Soutěž

Stařec a moře / The Old Man and the Sea

Autor: Ernest Hemingway

Stařec a moře

Starý rybář vyjíždí na sklonku svých dní na moře, přemůže obrovskou velrybu a vrací se s její kostrou, když byl jeho úlovek napaden žraloky. V tomto prostém ději je symbolisován odvěký zápas člověka s přírodou, nezadržitelnost ovládání přírody člověkem. Stařec ač sám uprostřed širokých vod, s nimiž srostl a dokonale je zná, není sám. Myslí na chlapce, kterého učil lovit, ví, že se o něj na břehu starají druzi. Vrací se z lovu s prázdnou vysílen a raněn. Přesto jeho příběh není pesimistický, naopak, brzy se s chlapcem vydají na nový lov. Novela (v r. 1954 Nobelova cena) výrazně ukazuje osobitý autorův vztah ke světu, způsob jeho vidění reality i způsob vyjádření. Je to oslava lidské statečnosti a houževnatosti s apotheosou lidské družnosti a závěrečném doslovu stručná charakteristika autorova života a díla.

Původní ilustrace od C. F. Tunnincliffa a Raymonda Shepparda.

2. vydání (méně textu)

http://img.databazeknih.cz/images_books/55_/558/starec-a-more-558.jpg 3.71420
Žánr:Literatura světová - Romány
Rok vydání:1957, rok vydání originálu: 1952 ...více
Štítky:Kuba, moře a oceány, senioři

Komentáře

Nejprve se musíte přihlásit.
janacheca 20.07.2014

Výborná knížka, nebudu opakovat chválu, co napsali jiní níže. Snad jen jediná (malá) výhrada - mohla být ještě o něco kratší. Některá místa jsou popisná až moc. To, co autor chtěl říci, by se tam určitě i tak vešlo.

Sushi 18.07.2014

Jako knihu bych jí asi nedočetla, bojím se. Odposlechnuta jako audio a líbila se :)

adrianna0305 15.07.2014

Tak Ernestovi knihy mě nijak neoslovily :-( špatně se čtou.

bond77 03.07.2014

Parádní knížka. Jenom má jednu chybu, za kterou paradoxně sama kniha nemůže. Stařec a moře jsme důkladně rozebírali ve škole, a tak jsem bohužel věděl, do čeho jdu a nekonalo se tak žádné překvapení. Jedno jsem si ale z knihy odnesl. Tu neskutečnou houževnatost, kterou měl Santiago, když se snažil ulovit rybu. Tato postava je skvělým motivátorem - když má člověk něco "dát", musí se tomu podřídit všechno. Mimoto je důležité nevzdávat se a bojovat až do úplného konce.

Anette Abeja 24.06.2014

Udivuje mě fakt, že kniha se dosti lidem nelíbí. Já osobně ji četla několikrát. :) Možná je to také tím, že většina lidí čeká nějakou udivující zápletku nebo jim o knize někdo navykládal bůh ví co a potom je jasné, že očekávání od knihy je úplně jiné. Tady se dalo dopředu tak nějak očekávat co se stane a jak to dopadne. Je pravda, že některé pasáže jsou velmi zdlouhavé, ale i tak se mi kniha velmi líbí. :)

Ivy 27.05.2014

Tak jsem nakonec ústní maturitu udělala a ani nemusela jsem tuhle knihu dočíst. Nemám k tomu dostatečnou vůli. Nic pro mě.

mdracek 26.05.2014

Na to, jak moc je kniha slavná, jsem od ní prostě čekala něco víc než jen starce Santiaga, který žije na Kubě a pluje po moři za rybou... Ten závěr to možná trochu zlepšil, ale je to podle mě zbytečně dlouze napsaná novela v podstatě o ničem - má to psychologický podtext, ale na to asi ještě musím dospět....

Haldasha 26.05.2014

Tato kniha me vubec nezaujala, nudne.

AničkaŽ 25.05.2014

Nečekala jsem, jak moc mě tahle kniha zaujme. Čekala jsem sebepřekonávání v rámci "povinné četby" , ale nakonec jsem se dočkala příjemného čtení. Pro mě z knihy vyzařoval zvláštní klid. :)

mitko 18.05.2014

Knihu sme mali v ôsmej triede na základnej škole ako povinné čítanie, keďže vtedy som ich ešte čítal, dostal som sa j ku tejto a pamätám si, že to bolo veľké sklamanie, nudný dej, myšlienka, koniec, asi proste všetko ( až na to že bola krátka to bolo plus) zle. Po mnohých rokoch, sme to opäť preberali na strednej, kde nás učili všetky myšlienky čo kniha obsahuje ale ja ich tam vtedy vôbec asi nevidel a kniha sa mi znechutila tak, že nemám silu sa ku nej už vrátiť. Ale keď vidím hodnotenia a komentáre ostatných, tak chyba predsa len bude u mňa..hmm s vekom tu rastie asi apetít

fauziya 11.05.2014

Podle mě přeceňovaná kniha s jednoduchým prvoplánovým poselstvím. Mnohé možná dojme, mnohé bohužel odradí od čtení dalšího Hemingwaye. Což je škoda. Jiná jeho tvorba je výborná.

elliefant 08.05.2014

Bála jsem se, ale nakonec mě velmi překvapila. Milá, nebyla zdlouhavá a zanechala ve mě velmi zvláštní pocit. Rozhodně nejlepší dílo Hemingwaye.

ladypink 07.05.2014

Tato kniha mě hodně zaujala. Vyvolala ve mě zvláštní pocity, ani vlastně pořádně nevím proč. Často na ni myslím.

kaptn Jan 05.05.2014

Když kniha vyšla česky poprvé, byl to trhák, každý ji chtěl číst. Pro dnešního čtenáře je ale málo svižná bez hromadících se napínavých, či hororových momentů. Ale stále je zajímavá, nutí nás po přečtení k zamyšlení.

okap 30.04.2014

Prestoze dej knihy by se dal shrnout do jedne vety, je kniha napinava, svizna a vypravecsky bohata. Ze zacatka jsem sice propadala mirne skepsi, ze to bude opravdu jen nuda, jak tu nekteri pisou, nakonec me to ale chytlo a s napetim a zatajenym dechem jsem cetla az do konce. Doporucuji vsem, co se radi nechaji unaset uzasnym vypravecskym jazykem. Pribeh je jednoduchy, ale silny.

stovice 26.04.2014

Mě kniha nijak zvlášť nezaujala četla jsem ji, protože byla v literatuře k maturitě. Za pár let si ji možná znovu půjčím a třeba k ní dospěju.

michael4483 25.04.2014

Je to krásna a hodnotná literatúra, ale nikdy som ju nedokázal dočítať do konca - a to má ledva 60 strán. Prototyp dokonalej, ale zároveň aj dokonale nudnej novely, ku ktorej prechovávam profesionálny rešpekt, ale osobne ju nemám príliš v láske. Hemingway má mnohé kvalitnejšie (a záživnejšie) diela. 60%

kotasbk 23.04.2014

Knihu jsem četl kvůli tomu, že byla, je a bude na našem školním seznamu povinných knih maturitě a musím říct, že mě natolik zaujal a oslovil Hemingwayův styl vyprávění, že v blízké budoucnosti přečtu i další jeho díla. Co se týče samotné knihy, musím uznat, že je výborně napsaná, i když na poprvé čtenář neporozumí všemu.

michaela.m 10.04.2014

Máme ji v povinné četbě, všichni ji chválí tak jsem si řekla proč ne, že jo :-). Ale knížka mě nudila, nemohla jsem se vůbec začíst. Půlku knížky chytá jednu rybu, kterou mu stejně sežerou žraloci... Jsem ráda, že jí mám za sebou...

kotasbk 07.04.2014

krátké a čtivé :)

Denisa_a 31.03.2014

Krásná zajímavá klasika povinné (pro mě spíše dobrovolné) četby :-)

Guepp 17.03.2014

Miluji úvahy nad ničím, které v sobě skrývají tu všednost. Když se nad nimi zamyslíte, zjistíte, že nic jiného řešit nepotřebujete, protože jedině ta všednost kolem vás je důležitá! Super!!

fantom12 15.03.2014

Doporučuji sehnat si audio verzi od Ladislava Mrkvičky. To jsem si jednou takhle přišel ze školy pěkně utahaný, a tak jsem si lehl se sluchátky v uších do postele. Po několika hodinách jsem vstal a najednou se mi zdálo, že mi někdo vyměnil baterie. Novela, ač pojata vcelku přímočaře, dokáže člověka určitým způsobem přebudit :-)

Eliz aveta 23.02.2014

"Stařec a moře" se mi dostala do rukou z hecu - učitelka na Čj nám tvrdila, že spousta čtenářů dělá tu chybu, že začne číst tuto knihu ve věku, kdy ji nemohou pochopit - následně ji buď principiálně dočtou, nebo rovnou zahodí - ale zafixují si ji jako něco, k čemu už se nebudou chtít vracet. To jsem přijala jako výzvu a další den už jsem ji četla - jako první mě překvapilo, jak je kniha vlastně krátká. Což mi po přečtené už přišlo naprosto pochopitelné. Spisovatel do těch mála stran napsal vše, co napsat potřeboval. Prostředí a atmosféra jsou popsány skvěle i bez barokních přídavných jmen. Strohý román, ve kterém je z každého úhlu pohledu nad čím uvažovat.

Jossie 29.01.2014

Můj tatínek miloval Hemingwaye, byl to jeho nejoblíbenější autor a měl všechny jeho knihy, které se daly sehnat. Jen Starce a moře nesnášel - prý celou knihu chytá nějakou blbou rybu. A to se mi právě líbilo - o ničem jiném to není a přitom se to tak dobře čte.

Lenourt 29.01.2014

Geniální alegorický příběh, ve kterém se každý z nás může najít. Jen je potřeba se oprostit od toho, co čtete, číst mezi řádky a do všeho si dosadit vlastní zážitky... Pak teprve můžete docenit hodnotu tohoto díla :-)

limette 26.01.2014

Lidé, kteří tuto knihu hodnotí špatně, hodnotí pouze její děj – ryba vs. člověk. Nevím, jestli nechtějí, nebo se ani nepokusili přemýšlet nad jejím významem nebo třeba nad tím, co se skrývá za tak obyčejným příběhem. Opravdu je to docela nudná historka o přestárlém chlapíkovi, co se snaží vylovit rybu a trvá mu to dobrých 80 stránek. Nuda. Jenomže tato kniha je psaná metodou ledovce a přesně tahle linie příběhu je ta část ledovce, která vykukuje z vody. To, co vidím já, je souboj člověka se sebou samým. Každý si občas potřebujeme dokázat (a nejen sobě), že jsme ještě k něčemu. A stařec, pro kterého je práce smyslem života a zároveň znamením, že je pro společnost pořád ještě přínosem a ne přítěží, potřebuje ulovit Merlina, aby si to dokázal. Nedělá to proto, aby rybu mohl prodat a měl z čeho žít. Dělá to proto, aby všem ukázal, že ještě pořád může být co k čemu.
Ne vždycky je všechno napsáno na papíře. Občas je třeba přemýšlet. Fuška, co?

adelinka 24.01.2014

ako kniha nie je zlá....ale mne to príde až na moc dlhú poviedku s tak málo postavami, viacmenej som sa pri čítaní nudila....

makověnka 17.01.2014

Povinná četba na škole ..... kniha mě nijak neoslovila a dodnes si vzpomínám jak jsem se přemáhala, abych ji dočetla. Možná jsem na ni byla moc mladá a nevyzrálá.

danca044 22.12.2013

Čekala jsem od knihy něco více. Někdy jsem se opravdu nudila a chyběla mi nějaká akce, či něco nečekaného, co by nás vytrhlo z dlouhého čekání na ulovenou rybu. Plus musím dát za styl psaní a neradostný konec, který příběhu vdechl alespoň trochu originality. Od Hemingwaye si určitě ještě něco přečtu.