HollyUndead HollyUndead komentáře u knih

Digitální pevnost Digitální pevnost Dan Brown

Tahle kniha mi před zhruba 10 lety otevřela brány k napínavé literatuře. K detektivkám, kriminálním a špionážním románům a thrillerům. I když nejsem žádný technický či matematický mág, Brown dokázal všechno podstatné vysvětlit tak, že mě to bavilo, že mě technické stránky věci neodradily, ba co víc, že příběh utekl jako voda, ani jsem se nedokázal vzpamatovat z toho, že už je konec. Jistě, některé situace byly poněkud přehnané nebo neuvěřitelné, ale od toho se píší romány. Ne vždy odpovídají realitě. A někdy je realita dost nereálná. Takže proč ne.

19.04.2023 5 z 5

Tři kamarádi Tři kamarádi Erich Maria Remarque (p)

(SPOILER) Tuhle knihu jsem četl již před lety, ale musel jsem se k ní prostě znovu vrátit. Patří k mým nejoblíbenějším knihám nejen od Remarquea, ale k nejoblíbenějším knihám vůbec. Neskutečně silný román, který mě dostal již podruhé. I když už válka dávno skončila, lidé, kteří ji prožili, si nesou následky pozitivní (přátelství) i negativní. Těch negativních je samozřejmě daleko více. Smrt, hlad, bída, smůla, neštěstí, lhostejnost, málo peněz a beznadějné vyhlídky na budoucnost.

Velice výmluvný je přímý citát z knihy, který popisuje tehdejší víru v Boha a v život: "Oslněnýma očima jsem se zadíval k nebi, k tomu šedivému, nekonečnému nebi nějakého pomateného boha, který vymyslel život a umírání, aby se pobavil."

Remarque je pro mě král válečné literatury, protože psal romány nejen o době první světové a druhé světové války, ale válka je přítomná i v dílech, které nelíčí válku jako takovou, ale i její velice tragické následky obyčejných lidí. A musím jedním dechem dodat, že jsou tyto následky podobně silné a tragické jako přímo ty válečné.

15.04.2023

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Tuhle knihu jsem poprvé četl k maturitě, to znamená zhruba před 8 lety, nyní jsem se k ní s radostí vrátil. Opravdu povedený krátký román (či novela?). Z některých částí knihy mi doslova běhal mráz po zádech. Jen jedna část, tedy výčet všeho, co Dorian vlastnil, mě nebavila. Nicméně dílo je plné myšlenek, které opravdu oceňuji. Je až zarážející, jak jedno rozhodnutí dokáže změnit celý život. Navíc jsem si uvědomil, jak nás může jeden člověk v našem životě neskutečně ovlivnit, pokud mu to dovolíme. Tohle je zkrátka kniha, která nezestárne a vždy dokáže předat cenné životní hodnoty.

06.04.2023 5 z 5

Noc Noc Bernard Minier

Čtvrté pokračování mne svým napětím a skvěle propracovaným příběhem opět nepřekvapilo. Je těžké srovnat, který z dílů byl nejlepší. Každý díl této série měl něco do sebe, každý byl čtivý, každý nabídl složitou zápletku, skvělý popis krajiny a atmosféry a zajímavé nové postavy či pokračování v příběhu těch postav starších. Když zareaguji na některé předešlé komentáře, vůbec mi nevadí, že se stále řeší Hirtmann nebo Marianne. Naopak, i například v krimi seriálech uvítám, když se nějaký sériový vrah vrací a policie jej nedokáže vypátrat a dostat. Když je série o dobrém policistovi, musí mít také dobrého pachatele, čímž Hirtmann bezpochyby je. Jsem tedy zvědavý, jak to bude dál pokračovat a těším se na již páté pokračování. Zatím jsem touto sérií nadšen.

02.04.2023 5 z 5

Tma Tma Bernard Minier

Tahle série mi opravdu sedí. I třetí díl se četl náramně i přes svou rozsáhlost. 607 stran jak nic. Kniha byla velice napínavá a čtivá, napětí se dalo krájet, místy běhal mráz po zádech. Na rozdíl od předchozích dvou knih byla trochu odlišná stylem vyprávění, postavami i zápletkou, což velice kvituji. Nezbývá mi než opět doporučit tuto sérii a pokračovat směle dál, na což se moc těším.

25.03.2023 5 z 5

Horká krev Horká krev Lisa Jackson

Tahle kniha mě skutečně po celou dobu držela v napětí a v nevědomosti, kdo je oním pachatelem. Musím říct, že téměř každá žena v tomhle románu byla dost naivní, ale takhle to už hold musí být, jinak by to nebylo vůbec napínavé. A musím říct, že vrah byl opravdu hodně vyšinutý, šílený a děsivý, nesnášel jsem ho už od prvních stránek. Knihu určitě doporučuji a těším se na další pokračování této "neworleanské" série.

13.03.2023 5 z 5

Mrtvá v knihovně Mrtvá v knihovně Agatha Christie

Mé druhé setkání s Agathou Ch. a první setkání se Slečnou Marplovou (knihu jsem dostal od své přítelkyně). Přestože se jedná teprve o druhou přečtenou knihu od královny detektivek, začínám již pomalu zmíněné přízvisko plně chápat. Svými nedlouhými, ale zato napínavými a poutavými, detektivními příběhy si získala mé vřelé sympatie. Doslova jsem hltal řádek po řádku a netrpělivě čekal, kdo stál za tím vším. Na závěr jen dodám, že můj typ na vraha byl špatný.

07.03.2023 5 z 5

Bratři Karamazovi Bratři Karamazovi Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Jsem rád, že jsem tuto knihu nečetl jako povinnou četbu. Tohle fenomenální dílo má v sobě tolik myšlenek, názorů, postojů, hodnot a mnoho dalších věcí, že by to má mladá a nezkušená hlava nedokázala pojmout, natož pak ještě pochopit. Do některých knih se musí zkrátka dospět. Jsem rád, že jsem tento román četl ve svých 26 letech, v době, kdy už dokážu posoudit psychologickou i společenskou rovinu, ale také velice přesvědčivou, skoro až vyčerpávající, charakteristiku ruské společnosti druhé poloviny 19. století. Dostojevskij se dotknul otázek náboženství, filozofie, psychologie, společenského postavení snad všech skupin - zkrátka jedná se o mnohovrstevnaté dílo, které se věru nečte snadno, ale díky té obsáhlosti dokáže vystihnout mnoho momentů a důležitých bodů tehdejší ruské společnosti. Věřím, že až se k tomuto veledílu jednou vrátím, objevím spoustu nových a jiných postojí či myšlenek než dnes.

04.03.2023 5 z 5

Jsem strašně rád, že tuhle knihu vlastním ve své knihovně. Bude tam zaujímat nanejvýš čestné místo, stejně jako samotný autor, kterého za jeho přičinlivost ve světě přírody všeho druhu velice oceňuji. Kromě toho, že je kniha psána ze srdce, je psána také velice poutavě a čtivě.

Taktéž velice cením to, že sir Attenborough udával pro své názory a myšlenky zdroje ze skutečných článků, výzkumů, pojednání, zákonů či jiných zdrojů. Přidává to nejen na věrohodnosti, ale také to vypovídá o tom, jak moc si dal záležet nad svým možná nejzásadnějším dílem ve světě literatury (ve světě dokumentární filmografie toho dokázal již opravdu mnoho).

To, že siru Davidovi záleží na každém kousku naší planety, je znát na každé stránce této knihy. Využívá pro podložení svých myšlenek nepřeberné množství důkazů, výzkumů a zdrojů, kromě toho také svůj bohatý život plný praxe a zkušeností (včetně pozorovacích schopností) ze života v přírodě i lidské civilizaci. Co ale hodnotím snad nejkladněji, tak je samotný fakt, že kniha není jen "brečení" a stěžování si na to, jak je všechno špatně, ale že autor nabízí hned několik cest, jak zabránit zkáze, o které píše v prvních dvou částech své knihy.

Věřím, že kdyby se kniha dostala k těm nejvlivnějším a nejbohatším lidem na této planetě (stejně jako se dostala k mé osobě), a kdyby si tuto knihu vrylo do srdce alespoň část z nich, svět by začal být ještě hezčím místem, než tomu tak v současnosti je.

04.02.2023 5 z 5

Zrádce Zrádce Peter Lindmark

Tenhle román nebyl žádný zázrak, ale ani propadák. Četl se celkem dobře, ale, jak již zmínil čef, nenabídl nic převratného ani nového. Navíc dějovou linku přerušovala retrospektivní vyprávění, která ale, dle mého názoru, nedokázala příběh obohatit. Ovšem koncovka již byla velice napínavá, takže knihu hodnotím vcelku kladně.

01.02.2023 3 z 5

Kruh Kruh Bernard Minier

Tak tohle byla jízda, kterou jsem si moc užil! První díl se mi moc líbil, druhý díl je ještě o něco lepší. Opět délka tomuto románu vůbec nic neubírá, možná je tomu právě naopak. Nota Servazova soukromého života do příběhu skvěle zapadla. Po skvělé první části a výtečné druhé části jsem velice zvědav na další pokračování této série!

23.01.2023 5 z 5

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

Poněkud žasnu, jak Karel Čapek dokázal předvídat, jak velké nebezpečí číhá za našimi hranicemi, v sousedním Německu. A nejen, že tušil, co se stane, ale dokázal to i nesmírně poutavě zobrazit v díle velice dobře a trefně pojmenovaném "Bílá nemoc". Knihu jsem přečetl během pár hodin. Vřele doporučuji každému, kdo chce pochopit strach lidí z nacismu a z války, která přinesla většině lidem jen zkázu, bídu a někdy i nevyhnutelnou smrt.

30.12.2022 5 z 5

Maminka Maminka Jaroslav Seifert

Je mi 26 let, už jsem leccos prožil, leccos jsem přečetl, ale tahle kniha na mne tedy zapůsobila opravdu převelice. Je to mé první setkání s tvorbou J. Seiferta a určitě není poslední. Každá báseň měla svůj smysl a své místo v této sbírce. Slova na mě působí velice jednoduše, ovšem pocity z jednotlivých básní už tak jednoduché nejsou, v čemž tkví alespoň část krásy Seifertovy poezie. Není moc dalších slov, kterými bych dokázal vyjádřit své pocity. Zkrátka mě dílo Maminka vzalo za mé melancholické srdce a jistě se k této sbírce jednou vrátím, třeba až zase nadejde chvíle na příjemné i méně příjemné vzpomínání.

29.12.2022 5 z 5

Dědictví Scarlattiů Dědictví Scarlattiů Robert Ludlum

Tuhle knihu, prvotinu Roberta Ludluma, jsem četl již dvakrát. Když jsem ji četl poprvé, nesmírně mě příběh bavil a považoval jsem ji za jednu z nejlepších, co jsem kdy četl. Doba se samozřejmě posunula a já četl spoustu jiných skvělých knih. Přesto tato kniha patří k mým nejoblíbenějším. Při druhém čtení jsem si všiml nových zajímavých detailů, které mi při prvním čtení unikly. A i když jsem již příběh znal, stejně jsem si četbu hodně uzil. Zkrátka tuto knihu mám stále moc rád, nezměnilo se vůbec nic.

29.12.2022

Budovatelé říše Budovatelé říše Boris Vian

Popsal bych to trochu absurdním slovním spojením - dílo jednoduše složité. Myšlenky jsou zachyceny absurdním způsobem, je třeba se nad těmi obrazy někdy i delší dobu zamyslet, ale pak najednou vyplavou jednoduše na povrch. Bylo to mé první setkání s Borisem Vianem a věřím, že nebude poslední.

21.12.2022 3 z 5

Sbohem, armádo Sbohem, armádo Ernest Hemingway

Kniha "Sbohem, armádo" se mi poměrně líbila, nicméně dle mého skromného názoru se nevyrovnala ani jiným dílům Hemingwaye, ale ani románům či novelám stejné, tedy protiválečné, tematiky Remarqua. Rozhodně tuto knihu nijak nezatracuji, ale Remarqua považuji za mistra protiválečných románů a románů z meziválečného období. Zkrátka mi asi více sedí styl zmíněného německého autora.

21.12.2022 3 z 5

Mráz Mráz Bernard Minier

I když se jedná o více než 600 stránkovou detektivní knihu, kniha má velmi slušný spád. Jak to tak občas bývá, úvod děje je pomalejší, ovšem to na čtivosti moc neubírá, neboť čtenář mého typu v této části obdivuje postupnou charakteristiku hlavních postav a podezřelých, ale hlavně vykreslení scény - Pyreneje a jeho malebné vesničky Saint-Martin včetně okolí, a to v období chladného, až mrazivého počasí. Nicméně druhá část a vyvrcholení příběhu tomu nasadí korunu a z pomalu se rozvíjející knihy je najednou skvělé detektivně kriminální dílo. Těším se na další díl této série!

05.12.2022 5 z 5

Mistr a Markétka Mistr a Markétka Michail Bulgakov

(SPOILER) Tohle byl vskutku velice zajímavý a originální román, navíc je napsaný lingvisticky velice poutavě a autor si s jazykem moc kvalitně a zajímavě pohrává! S Bulgakovem jsem se již setkal, ale skutečně, toto lze zcela nepopiratelně považovat za jeho vrcholné dílo! První část byla poměrně nesourodá a složitá, nicméně po přečtení druhé části všechno zapadne tam, kam má. Když pominu občasnou krutost a děsivost onoho příběhu či přesahu díla k Pilátovi, tak mi tento román připomněl českou pohádku S čerty nejsou žerty. Samozřejmě, že nejde o podobnost celkovou, ale ta touha po spravedlnosti a využití satanáše a jeho temných pomocníků, kteří ale vlastně odmění dobré lidi a potrestají ty špatné přiměřeným trestem - to se mi velice zalíbilo. A právě takovýmto způsobem jednalo i peklo v pohádce S čerty nejsou žerty. Vždycky mne dostane myšlenka, kterou znám velice dobře, ale moc rád si ji opakuji a tato kniha mi ji ještě více vryla do paměti - když je všude kolem nás světlo, každá osoba či bytost vrhá na zem stín. Bez stínu by světlo nemohlo existovat. Doufám jen, že jsem svým spoilerem případné budoucí čtenáře neodradil. Tuto knihu totiž vřele doporučuji!

17.11.2022 5 z 5

Monte Cassino Monte Cassino Sven Hassel (p)

Tohle bylo opravdu velmi drsné, kruté a v některých pasážích i nechutné čtení. Nicméně jsem si vědom, že taková byla i celá válka.

08.11.2022 4 z 5

Cena krve Cena krve Dick Francis (p)

Cena krve byla má první kniha od D. Francise a musím říct, že rozhodně není poslední. Velmi čtivý a napínavý příběh z dostihového prostředí mě moc bavil. Velice kvalitní bylo i charakterizování hlavní postavy či postav vedlejších. Všechno si sedlo téměř dokonale do daného příběhu a ten název navíc podtrhl smysl celého detektivního románu. Těším se na další knihu od tohoto skvostného spisovatele!

30.10.2022 5 z 5