INCOGNITOREADER INCOGNITOREADER komentáře u knih

Spletité lži Spletité lži Angela Marsons

Jsem moc rád, že se v rámci série opět jedná rozhodně o ten lepší díl.
Máme tu vlastně tři dějové linky by se dalo říct. A jak už víme, autorka v průběhu času je více či méně začne propojovat.
Musim se přiznat,že tedy mě víc fascinoval řekněme vedlejší příběh, kde hlavní roli nehraje Kim, ale Frostová. Ten mě opravdu vtáhnul do děje a velmi zaujal.
Hlavní příběh je taky zajímavý. Ale hlavně z počátku kdy vyšetřování tak nějak tápe, my jako čtenáři to víme a chce se nám na ně křičet jak to je.
Jsem moc rád, že to co autorka naznačovala v průběhu děje nesplnila a tak byl pro mě konec úžasné překvapení.
Čtení jsem si rozhodně užil. A proč ne 5 hvězdiček? Asi za ten začátek, kdy autorka tak trochu zbytečně dlouho mlží o něčem co mi bylo opravdu jasné.

17.08.2023 4 z 5

Pohřbená tajemství Pohřbená tajemství Linda Castillo

Opět se jedná o vykročení z typického příběhu, který v této sérii je. A jak už vím z minulosti, tak v momentě kdy autorka změní zaběhnutou stavbu příběhu tak se jedná o nejlepší díly série.
Kate je oslovená představiteli amišské komunity z jiného státu ohledně pomoci s vyšetřováním dávné vraždy, ze které byl obniněn někdo koho Kate zná ze svého dětství.
Kate se tedy vydává na vlastní pěst a bez pomoci svého týmu do vyšetřování. I když jsou určité části, které se dají předpokládat, tak i tak se jedná u super zamotaný příběh, který vás nenechá vydechnout. To kdo a proč vás ani náhodou nenapadne. Neříkám, že v průběhu vyšetřování vás pachatel nenapdne, ale není to průhledné.
Jediné co bych možná vylepšil je trochu ten závěr rozvést. Trochu více detailů by se mi líbilo.

07.08.2023 5 z 5

Klíč soudného dne Klíč soudného dne James Rollins (p)

Jsem moc rád, že se pokracuje v načítání audio knih a tak se snad podaří v průběhu času načíst všechny díly. Opět skvěle načtení panem Švarcem.
Tentokrát se děj točí okolo biologické zbraně z dávné minulosti, která by ve špatných rukou mohla i vyhladit celé lidstvo.
Do děje se nám tady zapojí víc členů Sigmy než třeba v díle minulém.
Opět se jedná o mix reálných historických událostí s autorovou fantazií.
Kniha je opravdu akční a napínavá. Nenechá vás vydechnout.
Jen tentokrát mi konec přišel tak nějak uspěchaný. Oproti předchozím dílům bylo finále ne tak bombastické.

05.08.2023 4 z 5

Neviditelný strážce Neviditelný strážce Dolores Redondo

Na knihu mě před mnoha lety nalákala recenze, která hlásala, že se jedná o španělské Millenium. Tak to teda ani omylem.
Jedná se o velice pomalou detektivku kombinovanou s rodinným dramatem. Samotné vyšetřování je celkem zajímavé. Navíc Španělsko je přeci jen země, se kterou se minimálné já v knihách moc nesetkávám. Je tu i řekněme magická troška, která to docela povýšuje. Ale ta část rodinného dramatu mě vůbec nebavila. Musel jsem se do poslechu nutit víc a víc.
Jedná se o první díl trilogie a já pokračovat nebudu.

14.07.2023 3 z 5

Sedm manželů Evelyn Hugo Sedm manželů Evelyn Hugo Taylor Jenkins Reid

Vyhlížel jsem její vydání několik let. A bohužel to opravdu trvalo docela dlouho než se povedlo k nám knihu dostat. Nakonec je tady mě se povedlo poslouchat audioknihu.
Já bych měl na začátek jedno doporučení: NEČTĚTE anotaci. Čím méně toho budete vědět tím líp. Stačí vám to, že se jedná o interview velké hollywoodské star, která začínala v 50. letech a vypráví o svém životě a titulních 7 manželů se tam samozřejmě objeví. A to je vše. Víc vědět nepotřebujete. Opravdu!
Příběh vás dokonale vtáhne. Děj skáče ze součastnosti kdy probíhá rozhovor do minulosti od 50. let a postupně se propracováváme životem Evelyn až k současnosti.
V audioknize jsou tyto části odděleny různými interpretkami. Součastnost čte Tereza Dočkalová a samotné vyprávění Evelyn čte Valérie Zawadská a novinové články čte Jakub Koudela.
Hlavně paní Zawadská je naprosto úžasná a tady platí bezezbytku, že audio zpracování přidává knize další rozměr.
Vyprávění vás nepusí. Na úplném začátku autorka nahodí udici a tou vás navnadí. Ale za chvíli na to už vůbec nemyslíte a jen si užíváte příběh. Naprosto vás vtáhne atmosféra zlaté éry Hollywoodu.
Samotná Evelyn, i když fiktivní herečka tak vám připomene ty reálné. Ať už tím jak je popisována jak vypadá, případně vysokým počtem manželů a nebo inteligencí. Je to prostě takový mix velých hollywoodských ikon té doby.
Už v Daisy Jones mi autorka dokázala, že dokáže vytvořit skvěle fungující postavy a to se tady jen potvrzuje.
Moc jsem si poslech užil a konec mě rozsekal, to nejde jinak napsat.
O tom jak moc je kniha skvělá svědčí i mé obrovské očekávání jaké bylo na začátku a na konci bylo moje nadšení ještě větší.
Řekl bych, že se jedná o jednu z nejlepší knih, kterou jsem kdy četl.
A mimochodem, Netflix chystá adaptaci.

07.07.2023 5 z 5

Warren XIII. a šeptající les Warren XIII. a šeptající les Tania del Rio

Naprosto stejně parádní jako první díl. Audiokniha je načtená opět skvěle. Takže doporučení. Snad bude načtený i třetí díl. Já si počkám!

03.07.2023 5 z 5

Jedna zatracená pohroma za druhou Jedna zatracená pohroma za druhou Jodi Taylor

Kniha má docela rozporuplné hodnocení. Polovina lidí co zde mám v oblíbených dala 2* a druhá 4*. Tak jsem si říkal kam budu spadat já?
Poslouchal jsem každopádně jako audio knihu, která je načtená zkušenou Terezou Dočkalovou.
Příběh se točí okolo vědeckého ústavu, který studuje historii. To je tak jako oficiální popis. Ten realistický je: parta nezodpovědných rádoby vědců se omylem dostalo k technologii cestování časem a tak je nenapadne nic lepšího než se na tu historii zaletět podívat. Ale ono jim to nejde moc hladce. Co se podělat může se podělá snad na maximum.
Nesmíte čekat nějaké hlubokomyslné scifi. Ale pokud čekáte oddechovku s cestováním v čase a nějaký ten ironický humor tak jste tady správně.

06.06.2023 4 z 5

Noční pták Noční pták Brian Freeman

Pro mě se jedná o poměrně už dost uleželý ležák :-)
Nějak jsem se ke knize nemohl dostat. Jedná se o detektivku, kde bohužel to hlavní kouzlo a to odhalování pachatele tak nějak vyznívá do ztracena, protože není co odhalovat. Závěr je čtenáři detektivek naprosto jasný a tak jde jen o to se k němu dostat. Děj vás bude nebo nebude bavit v závislosti na tom, jestli přistoupíte na myšlenku, že se dají vzpomínky změnit nebo vymazat. Pokud jste od přírody skeptik tak to asi nebude úplně kniha pro vás.
Hlavní vyšetřovatel se zdá sympatický, i když jeho metody a způsob vyšetřování je dost zvláštní.

02.06.2023 3 z 5

Spy x Family 1 Spy x Family 1 Tacuja Endó

Moje úplně první manga. Zápletka je skvěle vymyšlená a slibuje spoustu vtipných a zamotaných situací.
Špion + nájemná vražedkyně + telepatka .
Ač po pravdě vůbec nemusím anime tak tohle je pro mě stravitelnější, i když barvě bych se vůbec nebránil.

01.06.2023 4 z 5

Sekta Sekta Martin Goffa

Hodně dobré! Po minulém díle, který byl hodně špatný je toto opravdu dobré. Takové civilní, žádné velké přehánění. To se mi libílo. Terence je požádaný starou dámou, aby ji pomohl najít vnuka, který se přidal k sektě a od té doby o něm neslyšela.
Příběh je opravdu dobře vymyšlený. Na druhou stranu pokud čekáte detailní pohled na fungování sekty tak to tady nenajdete. Jde opravdu jen o hledání člověka, který se k nim přidal.
Viděl jsem komentáře, kde je kritizovaný konec a tak jsem čekal něco hodně divného. To bylo asi dobře, protože mě konec přišel vlastně naprosto realistický. Tak by to ve většině případů v reálném životě asi dopadlo.

30.05.2023 4 z 5

Star Wars: Vyvolený - Světlo pohasíná Star Wars: Vyvolený - Světlo pohasíná Charles Soule

Dějově začínáme hned po skončení filmové epizody III. Darth Vader tu není ještě tak úplně totální badass, ale má k tomu slušně nakročeno a my sledujeme jeho cestu

29.05.2023 4 z 5

Říkají mi Lars Říkají mi Lars Daniel Gris

Už když jsem viděl obálku, tak jsem měl jistá očekávání. A ano to co čekáte i dostanete...
Namachrovaný rádoby týpek, co je tak cool, že převyšuje všechny okolo. Tak asi jako kdyby Lars byl hlavní hvězda reklamy na Angry Beards... Hlavní postava je tak vlastně vcelku nesympatická a vy vlastně nemáte důvod mu za A fandit a za B se o něj aspoň trochu bát. Kdyby Lars natáhnul bačkory tak se vsadím, že to nikomu vadit nebude a jeho štafetu může převzít kdokoliv další.
Zvrat na konci je bohužel předvídatelný, ale já si myslím, že Lars cílí spíše na čtenáře, kteří tolik nečtou, takže to možná neodhadnou?
Každopádně to, že kniha nemá prakticky konec je velký ?WTF?. Za to rozhodně ubírám další body dolů. Objektivně je to tak na 2,5*
Další díly mám z výprodeje tak je zkusím a třeba budou lepší.

29.05.2023 3 z 5

Milosrdný samaritán Milosrdný samaritán Rolf Börjlind

Poprvé se s touto sérií dostavilo zklamání. A nejde vůbec o to, že se tu jedná covid. Z toho jsem měl na začátku obavy. To je pravda. Ale to je podle mě ten nejmenší problém, který kniha má. Autoři covid a to co se dělo do příběhu zamíchali dobře. Dává to smysl a postavy jsou tak kvůli téhle situaci rozdělené a nemůžou se spojit jako v minulosti. Každopádně to hlavní o co tady jde a to vyšetřování únosu a vražd je takové nijaké. Máme tady únos hlavní postavy. Ale to jak únos probíhá nesledujeme. Vlastně je to hodně krátká část příběhu. Potom se něco semele a jedeme dál. Přišlo mi to jako by celý příběh jen klouzal po povrchu spousty témat, ale ani do jednoho nešel nijak do hloubky. Stále se to čte nebo v mém případě poslouchá dobře. Jen ve srovnání v rámci své vlastní série se rozhodně a bez debat jedná o nejslabší díl. Cliffhanger na konci ovšem dává tušit, že autorská dvojice připravuje minimálně jeden další díl, kterým si může u mě pošramocenou reputaci napravit.

28.05.2023 3 z 5

Aristokratka pod palbou lásky Aristokratka pod palbou lásky Evžen Boček

Předhozí díl byl vrcholem série. Tento díl by měl být poslední? Doufám! Vypadá to, jako by autorovi došly všechny humorné nápady a ty použil na ten předchozí díl. Ze začátku všechno vypadá tak jako předtím. Smějete se, je to vtipné. Ale postupem času humoru ubývá a i děje. Autor nesmyslně využívá výplně ve formě četby povídek, které jsou tam naprosto zbytečné a hlavně naprosto nudné a vůbec s hlavním dějem nemají nic společného. Hlavní dějová linka, na kterou lákal už konec předchozího dílu je trestuhodně nevyužitá. Vlastně by se to celé mělo jmenovat : Aristokratka a natáčení bláznivé reality show. To by bylo mnohem výstižnější. Na konci když už to vypadá, že autor si dovolí udělat něco co by všechny naštvalo! Už jsem si fakt myslel, že se hodnocení zvedne. Tak bohužel. Je to jen falešný konec a kniha pokračuje dál. Opět jsem poslouchal jako audio. Tam platí to co o předešlých dílech.

23.05.2023 2 z 5

Prokletí Mabiny farmy Prokletí Mabiny farmy Matthew J. Costello

Jedná se o zatím nejlepší díl série. Stará farma skrývá tajemné starobylé magické místo. A na farmě se dějí opravdu divné věci. Samovolné vzplanutí, nemoci krav, tajemné stopy na střeše. Lidé mluví o prokletí celé farmy a všech kdo na ní žijí. Celou knihou se tak krásně line tajemno. To mám rád.
Kniha je sice 6. díl ze série, ale tím, že na začátku knihy máte stručné medailonky hlavních postav tak vůbec není důležité, kterým dilem začnete.

23.05.2023 5 z 5

Skrýš v lese Skrýš v lese Maureen Johnson

Skrýš v lese je vlastně hodně podobná předchozí trilogii Křiváci. Je to dobře nebo špatně?
To co funguje v prostředí školy, která je prakticky 90 let stará a má tajné chodby a sklepy kde je možné najít po letech cokoliv, tak úplně nefunguje v prostorách letního tábora kde jsou dřevěné chatky, kam prší dírami v oknech. Námět jako takový je vlastně dobrý. Řešení neobjasněné sériové vraždy z roku 1978, který se stala na letním táboře. Hned tu máme takový pocit Pátku třináctého a nebo to připomíná jiný true crime případy, které se opravdu staly. Rozjezdu rozhodně pomáhá to, že se střídá součastnost a odhalují se nám události z roku 1978. To pomáhá dynamice, jinak by rozjezd v současnosti byl až bolestně pomalý. Vyšetřování mi přišlo, že většinu knihy tak jako přešlapuje na místě a potom se všechno jak zázrakem vyřeší tak strašně rychle, že mi to přišlo až uspěchané. Ale jinak je to čtivě napsané o tom žádná. Četl jsem fakt hodně zažraně. Poslední poznámka směřuje ke CooBoo... ty chyby to je ostuda :-(
Reálně je to za 3,5*

22.05.2023 4 z 5

Sága 10 Sága 10 Brian K. Vaughan

Na 10. díl jsem čekal hodně netrpělivě. Po naprosto nabušené devítce, je desítka taková.... No jak to říct. Sudá čísla jsou slabší a to platí i zde.

19.05.2023 3 z 5

Dům v blankytně modrém moři Dům v blankytně modrém moři TJ Klune (p)

Tuhle knihu jsem si pořídil na doporučení na Světě knihy 2022. A až když vyšla audio verze tak jsem se k ní dostal. Doporučení říkalo, že kniha je naprosto "ňuňu". A ano je! Jedná se o fantasy, kde je naprosto dokonale popsaný rozdíl mezi městem, kde sídlí státní organize OPOM, která dohlíží nad péčí o magické děti a sirotčincem na ostrově kam musí náš hlavní hrdina Linus odjet na kontrolu, jestli tam vše probíhá v souladu s předpisy. Do příjezdu na strov kniha vytváží dojem naprosto unifikované společnosti, kde se ztratilo všechno lidské. Až takový jako 1984 deja vu. Po příjezdu na ostrov se začínáme seznamovat s jeho magickými obyvateli.
Ze začátku jsem si připadal jako ve filmu Tima Burtona. Ale postupem času zjistíte, že tam není nic temného. Že ať se něco zdá sebevíc temné a děsivé tak to ve skutečnosti může být úplně jinak a je chyba hodnotit někoho jen podle obalu.
Postupem času si nejen Linus, ale i čtenář vytvoři pouto s každým jednolitvým dítětem i dospělým co na ostrově žijí a bude si užívat každou vteřinu v jejich společnosti.
Příběh nemá žádné epické bitvy, nebo nějaké velké a hluboké prozkoumávání zdejšího světa. Obsahuje jen naprosto lidský příběh jak jen ve své fantasy podobě může mít.
Přiznávám, že konec jsem obrečel.
Takhle kniha je skvost. Nejde to jinak říct.
Pokud bych chtěl najít nějaké negativum tak snad jedině to, že tento skvost nedostal vydání v pevné vazbě :-)
Audio kniha je načtená Sašou Rašilovem a to je další skvost. Jedná se snad o nejlépe zpracovanou audio knihu, jakou jsem kdy četl. Když pominu naprosté minimum rušuvých hudebních předělů tak to hlavní o co tu jde je interpret sám. Jeho načtení je absolutně bravurní. Pro každou postavu vytvořil vlastní hlas. A tak aniž by bylo nutné říkat kdo mluví tak to poznáte sami. Tady se jedná opravdu o naprostý skvost, který doufám, že obdrží nějaké ocenění!

19.05.2023 5 z 5

Genesis Genesis Chris Carter

Tady se nám vrací náš milovaný autor v jeho nejlepší formě! Genesis je rozhodně jeden z nejlepších dílů serie, možná i úplně nejlepší. Vraždy jsou brutální! Ale jak! I na poměry téhle série. U druhé vraždy jsem se si musel dát chvíli oddech. Co mě moc milé potěšilo, že tu autor neopakuje stejně pasáže tak jako tomu bylo v minulosti. Ano jednou dvakrát zmíní, že Hunter má insomnii, ale to je vše. Nic dalšího zbytečně neopakuje. Motivace vraha je skvěle vymyšlená a dokážete se vcítit do té situace. Tohle je naprosto dokonalé když se autorovi povede. Finále je skvělé a napínavé. Tento díl se rozhodne nedrží žádné šablony. Já jsem nadšený. A moc se těším na další!

14.05.2023 5 z 5

Smrtící volání Smrtící volání Angela Marsons

Tady musím přiznat, že mi to přislo taková jako kostrbaté. Oproti minulým dílům mi tenhle nešel tak nějak od ruky. Opravdově jsem se začetl až v druhé povolině příběhu.
Máme tady další případ sériového vraha, ale tentokrát mě to nějak nechytlo.Vraha jsem neodhadl, ale celkové provedení a motivace mi přišly tak nějak velice nevěrohodné a víc než kdy dřív mi vyšetřování přišlo tak nějak zkratkovité náhodné. Určité věci, které Kim musí řešit vlastně nedávají smysl až do samotného odhalení vraha. Ale prostě se nedokážu ubránit dojmu, že by to takhle v relialitě být prostě nemohlo. Plus opět zde máme dva případy, které se.... zbytek si čtenáři série hravě domyslí. To mi přišlo dost na sílu.
A jinak závěr... no tady se hodí moje poznámka snad ke každému závěru ze série - ten by tu nebyl pokud by Kim měla u sebe zbraň.

09.05.2023 3 z 5