karaliene karaliene komentáře u knih

Ostrov bouří Ostrov bouří Leonora Christina Skov

I když jde nedočítání knih těžce proti mému dotahovacímu naturelu, tohle se opravdu nedalo.

29.06.2022

Temná kapitola Temná kapitola Winnie M. Li

(SPOILER) 1/3 celkem i čtivá, přestože mi vadilo opakované a jednostranné poukazování na to, jak je mužská část populace posedlá sexem. Autorka několikrát neopomněla zmínit, že příběh vychází z její vlastní zkušenosti, takže lze vytušit, odkud
až příliš černobílé vykreslení postav vane. Každopádně sorry, Winnie. Johnny je v knize o poznání barvitější a zajímavější postava než ty. (Od cca str.100 doporučuji výpověď ufňukané oběti přeskakovat, protože je neustále o tomtéž.)

15.06.2022 3 z 5

Lov Lov Bernard Minier

Syrová Francie dnešních dní. Jsem ráda, že ještě existují autoři, kteří se nebojí nahlas psát o tom, co je veřejnou šuškandou.
Příběh přiměřeně napínavý, přiměřeně ordinérní, přiměřeně k zamyšlení.

02.06.2022 4 z 5

Já nevím Já nevím Barbara Abel

Kniha, od které jsem si nic moc neslibovala. Kniha, od které jsem si po přečtení prvních řádků slibovala spíš nic než moc. Ale předčila má očekávání, hlavně tedy příběhem, nebylo to nakonec úplně zlé, autorka dovedla probudit mou zvědavost. Z plno odstavců je možné přečíst jen první větu, protože zbytek jsou více méně jen plky, které průměrně inteligentnímu čtenáři docvaknou z četby mezi řádky, takže lze hodně přeskakovat a jde to rychle.

Body dolů: 1) za střídání časů, které je na pár facek...vůbec nechápu, jak to mohlo projít.
2) za až prostou jednoduchost. Danou nejen předvídatelností příběhu, ale i všelijakými banalitami, které autorka podává jako něco mimořádného, ale i hojným opakováním již řečeného a občasnými nesourodými informacemi.

24.05.2022 3 z 5

Katakomby Katakomby Madeleine Roux

Zřejmě už jsem tak stará, že k dobrému příběhu potřebuji i dobré podání. Toto byla stylistická slabota.

19.05.2022 2 z 5

Manželská a párová terapie Manželská a párová terapie Stanislav Kratochvíl

Dobře čtivé, přehledné, s jednoduchými názornými příklady...takový typický pan profesor. Na této knize oceňuji zejména prezentaci terapeutických technik při práci s páry (a že jich není málo).
(4* dávám čistě jen kvůli subjektivní preferenci knih, které jdou více do hloubky.)

10.03.2022 4 z 5

Psychiatrie a pedopsychiatrie Psychiatrie a pedopsychiatrie Michal Hrdlička

Se vším níže napsaným souhlasím. (Dětským) klinickým psychologům však doporučuji ještě nad rámec Dětskou a adolescentní psychiatrii, která se určitým problémům věnuje jinak a neméně dobře.

10.03.2022 5 z 5

Obecná psychoterapie Obecná psychoterapie Jan Vymětal

Podrobná kniha, zejména z hlediska obecných otázek psychoterapie - v jiné knize věnované psychoterapii jsem je takto dobře a přehledně zpracované nenašla.

10.03.2022 5 z 5

Duševní a behaviorální poruchy Duševní a behaviorální poruchy Petr Smolík

Za mě nejpřehlednější speciálně psychopatologická publikace. Čtenář v ní nenajde upozornění na diagnostické špíčky a oříšky, nenajde zabíhávé etiologické teorie apod., ale najde důsledně shrnuté všechny duševní poruchy v souladu s MKN.

25.01.2022 5 z 5

Psychiatrie Psychiatrie Cyril Höschl

Nářez, co jiného... Vyčerpávající ve všech smyslech toho slova.

21.01.2022 5 z 5

Psychodiagnostika dospělých Psychodiagnostika dospělých Mojmír Svoboda

Nástin historie psychodiagnostiky a aktualizovaný výčet nejpoužívanějších psychodiagnostických metod. Ideální pro získání přehledu a pro přípravu na všeliké zkoušky na profesní dráze (klinického) psychologa.
A nepřehledné (zejm. u testů osobnosti) je to tedy dost.

Poruchy osobnosti Poruchy osobnosti Ján Praško

Strukturovaný a srozumitelný přehled poruch osobnosti, bod dolů dávám za přílišnou akcentaci KBT na úkor jiných terapeutických přístupů (na druhou stranu nelze říct, že to od autora nemůžeme čekat;)).

Tichá modlitba Tichá modlitba Angela Marsons

Styl psaní na 5 hvězd, bod dolů za alogičnosti.

Psychiatrické interview Psychiatrické interview Harry Stack Sullivan

To vůbec nebylo zlé...kdyby byly obsah i forma primárně koncipované k tisku, možná bych se pozastavila nad častou nadlehčovaností, občasnou zabihavostí, pro odborné publikace nezvyklým vtipem...ale na těch přednáškách bych zatraceně chtěla být. :)

18.11.2021 5 z 5

Dokonalý zločin Dokonalý zločin Helen Fields

(SPOILER) Ve vícero ohledech přitažené za vlasy. Knihy, ve kterých muž alogicky a bezhlavě touží po dokonalé a nedostupné ženě (anebo žena po muži), mi vždy připadají jako projekce přání autorek (autorů). Ani tato kniha není výjimka. Bohužel.

18.11.2021 4 z 5

Dokonalá smrt Dokonalá smrt Helen Fields

Čím dál, tím lepší...

18.11.2021 5 z 5

Co po ní zbylo Co po ní zbylo Eric Rickstad

Uondané...

25.10.2021 2 z 5

Balíček Balíček Sebastian Fitzek

Fitzekův rukopis je jednoznačný. Rozuzlení předčí i nejdivočejší představy čtenáře.

20.08.2021 5 z 5

Zatím dobrý Zatím dobrý Jan Novák

Ano, dobrý.

12.08.2021 4 z 5

Dětská klinická psychologie Dětská klinická psychologie Pavel Říčan

Jedna z těch vzácných, vysoce odborných a přitom velmi čtivě napsaných knih. (Určena odborníkům, laik porozumět nemůže kvalitě podání navzdory.)

29.07.2021 5 z 5