Hor89 Hor89 komentáře u knih

Tajemný rytíř Tajemný rytíř George R. R. Martin

Komiksová verze (prozatím) poslední povídky Dunka a Egga. Kresba Mika S. Millera se mi líbí víc než kresba "konkurenční" komiksové Hry o trůny. Příběh je ze všech tří povídek nejlepší a nejzajímavější. Ale bohužel se změnou nakladatele došlo i ke změně překladatele - něco je přeloženo jinak než v předchozích dílech a překlad je celkově o stupeň horší.

11.03.2023 4 z 5

Nohy z jílu (limitovaná sběratelská edice) Nohy z jílu (limitovaná sběratelská edice) Terry Pratchett

Třetí Zeměplošská kniha s Hlídkou v hlavní roli. Detektivní příběh je výborný, a myslím že je i lepší než u Stráží! nebo Mužů ve zbrani. Nováčci ve hlídce (Postihnout a Pleskot) jsou skvěle napsaní. Vtipných scének/hlášek je v knize opravdu velké množství a hodně se mi líbila dějová linka s Nobym a společností heraldiků, včetně závěrečné pointy.

09.03.2023 5 z 5

Inheritance Inheritance Christopher Paolini

Závěrečný díl Odkazu Dračích jezdců bohužel nedopadl nejlépe - děj je předvídatelný, a přestože jsou některé části hodně natahované, je závěr románu odfláklý a nedomyšlený. Závěrečná bitva moc dobrá není, střetnutí Eragona s Galbatorixem je vyrešeno opravdu blbě, a Šruikan zůstal trestuhodně nevyužitý. V podstatě jediné co na knize mohu pochválit je, že se dobře čte, pár povedených napsaných postav a propracovaný (ikdyž neoriginální) svět.

02.03.2023 2 z 5

Brisingr Brisingr Christopher Paolini

Třetí díl Odkazu Dračích jezdců je bohužel ještě víc natahovaný než přechozí díl - myslím že kdyby autor druhý až čtvrtý díl seškrtal do dvou knih, dopadly by výrazně lépe. Kniha se dobře čte, svět je sice propracovaný, ale nepříliš originální. Postavy jsou až na pár vyjímek (Safira, Solenbum, Elva a Murtagh) černobílé a nezajímavé. A na to že má kniha přes šestset stran, se děj moc neposunul.

02.03.2023 2 z 5

Přísežný meč Přísežný meč George R. R. Martin

Komiksové zpracování povídky George R. R. Martina v šesti sešitech. Kresba Mika S. Millera není špatná, nejvíc se mi líbil závěr komiksu. Příběh je docela dobrý, ale první díl mi přišel lepší. Autoři komiksu dostali opravdu hodně prostoru, takže povídka je do komiksové verze převedena opravdu důkladně - komiks je dokonce delší než původní povídka.

02.03.2023 3 z 5

Eldest Eldest Christopher Paolini

Pokračování Eragona je výrazně delší než první díl, ale děj je bohužel hodně natahovaný - celý Eragonův výcvik by potřeboval výrazně zkrátit. Nasuadina linka je docela dobrá, a Roranova je sice akční, ale přišla mi dost přehnaná. Stejně jako první díl se kniha dobře čte, ale originality příliš nepobrala a autorův styl psaní se od prvního dílu moc neposunul.

01.03.2023 2 z 5

Eragon Eragon Christopher Paolini

Eragona jsem poprvé četl hned po vydání na druhém stupni základní školy - tehdy patřil k mým oblíbeným knihám. Po druhém čtení (o 16 let později) jsem k němu kritičtější. Kniha se velice dobře čte a autor se snažil postavy i svět propracovat, ale ne vždy se mu to povedlo. Příběh (stejně jako svět) není příliš originální - vykrádá hlavně Zeměmoří a Drakeny z Pernu.

01.03.2023 3 z 5

Poutník, čarodějnice a červ Poutník, čarodějnice a červ Christopher Paolini

Sbírka tří povídek ze světa Dračích jezdců. U knihy došlo ke změně překladatele a nakladatelství bohužel nemělo štastnou ruku při výběru - protože překlad je opravdu špatný - od spoustu chyb až po změny v zažité terminologii (Trn - Thorn). Příběhy samotné moc povedené nejsou - je na nich vidět že menší rozsah autorovi nesedl. A poslední povídka navíc ukazuje, že závěr Inheritance nebyl úplně domyšlený.

28.02.2023 1 z 5

Bouře mečů Bouře mečů George R. R. Martin

Třetí díl Písně ledu a ohně - pokud bych hodnotil jen druhou polovinu šlo by (prozatím) o nejlepší román z celé série - bohužel první polovina knihy má pár nudnějších kapitol. Kdyby autor autor první půlku trochu proškrtal, knize by to prospělo. Román se i přes obří rozsah skvěle čte, a překladatel Petr Kotrle (nakl.Argo) odvedl výbornou práci.

28.02.2023 5 z 5

Ozymandias / Karmínový korzár Ozymandias / Karmínový korzár John Higgins

Poslední díl Před Strážců obsahuje opět tři příběhy. Scénáře všech tří napsal Len Wein s pomocí Johna Higginse u korzára. Úvodní příběh Ozymandiase je z celé knihy nejlepší, přestože z velké části rekapituluje děj přechozích komiksů - jen z pohledu Ozymandia. Kresba Jae Lee je docela povedená - celkově čtyři hvězdy. U Karmínového korzára se mi líbila kresba Johna Higginse, ale příběh už moc ne - dvě hvězdy. Poslední příběh Dolarového Billa je docela zábavná jednohubka s retro kresbou - tři hvězdy. Celkové hodnocení komiksu tři a půl hvězdy.

27.02.2023 3 z 5

Sůva / Dr. Manhattan Sůva / Dr. Manhattan Joseph Michael Straczynski

Třetí díl série je opět povedený, po prvním díle jde o nejlepší díl série. V knize jsou dva delší a jeden kratší příběh. Origin Sůvy je výborný jak po příběhové (J. M. Straczynski), tak po výtvarné stránce (Andy Kubert), navíc je v příběhu i výborná dějová linka s Rorschachem - celkově pět hvězd. Příběh doktora Manhattana je také velice dobrý včetně kresby Adama Hughese, jen pár věcí v příběhu mi přišlo nedomyšlených - hodnocení čtyři hvězdy. Závěrečný Molochův příběh je z celé knihy nejslabší - děj mě moc nezaujal, ale kresba Eduarda Rissa je povedená - tři hvězdy.

Komediant / Rorschach Komediant / Rorschach Brian Azzarello

Po předchozím výborném díle je pro mě druhý díl zklamáním. Oba příběhy napsal Brian Azzarello a bohužel nelíbil se mi ani jeden. První příběh - Komediant má povedenou kresbu J. G. Jonese, ale scénář mě vůbec nezaujal - je v něm spoustu zbytečných odboček a je zbytečně překombinovaný - prokrácení by mu prospělo. Děj druhého komiksu (Rorschach) je nemastný/neslaný a navíc se mi nelíbila ani kresba Lea Bermeja. První komiks dvě hvězdy, druhý jedna, celkové hodnocení jeden a půl hvězdy.

27.02.2023 1 z 5

Minutemani / Hedvábný přízrak Minutemani / Hedvábný přízrak Darwyn Cooke

První a podle mě nejlepší díl série Před Strážci. Kniha obsahuje dva delší komiksy. Úvodní Minutemani je jediný příběh, který se kvalitou přiblížil na dosah původním Strážcům. Darwyn Cooke se zhostil jak příběhu tak kresby - děj je výborný s propracovanými charaktery a spoustou zvratů. S druhým příběhem - Hedvábný přízrak, vypomohla Amanda Conner, kresba komiksu je povedená a děj také není špatný. První komiks pět hvězd, druhý čtyři, celkově tedy čtyři a půl hvězdy.

27.02.2023 5 z 5

Peloponnéská válka Peloponnéská válka Jiří Kovařík

Peloponnéská válka volně navazuje na knihu Válka Řeků s Peršany z roku 2011. Kniha je napsána přehledně, čtivě a velmi podrobně. Ale několik kapitol bylo (prakticky bez úpravy) převzato z Války Řeků s Peršany, překlepů a chybek bylo celkem dost a Alkibiada autor hodnotil zbyčně přísně. Knihu je možné číst i bez znalosti přechozího dílu.

27.02.2023 4 z 5

Napoleonova tažení III - Proti všem Napoleonova tažení III - Proti všem Jiří Kovařík

Prostřední díl pětidílné historické série navazuje na předchozí díl a začíná katastrofou v Rusku (r. 1812), pokračuje tzv. Saským tažením (r. 1813) a končí pár dní před bitvou u Lipska. Kniha je doplněna popisem Dánské, Italské, Pruské, Ruské, Švédské a Varšavské armády. Kniha se, i přes velký rozsah, čte docela dobře, ale je napsaná stručněji než ostatní knihy pana Kovaříka.

27.02.2023 4 z 5

Napoleonova tažení II - Nejistá vítězství Napoleonova tažení II - Nejistá vítězství Jiří Kovařík

Druhý díl pětidílné historické série navazuje přímo na předchozí díl a začíná druhou polovinou Války čtvrté koalice (tzv. Polské tažení r. 1806-1807). Pak kniha pokračuje částí Španělského tažení (r.1808-1809) a končí Dunajským tažením (r.1809). Kniha je doplněna popisy Rakouských, Španělských a Německých armád. Kniha se čte docela dobře, ale je napsaná stručněji než ostatní knihy pana Kovaříka.

26.02.2023 4 z 5

Napoleonova tažení I: Vítězné roky Napoleonova tažení I: Vítězné roky Jiří Kovařík

Úvodní díl pětidílné historické série popisující Napoleonovy války mezi lety 1805 až 1815. Vítězné roky začínají kapitulací Ulmu a přes bitvu u Slavkova pokračují k první polovině Války čtvrté koalice (tzv. Pruské tažení r.1806). Kniha je doplněna popisem Francouzké, Pruské a Ruské armády. Kniha se čte docela dobře, ale je napsaná stručněji než ostatní knihy pana Kovaříka.

Blacksad Blacksad Juan Díaz Canales

Sbírka šesti komiksových příběhů, které na první pohled zaujmou úžasnou kresbou Juanja Guarnida. Příběhově jde o docela dobré Noir detektivky. Nejlepší příběhy sbírky jsou podle mě: Kdesi uprostřed stínů, Národ ledu a Plivnout do nebe. Peklo, mlčení je hodně překombinovaný a zmatený. Příběhy Jako pes a kočka a Rudá duše neurazí ani nenadchnou.

Batman Mikea Mignoly Batman Mikea Mignoly Mike Mignola

Sbírka čtyř komiksových příběhů na kterých se podílel jako scénárista nebo kreslíř Mike Mignola. Zkáza jenž postihla Gotham je první a nejdelší příběh v komiksu - kresba (Troy Nixey) je povedená a má Hellboyovský nádech. Příběh ve kterém Mignola a Pace kombinují Batmana a Lovercrafta je trochu zvláštní, ale zajímavý a napínavý se spoustou dějových zvratů. Druhý komiks Batman ve světle plynových lamp má dobrý námět, ale děj mohl být delší a propracovanější. Třetí příběh Plynárna je Batmanovská jednohubka v černé, bílé a rudé barvě. Komiks nenadchne, ale ani neurazí. Posledním komiksem je Svatyně - námět s kresbou jsou výborné, ale ději by prospělo pár stran navíc. Celkové hodnocení knihy - čtyři a půl hvězdy.

26.02.2023 4 z 5

Batman: Zkáza, jež postihla Gotham Batman: Zkáza, jež postihla Gotham Mike Mignola

Zkáza jenž postihla Gotham je první a nejdelší příběh v komiksu - kresba (Troy Nixey) je povedená a má Hellboyovský nádech. Příběh ve kterém Mignola a Pace kombinují Batmana a Lovercrafta je trochu zvláštní, ale zajímavý a napínavý se spoustou dějových zvratů. Druhý příběh Plynárna je Batmanovská jednohubka v černé, bílé a rudé barvě. Komiks nenadchne, ale ani neurazí. Posledním komiksem je první příběh Etrigana - ten mě nezaujal kresbou ani příběhem. P.S. První dva komiksy vyšly (se 2 dalšími) ve sbírce Batman Mikea Mignoly.