INCOGNITOREADER INCOGNITOREADER komentáře u knih

Naprosto parádní zakončení trilogie. I když jsem knihu už četl nic to neubralo na napětí a na tom jak moc jsem chtěl pokračovat. Poslouchání do dvou do noci jen abych knihu dokončil. Ten úžasný pocit, když se příběh dostane k soudu a člověku prostě jen naskočí husí kůže, protože se přesně děje to na co celou dobu čekal. Naprosto brilantní finále. Tohle je trilogie, která je prostě top a jen tak ji něco nepřekoná.

08.04.2023 5 z 5

Dívka, která si hrála s ohněm Dívka, která si hrála s ohněm Stieg Larsson

Všechno co platilo o prvním díle platí i o druhém. Naprosto strhující děj. Nedokážete přestat. A ten konec vás nutí přejít okamžitě na třetí díl! Audio zpracování je také naprosto skvělé.

06.04.2023 5 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Pro mě se jedná o rereading (poslech). A je to úplně jedno. Příběh má sílu stejnou, jako na poprvé. Neuvěřitelně vás vtáhne a nepustí dokud neskončí. Každá severská krimi se od vydání musí měřit s Larssonem. Já jsem se ke knize vrátil potom co jsem za sebou vyposlechl tři díly série Skočný příliv, která mi Millenium neuvěřitelně připomíná. A pokud se vám po Milleniu stýská tak ji rozhodně zkuste. Jinak načtení Martinem Stránským je brilantní. Nekazí ho žádné zbytečné hudební předěly. Prostě jen příběh a jedem. Takhle silný materiál nic jiného nepotřebuje.

24.03.2023 5 z 5

Zmrazené zlato Zmrazené zlato Rolf Börjlind

Už šestý díl. A pořád naprosto skvělý. To co platí o prvním díle platí beze zbytku o všech zbývajících. Jediné co se liší a co může váš názor na každý jeden díl měnit je téma, kterým se zabývá.
Je pravda, že tento díl je maličko roztříštěný. Jako by autorská dvojice nevěděla co přesně chce, nebo naopak měla tolik nápadů a snažila se je vtěstnat do jedné knihy. Na začátku to vypadá, že si dáme takovou variaci na survivor, ale ono se to poměrně brzy změní a několikrát se to zaměření přetočí. Napětí nechybí. To ani omylem. A opět to připomíná slavnou trilogii Millenium (zbytek budeme ignorovat).
Za mě rozhodně jedna z nejlepších severských krimi vůbec (myšleno celá série)

20.03.2023 4 z 5

Gangréna Gangréna Rolf Börjlind

Tahle série mě opravdu neskutečně baví. Co je zajímavé, že to co se píše v anotaci hned na začátku je tak zhruba v polovině knihy. Všechny hlavní postavy jsem si oblíbil. A díky tomu i když děj skáče od jedné k druhé tak vám to vůbec nevadí. Chvíli si užívate jednu a za chvíli zase druhou. Tohle se moc často nedaří a většinou je vždy jedna z dějových linek slabší, ale tady to neplatí. Rozhodně sérii doporučuji.

13.03.2023 5 z 5

Stále vládne mráz Stále vládne mráz Rolf Börjlind

Tuhle sérii naprosto miluju. Vymyká se typickým detektivním trilerům už jen skladbou hlavních hrdinů.Zápletka je super promyšlená a hlavní téma, které se neodhalí hned je aktuální a hodně dobré. Úvodní scéna vám naprosto nebude dávat smysl. Smysl jí dá až poslední věta v knize. A vám se tak uleví, že to autoři mají opravdu promyšlené.
Navíc úvod se odehrává v městečku Puerto Galera kde jsem byl, takže super oživení vzpomínek.

10.03.2023 5 z 5

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

Podruhé jsem si dal audio zpracování. Naprosto si pamatuju jak me knížka na poprvé vtáhla a nedokázal jsem přestat číst. Opravdu můžu doporučit. Ale jen těm, kteří mají rádi klasické anglické detektivky. Pokud tenhle žánr pro vás není, tak ani Kukačka pro vás nebude.

03.03.2023 5 z 5

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

Rereading. Popravdě jako audio. I na podruhé jsem si knihu opravdu moc užil. Je to neskutečný nářez.
Ale co musím vytknout audio zpracování je výslovnost slova "bondage" opravdu to není "bondiš".
A to slovo se tu vyskytuje celkem často.
Každopádně opravdu doporučuji. Pokud někdo miluju thrillery tohle je něco jako povinná četba :-)

28.02.2023 5 z 5

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

Jedná se řekněme o detektivku takového toho klasického střihu. První polovina je spíše takové rodinné drama.
První polovina mě zase tak až moc nebavila. Tento typ knížek není úplně pro mě. Na druhou stranu druhá polovina už je o hodně lepší a bavila mě.
Poslouchal jsem jako audioknihu. Interpretka mě úplně neseděla, ale zvykl jsem si.
Upřímně doufám, že další knihy ze série uberou na tom rodinném dramatu ala čtení spíše pro ženy a bude upřednostněná ta detektivní část.

20.02.2023 4 z 5

George Lucas: Život stvořitele Star Wars George Lucas: Život stvořitele Star Wars Brian Jay Jones

Jako velký fanoušek Star Wars a Indyho jsem si knížku opravdu užil. Naprosto z ní dýchá nadšení pro film. A měl jsem několikrát husí kůži.
Poslouchal jsem jako audioknihu. A tady mám opravdu, ale opravdu velkou výtku. Kniha obsahuje naprosto nehorázně špatnou výslovnost, která se navíc během knihy několikrát mění. Nejde tady o něco co by bylo těžko dohledatelné. Ale máme tady například 9 filmů Star Wars, kde se dá většina odposlechnout. To se tady nestalo. Takže místo Tatooine máme "Tatún". Jedi je nekdy "jedi" někdy "džedi" někdy "džedáj". A to je jen začátek. Je toho mnohonásobně víc, ale snažil jsem se to co nejdřív zapomenout.
Není to samozřejmě chyba interpreta, ale režiséra.
Audio zpracování knihy, která podle mě vyšla hlavně pro fanoušky. Bohužel moc péče nedostala a to je obrovská škoda. Takže doporučuji rozhodně papír!
Co se mi líbí, je to, že George Lucas tady není vyobrazený jen jako ten hodný strýček, který dal světu Star Wars, ale je to poměrně komplikovaná osobnost. A nemá ani omylem jen kladné vlastnosti. Nedokážu samozřejmě říct na kolik je to objektivní. Ale rozhodně to působí realističtěji.

14.02.2023 4 z 5

Mladík v okovech Mladík v okovech C. D. Payne

Pokud se vám líbil díl první tak druhý se vám bude líbit úplně stejně.
Ale varování: pokud jste nečetli jako náctiletí je možné, že kniha pro vás opravdu nebude.
Já jsem si rereading náramně užil. A hned pokračuji dílem třetím.

03.02.2023 5 z 5

Ready Player One - Hra začíná Ready Player One - Hra začíná Ernest Cline

Poslouchal jsem jako audioknihu, která je načtená opravdu faktasticky. Nejdřív jsem v tomto případě viděl film. A řekněme si to upřímně film je tady prakticky něco úplně jiného. Základní kostra příběhu a jména jsou stejné, ale tím podobnost končí. Ono to co funguje tady na papíře by dost dobře nefungovalo na plátně a naopak. Poslech jsem si neskutečně užil. Jestli bych si to užil úplně stejně kdybych knihu jen četl si nemyslím. Podle mě by neškodilo určité části zkrátit (hlavně opravdu dlouhý úvod). Je to pocta všem geekům a popkultuře 80. let. Já jsem trošku mladší, takže to co pro autora jsou 80. pro mě jsou 90., ale pocit z hraní a z filmů mám dost podobný. Takže jsem si to opravdu užil.
Jen taková poznámka. Už jako dítě jsem v družině když jsme se dívali na nějaký film naprosto nesnášel když někdo předříkával dialogy společně s filmem. Takže tenhle hon za "vejcem" bych projel :-)

02.02.2023 5 z 5

Nadržený rebel Nadržený rebel C. D. Payne

Prvním dílům se tento již desátý rovnat nemůže. Ale oproti předchozímu je to velký skok v kvalitě nahoru. Docela jsem se pobavil.

28.01.2023 4 z 5

Zlatý kompas Zlatý kompas Philip Pullman

Pro mě skvelý příběh. Svět, ve kterém je přiběh zasazený mě neskutečně baví.

27.01.2023 5 z 5

Stará tajemství Stará tajemství Patricia Gibney

Posloucháno jako audio. Tady musím říct, že mi načtení úplně nesedí. Hlavně protože máme hlavní ženskou postavu, ale interpret je muž. To mi prostě tak nějak nejde k sobě. Příběh je velice zamotaný s obrovským množstvím postav. Takže se budete stejně jako já ztrácet a bylo potřeba se někdy i vracet. Lottie jako alkoholička mi moc sympatická není, ale to platí o všech postavách, které nasávají takže to není nic osobního. Trochu jsem čekal, že tento díl uzavře tu část, kde se případy osobně dotýkají Lottie a v dalších dílech se vydáme směrem více samostatnějším, ale něco mi říká, že tomu tak nebude...

24.01.2023 3 z 5

Dvanáct tajemství Dvanáct tajemství Robert Gold

Velice těžkopádný styl vyprávění. Vyskytuje se tu velký počet postav, které nejsou moc sympatické a je velice těžké si k nim vytvořit jakýkoliv vztah. Děj skáče od jedné k druhé a tím se celý příběh stává roztříštěným. Samotný příběh a rozuzlení není zase tak moc šokující, aby to dokázalo vykompenzovat to jak se kniha velice těžce čte.

05.01.2023 3 z 5

Mluví k vám kapitán Mluví k vám kapitán Martin Moravec

Pana Hecla znám už z leteckého podcastu. Kniha má oproti podcastu jednu nevýhodu a to tu, že přijdete o jeho projev a humor, který v textu tak nevyzní. Z toho důvodu jsem nesáhl po audioknize, protože jsem jeho projev už viděl a nechtěl jsem si to nechat ještě více zkrestil.
Kniha je vlastně série otázek na všemožná témata spojená s letectvím a Davidových zkušeností jako pilota a kapitána u ČSA, Emirates a Korean Air.
I když se v podstatě jedná o rozhovor kniha je neuvěřitelně čtivá a moc jsem si ji užil.
Hodně informací se překrývá s již zmíněným podcastem.
Pokud se rozhodujete a chcete zkusit audioknihu tak zkuste raději ten podcast. Protože budete mít lepší možnost poznat i přímo Davida. Ne jen jeho vyprávění.

22.12.2022 5 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Dlouho jsem přemýšlel jak komentář napsat. Je to velice smutné téma. Příběh je hutný a opravdu bolestný. Co mě ale mrzí, je otevřený konec, kterými je prý autorka pověstná. Pokud by konec nebyl tak otevřený. možná spíše nedořešený než otevřený tak by kniha dostala plných 5*. Takto, ale musím jednu ubrat.

20.12.2022 4 z 5

Poslední vlak do Londýna Poslední vlak do Londýna Matthew J. Costello

Další díl ze série. Je to odpočinkové čtení. Tento díl se dá číst naprosto samostatně a kromě hlavních dvou postav ničím nenavazuje na předchozí díly. Je to opravdu jako takový ten klasický televizní seriál, kde v každém díle se řeší uzavřený příběh. V tomto případě je příběh zajímavý a hlavně jeho pozadí a motiv pachatele, který se mi moc líbíl. Líbí se mi, že i na tak malém prostoru se dá rozehrát příjemná detektivka.

19.12.2022 4 z 5

Máma má alzheimera Máma má alzheimera Luboš Hacala

Po tématu závislosti na drogách přichází autor s dalším "těžkým tématem" a to alzheimerovou chorobou.
Pokud se nad tím zamyslíme, tak se vlastně jedná tak trochu o spin off k "Můj syn feťák", protože jde o stejnou rodinu a postava matky z Feťáka je vlastně sestrou vypravěčky této knihy.
Příběh začíná v době, kdy je vypravěččině matce oznámena diagnóza a my formou deníkových zápisků sledujeme jak nemoc pokračuje a postupně nám do té doby znamí a milovaný člověk "mizí".
Já sám mám z naší rodiny zkušenost s touto nemocí, proto jse mměl trochu obavu knihu číst. I když se jedná o téžké téma, tak je ale zpracované tak lidsky, že se nejedná o depresivní čtení. Je to smutné, ale lidské. Vnímáte hlavně to jak dcera svojí matku miluje a snaží se pro ní udělat maximum. Během čtení se rozhodně budou otevírat témata, nad kterými budete přemýšlet. Třeba o tom, kdy je lepší hlavně pro pacienta přemístění do odborného zařízení.

09.12.2022 5 z 5