Hor89 Hor89 komentáře u knih

Liga výjimečných Liga výjimečných Alan Moore

Liga výjimečných je moje třetí nejoblíběnější série/kniha Alana Moora (po Strážcích a TOP 10). Ději chvilku trvá než se rozjede, ale druhá polovina je skvělá, včetně výborného závěru. Kniha hodně stojí na propracovaných postavách a interakci mezi nimi. Na kresbu jsem si chvíli zvykal - některé části (hlavně na začátku) mi přišly trochu odfláklé, ale celkově jde o nadprůměr. Bonusová povídka je bohužel dost natahovaná.

14.08.2023 4 z 5

Trafalgar: Anatomie námořní bitvy Trafalgar: Anatomie námořní bitvy Jiří Kovařík

Velmi podrobná, a přesto čtivá, kniha z námořních bojů Napoleonských válek. Bitva u Trafalgaru samotná zabírá přibližně čtvrtinu knihy. Kromě ní jsou v knize podrobně popsány přípravy na invazi do Anglie a celé předcházející námořní tažení vrcholící bitvami u Trafalgaru a mysu Ortegal. V dovětku knihy jsou přehledně popsány osudy jednotlivých lodí a nejdůležitějších postav kofliktu.

14.08.2023 5 z 5

Grandville 5: Force Majeure Grandville 5: Force Majeure Bryan Talbot

Závěrečný díl Grandville je nejdelší, takže se v příběhu dostane i na minulost hlavních postav. Děj točící se okolo války gangů a pomsty je výborný, ikdyž minulý díl měl příběh ještě o chlup lepší. Kresba je jako u všech dílů skvělá, se spoustou odkazů na vše možné - mihne se i další zvířecí detektiv Blacksad. Kniha je důstojným uzavřením celé série.

Terry Pratchett - Portfolio Terry Pratchett - Portfolio Terry Pratchett

Zábavná doplňková kniha k Zeměplošskému cyklu. Ilustrace Paula Kidbyho jsou výborné - obzvláště ty barevné. Texty, které představují nejznámější postavy ze Zeměplochy, jsou vtipné a zajímavé. Jen škoda že je kniha tak krátká a v sešitové vazbě. P.S. Knihu doporučuji číst nejdříve po Maškarádě (18.díl), protože je v ní hodně spoilerů.

Grandville 4: Noël Grandville 4: Noël Bryan Talbot

Čtvrtý díl Grandville má, podle mě, ze všech dosavadních dílů nejzajímavější příběh. V ději je opět smícháno vše možné i nemožné - od fašismu, sekt, křížových výprav až po pohádku o ošklivém káčatku. Kresba je jako vždy skvělá, se spoustou odkazů - nejvíc mě pobavilo cameo Asterixe s Obelixem. Jediné větší mínus je vedlejší dějová linka s historií knedlíků, která vyzněla do ztracena.

03.08.2023 4 z 5

Turistický průvodce po Lancre Turistický průvodce po Lancre Terry Pratchett

Třetí Zeměplošská mapa je trochu zklamání. Doprovodné texty (fiktivní průvodce po Lancre od Stařenky Oggové a šampióna v chůzi Erika) jsou, i přes malý rozsah, výborné. Ale mapa samotná mě až tolik nezaujala - přijde mi že zbytečně velkou část mapy zabírají hory. Mapa Lancre ve stolní hře Zeměplocha: Čarodějky mi přišla hezčí a přehlednější.

03.08.2023 3 z 5

Carpe Jugulum (limitovaná sběratelská edice) Carpe Jugulum (limitovaná sběratelská edice) Terry Pratchett

Šestá (a poslední) Zeměplošská kniha s Bábi Zlopočasnou v hlavní roli. První půlka knihy má hodně vtipných míst, ale dějově mi přišla trochu horší. Ve druhé půli se to otočí - děj se pořádně rozjede, ale je trochu vážnější. Vyzdvihl bych zajímavě zpracované záporáky - upíry a Omnijského kněze Ovíska, jehož dějová linka odkazuje na knihu Malí bohové.

31.07.2023 4 z 5

All you need is kill - Stačí jen zabíjet All you need is kill - Stačí jen zabíjet Rjósuke Takeuči

Mangu jsem si přečetl hlavně proto, že mám rád film Edge of Tomorrow natočený podle původní novely. Kresba je skvělá, ikdyž jsou akční scény občas trochu zmatené. Děj se odehrává (na rozdíl od filmu) v Japonsku a dost se od filmu odlišuje. Závěr i vysvětlení časové smyčky mi přijdou lepší v manze než ve filmu. První půlka děje je výborná, druhá je trochu horší, ale skvělý závěr to více než vynahrazuje.

23.07.2023 5 z 5

Thrawn: Velezrada Thrawn: Velezrada Timothy Zahn

Závěrečný díl Thrawnovy "imperiální" trilogie se sice odehrává během čtvrté řady seriálu Rebels, ale dějově odkazuje hlavně na film Rogue One. V knize se, mimo jiné, objeví i Orson Krennic a velkomoff Tarkin. Příběh není špatný, děj rychle odsýpá, závěr je tentokrát povedený, ale všechny dějové linky nejsou dořešené. Snad se k nim autor/Disney časem vrátí.

23.07.2023 4 z 5

Poutníkem po Středozemi: Skici z cesty ze Dna Pytle až do Mordoru Poutníkem po Středozemi: Skici z cesty ze Dna Pytle až do Mordoru John Howe

Poutníkem po Středozemi je sbírka ilustrací kanadského umělce Johna Howa, doplněná krátkými úryvky z Pána Prstenů, Hobita a Silmarillionu. Textu v knize moc není, ale ilustrace jsou nádherné. Autor se (kromě map Středozemě) podílel na obou filmových trilogiích, takže většina ilustrací jsou skici a koncepty z filmů. Hodnocení snižuji kvůli pár chybám v textu a občas nevhodně zvolené velikosti ilustrací.

16.07.2023 4 z 5

Grandville 3: Bete Noire Grandville 3: Bete Noire Bryan Talbot

Třetí díl Grandville je tentokrát silně inspirován Bondovkami - od granátu v dýmce až po hlavního záporáka, který je žabí verzí Bondovského Blofelda. Příběh je akční, rychle ubíhá, ale je hodně přímočarý, bez větších dějových zvratů. Kresba je opět povedená, v komiksu je spoustu odkazů na vše možné, nejvíc mě pobavili Šmoulové při protestu knedlíků.

16.07.2023 3 z 5

Thrawn: Spojenectví Thrawn: Spojenectví Timothy Zahn

Prostřední díl Thrawnovy "imperiální" trilogie obsahuje dvě dějové linky. První s Thrawnem, Anakinem a Padmé během Klonových válek není špatná, jen konec byl trochu uspěchaný a části s Padmé by potřebovaly prokrátit. Druhá část s Thrawnem a Darth Vaderem se odehrává mezi třetí a čtvrtou sérii Rebelů (Rebels), a nemám ji moc co vytknout, kromě zbytečně rychlého konce.

13.07.2023 3 z 5

Grandville 2: Mon Amour Grandville 2: Mon Amour Bryan Talbot

Druhý díl Grandville navazuje přímo na první díl, děj je méně zamotaný a přímočarejší než u jedničky, ale bavil mě o trochu více. Konec příběhu (nejslabší část prvního dílu) se tentokrát docela povedl. Steampunkový svět, ve kterém se příběh odehrává, je zajímavý a propracovaný. Kresba je povedená, k příběhu i zasazení se skvěle hodí.

13.07.2023 4 z 5

Grandville Grandville Bryan Talbot

Autor dal v knize dohromady Steampunk, alternativní historii, Sherlocka Holmese, humanoidní zvířata, a překvapivě to funguje. Děj je napínavý a nenudí, ale drsnější/realističtější závěr by příběhu prospěl. Kresba je velice dobrá, mimo jiné se mi hodně líbily odkazy na díla A. Muchy a J.L. Davida. Zpracování knihy (hodnotím 2.vydání) je rovněž nadprůměrné. Celkově čtyři hvězdy, ale o fous.

03.07.2023 4 z 5

Poslední kontinent (limitovaná sběratelská edice) Poslední kontinent (limitovaná sběratelská edice) Terry Pratchett

Dvacátý druhý díl Zeměplochy navazuje přímo na konec Zajímavých časů a obsahuje dvě samostatné dějové linky. V první Mrakoplaš putuje po kontinentu XXXX, který vůbec, ale vůbec nepřipomíná Austrálii. Ve druhé se mágové z Neviditelné univerzity dostanou na opuštěný tropický ostrov. Příběh není špatný a kniha je plná vtipných scének, nejvíc se mi líbila parodie na Mad Maxe a Knihovníkova chřipka. Po Zajímavých časech jde o nejlepší knihu s Mrakoplašem.

03.07.2023 5 z 5

Předehra Předehra Neil Gaiman

Předehra zaujme hlavně úžasnou (a správně šílenou) kresbou J. H. Williamse III, podle mě jde o nejlepší Sandmanovskou kresbu. Příběh je výborný - napínavý a plný skvělých nápadů. Malé plus má kniha i za spoustou bonusů. Děj komiksu sice předchází knize Preludia & nokturna, ale doporučuji ho číst až nakonec po přečtení Tryzny a Věčných nocí.

25.06.2023 5 z 5

Tanec s draky Tanec s draky George R. R. Martin

Pátý díl Písně ledu a ohně je i přes velký rozsah hodně čtivý, svět i hlavní postavy jsou propracované, ale (podobně jako u přechozího dílu) je v něm spoustu vaty. Některé dějové linky (hlavně Victarion Greyjoy a Doran Martell) mi přišly v podstatě zbytečné. Snad dostanou nějáký smysl v příštích dílech, pokud je G.R.R. Martin někdy dopíše.

23.06.2023 3 z 5

Thrawn Thrawn Timothy Zahn

První díl Thrawnovy "imperiální" trilogie. Úvod je přepracovanou verzí povídky Setkání v mlze. Kromě Thrawna a jeho pobočníka Eliho Vanta má v ději velkou roli i Arihnda Pryce (ze seriálu Rebels). Děj je svižný a nenudí, a na rozdíl od velké části ostatních knih s Thrawnem, jsou tu zajímavě napsané kapitoly z Thrawnova pohledu. Vedlejší linka s Arihndou nenadchla, ale ani neurazila.

05.06.2023 4 z 5

Lovci snů Lovci snů Neil Gaiman

Pohádkový příběh ze světa Sandmana - na rozdíl od předchozích dílů jde o komiksovou adaptaci Gaimanovy stejnojmené ilustrované novely (tu ilustroval Jošitaka Amano). Text mi přišel místy zbytečně doslovný, ale příběh rychle ubíhal a nenudil. Kresba P. C. Russella je hodně povedená, a ke středověkému Japonsku se skvěle hodí.

05.06.2023 4 z 5

Věčné noci Věčné noci Neil Gaiman

Návrat Neila Gaimana k Sandmanovi ve formě 7 kratších příběhů od sedmi ilustrátorů. Kvalita příběhů osciluje od výborných (Smrt a Benátky, Srdce hvězdy), přes průměrné (Co jsem okusila z Touhy, Věčné noci, Na poloostrově) až po špatné (Cesta dovnitř, Patnáct portrétů zoufalství), u kterých se mi nelíbil příběh ani kresba. Celkově bych komiks hodnotil jako povedený návrat do Sandmanova světa.

26.05.2023 4 z 5