koupit

Stařec a moře / The Old Man and the Sea

Autor: Ernest Hemingway

Ohodnoťte knihu:
Stařec a moře

Starý rybář vyjíždí na sklonku svých dní na moře, přemůže obrovskou velrybu a vrací se s její kostrou, když byl jeho úlovek napaden žraloky. V tomto prostém ději je symbolisován odvěký zápas člověka s přírodou, nezadržitelnost ovládání přírody člověkem. Stařec ač sám uprostřed širokých vod, s nimiž srostl a dokonale je zná, není sám. Myslí na chlapce, kterého učil lovit, ví, že se o něj na břehu starají druzi. Vrací se z lovu s prázdnou vysílen a raněn. Přesto jeho příběh není pesimistický, naopak, brzy se s chlapcem vydají na nový lov. Novela (v r. 1954 Nobelova cena) výrazně ukazuje osobitý autorův vztah ke světu, způsob jeho vidění reality i způsob vyjádření. Je to oslava lidské statečnosti a houževnatosti s apotheosou lidské družnosti a závěrečném doslovu stručná charakteristika autorova života a díla.

Původní ilustrace od C. F. Tunnincliffa a Raymonda Shepparda.

2. vydání (méně textu)

http://img.databazeknih.cz/images_books/55_/558/starec-a-more-558.jpg 3.71285

Žánr:Literatura světová - Romány
Rok vydání:1957, rok vydání originálu: 1952 ...více
Štítky:Kuba, moře a oceány, senioři

Komentáře

Nejprve se musíte přihlásit.
kotasbk včera

Knihu jsem četl kvůli tomu, že byla, je a bude na našem školním seznamu povinných knih maturitě a musím říct, že mě natolik zaujal a oslovil Hemingwayův styl vyprávění, že v blízké budoucnosti přečtu i další jeho díla. Co se týče samotné knihy, musím uznat, že je výborně napsaná, i když na poprvé čtenář neporozumí všemu.

michaela.m 10.04.2014

Máme ji v povinné četbě, všichni ji chválí tak jsem si řekla proč ne, že jo :-). Ale knížka mě nudila, nemohla jsem se vůbec začíst. Půlku knížky chytá jednu rybu, kterou mu stejně sežerou žraloci... Jsem ráda, že jí mám za sebou...

kotasbk 07.04.2014

krátké a čtivé :)

Denisa_a 31.03.2014

Krásná zajímavá klasika povinné (pro mě spíše dobrovolné) četby :-)

Guepp 17.03.2014

Miluji úvahy nad ničím, které v sobě skrývají tu všednost. Když se nad nimi zamyslíte, zjistíte, že nic jiného řešit nepotřebujete, protože jedině ta všednost kolem vás je důležitá! Super!!

fantom12 15.03.2014

Doporučuji sehnat si audio verzi od Ladislava Mrkvičky. To jsem si jednou takhle přišel ze školy pěkně utahaný, a tak jsem si lehl se sluchátky v uších do postele. Po několika hodinách jsem vstal a najednou se mi zdálo, že mi někdo vyměnil baterie. Novela, ač pojata vcelku přímočaře, dokáže člověka určitým způsobem přebudit :-)

Eliz aveta 23.02.2014

"Stařec a moře" se mi dostala do rukou z hecu - učitelka na Čj nám tvrdila, že spousta čtenářů dělá tu chybu, že začne číst tuto knihu ve věku, kdy ji nemohou pochopit - následně ji buď principiálně dočtou, nebo rovnou zahodí - ale zafixují si ji jako něco, k čemu už se nebudou chtít vracet. To jsem přijala jako výzvu a další den už jsem ji četla - jako první mě překvapilo, jak je kniha vlastně krátká. Což mi po přečtené už přišlo naprosto pochopitelné. Spisovatel do těch mála stran napsal vše, co napsat potřeboval. Prostředí a atmosféra jsou popsány skvěle i bez barokních přídavných jmen. Strohý román, ve kterém je z každého úhlu pohledu nad čím uvažovat.

Jossie 29.01.2014

Můj tatínek miloval Hemingwaye, byl to jeho nejoblíbenější autor a měl všechny jeho knihy, které se daly sehnat. Jen Starce a moře nesnášel - prý celou knihu chytá nějakou blbou rybu. A to se mi právě líbilo - o ničem jiném to není a přitom se to tak dobře čte.

Lenourt 29.01.2014

Geniální alegorický příběh, ve kterém se každý z nás může najít. Jen je potřeba se oprostit od toho, co čtete, číst mezi řádky a do všeho si dosadit vlastní zážitky... Pak teprve můžete docenit hodnotu tohoto díla :-)

limette 26.01.2014

Lidé, kteří tuto knihu hodnotí špatně, hodnotí pouze její děj – ryba vs. člověk. Nevím, jestli nechtějí, nebo se ani nepokusili přemýšlet nad jejím významem nebo třeba nad tím, co se skrývá za tak obyčejným příběhem. Opravdu je to docela nudná historka o přestárlém chlapíkovi, co se snaží vylovit rybu a trvá mu to dobrých 80 stránek. Nuda. Jenomže tato kniha je psaná metodou ledovce a přesně tahle linie příběhu je ta část ledovce, která vykukuje z vody. To, co vidím já, je souboj člověka se sebou samým. Každý si občas potřebujeme dokázat (a nejen sobě), že jsme ještě k něčemu. A stařec, pro kterého je práce smyslem života a zároveň znamením, že je pro společnost pořád ještě přínosem a ne přítěží, potřebuje ulovit Merlina, aby si to dokázal. Nedělá to proto, aby rybu mohl prodat a měl z čeho žít. Dělá to proto, aby všem ukázal, že ještě pořád může být co k čemu.
Ne vždycky je všechno napsáno na papíře. Občas je třeba přemýšlet. Fuška, co?

adelinka 24.01.2014

ako kniha nie je zlá....ale mne to príde až na moc dlhú poviedku s tak málo postavami, viacmenej som sa pri čítaní nudila....

makověnka 17.01.2014

Povinná četba na škole ..... kniha mě nijak neoslovila a dodnes si vzpomínám jak jsem se přemáhala, abych ji dočetla. Možná jsem na ni byla moc mladá a nevyzrálá.

danca044 22.12.2013

Čekala jsem od knihy něco více. Někdy jsem se opravdu nudila a chyběla mi nějaká akce, či něco nečekaného, co by nás vytrhlo z dlouhého čekání na ulovenou rybu. Plus musím dát za styl psaní a neradostný konec, který příběhu vdechl alespoň trochu originality. Od Hemingwaye si určitě ještě něco přečtu.

wally 11.12.2013

Ne každá klasika ve finále vyzní jako skvělé literární dílo....tahle kniha mne kupodivu v mým školních letech minula a tak jsem si k ní sednul až teď a byl zvědavý jaký dojem ve mne zanechá....a musím uznat, že je to krásná kniha, která si rozhodně zaslouží své místo mezi knižními klenoty naší literární historie...

lady 10.12.2013

Klasika čtenářských deníků. Znám i jednu lepší obálku :))

Milda58 05.12.2013

Nádherná povídka o lidské vůli, vytrvalosti, statečnosti, víře ale i pokoře.

Tina.orl 24.11.2013

Ačkoliv je dílo krátké, dokáže vyjádřit velice mnoho. V knize vystupuje hlavně jeden hrdina, který svádí boj se svým úlovkem. Hrdina, který se nikdy nevzdává! Dílo mě chvílemi nudilo. Musíme se ale zamýšlet, abychom pochopili, co tím autor chtěl říci.

Skip 20.11.2013

Myslím, že všechna ta velká slova o této novele, která napsali různí kritikové a literární teoretici, jsou poněkud přehnaná a vůbec bych se nedivil, kdyby se jim Hem usmíval pod vousy. Prostě napsal jednoduchý příběh o starém kubánském rybáři, který už dlouho neměl štěstí na pořádný úlovek. A napsal ho opravdu skvěle, ale to je všechno. No a mě to ke spokojenosti bohatě stačilo.

timelady 16.11.2013

Nevím, zda to bylo tím, že jsem totu knihu četla anglicky (jinou verzi jsem k dispozici neměla), čí tím, že zkrátka nejsem jedním z těch, kterým je souzeno porozumět pravému smyslu, nicméně mě Stařec a moře těžce nebavil a jsem ráda, že jsem ji už přečetla.

Adelajda_4 13.11.2013

Jak se z tak jednoduchého příběhu může stát oblíbená kniha tisíců lidí? Je to jednoduché. Hemingway má úžasnou vyprávěcí schopnost, člověk jeho knihy hltá od začátku do konce. Skvělá práce!

Kotrlat 26.10.2013

Příběh nudný, a přitom tak opravdový. Natolik opravdový, že se tato knížka stala jednou z mých nejoblíbenějších. Co k tomu říci víc?

Domuly 27.09.2013

Mě to kupodivu hodně bavilo. Nečekala jsem to, ale Santiago mě opravdu okouzlil a celou dobu jsem mu fandila a doufala, že to dobře dopadne a rybu uloví

Reiben 26.09.2013

Knížka malá rozsahem, ale přitom tak velká svou myšlenkou.

Temný snílek 24.09.2013

Kniha má velmi jednoduchý děj - stařec vypluje na lov, po dlouhém zápolení zabije rybu, než ji však dopraví domů, tak mu jí sežerou žraloci.
Zato hloubka příběhu je až neuvěřitelná. Na to, že kniha má tak málo stran, tak se autorovi podařilo velmi podrobně vykreslit postavy a hlavně jejich psychickou stavbu. Působí velmi skutečně a i bez sáhodlouhého popisování se před čtenářem odehrává nádherný příběh plný zvratů.

Děj je plný zmaru, protože stařec za svůj vysilující boj nebyl náležitě odměněn, jak by se dalo očekávat. Místo toho málem přišel o život a pochybuje o spravedlnosti života.
Pojednává se zde tedy o síle lidského ducha a jeho boje s nepřízněmi osudu. Poukazuje na nerovný souboj, a i když člověk nevyhraje, tak si může zachovat alespoň hrdost, když ve svém snažení vytrvá. Stařec sice prohrál a o svou rybu přišel, ale lidé z vesnice torzo ryby na jeho loďce obdivně pozorovali.

puplik 15.09.2013

Krásná povídka :)

miawallacova 11.09.2013

velká nuda, ale od Ernesta mě zatím nebavilo nic, takže zas tak velké zklamání to nebylo.

seiwaa 23.08.2013

Navzdory zdlouhavým popisům a monotónnímu prostředí je to čtivý příběh, který ve vás vzbudí řadu emocí. Hemingwayův jedinečný styl je asi neokoukatelný a poutavý, četla jsem totiž několikrát a stále mě baví! :)

Makoves 22.08.2013

Četl jsem to, už tomu bude pár let a byl jsem spokojen. Pěkný a čtivý příběh.

SaDiablo 22.08.2013

Neuvěřitelně čtivá kniha na to, že vlastně nedochází k žádnému vychýlení z hlavní dějové linky a je to "pořád o lovení jedné ryby". Tuto knihu jsem četla kvůli maturitě, ale přála bych si, aby byly všechny takhle příjemné.

KubaKJ 15.08.2013

Kniha Stařec a moře je jako život - Když už si člověk myslí, že se mu plní jeho sen, všechno najednou zmizí a on se na to jen kouká a nemůže s tím nic udělat! Starce mi bylo líto...

Miken008 08.08.2013

Nejlepší kniha od Hemingwaye, jakou jsem četl... Celou dobu jsem měl pocit, že vše prožívám s rybářem. ;)

alexpo 06.08.2013

Když na dnešní dobu je to málo akční, jsem ráda, že to mám za sebou :-)

Phoenix16.cz 04.08.2013

Prokletí této knížky je její sláva. Myslím, že většina lidí, ve chvíli, kdy tuto knihu čte, už dávno ví, o čem je, protože mu to ve škole natloukli do hlavy. Tím pádem děj nemůže nijak zvlášť šokovat, či překvapit. Kdybych předem nevěděla, o čem to je a jak to dopadne, čtení bych si určitě užila mnohem víc. Takhle mi alespoň zbylo vyhledávání chyb a nelogičností, kterých je tato kniha plná.

Tinnka 04.08.2013

Na této knize je obdivuhodné to, že autor dokázal napsat tak dlouhý příběh o lovení jedné ryby. To dovede málokdo, ale na druhou stranu - pro mě nic moc neříkající kniha. Proto i ta jedna hvězdička za obdiv. :-)

Kathyss 04.08.2013

Za mě ne,z novu bych do ní opravdu nešla. Každá stránka byla utrpením. A fakt, že jsem z této knihy maturovala, mi na pozitivním vztahu k tomuto dílu moc nepomohlo. :-D

LEGACY 01.08.2013

První kousek od Hemingwaye, a hned je z toho překrásné vyprávění plné naděje a víry. Šlo vidět, že si dal autor na knize hodně záležet a, že ji psal s velkou láskou a citem pro dané téma. Také si myslím, že se jedná o jednu z mála knih, která je právem zařazena v seznamu k maturitě. Přesto si myslím, že to není samotný obsah, který tuto knihu ''nadnáší nad hladinou'' nýbrž vynikající práce s textem, která by měla každého trochu nenáročného čtenáře o knihy udržet. Líbilo se, fakt že jo. Přečteno za dva dny.

dendisek3 23.07.2013

Kniha se četla moc pěkně =)

hobelka 23.07.2013

Dostala jsem z toho chuť na rybu :D Ne vážně, obdivuji že někdo dokáže napsat tak dlouhou povídku o lovení jedné ryby...

Sgr.Krtek 18.07.2013

Tak tahle knížka byla pro mě naprostým utrpením :D Sáhl jsem po ní kvůli tomu jak je krátká a to byla chyba. Musím se přiznat, že zbytek knihy (od půlky) jsem si musel poslechnout v mluveném slově, neboť jsem to sám nemohl přelouskat. I u poslechu jsem se občas přistihl že vůbec nevnímám.

KikiEli 18.07.2013

Tak tohle byla knížka, ze které jsem maturovala. :) Přestože vypadá nudně, má svou hloubku, kterou tam někdo chce a někdo nechce vidět. :) Vím jistě, že už se k ní nevrátím, ale nelituji jejího přečtění. :)

Argony 12.07.2013

Přečetla jsem si ji dobrovolně, ze zájmu, ale dodnes mi utkvělo v paměti jen to, že ač je kniha slaboučká, je příšerně nudná a nezajímavá. Jiné knihy autora jsou pro mě čtivější, třeba Sbohem, armádo. Možná k ní, ale jednou zas dospěju a zkusím si ji přečíst znova.

Manifest blech 10.07.2013

Výborná knížka o tom, jakou výdrž dokáže člověk mít, když chce sobě i ostatním něco dokázat.

makulka22 09.07.2013

Jako většina jsem knihu přečetla k maturitě. Řekla bych, že kniha nepřekvapí ani nezklame. Pokud se alespoň trochu vžijete do situace, pak musíte uznat, že kniha je napsaná dobře. Ano, občas jsou pasáže nudné a de-facto je kniha omílání pořád toho stejného, ale přečíst se rozhodně dá. Nemáte-li na ni vysoké nároky, pak se vám bude líbit.

LaMonnie 07.07.2013

Tuhle knížku jsem si vybrala z našeho maturitního seznamu a musím říct, že mě opravdu zaujala. Je to krásná kniha a i když jsem ji četla už několikrát, stále mě neomrzela a vždycky po ní ráda sáhnu :)

Anodyne 28.06.2013

Při čtení knihy jsem měl podobné pocity jako samotný Santiago. V první polovině jsem se snažil do knihy vložit emoce a snahu o čtení, podobně jako on se snažil ulovit rybu. (spoiler alert) V druhé půlce už jsem byl podobně zoufalý jako rybář a jen jsem doufal, že už knihu co nejdříve dočtu (podobně jak on doufal, že už se co nejdřív vráti do města smířen s tím, že je bez ryby). (spoiler end)

Mám již dvacet knih k maturitní četbě a pro tuhle jsem měl předpoklad, že jí nahradím nějakou slabší z výběru, ale v žádném případě. I přes poměrně krátkou délku tahle četba pro mě byla spíše utrpením (unuděním) a rozhodně ji nedoporučuji.

Slečna L. 26.06.2013

další perla světové literatury. četla jsem ji k maturitě, ale nakonec jsem si ji do seznamu nedala, našly se pro mě lepší. každopádně skvěle znázorněný boj člověka s přírodou, společností a samým sebou.

"člověka je možno zničit, ale ne porazit."

sariiinka255 25.06.2013

Jedna z maturitních. Skvěle se četla, děj byl napínavý ač někde bych nějaké delší pasáže vynechala.

Tiana 23.06.2013

Jaké hlubokomyslné počteníčko. Je to ten typ knihy, kterému věnujete svůj čas jak při četbě, tak i po přečtení. Na chvíli vypnete a jen přemýšlíte o obsahu a hlavní myšlence díla. Ikdyž je to krátká knížka, děj má svůj význam. Někomu se zdají určité pasáže býti nudné či zdlouhavé, toť je věc názoru. Jde o to pochopit, co se tím autor snaží říct. Rozhodně tu nejde pouze o rybaření starce. Člověk by měl čelit životním překážkám. Chopit se jakékoliv naskytnuté šance a pevně se ji držet. Když klesne na dno, musí se vzchopit a začít znovu s ještě větším nasazením. Ten sladký pocit hrdosti, když dosáhnete něčeho, za čím se dlouhou dobu tvrdě ženete, je k nezaplacení.
Hemingwayovi tleskám a jeho myšlence jak by smet.

Lady Dracula 18.06.2013

Kniha,kterou jsem četla poměrně nedávno. Nečetla jsem ji z důvodu,že byla tak tenká,ale že se tolik o ní mluví a je považovaná za skvost literárních děl. To mě hlavně na ni táhlo.
Kniha,pro někoho asi bude nudná,jelikož stařec pokud nerozmlouvá s rybou,tak rozmlouvá se sebou samým a věřím,že někoho tyhle monology po většinu část knihy,by nudily. Mě se ta kniha však velmi líbila,protože starcův boj a snaha dosáhnout za každou cenu chycení ryby,aby nezemřel hlady a to,že když se mu to povede,tak příroda se opět postaví proti němu a žraloci mu rybu téměř celou sežerou a on pak na břehu umírá,je ukázkou toho,že příroda je všemocná a my nad ní nemáme šanci zvítězit.

Thanyss 18.06.2013

Velmi silný a přitom jednoduchý příběh o starém rybáři, který jednoho dne chytí svůj životní úlovek, ze kterého mu ale nakonec nezbyde nic. Překrásná ukázka duševní síly a odhodlání starého člověka, jemuž je moře vším. A mně nezbývá než se zamyslet nad myšlenkou, kterou Santiago pronesl: Člověk není stvořen pro porážku. Člověka je možné zničit, ale ne porazit.

whiterose 14.06.2013

Nelíbilo se mi to, jedna z nejnudnějších knih, co jsem četla. Zajímavá mi přišla jen scéna, při které rybář zápasil s rybou, jinak nezajímavé.

Jana.A1 08.06.2013

Jedna z povinných k maturitně. Moc mě nebavila, hlavně dlouhé popisní pasáže a k rybám taky nechovám zrovna pozitivní vztah.

Foxie 07.06.2013

Upřímně? Byla jsem ráda, že jsem to mohla z toho maturitního seznamu odškrtnout jako přečtené. Pro mě zdlouhavé a osobně jsem v tom žel žádné zvláštní kouzlo nenašla. Ale kdo ví, třeba k tomu jednou dospěju.

_sjuu_ 27.05.2013

Krásný a dojemný příběh, ovšem část knihy, kde rybář bojuje s rybou, mě hodně nebavil - bylo to pro mě nekonečné

zapina 11.05.2013

Dostala jsem se k ní až díky povinné četbě a jsem ráda... Opravdu dojemná a krásná kniha.. samozřejmě, že jsem na konci brečela jak malá holka a jak mě ta kniha tolik pohltila ještě několik dní po přečtení ve mě zůstal zvláštní dojem a smutek ze starce.. Doporučuju všem, každý by si měl tuto knihu přečíst..

Misan1993 10.05.2013

Co na to říct, jedna z knížek mé povinné četby!

zdazilek 07.05.2013

Trošku táhlý boj s rybou ale brilantně napsané.

exitus 18.04.2013

Moc pěkný příběh, nevěřila jsem, že je možné čtivě! popsat souboj s rybou na tolika stranách. Konec je brilatní.

Kimmie 16.04.2013

Příběh má hrozně pomalý rozjezd a i vlastně v pozdějších fázích jde dost pomalu, ale konec to v celku napravil.

Suri.kata 07.04.2013

V této knížce se nalezne každý, kdo se o něco dlouhodobě pokouší, ale nedaří se mu tak, jak by si sám představoval. Já takto bojuji s mnoha věcmi a často říkám sama sobě: "Musíš vytrvat. Bojuj!". Víra člověka v sebe samotného podle mě dokáže neuvěřitelné věci. Velmi se mi líbila část knihy, kdy je rybář Santiago sám na moři. Ryba, kterou se mu podařilo chytit, má však jeho osud "ve svých rukou". On se ji však přes veškerá zranění, pocity vyčerpání a křeče, snaží porazit. Díky dohaté Hemingwayově zkušenosti s mořem a vypravěčským schopnostem, jsem se na tuto cestu pomyslně vydala také. Byla jsem překvapená,s jakými organismy se setkávám a čeho si musím všímat, abych se mohla vrátit zpět do přístavu.

Summer17 01.04.2013

Spousta lidí tuto knihu vychvaluje a já nevím, proč. Nemám ráda knihu, kde se téměř nic nestane...

Relick 29.03.2013

Nejsem žádný literární znalec, pan Hemingway má jistě můj obdiv, ale myslím si, že myšlenka "neporazitelnosti lidského ducha" se dala ztvárnit i jinak, řekněme přijatelněji pro čtenářskou masu, která, jak je vidět, často její pravé poslání nepochopila. Já sám do ní patřím.

Kdybych měl říct o čem kniha vypovídá nezávisle na zdejších komentářích, řekl bych že je o tom, jak člověk o samotě začíná blouznit až nakonec mluví sám se sebou i s neživým prostředím kolem něho. Samozřejmě konec díla tuto myšlenku trochu podkopává, ale až do půlky knihy by se dala na děj klidně nasadit.

Zhodnocení - Nízká procenta jsou určitě oprávněná. Kniha se špatně čte, nestrhne vás, v podstatě se tam nic neděje a já osobně jsem se těšil na konec. Asi ještě nedokážu ocenit její skrytý smysl. Proto kdybych měl doporučit 10 knih kamarádovi, tahle mezi nimi nebude. Proto se i zdržím hvězdičkového hodnocení-nemělo by smysl.
Stejně tak si myslím, že kdyby tuhle knihu napsal Pepa Novák z Horní Dolní, nikdo by si jí ani nevšiml, natož jí udělil Nobelovu cenu.

Jochwald 28.03.2013

Mnoho lidi tuto knihu (jako mnohe jine) cte jenom jako pribeh o starem rybari co neodhadl svoje schopnosti a vydal se daleko na more. Uz jen to co se nahore v popisu knihy pise by pozornemu ctenari melo utkvet, autor ji napsal jako svoji posledni knihu. Je to o souboji cloveka se starim, s prirodou, s vlastnimi moznostmi at uz psychickymi nebo fyzickymi. Santiago se nevzdava ani v posledni chvili. Vrati se domu, je porazen ano, rybou, starim, zraloky, ale ne srazen na kolena, vrati se domu s myslenkou, ze az se uzdravi vyda se znovu na more. Byl porazen v bitve, jedne, dulezite, ale nevzdava se. Tak jako se nevzdava clovek nikdy. "Cloveka je mozno znicit, ale ne porazit."

Gizminek 28.03.2013

Krásná kniha, která mě ke konci dojala :-) (nevím, jestli jsem jediná)

rasputin 27.03.2013

Zaznívají hlasy, že kniha nemá děj, nebo že děj knihy nemá spád apod. Stařec a moře však není příběh plný zvratů. kdy se za jeden den přihodí hrdinovi tolik věcí, jako někomu za půl života, jak je tomu zvykem v severských detektivkách nebo Scortiových katastrofických příbězích. Stařec a moře je hluboká a silná myšlenka, která vypráví o člověku. Kdo čekal něco jiného, musí být zklamán. Já osobně jsem přesvědčen, že Nobelovu cenu získal právem.

jprst 25.03.2013

Jako povinná školní četba řadu čtenářů je příběh schopen otrávit , ale když jsem se k němu po letech vrátil, byl jsem až překvapen, jak se můj náhled změnil.

bibi.r 25.03.2013

Knížku jsem nečetla, ale měla jsem možnost si ji poslechnout jako audioknihu, kdy text čelt Ladislav Mrkvička... byla jsem unešena (jeho hlas byl prostě dokonalý), přesto všechno mě to nepřimělo sáhnout po papírové knize.

dulenka 22.03.2013

Bezva... Nikdy se nevzdávat!... Doporučuji.

Mark13 16.03.2013

Zajímavý konec, děj v celku o ničem. Celá kniha o jedné osobě - rybáři. Nijak mě neuchvátila, znovu bych ji nečetla. Ale je krátká, což i nečtenáře zaujme, možná donutí přečíst. Nebyla nejhorší, ale rozhodně NE nejlepší. ;)

Yorika 12.03.2013

Úžasná kniha.A vůbec to není o rybaření,jak někteří z neznalosti a nepochopení tvrdí.Je to příběh o životě a smrti ,o obětování se pro své blízké...Nádherný příběh.

Leusee 07.03.2013

Většina knížek co mám v povinné četbě mě extrémně nebavila, ale tahle je tak obyčejná až je zajímavá. Celkem mě bavila.

DennieForbes 21.02.2013

Moc mě mrzí, že pár mých známých nepochopilo děj a knihu shrnou ve stylu "Je to nudný děj o muži, který chytal rybu a nakonec to bylo stejně k ničemu." Vůbec mě mrzí, že spousta lidí nepochopila, že příběh byl o rybaření jen navenek.. že v hlubším smyslu je to nádherný příběh o životě a smrti, o tom, co je člověk schopen udělat pro něco, co miluje.. Tohle byla má první přečtená kniha od Hemingwaye . Teď čtu 'Sbohem, armádo!' a můžu říct, že tento člověk se pro mě stal vzorem. Ale zpět ke starci - kdo váhá, zda (do)číst - určitě to stojí za to, jen se hlouběji zamyslet nad obsahem..

frYdom 17.02.2013

Druhej pokus, ale pořád to nejde. Nechci hodnotit knížku, kterou mám dočtenou do půlky. Kdoví, třeba si ta druhá polovina opravdu zaslouží to uznání, který se jí dostává. Já to ale asi bohužel nikdy nezjistim.

Andrejz 14.02.2013

Škoda, téma rybaření mě nic moc neříká a tím mě knížka trošku odrazovala. Je to ale velmi poutavý a silný příběh o muži, který navenek prohrál, ale uvnitř zvítězil.

kika 13 11.02.2013

Smutný román,ale dobrý obsah.

letterB 10.02.2013

Tak poutavé, že se mi skoro až nechce věřit. Nikdy byc hnečekala, že mě dokáže uchvátit příběh, ve kterém se vyskytují ryby. Ale tady to není jen o rybách, je to o lidské odhodlanosti, síle a touze dokázat něco, co je podle mnohých nemožné.

ajinav82 07.02.2013

Kniha není špatná,ale celkově dílo E.Hemingwaye mě nikdy moc nezaujalo.

dadaka 31.01.2013

pekné, pre mňa dosť smutné.....

eraserhead 16.01.2013

V dnešní době, která nás (většinu) naplnila jakýmsi nikdy neukojitelným pachtěním za dokonalostí, skvělostí a úžasností, kdy očekáváme dokonalý obraz, dokonalý zvuk, aniž by jsme rozdíly mezi tím a oním dokázali rozlišit našim pouhým okem či uchem, se nám může zdát prostota, jednoduchost a tepoucí životnost nicotností. A nebo ne, nebo nás taky může prostý, jednoduchý, strohý, přesto životem naplněný a překypující (na rozdíl od mnohých FullHD 5.1 zvukových příběhů) příběh rybáře, který si vyjede na moře a po tři dny zápasí s ním a jeho obyvateli, přesvědčit, že práve v té prostotě a jednoduhosti s e skrývá krása a dokonalost. Ano i jí zpočátku trošku tápal, co je na tomto kraťoučkém románu (novele?) tak skvělého, jak by se dle hodnocení mohlo zdát. Jsem rád, že jsem to musel trošku hledat, nechat se tím pohltit a že jsem to pak nakonec našel, trošku hlouběji, než jsme dnes zvyklí to objevovat, ne tak povrchně. Jako by Hemingway přesně odhadl ten okamžik, kdy by mohl začít nudit a tak to tam napral a ukázal, v čem spočívá krása - příběhu, života, člověka. Začátek a závěr příběhu je takřka dokonalý. Pravda, asi to není pro běžné čtení, protože se na to člověk musí naladit a musí s tím příběhem komunikovat. A to možná ne každý dnes očekává.

Freedyn 04.01.2013

Na Stařce a moře jsem měla dokonce ve škole i referát, vždy máme 2x do roka z četby. Kdybych si ho vybrala u maturity, můžu se spolehnout sama na sebe, že bych to dala z fleku třeba i ted :)

SolomonSane 18.12.2012

Příjemný příběh, který mě osobně zase tak moc neuchvátil. Po nějaké době čtení se mi zdálo, že příběh upadl do stereotypu, kde se opakovaly stále stejné fráze. Na druhou stranu jsem však rád, že jsem si knihu přečetl a rozhodně ji mohu doporučit dalším, protože to, co mě úplně neuchvátí může naopak dostat někoho jiného. :)

corvo 03.11.2012

Představte si kolem sebe moře, noční oblohu ozářenou plejádami hvězd, hejna ryb, chobotnic, medúz a světélkující plankton. Plujete sám v rybářském člunu houpajícím se pod náporem vln a slyšíte jen vítr, šumění moře a skřípot stožáru vašeho vratkého domova. Za sebou táhnete největší úlovek vašeho života - kardinálního mečouna, což znamená veliké štěstí až do doby, než se na obzoru začnou ve větším počtu objevovat žraločí ploutve a vy u sebe nemáte ani brokovnici...

fons 01.11.2012

Mě bavila knížka o rybách? No to tedy bavila! Nečekal jsem to, ale na to, jaké naděje jsem vkládal do Komu zvoví hrana, tak tohle mě tedy nadchlo víc. Děj sice vázne, ale i tak je to perfektní, hlavně kvůli úchvatnému vyprávění. Malá knížka s velkým srdcem!

JohnCZ 30.10.2012

Kniha to rozhodně špatná není, určitě si najde své příznivce a je jedno, jestli mezi fandy Hemingwaye, milovníky starších klasik a nebo prostě jen mezi nadšenými rybáři. Já mohu říci pouze jedno, tématika rybolovu rozhodně není mnou nijak vyhledávané téma a ač je kniha krásně napsána, místy mě přišla až moc zdlouhavá. Chyběla mi tam jakási gradace, nějaké to větší napětí. Hemingway má sice čtivý styl psaní, ale příběh by mohl být klidně o kus zkrácen. Obsahově je to spíše jak na nějakou kratší povídku.

Mayanea 14.10.2012

I přesto, že rybařina nepatří mezi mé oblíbené, se mi kniha celkem líbila. Přestože to je nedlouhá novela, našly se uprostřed i takové pasáže, kde jsem se nudila a chtěla jsem už jednoho z nich vlastnoručně propíchnout harpunou. Konec byl ale docela dobrý.

lxrmini 12.10.2012

Podle mě povinnost... a nelitoval sem :)

Bránolog 10.10.2012

Klasika, ale podle mého poněkud přeceňovaná.

mysiacik 06.10.2012

Napriek tomu, že som vytrvalý čitateľ, kniha ma na prvý pohľad nezaujala. Myšlienka pekná, nesedelo mi spracovanie. Každopádne, je potrebné si to v rámci rozšírenia všeobecného rozhľadu prečítať, objemovo to nie je problém :)

Kaihomielisyys 29.09.2012

Já mám tuhle knížku prostě ráda...

Silvi Ka 06.09.2012

o tom, ze sa netreba vzdávať..

Psax 31.08.2012

Četl jsem v originále, ke konci jsem angličtinu vůbec nevnímal, jen příběh a jeho finále.

KellyH 29.08.2012

Na to, s jakými pochybami jsem se do čtení pouštěla, musím říci, že jsem byla příjemně překvapena.

ValKing 23.07.2012

Nechápu, proč na tuto knihu mí známí tolik nadávají. Já ji přečetla během chviličky ve vaně (ovšem až po tom, co jsem hodinu četla Fiestu v přesvědčení, že je to Stařec a moře O.o), takže jsem se mohla lépe vcítit. :D Hezký příběh, rybáři jsem fandila ze všech sil, knížka mě vtrhla do děje a konec je velmi dojemný.

Kachorra 27.06.2012

Těžké čtení pro člověka, pro něhož je rybaření španělská vesnice. Ale velice poučný děj o silné vůli a přátelství mezi mladým chlapcem a starým rybářem. Už jen ta myšlenka si Nobelovu cenu zaslouží.

Zuzvil 26.06.2012

tato kniha mě velmi zaujala, velice příjemně se četla a největším "darem" této knížky je její idea. V knize je krásně ukázáno, že člověk málokdy zvítězí nad přírodou...vzdát by se ale znamenalo ztratit lidskou důstojnost...

princesse 25.06.2012

Alespoň jednou za život. Rozhodně knížka stojí za přečtení. Nádherná myšlenka.

Smolda 24.06.2012

Podle většiny lidí tato kniha patří mezi ty ,které by si měl člověk za život přečíst. - S tím 100% souhlasím. Příběh jako takový mě až tak záživný nepřišel, ale u této knihy jde spíš o myšlenku co v nás zanechá. A jak napsal E. Hemingway : „Ale člověk není stvořen pro porážku. Člověka je možno zničit, ale ne porazit“

ondra1995 22.06.2012

Při čtení této knihy jsem trpěl. Vůbec se mi nelíbila, ale něco na ní určitě je.

oolinkaa 15.06.2012

chvilkama nudná, zdlouhavé popisy!! ale jinak doporučuji, nemá chybu!!

FilipGOLF 14.06.2012

Někdo říká že je nudná, nezáživná, já říkám že tomu tak není, je v ní hodně pravdy a hrdinství, kdy člověk by chtěl být na té lodi s ním.

dark.ma93 01.06.2012

Psychologicky a křehce popsaný vztah Santiaga a chlapce Manolina. Při čtení jsem se přenesla do prostředí u moře. Styl čtení mezi řádky k zamyšlení mi sedí. Knihu jsem si užívala, i když některé pasáže popisu cesty byly moc zdlouhavé. Něčím nepopsatelným mn vtáhla do děje. Přece jen, něco v sobě ta kniha mít musí, je to vrchol jeho díla.

elusha3 01.06.2012

Mě se kniha moc líbila:) Jednoduchý děj a Hamigwayův styl ,,ledovce" mi sedl. Sice jsem celou knihu čekala kdy se konečně začne něco opravdu dít, ale čekala jsem tak dlouho, až jsem byla na poslední stránce :D I tak při zpětném pohledu na knihu se mi dobře četla, bavila mě.

Verousek 31.05.2012

Pěkné. Akorát nakonci mi ukápla slza, protože mi bylo líto Santiaga

Rooz 30.05.2012

Dlouho předlouho jsem si toužil tenhle skvost literatury přečíst až se mi konečně dostal do rukou. A nebyl jsem zklamán, skutečně je to nádherné vyprávění o nezdolnosti a velikosti lidského ducha. O schopnosti postavit se síle přírody, přestože je to boj často marný. Je to příběh o síle lidské vůle, o štěstí i o zklamání, příběh o životě v jeho ryzí podobě.

pearl.a 01.05.2012

Nelíbila se. Hemingwayův styl psaní nemám ráda. Jediné, co mě na příběhu zaujalo byl vztah chlapce a starce a kontrast mezi těmito postavami.

Gareth16 19.04.2012

Určité pasáže se mi líbily, ale rozhodně mě to nijak extra nezaujalo. Průměr.

analyticka 02.04.2012

Četla jsem jí jako povinou literaturu na střední škole. A nijak mě neoslovila. Spíš jsem jí musela přetrpět. Dokonce jsem u ní i usnula, což se mi u knížek nestává. Za mě teda rozhodně NE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

hedus 15.03.2012

vzala jsem ji do ruky po několika letech oprášila a je to takovej ten starej fór: rozdíl mezi manželkou a milenkou? USPOKOJÍ ALE NENADCHNE. ale na druhou stranu je fakt že bych (když jsem ji četla poprvé) tohle určitě neprohlásila a to ne proto že jsem neznala ten fór ale protože tenkrát jsem ji přečetla skoro jedním dechem a velmi dlouhosáhle diskutovala o tom jak je skvělá jenže i čtenář je dnes náročnější spisovatelé mnohem odvážnější a to je dobře, jen se starcem na moři by byl život čtenářův velmi velmi chudý.....

Lusinkaoko 07.03.2012

Chvílema jsem se musela už smát, chudák, pořád zápasil s rybou, až mu ji nakonec stejně sežrali žraloci (nebo žralok, je to už delší doba, co jsem to dočetla). :-)) Jinak zajímavý zápas člověka s přírodou ... ale už bych se k téhle knížce asi nevrátila :)

Layss 29.02.2012

Knížku jsem četla, protože byla součástí povinné literatury na střední škole. Také mě děj nijak moc nezaujal, i když některé jeho monology byly k zamyšlení. A musím říci, že se mi líbilo více knižní zpracování, než to filmové.

Snow 19.02.2012

Ač je děj banální a kniha kraťoučká, dokáže zaujmout a neurazí ani v dnešní době.

Jiitush 22.01.2012

Co je zajímavého na příběhu starého rybáře, který rozjímá na moři?!

Janínka 21.12.2011

Na mě asi až příliš ploché a jednoznačné. Dává to jen minimum prostoru pro imaginaci, což já nerada. Stylově však vyvážené. Povinná literatura, ovšem nejen školní!

Štěchýto 20.11.2011

Přes všechnu symboliku, vžití do příběhu jako bych tam byl, mě kniha nijak nezaujala. Autor i kniha jsou podle mě přeceňovaní.

JP 04.10.2011

Rozečetl jsem to snad čtyřikrát a nikdy se nedostal ani přes půlku, ale příběh znám dopodrobna z různých výkladů a obsahů. Hlavně chci říct, že Hemingway na začátku nepsal špatně. A ovšem, vždycky se najde někdo, komu to bude něco říkat, jakákoliv klasika, což není na škodu - třeba jde o chybějící dílek skládačky pro váš život. Ale s ohledem na to, že mě ten námět už tuším v 8. třídě na ZŠ tak silně oslovil se to nakonec celé s postupnými pokusy o čtení vytratilo... už jsem to prokoukl. Starouš Hem to myslel samozřejmě dobře - je lépe šířit naději v sílu ducha, než poraženectví, ale 'Stařec a moře' je neodpustitelně idealistický a naivní. Jednoduše až filmově, i když není líčen nějak heroicky a ani tak nebyl zamýšlen. Těžko přesně říct. Určitě je to významný příběh a jako spousta klasik v současnosti dostává velmi smíšené kritiky od prázdných konzumních čtenářů, ale něco zkrátka nelze přehlédnout. Ta kniha musela úžasně fungovat v době vzniku, ale dnes? Nevím. To ovšem neznamená, že ji neuznávám. Jen cítím, a možná, že i sám Hem to tak cítil, kam tímhle dílem směřoval. Možná i právě proto se zastřelil.

LilyFair 28.09.2011

Opravdu nevím... mám velmi smíšené pocity. Kniha není špatná. Jsou zde opravdu určité myšlenky, nad kterými by se člověk mohl zamýšlet - Stařec bojoval a nakonec prohrál, - Člověk nemá šanci zvítězit nad přírodou. Celkově jsem ale nebyla nijak nadchnutá...

clairvoyant 21.09.2011

Hemingwayův stařec a moře je proklamací víry ve věčnou důstojnost člověka, jenž může dorůst velikosti i ve zdánlivé porážce.

Ver8nika 30.07.2011

"Člověk není stvořen pro porážku. Člověka je možno zničit, ale ne porazit."

výborná kniha

Petkon 17.07.2011

Mistrovská povídka, jedna z nejlepších, jaká kdy byla na toto téma napsána.

Charlie 12.07.2011

Musím říct, že mě nebavila. Musela jsem si ji stáhnout z netu v podobě mluveného slova a přitom sledovat text, abych vůbec došla na konec.

WEIL 02.07.2011

Knížečka je o staří, o době, kdy rybář byl mlád a chtěl si ve stáří ještě dokázat, že je schopen chytnou si svou velkou rybu.
Je to bláhové, ale pro rybáře to smysl má.

tondavon 22.06.2011

Nemohu si pomoct, ale když pročítám některé komentáře, zdá se mi, jako bych četl úplně jinou knihu. Že je Stařec a moře nuda? Že je o ničem? Toto je pro mě ta nejnabytější kniha emocemi a dějem. To, na co někteří spisovatelé potřebují stovky stran, dokázal Hemingway shrnout do malé útlé knížečky, která v dnešní době nejde defakto sehnat, a narval do ní tak emotivní a přitom jednoduchý děj, až se mi tomu po přečtení této knihy nechtělo věřit. Stařec je pro mě jeden z nejsilnějších příběhů, které jsem doposud viděl, četl.

smetyl 22.05.2011

Chlapec, který je věrně oddaný starému. Starý, který se urputně lopotí den co den, jen aby znavoval své tělo a upadal do větší nuzoty. Mistrně vykreslený popis souboje s rybou, která mu má po dních neúspěchů přinést výdělek. Poněkud pesimistický, avšak nezbytně nutný závěr - protože to tak bývá. Starcova spjatost s přírodou, či jeho vztah k rybě a chlapci nám dávají pádný důvod zahloubat se a přemýšlet. Starcova nevyčerpatelnost a bojovnost a zároveň jeho úcta k ulovené rybě jsou ctnostné vlastnosti této postavy. Kniha má v sobě ukrytý širší význam a hlubší myšlenku než navenek vypadá. Mistrné dílo !

Jahoda 20.04.2011

Možná, že to na mě mělo až moc velkou hloubku a tak mi unikl ten smysl. Zkusím se k tomu vrátit později.....

Kvikvinka 16.04.2011

I když je kniha krátká, trvalo mi docela dlouho, než jsem se ji donutila přečíst. Je to jedna z mála knih, které jsem četla opravdu nerada (v rámci povinné literatury). Cítím se trošku jako literární barbar a to je mi velice líto, ale bohužel jsem v této knize nenašla to, co jiní nejspíš ano.

Addie 01.04.2011

Kniha o nemalém úsilí a odhodlání překonávat překážky.
Jde příkladem, tak se ho držme.

Vendulik 05.03.2011

Hodně nudá knížka. Vůbec mě nebavila.

Metal Messiah 25.02.2011

Stařec a moře je vlnka na klidném oceánu, ptačí pírko klesající ze střechy, přesýpající se duna jemného písku ve vyprahlé poušti. Stařec a moře je sen, prchavý a neuchopitelný (jako vlnka, pírko, nebo duna), který nesmí skončit! Hemingwayův dopis na rozloučenou kterým se před smrtí stal nesmrtelným. Tato krátká novela je učebnicí člověčství, filosofie vztahu lovec-kořist a konečně i čas neznajícím a času vzdorujícím diamantem který vrývá do ledových lidských srdcí zářezy, vyhlazuje hrany, obrušuje plošky a tak z nich dělá umělecké předměty.
Není těžké toto dílo pochopit, ale podle toho co se denodenně děje na světě je těžké si z něj vzít opravdové ponaučení, nechat se jím ovlivnit. Za sebe můžu říct jen to, že lesklejší a rovnější podnos nenajdete...děkuji za díla s takovou hloubkou s úchvatnou a neopakovatelnou atmosférou, jakou má Stařec a moře.

Lady Greystoke 16.02.2011

Tento světovně známý příběh mě osobně tedy moc nenadchl...

Tammiano 07.02.2011

Velice dobrý příběh, pouze mě moc nesedělo popisování do nejbližších detailů.

Pigy 07.02.2011

velice zajímavé, jak autor dokáže popsat pocity a děj...

knihovnice 03.02.2011

Dlouho jsem ji nemohla sehnat,až se zadařilo. Velice silný příběh,mě se moc líbila.

megi 26.01.2011

Tak tohle byla pro mě nevýslovná nuda!...Byla jsem na to celkem natěšená, ale zklamalo mě to.Nevím co mi tam chybělo, ale modlila jsem se , aby to skončilo (ještěže je to tak krátký!)...pro mě opravdu nic moc..

Infantility 15.01.2011

Sice krátké, ale moc mi nesedělo detailní vykreslování jednotlivých okamžiků...

mkurri 03.01.2011

Přečíst by si ji měl každý, kdo se snadno vzdává nebo hledá cíl. Bojovnost, skromnost a odvaha starce bude dodána i čtenáři.

migun 03.01.2011

Jedna z mých nejoblíbenějších knih vůbec.

Alix

Myslím, že Hemingway dokázal skoro z ničeho udělat takovou malou perlu. Stařec vypluje na moře, aby konečně něco ulovil, podaří se mu to, ale o vzácný úlovek zase přjde. Jednoduchý děj, ale jen zdánlivě. Ono to není jen o tom lovu. To další si tam každý už musí najít sám.

sonihe

Opravdu příjemné překvapení

aurora

Já jsem zase byla touto knihou nadšená. Snad se mi z Hemingwae líbila nejvíc.

Li@

Mně osobně se tato knížka moc nelíbila.

Hakisman

Možná mi nedáte za pravdu, ale tato knihy metodu ,,ledovce" příliš nevyužívá, toť můj názor. Pečlivě použité myšlenky a rozmluvy jsou unikátní... Četl jsem již 2x a vždy jsem knihu pochopil jinak. Při prvním čtením jsem knihu příliš nepobral a konec mi připadal dost překvapující na ,,short - long story". Při druhém přečtení jsem pochopil, že kniha není o konci, ale o ...

Hadzi Halef Omar

Je to neobicejna knizka, rozhodne jina nez knizky ktere jsem dosud cetla. Spisovatel vyborne popisuje pocity postavy a pritomny cas.

Parník

Nevím, mě tohle nepřijde jako nejlepší Hemingwayovo dílo a popravdě mi to k srdci moc nepřirostlo. Možná mi nevyhovuje "ledovec", těžko říct, ale celkově jeho knihy jsou pro mě oříšek.

joehot

Špička ledovce díla proslulého autora, ve kterém nám ukazuje, že nejhorší, co by člověk ve svém životním boji mohl udělat, by bylo vzdát se, ať je mu třebas 10, nebo 70..Santiaga jsem vážně litoval a uctíval, jeho úlovek obdivoval a žraloky proklínal.

grohy

Tato novela rozhodně stojí zato. Autor velmi dobře vystihl myšlenkové pochody hlavního hrdiny a jednoduché zpracování psychiky člověka je bravůrné. Nezbývá než dát 5*

Sojkicz

V originále (překlad jsem nečetl) jsou popisy zejména psychologie velice realistické a živé, takže plně chápu nobelovu cenu. Zejména postava starce je úžasná, jeho boj do poslední síly dokazuje v dnešní době mnohdy až netušené možnosti, které v sobě člověk skrývá. Přesto plné hodnocení dát nemohu, prostě mě to nestrhlo tak, jako jiné knihy.