Hor89 Hor89 komentáře u knih

Zloděj času Zloděj času Terry Pratchett

Kniha lehce navazuje na Otce prasátek (Smrť a Zuzana) a Malé bohy (Lu-Tze a mnichové historie). Děj je jeden z nejlepších - je zajímavý, napínavý a promyšlený. Další plus má kniha za skvělé cameo Stařenky Oggové. Jen mi přišlo, že na úkor příběhu, ubylo humoru. A Smrť bohužel moc prostoru nedostal. I přesto jde o nadprůměrnou Zeměplochu - celkové hodnocení čtyři a půl hvězdy.

22.12.2023 5 z 5

Keltští válečníci Keltští válečníci Stephen Allen

Tenká knížka z edice Osprey publishing - zpracování je přehledné, jen popisky k barevné příloze bych umístil hned naproti dotyčnému obrázku. Kresby a fotky jsou výborné. Je trochu škoda, že téma není zpracováno důkladněji - kniha je až moc stručná. Obsah je zaměřený hlavně na Kelty z Britských ostrovů, ale pár zmínek o střední evropě se v knize najde.

18.12.2023 4 z 5

Dinosauři – Malá ilustrovaná školní encyklopedie Dinosauři – Malá ilustrovaná školní encyklopedie David Burnie

Bohatě ilustrovaná a přehledná encyklopedie v menším formátu. Kromě dinosaurů je v knize několik kapitol věnováno i fauně prvohor a kenozoika. Encyklopedie je vhodná pro děti, pokud jim nebude vadit menší písmo. Ilustrace jsou povedené. Kniha jen trochu zastarala - některé informace a kresby už neodpovídají nejnovějším studiím.

18.12.2023 4 z 5

Kdy, kde, proč & jak se to stalo v českých dějinách: Sto událostí, které dramaticky změnily naši historii Kdy, kde, proč & jak se to stalo v českých dějinách: Sto událostí, které dramaticky změnily naši historii Petr Čornej

Tato encyklopedie s hooodně dlouhým názvem patří mezi nejlepší knihy, které u nás vyšly pod nakladatelstvím Reader's Digest Výběr. Výběr autorů se povedl - mimo jiné Petr Čornej, Pavel Bělina, Ivana Čornejová nebo Jiří Pokorný. V knize je spoustu obrazového materiálu a podrobný souhrn událostí. Jen písmo mohlo být o něco větší.

Štěpný bod Štěpný bod Matthew Woodring Stover

Kniha je podle mě asi nejlepší Star Wars román v češtině, a to jsem přečetl téměř všechny. Štepný bod není pro každého - nejde o klasické S.W. dobrodružství, ale spíš o "realističtější" pohled na válku. Atmosféra příběhu je úžasná (na SW hodně temná), děj je promyšlený, napínavý a konec skvělý. V podstatě jediné co bych vytkl je, že Mace Windu působí povahově trochu jinak než v ostatních SW románech/komiksech. Knihu čtu každé 2/3 roky znovu, takže jde o můj nejčtenější SW román.

1814: Bitva o Francii 1814: Bitva o Francii Jiří Kovařík

Kniha navazuje přímo na monografii Bitva národů: Napoleonova porážka u Lipska roku 1813. Téma je opět zpracováno hodně podrobně, včetně závěřečných bojů tzv. poloostrovní války na Francouzském území. I přes větší rozsah je kniha hodně čtivá. Škoda jen že autor přestal používat krátké medailonky na koncích kapitol, a informace (který by byly jinak v nich - např. podrobnosti o taktice, jednotkách či generálech) dává přímo do textu.

17.12.2023 5 z 5

Cušima - Poslední bitva rusko-japonské války na moři Cušima - Poslední bitva rusko-japonské války na moři Jiří Kovařík

Velice podrobná, a přesto hodně čtivá, kniha popisující rozhodující bitvu Rusko-japonské války. Kromě samotné bitvy je v knize velká část věnována cestě ruské 2. Tichooceánské flotily přes půl světa. Na koncích kapitol jsou medailonky s loďmi které se účastnili bitvy. A jde o jednu z mála knih p. Kovaříka s barevnou obrazovou přílohu.

Na hraně - Můj životní příběh Na hraně - Můj životní příběh Richard Hammond

Knihu lze v podstatě rozdělit do třech části - Hammondova cesta k Top Gearu, nehoda a rekonvalescence. První část je nejvtipnější a klidně mohla být delší. Část s nehodou je čtivá a napínavá. Závěrečná část měla sestupnou tendenci - poslední čtvrtina knihy by chtěla dost prokrátit. Celkově jde o dobrý životopis zaměřený hlavně na nehodu z roku 2006.

Ztracené dívky Ztracené dívky Alan Moore

Momentálně jde o moji nejméně oblíbenou knihu Alana Moora. Podle komentářů mi přišlo, že jsem přečetl úplně jiný komiks než většina ostatních čtenářů - propracovaný/zajímavý příběh jsem v komiksu hledal marně. Kdyby autor ubral sexu (skoro na každé straně) a soustředil se více na zápletku/uvěřitelnost, tak komiks mohl dopadnout výrazně lépe. Kresba je hodně specifická a absolutně mi nesedla.

13.12.2023 odpad!

Králové Wyldu Králové Wyldu Nicholas Eames

Od knihy jsem moc nečekal a o to víc mě překvapila. Svět sice nepatří k neoriginálnějším - je to takové zhuštěné Dungeons & Dragons, ale je propracovaný a tolik různých monster jsem v jedné knize snad nikdy neviděl. Příběh je zajímavý, napínavý a místy hodně vtipný - není to vyloženě fantasy satira jako u Zeměplochy, ale nasmál sem se docela dost. Celkové hodnocení čtyři a půl hvězdy.

13.12.2023 5 z 5

Setkání v mlze Setkání v mlze * antologie

Skvěle vybraná sbírka povídek odehrávající se před Novou nadějí. Ve sbírce je jen jedna povídka která mě opravdu nebavila - Poslední výstup od Patricie A. Jackson. Jako nejlepší povídky sbírky bych vybral - Hrdinu z Cartaa, Výzbroj, Setkání v mlze a Darkknellskou epizodu. Škoda jen až moc malého písma - snad časem vyjde dotisk ve větším formátu.

Hobit – velká encyklopedie Hobit – velká encyklopedie Damien Bador

Překvapivě dobře zpracovaná encyklopedie, přestože je zaměřená hlavně na Hobita je v ní plno informací i z Pána Prstenů a Silmarillionu. Kvalitou textů a zpracování je minimálně o třídu výš než konkurenční encyklopedie/průvodci. Ilustrace jsou povedené, až na pár obrázků které působí odflákle/nedotaženě - např. Gandalf.

13.12.2023 4 z 5

Stoletá válka 2. díl: Francouzské vítězství Stoletá válka 2. díl: Francouzské vítězství Jiří Kovařík

Druhý (a poslední) díl Stoleté války začíná Bertrandem du Guesclinem a bitvou u Auray (1364), a končí mírem po bitvě u Catillonu. Kniha je, v rámci žánru, velice čtivá a podrobná. Na knize mi vadí jen chybějící souhrn nejdůležitějších událostí a pár trochu zbytečných odboček mimo téma (souboj Carrouges/Le Gris, Nikopole) - které autor zpracoval v jiných knihách.

27.11.2023 5 z 5

Legenda o Lutheru Arkwrightovi Legenda o Lutheru Arkwrightovi Bryan Talbot

Třetí díl Arkwrighta je velice dobrý, ale celkově mi přišel o trochu slabší než oba předchozí díly. Kresba je černobílá a navazuje na první díl - není špatná, ale barevné Srdce Impéria či Grandville se mi líbilo víc. Příběh je napínavý a propracovaný, ale opět o něco méně zajímavý než předchůdci. A je škoda že v knize nejsou vůbec žádné bonusy. Celkově tři a půl hvězdy.

17.11.2023 3 z 5

Pravda Pravda Terry Pratchett

Pravda se celá odehrává v Ankh-Morporku, v hlavní roli jsou sice převážně nové postavy novinářů/tiskařů (nejvíc jsem si oblíbil upířího fotografa Otta), ale v ději se mihne velká část obyvatel města - od Mágů, přes Kolíka, Vetinariho až po členy Městské hlídky. Příběh je výborný, záporáci povedení (hodně připomínají pány Croupa a Vandemara z Nikdykde) a v knize je hodně vtipných scének.

12.11.2023 5 z 5

Prokletý hvozd Prokletý hvozd Ian Livingstone

Druhý gamebook který jsem kdy četl/hrál. Po letech jsem si koupil nové vydání od Mytaga s novým překladem (Petra Tomková). Překlad mi přišel lepší a uhlazenější než původní. Kniha má, stejně jako všechny nejstarší FF gamebooky, jednoduchý příběh, ale prozkoumávání hvozdu je hodně zábavné a čtenář má velkou volnost - i díky tomu má úspěšný průchod několik variant (Spoiler: včetně průchodu jeskyní klonů i gremlinů najednou). Hvozd patří k těm jednodušším - spoustě soubojů a pastí se dá vyhnout pomocí předmětů, a průchod gamebookem je možné opakovat a vrátit se na začátek.

11.11.2023 4 z 5

Doba bronzová - Cesta k počátkům naší civilizace Doba bronzová - Cesta k počátkům naší civilizace kolektiv autorů

Mini encyklopedie v časopisovém formátu. Kniha je rozdělaná na dvě části - první se věnuje technologiím a nejznámějším předmětům doby bronzové. Ve druhé části jsou krátké kapitoly k nejvýznamějším civilizacím - na můj vkus jsou až zbytečně stručné. Kniha obsahuje i malé české okénko - dohromady 10 stran.

04.11.2023 3 z 5

Kuchařka Stařenky Oggové Kuchařka Stařenky Oggové Terry Pratchett

Podle mě je Kuchařka Stařenky Oggové nejlepší doprovodná kniha Zeměplošské série. Velká část receptů se překvapivě dá uvařit. Ilustrace Paula Kidbyho jsou výborné. V první polovině knihy jsou recepty a ve druhé společenské chování podle stařenky Oggové. Kniha je hodně vtipná - nejlepší část je trpasličí kuchyně.

03.11.2023 5 z 5

Tamuli Tamuli David Eddings

Pokračování Elénia je bohužel horší než první trilogie. Děj knih místy dost připomíná předchůdce a bohužel u pár vedlejších postav došlo ke změně jmen. První kniha Duhové paláce je v podstatě jen úvod do děje, ale bavil jsem se u ní nejvíc - tři hvězdy. Prostřední díl Zářící ubral na ději i bojích, a u knihy jsem se místy dost nudil. Závěr s několika zvraty (ikdyž očekávanými) dojem z knihy trochu vylepšil - dvě hvězdy. Do čtení posledního dílu (Skryté město) jsem se musel nutit, děj se rozjede až ke konci a samotný závěr mě dost zklamal - čekal jsem ho propracovanější a velkolepější - jedna hvězda.

29.10.2023 2 z 5

Pád Gondolinu Pád Gondolinu J. R. R. Tolkien

Pád Gondolinu je bohužel napsán jiným stylem než předchozí Húrinovy děti. Nejedná se o souvislé vyprávění, ale o soupis všech verzí příběhu Tuora/pádu Gondolinu s komentáři. Úplná verze je jen ta první nejstarší, nejzajímavější poslední verze končí v polovině příběhu. Je škoda, že si Christopher Tolkien nedal s knihou víc práce, a podobně jako u Húrinových dětí nezkusil nejdelší verze spojit dohromady.

11.10.2023 3 z 5