HollyUndead HollyUndead komentáře u knih

Kněžka Kněžka Michael Scott

(SPOILER) Fantastická, napínavá a mytologií, historií a legendami naplněná série touto knihou končí. Danou sérii jsem četl již 3x, vždycky s nějakým časovým odstupem, ale vždy mě strašně moc bavila a vždy mi nabídla něco nového. Sice konec lze shledávat příliš krátkým či jednoduchým, zmatečným atd. atd. Nicméně z mého pohledu se to neskutečně povedlo, i přes nějaké nedostatky vše zapadlo tam, kam mělo, a když se s tím někdo neztotožní, pak je to také v pořádku. Já se však s tím ztotožňuji. Vývoj příběhu postupně směřoval k tomu, že zkrátka všichni lidé, i původně stojící na straně starobylých bytostí, se stanou lidmi se vším všudy i přes své dřívější jednání. Většina starobylých bytostí, jenž ochraňovaly lidskou rasu, nakonec zemřela, obětovala se pro blaho lidu. Tento fakt mi tak trochu evokuje myšlenku, že planeta patří hlavně lidem a nikoliv bohům, což považuji za poměrně zajímavou myšlenku. Věřím, že se i v pokročilejším věku k této sérii znovu dostanu a opět objevím něco zajímavého!

14.09.2021

Válečník Válečník Michael Scott

Strhující příběh pokračuje i v 5. dílu této série. Pár na sebe navazujících dějových linií udává knize opět zběsilé tempo. Je celkem jasné, že celý příběh míří ke svému konci, tento pocit je všudypřítomný, až skoro hmatatelný. Mnoho doposud nerozluštěných záhad čeká na vyřešení, stejně tak i mnoho naznačených konců čeká na objevení, který nám autor odhalí v poslední knize. Napětí stoupá a vyvrcholení se blíží. Zbývá už jen se těšit na závěr, tedy na poslední díl série - Kněžka!

29.08.2021 5 z 5

Zaříkávač Zaříkávač Michael Scott

Čtvrtý díl opět (jako předchozí díly) nabízí opravdu strhující tempo, které je sice oproti předchozím pomalejší, ale i tak jsem knihu přečetl téměř jedním dechem. Setkáváme se s dalšími hrdiny jak k dobru, tak i ke zlu. Nicméně již tu není tak moc jasné, kdo na které straně vlastně stojí, vztahy mezi postavami se ještě zesložiťují, což kouzelnému a magickému tématu plné mytologie a historie dodává ještě zajímavější podtext. Znovu nelze nezmínit, že i ve svých 24 letech mi kniha dává naprosto luxusní únik z reality plný kouzel, magie, mytologie, legend a historie.

21.08.2021

Vědma Vědma Michael Scott

V pořadí již třetí pokračování této série opět nezklamalo. Objevilo se hned několik velice zajímavých postav a děj se posunul opět o něco dál k ukončení celé série. Akce prostupovala celou knihu, postavy musely neustále utíkat nebo bojovat a bránit se, což vytváří napínavou atmosféru. Ve spojitosti s aurami, magií, kouzly, různými vůněmi a dalšími motivy vytváří celá kniha poněkud spletitý, leč opravdu skvostný, kouzelný a půvabný zážitek. Nezapomenu dodat, že asi po pěti letech, kdy jsem celou sérii četl naposled, neztrácí ani pro mě v již pokročilejším věku (téměř 25 let) své hodnoty, kouzlo a půvab.

10.08.2021 5 z 5

Čaroděj Čaroděj Michael Scott

Druhý díl série plné kouzel a magie se nesl snad v ještě tajemnějším a zběsilejším duchu. Celou sérii jsem četl již 2x (nyní potřetí), ale i po letech má četba této série svůj význam. Děj příběhu mě opět naprosto uchvátil. Vše je navíc doplněné o tajemná zákoutí francouzského hlavního města - Paříž.

27.07.2021

Alchymista Alchymista Michael Scott

Úvodní knihu této velice zajímavé fantasy série jsem přečetl již potřetí. I když příběh znám, strašně rád se k němu po pár letech vracím. Spletitost legend, mýtů a bájných bytostí spojených s mytologií téměř všech kultur, navíc dané do souvislosti velice zajímavého a neuvěřitelně poutavého příběhu, dodává knize skutečně zvláštní kouzlo, které mě pokaždé chytne, a dokud celou sérii nedočtu, tak mě ani nepustí. Hltal jsem jednotlivé stránky Alchymisty ještě jako dospívající dítě, ale hltám je i ve věku 25 let, tedy ve věku téměř plně dospělého muže. Pokaždé si z tohoto strhujícího příběhu plného kouzel odnesu skvělý čtenářský zážitek, ale i mnoho zajímavých myšlenek nebo inspirací.

20.07.2021 5 z 5

Bitvy, které změnily svět Bitvy, které změnily svět Andrew Humphreys

Bitvy jsou sice popsány stručně, ovšem pro přehled o tažení či o tehdejším dění to rozhodně stačí. Když by někoho některá bitva či celá válka zajímala, existuje mnoho knih, které již daleko podrobněji zachycují jednotlivé války či bitvy. V tomto případě se jedná pouze o přehled bitev, takže stručnost je na místě. Navíc jednotlivé bojové výjevy doplňují obrazy téměř soudobých malířů, což velice kvituji a oceňuji. Bitvy moderní doby pak doplňují fotografie. O hvězdičku méně však dávám kvůli poměrně častým překlepům.

17.07.2021 4 z 5

Ruská literatura XX. století. Literární proudy a osobnosti Ruská literatura XX. století. Literární proudy a osobnosti Miroslav Zahrádka

Co se týče stručného přehledu, ten tato kniha nabídne vskutku cenný. Jediné negativum je poslední část, kde jsou autoři moderní ruské literatury řazeny abecedně, což celkové koncepci knihy moc nenahrálo, spíše její hodnotu snížilo. Nicméně, tato kniha jako sonda do ruského literárního dění minulého století není vůbec špatná.

21.01.2021 4 z 5

Da Vinciho kód Da Vinciho kód Dan Brown

Pod dávným Rosslynem se Svatý grál skrývá.
Kol díla mistrů, co čest vzdali jí.
Ostří a kalich klid její tam hlídá.
Pod nebem hvězdným spánkem věčným spí.

Miluji tu knihu, ale i film se, dle mého skromného názoru, celkem povedl. Výše uvedená slova na mě pokaždé velmi zapůsobí. Nezbývá mi než před autorem knihy, panem Danem Brownem, smeknout svůj klobouk za literární dílo hodné samotného Leonarda.

21.01.2021 5 z 5

Devatenáct set osmdesát čtyři Devatenáct set osmdesát čtyři George Orwell (p)

Sice se pohybujeme dějově v roce 1984, autor tedy naráží na starou známou éru stalinovského a břežněvovského socialismu, ovšem někdy mám pocit, že i někteří současní lidé u moci tuto knihu považují za jakousi brožuru, podle jejíchž zásadních myšlenek se také řídí.

21.01.2021

Antigona Antigona Sofoklés

(SPOILER) Na dílo nesmíme moc nahlížet z hlediska moderního vnímání literatury, protože toto drama hraje velkou roli historickou, velkou roli ve vývoji literatury jako takové. Když si vezmeme fakt, že dílo bylo vytvořeno Sofoklem před takřka více než 2400 lety, ukázalo nám poměrně dost z dobových reálií a myšlení. Děj je celkem zajímavý a není vůbec jednoduché, ani v dnešní době, rozlišovat mezi morálkou osobní a morálkou povinnosti vůči rodině či státu. Tedy, alespoň některé záležitost řešené tímto dramatem můžeme nalézt i v dnešní době, alespoň dle mého skromného názoru.

19.01.2021

Milostný příběh, který je skvostný, ale hlavně skvostně napsaný (jedinečná strofa, která nese název podle samotného autora - "puškinská") nám vypovídá mnoho o tehdejší společnosti. Ukazuje nám nejen lásku, ale také společenské principy, ukazuje nám společenské mravy, vzájemné vztahy či dokonce formy tehdejší zábavy ruské šlechtické společnosti. Vše je viděno očima autora, který s námi, čtenáři, neustále komunikuje. Dokonce nám vyjadřuje své názory na žánry, píše nám o svém názoru na poezii či o svém názoru na tehdy se velmi rychle rozvíjejícím žánru románu. Proto také dílo nese podnázev "román ve verších". Puškin zkrátka patřil k básníkům, ale chtěl si udržovat svou oblibu tím, že napíše "něco jako román" (což se mu povedlo spíše později). Evžen Oněgin tedy představuje skutečný skvost přerodu ruského romantismu v realismus, autor nám ukazuje, kam ruská literatura tehdejší doby směřuje, což můžeme považovat za geniální v mnoha směrech.

19.01.2021

Kdo je vinen? Kdo je vinen? Alexandr Ivanovič Gercen

Jedná se o zajímavý náhled do ruské společnosti, který se velmi kriticky vyjadřuje vůči celému tehdejšímu politickému systému. Gercen patřil k tzv. radikální demokracii, tedy k odpůrcům stávajícího ruského režimu, snažil se tedy čtenáře přimět k pomyšlení, že společnost, ve které každý Rus vyrůstá, je zkažená. Byť z estetického hlediska dílo nelze klást na vysoké pozice, z myšlenkového, společenského či názorového hlediska poskytuje mnoho zajímavých informací.

19.01.2021 4 z 5