karaliene karaliene komentáře u knih

Policie Policie Jo Nesbø

Jako nečtenář autora jsem byla v množství postav a přesahů minulosti mírně ztracená, resp. orientace vyžadovala silnou koncentraci a občasné listování zpět, nicméně objektivně je kniha mezi psychothrillery jistojistě nadprůměr.

08.02.2023 4 z 5

Pacienti Sigmunda Freuda Pacienti Sigmunda Freuda Mikkel Borch-Jacobsen

Abych hodnotila spravedlivě, musím se oprostit od emocí, které ve mně příběhy probudily. Že Freud "svému brilantnímu umění výkladu neklade pražádné hranice" a že je "excelentní dialektik psychologie a nadto monomaniak svého systému ", jak na str. 221 trefně shrnuje Rosa Mayreder, jsem věděla. Ale že mu leckdy na analyzandech pramálo záleželo, mně jako člověka z oboru niterně bolí.
Každopádně kniha je skvěle napsaným osvětovým počinem a méně než 5* si nezaslouží.

24.01.2023 5 z 5

Smrt v ledu Smrt v ledu Amy McCulloch

Hodně dobré! Oceňuji, že kniha vzešla z vlastních horolezeckých zkušeností autorky (což ostatně nešlo přehlédnout, promítlo se to znalostí termínů, reálií a modu operandi, tak do dokonale výstižného popisu s horou a stoupáním souvisejících prožitků hlavní hrdinky).

12.01.2023 5 z 5

Jak se rodí sériový vrah Jak se rodí sériový vrah Hannes Råstam

Well done!!! Ok, dovedu si představit, že by kniha mohla být kratší a/nebo čtivější, ale toto není román, jde o literaturu faktu. Autor tématu věnoval plno energie a ještě víc času, prošťoural se k nejmenším detailům, byla by škoda, kdyby o ně knihu ošidil.

12.01.2023 4 z 5

Azrael Azrael Monika Bartošová

Psané stylem pro pubescenty. Až příliš jednoduché, až příliš bez pointy, až příliš bez koherence.

12.01.2023 2 z 5

Spánek Spánek Haruki Murakami

Napsané je to tak,jak autor umí,tedy kvalitně, ale tentokrát se mi absolutně nepodařilo nalézt pointu.

27.12.2022 2 z 5

Hlava 22 Hlava 22 Joseph Heller

Ani po dočtení se nemůžu rozhodnout, zda kniha byla spíš smutná nebo vtipná. A právě v tom je její síla...

23.12.2022 4 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Impozantní dílo. Odráží se v něm odhodláni, tisíce hodin dřiny a talent. Opakuji se, ale nedá mi to: Kateřinu Tučkovou považuji za nejlepší českou spisovatelku součastnosti.

23.12.2022 5 z 5

Temná dcéra Temná dcéra Elena Ferrante

Syrově upřímná výpověď ženy středního věku, která co do chorobnosti postupně graduje.
Začátek příběhu mě nudil a knihu jsem se chystala odložit, ale čím víc se dotyčná hrabala ve svém podhoubí a čím víc smrdělo, tím těžší bylo čtení přerušit. Takže nakonec 3*.

23.11.2022 3 z 5

Podivná knihovna Podivná knihovna Haruki Murakami

Jak příběh plynul, stále víc jsem myslela na mladé psychiatrické pacienty, kteří se ztrácí pod povrchem sebe samých, kde se stírá rozdíl mezi strachem, přáním a realitou...a pro něž je únik do vlastního nesrozumitelna přijatelnější než tíživost života a samoty.
Výborně napsáno.

17.11.2022 5 z 5

Závislost Závislost Paolo Roversi

A anotace přitom byla tak fajn!
Druhou hvězdu dávám z nouze za ty tři pravdivé psychologické informace, které jsou v knize k nalezení.

05.11.2022 2 z 5

Stalker Stalker Lars Kepler

Nápad dobrý, ale opravdu by stačil podat na polovině stran.
Každopádně stísněnou atmosféru autoři vytvořit umí, to se jim upřít nedá.

03.11.2022 3 z 5

Černý korál Černý korál Andrew Mayne

Oceňuji lapidární názvy kapitol. S nimi si dá práci dnes už málokdo...
Osobně mě trochu mrzí nevysvětlený posun k horšímu v interakci Sloan a Solara, ale v kontextu kvality příběhu i jeho zpracování je to vpravdě maličkost.

25.10.2022 4 z 5

Psychohry Psychohry Leona Deakin

Z hlediska prezentace a deskripce psychopatologie bezchybná (a že se to u psychothrillerů nestává často), po stránce literární slabší.
Celkový - poněkud mdlý - dojem mírně pozvedá rozuzlení příběhu.

13.10.2022 3 z 5

Dívka pod hladinou Dívka pod hladinou Andrew Mayne

Neotřelé a příjemně osvěžující mezi všemi těmi bestsellery, které člověku po pár dnech začnou splývat v jeden.

12.10.2022 4 z 5

Domov Domov Mats Strandberg

Stačí přečíst první a poslední čtvrtinu. Mezi tím se předvídatelný děj vleče, nic pro příběh zásadního nenabízí, plno informací se neustále opakuje (nepotřebuju číst desetkrát o vykřikováných oplzlostech, dvacetkrát o úniku stolice a zápachu moči, nesčetněkrát o bizarnostech v chování dalších pacientů). Méně je někdy více.
Námět má větší potenciál, než nám autor předkládá.
A jako předchozí čtenáře - i mě při četbě napadlo, že jde o psaný koncept béčkového filmového hororu.

14.09.2022 2 z 5

Upálené Upálené C. J. Tudor

Promyšlené tak dobře, že mám chuť po poslední větě skočit opět na začátek.

14.09.2022 4 z 5

Dopisy, které nikdo nečetl Dopisy, které nikdo nečetl Iona Grey

Příběh je pěkný, dobře promyšlený, dobře napsaný...ale asi jsem cynik, toho sladkého tam na mě bylo příliš.

14.08.2022 4 z 5

Dívka beze jména Dívka beze jména Lisa Regan

Dočetla jsem před dvěma měsíci a už z hlavy ztěžka lovím, o čem byla. To je samo o sobě vypovídající.

14.08.2022 3 z 5

Lest Lest Sandra Brown

Průměrný námět, průměrné, takřka ordinérní zpracování. Trochu vražd, zrádný manžel, udatný zachránce, trochu lásky, trocha sexu... ženský rukopis se neodpáře.

15.07.2022 3 z 5