JaAnička JaAnička komentáře u knih

Divoká říše Divoká říše Stacey Marie Brown

Nezklamalo, přesně takto syrové, nechutné a násilnické jsem to čekala. Vězení je dobře zpracované (včetně těch soubojů v díře, šikany mezi nimi navzájem a labilními střážci) a hrdinka není až taková kráva, jak jsem se zpočátku bála. Trochu mě překvapilo množství sexuálního napětí, ale jak bylo v knize zmíněno několikrát mezi nenávistí a láskou je tenká hranice. Škoda, že Wawrikova jediná charakterová vlastnost je, že má sexy tělo, šedé oči, drzý sexy úsvěv a dlouhé tmavé vlasy.
Trochu se těším na druhý díl, protože jsme se toho o světě "po pádu" moc nedozvěděli, pár poznámek a informací nestačí. Chceme víc nadpřirozených postav!! A závěř v Divoké říši byl jedna velká jízda, škola, že tak brzo skončila.

23.02.2023 4 z 5

Dědictví krve Dědictví krve Amélie Wen Zhao

Prostředí ruského carství, avšak spíš okopírované Ravky, je uspokojivé. CO musím rozhodně a hodně vysoko ocenit je téma zněužívání dětí, dětské práce a otroctví. Hrdinka je sice trochu přesílená (aspoň, že tam má nějaký kryptonit), ale její moc je neskutečně cool - cokoli s krví má neskutečný potenciál - snad to bude v dalším díle rozvinuto víc.
Postavy jsou naivní, ale ono to zase tak nevadí, protože jsou tam horší přešlapy...čeho si všimli všichni a shoduje se na tom většina komentářů - 1. přežití v ruské tajze se vlastně zdá být jako procházka trnitým sadem - ano, trnitým sadem, protože zase tak jednoduché to není (a to nejenom jednou), 2. Ramson - chudák, měl to být takový jemnější odvar Kaze Brekkera, no ale přitom je to trochu naivní chlapeček, 3. asi můj osobní problém, ale zběsilé tempo a vyšpónované napětí je přerušované nudnými a dlouhými vzpomínkami, které jsem musela tak trochu přeskakovat, protože se tam úplně nehodily...stačily by náznaky, 4. proč to má štítek "romantika"? To mi bude muset někdo vysvětlit, protože jakákoli možnost, aby se romantika rozvinula - byla skipnutá. A to přitom enemies to lovers je skoro nevyčerpatelné téma.

23.02.2023 3 z 5

Až se zase usmíříme Až se zase usmíříme Bianca Iosivoni

Ačkoli to není úplně nejstandardnější zamilované téma a trochu vám tam vzadu bliká červená kontrolka (a zvlášť když slyšíte, že hrdinka trpí amnésií), moc příjemně se to čte. Postavy jsou dobře zpracované, zejména pak rozpolcená a zmatená hlavní hrdinka a její velmi všímavý a ohleduplný starší bráška Keith (ale co si budeme: po prvním sexu už mi ta její nenávist také trochu začala lézt krkem).
Jediné, co mě trochu mrzí a zároveň i důvod, proč nedávám 5*, je, že konec (cca od části s tím hřbitovem) je neskutečně zrychlený a díky tomu si čtenář nemá moc šancí užít, resp. pořádně prožít, daný plotwist. Poté, co se odhalí skutečná pravda, máme asi kapitolu, abychom přijali, že je všechno tak a konec. Vlastně to celé vyvrcholilo doslova v jednom odstavci v samém závěru knihy. K dokonalosti by to chtělo ubrat nenávisti z prostředku knihy a přidat pár emočně vypjatých chvilek.

13.02.2023 4 z 5

Twisted Love: Láska na ostří nože Twisted Love: Láska na ostří nože Ana Huang

Ta kniha má obrovský hype ...o tom nepochybně, jenže i trochu nepochopitelně. Zápletka je zajímavá (částečně originální - díky závěrečnému zvratu - ale částečně romanticky generická - enemines to lovers, bratrův best friend, protiklady se přitahují, bohatý, sexy bad boy...). Jenže tady to podle mě překračuje meze únosnosti, on není jenom chladný a majetnický, on je přímo sociopat, násilník a staker. Jasný a zřetelný redflag.
Ava je no...kdybych nevěděla, že je jí 22 nebo 23, řekla bych tak 16. Na druhou stranu je zamilovaná a zamilovaní lidé myslí trochu jinak.

+SPOILER: rozhodně se mi nelíbilo zpracování ztráty paměti, bylo to neskutečně zrychlené a vlastně i docela hloupé. A potom ten "skorokonec" v galerii....ani tam se prostě nemohl zachovat jako normální člověk, abychom měli nějaký hmatatelný progres nebo něco takového... škoda, promarněná příležitost.
Co ale oceňuji je první sexuální scéna z pohledu muže.

09.02.2023 3 z 5

Jenom nestvůra Jenom nestvůra Vanessa Len

Jako samostatný příběh je to slušné. Má to zajímavý námět, rychlý spád, dobře odvedené plotwisty, výborně popsané prostředí, enemies to lovers (nebo lovers to enemies? - nebo snad love triangle? - fakt nevím), jiný pohled na to, co je dobré a co není (kdo je hrdina, kdo záporák, komu fandit?), ale také zpracování celého příběhu. Postavy jsou ucházející - mohli být otravnější, ale to neznamená, že mě jejich chování kolikrát neštvalo a nechápala jsem ho (zvlášť když se čtenáře snažili o nečem přesvědčit, ale nedali jim k tomu dostatek důkazů).
Jenže...
Správně zpracovat takové téma je opravdu těžké, přece jen, čím více je možností změny, tím více vzniká otázek, které nikdo nedokáže uspokojivě vysvětlit.
Je tam spousta hluchých míst, častokrát to bylo hodně zkratkovité nebo zrychlené (třeba celý již výše zmíněný milostný trojůhelník). Závěr mě taky trochu zklamal, a i přestože jsem měla kousek před samotným závěrem slzičky na krajíčku, konec mě překvapivě neuspokojil. A ještě rozpolceněji jsem se cítila, když jsem se dozvěděla, že existuje i další díl - a to je špatně, protože jsem se na něj netěším.
Zkrátka - podle reakcí lidí a šílených reklam, jsem čekala větší boom, protože samotné originální téma to nezachrání.

05.02.2023 3 z 5

Imaginární přítel Imaginární přítel Stephen Chbosky

Začátek bomba, člověk tu knihu miloval...bylo to záhadné, napínavé...bylo to jako od Kinga, jenom pro trochu mladší čtenáře. Postavy jsou dobře vykreslené, záleží vám na nich, přejete jim jen to nejlepší, jste napnutí jak struna a čekáte, co se z toho nakonec vyvrbí a svým způsobem nechápete, proč má kniha tak nízké hodnocení.
Jenže pak přijde druhá půlka a najednou všechno pochopíte...začnete postupně zrychlovat čtení, přeskakovat slova, pak věty a nakonec i celé stránky, protože se kniha začne dostávat do strašných a nesmyslných smyček. Bumbadabác a napětí je pryč, stejně jako zájem o postavy a jediné, co si přejete, je, aby ta kniha už skončila.
Jak už padlo v komnetářích...mohl by z toho být dobrý film, ale to je asi tak všechno.
Škoda.

05.02.2023 2 z 5

Navždy a věčně Navždy a věčně Jennifer L. Armentrout

Jenn Lynn opravdu umí psát a je to vidět. Román je to opravdu srdcervoucí, emotivní a dobře psychologicky propracovaný. Kniha vezme za srdíčko každého, kdo si v životě zažil něco nepěkného, ale i toho, který žije poměrně klidným a pohodovým životem.
Hrdinka je příjemná a i když má (pořád dokola) tytéž osobní problémy, není to tak otravné, jak by mohlo být (ano, rozumím tomu, že někomu vadí, že může působit trochu sebestředně).
Stejně je to i u ostatních postav (možná ještě lepší), kterých vám je upřímě líto a přejete všem jen to nejlepší, i když moc dobře víte, že život takto nefunguje (Jayden, Paige, Rider, Ainsley, Hector) - chcete jich víc a víc, a abych byla upřímná, moc mě mrzí, že Jenn neudělala kompletní sérii o všech postavách jako u Počkám na tebe (protože jejich linky byly kolikrát ještě lepší než ta Mallorynina, ale hlavně...všechny byly nedořešené).
Kniha v sobě nese hodně těžká témata, která zvládá zpracovat obstojně. Sice je pro mladší čtenáře, ale ono ani zase tak moc nevadí, dobře se to čte, rychle to odsýpá a člověku i ta slzička ukápne.

03.02.2023 5 z 5

Dvůr temnoty Dvůr temnoty Victor Dixen

Musím říct, že jsem podle reklam očekávala něco trochu jiného. Začátek byl šílený, vůbec jsem nechápala, co se děje...a stejné tempo má i zbytek knihy (vážně bylo šílené stíhat ty umělé zvraty). Jenže...kniha je jaksi nedotažená a šíleně "jednoduchá" (možná je to tím, že je to pro mladší čtenáře, kdo ví...čemuž ale množství krve a absudně drastických scén neodpovídá), a to je škoda, protože námět je hooodně originální.
Přesto nechápu několik věcí (pár z nich sem hodím)...1. Proč uběhlo 300 let? Proč je tam ten skok, když se svět jakoby nevyvíjel? (Nějaká vize nakonci je úplně nepodstatná) 2. Co je to za odpornou romantickou linku? Však z toho trnou zuby. (Konec...palec hore) 3. Proč je to tak šíleně zkratkovité? (toto je téma klidně na dvě tří knihy - každý zvrat, rozhovor či emoce by se daly rozepsat) a 4. Hlavní hrdinka je nesympatická kráva, co vraždí, jak kdyby se nechumelilo...5. chvílemi prostě...wtf
Téma super = zpracování horší.

31.01.2023 3 z 5

Stínová hůlka Stínová hůlka Laurie Forest

Je mi to líto. Moc líto, ale po slibném začátku plném temných témat (rasismus, utlačování, sexuální násilí, šikana...), kvalitně a zajímavě podaného prostředí (viz Černá čarodějka), trochu slabším přesto obstojnému "milostnému" pokračování (Květu železného stromu), je to špatné zakončení (respektive - nezakončení).
Na to, že má kniha přes 500 stran, se v ní toho děje dost, ale vlastně nic moc. Z počátku jsem byla nadšená, že sledujeme příběh JENOM Elloren (o postavách mimo záběr nemáme prakticky žádné informace). Moc se mi líbilo, jak postupně prozírá, potkává zajímavé lidi a otevírá se lásce...ale čeho je moc, toho je příliš, a její super přátele (které bychom si mohli oblíbit) tu najednou nejsou a pokud ano, jsou max. v jedné kapitole.
"Sexuální" scény jsou strašné....opravdu strašné.
Přijde mi, že kniha začíná být až moc překombinovaná a složitá. Žádná z linek se neuzavírá, pouze přibývají další a další a...moc mě to mrzí.
Trojku jsem dočetla se sebezapřením a čtvrtý díl si nepřečtu.

30.01.2023 3 z 5

Kufr z nebe Kufr z nebe Lin Rina

Řekla bych, že takový průměr....nenadchne, ale ani neurazí, postavy jsou celkem fajn (mix Enoly Holmes a Kerry Maniscalso + kolikrát musíme slyšet, že je hrdinka vážně vysoká, abychom tomu uvěřili + další za mě klasický problém, zvláštně emancipovaná hrdinka, která se chvilemi chová, jak kdyby vylezla z roku 2000, a vzápětí je zase úplně staromódní - a prosím...neobhajujte to jako že je z East Endu).
Děj je ucházející, přesto trošku nevyrovnaně napsaný - tak je to tedy "policejní záznam", milostný román nebo komedie/parodie?
Těžko říct.
Samotný příběh je příjemný, pár zvratů, zajímavé postupy při výslechu a v některých chvílích dobře "vyšpónovaný".
Obálka je sice velmi krásná, ale grafická stránka knihy rozhodně ne...pokud chtěla být originální, tak asi good job, ale za mě je to nevzhledné (nevypadá to jako sepnuté archy), chvílemi těžko čitelné (šedá s fleky + černá + rozházené, přestože vazně vtipné a trefné, poznámky), navíc první arch každé kapitoly je křivý...
Zkrátka - nápad dobrý, provedení pokulhává.

Čekala jsem trochu něco jiného, zvlášť když to má takový hype od Humbooku.

24.01.2023 2 z 5

Rapsodie Rapsodie Laura Thalassa

"No - ty - vole - na - kole."

To bylo skvostné, zajímavé a velmi příjemné na čtení. Bylo to silné...těžká témata, z nichž chodí mráz po zádech, zlomené postavy, krvácející srdce a napětí, že by se dalo krájet...ale stejně po té knize sáhnete ještě jednou, nebo dvakrát...
Myslím, že ta kniha má všechno, co "napodobenina Maasové" (kromě délky, ale ono to možná taky není úplně k zahození) potřebuje (víly - check, temný svět - check, dark romance - check, bad boy with heart - check, akce na posledních stranách - check, žhavý flirting - check...) a máme BINGO, přátelé...
+ plus dvě dějové linky, které nádherně podkreslují charakter a hrdinka s zajímavou (i když trochu přesílenou) schopností...
Za mě 100% palec nahoru. A odteď ji budu doporučovat všem.

17.01.2023 5 z 5

Navždy s tebou Navždy s tebou J. Lynn (p)

Dostalo mě to...opravdu, a ačkoli knihy s takovým tématem moc nevyhledávám, tady mi i slza ukápla a to už je co říct. Stef je příjemná a sympatická holka, a přestože se to po prvních knihách nečekala, dokázala, že není jenom "skočsemskočtam holka" a že má taky čtenářům co nabídnout. A když už jsme už skoč a přeskoč... Nick je fajn, vlastně se da říct, že je úplně stejný jako Cam, Jase, Jax i Reece...svalnatý, sexy, vtipálek, okouzlující, ochranitelský a schopný ženu podržet, když mu probrečí tričko. Prostě ten typ dokonalého - napsaného ženou - muže, kterého by si přála každá holka, aspoň 2x za týden na večeři a 3x na snídani...A proč vlastně taky ne, že? Přesně k tomu ty knihy primárně jsou, ztracení se v životě jiných postav, křičet, jak jsou hloupé, když se zbytečně hádají nebo nekomunikují, ale přes to všechno očekávat velkolepý happy end, při kterém zazní ta skorotabuizovaná slova "miluji tě". Od tohoto typu knih nic jiného ani neočekává, a právě proto jsou tak dobré.
Rozhodně si tato kniha zasloužila víc stran, víc emocí a více romantických a společných chvil. Tedy ne, že bych jim nevěřila, ale na to, že sama hrdinka přiznává, že na sebe nemají skoro vůbec čas, se posouvali celkem rychle (Je moc škoda, že se závěrečné plotwisty vždycky tak rychlé vyřeší - a tady je to extrémně rychlé).
Svým způsobem jsou všechny díly stereotypní a generické, ukazují nám všemožné osudy lidí a taky to, že všechno jde překonat, když má člověk lásku...
Prostě pohádka pro dospělé.

13.01.2023 4 z 5

Polibek bez duše Polibek bez duše Jennifer L. Armentrout

Když kniha vyšla a já si četla popis - nebyla jsem nadšená. Nezaujalo mě to a čekala jsem, že to bude bezdějové a hodně sexuální (anglicky "White hot kiss" o něčem vypovídá), ale pak to měli u Dobrovského ve slevě a já si řekla: "Why not? Obálka je sexy."

A tak jsme tady.
Je to takový lehký nadprůměr, který si přečtou fanoušci Armentroutové a Maasové, a právě proto budou zklamaní. Kniha není špatná, to vůbec - má nápad, odehrává se v našem světě středoškoláků, přináší klasický boj mezi dobrem a zlem, sexy bad boye (tmavovlasý, svalnatý a tetovaný - jak jinak), nevinnou a naivní hlavní hrdinku, která může polibkem brát duši (ještě bych mohla dodat - věčně hladovou - muhaha), a tak trochu divný milostný trojúhelník (nebo spíš čtyřúhelník?), který je no, vzhledem k osudu Layly předurčený k neúspěchu... (se sexy nevlastním světlovlasým svalnatým bratrem - strážcem a dokonalým hrdinou - Zaynem).
A co dál?
Můžu říct, že jsem se mýlila, kniha má děj a spád a není tolik sexuálně explicitní, jak by se možná mohlo čekat (po sérii Z krve a popela už raději mlčím). Má zajímavě zpracovanou náboženskou mytologii (taková skrytá netflixovská Sabrina Spellmanová - mrk, mrk), démony, kteří jsou děsiví a z jejich přítomnosti mrazí a krásné a hodné a lidmi oblíbené strážce (mrk).
V knize je velké množství očekávaných i neočekávaných plot twistů, a i přestože převažují ty očekávatelné, nevadí to tolik, jak by mohlo.

Suma sumárum, přečtu si druhý i další díl, protože je to příjemná prokrastinace a má - jak už jsem řekla - nádhernou obálku.

04.01.2023 3 z 5

Devátý spolek Devátý spolek Leigh Bardugo

Ano, je to pro strarší čtenáře, ano, je to duchařina, ano, je z vysoké školy (ačkoli je tam ta univerzita vlastně úplně zbytečná - respektive - je to prostě americká vysoká, takže se nechodí do školy, ale žije se spíše spolky, v tomto případě temnými), ano, je tam otevřenější erotika, a ano, je to hodně děsivé (rozhodně z toho chodí mráz po zádech), je to temné, chvílemi hodně nepříjemné a dechberoucí.
Je pravdou, že kniha je z počátku hodně matoucí, během pár stran se čtenář dozvídá až moc informací a ROZHODNĚ na nás explicitně vrhne všechno (včetně otevřené sexuality, drog, alkoholu, vulgarismů a podobně).
Zobrazuje nám dva protipóly, temný život bohatých, kteří mohou mít všechno, ale i katastrofální situaci chudých a závislých, kteří nemají nic. Je to urban fantasy a je přesně tak zvrácená, jak má být.
Kniha není vyprávěna lineárně, ale střípky z minulosti se nám odhalují postupně ale i na přeskáčku. Leigh nás tak drží v napětí a čtenář do poslední chvíle neví, co se vlastně stalo.

Btw: Alex je úžasně sarkastická osoba, její život rozhodně není, nebyl a nebude jednoduchý. Musí se popasovat s věcmi, o kterých se normálním lidem nemůže ani zdát. A všechno zvládá s neskutečným nasazením. A pak je tu srdíčko Darlington, sladký, dokonalý, bohatý a perfektní kluk, kterého všichni milují, jeho život je dokonalý...nebo snad ne?

Kniha je úplně něco jiného než dosavadní autorčina tvorba, oceňuji snahu vnořit se do jiných literárních vod, a ačkoli je spousta lidí z této změny nešťastná, mně to nevadí. Mám ráda, když autoři experimentují s tvorbou a nedrží se pořád stejného tématu.

28.12.2022 4 z 5

Chaos v míru Chaos v míru Amo Jones

Téma cirkusu ...nebo varieté ...nebo lunaparku je opravdu nosné, temné a děsivé a není se proto čemu divit, že autorka zvolila toto (často hororovými knihami využívané) téma, aby do něj zasadila svou novou erotickou knihu (opravdu netuším, proč je kniha zasazená do sekce fantasy - psychopati jsou tam úplně stejní jako ve všech ostatních knihách, no dobře - tak možná erotický cirkus je trošku fantasy samo o sobě - uznávám).
Kniha se četla jedním dechem a obsahovala až nepřeberné množství plot twistů (až mi z některých zůstal rozum stát a jenom jsem kroutila hlavou - prostě klasická Amo, na kterou jsme zvyklé).
Jenom ta hlavní hrdinka mi moc neseděla, Dove byla taková...já nevím, nějak ji moc nemusím (ale špatná není, to rozhodně ne, ale asi mi trochu připomíná Madison z EKK), a ani z Bishopa jsem nebyla nějak zvlášť odvažená ...což mě trochu mrzí.
Co ale musím ocenit je, jak - ačkoli se nedokážu s hrdinkami ztotožnit a potkat takové chlapa v realitě, utíkám pryč, až by se po mě prášilo - mě kniha dokáže vtáhnout a ke konci vždycky držím pěstičky, ať láska zvítězí a hrdinové ať jsou spolu šťastní navždycky.

26.12.2022 4 z 5

Hon na knížete Draculu Hon na knížete Draculu Kerri Maniscalco

Rozhodně lepší než první díl! Je to tajemné, má to nádech strašidelna a krásně to balancuje mezi slowburn romantikou 19. století a kriminálním příběhem, který je oproti jedničce ne tak jednoduše předvídatelný a více zamotaný.
Ta kniha má snad skoro všechno, zajímavý příběh, plot twisty, úžasné prostředí rumunského strašidelného hradu, dobrodružství ve stylu Indiana Jonese, otázky postavení ženy ve společnosti (Och, drahý Tomasi, ještě se máš co učit) a sympatické postavy (dejme tomu, že Audrey Rose je někdy troošku otravná, ale pořád je to emancipovaná puberťačka a přechytralý trochu výstřední Thomas, který je něco mezi Doylovým Holmesem a Poeovým Dupinem). Jejich vyšetřovací dvojice má, aspoň podle mě, lepší chemii než v prvním díle, kdy mi vzhledem k okolnostem připadala až poněkud nepatřičná. Ale tak...taková nesourodá dvojice vyšetřovatelů je vlastně příznačná pro žánr detektivek.
Dobré je, že konečně poznáváme i Thomase, jeho rodinu (sestra je perfektní ženská!) a něco málo rodinné historie Cresswellů. A ty dopisy?! Úžasný nápad, ze kterého cítíme motýlky v břiše.

25.12.2022 5 z 5

Královna mrtvol Královna mrtvol Heather Herrman

Rozhodně to bylo dekadentní a nádherně děsivé...chvílemi až morbidně obsesní a nechutné (oceňuji, že to neni v ich-formě - "tento způsob vyprávění, zdál se mi poněkud vhodnější"). Ale teď vázně... kniha je i přes přehršel detailních popisů rozkládajících se těl, umírajících, zvratků, dávení se a popisu smradu z mrtvol, velmi zajímavá a čtivá.

Rozhodně je potřeba ocenit to, jak autorka toto, relativně těžké téma z rozvoje medicíny, pojala + stejně tak i celé prostředí...zejména pak
"nečernobílou" společnost, jak už kontrast bohatých a chudých, tak postavení ženy ve společnosti, šikanu, samoobživu, vzdělávání a podobně.
Bohužel, jen ta hlavní hrdinka je trochu na facku. Ale co, nebudeme si tím kazit den, pořád je puberťák, takže jí toho dokážu spoustu prominout a pochopit. Ostatní postavy to trochu vylepšují a její jednání mi pak tolik nedrásá nervy.
A co neskutečně obdivuji je, že hlavní postavy nejsou dokonalé, svým způsobem, jsou škaredé, což nám (k nelibosti čtenářů) pořád připomínají.
Jestli účelem knihy bylo opravdu šokovat, pak tedy - dobrá práce.
Uvidíme, jestli se někdy v budoucnu dočkáme dalšího dílu, nebo se autorka vydá úplně novou cestou.
Kdo ví, co přinese zítřek...

24.12.2022 5 z 5

Královna rebelů Královna rebelů Lynette Noni

Na knihu jsem slyšela samou chválu...a co bych to byla za knihomolku, kdybych si ji taky nezvala do ruky? A odpověď je rozhodně "ano", Ranhojička je dozajista klasická kniha odehrávající se v netradičním prostředí a KONEČNĚ s hrdinou (sednáctiletou Kivou), která je chytrá a důvtipná a není jenom "overpower". Také bonus za to, že je pasivní, nesnaží se vybočovat, ale pouze přežít a čekat (aspoň z počátku).
Ostatní postavy nejsou o nic méně přitažlivé, Jared je záhadný a okouzlijící, Cresta je bad-bitch (přesto jsem si ji ale oblíbila), Tipp je prostě Tipp...všichni mají své charaktery dobře zpracované s několika dominantními rysy, které se za celou knihu prakticky nemění. (Teda no...většina)
Je to příběh odehrávající se ve vězeňském (a tak trochu lékařském) prostředí, což je jistojistě dost originální místo, kam zasadit knihu pro dospívající. Všechno je tam dostatečně studené a nepřátelské, přesně takové, jaké by vězení mělo být (dobrá je i mapka na přední straně knihy - zvlášť když tam postavy pobíhají a čtenář nemá tušení, kde kdo je).

Ranhojička také obsahuje docela velké množství předvídatelných, ale i absolutně nepředvídatelných plot twistů, u kterých si člověk řekne: "Och, lalala, i like it" nebo "f*ck it, to sakra dává smysl?!" Kniha je i dostatečně akční, nemá jen jednu příběhovou linku, ale hned několik současně, takže čtenář nemá šanci se nudit. A nedej bože, pokud ho jedna nudí, může se směle soustředit na jinou, protože jsou všechny krásně vyvážené.

(+ SPOILER) Kladně hodnotím taktéž vztah hlavních postav...taková slow burn romance, která se hodí do vezeňského prostředí (nebo spíš do prostředí "nepoustěj si nikoho k tělu, stejně brzo umře"), zvlášť když Kiva ví, že to, co ji čeká se rovná sebevraždě.

Bonus za typografickou úpravu na konci knihy...které je (co si budeme) famózní.

22.12.2022 5 z 5

Rod země a krve Rod země a krve Sarah J. Maas

Vítejte v Crescent City, ve městě, kde spolu žijí lidé, víly, andělé, vlkodlaci, čarodějnice, vodní tvorové a další nadpřirozené bytosti. Vítejte ve městě, které se na první pohled podobá našemu. Bryce je mladá, čerstvě dostudovaná dívka, která si chce se svou nejlepší kamarádkou a vlčí bandou užívat divoký nevázaný život, který Půlměsíční město nabízí.
Avšak není všechno pozlátko, co se třpytí a Bryce velmi brzo zjistí, že Crescent city je zvrácené město, které skýtá mnoho tajemství. Bohužel se stane svědkem vraždy, která navždy změní její život. Je nucena spolupracovat s arogantním andělem, se kterým se okamžitě nesnáší...anebo si padnou do oka?
Bryce není dokonalá, je slabá a chudá poloviční víla, která dělá chyby, ale všechno dělá s vervou a celým srdcem. Je milující, citlivá, laskavá a obětavá. Je prostě jako my. Má své démony, se kterými bojuje a každý den se jim snaží vzdorovat. A Hunt? Ten je prostě sexy, silný, chytrý archanděl a je přesně takový, jaký Maasová prostě umí. Chemie mezi nimi je excelentní, a dokonce - musím se ze srdce přiznat - je tam jedna scéna, kterou jsem si musela přečíst několikrát, protože je neskutečně nádherná, smyslná a hluboká. A co se týče ostatních postav, ačkoli jsou vedlejší, člověk si je okamžitě zamiluje (a to včetně němého mazlíčka).

Jo, kniha je svělá, je akční, je zábavná, je temná, má spád...děj je nabitý, a ačkoli má kniha skoro 800 stran, čtenář nemá šanci se nudit. Pořád se něco děje, zamotáváme se do složitého děje a snažíme se spolu s Bryce a Huntem vyřešit vraždy, a když už si myslíme, že víme, zjistíme, že víme úplné prd.

Prostě...je to fantasy kriminálka a je excelentní.
*konec hlášení*

20.12.2022 5 z 5

Dvůr stříbrných plamenů Dvůr stříbrných plamenů Sarah J. Maas

Je to přízemní milostné trochu "realističtější" drama mezi dvěma mladými sexuchtivými lidmi, akorát se to odehrává ve světě víl (tudíž hrdina má křídla a větší výdrž) a v pozadí je nějaké drama o mocných - úplně zbytečně přesílených - předmětech, které vlastně nikoho nezajímá (až na posledních asi 150 stran, které mají spád a jsou dobře napsané).
Líbí se mi postavy, Nesta je zpočátku opravdu na facku (a to mi v původní trilogii tolik nevadila, vlastně jsem ten její lehký ignor Cassiana měla ráda), ale postupně se její charakter mění, nebo spíš otevírá a příjímá sama sebe. Nesta je zničená, zbořená jako domeček z karet a stejně zlomená jako většina Maasiných hrdinek, které se postupně staví z emocionálního dna zpátky na nohy. Cas je Cas, je pořád stejný - vtipálek, chytrý, laskavý, milující, starostlivý -, akorát má tentokrát více prostoru a větší přirození než Rhys.
A přesně tak je postavený celý román, je to romantické drama o lásce, o znovupřijetí sebe sama, o sebeobjevení, o důveře, ale hlavně o lásce.

20.12.2022 5 z 5