HollyUndead HollyUndead komentáře u knih

Odpočítávač Odpočítávač Amy Suiter Clarke

Nebyl to pro mě úplný top co se detektivního a thrillerového žánru týče, ale román to byl velice zdařilý, čtivý a napínavý. Některé zvraty se daly poměrně snadno očekávat, logicky se dalo odvodit, co a proč se v knize děje. Nicméně ani tohle mi nebránilo si tu knihu užít. Strhávám za předvídatelnost jednu hvězdičku, ale díky originalitě podcastového prostředí (rozhovory v podcastu jsou součástí vypravování), kvalitně charakterizovaným postavám a zajímavému námětu, který autorka zpracovala kvalitně, čtivě a napínavě, se nebojím dát knize 4 hvězdičky.

14.12.2023 4 z 5

Havran (14 básní) Havran (14 básní) Edgar Allan Poe

Moc mne překvapil přístup E. A. Poea k tvorbě básní z jeho eseje Filozofie básnického díla, ve které rozpitval svůj přístup ke své vrcholné básni Havran. Z toho, jak básně tvořil, ale hlavně přímo z těch samotných básní, jsem byl v přímo šoku či úžasu zároveň. Pesimismus, úzkost, bolest, ztráta ... to vše lze vyčíst z každé básně této sbírky. Samozřejmě, když si pak člověk přečte na konci jeho stručný životopis, pochopí, proč k takové životní depresi Poe dospěl. Nicméně nikdy mne nenechá chladným, jakým způsobem velikáni všech dob a světových literatur dokáží v depresi, pesimismu, úzkosti, bolesti a sklíčenosti najít krásu jazyka, kterým to všechno vyjádří. Je to neskutečná básnická sbírka.

07.12.2023 5 z 5

Anatomie lži Anatomie lži Dan Brown

Je pro mě až těžko uvěřitelné, že téměř celý příběh proběhl během jednoho dne. Kniha byla velice napínavá a postava velice dobře vylíčené. Ať už ty dobré, tak i ty špatné. Kniha měla spád, měla napětí a velice kvalitně využila falši a lži v době voleb prezidenta spojených států. Romány tohoto typu mám moc rád a tento bezpochyby patří k těm lepším. Vřele doporučuji k přečtení!

06.12.2023 5 z 5

Faraon Faraon Wilbur Smith

Šestý díl této staroegyptské ságy je úspěšně za mnou. Kniha opět nabízí velice dobrou zápletku, a navíc kvalitně vylíčenou. Postavy se mi opět moc líbily, ať už ty kladné, tak i ty záporné. Taita byl opět tím téměř nepřekonatelným a geniálním téměř člověkem, kterým se stal v průběhu celé série. Přesto musím poznamenat, že tato série se vlastně rozštěpila na dvě cesty. Jednu autor vylíčil v knihách Čaroděj a Vnitřní oko, druhou větev popisují knihy Bůh pouště a Faraon. Ani jedna cesta není špatná, obě mají co nabídnout a obě jsem přečetl s chutí. Nicméně musím ubrat jednu hvězdu za to, že si prostě protiřečí.

04.12.2023 4 z 5

Bůh pouště Bůh pouště Wilbur Smith

Páté pokračování této historicko-fantastické série se vrátilo zpátky a navázalo na skvělý první díl. Myslím, že to autor vzal za velmi dobrý konec, neboť knihu jsem přečetl rychle a s velkou radostí. Odpověděl mi navíc na nějaké otázky ohledně Taity, který opět svým egocentrismem, sebevědomím a genialitou vůbec nešetřil. Ale kdo četl tuhle sérii od začátku, tak už tohle očekává. Bylo zajímavé dostat se s Taitou a princeznami do Babylonu a Knóssu. Ihned beru do ruky 6. díl.

30.11.2023 5 z 5

Smrtelný hřích Smrtelný hřích Lisa Jackson

Četl jsem oba předchozí díly této série z New Orleans, oba byly skvělé, ale tento oba předchozí díly ještě o trochu předčil. Jelikož jsem se s touto autorkou již setkal, ihned jsem poznal její rukopis, styl a odkaz. Skvělá atmosféra plná vražedného běsnění kolem bývalé psychiatrické léčebny. Mimořádně dobře vykreslené postavy, ať už to byli detektivové, sestry Chastainovi, oběti či samotný vrah. Román se opět neobešel bez sexuálního námětu, ale ani tentokrát mě to nijak nerušilo od čtení. Napětí se dá krájet na každé straně této knihy. Jsem moc zvědavý, kam mě tato série zavede v dalším dílu!

15.11.2023 5 z 5

Okna v bouři Okna v bouři Jaroslav Vrchlický (p)

Tak konečně jsem se dostal k českému velikánovi poezie 19. století. Je to moje první setkání s Vrchlickým. Tuto básnickou sbírku psal ve svých 40 letech, je tedy notně poznamenána melancholií, smutkem, nedostatkem životní síly, ale také mnohými zkušenostmi a prožitými situacemi, které chce svým čtenářům předat i přes svůj smutek a znechucení. Tohle na něm velice oceňuji a cítím to z celé básnické sbírky. Mezi nejhezčí básně řadím nepřekvapivě Za trochou lásky, a možná trochu překvapivě báseň Čím dále do let ...

09.11.2023 5 z 5

Rhinemannova výměna Rhinemannova výměna Robert Ludlum

Mám moc rád knihy tohoto typu. Je to velice zdařilý a čtivý špionážní román, pojednává o mých oblíbených tématech - druhá světová válka, nacisti, tajné dohody a spiknutí mezi různými frakcemi, hrdina, který stojí mezi vším tím marastem, co na něj všechny strany chrlí. A opět trocha romantiky nesmí chybět. Rozhodně tato kniha bude zaujímat vysoké místo mezi knihami Ludluma i mezi jinými špionážními a akčními romány.

08.11.2023 5 z 5

Mrtvé duše Mrtvé duše Nikolaj Vasiljevič Gogol

Tak jsem konečně dohnal svůj rest z ruské klasické literatury a přečetl si Mrtvé duše od Gogola. Jsem nesmírně rád, že jsem se do četby tohoto velikána nejen ruské literatury pustil a zdárně dokončil. Gogol je mistr satirického popisu ruské společnosti, což dokázal ve svých povídkách i komediích, ale Mrtvé duše se staly jeho zaslouženým vrcholem. Je převeliká škoda, že tento vrchol nestačil dokončit a velkou část pokračování sám spálil v kvůli nemoci a depresi. Jeho humorné vykreslení tehdejší ruské společnosti bylo mistrné, není divu, že na něj v budoucnu navázal Anton Pavlovič Čechov a mnoho mnoho dalších. Líčení statkářů, úředníků, nevolníků, sluhů či samotného Čičikova musí vyvolat smích, nicméně po hlubším zamyšlení také slzy či vztek. Vřele doporučuji každému, kdo se chce seznámit s ruským prostředím, s ruským člověkem a ruskou společností od 20. do 60. let 19. stol.

04.11.2023 5 z 5

Božská hra Božská hra Danny Tobey

Když jsem tak četl komentáře, neočekával jsem příliš, nicméně překvapivě opak byl pravdou. Stránka za stránkou ubíhala jak nic, příběhem jsem proplul tak rychle, že jsem se ještě ani nevzpamatoval, že už je konec. Když jsem se dostal za polovinu knížky, měl jsem už takový stihomam, že jsem z toho měl zlé sny. Každá postava měla své dobré i špatné stránky, což se plně projevilo. A k tomu, co všechno se v božské hře dělo, a k tomu, co musely hlavní (i vedlejší) postavy vykonat či vytrpět, jsem měl velké pochopení i soucit. Oproti jiným hodnocením mi tahle kniha prostě sedla a vřele ji doporučuji k přečtení. Pro mě to byl zážitek v dobrém i ve zlém.

25.10.2023 5 z 5

Apokalypsa II Apokalypsa II Mario Giordano

Dlouho jsem se rozhodoval, jestli pokračování této série a jejímu druhému dílu uberu ještě jednu hvězdičku či nikoliv. Nakonec jsem se rozhodl, že nechám 4*, protože autor pokračoval ve stejném duchu jako u dílu prvního. Jednalo se o velice zapeklitou četbu, která se přelévala z dobra ke zlu (a obráceně) v každé kapitole. Ani vlastně nevím, jestli jsem rád, že poslední díl této série není přeložený do češtiny a že si jej tedy, s velkou pravděpodobností, nepřečtu. Opravdu mi tyto dva díly daly dost zabrat. I v dobrém i v tom špatném. Nemusel jsem se nijak zvlášť nutit ke čtení, oba díly byly dost čtivé a napínavé, jen mi prostě nad některými věcmi rozum zůstával stát. Něco už na mě bylo trochu moc. Nicméně je to literatura, je to fikce, proto také nechávám 4 hvězdičky a nechám si (prozatím) neuzavřený konec nad touto zajímavou sérií.

20.10.2023 4 z 5

Apokalypsa Apokalypsa Mario Giordano

Úplně chápu srovnání této knihy (nebo spíše série) s knihami Dana Browna. Nicméně pro je jasným vítězem Dan Brown. Kniha apokalypsa byla velice čtivá a napínavá, to vůbec nepopírám a díky tomu jí dávám vysoké hodnocení (4 hvězdy). Nicméně na můj vkus tam bylo až příliš moc záhadných věcí spojených dohromady: John Dee, templáři, Opus Dei, bůh Set, proroctví, kámen mudrců, tajemná látka a několik dalších tajných organizací. Kniha byla velice zajímavá a napínavá s překvapivým koncem, četla se mi velice dobře, nemusel jsem se ke čtení nutit a velice mě zajímalo, jak to všechno dopadne, ale na mě těch záhadných věcí bylo prostě až příliš, proto ubírám jednu hvězdu.

12.10.2023 4 z 5

Satanův deník Satanův deník Leonid Andrejev

Není pro mě vůbec jednoduché hodnotit tuto novelu od Andrejeva. S dílem ruského spisovatele přelomu 19. a 20. století jsem se již setkal, napsal velmi povedené povídky (např. Propast), které hodnotím velice pozitivně. I novela Satanův deník byla dost zajímavá. Jak již název napovídá, je psána formou deníku, což je inovace oproti povídkám. Opět se dostáváme k otázkám života a smrti, lásky a nenávisti, kde se jedná o dvě odlišné věci, zároveň však stejné. A jak je už u ruských autorů často zvykem, celá novela je prodchnuta pesimismem. Zakončení bylo velice zajímavé, proto dávám 4 hvězdy.

02.10.2023 4 z 5

Vše temné a nebezpečné Vše temné a nebezpečné Stacy Willingham

Kniha se mi velice líbila. Začátek byl sice trochu pomalejší, ale přesto jsem našel opravdu hodně zajímavých myšlenek a pocitů ohledně ztráty milovaného člověka. Jakmile jsem se do děje dostal, hltal jsem stránku za stránkou, kapitolu za kapitolou a příběhem jsem proplul, ani jsem si neuvědomil, jak moc rychle. Čtení plné zajímavých myšlenek, zvratů a napětí. Hlavně po psychologické stránce, což hodně oceňuji. Vřele doporučuji k přečtení!

29.09.2023 5 z 5

Jak je důležité míti Filipa Jak je důležité míti Filipa Oscar Wilde

Poměrně krátká, ale dosti výmluvná komedie. Je to mé druhé setkání s Oscarem Wildem a opět jsem si četbu moc užil. Komedie byla lehká, velice zábavná a také trochu poučná. Moc rád vyhledám i nějaké to divadelní zpracování, protože si myslím, na základě četby, že to určitě bude stát za to.

24.09.2023 5 z 5

Expert Expert Dick Francis (p)

Bylo to mé druhé setkání s D. Francisem a opět jsem byl nadšeným čtenářem. Kniha byla velice zajímavá, dozvěděl jsem se hodně o víně a whisky, o výrobě, skladování a také o jeho pašování a záměně. Navíc mám whisky i víno moc rád, takže bylo velice zajímavé číst detektivku o téhle tematice. Navíc hlavní hrdina byl opět velký sympaťák a žádný hrdina. Moc jsem si druhé setkání s tímto spisovatelem užil a těším se na další knihu, která mi nabídne další skvělé detektivní počtení z dostihového prostředí.

23.09.2023 5 z 5

Znamení draka Znamení draka Angie Sage

Je to sice knížka spíše pro děti a dospívající, nicméně i dospělému člověku může přinést radost a potěšení její četba. Je skvělé čas od času se dostat pryč z reality do kouzelného světa. Stejně jako první kniha Magyk přesně tento krásný a kouzelný pocit nabízí druhý díl této série: Znamení draka. Četbu jsem si užil a vřele doporučuji všem, kteří mají občas reality až po krk a chtějí se vydat do kouzelného světa.

21.09.2023 5 z 5

Vnitřní oko Vnitřní oko Wilbur Smith

Tam, kde skončil Čaroděj, tam začínalo Vnitřní oko. Fantasy rovina historického románu se rozjela ještě daleko víc. Opět se mi ta kniha moc dobře četla, byla napínavá, čtivá, popis výpravy a napětí, které se skrývalo ve všech částech knihy, mě drželo v ději a knihu jsem přečetl s chutí velice rychle. Tahle série, i když se z ní postupně stala dost neuvěřitelná četba, mě prostě baví. Nicméně v knize Vnitřní oko, jak již psala Mája777, bylo několik rozporů s prvním dílem. Taitu jsem si za ty čtyři knihy moc oblíbil, ale Vnitřní oko jakoby popíralo druhého hrdinu první knihy: Tana. Jakoby vůbec neexistoval, což mi nepřijde moc fér. Proto jsem byl na konci nucen strhnout jednu hvězdu.

17.09.2023 4 z 5

Oliver Twist Oliver Twist Charles Dickens

(SPOILER) Oliver Twist je román, který se mi moc líbil. Oceňuji vypravěčské schopnosti jeho autora, tj. Ch. Dickense. I když kniha nabízí strašně moc zajímavých a životních myšlenek a mouder, neoplývá zrovna jednoduchostí. Nicméně vyprávění je tak dobře podané, že i toto poměrně náročné téma je zpracováno velice poutavě a čtivě.

Každá postava z tohoto románu bravurně zapadla do příběhu. Bez jediné postavy by mohl být příběh o něco chudší. Pan Bumble, Fagin, Monks, Sikes a Claypole skvěle vytváří pochmurnou, děsivou a protřelou atmosféru, až jsem si říkal, že bych byl velice znechucen, kdybych je na temné noční ulici někdy potkal. Naopak pan Brownlow, Růžička a lékař Losborne osvětlují velice neblahý a smutný dosavadní život mladého pana Twista.

Ke konci svého komentáře bych chtěl připojit krátké srovnání s filmovým zpracováním, které jsem viděl dříve, než jsem četl knihu. Kniha byla o hodně lepší, i když na film též nezanevřu. Filmové zpracování mi lépe ukázalo pochmurnou a temnou tehdejší dobu, neboť vykreslení těch špinavých zákoutí londýnských uliček plných opilců, zlodějů, pobudů a bezdomovců na vlastní oči působilo velice věrohodně a děsivě. Nicméně film nedokázal tak hutný román (byť ne stránkově tak dlouhý) vměstnat do 2 hodin. To prostě nešlo. Chybělo tam několik postav, navíc se ve druhé polovině trochu odpoutal od knihy, to asi proto, aby do děje vložil trochu více akce. Z tohoto srovnání mi vychází, že kniha byla daleko lepší než film, i když film pana Polanského je také moc kvalitní, nicméně na kvalitu knihy nestačil.

Na úplném závěru bych knihu rád doporučil všem lidem, neboť ukázala, že když se obklopíme dobrými lidmi, tak nikdy nic není ztraceno, že jen stačí správně poznat, kteří jsou ti dobří a kteří jsou ti špatní, což je někdy to nejtěžší, nicméně nic není nemožné.

05.09.2023 5 z 5

Příští oběti Příští oběti Jeffery Deaver

Vůbec mě kniha od tohoto autora nepřekvapila. Byla čtivá, napínavá a překvapivá od začátku až do konce. Tohle přesně od kvalitní detektivky chcete. Pár momentů mi dokonce nahnalo husí kůži. Těším se na další knihu Jefferyho Deavera.

30.08.2023 5 z 5