Hor89 Hor89 komentáře u knih

Thrawn Thrawn Timothy Zahn

První díl Thrawnovy "imperiální" trilogie. Úvod je přepracovanou verzí povídky Setkání v mlze. Kromě Thrawna a jeho pobočníka Eliho Vanta má v ději velkou roli i Arihnda Pryce (ze seriálu Rebels). Děj je svižný a nenudí, a na rozdíl od velké části ostatních knih s Thrawnem, jsou tu zajímavě napsané kapitoly z Thrawnova pohledu. Vedlejší linka s Arihndou nenadchla, ale ani neurazila.

05.06.2023 4 z 5

Lovci snů Lovci snů Neil Gaiman

Pohádkový příběh ze světa Sandmana - na rozdíl od předchozích dílů jde o komiksovou adaptaci Gaimanovy stejnojmené ilustrované novely (tu ilustroval Jošitaka Amano). Text mi přišel místy zbytečně doslovný, ale příběh rychle ubíhal a nenudil. Kresba P. C. Russella je hodně povedená, a ke středověkému Japonsku se skvěle hodí.

05.06.2023 4 z 5

Věčné noci Věčné noci Neil Gaiman

Návrat Neila Gaimana k Sandmanovi ve formě 7 kratších příběhů od sedmi ilustrátorů. Kvalita příběhů osciluje od výborných (Smrt a Benátky, Srdce hvězdy), přes průměrné (Co jsem okusila z Touhy, Věčné noci, Na poloostrově) až po špatné (Cesta dovnitř, Patnáct portrétů zoufalství), u kterých se mi nelíbil příběh ani kresba. Celkově bych komiks hodnotil jako povedený návrat do Sandmanova světa.

26.05.2023 4 z 5

Mušketýr: Život a doba hraběte d'Artagnan Mušketýr: Život a doba hraběte d'Artagnan Jiří Kovařík

Velice dobrý životopis hraběte d'Artagnan (druhá polovina knihy), respektive jeho doby (první polovina). Kniha se velice dobře čte, ale černobílé obrazy/mapy v textu jsou často zbytečně malé anebo moc tmavé - ty důležitější měly být v barevné příloze. A je škoda, že se autor v přílohách knihy více nezabýval dějinami mušketýrů po d'Artagnanově smrti.

24.05.2023 4 z 5

Hrrr na ně! (limitovaná sběratelská edice) Hrrr na ně! (limitovaná sběratelská edice) Terry Pratchett

Další Zeměplošská kniha s Hlídkou v hlavní roli - tentokrát se v knize hodně cestuje, a jen první půlka románu se odehrává v Ankh-Morporku. Což podle mě příběhu prospělo. Kapitán Karotka je oproti předchozím knihám bohužel trochu upozaděn, ale dějová linka s Nobym a Tračníkem to více než vynahrazuje. Celkově je kniha o chlup horší než Stráže! Stráže!, má zajímavější příběh, ale o trochu méně vtipných scén a je v ní pár hluchých míst.

16.05.2023 5 z 5

Tryzna Tryzna Neil Gaiman

Desátý díl Sandmana je v podstatě epilog celé ságy. První část komiksu navazuje přímo na Blahovolné a uzavírá příběh Pána snů. Ve druhé části knihy jsou tři kratší příběhy, první epilogový s Hobbem Gadlingem, druhý z Číny navazující na Měkká místa (z 6.dílu - Báje a odlesky), a poslední který obsahuje dokončení dějové linky s W. Shakespearem. Kresba je narozdíl od Blahovolných výborná.

09.05.2023 4 z 5

Co dělala Abigail v létě Co dělala Abigail v létě Ben Aaronovitch

Novely ze světa Řek Londýna mě v poslední době baví víc než plnohodnotné romány (s vyjímkou nudné Nejodlehlejší stanice). Hlavní hrdinka Abigail je dobře napsaná a její liščí parťáci jsou zábavní. Peter Grant se v knize vůbec neobjevil - ale jeho absence mi nevadila. Příběh je docela dobrý, ale některé části jsou zbytečně natahované a konec mohl být propracovanější.

09.05.2023 3 z 5

Blahovolné Blahovolné Neil Gaiman

Blahovolné jsou vyvrcholením celé Sandmanovské série. Příběh je výborný, rychle ubíhá a má spád. Většina hlavních i vedlejších příběhových linek je v knize uzavřena. Největší mínus knihy je kresba - působí odflákle a spoustu postav z předchozích dílů jsem poznal jen podle jména - bohužel jde o nejhorší kresbu z celé série.

02.05.2023 4 z 5

Napoleonův voják: Jaký byl, jak žil a proč bojoval Napoleonův voják: Jaký byl, jak žil a proč bojoval Jiří Kovařík

Výborná, ikdyž trochu jiná, kniha z Napoleonských válek. Většinu knihy zabírají vzpomínky a dopisy účastníků válek (převážně nižších šarží), popisy bitev, taktik a jednotlivých tažení jsou pouze stručně shrnuty. Jako prakticky všechny knihy pana Kovaříka se Napoleonův voják skvěle čte. I zpracovaní knihy vydavatelem (Jan Melvil) je nadprůměrné.

30.04.2023 5 z 5

Kasta metabaronů Kasta metabaronů Alejandro Jodorowsky

Kresba Juana Gimeneze je nádherná a propracovaná, ikdyž občas v akčních scénách trochu zmatená. Tím výčet kladů končí. Dialogy jsou příšerné, postavy ploché a nemají problém během pár stran otočit o 180 stupňů. Roboti vyprávějící příběh začnou být po pár kapitolách otravní. V příběhu je nadužíván deus ex machina, a spoustu věcí v něm není domyšleno. Nejvíc mi ale vadil vesmír metabaronů, který postrádá jakoukoli logiku a soudržnost.

23.04.2023 1 z 5

Hostina pro vrány Hostina pro vrány George R. R. Martin

Čtvrtý díl Písně ledu a ohně je první díl u kterého musím snížit hodnocení. Román se i přes větší rozsah dobře čte, postavy i svět jsou propracované, ale přišlo mi že je v knize spoustu vaty - prokrácení by knize prospělo. Další mínus je, že většina mých nejoblíbenějších postav v knize vůbec není, nebo mají jen malou roli (Jon, Davos, Tyrion a Daenerys). Nový překlad od Arga (Michala Marková) je opět výborný.

21.04.2023 3 z 5

Konec světů Konec světů Neil Gaiman

Osmá díl Sandmana je znovu povídkový, tentokrát ale povídky propojuje hospoda Konec světů a její návštěvníci, které sem zahnala bouře. Kresby jednotlivých povídek (od různých autorů) jsou povedené, s vyjímkou Příběhu dvou měst. Jednotlivé povídky i pasáž v hospodě jsou velice dobré - podle mě jde o nejlepšího povídkového Sandmana.

11.04.2023 4 z 5

Otec prasátek (limitovaná sběratelská edice) Otec prasátek (limitovaná sběratelská edice) Terry Pratchett

Jubilejní dvacátá Zeměplocha - příběh je zajímavý a napínavý, jen humorných scén trochu ubylo. Děj se odehrává během Zeměplošských vánoc, kdy Smrť s Albertem musí zaskočit za Otce prasátek (neboli parodii na Anglického Otce Vánoc), do děje se zapletou i mágové, Zuzana Stohelitská a vrah Časnačaj, což je jeden z nejlepších Zeměplošských záporáků.

08.04.2023 4 z 5

Krátké životy Krátké životy Neil Gaiman

Po předchozím povídkovém díle má sedmá kniha opět souvislý děj - rozdělený do devíti sešitů. V ději má velkou roli, kromě Pána snů, i jeho sestra Delirium a bratr Zkáza, kolem kterého se příběh točí. Děj skáče z přítomnosti do minulosti, a jde o jeden z nejlepších Sandmanových příběhů. Kresba je rovněž povedená a konečně někoho napadlo dát úvod (ve kterých bývá spoustu spoilerů) až na konec knihy.

02.04.2023 5 z 5

Lži Lockeho Lamory Lži Lockeho Lamory Scott Lynch

Výborný dobrodružný román pro trochu náročnější čtenáře fantasy. Zasazení a děj je na fanstasy poměry poměrně originální - kniha se skoro celá odehrává ve městě Camorr, které je inspirováno středověkými Benátkami. Děj je komornější a přeskakuje z přítomnosti do minulosti. Kniha se výborně čte a její svět je propracovaný. Příběh je napínavý a postavy uvěřitelné. Pochválit musím i skvělý překlad Romana Tilcera.

31.03.2023 5 z 5

Báje & odlesky II Báje & odlesky II Neil Gaiman

Druhá část Sandmanovy povídkové sbírky obsahuje tři příběhy. Úvodní (a nejdelší) povídka Orfeus má výbornou kresbu a nejzajímavější příběh z celé sbírky. Následující Havraní sněm je také povedený, stejně jako závěrečný Ramadán. U něj se mi hodně líbila i kresba skvělě doplňující děj. Mínus má kniha za naprosto zbytečné rozdělení na dvě části.

26.03.2023 4 z 5

Falešná hodnota Falešná hodnota Ben Aaronovitch

Už osmý díl fanstasy detektivní série je docela dobrý, ale mohl být lepší. Námět je zajímavý, ale jeho provedení se úplně nepovedlo. V příběhu je spoustu zbytečných odboček (hlavně pátry u řeky), a přitom závěr je odbytý na pár stránkách. Úvod také nepatří k nejpovedenějším, a přijde mi divné že by geek Peter neznal děrné štítky. Celkové hodnocení dvě a půl hvězdy.

24.03.2023 2 z 5

Báje & odlesky I Báje & odlesky I Neil Gaiman

Šestý díl Sandmana se skládá z devíti povídek - kniha je ale nakladatelem naprosto zbytečně rozdělena na dva svazky. V prvním díle je šest kratších povídek - kresba kolísá od pěkné (Augustus, Thermidor) až po příšernou (Strach z pádu, Měkká místa). Po příběhové stránce jsou všechny povídky výborné, s jednou vyjímkou - Měkká místa mají bohužel zmatený a zbytečně překombinovaný děj.

19.03.2023 4 z 5

Tygři sedmi moří 6. - Iberští korzáři 18.-19. století Tygři sedmi moří 6. - Iberští korzáři 18.-19. století Jacques Marseille

Šestý díl série dokončuje historii Španělských a Portugalských korzárů. Kniha je zajímavá a čtivá, ale stejně jako předchozí díly v příliš malém formátu a s měkkou vazbou. Nakladatel aspoň zvětšil písmo - ikdyž se to neobešlo bez chyb. Knihu (respektive celou sérii) bych doporučil jako odpočinkové historické čtení nebo jako úvod do dějin korzárů.

18.03.2023 4 z 5

Tajemný rytíř Tajemný rytíř George R. R. Martin

Komiksová verze (prozatím) poslední povídky Dunka a Egga. Kresba Mika S. Millera se mi líbí víc než kresba "konkurenční" komiksové Hry o trůny. Příběh je ze všech tří povídek nejlepší a nejzajímavější. Ale bohužel se změnou nakladatele došlo i ke změně překladatele - něco je přeloženo jinak než v předchozích dílech a překlad je celkově o stupeň horší.

11.03.2023 4 z 5