna z knih kterou mi zkazila učitelka literatury tím, že nám kompletně odvyprávěla děj. I proto jsem se této knize tak dlouho vyhýbal. Nakonec jsem ji přečetl jedním dechem a uvědomil jsem si jak moc jsem se mýlil.
Absolut Hemingway, 100%

pajkahej10.08.2014

V jednoduchosti je krása.

1v8na07.08.2014

nějak mě to moc nebralo

janacheca20.07.2014

Výborná knížka, nebudu opakovat chválu, co napsali jiní níže. Snad jen jediná (malá) výhrada - mohla být ještě o něco kratší. Některá místa jsou popisná až moc. To, co autor chtěl říci, by se tam určitě i tak vešlo.