karaliene karaliene komentáře u knih

Sny v čarodějnickém domě Sny v čarodějnickém domě Howard Phillips Lovecraft

Zde nelze ocenit nic víc než autorova schopnost z hov.. uplést bič (resp. bez myšlenky a bez příběhu vykřesat chytlavou atmosféru a čtenáře donutit číst).

06.05.2024 3 z 5

Dunwichská hrůza Dunwichská hrůza Howard Phillips Lovecraft

Z dnešního pohledu jde o mírnější, nikterak šokující ani strhující příběh, ovšem napsaný je mistrným stylem, který mu dodává nadčasovost.

05.05.2024 4 z 5

Stvůra Stvůra Kristýna Trpková

Příběh těžko uvěřitelný, až příliš popisný, podání plytké.
Ocenila bych poodkrytí toho, jak postavy přemýšlí, vnitřních motivů jejich chování, dynamiku vztahů.
Minimálně dvěma postavám autorka vytvořila takovou osobnost, až jsou psychologickým nonsensem (dovoluji si, coby psycholožka, skromně soudit).
Ale dočetla jsem, to ano.

05.05.2024 2 z 5

Bez těla Bez těla Martin Goffa

Goffa píše tak, že mu věřím každé slovo.
A to se mi líbí.

27.04.2024 5 z 5

Skutečné zločiny v Praze a okolí Skutečné zločiny v Praze a okolí Vilém Žák

Skutečné zločiny na Plzeňsku mě vtáhly silněji, poskytovaly podrobnější informace i vhled do vyšetřovacího procesu.
Tyto zase mají lepší kvalitu jazykového zpracovaní a kniha zločinů popisuje víc...takže každému dle jeho gusta.

Zlodějka příběhů Zlodějka příběhů Michaela Klevisová

Jeden by řekl, že v detektivách či psychothrillerech už nic nového vymyslet nejde, ale autorka to prostě umí, do každé ze svých knih vsadí prvek originality.

25.04.2024 5 z 5

Za zamčenými dveřmi Za zamčenými dveřmi Freida McFadden

Příběh je velmi napínavý, dobře propracovaný, ale přesto mi kniha jako celek úplně nesedla. Pracuji s psychicky narušenými lidmi, tak jsem jimi možná přesycená, možná už jsem stará a místo krve a uřezaných končetin ocením kvalitu zpracování...příběh je psaný jednoduchým jazykem, formát sledující dvě časově linie je taky stokrát ohraný...
Takže jako dobré, ale...

Zvedá se vítr Zvedá se vítr Kateřina Surmanová

Příběh se mi líbil, ale na čtivosti ubírá autorčino literární nadání, květnatost a bohatost písemného projevu. Některá slova jsem si musela dohledávat ve slovníku a to se nepovažuji za češtinářského negramotu.
Na druhou stranu poetická detailnost (zejména přírodních) popisů ve mně probudila emocionální odezvu a při čtení jsem ke kraji, do kterého je příběh vsazený (a který vůbec neznám), i k místním obyvatelům pocítila nejen soucit, ale i náklonnost.

Děvčátko Děvčátko Martin Goffa

Už několikátou knihu přemýšlím, proč mi Goffova tvorba připadá tak příjemně lidská (navzdory tématům, která řeší). Pravděpodobně to bude rozhovory - příběhy stojí de facto na nich. Snad proto četba tolik odsejpá, snad proto člověk k protagonistům tak emočně přilne (kam se na Terence hrabe Oliver Twist!) a záporáky může chápat (jako v tomto případě).
Dávám opět pět, nemůžu jinak.

25.04.2024 5 z 5

Jahodová sezóna Jahodová sezóna Marta Dzido

Ačkoli jsem se nemohla pořádně ztotožnit s ničím, nějakou archetypální touhu se autorce do povídek vnést podařilo. Bylo to působivé, i když neumím říct proč.

07.04.2024 4 z 5

Ďábel v Bílém městě Ďábel v Bílém městě Erik Larson

Nemůžu říct, že by mě kniha nadchla, též jsem čekala jiný příběh, ale cokoliv jiného než 5* by bylo nefér. Je to opravdu excelentně napsané.

07.04.2024 5 z 5

Mezi dvěma ohni Mezi dvěma ohni Martin Goffa

Jo, tohle můžu. Goffa nenahání body šokující morbiditou ani zbytnělým protahováním příběhu. Jeho detektivky mají realistické zápletky, jeho postavy lidskost s jejími slabostmi i ctnostmi a jeho literární um výjimečnost skrytou v obyčejnosti.

06.04.2024 4 z 5

Dům na útesu Dům na útesu Rachel Abbott

Nechci být genderově nekorektní, ale ženský rukopis z textu přímo čiší.
Jazyk pro nenáročné čtenáře; jednoduchý tak, jako by příběh smolil průměrně nadaný středoškolák na zastávce autobusu cestou do školy.
Obsah naopak překombinovaný; za takovou koncentraci emočně nestabilních jedinců by se nemusela stydět ani prominentní psychatrická léčebna.

21.03.2024 3 z 5

Ontogeneze lidské psychiky IV. Ontogeneze lidské psychiky IV. Václav Příhoda

Takto komplexní dílo je vzácnost nad vzácnost. Příhoda překonán nebyl a pochybuju, že kdy bude.

14.03.2024 5 z 5

Jáchymov Jáchymov Josef Haslinger

Nápad skvělý, provedení...uondané? Nemastné a neslané? Místy jsem se až nudila, což si téma se svou závažností rozhodně nezaslouží. :(

14.03.2024 2 z 5

Skutečné zločiny na Plzeňsku Skutečné zločiny na Plzeňsku František Müller

Líbí se mi, jak kniha kloubí faktografii s lidskostí. Je příjemné vidět, že ne všichni kriminalisté nasákli cynickým odstupem.

11.03.2024 5 z 5

Ženská na odstřel Ženská na odstřel Martin Goffa

Goffa a Terenc si mě získali před pár týdny a opět dokázali, že zcela oprávněně.

04.03.2024 5 z 5

InTyMně InTyMně Markéta Lukášková

Lehce mě rušilo nedodržování chronologie, devadesátek (kvůli kterým jsem po knize sáhla) jsem vzhledem k anotaci čekala více, vadil mi nespisovný jazyk.
Ale číst se knížka dala, určitě ano.

04.03.2024 3 z 5

Gender Queer: Autobiografie Gender Queer: Autobiografie Maia Kobabe

Jde o nejlépe graficky zpracovaný komiks, který jsem kdy držela v ruce. Literární zpracování mě zaujalo podstatně méně, dějové linii chybí logika, zato obsahuje věci du až triplicitní (hlavně teskné myšlenky), jazyk je nesourodý nejen co do rodu (což je vysvětleno v předmluvě), ale i stylu.

27.02.2024 3 z 5

Láska pro samouky Láska pro samouky Barbora Šťastná

Místy k pláči, místy k smíchu, většinou obojí zároveň. Knížka je psaná pěkně, odlehčeným stylem, který čtenáři nedovolí se do ní emočně ponořit tak, aby byla i k vzteku. (Ne, všechny čtyřicátnice se opravdu nechovají jako puberťačky.)

27.02.2024 4 z 5