Smrt: Vysoká cena za život

Smrt: Vysoká cena za život https://www.databazeknih.cz/img/books/69_/6910/bmid_smrt-vysoka-cena-za-zivot-pvQ-6910.jpg 4 172 172

Smrt série

Tento komiks je další Gaimanův příběh ze světa Sandmana. Ovšem hrdinou tentokrát není, jak název napovídá, vládce snů, ale jeho ségra, která má na starosti trochu jiný a trvalejší druh spánku. Ta se dostane na jeden den do New Yorku a hned se zaplete do hledání něčeho co ztratila jistá stará dáma... a zároveň se stane cílem zájmu tajemného mystika. Když má smrt volno, tak to stojí za to. Autorem úvodu je Tori Amos.... celý text

Horory Komiksy Fantasy
Vydáno: , Crew

Death: The High Cost of Living , 1994

fvalek
17.03.2024 5 z 5

Velmi příjemné překvapení... Hodně jsem se bál, co z toho vyleze, protože kresba mi přišla taková jen "jako Sandmanovská" a co taky s příběhem bez Morfea, ale realita byla úplně jiná. Smrt to nejenže utáhla, ale ještě se vytasila s velice zajímavým příběhem, který mě bavil a přišel mi vcelku hluboký a zajímavý.

Nápad smrti, která jednou za sto let sestoupí na zemi coby smrtelník není asi úplně novinka, nebo tedy hodně to navazuje na takové ty duchy, co smí jeden den v roce chodit po zemi apod., takže to je docela zakořeněná premisa příběhu. Nicméně Didi je něco jiného, není klasickou Věčnou, ale má v sobě nějakou radost, nevinnost a taky trošku na ni sestupuje omezenost běžného světa, i když je různými způsoby chráněná a vždycky tak nějak ví, co dělat. Pobavila mě nejen její schopnost získávat vše zadarmo, ale hlavně její povaha, která zapůsobila nejen na všechny postavy, ale i na mě. A do tohohle krásného zobrazení někoho, kdo skutečně jako by na svět koukal poprvé, se dostává Sexton, frustrovaný mladík unavený životem. Vytváří se tak pěkný kontrast.

Samotný děj poznávání nočního New Yorku a setkávání se s různými známými postavami, od té nesmrtelné bezdomovkyně až po zlé čaroděje asi není tak zajímavý, ale je tam spousta precizních dialogů, informací a obratů. Je to v podstatě do jisté míry až filozofické. Vypíchnul bych asi mé dvě nejoblíbenější části ke konci... Jedna je fakt, že smrt není tvořena medailony a symboly, ale sama je tím, co jim poskytuje moc. Druhá je konec Didina příběhu a návrat k věčnosti, což bylo vážně srdceryvné.

Možná na mě zapůsobila absence Sandmana a stesk po jeho sérii natolik, že jsem Smrt bral až příliš pozitivně, ale opravdu mě to bavilo a naplnilo, po dlouhé době. Bohužel se obávám, že i když jsou ostatní Věční zajímaví, tak jediná Smrt měla potenciál k vlastnímu komiksu a už se s nějakým takovýmhle sequelem nesetkáme, ale ještě je druhý díl. Nicméně je to důkaz toho, že Sandmanovské universum je bohaté a může být stále plodné... :)

Hor89
26.08.2023 3 z 5

Spin-off Sandmana se Smrtí v hlavní roli - celý děj se odehrává během jednoho dne, kdy má Smrt volno - kromě ní se v ději objeví i pár původních postav ze Sandmana. Kromě Hettie ale bohužel žádná z nich nemá větší roli. Příběh samotný není úplně špatný, jen v konkurenci ostatních komiksů N.Gaimana padá do průměru. Kresba by mohla být dobrá, kdyby byla jen v tužce.

Ticiana
29.10.2022 5 z 5

Asi jsem se tak úplně nemohla rozloučit se Sandmanem, tak jsem se pustila do tohoto dílka, kde se dozvíme, jak Smrt jeden den stráví jako člověk. Tenhle komiks mi přišel hodně poučný hlavne pro teenagery. A naučná literatura o sexu a AIDS. Hned se pustím i do druhého dilu.

Norri
26.02.2022 4 z 5

Fajn krátký příběh. Má pěknou atmosféru, celkem pěknou kresbu a má i poselství - z nudy se nesebevraždí, vy telata pitomé :-). Vlastně ta kniha má dvě poselství. Komiks doplňuje komiksové školení o sexu, AIDSu a banánech v latexu, přednášené přímo Smrtí. Tenhle komiks by mohli rozdávat děckám už na základní škole.

KubaHanzelin
14.08.2021 3 z 5

Smrt je velmi zajímavá a zábavná postava a jsem rád, že u nás vyšly dva svazky, které se zaměřují jen na ní, ale..
Byl bych rád stejně nadšený jako u Sandmana, ale Smrt jde vlastní cestou a ta podle mě není úplně ta, kterou fanoušci Neila Gaimana očekávají. Nechci říct, že se jedná o špatný komiks, ale kdyby byl přímo součástí Sandmana, tak by to byl ten nejslabší kousek. Samozřejmě musím říct, že jsem rád viděl pár známých postav a brzy (možná hned) se vrhnu na svazek druhý:)

RaptoR
03.05.2021 5 z 5

Vida, co všechno zapomenutého se dá najít v knihovně! Pro mě příjemný návrat do Sandmanova světa, což je dle mého názoru to nejlepší, co kdy Neil Gaiman vytvořil. I ve Smrti si ponechává hravou atmosféru urban fantasy s nádechem mystična a hororu. Přivřu oči a dám plný počet :)

Mooneylan
05.04.2021 5 z 5

Jen jednou za sto let se Smrt objeví jako jedna z nás. Tudíž smrtelná. A jedině tehdy si může dát jablko, párek v rohlíku a taky zažít to, co obyčejný smrtelník. Jen jeden den stačí, aby se mohla vrátit ke své práci.

Kate18
04.01.2020 5 z 5

Opět se setkáváme se smrtí a jejím pozitivním přístupem k životu. Setká se s mladým chlapcem, který je rozhodnutý spáchat sebevraždu. Stráví spolu celý den a díky optimismu Smrti se seznámí s novými lidmi. Také postkají Šílenou Hettie, která má na Smrt zvláštní požadavek...

martunka
20.06.2019 4 z 5

Tak určitě mě tenhle příběh bavil. Není to sice nic světoborného, ale neurazí!

malazluta
19.06.2019 5 z 5

Opět skvělý příběh ... taková "jednohubka", tentokrát je hlavní hrdinkou Sandmanova sestra Smrt.

Kverulant
16.03.2019 2 z 5

Smrt je v tomhle komiksu narozdíl od svého angažmá v Sandmanovi strašně otravná, jako by unylost předznamenala už předmluva od Tori Amos. Kresba je dost nezajímavá, ale to by nebyl problém, kdyby byl příběh a postavy lepší. Angažmá pár starých známých z Vertigo vesmíru je trochu na nic, protože se jim nic zásadního nepřihodí. Prostě taková komerční vycpávka. Na konci mě pobavil dobový informační komiks o prevenci proti pohlavním chorobám s Johnem Constantinem držícím banán.

Diabel
25.08.2018 2 z 5

Trohle bylo zklámání. Postavy ze Sandmana mám všechny moc rád, ale čekal jsem vyšší úroveň. Smrt si rozhodně zaslouží něco víc, než jen sto stran a ještě tak drahých. Kniha by se měla jmenovat spíš Smrt: Vysoká cena za sešit :-D
Příběh nebyl moc záživný a celkově plytký. V podstatě si ani pořádně nepamatuju, o čem to bylo a to taky o něčem vypovídá. Přitom jsem se na to hodně těšil a sáhl jsem po téhle knížce prakticky hned po dočtení celé série. Určitě to mělo větší potenciál, než co se mi dostalo. Smrt sama je taková přece mystická, opředená tajemstvím... a co jsem dostal? Jen nějakou rychlokvašku...
Je mi líto, ale za mě je to zbytečný komiks. Měli na něm líp zapracovat. Je to jak narychlo vytažený z něčí hlavy. Až si říkám, že to s tím nemá moc nic společnýho...

Moje hodnocení 3/10

Kamcatak
08.06.2018 odpad!

No, tak to bylo šlápnutí vedle.. Náhodou jsem na to narazila jako dílo oblíbeného Neila Gaimana (vůbec jsem netušila že píše komiksy).. A tento byl vydaný v roce mého narození, čímž se mi hodil do čtenářské výzvy.. už po 5 stránkách jsem věděla, že to dočtu jen díky tomu, že je to krátké a kvůli výzvě.
Příběh mi absolutně nic neříkal.. a závarečné rady o chráněném sexu..?

Lenka.Vílka
27.02.2017 2 z 5

Už při čtení úvodu mi došlo, že tohle jsem už někdy předtím četla. A po pár stránkách mi došlo, proč si to nepamatuju (asi jsem na to tehdy v knihovně sáhla jen tak, ale Sandmana jedu premiérově až teď). Protože to je strašný. Kdybych nevěděla, kam a ke komu knihu přiřadit a zároveň věděla, že to má pokračování, rozhodně si ho nepřečtu. Tak nějak.

martinstefko
26.09.2016 3 z 5

"Smrt: Vysoká cena za život" rozhodně není nejlepším příběhem Neila Gaimana, ale jako spin-off to funguje způsobem, že se vracíte k postavám, které znáte, máte rádi, jsou pro vás zajímavé. Jako návrat ke známému a oblíbenému je to příjemné. Více: http://www.comics-blog.cz/2016/09/1259-smrt-vysoka-cena-za-zivot-60.html

memphisz
25.07.2015 4 z 5

Vcelku příjemný komiks klasického gaimanovského střihu. Didi je sympatická a pozitivní postava a Sexton ji skvěle doplňuje. Příjemné čtení. Kresba je místy "flekatá", ale dá se na ni zvyknout rychle.

LordSnape
17.07.2015 4 z 5

Vzhledem k tomu, že Smrt je ze Sandmanovské série moje nejoblíbenější postava, sáhl jsem i po tomhle komiksu a nezklamalo mě to. Příběh sice není nic světoborného, ale prostě strávit pár chvil s touhle postavou je pro mě jako pohlazení. :-)

Kapis
08.01.2014 2 z 5

Tak z toho jsem hodně zklamaný a asi budu trochu sprostý. Možná by tomu více slušela kresba jen tužkou, ty nevzhledné tušové černé mazanice v pozadí snad mají dokreslovat atmosféru nebo WTF?? A jakou atmosféru, když už jsme u toho? Myslím, že Smrt měla v Gaimanových rukách mnohem větší potenciál, příběh je plytký až to bolí, Smrt, když už jako jedna ze starších věčných tu je od počátku, musela takovýchto dní zažít už mraky, proč se kurva promenáduje po světě jak zfukana hipisačka, která vypila silný koncentrát kyseliny lysergové a je hotová z každé pičoviny? Šílená Hettie ji pošle pro srdce, nahání ji šílenec a ona si tak chodí kolem jako by se nic nedělo a bez nějaké vlastní vůle se nechá tahat nudným dějem. Osvětově-populární návod jak si nasadit kondom na banán a srdceryvné rady ať šukáme jen s prověřeným partnerem tomu nasadily korunu. To jsem myslel, že buď špatně vidím nebo mi už finálně jeblo. I ta cena mi přijde na takový sešitek nadsazená. U mně teda hluboce oraný průměr, takže vzhledem k tomu co jsem očekával to byl propadák na celé čáře:-(

ondrash77
14.02.2013

Sexton Furnival je šestnáctiletý teenager, kterého tak nějak nebaví život. Neustále řeší existenciální problémy, ostatně jako milióny jeho vrstevníků. Při jedné procházce po městské skládce potká holku, která není nikdo jiný než samotná Smrt.