Stařec a moře

Starý rybář vyjíždí na sklonku svých dní na moře, přemůže obrovskou velrybu a vrací se s její kostrou, když byl jeho úlovek napaden žraloky. V tomto prostém ději je symbolisován odvěký zápas člověka s přírodou, nezadržitelnost ovládání přírody člověkem. Stařec ač sám uprostřed širokých vod, s nimiž srostl a dokonale je zná, n...celý text

Starý rybář vyjíždí na sklonku svých dní na moře, přemůže obrovskou velrybu a vrací se s její kostrou, když byl jeho úlovek napaden žraloky. V tomto prostém ději je symbolisován odvěký zápas člověka s přírodou, nezadržitelnost ovládání přírody člověkem. Stařec ač sám uprostřed širokých vod, s nimiž srostl a dokonale je zná, není sám. Myslí na chlapce, kterého učil lovit, ví, že se o něj na břehu starají druzi. Vrací se z lovu s prázdnou vysílen a raněn. Přesto jeho příběh není pesimistický, naopak, brzy se s chlapcem vydají na nový lov. Novela (v r. 1954 Nobelova cena) výrazně ukazuje osobitý autorův vztah ke světu, způsob jeho vidění reality i způsob vyjádření. Je to oslava lidské statečnosti a houževnatosti s apotheosou lidské družnosti a závěrečném doslovu stručná charakteristika autorova života a díla.

Původní ilustrace od C. F. Tunnincliffa a Raymonda Shepparda.

2. vydání méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/55_/558/starec-a-more-558.jpg 3.72809
Originální název:

The Old Man and the Sea

Žánr:
Literatura světová, Romány
Rok vydání: , 1. vydání originálu: 1951 ...více
Nahrávám...

Komentáře (273)

Přidat komentář
ivzu77
17. října

Jednoho dne jsem si řekla, tak a teď už je na tuto knihu čas. Nikdy jsem si ji jako povinnou četbu nevybrala, přestože jsem z rodiny rybářů. Ale nyní, po 20.ti letech od střední školy, nyní si ta kniha vybrala mne. Příběh se četl velice dobře, je to pro vás buď pouze příběh a nebo váš pohled v ději vidí to, co autor asi chtěl. Boj o přežití, touhu po úspěchu, pocit vítězství, naději, obavy, boj se " žraloky ", odevzdání, zklamání, ale návrat domů.
Za mne doporučuji.

melaficent
13. října

Moja druhá knižka od Hemingwaya. Vážne chápem, prečo je taká populárna, je neuveriteľne skvelá. Keď som čítala Mať a nemať, mala som problém prelúskať sa knihou, táto sa mi ale čítala dobre, takmer sama, čo sa mi a týchto knížiek zväčša nestáva.

Boby17
12. října

Ještě na střední škole jsem ji přelouskal, ale nějak extra se mi nelíbila. Zvláště si pamatuji mé zklamání, že se rybáři nepodařilo alespoň část úlovku ubránit. Možná dnes, s odstupem mnoha let, bych knihu hodnotil jinak. Čeká ale na mě spousta jiných lákavých knížek, takže patrně k přehodnocení mého názoru asi nedojde.

laepus
07. října

Nejznámějším klasikám se už od fakulty vyhýbám. Člověk tam o tom toho tolik nastuduje, že už ho to ani neláká číst. V tomhle případě jsem po letech udělal výjimku a udělal jsem dobře. Je to nádherná knížka na dvě tři hoďky klidného čtení. Minimalismus ve své dokonalé podobě. Rozhodně z mého pohledu dobrá volba pro vstup do Hemingwaye a už se těším na další.

petunkav
26. září

Je to velice silný a emotivní příběh. Určitě je ale pravdou, že na přečtení této velmi citlivé knihy je potřeba dozrát.
Děj se dá shrnout do jedné věty - ten ale není až tak podstatný. Podstatné je velmi krásné popsání pocitů a myšlenek samotného člověka.
Určitě skvělá k zamyšlení. :)

Janca007
21. září

Tuto krátkou knížku jsem četla k maturitní četbě. Četla se dobře, ale poněkud jsem se nudila. Čekala jsem od příběhu o něco víc.

teeyinka
18. září

K některým knihám musí člověk zkrátka dozrát a troufám si říct, že tato je jedna z nich.

ŽabákDokvákal
02. září

Krásný příběh o vytrvalosti a odhodlání!

teer.h
24. srpna

Vím, že tohle dílo mají všichni rádi. Já jsem to četla jen kvůli tomu, že to bylo krátké, mnoho lidí mi to doporučilo a proto jsem si to dala do seznamu děl k maturitě.

Na knihu jsem se těšila, protože všichni o ní mluvili, jak je to skvělá. Za mě musím říct, že kniha mě velice zklamala. Dlouhý nudný děj, bez nějaké větší akce. Když už jsem se příběhu začala dostávat a bylo to docela napínavé, byl konec... všechno strašně rychlé. Napřed dlouhý táhlý začátek a poté rychlý konec.
To, že se rybář nevzdával bylo hezké, hezký námět, ale...

Pro mě opravdu jedna z nudných knížek, asi jsem od ní čekala mnohem více. Je to věc názoru, ale dál bych to doporučila, protože je to krátké a dobré na rozebrání k matuře:)

AnneMaxe007
21. srpna

Lidi, nevzdávejte se. A když už, tak ne bez boje.

Vím, že mi spousta věcí unikla, protože mi nikdo neřekl, že se po nich mám dívat. I s tímhle pocitem (dá se na něho zvyknout...) se však knížka četla dobře.

Upřímně, nebýt seznamu maturitní četby v kombinaci s dovolenou u moře (doporučuji, tohle se tam četlo mnohem líp než Poe), asi by mě hned tak nenapadlo po ní sáhnout.

stopni
17. srpna

Skvělá novela o lidském úsilí a bezbřehé touze dojít svému cíli..... :-) Tuto knihu by měl přečíst každý......

cz_lynn
17. srpna

Nebýt čtenářské výzvy, nečetla bych to. Ukrutná nuda. Nesedl mi způsob vyprávění, samotný příběh ok, přednes pana Mrkvičky v audioknize tomu dodal trochu snesitelnosti.

suezie
11. srpna

Spousta lidí ví, než to začne číst, o čem to je a jak to dopadne. A to je největší zlo. Pak jste totiž zklamaní. Čekáte víc, protože ten příběh znáte. Čekáte, že vás to něčím dostane, že dostanete víc....
Ale co vlastně chcete?
Hodnoťte prosím TU KNIHU.Ten autor totiž nemůže za to, že vy jste si to užili o něco míň, protože vám obsah vykecal učitel literatury...

Claudius
07. srpna

Ano, je to klasika a ano, vyhrálo to Nobelovku i Pulitzera. Ale mě asi někde mezi řádky unikl nějaký úchvatný psychologicko-sociologický přesah. Ono to není špatné, ale podle mě je to jen záznam toho, jak starý pán chytá velkou rybu. Ano, chová ji v úctě, a ano, nakonec mu z ní moc nezbude a to vypovídá o pokoře, ale upřímně, četl jsem několik povídek současných autorů, a vybavuji si alespoň dvě, které také vypovídají o pokoře a jsou dokonce čtivější. Ale možná jsem jen barbar co to celé vůbec nepochopil.

coquus
25. července

Ze začátku mně připadalo, že se v příběhu skoro nic neděje, až později mi došlo, že je to trochu jinak. Hodně záleží na tom, co kdo v tom chce vidět - což je možná důvodem k úspěchu tohoto díla. Rozhodně se jedná o zajímavou povídku.

AnetK
19. července

Několikrát jsem si vyslechla, jak moc nudná tahle kniha je. Kvůli tomu jsem očekávala něco výrazně delšího. 114 bylo příjemným překvapením. A jestli byla kniha nudná? Ano i ne. Stařec a moře je jedním z těch příběhů, ke kterému člověk musí jistým způsobem dojít, aby ho ocenil. Sama jsem se k tomu upřímně nedostala. Možná za pár let.

Jak je to lehké, když je člověk poražen, řekl si v duchu. Nikdy jsem nevěděl, jak je to lehké. A co tě porazilo? zeptal se sám sebe. „Nic," odpověděl si nahlas. „Pustil jsem se moc daleko."

lucille48
19. července

Je to velmi krátké dílo, přelomové právě tím, že některé informace jsou skryty pod povrchem (takzvaná metoda ledovce). Je to dobrá kniha. Někdo by mohl namítat, že tématika knihy je o ničem, ale, jak jsem psala, je třeba hledat pod povrchem.
Vybrat si tuto knihu k maturitě doporučuji pro osoby, které si buď vyhledají skrytý smysl na internetu a nebo ho pochopí z knihy. V každém případě kniha sama o sobě je krátká, navíc autor je známý (také se o něm dá něco povědět), k maturitě je tedy vhodná.

Nikuskaaa
16. července

Knihu jsem začala číst kvůli čtenářské výzvě. Četla se dobře, ale upřímně nechápu, proč je tak úspěšná.

AllyKumari
11. července

Naprosto chápu lásku k této knize a použití jazyka v ní je mistrovské... a přesto jsem si ji neužila, za srdce mne nevzala a nikdy se k ní nevrátím. Nemám prostě srdce starého rybáře a mořské hlubiny mne nevzrušují.

TheMelorry
04. července

Zvláštní knížka, po pravdě moc nechápu, jak mohla kniha o rybáři dostat Nobelovu cenu. Měla jsem u ji trochu strach nakonec jsem ale byla mile překvapená. Četla jsem ji kvůli povinné četbě a také kvůli čtenářské výzvě a vůbec nelituji.

MartinaF
02. července

Mně se kniha moc líbila a skvěle se mi četla. Vůbec jsem se nenudila a v rámci možností byla kniha napínavá až do konce, ačkoliv jsem věděla, jak vše dopadne.

Es.024
28. června

Skvělý námět na zamyšlení, ale kniha jako samotná není psaná tak (nebo alespoň pro mě ne), aby mě vtáhla, nebo zanechla nějakou výraznější stopu. Samozřejmě kvalitní dílo, jen ne všechny prostě nadchne....zaujme určitě.

p.svatka
18. června

Mně se to moc líbilo a dědovi jsem hodně fandila :) měla jsem chuť mu jet pomoct. Vytrvalost se vyplatí.

filo
14. června

Kniha o usilovnosti,pokore a súžití človeka s prírodou.Kniha ktorá pomôže v ťažkých časoch.

memphisz
09. června

Milá novela o... rybaření? Na první pohled to tak vypadá, ale více jde o samotu, nostalgii stáří a zromantizovanou představu o životě chudého rybáře. Aktuálně nevidím důvod číst to někdy znovu, ale jednoho přečtení rozhodně není třeba litovat.

Aniday
08. června

co by člověk ne/udělal pro čtenářskou výzvu...

peta5472
05. června

Pro někoho je to nudné čtení, ale mě velice bavilo. Knížka byla velmi čtivá a přečetla jsem jí jedním dechem. Mrzel mě však její konec. Dokonale popsané situace, v příběhu se dá krásně orientovat a i si ho představovat.

AdamMez
01. června

Knihu jsem záměrně podhodnotil, protože ji člověk zkrátka musí vidět v kontextu díla tohoto geniálního autora. A v takovém kontextu je to prostě brak dobrý tak akorát na nic neříkající Nobelovu cenu. Tím autorovi skládám poklonu, nikoliv posměšek.

Sparkling
20. května

Knihu jsem přečetla v několika hodinách. Polovinu času, kdy jsem ji četla, jsem proplakala. Nejsem si jistá, jak ji mám hodnotit. Na jednu stranu nesdílím s Hemingwayem fascinaci beznadějí, zoufalstvím, chudobou. Ale v tom, jak Santiago svůj osud přijímal, s pokorou, s láskou ke zvířeti, které musel zabít, aby sám nemusel zemřít, s neuvěřitelnou houževnatostí a respektem k přírodě, vidím čistou krásu.

/The first stars were out. He did not know the name of Rigel but he saw it and knew soon they would all be out and he would have all his distant friends.
The fish is my friend too,” he said aloud. “I have never seen or heard of such a fish. But I must kill him. I am glad we do not have to try to kill the stars"./

niki-chan
19. květnaodpad!

3 týdny obrovského sebezapření, abych vůbec dočetla. Vzhledem k rozsahu prostě hrůza...