Hor89 Online Hor89 komentáře u knih

Citadela chaosu Citadela chaosu Steve Jackson

Citadela má podobně jednoduchý příběh jako Čaroděj z Ohňové hory. Hraní je ale zábavnější díky systému magie. I kvůli němu je ale gamebook hodně krátký - dost odkazů zabírají kouzla. Správná cesta je jen jedna (se spoustou slepých odboček), a chvíli ji trvá najít - respektive nasbírat správné předměty a vybrat kouzla na závěr knihy. Pak je ale průchod gamebookem krátký a hodně lehký. Čtyři hvězdy ale o fous.

09.10.2023 4 z 5

Mapa Zeměplochy Mapa Zeměplochy Terry Pratchett

Druhá Zeměplošská mapa obsahuje kromě skládací mapy i krátký sešit s nejvýznamějšími Zeměplošskými kartografy. Doprovodný text je hodně zábavný. Mapa samotná je přehledná a pěkně nakreslená, jen je bohužel v angličtině (vydání z roku 1996). Anglické názvy s českými překlady jsou aspoň uvedeny na konci doprovodného sešitu.

04.10.2023 4 z 5

Stoletá válka: 1. díl – Francouzské prohry Stoletá válka: 1. díl – Francouzské prohry Jiří Kovařík

Stoletá válka tématicky navazuje na třetí díl Rytířských bitev a osudů (Čas Stoleté války). Kniha podrobně a velice čtivě popisuje tzv. Stoletou válku, od jejích příčin, přes námořní bitvu u Sluys, Kresčak, Poitiers a končí vzestupem Bertranda du Guesclina a bitvou u Cocherelu (1364). Je jen trochu škoda že v knize není barevná příloha a souhrn nejdůležitějších událostí s daty.

03.10.2023 5 z 5

Čaroděj z Ohňové hory Čaroděj z Ohňové hory Steve Jackson

První gamebook ze série Fighting Fantasy má hodně jednoduchý příběh, ale hraní je docela zábavné, kromě odfláknutého labyrintu na konci knihy. V celém labyrintu jsou snad jen tři zajímavé místnosti. Obtížnost je střední - labyrint s mapou není těžký, gamebook se dá dohrát i se slabou postavou, ale hráč musí najít správné klíče.

25.09.2023 3 z 5

Pohádka o zlobivé kryse Pohádka o zlobivé kryse Bryan Talbot

Trochu jiný komiksový román Bryana Talbota, kresba je opravdu výborná - zejména části s panoramaty kraje Lake District. Příběh je silný a promyšlený, a i přes těžké téma je komiks hodně čtivý. Druhá půlka knihy mi přišla o trochu lepší než část první, bonusy na konci komiksu jsou zajímavé. A zpracování knihy nakladatelstvím se povedlo (komiks mám v pevné vazbě).

23.09.2023 4 z 5

Pan Blahoš Pan Blahoš J. R. R. Tolkien

Krátká pohádková kniha, doplněná krásnými ilustracemi autora. Příběh je psán pro menší děti, takže mě až tolik nebavil, ale některé části byly vtipné (hlavně Žirafík) a bavilo mě hledat odkazy na Hobita. Překlad Violy Somogyi je výborný, zpracování knihy nakladatelstvím je velice dobré, ale formát mohl být trochu větší - některé ilustrace jsou až moc malé.

23.09.2023 3 z 5

Kniha snů Kniha snů Neil Gaiman

Povídková sbírka inspirovaná komiksovou sérií Sandmana se mi nakonec docela líbila. Z celkového počtu 18 povídek (plus předmluva a doslov), shledávám zdařilých sedm. Nejvíc se mi líbil Dvůr U Zastavených hodin, Brána ze zlata, Opravář rozbitých snů a Obranný řetěz. Je jen trochu škoda že povídkou nepřispěl i Neil Gaiman.

22.09.2023 3 z 5

Pátý elefant (limitovaná sběratelská edice) Pátý elefant (limitovaná sběratelská edice) Terry Pratchett

Pátý elefant je pátá zeměplošská kniha s městskou hlídkou. Velká část děje se odehrává v Überwaldu, a tématicky navazuje na přechozí knihu Carpe Jugulum. Příběh je zajímavý a napínavý, nahlédnutí do trpasličí kultury je zábavné, ale přišlo mi že humorných scének trochu ubylo. A vedlejší dějová linka s Nobym a Fredem v Ankh-Morporku se mi moc nelíbila.

17.09.2023 4 z 5

Arkwright integral Arkwright integral Bryan Talbot

První část knihy zabírá komiksový román Dobrodružství Luthera Arkwrighta - příběh působí zezačátku hodně zmateně, ale děj postupně začne dávat smysl a závěr je výborný. Černobílá kresba míchá různé styly - některé části se mi hodně líbily, další už moc ne.
Druhou část knihy zabírá komiks Srdce Impéria - příbeh je sice jednodušší, ale napínavý, a konec je opět skvělý. Kresba je tentokrát v jednotném barevném stylu. Knihu doplňuje přes sto stran zajímavých bonusů.

11.09.2023 5 z 5

Písně temnoty Písně temnoty Anthony Ryan

V knize jsou dvě krátké a dvě delší povídky doplňující sérii Stín krkavce. V povídkách bohužel vystupují hlavně nové a vedlejší postavy, Vélin je jen párkrát zmíněn. První povídka Paní vran mě moc nezaujala, ale docela dobře doplňuje děj Písně krve. Druhá Zástupy mrtvých má dobrý začátek a konec, ale zbytek děje by potřeboval víc propracovat a promyslet. Třetí Lord výběrčí je nejlepší povídka sbírky, a jediná kterou bych si v budoucnu znovu přečetl. Závěrečný Souboj dvou zel mohl být hodně dobrá novela, ale bohužel je psán stylem kroniky.

11.09.2023 2 z 5

Hrdinové umírají Hrdinové umírají Matthew Woodring Stover

Výborný románový mix scifi a fantasy - jedna ze tří nejlepších knih co jsem letos četl (společně se Střetem králů a Lžemi Lockeho Lamory). Hlavní hrdina Hari (alias Caine) je skvěle napsaný. Děj, přeskakující mezi Zemí v budoucnosti a fantasy Mimosvětem, je promyšlený a napínavý. Překlad Milana Pohla je povedený, jediné co mi v knize trochu chybí je mapa Ankhany.

11.09.2023 5 z 5

Rónin Rónin Rafal Jaki

Japonský spin-off komiksového Zaklínače zaujme skvělou obálkou. Kresba samotného komiksu už je bohužel od jiného autora - k tématu se hodí, ale mohla být trochu propracovanější. Příběh je v podstatě jen Geraltovo pátrání po tajemné sněžné ženě, během kterého potkává příšery z japonského folkloru. Pokud vyjde pokračování, doufám že bude mít zajímavější děj.

27.08.2023 3 z 5

Smrt - Nejlepší čas tvého života Smrt - Nejlepší čas tvého života Neil Gaiman

Druhý samostaný příběh Smrti - bohužel má tentokrát Smrt spíše vedlejší roli, hlavními postavami příběhu jsou Hazel a Foxglove z pátého dílu Sandmana (Hra o tebe). Příběh je docela dobrý, ale děj předchozího dílu se mi líbil o něco víc. Kresba je naopak o dost lepší než u jedničky. Bonusové kresby na konci knihy jsou výborné - jen je škoda že jich není víc.

27.08.2023 3 z 5

Smrt: Vysoká cena za život Smrt: Vysoká cena za život Neil Gaiman

Spin-off Sandmana se Smrtí v hlavní roli - celý děj se odehrává během jednoho dne, kdy má Smrt volno - kromě ní se v ději objeví i pár původních postav ze Sandmana. Kromě Hettie ale bohužel žádná z nich nemá větší roli. Příběh samotný není úplně špatný, jen v konkurenci ostatních komiksů N.Gaimana padá do průměru. Kresba by mohla být dobrá, kdyby byla jen v tužce.

26.08.2023 3 z 5

Nemo: Srdce z ledu Nemo: Srdce z ledu Alan Moore

Volné pokračování Ligy výjimečných je zaměřeno na Nemovu dceru Janni. Kniha se skládá ze tří samostatných příběhů s velkými časovými rozestupy, které vyplňují dvě sice krátké, ale vtipné, povídky. Kresba je docela dobrá, ale přijde mi že druhý díl Ligy měl kresbu povedenější. Hlavní postavu jsem si moc neoblíbil a většina ostatních má hrozně málo prostoru (s vyjímkou výborného Coghlana v poslední povídce). Z povídek mě nejvíc bavila úvodní v Antarktidě. Ty další byly sice napínavé, ale na můj vkus až moc brakové a přeplácané.

25.08.2023 3 z 5

Húrinovy děti Húrinovy děti J. R. R. Tolkien

Trochu jiný příběh ze Středozemě - děj je oproti Pánu Prstenů/Hobitovi výrazně temnější a depresivnější - což není vůbec na škodu. Hlavní hrdina Túrin je propracovaný a jeho boj s Morgothovým prokletím je skvěle napsán. Christopher Tolkien odvedl výbornou práci při sestavování příběhu - děj je plynulý a styl vyprávění je na půl cesty mezi Silmarillionem a Pánem prstenů.

25.08.2023 5 z 5

Elénium Elénium David Eddings

Příběh knihy je z dnešního pohledu už dost retro a nepříliš originální, ale je docela zábavný a rychle ubíhá. Postavy jsou vpodstatě všechny hrozně černobílé, ale hlavní hrdiny jsem si celkem oblíbil. Uvodní kniha Diamantový trůn rychle vtáhne do děje, ale ke konci začne být trochu natahovaná. Ve druhém díle (Rubínový rytíř) je zbytečně moc vedlejších zápletek a děj ztrácí spád. Poslední díl Safírová růže je nejlepší a sérii důstojně uzavírá. Hodnocení jednotlivých knih - Trůn - 3*, Rytíř 2*, Růže 4* - celkově 3*.

25.08.2023 3 z 5

Liga výjimečných II Liga výjimečných II Alan Moore

První dva díly Ligy výjimečných jsou moje třetí nejoblíběnější série/kniha Alana Moora (po Strážcích a TOP 10). Děj je skvělá variace na Válku světů, ale to hlavní jsou propracované postavy a interakce mezi nimi. Kresba je ještě lepší než u prvního dílu. Skoro třetinu knihy pak zabírají různé bonusy a celkem zajímavý fiktivní cestovatelský almanach.

20.08.2023 5 z 5

Špalíček dobrých českých vtipů II. Špalíček dobrých českých vtipů II. Karel Strouha

Špalíček s pár tisíci vtipy ze všech možných kategorií. Vzhledem k množství vtipů je jich bohužel dost průměrných/podprůměrných.
Na ukázku: Ve skotské rodině: Tati, ten čajový sáček je úplně vyvařený. Kluku jeden rozmazlená, děda ho měl celý život, já ho mám dvacet let a mladému pánovi se zdá být vyvařený?!

20.08.2023 3 z 5

Špalíček dobrých českých vtipů I. Špalíček dobrých českých vtipů I. David Vít

Na ukázku: Churchill se na večírku, pořádaném britskou vládou, potká s poslankyní, která ho vyloženě nesnáší, a ta mu povídá: Pane premiére, kdybych byla já vaše žena, dala bych vám do čaje jed.
Lady, kdybyste vy byla moje žena, s chutí bych ten čaj vypil.

20.08.2023 3 z 5