HollyUndead HollyUndead komentáře u knih

Mechanický pomeranč Mechanický pomeranč Anthony Burgess

I když to nebyla nijak dlouhá kniha, dala mi dost zabrat. Myšlenka knihy určitě nebyla myšlená špatně, pevně věřím, že jsem ji i pochopil. Nicméně ten jazyk, kterým kniha byla autorem psána, mi rozhodně blízký nebyl, spíš bych řekl, že byl na míle vzdálený tomu, k čemu jsem zvyklý. Zkrátka tahle četba nebyla zrovna můj šálek kávy/čaje. Jsem rád, že jsem knihu dočetl a mohu se pustit do, věřím, lepších knih.

23.08.2023 2 z 5

Magyk Magyk Angie Sage

Knihu Magyk jsem dostal již v dětství, ale ve svých 26 letech jsem na tuto knihu dostal náladu. Je to pěkná pohádka z kouzelnického světa. Nedivím se, že tuto sérii přirovnávají k Harrymu Potterovi. Samozřejmě Harry je již trochu jiná třída, ale i tak má první kniha této série své kouzlo. Moc se těším na další díly této série.

13.08.2023 5 z 5

Čaroděj Čaroděj Wilbur Smith

Třetí díl této série již nebyl pravým historickým románem, já bych jej charakterizoval jako historické fantasy. Nicméně jsem zastáncem originality. Autor si s dějem velice pohrál, ale musím říct, že na čtivosti opět neubral. Romány čtu s vědomím, že je to fikce, takže i když historická hodnota šla do pozadí o dost víc než v prvním dílu, četbu jsem si nesmírně užil a příběhem jsem se nesl od začátku až do samého konce. Každý díl této série přinesl něco jiného a nového, plně chápu nenaplněná očekávání jiných čtenářů, nicméně já jsem nyní plný očekávání, co nového či starého přinese čtvrtý díl Řeky Bohů!

06.08.2023 5 z 5

Řeka bohů II Řeka bohů II Wilbur Smith

První díl této série byl pro mě skvost, druhý díl se přenesl o 4 tisíce let do budoucnosti, ale na čtivosti neubral ani o píď. Kniha mě vtáhla do děje velice rychle a vypustila mě až s poslední stranou. Velice se mi líbilo, jak i přes takový časový rozptyl dokázal autor skvělé navázat na to, co se dělo v první knize. A ještě více mě nadchlo, že sám sebe zahrnul do děje a reagoval na svou první knihu a částečně zpochybňoval její autenticitu. Tomu říkám kvalitní smysl pro kritiku i částečně humor.

06.08.2023 5 z 5

řeka bohů II. - Sedmý pergamen řeka bohů II. - Sedmý pergamen Wilbur Smith

30.07.2023 5 z 5

Oblomov Oblomov Ivan Alexandrovič Gončarov

Kniha se mi velice líbila, četla se moc dobře a příjemně. I když jsem četl již mnohé o ruském zbytečném člověku, to jest o generaci ruské šlechty, která žila svými romantickými myšlenkami, žila v minulosti a ve snech, přesto jsem nalezl zase něco nového. Tento jiný pohled na ruskou aristokracii mi sedl na jedničku, přestože jsem stylem života stál spíše na straně Olgy a Štolce. Popis přírody, myšlenek, snů či prostředí byl moc příjemný, krásně se to všechno četlo, Gončarov měl skutečně na vykreslení dané doby a společnosti velký talent. Jsem moc rád, že jsem svůj pohled na zbytečného člověka obohatil o knihu Oblomov. Vřele doporučuji k přečtení.

20.07.2023 5 z 5

Matka Matka Karel Čapek

V tomto krátkém dramatu náš český literární velikán ukazuje dva tábory, které mají své argumenty - tábor matek a otců. Krásné vykreslení toho, co cítí matky vůči svým dětem, když tehdy řadilo válečné peklo. Já chápu oba tábory. Zkrátka někdo musel převzít iniciativu a bránit náš národ (případně národy našich spojenců), a hodně matek muselo vytrpět těžké ztráty členů své rodiny. Dílo mě velice zasáhlo z obou stran a sám nevím, na jakou stranu bych se postavil já. Každopádně zpracování tohoto těžkého tématu bylo na 5 hvězdiček, nemám co bych vytknul.

07.07.2023 5 z 5

Lov Lov Bernard Minier

Za sedmý díl série o mém oblíbenci majorovi "Svérázovi" (jako mnoho dalších) též musím ubrat jednu hvězdu. Rozdíl oproti jiným knihám Miniera je trochu větší, trochu mi připadá, jako by autorovi v této knize došel dech co se napínavosti týče. Kniha se četla dobře, vyprávěcí schopnosti jsou stále na vysoké úrovni, ale vykreslení okolí, které často velice vhodně doplňovalo atmosféru předchozích románů, bylo trochu upozaděno. Naopak autor do popředí přenesl tehdejší covidové a politické dění, názor na spravedlnost a jiné složitější společenské otázky, za což si zaslouží pochvalu, neboť ne každý na to má odvahu. Detektivní část mě bavila o něco méně, proto nakonec "jen" 4/5 hvězdiček.

05.07.2023 4 z 5

Údolí Údolí Bernard Minier

Šestý díl mé oblíbené série o majorovi/kapitánovi Servazovi se opravdu povedl! Kniha mi nedala spát, dokud jsem ji nedočetl. Autor čtenáře vrátil do horské oblasti Pyrenejí. A autor nás vrátil nejen do Pyrenejí, ale i do minulosti a konečně vyřešil několik nezodpovězených otázek z předchozích dílů. Velice jsem kvitoval i návrat Irene Zieglerové. Servaz se vyvíjí s každým dílem, což také podporuje dynamičnost celé série. Sice má teda dost tuhý kořínek, nad čímž můj rozum občas tápe, ale je to fikce, takže je třeba to přijímat tak, jak to je popsáno.

Autor se snaží také předat i nějaké myšlenky o společnosti, o práci policie, o současném dění, což je, koneckonců, často cílem spisovatelů - předat nějaké hodnoty svým čtenářům, přestože ti s nimi mohou či nemusí souhlasit. Já tento trend autora podporuji a líbí se mi, že má k tomuto odvahu, byť ne se vším, o čem Minier píše, plně souhlasím. Jsem zvědavý na zatím poslední díl série (Lov).

30.06.2023 5 z 5

Sestry Sestry Bernard Minier

Pátý díl série s mým oblíbeným vyšetřovatelem, kterému říkám "Svéráz", opět nezklamal. Oproti předchozím knihám jsme byly ochuzeni na stránkách (jen 424), ovšem na obsahu nikoliv. Podobně jako předchozí díly jsem román hltal, dokud jsem nedočetl poslední stránku. Co víc k tomu dodat. Snad jen, že se ihned vrhnu na šestý díl, protože tahle série mě moc baví a zajímá!

26.06.2023 5 z 5

Cesta zpátky Cesta zpátky Erich Maria Remarque (p)

Zatím jsem všechny knihy od E. M. Remarqua, které jsem četl (Tři kamarádi, Černý obelisk, Na západní frontě klid, Čas žít, čas umírat, Jiskra života a Zaslíbená země), hodnotil 5 hvězdičkami. V této tendenci budu pokračovat i u knihy Cesta zpátky. Ani pořádně nedokážu vysvětlit, čím přesně mě každá Remarquova kniha dostala. Nyní to byl příběh o mladých mužích, kteří si prošli strastmi války, ale přišel mír a oni se musí vrátit zpátky do života. Návrat je jiný, než očekávali. Každý, kdo by rád soudil vojáky, nebo obecně lidi, kteří si prošli válkou či válečným obdobím, by si měl tuhle knihu přečíst, protože ne všechno je tak, jak si představují. Dokud se s tím člověk nesetká, nedokáže poznat, co se těm lidem honí hlavou. Tato kniha alespoň částečně odpovídá na otázku, co ti lidé při návratu mohou cítit nebo prožívat.

22.06.2023 5 z 5

Martin Eden Martin Eden Jack London

Kniha Martin Eden byla mým prvním setkáním díla od Jacka Londona a musím říct, že se s velkou chutí pustím do dalších děl tohoto literárního velikána! Příběh byl zpracován až neuvěřitelně reálně. Kniha nabídla nespočet zajímavých myšlenek, v paměti mě utkvěla hlavně pracovitost, která sice přinese výsledky, ale hodně závisí na tom, pro jaký účel je vykonávána. Všechny ty myšlenky a vůbec celý příběh byl psán velmi čtivě a poutavě, bylo těžké se od čtení odtrhnout, vždy mě zajímalo, kam se budou ubírat další kroky hlavního hrdiny. Jediné, co mi trochu vadilo, tak bylo nově zpracované vydání z roku 2021, ve kterém je poměrně dost překlepů. Ovšem je to jen formální záležitost, která neměla velký vliv na požitek z četby.

16.06.2023 5 z 5

Chladná krev Chladná krev Lisa Jackson

Druhý díl této série z New Orleans je dost podobný tomu prvnímu, v mnoha ohledech na první díl navazuje, což je ale úplně v pořádku. Tím, že se mi první díl skutečně moc líbil a skvěle četl, druhý díl v ničem nezaostával. Lze nalézt několik společných rysů, ale také několik nových motivů, což umocňuje zážitek z četby. Knihu jsem přečetl během nemoci během pár dní a hltal jsem nedočkavě stranu za stranou, abych dopátral, kdo byl tím zvrhlíkem, co se nazýval Vyvoleným. Překvapený jsem byl, i když ne až tak moc. Každopádně napětí se dalo krájet od začátku až do konce a kniha si zaslouží všech 5 hvězdiček. Těším se na další díl!

08.06.2023 5 z 5

Zkrocení zlé ženy Zkrocení zlé ženy William Shakespeare

Tenhle příběh by v dnešní době asi moc žen nepotěšil (a není se čemu divit). Přeci jen feminismus se stále ještě ozývá, což je v určité míře v pořádku. A samozřejmě, musíme brát ohled na to, že je to dílo ze 16. století. U Shakespeara se mi líbí hlavně ten jazyk, jakým svá díla psal. I když se jedná o komedii, stále se mi líbí styl a jazyk psaní.

04.06.2023 4 z 5

Už dlouho jsem se nepustil do nějakého historického románu. Sáhl jsem po tomto a rozhodně nemohu litovat. Kniha se četla skvěle a vtáhla mě do děje hned v prvních stránkách a pustila mě až na konci. I přes to, že eunuch Taita byl naprostý všeuměl hodný titulu mistra Leonarda Da Vinciho, jeho osobnost mě upoutala a získala si svou přízeň po celou dobu příběhu. Stejně tak Tanus, královna Lostris, její syn Memon či také faraon Mamos. Samozřejmě, některé pasáže jsou trochu přehnané, ale i tak mi to nijak nebránilo, abych si příběh do sytosti užil a hltal jej do samotného konce. Těším se, až vytáhnu další díl této série.

03.06.2023 5 z 5

Istanbulská mozaika Istanbulská mozaika Laurence O'Bryan

Tento román moc neupoutal mou pozornost. Příběh byl poměrně napínavý, hlavní postavy mi byly sympatické, přesto však tomu něco chybělo. Něco překvapivého. Nějak jsem se nemohl do toho začíst, nezaujal mě natolik, abych hltal stranu za stranou a ten příběh mi nedal spát. Takže stručně řečeno - kniha mě ani neohromila, ani nijak neurazila, takže ji hodnotím jako takový průměr.

19.05.2023 3 z 5

Poklad na ostrově Poklad na ostrově Robert Louis Stevenson

Mé druhé setkání s dílem R. L. Stevensona (jako první jsem četl Černý šíp) a opět velmi povedený a napínavý příběh. Autor nás tentokrát zavedl na tajuplný ostrov s pokladem kapitána Flinta. Prostředí plné rumu, lodí, moře, ale také klamů, lží, podrazů a smrti různými způsoby. Tohle všechno přispívá tomuto dobrodružnému a napínavému žánru. Moc se mi kniha líbila a věřím, že se jednoho dne k tomuto příběhu znovu vrátím.

12.05.2023 4 z 5

Višňový sad Višňový sad Anton Pavlovič Čechov

Tato útlá knížka se mi moc líbila. S dílem Čechova již mám svou zkušenost, a moc se mi líbí jeho styl. To, co Dostojevskij nebo Tolstoj popisují na několika stovkách stran, dokáže Čechov vyjádřit v několika málo desítkách stran. Ne nadarmo se mu říká mistr sociální mikroanalýzy. Jelikož znám ruskou historii, stačilo mi jenom pár vět k tomu, abych poznal, kterou sociální skupinu daná postava charakterizuje. Navíc bych řekl dost věrohodně. Je tedy evidentní, že název "komedie" je spíše komický, protože tato komedie má dosti tragický charakter. Jediné, co bych vytkl, tak ve vydání z roku 2005 jsem nalezl na těch 68 stranách až moc překlepů či podobných pravopisných nedůrazů.

03.05.2023 5 z 5

Zahrada bestií Zahrada bestií Jeffery Deaver

Tahle kniha Deavera mi hodně připomínala špionážní romány od Roberta Ludluma (např. Holcroftova úmluva). Styl Ludluma mám moc rád, Deavera taktéž, takže knihu hodnotím víc než pozitivně. Nacistická tematika ve mne vždy vyvolá silný dojem, což je ale naprosto v pořádku. Kniha byla napínavá od začátku do konce, román je plný zajímavých zvratů. A ten název - Zahrada bestií - je zvolen víc než trefně.

30.04.2023 5 z 5

Faust Faust Johann Wolfgang Goethe

Přiznám se, že má očekávání, co se Fausta týče, byla o něco větší, než jsem od autora dostal. Nicméně i tak považuji toto dílo za hodnotné. Chvíli mi trvalo, než jsem si opět zvykl na lyricky psané dílo, ale jakmile jsem se více začetl, musím lyrickou část opravdu ocenit. Z velké části dávám takové hodnocení právě díky zvolenému jazyku a stylu psaní. Některé pasáže mi tedy dávaly zabrat a ani po přečtení knihy mi nebylo zcela jasné, jakou měly hrát roli. Třeba při případném druhém čtení mi to bude jasnější.

24.04.2023 4 z 5