JaAnička JaAnička komentáře u knih

Rytmus, já & Malychin Rytmus, já & Malychin Mariana Zapata

Neurazí, nenadchne...není to špatné, je to relativně pěkně napsané (na poměry Mariany i docela dost sprosté), rychle to ubíhalo a spousta částí je i dost vtipná, postavy jsou relativně příjemné (myslím, že každý si v hlouby duše přeje takovou partu přátel), hlavní hrdinka není na facku a taky jsem se častokrát při čtení docela usmívala...jenže...jenže to je asi tak všechno z pozitivního soudku, co bych o tom napsala. (Opět na poměry Mariany) je to strašně jednoduché, rychlé, "bezpřekážkové" a až extrémně pohádkové. Nějaký hlubší děj nebo zápletka tu vlastně není, ačkoli byl Saša příjemný a sympatický, o jeho minulosti jsme se toho vlastně moc nedozvěděli a celá zápletka s další dívkou, matkou nebo nějakou hlubší láskou není moc nosná a hlavně...Saša je sice přáním každé ženy, ale je extrémně nerealisticky dokonalý, no jen je zamyslete, má snad nějakou negativní vlastnost nebo cokoli?...ono obecně se dá říct, že se postavy nijak zvlášť nevyvíjí. Nemáme tu to typické pomalé oťukávání nebo to enemies to lovers, ale milostný pár prakticky od první strany.
neřekla bych, že je to špatný...jen jsem od Mariany četla lepší a tuto knihu bohužel rychle zapomenu.

19.09.2023 3 z 5

Království obávaných Království obávaných Kerri Maniscalco

A jak moc jsem se na poslední díl těšila, tak jsem byla i zklamaná. Nemůžu říct, že by to špatné, to v žádném případě, ale při čtení jsem byla ze všeho toho intrikování, falešných vzpomínek, postav-nepostav a tajemství tak strašně zmatená, že mě to čtení ani moc nebavilo a od cca poloviny už jsem se jenom kopala, abych to konečně dočetla.
Ono rozhodně musím ocenit, že tato série má skvělé prostředí a skvělý motiv, aby mohla fungovat. Jenže...já chápu, že se postavy vyvíjí, ale tady jsme je doslova ztratily, a stejně tak barevná Sicílie vs. depresivní pekelné kruhy se smrskly na pár nudných královských komnat. Postavy si lítaly ode zdi ke zdi (Jára Cimrman by ně mohl být hrdý), a v konečném důsledku jsme se ani nedočkali pořádného záporaka, na nějž dvojka tak lákala. Emilie byla prostě a jednoduše divná, Ira ztratil svou jiskru a v celé knize měl jen jednu jedinou dobrou scénu. A samotné sex-scény tam podle mě vůbec být neměly...(oproti dvojce je to tak strašně neeroticky napsané...)

No a ten konec mě teda taky moc neuchvátil, předávali si to tam jak horkou bramboru bez špetky logiky.
Zkrátka nepovedený konec dobře rozjeté série.

17.09.2023 3 z 5

Lapeni Lapeni Emily McIntire

(SPOILER) Mno...já asi úplně nevím, co bych měla říct (napsat), protože je to prachsprostý erotický román o záporákovi s hroznou minulostí (dost mě mrzí, že na to kolikrát byla nakousávána, tam ve výsledku ani moc vysvětlena nebyla) a hodné a naivní dívce, která jej z této temnoty (BĚHEM NĚKOLIKA MÁLO DNÍ - extrémně uvěřitelné) dostane na světlo. Já si prostě nemůžu pomoc, ale člověk, co je psychicky děravý jak cedník, se nemůže "znormálnět" během několika scén, v nichž jde prakticky jenom o sex, a ještě o divně zvrácený, přesto pro čtenáře vrzušující sex. A pak je tu navíc typický dovětek, z nějž fyzicky nevolno mě.

Já se musím přiznat, že jsem pohádku o Petru Panovi viděla možná tak jednou, a to jen tu animovanou disney verzi, tudíž jsem se moc neorientovala v postavách, takže netuším, které přesně postavy jsou z pohádky a které si Emily vymyslela. A nevím, jestli je to dobře nebo ne, protože z toho co jsem pochopila, se jedná snad pouze o inspiraci jmen a děj si ujíždí někam do aleluja.

Snad jenom kvůli přebálce nelituju, že jsem si tu knihu koupila, a do budoucnosti opravdu netuším, jestli si pořídím (nebo jenom přečtu) druhý díl.

03.09.2023 3 z 5

Jiskřivý idol Jiskřivý idol Katee Robert

Mno....po tak trochu divném první díle tu máme obstojné (nebo spíše obstojnější) pokračování.
Nemůžu říct, že by to bylo něco extra...vlastně je to opět relativně plochý erotický román s ne úplně funkčními postavami, vybudovaným světem, komplexním dějem nebo i zápletkou (ano, vím, že základ vychází z antických mýtů).
Já vlastně úplně nevím, co o tom říct. Postavy jsou na facku, všechno je hrozně hrrr a rychlé a všechno se strašně rychle podřizuje nějaké ploché "vášni" nebo "touze". Také mi hrdinové tak trochu připadají jako vrtulky, aneb jak rychle člověk dokáže změnit své uvažování a celoživotní jednání...(odpověď podle této knihy je: "ani ne týden"). Jakože nejsem proti vývoji postavy, ale pokud knihu otevřu na začátku a na konci, chci tu postavu stále poznávat...ale tady? Ne, je to taková slepenina více postav do sebe (stejně jako to neustálé poukazování na to, že je tlustá a že si nemůže koupit normální oblečení? - jako vážně?).

Ani ten konec není úplně příjemný, záverečný zvrat je prakticky nulový, uměle akční a opět strašně zrychlený. Oproti jedničce, jejíž konec mi tak špatný nepřipadal, jsem s tímto koncem i docela zechucená...je tak strašně růžový, že barbie svět je oproti tomu modrý.
Jednička byla schopná proslavit se aspoň (tak trochu) drastickými BDSM scénami, ale tu? Ano, sex tu byl příjemnější a tak trochu přirozenější, ale nemyslím si, že by byl schopný záchránit kulhající děj.

01.09.2023 3 z 5

Osudové pouto Osudové pouto Elizabeth Briggs

Za mě je to skvělé pokračování skvělé série, které teda oplývá mnohem více erotikou, než díl první.
K mé nevoli se bohužel nepotkáváme a ani se moc neseznamuje s novými směškami (výjimka Střelci), ale to také může být napraveno později. Co je ale štve hodně, je krátkost knihy, šíleně nabitá dějem, zvraty, no a divokým sexem. Strašně rychle ubíhá a než jsem se nadála, už jsem zase byla na (šíleně otevřeném) konci, a prostě chci číst dál!!
Postavy jsou opět skvělé, více prostoru tentokrát dostávájí (...nebudu spoilerovat...), kteří jsou taktéž naprosto užasní.

Za mě pět z pěti a přání co nejrychlejšího třetího dílu.

29.08.2023 5 z 5

Srdcem proti zdi Srdcem proti zdi Mariana Zapata

Další z velmi podobných knih Mariany Zapaty (bručounský, velký, bohatý a nádherný sportovec/umělec a velmi inciativní, nevzdávající se, urputná dívka s hispánskými kořeny a obrovskou rodinou) a opět je to příjemná odpočinková četba. Avšak...ze všech knih, co jsem od Mariany četla, mi přijde nejslabší. Rozhodně je nejdelší s nejpomalejší romantikou (a nejotravnějším hrdinou) a tím pádem je i "nejrozvleklejší". Ve spoustě pasaží je to extrémně přitažené za vlasy a konec je OPĚT strašně zrychlený (na to jsem si už ale tak nějak zvykla, ale stejně mě to mrzí, protože ož od začátku nás teasuje na relativně velké "drama", které tam ale v konečném důsledku vůbec není - respektive je, ale je seškrtnuto na jednu větu, v úplném závěru).
Co ale musím ocenit je, že žádná z knih nemá v poslední třetině to velmi trapné laciné (pro romantické a erotické knihy typické) drama typu: "ty jsi mi lhal?!", "jak dlouho to víš?!" ale všechno velmi přijemně plyne, no a pak to v nejlepším prostě skončí.
Ano, kniha zahřeje na srdíčku. Ano, kniha je roztomilá a čte se dobře. Ale ne, na knihu si za měsíc už ani nevzpomenu.

12.08.2023 4 z 5

Hotel 69 Hotel 69 Sonia Rosa

Bez komentáře...naprosto strašně napsané a nepříjemné pro četbu. Je tu strašně moc plytkých, prázdných a nereálně hnusných "bez-"dějových a hlavně zbytečných linek v hotelu (nápad to mohl být dobrý, ale provedení není). Postavy jsou strašné, pořád jenom křičí, hádají se, jsou sobecké, podvádí se a jsou hulvátské. A když už nějaká postava (např. ústřední dvojice) vypadá zajímavě, je tam jejich příběhu tak strašně málo (nebo jsou zajimavé pasáže prostě přeskočené), že se ztratí v množství zbytečných scén. V celém příběhu je absolutně nulová možnost vcítit se do podváděných nebo podvádějících. Motivace postav jsou prakticky neexistující a v konečném důsledku se jim věnováno strašně málo prostoru (protože prostě moc linek, které by třeba i možná mohly být dobré, prostě dál nepokračují).
Vlastně jsem čekala větší množství otevřenější a možná i drsnější erotiky, ale nedočkala jsem se prakticky ničeho. Jenom zklamání.

31.07.2023 odpad!

Výkřik do ticha Výkřik do ticha Amo Jones

Klasická Amo...svým způsobem čte člověk podesáté to samé. Tentokrát si ale nejsem jistá, jestli mě to už nezačíná pomalu otravovat. Děj byl asi takový ...na jaký jsme zvyklí, hodně prvoplánových, ale i docela ucházejících zvratů, otevřeného sexuálního napětí a obscénních scén, až přehršel násilí a všudypřítomné krve, extrémního bohatství, statisíce sledovatelů na instagramu (proč na to dávají pokaždé takový důraz?), popisu krásných téměž dokonalých těl (všichni kluci jsou vysocí, svalnatí, tetovaní, holky mají dokonale velká prsa a kulaté boky, vlasy jako bohyně...), množství alkoholu, cigaret, drog apod.

Avšak postavy za mě tentokrát moc nezářily, chemie tam moc nefungovala a jejich láska byla taková...neuvěřitelná, všechny vyprávěné příběhy byly sice silné, ale byly až tak moc vyhrocené a už mi přišly dost přitažené za vlasy (ačkoli jsem ráda, že se vrátili králové v plné síle).

Je to vlastně taková klasická - trochu na způsob gangsterská - odděchovka, ze které si po určité době nebudete pamatovat skoro nic.

22.07.2023 3 z 5

Kulti Kulti Mariana Zapata

Pomalá, příjemná, odpočinková romantická kniha, která lehce otvírá téma "problémy profesního spostu" (finance, sláva, zranění, úspěchy, dřina, pot a slzy), které je ale v konečném důsledku utlačeno velmi ale velmi pomalou romantikou s fázemi haters - friends - lovers, což je fajn, protože ta přátelská stránka bývá v podobných knihách spíše upozaďována v prospěch té romantické, ale tady je to docela vyrovnané. Oproti S láskou, Lukov je tu více ukázek ze skutečného sportu, např. více zápasů, rozhovory, různé taktiky, atd. (až na ten konec, který je opět trochu uspěchaný a možná i zkrácený - tady to ale pro mě tolik nevadí).
Postavy bych neřekla, že jsou něčím extra vyjímečné, Sal je prostě cílevědomá a Kulti je zkrátka mlčenlivý, zádumčivý, ušklíbající se, sarkastický, vysoký, svalnatý, přesto vnitřně extrémně hodný muž.
Plusový bod musím dát za scény jako jsou dětské příměstské tábory, scény s otcem (double plus) nebo softball.

20.07.2023 4 z 5

Vášeň Vášeň Geneva Lee

Co to, sakra, bylo? Obšlehnuté - ale velmi špatně - Padesát odstínů šedi s extrémně hloupými postavami, zápletkami, spádem a celkově i dějem.
Ta kniha bohužel nefungovala jako celek, při čtení jsem měla pocit, že někdo vytrhal celé pasáže, aby tam nechal pouze divný a zvrácený sex (který není tak extrémně cringe - pokud u toho nemluví, protože sexy erotická slůvka nejsou wau)...Protože i samotné dialogy způsobují čtenáři permanentní bolest očí (top of the top překlad). TAKÉ JE TO HROZNĚ ZKRATKOVITÉ. Hlavní postava se chová hrozně, snaží se filozofovat a působit chytře, ale opak je pravdou - nepůsobí a ani se dospěle nechová (na to že nám vykládali, že je pomalu nejlepší z Oxfordu). Také ale pořád přeskakujeme z hádek, mluvení o ubližování, keců "nejsem pro tebe dost dobrý/jsem špatný, zvrácený bla bla bla..." atd. do intimních chvilek a bohužel tak uměle vytváříme něco jako enemies to lovers...což tu ale nefunguje, protože chemie je na bodu mrazu.
Zkrátka...nečekala jsem pecku ani bestseller léta, ale spíše takovou hloupoučkou erotickou pohádku (J.L.Shen) nebo alespoň prostou cringe četbu (série Vábení krve, bratři Malachinové), ale naneštěstí jsem se nedočkala vůbec ničeho.

08.07.2023

Zrádci krve Zrádci krve Lynette Noni

Skvělé završení skvělé - dějem a zvraty nabité - série, která přínáší konečné rozřešení složité situace, v níž se Kiva na konci druhého dílu ocitla. Kniha má všechno, co by třetí díl měl mít (vyřešení romantické linky, odhalení záporáka a následná válka, overpower, síla přáteství a lásky, šílené zvraty, napětí, strach a nové vytvoření rodiny - či upevnění již stávajících vztahů...).
Jak už jsem zmínila, nejen zvraty jsou to, co dělá tuto sérii tak kvalitní, a zde - ačkoli je jich tu trochu méně (páč není čas) - jsou skvělé, moc dobře vysvětlené a objasněné. Konečně se také trochu více seznamujeme i se světem a různými králostvími a vztahy mezi nimi apod. (i politika je v knize skvělá, je jednoduchá - aby ji pochopili i mladší, a zároveň není překombinovaná a zbytečně složitá, takže si ji užijí prakticky všichni). Stejně tak postavy, které jsou taktéž úžasné a (podle mě) i dost emocionálně odpovídají sedmnáctiletým a jejich pozdně-pubertálním náladám. Skvělá byla taktéž Kivina emocionální horská dráha, do které byly propašovány i velmi, velmi temné myšlenky, které autorka střídala s nadějí a ukazovala tak, že všichni máme své dno, temnotu, ale i světlo.
Nakouslo se i téma drog a závoslostí, ale bohužel jenom nakouslo (páč opět - není čas). je to škoda, protože to všechno bylo až moc rychle a jednoduše vyřešené (bez jakýchkolich zdravotních následků, emocionálity, strachu nebo následných chutí).

Kniha by klidně mohla být delší, v některých momentech mi přišla moc zrychlená a díky tomu i tak trochu zjednodušená. Oproti prvnímu i druhému dílu v sobě měla obrovský kus děje, cestování a vyřešení vztahů a všeho bylo na těchto pár stránek dost, takže si čtenář od napětí vůbec neodpočine (a to je kniha ze všech nejkratší).

Každopádně Lynette má skvěle rozjetou kariéru spisovatelky a doufám, že bude takto tvořit dál a dál se zlepšovat a stoupat žebřičkem hodnocení knih a autorů.

26.06.2023 5 z 5

Kdekoliv Kdekoliv Sarah Sprinz

Neurazí, nenadchne a v budoucnosti nebude vyčnívat. Trochu nadprůměrná - smutně melancholická - knížka, která řeší vážné téma s lekhostí a grácií v pěkné deštivé skotské (střední/vysoké?) škole pro extrémně bohaté a vytříbené studenty s průměrnými - avšak nezapamatovatelnými a nevyčnívajícími - postavami (vzhledem k tomu, že je kniha založená právě na postavách, je to celkem škoda).

Knihu bych směle a bez skrupulí zažadila do top YA německých dívčích knih, hned vedle Laury Kneidel, Biancy Iosivoni nebo Mony Kasten.

26.06.2023 4 z 5

Pravda, nebo lež Pravda, nebo lež Colleen Hoover

Tím, že jsem hodně četla o tom, "jak je tato kniha od ostatních odlišná", jsem očekávala trochu duchařiny, drsného napětí, možná i prvky hororu, ale bohužel jsem se nedočkala. Ano, napětí tam chvílemi bylo, ale pokaždé bylo ignorováno, odmávnuto nebo ubito romanticko-erotickou linkou, která mě oproti jiným Hooverovic knihám tolik nenadchla a ani neuspokojila. Pro první čtení jsou tam vlastně dost dobré zvraty - to se musí ocenit a knihu bezmezně chválit - bohužel při čtení druhém zjistíte, že by to nemohlo fungovat a spousta věcí je vlastně dost nesmyslná a plná otázek: "cože, proč a jak" a jakmile se kniha po několika dnech rozleží v hlavě, přijde to "vystřízlivění" a snížení hodnocení.

A bohužel to tentokrát nezachraňují ani postavy, hlavní hrdinka je v tomto případě hrozná ženská a většinu knihy se chová jako kráva (pardon, ale celá linka vůči Verity je skoro až nechutná a častečně i dost nevděčná).
I samotný konec vlastně překvapil, jenom dokážu posoudit, jestli dobře nebo špatně. Chápu, co se nám tímto sdělením vlastně autorka snažila říct, ale nejsem si úplně jistá tím, jestli se jí to dostatečně povedlo.

25.06.2023 3 z 5

Sparrow Sparrow L. J. Shen

Milovníci mafianských/gangsterských knih neočekávejte cokoli inovativního. Je to v konečném důsledku pěkná erotikou (škoda) nepřeplněná slaďarna s dobrým dějem, kvalitními a ne 100% prohlédnutelnými zvraty, které potěší, ale i tak trochu zabolí. Jenom ten konec je klasicky trochu zrychlený.

Ale abych řekla pravdu, pořád je to jedna z nejlepších mafianských a dobře propracovaných knih. (Ano, je to plné klišé, smiřte se s tím, že to do takového žánru prostě patří) Hlavní postavy jsou relativně dobré a příjemné v tom smyslu, že jsou uvnitř úplně stejné (tvrdohlavé a "samonasírací") a není to všechno jenom o tom, že protiklady se přitahují.

25.06.2023 4 z 5

Anatomie: Příběh lásky Anatomie: Příběh lásky Dana Schwartz

Asi bych řekla průměrná YA kniha, která se zařadí vedle knih Po stopách Jacka Rozparovače a Královny mrtvol, ale naneštěstí nebude ničím vyčnívat.
Děj je plynulý, čte se to rychle a celkem dobře, jedtlivé kapitoly proložené lékařskými a pravděpodobně novinovými články jsou dobré zpestření, postavy také nejsou úplně úplně na facku, i když je tu věčný problém s "žiju v 19. stolení, chovám je jako ve 21.", což je opět klasický problém všech moderních historických knih. Překlad někdy trochu skřípe a v některých dialozích jako kdyby byla přeskočena věta. Samotný konec je tak trochu úlet, ale takto to u podobných knih prostě bývá, takže ani toto mi moc nevadí.

Co mi ale dost vadí...moc dlouhá anotace, která prozrazuje 140 stran textu...a to je polovina knihy a to je prostě špatně, naštěstí to "relativně nečekaný" konec celkem zachránil. Stejně jako růžová obálka s podnadpisem "příběh lásky", který je tam celkem nepatřičný a upřímně mi tam moc nesedí - to ale bude spíš můj osobní problém.

SPOILER: Navíc chudák ten třetí, který se do celé situace dostal úplně nevinně a ještě z něj v závěru udělali záporáka.

22.06.2023 3 z 5

Říše neřesti Říše neřesti Meghan March

Obyčejná eroricko-romantická částečně pohádková kniha z "mafiánského" prostředí s tématem pravé a nekonečné lásky, která má všechny potřebné atributy, aby do tohoto žánru pasovala: 1. dokonalá a chápavá hlavní hrdinka, 2. svalnatý muž s těžkou minulostí, který kvůli dívce zahodí celý svůj minulý život, 3. alespoň jedna falešná smrt, 4. hodně divných neprokreslených záporáků, kteří jsou zlí, jenom aby byli zlí, 5. všichni chlapi jsou neskutečně prachatí, auta, baráky..., 6. všechny spory se v konečném důsledku vyřeší strašně rychle, 7. minimálně jeden totální zvrat, který je vlastně divný, a 8. dobře napsané sexuální (BDSM) scény...

20.06.2023 2 z 5

Třinácté znamení Třinácté znamení Elizabeth Briggs

Jsem vlastně velmi příjemné překvapena. Postavy jsou sympatické - relativně proreslené, děj je plynulý, nezadrhává se a směle uhání až k moc rychlému konci, představený svět je i docela originální (znamení zvěrokruhu , vlkodlaci a spešl schopnosti? Good), kniha obsahuje zvraty, krvavé scény, můj oblíbený (hrdinsky-protřelý) sarkastický humor a i tu slibovanou erotiku z obálky, které vlastně v konečném důsledku není přehršel a zase tak moc nekazí vyznění knihy.

Celkově by kniha asi potřebovala být trochu delší, abychom se dozvěděli více o celém fungování zvěrokruhu, speciálních schopnostech některých nepopsaných znamení, popřípadě více střípků z minulosti pro větší emocionální zainteresovanost čtenáře. Ale toho všeho se pravděpodobně dočkáme v dalších dílech, přece jen ....jsou minimálně 4.

14.06.2023 5 z 5

Touha Touha Tracy Wolff

"A to jsem si myslela, že na Aljašce bude pekelná nuda."

Dobře tedy, asi proč ne, očekávání bylo splněno, tesáků a drápů bylo nabaženo.
Příbeh je docela svižný, má pointu, děj i konečně vyústění, je tam obstojná romantika, akce, představení nového dark-academy světa, trochu i toho humoru a ke konci velmi nabitá akce + menší krimi zápletka, postavy jsou taky celkem fajn (nebo aspoň nejsou až tak moc na facku).
Chvilkama mě to nudilo, ale většinou mě dokázalo vtáhnout do děje, za což většinou můžou trochu brutálnější scény. Názvy kapitol jsou vtipné a sarkastické a v některých případech dobře vystihují celou kapitolu a také si velmi cením originálního vysvětlení světla, zrcadel, pití krve atd...Grace mohla být ještě trochu zvědavějsí a bohužel ta část, v níž by se měla snažit pochopit čarodějnice, draky, vlkodlaky, upíry atd., je trochu upozaděna v prospěch Jaxona. No možná v dalším díle...

Také mě trochu zklamalo, že bylo hned v obsahu prozrazeno, co je Jaxon zač, protoze nám to půlka knihy spíš jen lehce naznačovala a odhaleni pak bylo takové ...no trochu fópá a trochu vlastně...nijaké. Ale ono to asi v konečném důsledku nevadí, přece jen, popisek nalákal na téma stmívání, takže...

08.06.2023 4 z 5

9. listopad 9. listopad Colleen Hoover

"Nechci být tvůj první Fallon. Chci být tvůj poslední."

Další z řady emocemi nabité série romanticko-pohádkových knih, během jejichž čtení brečíte, aniž pořádně tušíte proč (je to jejich vytrvalostí, oddaností nebo nereálnou přesto přenádhernou nadějí?) Přesto ale chcete víc a víc a brečíte a křičíte do knihy, že celá dohoda byla nepraktická a z realistického hlediska neproveditelná hloupost, že se postavy (hlavně tedy Fallon) chovají hloupě, že další setkání už musí být tím posledním, že to přece nemůže vyvinout přesně tak, jak očekáváte ... a přesto, když to skončí, chcete nějaký skutečný dovětek dalších a dalších 9. listopadů.

Kniha je opět velmi čtivá a svižná, ale rozhodně si nemyslím, že je to, to nejlepší, co Colleen kdy napsala. Přesto nemůžu upírat kvality tohoto pohádkového a krásného díla.

06.06.2023 4 z 5

Možná jednou Možná jednou Colleen Hoover

Mně dojem z průměrné - na pozdější tvorbu Colleen až podprůměrné - romantiky kazil velmi, ale velmi špatný překlad (asi přejdu nepovedené skloňování cizích jmen končících na Y nebo E, pár kostrbatých frazí nebo létajicí predložky, ale říct že políbil kotníky na rukou...to už je překladatelské "fópá").

Jinak kniha asi dobrý, přináší nový - nečernobílý - pohled na milostné trojúhelníky a lásku, který se v poslední třetině změní na salvu klišoidních a bohužel cringodních pohnutek, které mě za srdce bohužel moc nechytly.
(Stále si ale stojím za tím, že Colleen je hvězda mezi romantickými spisovatelkami.)

05.06.2023 3 z 5