Černý šíp

Černý šíp https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/43888/cerny-sip-43888.jpg 4 238 42

Stevenson v něm vypráví dobrodružný příběh z války růží, a ačkoli chtěl knihou oslovit především mladé čtenáře, získal si svým Černým šípem i spoustu dospělých milovníků historické literatury. Příběh je totiž mistrovsky zasazen do dramatických časů druhé poloviny patnáctého století, kdy v Anglii zuří domácí válka. Verbují se pro ni i žoldnéři ve Francii a Švýcarech, ale o tom tahle knížka není. Vévodové z Yorku, ve znaku s rudou růží, si nárokují trůn na vládnoucí dynastii Lancasterů s růží bílou. A v oné krvavé a bezútěšné době se odehrává příběh mladého rytíře Richarda Sheltona. Snaží se usvědčit vraha svého otce a zachránit mladou a statečnou dívku Janu, která se ocitla v rukou podlého Sira Daniela Brackleyho a může ji čekat nehezký osud ve hře mocných. Do hry ovšem už předtím vstoupí neznámý mstitel, jenž Brackleyho bezpráví tvrdě trestá a jako znamení po sobě zanechává černé šípy... Edice KOD svazek 33.... celý text

Literatura světová , Dobrodružné , Pro děti a mládež

Vydáno: , Albatros (ČR)

The Black Arrow: A Tale of the Two Roses , 1888

konicekbily
konicekbily
11.06.2023 4 z 5

Vracím se postupně k autorům mého mládí. Knihu jsem přečetl již dávno, tehdy se mi líbil příběh samotný - a dnes oceňuji i styl jakým je kniha napsána. Výlet do dávné historie pro mladé se dá číst i po letech.

janina66
janina66
08.06.2023 1 z 5

Audiokniha-naštěstí.
doposlechla jsem, ale nebavilo mě to ani nelíbilo.

Sitting-Bull
Sitting-Bull
11.03.2023 3 z 5

Stevenson napsal i lepší knihy, tato mi přišla poněkud prosťoučká, a to i když vezmu v potaz, že to je dětská kniha a srovnám ji s jinými dětskými knihami.

HollyUndead
HollyUndead
25.06.2022 4 z 5

Dobrodružná kniha z doby Války Růží se mi velice líbila. Dobře se četla, hlavní postava byla neustále podrobena nějakému nebezpečí, což příběhu a spádu děje jen prospívalo. Jedná se navíc o jednu z prvních dobrodružných knih, kterou jsem kdy četl, takže musím upřímně přiznat, že četba této knihy mě inspirovala k přečtení dalších knih s dobrodružným námětem.

Čmeláček
Čmeláček
24.06.2022 5 z 5

Výborná dobrodružná kniha, četla se dobře. A válka růží je vždycky dobrá volba :).

Hanka44
Hanka44
22.06.2022 4 z 5

Za mne je to tedy slabší ze Stevensonových knih

Barza
Barza
15.01.2022 2 z 5

Ke knize jsem se dostala až v dospělosti, předčítala jsem ji synům před spaním. Trochu se mi pletlo, na které straně konfliktu která postava zrovna je, zejména když někteří mění své pláště, jak vítr fouká. Ale nakonec to bylo čtivé a klukům se to taky líbilo.

Majinka010406
Majinka010406
30.06.2020 5 z 5

Dobrodružné, napínavé a velmi čtivé. Trochu bylo těžké dostat se do děje, ale nakonec se to četlo jedním dechem. Naprosto výborná kniha!

m_martina
m_martina
17.06.2020 5 z 5

Tuto knihu četl i syn a tomu se líbila. Později ji četla dcera a nakonec já. Dobrodružné příběhy mám ráda dodnes.

kokrokr
kokrokr
25.05.2020 4 z 5

Vydání z roku 1966, jsem jako kluk dostal a mnohokrát četl. Dobrodružný příběh ze staré Anglie na jehož konci mladý hrdina získá krásnou dívku, by mohl pobavit mládež i dnes.

bara0452
bara0452
04.04.2020 4 z 5

Ke knize jsem se dostala díky povinné četbě na VŠ a jsem ráda, že jsem po ní sáhla. Příběh je napínavý, dobrodružný a čtenáři zobrazuje středověkou společnost, ve které by nikdo z nás nejspíše být nechtěl.

Horal123
Horal123
20.01.2020 2 z 5

Tuto KODku jsem četl na základne a moc se mi nelíbila.

angloumene
angloumene
30.07.2019 4 z 5

Černý šíp nabízí čtivou kombinaci historie, dobrodružství a hlavně lásky. Celá kniha je sice trochu infantilní, ale na nic si nehraje a spolu s dospíváním hlavní postavy se ke své dětinskosti nepokrytě hlásí. Pokud zrovna hledáte něco nekomplikovaného, čtivého a dobrodružného, mohu Černý šíp jedině doporučit

Babo
Babo
20.06.2019 5 z 5

Jak už je to dávno,co jsem tuto knihu četla . Vím,že se mi líbila až tak,že jsem ji četla opakovaně . Zajímalo by mě,jak by na mě působila nyní.

Pavelpi
Pavelpi
27.03.2019 5 z 5

Knižku jsem četl poprvé jako kluk a moc se mi líbila.Proto jsem se do ní dal po dlouhém čase znovu.Samozřejmě,že z mého dnešního pohledu je kniha příliš jednoduchá.Na druhé straně si myslím,že má čtenáři rovněž co říct.Minimálně to,co byla válka růží v Anglii.

martin č.
martin č.
15.03.2019 5 z 5

V dětství jsem četl knížku několikrát a její středověká atmosféra a (pro mne tehdy) napínavý příběh i krásné ilustrace mne celého pohltily. Mám k této kodovce proto dodnes nostalgický vztah.

maryzka
maryzka
27.02.2019 2 z 5

taková oddechová kniha pro děti.

frufru77
frufru77
07.02.2019 5 z 5

Dick Shelton, sir Daniel Brackley, Earl z Risinghamu, Richard z Gloucesteru..... mám to vryté do paměti i po více než 40 letech. Nádherná knížka.

ijcro
ijcro
13.01.2019 4 z 5

Je to skvěle vyprávěný příběh, který dokáže navodit atmosféru středověké Anglie se všemi jeho charakteristickými postavami. Rozhodně stojí za přečtení a dnešnímu čtenáři má stále ještě co říct, protože příběhů o lásce, odvaze, slušnosti a čestném jednání není nikdy dost! Doporučuji!

JanzPardubic
JanzPardubic
23.08.2018 5 z 5

Klasický dobrodružný rytířský román 19. století určený pro mládež, který si ale z nostalgie rád přečtu i nyní v dospělosti a zaručeně mě pobaví (v kladném slova smyslu). Robert Louis Stevenson byl výborný vypravěč, který dokázal vykreslit živě a uvěřitelně postavy z různých sociálních vrstev, a to včetně jejich motivací. A fascinující válka růží (jedno z mých oblíbených historických období) mu pro to v Černém šípu poskytla ideální prostředí. Především sir Daniel Brackley mě nadchl, jak perfektně zosobňuje dravého, schopného a bezskrupulózního nižšího šlechtice v dobách domácí války. I Richard III., tehdy ještě vévoda z Gloucesteru, se mi už v dětství vryl do paměti, jak je to skvěle napsaná literárně silná postava.