Stařec a moře

Starý rybář vyjíždí na sklonku svých dní na moře, přemůže obrovskou velrybu a vrací se s její kostrou, když byl jeho úlovek napaden žraloky. V tomto prostém ději je symbolisován odvěký zápas člověka s přírodou, nezadržitelnost ovládání přírody člověkem. Stařec ač sám uprostřed širokých vod, s nimiž srostl a dokonale je zná, není sám. Myslí na chlapce, kterého učil lovit, ví, že se o něj na břehu starají druzi. Vrací se z lovu s prázdnou vysílen a raněn. Přesto jeho příběh není pesimistický, naopak, brzy se s chlapcem vydají na nový lov. Novela (v r. 1954 Nobelova cena) výrazně ukazuje osobitý autorův vztah ke světu, způsob jeho vidění reality i způsob vyjádření. Je to oslava lidské statečnosti a houževnatosti s apotheosou lidské družnosti a závěrečném doslovu stručná charakteristika autorova života a díla.

Původní ilustrace od C. F. Tunnincliffa a Raymonda Shepparda.

2. vydání méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/55_/558/starec-a-more-BDG-558.png 3.73084

Hemingway

The Old Man and the Sea (1951)

Literatura světová, Novely
Vydáno:, Československý spisovatel
Více informací...

iveta3689

Jsem ráda, že jsem si ji přečetla. Je to zajímavá jednohubka, ale genialitu v ní bohužel nevidím. Dobré, svižné, ale nic dalšího dodat nemůžu.

Květi62

Malá knížka, ale velký a silný příběh. Kdysi jsem ji četla jako povinnou četbu na střední škole a říkala jsem si no nic moc. Nyní jsem po ní sáhla kvůli čtenářské výzvě a překvapil mě úplně jiný pohled na ni.

JanPřemysl

K této knize jsem se dostal po letech a to díky tomu, že vnuk učící literaturu na SŠ se připravoval na maturity.A při diskuzi na připravenost studentů tehdy, za mých časů a připravenost studentů nyní jsme se dostali i dílům, která by průměrný maturant měl znát. S chutí jsem si knihu po mnoha letech přečetl a pak jsme doma s dcerou a s vnukem vedl diskuzi, zdali si oba všimli, co nám v podtextu toho všeho vlastně Hemingway chtěl sdělit . A velice mě zarazilo, že oba naprosto netušili, nač se jich ptám. Neptal jsem se na obsah- to jsem nepokládal za důležité, předpokládal jsem, že když oba studovali, že znalosti mají. Ptal jsem se na to, co tím chtěl básník říci, co jim ta kniha po přečtení dala , na jejich pocity,na jejich vnímání celého obsahu tohoto, bezesporu nádherného , díla. Možná, že jsem se ptal špatně, pokládal jsem špatné , uzavřené, otázky. Snad až stáří nim napoví. Nejde jen o těžkosti života, jde o boj, který vede každý sám se sebou, se svojí vůlí, s odhodlaností prožít svůj živost plně a s pocitem , že tady nebyl nadarmo. Nejen odvedenou prací, nejen tím, že tady po sobě zanechává odkaz v podobě potomků, nejen hmotnými statky. ale hlavně tím, že když už byl člověku dán dar života na této planetě, tak naší řekněme povinností je tento dar využít bezezbytku a ne s ním plonkově pohrdat.

Mušketýr007

Krásný a hluboký příběh života.

bakjo95

Bojoval proto, byl proto schopen obětovat život...a nakonec TO ztratil:

„Největším štěstím člověka je, když může žít pro to, zač by byl ochoten zemřít.“

Honoré de Balzac

Kniha plná myšlenek...Stejně jako Malý princ - zdánlivě jednoduchý, ale přesto hluboký příběh. Doporučuji - 100%

Áňa 998

Neskutečná kniha s hlubokým významem. Přečteno jedním dechem :)

Lodja

Jakub Vágner by mohl závidět :)
Jinak se mi nechce opakovat to, co tu vystihli mnozí přede mnou. Krásné, dojemné a poučné.

jan6775

dobrá kniha se silným příběhem.

Tynulda

Smutný příběh starce, který mě ale jinak nezaujal. Celé to bylo zdlouhavé.

regulax

Beznadějný, smutný, hořký, osamocený, citový, napínavý, poučný a srdcervoucí příběh, který musíte přečíst!!!

marketa9252

Moc jsem se na knihu tešila! Četla jsem jí jako povinnou četbu. Opět nezklamala. Krásný příběh,rychlečtoucí. Měli by si jí přečíst všichni,jak dokáže být člověk odhodlaný...

ondrej5141

Četl jsem v rámci povinné četby k maturitě. Stokrát jiný popis moře a starcovy vnitřní monology. Není co dodat, mistr krátkých úderných vět si to ocenění za tuto novelu zasloužil.

Vilas1979

Přečteno v rámci čtenářské výzvy. Fascinující souboj starého muže s rybou natažený na sto stránek. Líbily se mi starcovy monology a atmosféra předrevoluční Kuby.

Bab58

Když jsem četla knihu poprvé měla jsem pocit marného boje,nyní mám pocit že i pokus bez zdárného konce člověka posílí.

Sidonie

Trochu přeceňované, podle mě.
Raději nehodnotím, možná, že jednou mi dá víc...

Aleh

V jednoduchém příběhu starého rybáře na velmi malém prostoru nám toho Ernest Hemingway tolik řekl a předal. To svědčí o nesporných autorových kvalitách. Četla jsem ten příběh plný emocí už několikrát a ráda se k němu vždy po čase vracím. Je to dojemný příběh a čtenář má nad čím přemýšlet.

tatafa

Krásné a zajímavé dílo, které se velice snadno čte. Vřele doporučuji!

vinnetou500
30.12.2016

Pane jo, to je počteníčko. Vřele doporučuji všem!

Půca4
14.12.2016

Stařec a moře je vážně úžasný a dojemný příběh!

kacenka7206
07.12.2016

Krásná kniha, která poukazuje jak těžký je život. Škoda že byla tak krátká. Potěšila velice. :)

CrazyDuck15
01.12.2016

Skvělá kniha, na kterou jsem byla již delší dobu zvědavá. Nakonec jsem si ji koupila, ale až kvůli povinné četbě. Nicméně se jedná o jednoduše čtivě napsanou knihu, ve které někteří naleznou i ten skrytý význam, který nám chtěl autor sdělit. Líbí se mi, že obsahuje i nepřeložené španělské výrazy, které celou knihu, v podstatě psanou jednoduchým vypravováním, příjemně oživují. Pokud tedy hledáte dobrou knihu, která se zároveň bude hodit u maturity, jednoznačně doporučuji.

anoti
27.11.2016

Kniha o něčem a o ničem.Ale klobouk dolů..dokázat rozepsat vytažení ryby do jedné knížky si asi zaslouží nějaké ocenění.Mam rada knihy s duševním nádechem či pohlazenim, ale zde jsem se zklamala.

mora.nocna
23.11.2016

napisala by som presne to iste ako pise ChciOdŽivotaVíc, akurat by som este dodala, ze to neni knizka vhodna pre vegetarianov..aspon toho delfina nemusel jest

roman91
08.11.2016

Super komentar od Kristyna95. Naprosto souhlasim :)

Kristyna95
08.11.2016

Zdanlive prosty pribeh, jehoz podstavou neni skepticke presvedceni o marnosti a zbytecne snaze, jak by se mohlo zdat, ale prave naopak pojednava o neuveritelne sile odhodlani, statecnosti a maximalniho vzepreni jednoho stareho cloveka, ktery se odmital vzdat. Ostatne, jak sam Hemingway prohlasoval, psal jen spicku ledovce a to, co je v psychice hrdinu, zustava pro ctenare pod hladinou. Zkratka genialni novela od genialniho spisovatele :)

ChciOdŽivotaVíc
07.11.2016

Nejdřív mi kniha přišla extrémně nudná. Popisování toho, jak si stařec připravuje věci k rybaření a tak dále, to mě nebavilo. Pak přišlo pár stránek, které měly nějaký hlubší smysl a já se znovu ponořila do příběhu.
4* dávám především kvůli konci, který se mi opravdu líbil a nakonec ve mně kniha zanechala hluboké pocity. Styl psaní se mi líbil, kniha se četla dobře i v těch lehce nudných částech.

Jessica007
07.11.2016

Dojemný příběh plný emocí, citlivý. Zanechal ve mně hodně pocitů.. Též k zamyšlení..

boxas
02.11.2016

Dokonalé...

Buducist
31.10.2016

Kdyz jsem ji cetla, opravdu jsem se snazila za pribehem videt něco vic a nasla jsem si to v tom. Asi jsem ji v tomto mem zivotnim obdobi zvlast potrebovala, inspirovala me, pozvedla me.
Nádherná kniha.

Verrrunka
29.10.2016

No nevím, nevím... Přišlo mi to trochu psycho, už jsem fakt doufala, že to skončí. Asi nejsem dostatečně vyzrálá, abych pochopila tento skvost světové literatury :)