karaliene karaliene komentáře u knih

Balíček Balíček Sebastian Fitzek

Fitzekův rukopis je jednoznačný. Rozuzlení předčí i nejdivočejší představy čtenáře.

20.08.2021 5 z 5

Zatím dobrý Zatím dobrý Jan Novák

Ano, dobrý.

12.08.2021 4 z 5

Dětská klinická psychologie Dětská klinická psychologie Pavel Říčan

Jedna z těch vzácných, vysoce odborných a přitom velmi čtivě napsaných knih. (Určena odborníkům, laik porozumět nemůže kvalitě podání navzdory.)

29.07.2021 5 z 5

Cesta domů Cesta domů Sebastian Fitzek

Pěkně propracovaný a hodně dobře podaný příběh, jak je autorovým dobrým zvykem. Za sebe bych "humanizovala" vraždy a proškrtala agresivní a krvavé pasáže, ale to, že jsem útlocitná a vadí mi morbidita, není problém knihy, ale můj...

29.07.2021 5 z 5

Auris Auris Vincent Kliesch

Jen jednu jedinou věc této knize můžu vytknout: Je příliš krátká! S něčím tak brilantním by člověk rád prožil víc než jen jednu noc. :)

08.07.2021 5 z 5

Taktne o tráviacom trakte Taktne o tráviacom trakte Giulia Enders

Jednoduché, jednoznačné, nabité informacemi i vtipem.
Z každé kapitoly prýští autorčina fascinace tématem a - jako jednu z mála populárně naučných knih - tuto vnímám jako vydanou nikoliv za účelem sebeprezentace autorky, nýbrž s upřímnou snahou o osvětu.

07.07.2021 5 z 5

Krakatit Krakatit Karel Čapek

Upřímně říkám, že nic podobného jsem v životě nečetla. Upřímně přiznávám, že to leckdy nebylo snadné čtení. Ba dokonce iritující občas bylo (někdy mě drásá, když se jazykový um neschází s narativním aspektem příběhu)...Ale ten závěr! TEN ZÁVĚR!!! Dokonalé.

22.06.2021 4 z 5

Občanský průkaz Občanský průkaz Petr Šabach

Celou dobu čtení jsem cítila nepříjemnou emoční ambivalenci. Kniha lehkým způsobem popisuje těžkou dobu.

18.06.2021 4 z 5

Sochař smrti Sochař smrti Chris Carter

Nebylo to špatné, ale...Asi už jsem stará, mám za to, že dobrý příběh nemusí šokovat naturalistickým popisem odporných morbidit. Znám psychothrillery horší, ale znám i psychothrillery lepší.

14.06.2021 4 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

K. Tučkovou považuji za nejlepší současnou českou spisovatelku. Z příběhů i způsobu jejich podání mrazí.

01.06.2021 5 z 5

Kéž by v sobě víc lidí vykřesalo odvahu otevřeně, do hloubky a velmi konkrétně mluvit o moru dnešní doby. O zvůli, vládě strachu, amorálnosti, manipulacích, bludné bohorovnosti...nejsou totiž jen otázkou policistů, politiků, soudců. Mám pocit, že pomalu, zato s nabírající silou, prostupují vším.

11.05.2021 4 z 5

Máš mě v krvi Máš mě v krvi Elizabeth Norebäck

Samotný příběh není špatný, ale to ke skvělému výsledku nestačí. V hodnocení vždy beru v potaz i stylistickou úroveň, která se mi zdála slabá...jazyk je opravdu hodně jednoduchý, mohl by být aspoň trochu květnatější.
(A není to, bohužel, případ jen této autorky; zdá se mi, že dobře píšících autorů je dnes jak šafránu.)

08.05.2021 3 z 5

Nebudete se bát ničeho zlého Nebudete se bát ničeho zlého John Searles

Za mě ve velmi zdařilé dílo. Po delší době jsem ke svému potěšení četla knihu, která má vyspělý literární jazyk, prošpekulovaný (ale nepřekombinovaný) děj a autenticitu.

01.05.2021 5 z 5

Byla to tichá dívka Byla to tichá dívka Michele Campbell

Příběh má spád, bavilo mě střídání výpovědí různých osob...ale autorka nám vraha naservíruje už v první třetině, protože užívá jednoduchý literární styl s tolikerým opakováním důležitých informací a s tak primitivním důrazem na to podstatné, že není možné, aby i čtenáři s nulovým důvtipem cokoliv uniklo.

28.03.2021 3 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Dobrý námět, osobně mi nesedl styl psaní. V knize mě rušily i obsahové nevyváženosti, zatímco něco bylo rozebráno do detailu, jinde popis setrvával na povrchu.
Stejně jako v podobných dílech děsí čiré zlo vycházející z obyčejných lidí (a tentokrát ještě děsivěji - ne totiž tolik z bachařů v koncentráku, jak se dá očekávat, ale nenápadně, z osob, které máme kolem sebe nebo i z nás samých).
Není to špatná práce, ale když ji srovnám s jinými knihami na toto téma a s díly současných českých autorek (Tučková, Mornštajnová, Lednická), vychází mi poctivý průměr.

24.03.2021 3 z 5

Zlomené duše Zlomené duše Simone St. James

Kniha mi připadá výborně promyšlená a nadprůměrně napsaná, linek a odboček je mnoho, ale jsou nenásilně, logicky provázané, napínavé a emocemi nabité. Jako celek je kniha komplexní a koherentní, navzdory šíři témat, kterým se věnuje.

15.03.2021 5 z 5

Životní cyklus rozšířený a dokončený Životní cyklus rozšířený a dokončený Erik Homburger Erikson

Tak toto je psychologická klasika. Četla jsem hlavně kvůli devátému věku, který v sobě subsumuje všechny ostatní - a o kterém se v učebnicích nepíše.
V knize je jen pár myšlenek nad rámec toho, co člověk o psychosociální periodizaci ví. Psané jsou stručně a výstižně, kniha je důkazem, že velké myšlenky není třeba schovávat a rozepisovat v odstrašujících mnohaset stránkových bichlí.

09.03.2021 4 z 5

Překupník na darknetu: Hon na miliardáře ze Silk Road Překupník na darknetu: Hon na miliardáře ze Silk Road Nick Bilton

Za mě pomalejší rozjezd, hlavně proto, že dosti informací se vyskytuje v knize dupli triplicitně (od podstaty fungování darknetu, přes zdůrazňování Ulbrichtovy fascinace rakouskou ekonomickou školou, po opakované zmiňování, že na sebe navlékal staré oblečení).
Ale oceňuji jistě pracnou a poctivou přípravu, rešerše musely trvat měsíce čistého času. Celý příběh vyznívá velmi smutně: úpadek morálky, odcizení se ostatním i sobě, zrada vlastních principů - a život v nesvobodě a strachu, nakonec tedy karma a trest...
Hvězdu strhávám za slabší spisovatelský um.

09.03.2021 4 z 5

Terapeutka Terapeutka Helene Flood

Chvílemi se mi to zdálo nijaké, zbytečně zabíhavé, fádní, chvílemi zase nápadité a docela dobře čitelné.
Posledních pár odstavců je dokonalých po stránce zpracování i obsahu, a mé hodnocení zvedly o jednu hvězdu.

23.02.2021 4 z 5

Každý den o trochu blíž Každý den o trochu blíž Irvin D. Yalom

Nezaujaly mě texty ani jednoho z autorů. Nemohla jsem se zbavit ulpívajícího pocitu, že čtu neupřímné bláboly, které nasytí vlka a koza zůstane celá. Zvláště Ginny užívá vzletných slov, aby zakryla prázdnotu obsahu.
Vlastně mě ta knížka docela nakrkla.
3* dávám za nápad a za víru v to, že někoho obsah i zpracování osloví více než mě.

22.02.2021 3 z 5