HollyUndead Online HollyUndead komentáře u knih

Jméno růže Jméno růže Umberto Eco

Tohle bylo teda něco. Musím říct, že nic podobného jsem ještě nečetl! Naprosto originální dílo. Byl jsem v úžasu nad propracovaností děje, charakterů postav, popisu opatství i opravdu zajímavých dialogů. Dialogy sice byly poměrně složité, ale to vůbec nevadilo. Některé výjevy z románu hrály roli i v mých snech ve spánku.

21.10.2022 4 z 5

Holcroftova úmluva Holcroftova úmluva Robert Ludlum

Kniha plná napětí, akce, zajímavých a nečekaných zvratů, vražd a zabíjení, politických spiknutí a různých skupin, které proti sobě soupeří velice krutým způsobem. V některých pasážích tedy krutost byla na můj vkus až přehnaná, nicméně ostatní a již zmíněné atributy tohoto románu malý nedostatek zcela překonaly a vynahradily. Každou knihu Ludluma jsem doslova hltal od začátku až do konce. Tato však patří k naprostému vrcholu.

03.10.2022 5 z 5

Spalovač mrtvol Spalovač mrtvol Ladislav Fuks

Byla to velice zajímavá kniha. Trochu mě vadilo, že je psána jen z pohledu hlavní postavy, protože já mám osobně raději, když se rozvíjí příběh i jiných postav než té hlavní. Ovšem jedná se jen o detail a navíc jde pouze o subjektivní postoj. Kniha však nabízí velice zajímavý příběh i zajímavé myšlenky, proto se stala českou klasikou naprosto právem.

22.09.2022 4 z 5

Lovec Lovec Jeffery Deaver

Velmi dobrý, napínavý a skvěle čtivý román. Myšlenky z různých deskových nebo myšlenkových her či strategických postupů v různých situacích velice kvalitně podporují napětí a trochu "zlehčují" vážnost děje, což bylo pro mě velice zajímavé a poutavé. Tento thriller Jefferyho Deavera vřele doporučuji.

20.09.2022 5 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Toto byla první kniha A. Christie, kterou jsem četl a mohu garantovat, že nebyla poslední. Sice se jedná o poměrně krátký příběh, nicméně nesmírně čtivý, napínavý a zapeklitý až do úplného konce, což samozřejmě milovníci napínavých příběhů dokáží náležitě ocenit.

Na závěr bych rád podotknul, že můj cit pro odhalení vraha byl správný, nicméně díky opravdu dobře a kvalitně zapeklitému ději jsem svůj názor opravdu často měnil a až na konci došlo k odhalení. Musím říct, že to byl vskutku famózní příběh a budu se těšit na další knihu od A. Christie.

11.09.2022 5 z 5

Anna Karenina Anna Karenina Lev Nikolajevič Tolstoj

"Všechny šťastné rodiny jsou si podobny, každá nešťastná rodina je nešťastna po svém."
Úvod nejlépe vypovídá o celém díle a nejlépe jej charakterizuje. Kniha pojednává o několika aristokratických rodinách, jenže oproti dílu Vojna a mír pojednává především o tom nešťastném a tragickém, přičemž každá uvedená rodina se potýkala s něčím jiným. Opravdu velkolepé dílo, které vypovídá nejen o samotném autorovi a jeho kvalitách, ale také o celé tehdejší aristokratické společnosti (a to nejen v Rusku).

06.09.2022 5 z 5

Černý obelisk Černý obelisk Erich Maria Remarque (p)

(SPOILER) Kniha Černý obelisk se mi moc líbila. Celkově zatím vše, co jsem četl od Remarqua se mi líbilo. Tentokrát se nacházíme čerstvě po první světové válce v malém městě Výmarské republiky. Je to příběh obyčejných lidí, každý má svůj pohled na svět, své chyby a každý má hodně svých problémů kvůli politické situaci a kvůli válce. Tyto problémy ještě zvyličuje inflace, která znehodnocuje peníze drtivým tempem. Příběh je dokreslen zajímavým filozofováním, každý rozhovor nám vnutí nějakou myšlenku. Ať už ohledně života ve Výmarské republice, o politice, lásce, psychologii, víře nebo o sobě samém. Někomu to může přijít složité, já však našel spoustu zajímavých pointů. Tohle všechno ještě doplňuje černý humor, cynismus či sarkasmus. Nejlépe to lze dokreslit na následujícím příkladu přímo z textu. Nejedná se o přímý spoiler, neboť se jedná případ nesouvisející s osudem hlavních postav, jedná se pouze o případ naprosto vedlejších postav, který dokresluje situaci a příběh samotný.

"Nikdo se tady kvůli tomu (inflaci) nevěší, jako včera v noci ve městě ti staří manželé, které našli dnes ráno v šatníku. Každý z nich visel na kusu prádelní šňůry. Sousedé půjčili několik stolů a na ně stařičké manžele položili s hlavami zahalenými do hedvábného papíru. V bytě jim patřil už jen ten papír. Zanechali dopis, v němž vysvětlovali, že se chtěli otrávit plynem, ale že jim ho plynárna zastavila, poněvadž dlouho neplatili. Proto se omlouvali obchodníku s nábytkem za nepříjemnosti, které mu způsobili."

21.08.2022 5 z 5

Plán Ikaros Plán Ikaros Robert Ludlum

Nemohu si pomoct, ale zkrátka politické a špionážní romány Roberta Ludluma prostě "žeru". Jinak to okomentovat asi neumím. Někdo může tvrdit, že je to jednoduchý příběh. Já říkám, proč ne. Nelze číst jen ultra složité romány. Zkrátka mě tvorba Ludluma sedí. Kniha Plán Ikaros mě neskutečně bavila. Jediné, co bych mohl vytknout, tak to množství chyb a překlepů. Bylo jich tam na můj vkus poměrně hodně. Nicméně jedná se spíše o záležitost vnějšího charakteru, která nemá s příběhem a myšlenkou autora nic společného, proto dávám plný počet hvězdiček.

16.07.2022 5 z 5

Romeo a Julie Romeo a Julie William Shakespeare

Podpořím zde komentáře, že je to naprostá klasika a romantika, moc se mi kniha líbila a dobře se četla. Kromě tragického příběhu dvou oddaných milenců v sobě ukrývá i zajímavé myšlenky. Nicméně četl jsem Hamleta zhruba před 14 dny, a i když se jedná tematicky o velice odlišné dílo, Hamlet mě dostal daleko silněji a hlouběji než Romeo a Julie. Ovšem jedná se pouze o srovnání, Romeo a Julie má spoustu kvalit a hodnot, které mi jsou blízké a velice sympatické.

05.07.2022 4 z 5

Hamlet Hamlet William Shakespeare

Považuji za velké štěstí, že jsem si knihu přečetl až ve svých 25 letech, neboť kdybych toto drama četl dříve, nejspíš bych nedokázal ocenit to bohatství myšlenek, které do knihy Shakespeare ukryl. Osobností Hamleta se zabýval již leckdo, nicméně já bych rád vyzdvihl především část, kdy se Polonius loučil se svým synem Laertem. Tu by se měl naučit každý rodič, nejen milující otec, ale i milující matka.

27.06.2022 5 z 5

Osobnosti českých dějin Osobnosti českých dějin Veronika Volhejnová

Vskutku velice stručně sepsané medailonky nejvýznamnějších osobností od Sámovy říše až po Václava Klause. Nelze od této knihy očekávat dlouhá pojednání o životech našich velikánů, ale pro stručný přehled se daná kniha velice hodí. Vřele doporučuji tuto knihu koupit dětem ve věku 8-13 let!

27.06.2022 5 z 5

Černý šíp Černý šíp Robert Louis Stevenson

Dobrodružná kniha z doby Války Růží se mi velice líbila. Dobře se četla, hlavní postava byla neustále podrobena nějakému nebezpečí, což příběhu a spádu děje jen prospívalo. Jedná se navíc o jednu z prvních dobrodružných knih, kterou jsem kdy četl, takže musím upřímně přiznat, že četba této knihy mě inspirovala k přečtení dalších knih s dobrodružným námětem.

25.06.2022 4 z 5

I slunce vychází I slunce vychází Ernest Hemingway

"Vy všichni jste ztracená generace," řekla v rozhovoru Gertruda Steinová. Přesně o tomhle ta kniha je. Generace, která zažila první světovou válku. Kniha je koncipována velmi jednoduše, příběh je také velmi jednoduchý. Ale zkrátka není třeba, aby každá kniha oplývala složitostí děje, názorů a myšlenek. Krása knihy tkví v dialozích, díky kterým má kniha velmi atraktivní spád. Četla se opravdu velice dobře a bavila mě i přes svou jednoduchost. Myslím, že je to velice zdařilá Hemingwayova prvotina.

11.06.2022 5 z 5

Návrat krále Návrat krále J. R. R. Tolkien

Pán prstenů: Návrat krále - grandiózní zakončení skvostné literární trilogie napsané fenomenálním spisovatelem. Víc k tomu netřeba uvádět ...

08.06.2022 5 z 5

Dvě věže Dvě věže J. R. R. Tolkien

Tolkien nám naservíroval druhý díl plný cestování, ovšem cestování po Středozemi ve druhém díle, názvaným Dvě věže, je mnohem poutavější, naplněn větší akcí, elánem a odvážou energií hlavních postav. První díl byl zajímavý na myšlenky a popis hlavních postav (popřípadě Kraje a jeho historie a kultury), nicméně dějově zajímavější pak byl rozhodně druhý díl. Opět jsem se nevyvaroval srovávání filmové verze s knižní, obě verze mají co nabídnout, v obou nalezneme rozdíly, nicméně filmová verze z té knižní vycházela poměrně hojně, ovšem ne ve všem, což ale není ke škodě. Knihu vřele doporučuji, moc dobře se četla!

01.05.2022 5 z 5

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

Já patřím k těm lidem, kteří nejdříve viděli film, než četli knihu, jelikož film byl natočen a vyslán do televizních obrazovek v mých 8 letech, tedy v době, kdy bych absolutně nedokázal pochopit hodnotu knihy Pán Prstenů od J. R. R. Tolkiena. Filmové zpracování této tematiky patří k mým srdečním záležitostem. Film mě neskutečně uchvátil. Nicméně má touha po srovnání knižní a filmové verze spojená s láskou k četbě mě dovedla ke knize Pán Prstenů: Společenstvo Prstenu. Musím říct, že mnoho replik bylo skutečně ve filmu použito, avšak rozdílů se najde také víc než dost. Ale to je v pořádku. Film je naprosto odlišný druh umění než literatura. I když film může z literární předlohy vycházet, nesmí být založen na stejných principech. Kniha se mi moc líbila. Četla se velmi dobře a je velmi bohatá na různé myšlenky. I když se jedná o fantasy, mnoho myšlenek se dá přirovnat k reálnému životu, protože každý v sobě nese něco, co ho tíží a může být neustále těžší a těžší a vyžaduje dlouhou pouť, než se toho dokáže člověk úspěšně zbavit. A jelikož chovám i velikou zálibu k historii, našel jsem i spoustu historických paralel. Jestli jsou pravdivé či nikoliv, to nechť posoudí jiní. Já je tam našel. Žádný autor se nedokáže na 100% oprostit od doby, ve které žije. Kniha mi tedy přinesla velice dobrý pocit z četby, mnoho myšlenek k zamyšlení a skvělé srovnání mezi filmem a knihou, na což jsem se velice těšil!

14.04.2022 5 z 5

Operace Akvitánie Operace Akvitánie Robert Ludlum

Strhující politický román, který dokáže přimět každého, že začne pochybovat o svých přátelích, začne je podezřívat, že pracují pro tajnou organizaci plánující ovládnout celý svět a vás se mohou kdykoliv zbavit. Mám rád romány, které mají složitý děj, vy nedokážete přesně předvídat, kam bude směřovat, a navíc nedokážete určit, která postava je na které straně (vyjma hlavní postavy).

15.03.2022 5 z 5

Tibetská kniha mrtvých Tibetská kniha mrtvých Mistr Padmasambhava

Kniha v sobě ukrývá stěžejní body buddhistické víry. Musím říct, že popis toho, jak se dostat z reinkarnace, popřípadě jak se alespoň reinkarnovat do vyšších sfér, je líčeno poměrně poutavě, což mne mile překvapilo. Některé myšlenky jsem musel číst víckrát, abych vše dostatečně pochopil, nicméně alespoň stručné poznání buddhistické víry mi kniha předala, což považuji za důležité.

11.02.2022 4 z 5

Pod krvavými nebesy Pod krvavými nebesy Mark Sullivan (p)

Opravdu velice dobře napsaný příběh podle skutečných událostí. Je velice obtížné pochopit, že tohle všechno mohl během druhé světové války člověk opravdu prožít, zažít a následně přežít. Je pochopitelné, že si "Pino Lella" svůj příběh nechal dlouho pro sebe, že se s ním nechtěl svěřit. Zážitky jsou naprosto těžko představitelné pro někoho, kdo válku nikdy nezažil. Uvedené vzpomínky musely jistě hodně bolet. Kromě opravdu srdceryvného příběhu bych také rád vyzdvihnul um spisovatele popsat dané vzpomínky a daný příběh velice působivým a čtenářsky velice atraktivním stylem. Požitek z četby byl opravdu obrovský a popis vzpomínek skutečně rval srdce. Dalo by se říct, že vzpomínky byly vskutku hmatatelné, velice realisticky popsané.

10.02.2022 5 z 5

Zaslíbená země Zaslíbená země Erich Maria Remarque (p)

Je neuvěřitelné, jak E. M. Remarque dokázal zpracovat a popsat myšlenky ohledně zoufalství a hledání štěstí v naprosto nejmenších detailech. Myšlenky na naději a hledání štěstí prostě v dané době byly jen buržoazním přežitkem pro většinu lidí. Poslední román tohoto autora se mi moc líbil. Jediná škoda je, že nikdy nebyl dokončen.

09.01.2022